تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان
ضمن انتشار نتایج تحقیقات
سازمان ملل: بدون شک قتل خاشقجی کار بن‌سلمان بوده است
۱۳۹۸/۰۳/۲۹
پس از چند ماه که از قتل «جمال خاشقجی» می‌گذرد، سرانجام سازمان ملل با ارائه یک گزارش، مسئولان سعودی و به ویژه شخص «محمد بن سلمان» را عامل مستقیم این جنایت معرفی کرد.
جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی مهرماه سال 94 در کنسولگری عربستان در اسلامبول کشته و قطعه قطعه شده است. از آن زمان بسیاری از کشورها، عربستان و ولیعهد سعودی را طراح اصلی این جنایت دانسته‌اند. اکنون نیز پس از حدود هشت ماه سازمان ملل گزارش رسمی خود را در این مورد منتشر کرده است.
به گزارش فارس، «آگنس کالامارد» گزارشگر ویژه سازمان ملل اعلام کرد که مدارک معتبری از دست داشتن مقامات عالی‌رتبه سعودی، از جمله «محمد بن سلمان» در قتل خاشقجی، به‌دست آمده است. وی از دبیرکل سازمان ملل خواست تا دستور آغاز تحقیقات بین‌المللی در مورد نقش ولیعهد سعودی در قتل خاشقجی را صادر کند.
گزارشگر ویژه سازمان ملل همچنین گفت که رژیم عربستان به دلیل سوءاستفاده از امتیازات دیپلماتیک کنسولگری خود در اسلامبول، باید از دولت ترکیه عذرخواهی کند.
به نوشته روزنامه «گاردین» در این گزارش ۱۰۰ صفحه‌ای که به صورت کامل شرح ما‌وقع در کنسولگری سعودی را ارائه می‌کند، آمده است: «قتل جمال خاشقجی یک جنایت بین‌المللی بود. جمع‌بندی گزارشگر ویژه این است که آقای خاشقجی، قربانی قتل عمد و اعدام از پیش برنامه‌ریزی‌شده شده است. دولت عربستان عطف به قوانین حقوق بشری بین‌المللی، مسئول آن است.» این گزارش با استفاده از شنود فایل صوتی مکالمات داخل کنسولگری سعودی حین قتل خاشقجی، آخرین لحظه این جنایت را بازسازی کرده و می‌نویسد که مقامات سعودی آن زمان به او گفتند: «می‌خواهیم تو را دستگیر کنیم». کالامارد توضیح می‌دهد: «ارزیابی فایل‌های صوتی به‌دست آمده توسط افسران اطلاعاتی ترکیه و دیگر کشورها نشان می‌دهد که احتمالا ابتدا به آقای خاشقجی آرام‌بخش تزریق شده و سپس او را با کیسه پلاستیکی خفه کرده‌اند».
 این گزارش همچنین اطلاعاتی از یک بسته اقتصادی به‌دست آورده که از سوی رژیم سعودی به فرزندان خاشقجی پیشنهاد شده است، اما صراحتا بیان نمی‌کند که این بسته از نظر قوانین بین‌المللی، دیه محسوب می‌شود یا نه. این گزارش بخشی از صحبت‌های جوخه ترور در کنسولگری سعودی پیش از ورود خاشقجی را بدین شرح منتشر کرده است: «یکی از مقامات می‌پرسد آیا می‌شود تنِ (خاشقجی) را در یک کیف بگذاریم. دیگری جواب می‌دهد نه بسیار سنگین است،‌ اما مشکلی نیست. بدن (او) خیلی سنگین است (ولی) اول روی زمین تکه تکه‌اش می‌کنیم. اگر او را تکه‌تکه کنیم و کیسه پلاستیکی هم داشته باشم، کار تمام است. هر تکه را در آن می‌پیچیم»!تعداد کشته‌های حمله ائتلاف سعودی به یمن
به 100 هزار نفر نزدیک می‌شود

Image result for ‫تعداد کشته‌های حمله ائتلاف سعودی به یمن به 100 هزار نفر نزدیک می‌شود‬‎
یک مرکز اطلاعاتی که به بررسی تبعات خشونت‌ها می‌پردازد، تعداد کشته شده‌های جنگ یمن را بیش از 91 هزار نفر اعلام کرد.
اطلاعات جدیدی که درباره جنگ یمن به دست آمده، نشان می‌دهد شمار کشته‌های این نبرد که ائتلاف سعودی علیه این کشور آغاز کرده، از مرز ۹۱ هزار نفر نیز گذشته است. یک مرکز اطلاعاتی موسوم به«اکلد» که به بررسی تبعات خشونت‌ها می‌پردازد، تعداد کشته شده‌های جنگ یمن را بیش از 91 هزار نفر اعلام کرد. به گزارش ایسنا، این یک برآورد جدید درخصوص تلفات جنگ داخلی یمن بعد از تکمیل گزارش‌های مربوط به اولین ماه‌های این جنگ در سال ۲۰۱۵ است. بنا بر گزارش «رلیف وب»، اکلد پوشش اطلاعات مربوط به جنگ یمن را توسعه بخشیده و در حال بررسی دقیق‌تر اطلاعات مربوط به سال 2015 میلادی است. این پایگاه دیروز اعلام کرد، ائتلاف متجاوز تحت رهبری عربستان در هدف‌گیری مستقیم هزاران غیرنظامی در یمن مسئول بوده و طبق اطلاعات این نهاد، مسئول کشتار بیش از 8000 غیرنظامی در یمن است. بر طبق برآورد این موسسه، مجموع تلفات غیرنظامیان در طی چهار سال و نیم گذشته در جنگ یمن حدود 11 هزار و 700 نفر بوده است.
این گروه همچنین تاکید کرد، طی ماه‌های گذشته سال جاری میلادی، 11 هزار و 900 نفر در جریان جنگ داخلی یمن کشته شده‌اند در حالی که در مقام مقایسه در سال ۲۰۱۸ آمار تلفات این جنگ 30 هزار و 800 نفر بود و این بالاترین رقم ثبت شده برای تلفات در جنگ یمن در عرض یک سال تاکنون بوده است. این آمار البته شامل کسانی که جانشان را در اثر فجایع انسانی حاصل از جنگ به ویژه قطحی از دست داده‌اند نمی‌شود.
بر اساس گزارش این موسسه، آمار تلفات جنگ یمن در هر سال به این صورت بوده است: 17 هزار و 100 تن در سال ۲۰۱۵، 15 هزار و 100 نفر در سال ۲۰۱۶، 16 هزار و 800 تن در سال ۲۰۱۷، 30 هزار و 800 نفر در سال ۲۰۱۸ و 11 هزار و 900 تن در مدت سپری شده از سال ۲۰۱۹. همچنین در این گزارش تصریح شده که شهر تعز، پر خشونت‌ترین شهر در طی این جنگ بوده و آمار تلفات مربوط به این شهر طی چهار سال و نیم گذشته، 18 هزار و 400 تن برآورد شده است. بعد از شهر تعز، شهرهای الحدیده و الجوف، پر خشونت‌ترین شهرها بوده و تلفات جنگی مربوط به هر کدام، تقریبا 10 هزار نفر برآورد شده است.
طبق اطلاعات وزارت بهداشت یمن، تنها طی یک سال گذشته، 100 هزار کودک یمنی به دلیل تبعات ناشی از جنگ، به کام مرگ رفته‌اند. روزنامه انگلیسی «گاردین» نیز تعداد کشته‌های ناشی از جنگ یمن را بیش از 60 هزار نفر اعلام کرده است.پس از حملات موفق به مراکز حیاتی عربستان
 انصارالله: نوبت فرودگاه‌ها و بنادر امارات است

Image result for ‫پهباد های یمن این بار امارات را می کویند‬‎
انصارالله یمن در ادامه راهبرد خود مبنی بر حمله به فرودگاه‌های عربستان، این بار به ابوظبی درخصوص حمله به بنادر و فرودگاه‌های امارات هشدار داد.
انصارالله یمن طی چند هفته اخیر با حمله به فرودگاه‌های عربستان، عملا‌گریه آل‌سعود را درآورده و حتی    ریاض برای توقف این حملات، دست به دامن انگلیس شده است. اما اکنون انقلابیون یمنی قصد دارند که مراکز مهم امارات را هم وارد لیست حملات خود بکنند. در همین ارتباط، انصارالله به امارات هشدار داد که بنادر و فرودگاه‌های این کشور را هدف قرار می‌دهد. «نصرالدین عامر» قائم‌مقام وزارت اطلاع‌رسانی یمن به ابوظبی هشدار داد، تجاوزات و حمایت‌های خود از گروه‌های تروریستی در یمن را متوقف کند. در غیر این صورت، فرودگاه‌ها و بنادر اماراتی اهداف بعدی یگان‌های پهپادی و موشکی ارتش یمن خواهند بود.
وی در مصاحبه با فارس تاکید کرد، جنگ ائتلاف به سرکردگی عربستان وارد پنجمین سال خود شده است و کشتار بی‌گناهان، غیرنظامیان، کودکان و زنان یمنی نیز همچنان ادامه دارد و متجاوزان محاصره همه‌جانبه‌ای را علیه مردم یمن اعمال کرده‌اند. وی افزود: عملیات ارتش یمن حق طبیعی و در واکنش به این تجاوزات بوده تا با اعمال فشار، کشورهای متخاصم را مجبور به توقف حملات علیه مردم و پایان محاصره کنند. حملات ادامه خواهد یافت تا این هدف محقق شود و (البته) دستیابی به این هدف نیز به زودی محقق خواهد شد.
قائم‌مقام وزیر اطلاع‌رسانی یمن در ادامه این مصاحبه هشدار داد که تمامی فرودگاه‌های کشورهای متجاوز سعودی و اماراتی می‌توانند هدف حملات یگان‌های پهپادی و موشکی ارتش یمن قرار بگیرند. این فرودگاه‌ها پیشتر نیز هدف حمله قرار گرفته‌اند. حمله به اهداف حیاتی کشورهای متجاوز از جمله بنادر و فرودگاه‌ها، از گزینه‌های ارتش یمن است. وی افزود: امارات نقش فعالی در تجاوز علیه یمن داشته و تعدادی از جزایر و بنادر یمنی (هم اکنون) تحت‌اشغال امارات است. این کشور می‌خواهد درگیری‌ها ی داخلی را در یمن شعله‌ور کند و در حال پشتیبانی از گروه‌های تروریستی است. بنابراین امارات از واکنش ارتش یمن در امان نبوده و اگر تجاوزهای خود را متوقف نکند، دیر یا زود شاهد واکنش خواهد بود.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 خرداد 1398


سرپرست وزارت دفاع آمریکا هم استعفا کرد
خبرگزاری فرانسه: اوضاع پنتاگون به هم ریخته است
۱۳۹۸/۰۳/۲۹

Image result for ‫آمریکا و فرانسه‬‎
به دنبال استعفای سرپرست پنتاگون و انتخاب فردی جدید از سوی«دونالد ترامپ» به این سمت خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشت اوضاع در وزارت دفاع آمریکا آشفته است.
«پاتریک شاناهان» سرپرست وزارت دفاع آمریکا(پنتاگون) هم نیامده رفت. بدین ترتیب، شمار استعفاها و اخراج‌های دولت ترامپ در طول سه سال گذشته، به عدد 44 رسیده است. ترامپ روز سه شنبه با انتشار توئیتی و تشکر از خدمات شاناهان اعلام کرد که وی تصمیم به کناره‌گیری کرده است، چرا که می‌خواهد وقت بیشتری را برای خانواده‌اش صزف کند! ترامپ همچنین اظهار داشت که شاناهان تصمیم گرفته تا در مسیر تایید کنگره آمریکا قرار نگیرد. شاناهان از اول سال جاری میلادی(6 ماه پیش) عهده‌دار این سمت در دولت ترامپ بوده است و انتظار می‌رفت که برای مدتی طولانی در وزارت دفاع باقی بماند. ترامپ در توئیت دیگری ژنرال «مارک اسپر» معاون وزیر دفاع در نیروی زمینی ارتش آمریکا را به عنوان سرپرست جدید پنتاگون انتخاب کرد.  رئیس‌جمهور آمریکا با تمجید از عملکرد اسپر گفت که مطمئن است او کارهای بزرگی انجام خواهد داد. اسپر از فرماندهان سابق ارتش آمریکاست که پس از حضور در جنگ خلیج‌فارس ۱۹۹۰-۱۹۹۱ به سرکردگی آمریکا، مدیر ارشد اجرایی شرکت هوافضا و تسلیحات «ریتیون» شد. وی پیش از حضور در پنتاگون، با بخش‌های نظامی و غیرنظامی شرکت «بوئینگ» همکاری‌های گسترده‌ای داشته است. اسپر از سال ۲۰۱۷ تاکنون به عنوان عالی‌ترین مقام غیرنظامی در مجموعه وزارت دفاع آمریکا مشغول فعالیت بوده است.
از زمان انتصاب «جیمز ماتیس» به عنوان وزیر دفاع در دسامبر(آذرماه) گذشته تاکنون و بروز اختلافات در دولت ترامپ ناشی از تصمیم ناگهانی وی برای خروج نیرو‌های نظامی خود از سوریه تاکنون، پنتاگون فاقد وزیر دائمی بوده است. خبرگزاری فرانسه در گزاشی با ‌اشاره به این تغییر و تحولات در وزارت دفاع آمریکا نوشت: اختلاف‌ها در کاخ‌سفید مانع از انتخاب فردی برای تکیه زدن بر کرسی وزارت دفاع آمریکا می‌شود. در گزارش خبرگزاری فرانسه آمده است: ترامپ، معتقد است که کناره‌گیری پاتریک شاناهان از وزارت دفاع آمریکا سبب شده است، با توجه به تشدید تنش‌ها در خاورمیانه، پنتاگون برای بیش از ۶ ماه بدون رئیس‌باقی بماند. بر اساس این گزارش، تغییر و تحولات ناگهانی جدید در یکی از بزرگترین سمت‌های دولتی آمریکا در حالی اتفاق می‌افتد که تنش‌ها در خاورمیانه‌رو به افزایش است. این گزارش می‌افزاید: در پی رویارویی شاناهان با سؤالاتی درباره زندگی شخصی گذشته و همچنین شایعات مربوط به خشونت خانوادگی وی، ترامپ با انتشار پیام توئیتری افزود، شاناهان قاطعانه تصمیم گرفت وقت بیشتری را صرف زندگی خود کند.
طی سه سالی که از حضور ترامپ در کاخ‌سفید می‌گذرد تا کنون بیش از 40 تن از مقامات ارشد ترامپ یا استعفا داده و یا برکنار شده‌اند که در تاریخ آمریکا موضوع کم سابقه‌ای است. این مقامات عبارتند از : مایکل فلین (مشاور امنیت ملی)، شان اسپایسر(سخنگو و دبیر مطبوعاتی)، راینس پریبس (رئیس‌ستاد کاخ سفید)، آنتونی اسکاراموچی (مدیر ارتباطات)، استیو بننن(مشاور ارشد ترامپ برای در استراتژیک)، کتی ولش (معاون رئیس‌ستاد کاخ سفید)، مایکل دوک(مدیر ارتباطات)، سباستین گورکا (معاون دستیار رئیس‌جمهور)، کی‌تی‌مک فارلند(معاون مشاور امنیت ملی)، تام پرایس(وزیر بهداشت و خدمات انسانی)، اوماروسا مانیگو نیومن(دستیار رئیس‌جمهور و مدیر ارتباطات در دفتر ارتباطات عمومی) ،جیمز کومی(رئیس‌پلیس فدرال)، اندرو مک کیب (قائم‌مقام رئیس‌پلیس فدرال) ،دینا پاول(معاون مشاور امنیت ملی)، والتر شاب (مدیر دفتر ملاحظات اخلاقی دولت)، آنجلا رید(رئیس‌امور خانه دار‌ها)،  روبر پورتر‏(رئیس‌ستاد مشترک)، جاش راول‏(افسر ارتباطات‌)، هاب هکس(مدیر ارتباطات استراتژیک) ،‌گری کان(‌مدیر شورای اقتصادی ملی‌)، جان مک کینتی (دستیار شخصی رئیس‌جمهور‌)، رکس تیلرسون(وزیر خارجه)، هربرت مک مستر‏(مشاور امنیت ملی)، دیوید شولکین ( وزیر امور کهنه سربازان )، مایکل آنتون (سخنگوی شورای امنیت ملی)، تام بوسرت‏ (مشاور امنیت داخلی)، ‎اسکات پروئیت(مدیر سازمان حفاظت از محیط زیست)، نیکی هیلی(نماینده آمریکا در سازمان ملل)، جف سشنز(وزیر دادگستری )، میرا ریکاردل(معاون مشاور امنیت ملی)، جان کللی ( رئیس‌ستاد کاخ سفید)، نیک آیرس(معاون ارشد رئیس‌جمهور)، رایان زینک( وزیر کشور ) جیمز ماتیس(وزیر دفاع)، راج شاه (معاون وزیر مطبوعات کاخ سفید)، بروک لانگ‏(رئیس‌سازمان مدیریت بحران فدرال آمریکا)، لیندسی والترز (معاون وزیر مطبوعات کاخ سفید)، اسکات گوتلیب (رئیس‌سازمان غذا و داروی آمریکا ‏)، بیل شاین (مدیر ارتباطات در کاخ سفید)، لیندا مک موهون( رئیس‌سازمان کسب و کار‌های کوچک است‏) کریستین نیلسن(وزیر امنیت داخلی)، راندولف الیس (مدیر سرویس مخفی ایالات متحده) و سارا سندرز‏ (سخنگوی کاخ سفید).خیز ایران برای خروج از برجام اروپا را به وحشت انداخت

Image result for ‫خیز ایران برای خروج از برجام اروپا را به وحشت انداخت‬‎
اکنون قریب به 4 سال از امضای برجام و همچنین بیش از یک‌سال از خروج آمریکا از برجام سپری شده است. ایران در این مدت- به گواهی 15 گزارش آژانس انرژی اتمی- تمامی تعهدات خود را انجام داده است. اما آمریکا و اروپا به هیچ عنوان به تعهدات خود عمل نکرده‌اند. حال ضرب‌الاجل 60 روزه و خیز ایران برای خروج از برجام، اروپا را به وحشت انداخته است.
در 18 اردیبهشت 98 و همزمان با سالگرد خروج آمریکا از برجام، ضرب‌الاجل 60 روزه ایران توسط شورای عالی امنیت ملی کشورمان اعلام شد. در بخشی از متن ضرب‌الاجل مذکور تاکید شد: «به کشورهای باقی‌مانده در برجام 60 روز فرصت داده می‌شود تا تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی را عملیاتی کنند. چنانچه در این مهلت کشورهای مزبور قادر نباشند مطالبات  ایران را تامین کنند، در مرحله بعدی جمهوری اسلامی ایران رعایت محدودیت‌های مربوط به سطح غنی‌سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به مدرن‌سازی رآکتور آب سنگین اراک را نیز متوقف خواهد کرد».
ضرب الاجل 60 روزه دولت به كشورهای باقیمانده در برجام و هشدار درخصوص كاهش گام به گام تعهدات برجامی، اگر چه اقدامی حداقلی و دیرهنگام بود، اما به جهت تغییر روند منفعلانه به رویکردی مقتدرانه، آمریکا و اعضای اروپایی برجام را به تکاپو انداخت.
ضرب‌الاجل تمدید نمی‌شود
بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی- 27 خرداد 98- گفت:«از زمان چهار برابر شدن ظرفیت، تولید اورانیوم 3/67 درصد افزایش یافته است. از روز 27 خرداد به مدت ۱۰ روز (شش تیر) از سقف ۳۰۰ کیلو اورانیوم عبور خواهیم کرد».
کمالوندی همچنین دیروز گفت: مهلت 2 ماهه ایران به طرف‌های باقی‌مانده در برجام قابل تمدید نیست و براساس برنامه زمان‌بندی شده گام دوم برداشته شد و در ادامه نیز زمان‌بندی‌ها به شکل دقیق دنبال می‌شود.
وی افزود: براساس قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام اقدام ما وابسته به نحوه اجرای تعهدات سایر اعضایِ برجام است و این نمی‌شود ما تعهدات خود را انجام دهیم و آنها در عمل کاری نکنند.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: پیام ما روشن است و در عمل مفهوم رفتار آنها این است که نمی‌خواهند به تعهدات پایبند باشند یا توانایی آن را ندارند که در این صورت حجت برای ما تمام شده است. بر همین اساس ما طبق فرمایشات رهبری و قانون مجلس عمل خواهیم کرد.
معاونت امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس خاطرنشان کرد: اقدامات ما به‌طور متوالی و وابسته به هم در حال انجام است و شرایط برگشت به عقب وجود ندارد و اگر تعلیق تعهدات ایران بخواهد از بین برود باید 1+4 وظیفه خود را انجام داده باشد.
ایران یک‌سال صبر کرد
به گزارش مهر، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک گفت: ما طبیعتاً گام به گام در چارچوب ساز و کارهای قانونی که در برجام پیش‌بینی شده تعهداتمان را کاهش خواهیم داد.
شمخانی افزود: گام‌های اعلام شده در بیانیه شورای عالی امنیت ملی ایران با جدیت دنبال خواهد شد و به‌طور قطع جمهوری اسلامی ایران نمی‌تواند بپذیرد که برجام مسیر یک‌طرفه است و دیگران مانند آمریکا نه تنها به تعهداتشان عمل نکنند، بلکه علاوه‌بر خروج از برجام در همه ابعاد برخلاف تعهدات امضا شده مسیر تهدید و تحریم را دنبال کنند و به دنبال راهبرد حداکثر فشار بر ملت ایران باشند.
 وی در ادامه گفت: برجام معاهده‌ای چند جانبه است که امضاکنندگان آن هر یک تعهداتی دارند، این تعهدات فقط سیاسی نیست که از ضرورت بقای برجام بگویند، بلکه یکسری تعهدات اجرایی نیز دارد. ایران یک‌سال صبر کرد، اما نتوانست به ملت ایران پاسخ دهد که در ازای آنچه امضا شده، برای ملت ما، چه بوده است.
پس از اعلام ضرب‌الاجل 60 روزه و سپس اظهارات قاطعانه مقامات کشورمان در راستای این ضرب‌الاجل، آمریکا و اروپا به تکاپو افتاد. مقامات آمریکایی در گام اول از لاف‌زنی‌های خود درباره حمله نظامی عقب‌نشینی کردند. در ادامه ترامپ ملتمسانه شماره تماس داد و اعلام کرد که منتظر است تا از تهران با او تماس بگیرند. واشنگتن در ادامه، دست از پا درازتر، واسطه‌ها را به ایران فرستاد، از عمان و سوئیس تا ژاپن و آلمان.
همزمان با تقلای آمریکا، اروپا نیز به تکاپو افتاد. هرچند طرف اروپایی در ابتدا اعلام کرد که ضرب‌الاجل 60 روزه ایران را به رسمیت نمی‌شناسد، اما در ادامه با سفر مقامات اروپایی به تهران و اظهارنظرهای متعدد و سپس بیانیه سفرای تروئیکای اروپایی درخصوص تضمین اجرای اینستکس در هفته‌های آینده، نشان داد که ژست طلبکاری و به رسمیت نشناختن ضرب‌الاجل ایران، باعث عقب‌نشینی تهران نمی‌شود.
سفر وزرای خارجه اروپا
خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت: ایران روز دوشنبه تهدید کرده است که طی 10 روز آینده از محدودیت اعمال‌شده در سقف ۳۰۰ کیلو اورانیوم عبور خواهد کرد.
یک دیپلمات اروپایی که نامش فاش نشده است در این باره گفت: تروئیکای اروپایی(انگلیس،فرانسه،آلمان)تلاش‌های دیپلماتیک خود را طی روزهای آینده تشدید خواهند کرد، از جمله مذاکرات بین مدیران کل سیاسی 3 کشور اروپایی در بروکسل که قرار است امروز پنج‌شنبه برگزار شود.
رویترز در ادامه نوشت: قرار است برایان هوک فرستاده ویژه ایالات متحده در امور ایران روز 27 ژوئن با مدیران کل سیاسی 3 کشور اروپایی در پاریس دیدار کند. این احتمال نیز وجود دارد که وزرای خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان برای مذاکره درباره توافق هسته‌ای به تهران سفر کنند.
3 دیپلمات آگاه نیز گفته‌اند که نشست کمیسیون مشترک برجام احتمالاً طی دو هفته آینده برگزار خواهد شد.
اسپوتنیک نیز در گزارشی نوشت: مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشستی در واشنگتن درباره مسائل مختلف از جمله ایران مذاکره کردند.
تخلیه فشار تحریم ها
مقامات آمریکایی و اروپایی و دنباله‌های آنها در داخل کشور در تقلا هستند تا خیز ایران برای خروج از برجام را مقدمه تحریم‌های فلج‌کننده و فشار اقتصادی سهمگین به مردم ایران جا بزنند. این در حالی است که حتی نهادهای غربی نیز بر توخالی بودن این ادعا اعتراف کرده‌اند.
برای نمونه بانک جهانی در گزارش اخیر خود موسوم به چشم انداز اقتصادی جهان پیش‌بینی کرده است اثر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران در سال آینده تخلیه شود و اقتصاد ایران در این سال از رکود خارج می‌شود.
این نهاد بین‌المللی رشد اقتصادی ایران در سال جاری را منفی 4/5 درصد پیش‌بینی کرده و انتظار دارد اقتصاد ایران در سال آینده از رکود خارج شده و رشد اقتصادی 0/9 درصد را تجربه کند.
بانک جهانی در این گزارش نوشته است: پیش‌بینی می‌شود در پی کاهش یافتن اثر تحریم‌های کنونی آمریکا، فعالیت اقتصادی در ایران طی سال 21-2020 افزایش یابد.
این گزارش افزوده است: با به ثبات رسیدن وضعیت تورم و ‌آب رفتن اثر تحریم‌ها رشد اقتصادی ایران در سال آینده از سر گرفته می‌شود.
واکنش روسیه
روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو نوشت: سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای رسمی که در سایت وزارت خارجه این کشور منتشر شده، اعلام کرد: مسکو کاملاً آگاه است که تصمیمات اخیر ایران درباره برجام اقدامی از روی اجبار، هدفمند و مهم‌تر از همه، برگشت‌پذیر است و تهران نگران عدم‌اجرای تعهدات مالی طرف‌های دیگر توافق هسته‌ای است.
ریابکوف تاکید کرد که براساس حقوق بین‌الملل، ایالات متحده موظف است تا به اجرای تمامی تعهدات خویش در چارچوب توافق هسته‌ای با ایران و قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت بازگردد و تمامی اقدامات تحریمی اعمال‌شده علیه ایران را لغو کرده و از ایجاد موانع برای اجرای توافقات سایر کشورها با ایران هم دست بردارد.
پایان اجرای یک‌طرفه
چندی پیش روزنامه زنجیره‌ای شرق در اعترافی دیرهنگام نوشته بود: «کم‌کاری اروپا در تأمین منافع اقتصادی ایران از برجام در اطمینان آنها از عدم خروج ایران از این توافق ریشه دارد».
در روزهای گذشته، «ناتالی توچی» مشاور ارشد «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مصاحبه با راشاتودی تهدید ایران برای کاهش تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای برجام را «منصفانه» توصیف کرد. توچی در پاسخ به سؤال مجری برنامه، مبنی بر اینکه آیا تهدیدهای ایران درباره خروج از برجام آخرین هشدارها به اتحادیه اروپا برای پایبندی به تعهداتش است، گفت:اگر خودم را جای ایرانی‌ها قرار دهم، یعنی اگر من یکی از افراد تصمیم‌گیر در ایران بودم احتمالاً همین تهدیدها را می‌کردم، درست هم هست.
اروپا هم در فاصله زمانی امضای توافق هسته‌ای تا خروج آمریکا از برجام- تیر 94 تا اردیبهشت 97- و هم از زمان خروج آمریکا تاکنون- اردیبهشت 97 تا خرداد 98- به هیچ عنوان به تعهدات برجامی خود عمل نکرد. تنها در یک نمونه، «آنگلا مرکل»-اردیبهشت 97- پس از خروج آمریکا از برجام اعلام کرد که «اروپا می‌تواند از شرکت‌های کوچک و متوسط همکار با ایران حمایت کند، اما نباید این توهم را ایجاد کرد که می‌تواند تمام خسارات ناشی از تحریم‌ها را جبران کند».
«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه نیز در همان مقطع گفت: «اولا، به خاطر مسئله ایران، علیه شرکت‌های آمریکایی جنگ تجاری یا راهبردی راه نخواهیم انداخت. این کار منطقی نیست. ثانیا، شرکت‌های فرانسوی را به ماندن در ایران مجبور نخواهیم کرد».
خیز ایران برای خروج از برجام، اروپا را به وحشت انداخته است. اکنون قریب به 4 سال از امضای برجام و همچنین بیش از یک‌سال از خروج آمریکا از برجام سپری شده است. ایران در این مدت- به گواهی 15 گزارش آژانس انرژی اتمی- تمامی تعهدات خود را انجام داده است. اما آمریکا و اروپا به هیچ عنوان به تعهدات خود عمل نکرده‌اند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 خرداد 1398

اخبار ویژه روزنامه ها 
۱۳۹۸/۰۳/۲۹
Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎
فرافکنی دوباره روحانی درباره سوءمدیریت اقتصادی دولت
آقای روحانی همچنان مسئول فرافکنی درباره سوءمدیریت اقتصادی دولت است.
رئیس‌جمهور در جلسه هیئت دولت با بیان اینکه باید مدیریت و نظارت‌ها را بر توزیع کالاها و رسیدن اجناس و اقلام به دست مردم افزایش دهیم، افزود: البته دو سال است که از مجلس خواستار مجوز برای تشکیل وزارت بازرگانی هستیم؛ چراکه وزارت بازرگانی صادرات کشور را رونق داده، واردات را به‌درستی کنترل و بازار را به‌خوبی نظارت خواهد کرد.
رئیس‌جمهور ادامه داد: امروز یک وزارتخانه تولید کشاورزی و یک وزارتخانه هم تولید صنعتی و معدنی می‌کند و در کار خود هم فعال هستند، اما نمی‌توانند بازرگانی را بچرخانند چراکه تخصص و قدرت این کار را ندارند و نمی‌شود میان آنها هماهنگی ایجاد کرد.
روحانی افزود: اگر وزارت بازرگانی تأسیس شود، هفته بعد زندگی مردم و وضع بازار بهتر می‌شود و این مسئولیت مجلس است.
روحانی با تأکید بر اینکه باید روابط بانکی را با دنیا توسعه دهیم، گفت: این روابط بدون تصویب دو لایحه‌ای که در مجمع تشخیص مصلحت نظام باقی‌مانده، به راه نمی‌افتد و دچار مشکل می‌شویم.
رئیس‌جمهور ادامه داد: به خاطر بحث‌های جزئی و منافع بسیار ناچیز، منافع بسیار کلان را از دست می‌دهیم؛ این معامله خسارت‌بار است که ارزنی را بگیرید و کوهی را از دست بدهید؛ امروز داریم ارزن می‌گیریم و کوه منافع ملی را از دست می‌دهیم.
روحانی گفت: فردا اگر روابط بانکی ما با دنیا دچار مشکل شد، مردم نگویند دولت ناکارآمد است؛ دولت کارآمد است؛ چراکه به‌موقع لوایح را تهیه و به مجلس فرستاده و خوشبختانه مجلس نیز همکاری کرده و مجلس و دولت در این زمینه سرافراز هستند، اما درعین‌حال مردم توقعاتی دارند که همه نهادها و بخش‌ها باید در این زمینه تلاش کنند.
رئیس‌جمهور گفت: منافع ملی برای ما اهمیت دارد؛ شعار مهم نیست؛ ما باید منافع ملی و زندگی مردم را تضمین کنیم تا در آینده تاریخ نسبت به ما درست قضاوت کند.
درباره این اظهارات باید یادآور شد: اولاً مشکل وزارت صمت در 5-6 سال گذشته این بوده که آقای روحانی با محاسبه‌ای نامفهوم، هم در سال 92 و هم در سال 96، رئیس ستاد انتخاباتی خود را بر این مسئولیت گماشت! و جالب‌تر اینکه سال گذشته وقتی موضوع استیضاح و احتمالاً برکناری محمد شریعتمداری داغ شد، آقای روحانی تازه آن‌زمان تصمیم گرفت او را از وزارت صنعت و تجارت بردارد و به وزارت کار و رفاه بگمارد.
ثانیاً وعده بهبود یک‌هفته‌ای زندگی مردم در صورت تشکیل وزارت مستقل بازرگانی، شبیه همان وعده‌های گشایش اقتصادی 100 روزه است که اکنون قریب 2 هزار روز از آن می‌گذرد اما خبری- جز وارونگی- از آن وعده‌ها نیست. کدام کارشناسی باور می‌کند که یک وزارت تازه تاسیس، ظرف یک‌هفته بتواند تغییر اقتصادی مطلوب را پدید آورد؟!
ثالثاً آقای روحانی بهتر از هرکس می‌داند که مشکل روابط بانکی زیر سر تحریم‌هاست و نه عدم تصویب دو لایحه FATF که لااقل 4 سال است موضوع آن مطرح است. در واقع وعده آقای روحانی این بود که مشکلات مالی و بانکی با برجام حل می‌شود اما بدعهدی آمریکایی‌ها و سرهم‌بندی برجام باعث شد این خواسته عملی نگردد. در همین حال در حالی‌که اروپایی‌ها به صراحت می‌گویند نمی‌توانند به تعهدات خود عمل کنند، این چه منطقی است که آقای رئیس‌جمهور وعده حل مشکل، با تصویب و اجرای لوایح مربوط به FATF را می‌دهد و عملاًً بهانه دست اروپایی‌ها برای فرار از پاسخگویی می‌دهد؟!

سکوت جهانگیری درباره خبر اطلاع از فقدان صلاحیت نجفی
هر روز حداقل دو سه رسانه اصلاح‌طلب بخشی از جدل‌های اصلاح‌طلبان در مورد ماجرای قتل همسر محمدعلی نجفی را راهبری می‌کنند. این میانه و وسط مشاجرات سیاسی و مکتوب اصلاح‌طلبان با همدیگر در مورد پشت پرده انتخاب شهردار تهران در تابستان 96، نکات جالب توجهی افشا می‌شود که تأسف از اتفاقات پیش آمده را بیشتر می‌کند.
به گزارش «جوان» غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران که از ابتدا با شهردار شدن نجفی مخالف بود و حالا روشن شده یکی از دلایل مخالفتش همین ارتباط با میترا استاد بوده در یادداشتی که 10 روز قبل در روزنامه سازندگی علیه اصلاح‌طلبان نوشت، آورد که «به جای بررسی مستندات پرونده مدعیان علیه آقای نجفی در نهادهای معتمد خود یا وجدان خویش، این پرونده را «باج‌خواهی» خواندند و با تمرکز خواست اصلاحات بر شهرداری یک شخص و تعصب بر انتخاب آقای نجفی امکان بررسی آن شایعات بلکه مستندات را حتی از معاون اول رئیس جمهور سلب کردند و با تماس‌ها و فشارهای پیاپی در بالاترین سطوح اصلاحات تنها اصلاح ممکن در شهرداری تهران را شهرداری دکتر نجفی خواندند.» او دیگر توضیح نمی‌دهد چگونه امکان بررسی مستندات از اسحاق جهانگیری سلب شده است. اما دو روز پیش  خبری غیر رسمی در رسانه‌ها و البته بار اول در خبرگزاری فارس و به نقل از پیگیری‌های خبرنگار این خبرگزاری منعکس شد. در آن خبر آمده که «به محض مطرح شدن نام محمدعلی نجفی به عنوان نامزد شهرداری تهران، موضوع در کارگروهی ویژه بررسی و مشخص شد که نجفی صلاحیت تصدی مسئولیت شهرداری تهران را ندارد. در همین راستا به افراد متنفذی که در این موضوع نقش‌آفرینی می‌کردند، تذکراتی داده شده است. معاون اول رئیس جمهور یکی از افرادی بود که در پنج ‌نوبت در جریان روند بررسی پرونده نجفی قرار گرفته و به خوبی از علل عدم صلاحیت وی مطلع شده بود. این در حالی است که در این جلسات و در خلال تشریح کامل پرونده نجفی به جهانگیری گفته شده بود که انتخاب این فرد به صلاح کشور نیست و بهتر است نجفی از میان گزینه‌های تصدی پست شهرداری تهران کنار گذاشته شود.»
اسحاق جهانگیری کسی است که با پایان دادن به سکوت خود می‌تواند توضیح دهد چرا هشدارهای امنیتی در مورد نجفی نادیده گرفته شد.

الجزیره: حرف‌های ماس در تهران ظریف را خشمگین و عصبانی کرد
وبسایت الجزیره می‌گوید محمدجواد ظریف از وعده‌های تکراری همتای آلمانی خود در سفر به تهران عصبانی و خشمگین شد.
به گزارش «انتخاب» الجزیره می‌نویسد: بر کسی پوشیده نیست که مذاکرات هسته‌ای معروف بین ایران و گروه۱+۵ در واقع مذاکره بین ایران و ایالات متحده بود و پنج دولت دیگر تنها نقش ناظر این مذاکرات را بر عهده داشتند تا ضمانت‌هایی را بدهند. با این حال، ایرانی‌ها که اعتمادی به آمریکا نداشتند، از اتحادیه اروپا خواستند توافق نهایی را امضا کند و همچنین خواستار صدور قطعنامه‌ای از سوی شورای امنیت مبنی بر امضای توافق هسته‌ای شدند.
زمانی که دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ تصمیم به خروج از برجام گرفت، دولت‌های اروپایی به ایران وعده دادند که تمام تعهدات خود در این باره را اجرا کرده و نظام‌های مالی راه می‌اندازند که به ایران در راستای دور زدن تحریم‌های آمریکا کمک کند.
با اینکه بسیاری از اصولگرایان در ایران وعده‌های اروپایی‌ها را تنها دامی برای تهران می‌دانستند تا باعث شود به تعهداتش در توافق هسته‌ای عمل کند و معتقد بودند که اروپایی‌ها نقش ضامن برای ایالات متحده را ایفا می‌کنند، اما دولت روحانی تصمیم گرفت این راه را ادامه دهد. در ادامه، به مدت یک سال ایرانی‌ها منتظر اجرای وعده‌های اروپایی شدند؛ اما این دولت‌ها هیچ کار مفیدی انجام ندادند. تا آنجا که آمریکایی‌ها بر فشار‌ها و تحریم‌های خود علیه ایران به نحو بی‌سابقه‌ای افزودند.
در واقع، روحانی امیدوار بود بتواند با این سیاست مانع از اتحاد آمریکا و اروپا علیه ایران شود. اما پس از گذشت یک سال، ایران دریافت که اروپایی‌ها تمام تحریم‌های آمریکا را حتی شدیدتر از خود آمریکایی‌ها اجرایی می‌کنند؛
بر این اساس، ایران در ابتدای ماه می ‌استراتژی خود را تغییر داده و اعلام کرد که به بخشی از تعهدات خود در برجام عمل نمی‌کند و مهلت ۶۰ روزه‌ای را برای اروپا تعیین کرد تا در صورت عمل نکردن دیگر شرکا به توافق، از دیگر تعهدات خود نیز کناره‌گیری کند.
تنش در منطقه طی ماه گذشته منجر به بروز نوعی ترس در اتحادیه اروپا درخصوص ذخایر انرژی خاورمیانه و قرار گرفتن آن در معرض خطری بزرگ شد؛ در نتیجه، آلمان اعلام کرد که وزیر خارجه‌اش به تهران می‌رود تا در جهت کاهش تنش‌ها در منطقه اقدامی‌کند. اما پس از سفر او به ابوظبی و اعلام اینکه وی پیام جامعه بین‌الملل در مورد نگرانی‌های آن درخصوص برنامه‌های موشکی ایران و نفوذ آن در منطقه را به طرف ایرانی می‌رساند، تصویر قبل را تغییر داد و به واکنش ایران در برابر اهداف ماس از سفر به این کشور منجر شد.
قطعا آلمان از میزان حساسیت این صحبت‌ها برای ایرانی‌ها مطلع است و اگر واقعا قصد میانجی‌گری دارد، باید به نحوی رفتار کند که باعث اعتراض ایرانی‌ها نشود؛ مگر اینکه قصد آزمودن ایران و بررسی میزان تاثیر فشار‌ها بر آن را داشته باشد.
 به گفته یک منبع آگاه از مذاکرات بین ظریف و ماس، وزیر خارجه ایران در دیدار با ماس از اینکه وزیر خارجه آلمان برای تکرار مکررات و وعده‌های تو خالی به ایران آمده، غافلگیر و البته به شدت خشمگین و عصبانی شده است.
وزیر خارجه آلمان از راه‌اندازی اینستکس برای مبادلات مالی بین ایران و اروپا طی هفته آینده و به صورت آزمایشی صحبت کرد؛ در حالی که ایران اساسا با اینستکس مخالف است؛ چرا که آن را مطابق با طرح سازمان ملل مبنی بر اجرای اصل نفت در مقابل غذا می‌داند.
ظریف از ماس خواست که اروپا به تمام تعهدات اقتصادی‌اش در قبال توافق هسته‌ای عمل کند، اما وزیر خارجه آلمان در پاسخ گفت: اروپا تلاش خود را می‌کند، اما قدرت آن محدود است؛ جوابی مشابه همان که روحانی ۱۴ سال پیش از جک استراو شنید.

ژاپن اگر توان داشت از زیر  بار کاپیتولاسیون آمریکا بیرون می‌آمد
صادق زیباکلام می‌گوید خوب بود به نخست‌وزیر ژاپن می‌گفتیم ژاپن، وعده آمریکا را تضمین کند.
وی در روزنامه آرمان نوشت: «تصور کنیم که این بار به جای آنکه آب پاکی روی دست شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن و آمریکایی‌ها ریخته شود، جور دیگری برخورد می‌شد. بدین معنا که به آقای آبه گفته می‌شد مردم ایران خاطرات خوبی از آمریکایی‌ها ندارند. به گذشته‌ها کاری نداریم به کودتای 28 مرداد، حمایت آمریکایی‌ها از محمدرضا پهلوی و مسأله جنگ و فعلا به آنها نمی‌پردازیم، اما همه دنیا شاهد بود که قریب به دو سال مذاکرات نفسگیر با آمریکایی‌ها صورت گرفت و توافقی بین‌المللی به نام برجام شکل گرفت، اما هنوز جوهر آن خشک نشده بود که ما دیدیم آمریکایی‌ها یکجانبه از آن خارج شدند. بنابراین آقای آبه، به نظر شما ملت ایران چگونه دو مرتبه با آمریکایی‌ها پای میز مذاکره بنشیند و دنبال توافق باشد؟ آقای آبه، چه تضمینی وجود دارد که آمریکایی‌ها هر تعهد، توافق و سند بین‌المللی ر اکه امضا می‌کنند پای آن بایستند؟ اما به واسطه احترامی که مردم ایران برای مردم ژاپن قائلند و به واسطه ستمی که به مردم ژاپن در جریان جنگ جهانی دوم رفت ما حاضریم به احترام شخص شما با یکدیگر بنشینیم و تبادل نظر نماییم، لازمه آن این است که ژاپنی‌ها تضمین کنند. به عبارت دیگر اگر قرار باشد که تحریم‌ها برداشته شود، ژاپن باید تضمین‌کننده برداشتن آن تحریم‌ها باشد. یا اگر هر تعهد و توافق دیگری که صورت می‌گیرد، ژاپنی‌ها آن را تضمین کرده و به عنوان یک حکم در مقابل چشم مردم نگاه کنند. به علاوه تکنولوژی، صنعت و سرمایه ژاپن می‌تواند در خدمت رشد و توسعه جمهوری اسلامی ایران قرار گیرد. هر چند که در همین شرایط نیز که آبه دست خالی تهران را ترک کرد و آنچه را که دونالد ترامپ از او خواسته بود، نتوانست برای وی به ارمغان ببرد، باز هم ایران می‌تواند با ارتباطات گسترده و تنگاتنگ با ژاپنی‌ها از آنها برای رشد و توسعه کشور استفاده کند. مسلما ارتباط با ژاپن سود به مراتب بیشتری برای کشورمان دارد تا ارتباط با کشورهایی که نه تنها سودی برایمان ندارند بلکه برای ایران هزینه‌تراشی نیز می‌کنند. ایران باید با کشورهایی مانند ژاپن ارتباط بیشتری برقرار کند و از طرف دیگر اروپایی‌ها را نیز از دست ندهد. چرا که می‌تواند در چارچوب برجام با استفاده از ارتباطات دوجانبه از ظرفیت گسترش تجارت با آنها استفاده کرده و اقتصاد کشور را سروسامانی ببخشد.»
اظهارات آقای زیباکلام، مخاطب را به یاد کسی می‌اندازد که رفته بود پیش روانپزشک و شکایت کرده بود که هر شب کابوس فوتبال با گاوها را می‌بیند...
او توضیح نمی‌دهد جز تعلق خاطر شیداگونه به مذاکره و روابط به هر قیمت با آمریکا، چه انگیزه‌ای و اصراری برای قول و قرار با شیطان بزرگ دارد؟
همچنین باید پرسید ژاپن که نمی‌تواند از رفتار تحقیرآمیز آمریکا نسبت به خود مخالفت به عمل آورد و همچنین زیر بار کاپیتولاسیون قرار دارد، چگونه می‌تواند وعده ترامپ را تضمین کند؟ و اصلا مگر ترامپ جز تهدید و باج‌خواهی، پیام و وعده دیگری هم داده که شینزو آبه بخواهد تضمین کند یا نکند؟ از سوی دیگر، آمریکا توافقی را که امضای چهار عضو دیگر شورای امنیت پای آن بود و رسما در قطعنامه 2231 شورای امنیت مورد تضمین قرار گرفت، زیر پا گذاشت با این وجود، ژاپن چگونه می‌تواند جور ضمانت واهی اروپایی‌ها و نظایر آنها را یک‌تنه به دوش بکشد؟!
آقای زیباکلام توقعات و آرزوهایی را درباره ژاپن مطرح می‌کند که خود دولت ژاپن از خود انتظار ندارد. به همین دلیل هم، نخست‌وزیر ژاپن به عنوان پیک ترامپ و به خواست او به ایران سفر کرد و نه برای مراودات پرسود تجاری که نیاز ژاپن است اما به خاطر فقدان استقلال از آمریکا از خیر آن گذشته است. وقتی دولتی، استقلالی نسبت به آمریکا ندارد، چگونه می‌تواند ضامن وعده‌های دولت ترامپ باشد؟!
البته آقای زیباکلام پیشرفت کرده و به کودتای 28 مرداد آمریکایی‌ها و نظایر آن استناد می‌کند. وگرنه، هنگام هیجان‌زدگی برای برجام، اصلا لازم نمی‌دید به یاد بیاورد که کاخ سفید، حتی به مصدق سکولار و خوش‌بین به آمریکا هم رحم نکرد و با بدعهدی و فریب، کودتای 28 مرداد 32 را ترتیب داد.

اصلاح ساختاری بودجه با رویکرد مقاومتی اما از آمریکا؟!
سازمان برنامه و بودجه درحالی ۲۰ خرداد گزارش «چارچوب اصلاح ساختاری بودجه» را منتشر کرد که مولف این گزارش از سال ۹۴ در آمریکا بوده و پس از پایان حکم ماموریتش هم ظاهرا قصد اقامت در آمریکا را دارد.
به گزارش خبرگزاری دانشجو، 20 خردادماه سال جاری سازمان برنامه و بودجه با رویکرد قطع وابستگی مستقیم بودجه به نفت؛ گزارش «چارچوب اصلاح ساختاری بودجه» را منتشر و اعلام کرد: « پیرو دستور مقام معظم رهبری درخصوص تدوین نقشه راه برنامه اصلاح ساختار بودجه و در راستای ایفای نقش مهم و تاریخی سازمان برنامه و بودجه، چارچوب کلی برنامه اصلاح ساختار بودجه عمومی با رویکرد قطع وابستگی مستقیم بودجه به نفت ارائه شده است. این طرح بر مبنای آسیب‌شناسی معضلات تاریخی و همچنین تحلیل سازوکارهای حاکم بر شرایط موجود کشور پی‌ریزی شده و بنیان آن براساس دستیابی به اهداف تأمین منابع مطمئن برای اداره کشور و کارا نمودن دولت، حمایت از تولید و‌اشتغال و ایجاد ثبات در اقتصاد کلان و ارتقای عدالت و بهبود معیشت عمومی طراحی شده است.
سازمان برنامه و بودجه درحالی مدعی شده، گزارش «چارچوب اصلاح ساختاری بودجه» به همت کارشناسان سازمان برنامه و بودجه و دانشگاه‌های کشور تهیه شده که مشاهده جزئیات فایل منتشره از سوی این سازمان نشان می‌دهد، نویسنده اصلاح ساختاری بودجه «فرهاد نیلی نماینده ایران در بانک جهانی» است که از سال 94 به‌عنوان نماینده ایران در بانک جهانی در آمریکا بوده و در روزهای اخیر نیز اسناد اقامت وی در آمریکا بعد از اتمام حکم او در بانک‌ جهانی منتشر شد.
گفتنی است، فرهاد نیلی هم اکنون هیچ سمت سازمانی در سازمان برنامه و بودجه ندارد، و مدت حکم 4 ساله وی در بانک جهانی نیز رو به اتمام است. در حالی که خبری از تمدید حکم ماموریت وی نیز رسما اعلام نشده، برخی خبرها از تعیین قریب‌الوقوع جایگزین وی در وزارت اقتصاد حکایت دارد. او بیش از 4 سال‌ است که در آمریکا زندگی می‌کند و ظاهراً بر اساس شواهد قصد بازگشت به کشور را هم ندارد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 خرداد 1398


حمله بی‌‌امان سندرز به ترامپ با چاشنی حمایت از ایران
  ۱۳۹۸/۰۳/۲۹

Image result for ‫حمله سندرز به ترامپ‬‎
«دونالد ترامپ» روز سه شنبه در فلوریدا رسما کمپین انتخاباتی خود را برای انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا آغاز کرد. «برنی سندرز» سناتور دموکرات اولین کسی بود که به ترامپ تاخت و او را دروغگو، نژادپرست و خطرناکترین رئیس‌جمهور تاریخ مدرن آمریکا خطاب کرد.
سندرز نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در مصاحبه با شبکه «ام اس ان بی‌سی»، به شدت سیاست‌های «دونالد ترامپ» علیه ایران را محکوم کرد و گفت، هرگز ادعای دولت ترامپ مبنی بر اینکه ایران پشت پرده حمله به دو نفتکش در دریای عمان قرار دارد، را نمی‌پذیرد. سندرز در پاسخ به پرسش خبرنگار «ام اس ان بی‌سی» که از او پرسید آیا درخصوص حمله به دو نفتکش در دریای عمان، بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا را قبول دارید یا خیر، گفت: «نه، قبول ندارم. باید یک تحقیقات هدفمند انجام شود. همانطور که می‌دانید ژاپنی‌ها هم –که خودشان مالک یکی از نفتکش‌ها بودند—با اظهارات ترامپ مخالف هستند.»  به گزارش باشگاه خبرنگاران، وی تأکید کرد: حالا به جنگ عراق نگاه کنید که من با آن مخالفت کردم. من دولت بوش را قبول نداشتم. دوباره بر اساس یک دروغ دیگر که صدام حسین و عراق سلاح‌های کشتار جمعی داشتند این اتفاق افتاد. بگذارید این را بگویم که من هر کاری که بتوانم انجام می‌دهم تا نگذارم آمریکا وارد رویارویی نظامی با ایران بشود. سندرز در بخش دیگری از این مصاحبه، به انتقاد از دروغگویی‌های ترامپ پرداخت و گفت: ببینید، او هرآنچه که بخواهد را توییت می‌کند، بگذارید به شما بگویم ما رئیس‌جمهوری داریم که دروغگو، نژادپرست، تبعیض‌گرا و بیگانه‌هراس است و تعصب مذهبی دارد. استراتژی او برای پیروزی در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری آمریکا این است که میان مردم تفرقه بیاندازد. وی افزود: من می‌دانم که او امشب در سخنرانی‌اش به مردم نمی‌گوید که تلاش کرد ۳۲ میلیون نفر را از برنامه مراقبت‌های بهداشتی خارج کند. گوش دادن به صحبت‌های ترامپ باعث شد من احساس کنم که او مردی است که در یک جهان دیگر زندگی می‌کند. مردی که خود را از نیاز‌های مختلف مردم دور کرده است. او در دوره انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ به ما گفت که برنامه مالیاتی‌اش به نفع ثروتمندان نیست. اما دروغ گفت. حمله راکتی به شرکت نفتی خارجی در بصره و خروج کارکنان «اکسون» از عراق

Image result for ‫حمله راکتی به شرکت نفتی خارجی در بصره و خروج کارکنان «اکسون» از عراق‬‎
در پی حمله راکتی عوامل ناشناس به یک شرکت نفت خارجی در استان جنوبی بصره، رویترز اعلام کرد که شماری از کارکنان این شرکت از عراق خارج می‌شوند. همزمان با آن، یک پایگاه آمریکایی در شمال عراق هدف حمله راکتی قرار گرفت.
پلیس عراق اعلام کرد، دیروز یک شرکت نفت خارجی در استان بصره هدف حمله سه راکت افراد نا‌شناس قرار گرفت. خبرگزاری رویترز با اعلام این خبر افزود، دو کارمند عراقی بر اثر این حمله، مجروح شدند.
به گزارش فارس، شرکت‌هایی که در محدوده انفجار فعالیت می‌کنند، «اکسون موبیل»، «شِل» و «اِنی» هستند.
رویترز به نقل از منابع امنیتی عراق توضیح داد: شرکت اکسون قصد دارد 20 نفر از کارمندان خارجی خود در بصره را بعد از اصابت راکت به مقر این شرکت، از عراق خارج کند.
حمله به پایگاه آمریکا
بامداد دیروز محل استقرار مشاوران نظامی آمریکا در داخل مجتمع کاخ‌های ریاست‌جمهوری واقع در بخش شرقی «موصل»، با حد اقل یک فروند موشک «کاتیوشا» هدف قرار گرفت.
به گزارش رویترز، ارتش عراق ضمن اعلام این خبر افزود، راکت
شلیک‌ شده، یک کاتیوشای کوتاه‌‌برد بوده است.
فرمانده نظامی موصل گفت این راکت که از غرب موصل شلیک شده بود، در یک فضای باز فرود آمده و هیچ خسارتی ایجاد نکرده است.
عبور سفیر آمریکا از خطوط قرمز
«حازم الباوی» کارشناس و ناظر مسائل سیاسی عراق، با‌اشاره به اقدامات مشکوک «متیو تولر» سفیر جدید آمریکا در عراق، گفت که تولر با تحرکات و نشست‌هایی که اخیرا در عراق انجام داده، از خط قرمزها عبور کرده است.
وی تصریح کرد :عجیب است که سفیر یک کشور از خطوط قرمز عبور و به نحوی رفتار می‌کند که با اصول متعارف دیپلماتیک موجود بین کشورها در تضاد است. این کارشناس عراقی ادامه داد: دیدار سفیر جدید آمریکا با شیوخ عشایر در برخی از استان‌ها، به ویژه استان‌هایی که با خون مردم عراق آزاد شده است، سؤالات زیادی را مطرح می‌کند. این دیداری به دور از چشم دولت [عراق] صورت گرفته است.
الباوی خاطر نشان کرد: دولت و کمیسیون روابط خارجی باید به همه هیئت‌های خارجی در عراق، ضوابط و چارچوب فعالیت‌های دیپلماتیک را بفهمانند.
تولر پس از منصوب شدن به عنوان سفیر آمریکا در عراق و در اولین اظهار نظر خود، ایران را به دخالت در امور عراق متهم کرده بود.
«علی الحسینی» از فرماندهان سازمان «حشد‌الشعبی» (بسیج مردمی) عراق، هشتم خرداد ماه جاری اعلام کرده بود آمریکا قصد دارد شیوخ عشایری که با عناصر تروریستی داعش و القاعده همکاری داشته‌اند، را به سلاح مجهز کند. الحسینی گفت که آمریکا طرح‌های کثیف زیادی برای عراق دارد.
اخیرا همچنین اعلام شده بود که آمریکا نیروها و تجهیزات نظامی خود را در استان «الانبار» و اقلیم کردستان عراق تقویت کرده است.
انتقاد از توافق‌ اربیل- واشنگتن
«حسن الازیرجاوی» نماینده پارلمان عراق و عضو«ائتلاف الفتح»، از اقدامات دولت اقلیم کردستان عراق انتقاد کرد. این نماینده عراقی در ادامه تصریح کرد، عطوفت دولت بغداد باعث شده است که رهبران اقلیم به صورت غیر قانونی با واشنگتن به توافقاتی دست یابند و حضور نیروهای آمریکایی را بر عراق تحمیل کنند. وی اطلاع داد که دولت اقلیم کردستان با واشنگتن بر سر افزایش شمار نیروهای جنگی آمریکا و تجهیز تسلیحاتی [نیروهای] پیشمرگ [کُرد] به توافق رسیده است.
فعالیت نیروهای خارجی ممنوع
«عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق، تاکید کرد که هرگونه فعالیت واقدام نیروهای خارجی در داخل خاک عراق، بدون اجازه دولت، ممنوع است.
به گزارش ایسنا، نخست‌وزیر عراق در بیانیه خود به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح تاکید کرد، حضورهر نیروی منطقه‌ای و یا غیر منطقه‌ای در خاک عراق و فعالیت‌ آن علیه نیروهای دیگر و یا کشورهای همسایه، بدون موافقت دولت عراق، ممنوع است. اعتراض شدید مردم بحرین به میزبانی کشورشان
از نشست آمریکایی معامله قرن  
Image result for ‫اعتراض شدید مردم بحرین به میزبانی کشورشان از نشست آمریکایی معامله قرن‬‎

حزب سیاسی موسوم به«جمعیت وفاق ملی بحرین» اعلام کرد که در اعتراض به برگزاری نشست اقتصادی بحرین با هدف اجرایی کردن طرح معامله قرن، این حزب یک کنفرانس در پایتخت لبنان برگزاری می‌کند. همزمان، در اردن نیز احزاب و جریان‌های مردمی این کشور خواستار تشکیل یک کمپین ملی در اعتراض به معامله قرن شدند.
جمعیت وفاق ملی بحرین با صدور بیانیه‌ای از برگزاری کنفرانسی علیه نشست منامه در پایتخت لبنان خبر داد و اعلام کرد، کنفرانس مذکور با مشارکت گروه‌های فلسطینی و عربی و با هدف مخالفت با تجارت بر سر مسئله فلسطین، برگزار خواهد شد.
همزمان، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، از حضور نمایندگان این رژیم در اجلاس آتی بحرین خبر داد و گفت: ما این اجلاس را به فال نیک می‌گیریم. نخست‌وزیر رژیم ‌اشغالگر قدس همچنین از وجود تماس‌هایی بین این رژیم با رهبران عرب خبر داد و گفت: ما چه در خفا و چه آشکار، با بسیاری از رهبران جهان عرب تماس‌هایی داریم.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 خرداد 1398


جزئیات تازه از مرگ مشکوک محمد مرسی
مرسی 20 دقیقه روی زمین افتاده بود
۱۳۹۸/۰۳/۲۹

Image result for ‫جزئیات تازه از مرگ مشکوک محمد مرسی‬‎
مرگ ناگهانی «محمد مرسی» باعث شده که بسیاری آن را مشکوک و دولت مصر را در این مورد مقصر بدانند.در این میان، « رجب طیب اردوغان» به صراحت اعلام کرده که مُرسی به مرگ طبیعی نمرده است.
مرگ ناگهانی رئیس‌جمهور سابق وبرکنار شده مصر در جلسه دادگاه، باعث ایجاد این فرضیه شده که نباید به راحتی آن را یک مرگ طبیعی دانست. بسیاری از شخصیت‌ها نسبت به این حادثه تردید کرده و روایت دولت مصر را مبنی بر «ایست قلبی» مرسی قبول ندارند. در این رابطه، روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت» نوشت، پلیس مصر مرسی را در حالی که بیش از ۲۰ دقیقه در جلسه دادگاه روی زمین افتاده و هوشیاری خود را از دست داده بود، به حال خود رها کرد و به این دلیل، پلیس متهم است که موجب مرگ او شده است. به گزارش ایسنا، ایندیپندنت به نقل از دوستان رئیس‌جمهور سابق مصر نوشت، پلیس مصر زمانی که مرسی در جلسه دادگاه هوشیاری خود را از دست داد، نتوانست کمک‌های اولیه را با سرعت و اثربخشی لازم برای او فراهم کند. مرسی که با بیماری دیابت و فشارخون و مشکلات کبدی دست و پنجه نرم می‌کرده، عصر دوشنبه در جلسه دادگاه و در حالی که در داخل قفس شیشه‌ای قرار داشت، بر زمین افتاد و هوشیاری خود را از دست داد. در مقابل دادستانی کل مصر با انتشار بیانیه کوتاهی تاکید کرد، مرسی بلافاصله به بیمارستان منتقل شد. پس از آن، فوت او اعلام و علت مرگ نیز سکته قلبی اعلام شده است. ایندیپندنت به نقل از «بدالله الحداد» که پدر و برادرش همراه با مرسی در دادگاه محاکمه می‌شدند، گفت: «شاهدان عینی به من اطلاع دادند هیچ‌یک از نگهبانان و نیروهای امنیتی بابت اتفاقی که برای مرسی رخ داد، ناراحت نشده و هیچ‌گونه تمایلی برای کمک به او نشان ندادند.» الحداد افزود:« دیگر زندانیان زمانی که دیدند مرسی روی زمین افتاده، شروع به فریاد زدن و درخواست کمک کردند. برخی از آنها که پزشک بودند درخواست کمک‌های اولیه کردند، اما مرسی همچنان روی زمین رها شده بود و در نهایت هم نگهبانان زندان او را از جلسه دادگاه بیرون بردند. ماشین آمبولانس نیز نیم ساعت بعد رسید.» او افزود: «‌رها کردن مرسی بر روی زمین به حال خود، عامدانه بوده است. اولین کاری که نگهبانان زندان پس از فریادهای دوستان مرسی انجام دادند، این بوده است که خانواده او را از سالن دادگاه بیرون کردند.» این روزنامه انگلیسی در ادامه نوشت:« گفته‌های الحداد از سوی شخص دیگری نیز تأیید شده است، اما این شخص نخواست به دلایل امنیتی هویتش فاش شود.» همچنین «عمرو دراج» که به عنوان وزیر همکاری‌های بین‌المللی در دولت مرسی فعالیت داشت، این اظهارات را تایید کرد و گفت: « مرسی برای حدود نیم ساعت کف قفس شیشه‌ای افتاده بود و اقدام پزشکی لازم برای او انجام نشده است.»
اظهارات اردوغان
از سوی دیگر، مراسم نماز میت غیابی برای «محمد مُرسی» روز سه‌شنبه با حضور «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه، در مسجد «فاتح» اسلامبول برگزار شد. به گزارش آناتولی، اردوغان پس از اقامه نماز، با شهید خواندن مُرسی گفت:اعتقادی به مرگ طبیعی وی ندارم. اروپا نیز مانند رویدادهای پس از کودتای مصر، در قبال شهادت مرسی سکوت کرده است». در واکنش به این اظهارات، «صلاح حسب الله»سخنگوی پارلمان مصر، محمد مرسی را «دیکتاتور» خواند و گفت:« اظهارات اردوغان به منزله مداخله آشکار وی در امور مصر است.» وی افزود: « انقلاب بزرگ ملت مصر در سال ۲۰۱۳، آرزوها و طرح‌های شیطانی اردوغان را نابود کرد و وی را به دشمن اول مصر، ملت و رهبری آن تبدیل نمود.» حسب الله در حالی مرسی را دیکتاتور خواند که مرسی با انتخابات به قدرت رسیده و با مخالفان خود نیز مدارا می‌کرده است.
اعتراض به مرگ مشکوک مرسی
از سوی دیگر، سازمان‌های عربی و بین‌المللی دولت و مسئولان عالی‌رتبه مصر را به قتل عمد اولین رئیس‌جمهور منتخب مردمی این کشور متهم کردند. ۱۲ سازمان حقوقی طی بیانیه مشترکی اعلام کرده‌اند که مسئولیت مرگ مرسی بر عهده دستگاه امنیتی مصر، به ویژه اداره زندان‌های این کشور است که با بی‌توجهی عامدانه و روشمند، مرسی را از دریافت خدمات درمانی و پزشکی لازم محروم می‌کرده‌اند. این سازمان‌های حقوقی همچنین، مسئولیت جنایی، اجتماعی و سیاسی مرگ مرسی را متوجه دولت حاضر مصر و در رأس آن «عبدالفتاح السیسی» دانستند. السیسی در سال ۲۰۱۳ طی یک کودتا علیه دولت قانونی مرسی، به قدرت رسیده و از آن زمان تا کنون مخالفان را به شدت سرکوب کرده است. این سازمان‌های حقوقی تاکید کرده‌اند که محمد مرسی از کم کاری پزشکی رنج می‌برده و به صورت عامدانه و تدریجی طی سال‌های زندان، به قتل رسیده است. پارلمان آلمان نیز ضمن انتقاد از عملکرد دستگاه قضایی مصر در پرونده مرگ مرسی، خواستار انجام تحقیقات جامع در این باره شد. البته، ناگفته نماند که آلمان به همراه سایر کشورهای اروپایی و آمریکا، حامیان اصلی السیسی و دولت کودتایی وی هستند.بر اساس گزارش جدید سازمان ملل
71 میلیون انسان در سراسر جهان آواره‌اند

Image result for ‫71 میلیون انسان در سراسر جهان آواره‌اند‬‎

سازمان ملل در گزارش سالانه خود، از افزایش شمار آوارگان در سراسر جهان خبر داد و اعلام کرد که تعداد آنها به حدود 71 میلیون نفر رسیده است.
  بخش امور آوارگان سازمان ملل طی گزارشی، تعداد بی‌خانمان‌ها در سراسر جهان را 70 میلیون و 800 هزار نفر اعلام کرد. شمار این خیل عظیم آوارگان که شب‌ها را بدون سرپناه به صبح می‌رسانند تنها طی سال گذشته، حدود دو میلیون نفر افزایش داشته است. آمار آوارگان نسبت به یک دهه گذشته، 65 درصد افزایش یافته است. همچنین بیش از ۴۱ میلیون نفر از این افراد در داخل کشورهای خودشان آواره هستند. در این گزارش همچنین، به داستان‌های افرادی‌اشاره شده که با گذر از موانع سخت و طاقت فرسا زنده مانده‌اند، از سرکوب دولت‌های شان، کشتارها، سوءاستفاده‌های جنسی، قتل توسط شبه نظامیان و سایر خشونت‌ها فرار کرده‌اند و به دنبال مکانی امن بوده‌اند. بخش امور آوارگان سازمان ملل همچنین تصریح کرده که این آمارها بسیار خوشبینانه هستند و کشوری همچون ونزوئلا پتانسیل زیادی برای آوارگان بیشتر در ماه‌های آتی دارد. « فیلیپو گراندی» کمیسر عالی آوارگان سازمان ملل، در این باره به خبرنگاران حاضر در ژنو گفته «گزارش سالانه متأسفانه یک بار دیگر خبرهای ناراحت‌کننده‌ای را در اختیار ما گذاشت. درگیری‌ها و وضعیت‌های جدید تنها به آواره شدن‌های بیشتر انجامیده و به تعداد جمعیت آواره‌های قدیمی افزوده است». کمیسر عالی آوارگان سازمان ملل در ادامه افزود: « انتشار این گزارش برای دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و سایر رهبران غربی پیامی دارد و آن این است که نشان دادن آوارگان و مهاجران به عنوان تهدیدی برای مشاغل و امنیت در کشورهای میزبان، مخرب و زیان بار است. این افراد به دلیل ناامنی و خطراتی که با آنها روبرو هستند، از کشورهای خود‌گریخته‌اند».

شبه نظامیان مسلح در مالی 41 روستایی را کشتند

Image result for ‫شبه نظامیان مسلح در مالی 41 روستایی را کشتند‬‎
شبه نظامیان موسوم به «فولانی»، ضمن حمله به دو روستا در مرکز کشور مالی، 41 نفر از اهالی آن را با رگبار گلوله کشتند.
شبکه المیادین لبنان به نقل از منابع محلی کشور مالی گزارش داد، افراد مسلح در حمله به دو روستا تعداد زیادی را قتل‌عام کردند. مقامات کشور مالی شامگاه سه‌شنبه گفتند :« افراد مسلح در حمله به این روستاها، ۴۱ نفر را کشتند.»رسانه‌ها طی بیش از یک هفته گذشته از وقوع درگیری‌های مسلحانه در مرکز کشور مالی خبر می‌دادند.سری جدید از خشونت‌ها که یک هفته به طول انجامیده، در مجموع، 150 کشته بر‌جای گذاشته است.
شدیدترین درگیری‌ در هفته گذشته، مربوط به حمله مسلحانه به روستای «سوبانو» در مرکز مالی بوده، که 20 خرداد به وقوع پیوسته و منجر به کشته شدن ۹۵ نفر شده است.«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل، در بیانیه‌ای، حمله مسلحانه افراد ناشناس به این روستا را محکوم کرده و آن را «فاجعه» خوانده بود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 خرداد 1398
مخالفت ژاپن با تصمیم آمریکا برای اعزام 1000 نظامی جدید به غرب آسیا
۱۳۹۸/۰۳/۲۸

Image result for ‫مخالفت ژاپن با تصمیم آمریکا برای اعزام نظامی جدید به غرب آسیا‬‎
دولت ژاپن علیه تصمیم واشنگتن مبنی براعزام 1000 نظامی دیگر به منطقه غرب آسیا شدیدا موضع گرفت و اعلام کرد که این اقدام آمریکا، منطقه مذکور را به شدت بی‌ثبات می‌کند.
«یاسوتوشی نیشیمورا» معاون دبیر کابینه ژاپن، دیروز به تصمیم واشنگتن مبنی براعزام ۱۰۰۰ نظامی آمریکایی تازه نفس به منطقه غرب آسیا واکنش نشان داد و گفت: «این موضوع، مایه نگرانی شدیدی است و تنش‌ها در منطقه خاورمیانه را تشدید خواهد کرد».
در ماجرای هدف قرار گرفتن دو نفتکش در دریای عمان که دو هفته قبل اتفاق افتاده بود، نیز توکیو مقابل سند سازی‌های آمریکا ایستاده و رسما اعلام کرده بود که مدارک ادعایی واشنگتن علیه ایران، قانع‌کننده نیست.
به اعتقاد کارشناسان، توکیو از ماجرا جویی‌های آمریکا در غرب آسیا هراس دارد، چون به منابع فسیلی و بازارهای این منطقه وابسته است.


 گزارش تکان‌دهنده نشریه هیل
از تجاوز به هزاران کودک پناهجو در بازداشتگاه‌های آمریکا

Image result for ‫تجاوز به هزاران کودک پناهجو در آمریکا‬‎
نشریه آمریکایی «هیل» در گزارشی تکان‌دهنده از تجاوز به هزاران کودک پناهجو در بازداشتگاه‌های مرزی آمریکا خبر داده است. گزارشی که مشابه آن ماه‌ها قبل از سوی «نیویورک‌تایمز» منتشر شد اما نتیجه‌ای در وضعیت بازداشتگاه‌ها ایجاد نکرد.
از زمانی که «دونالد ترامپ» در کاخ سفید مستقر شده، نقاب از چهره جنایتکار این رژیم بیشتر کنار رفته است، کشوری که دولتش همواره مدعی پرچمداری حقوق بشر در جهان بوده و رسالتش را انتشار دموکراسی و ارزش‌های انسانی در سراسر دنیا عنوان کرده است.
 طی دو سال گذشته و به دنبال اعلام «سیاست تحمل صفر» از سوی رئیس‌جمهور آمریکا، این کشور هزاران کودک معصوم و بی‌پناه را در مرزهای آمریکا دستگیر از والدینشان جدا و روانه زندان کرده است. بر اساس گزارش‌ها تعداد این کودکان از 14 هزار فراتر رفته است. ترامپ مدعی است جدایی كودكان از والدین می تواند باعث نگرانی پناهجویان و در نتیجه، توقف مهاجرت‌ها از مبدا شود! طی
8 ماه گذشته 6 تن از این کودکان معصوم در بازداشتگاه‌های مرزی آمریکا در مرز مکزیک جان سپرده‌اند بدون اینکه هیچ دولت و نهادی از دولت ترامپ در مورد این جنایت‌ها بازخواست کند.
نیویورک تایمز چندی پیش در گزارشی از تداوم این سیاست وحشیانه و غیر انسانی ترامپ خبر داده و نوشته بود: «دولت آمریکا صدها کودک مهاجر را در نیمه شب و در خواب و بیداری با اتوبوس‌هایی که با چادر شیشه‌های آن پوشیده شده است به همراه یک وعده غذای حاضری و سرپایی، از مناطق مختلف به پناهگاه‌های چادری در بیابان‌ها از تگزاس تا نیویورک منتقل کرده است.»
گزارش تکان دهنده هیل
حالا نشریه «هیل» طی مطلبی به بررسی بحران حاکم بر بازداشت گاه‌های کودکان پناهجو در آمریکا و مرز مکزیک پرداخته و نوشته: «بحران بهداشت و سلامت که‌گریبان‌گیر کودکان مهاجر در مرز جنوبی آمریکا شده، به اوج خود رسیده است. کودکان بازداشت شده روی نیمکت‌ها می‌خوابند؛ زیرا دولت آمریکا دیگر مکانی برای پناه دادن به این کودکان ندارد و بودجه‌اش هم به اتمام رسیده است. هزاران کودک مهاجر مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته‌اند و شش نفر هم در ۸ ماه گذشته در بازداشتگاه‌های آمریکا کشته شده‌اند!»
 به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان در ادامه گزارش هیل آمده: «در حال حاضر کودکان بیشتری در مقایسه با گذشته در بازداشتگاه‌های آمریکا به سر می‌برند. تا تاریخ ۳۱ مه(10 خرداد) سال جاری میلادی، بیش از ۱۴۰۰ کودک مهاجر بوسیله نیرو‌های گشت مرزی آمریکا بازداشت شده‌اند. زمانی که این کودکان در نهایت به پناهگاه‌های دولتی منتقل شوند، زمان انتظار آنها مشخص نیست. آمی کوهن، یک روانپزشک که از نزدیک با این کودکان در ارتباط است، می‌گوید برخی از این کودکان بیش از یک سال است که در این پناهگاه‌ها زندگی می‌کنند.
در هفته جاری همچنین گزارشی منتشر شد مبنی بر اینکه دولت ترامپ در نظر دارد از پایگاه نظامی «فورت سیل» در اوکلاهما برای نگهداری کودکان مهاجر استفاده کند. قرار است حدود ۱۴۰۰ کودک مهاجر تا زمان مشخص شدن وضعیتشان در این اردوگاه بمانند. پایگاه نظامی «فورت سیل» که قدمتی ۱۵۰ ساله دارد در دوره جنگ جهانی دوم به عنوان اردوگاه بازداشت آمریکایی‌های ژاپنی تبار مورد استفاده قرار گرفته بود. به نقل از نشریه هیل، گروهی از نوجوانان و فعالان حقوق بشر نیز روز (دوشنبه) در اعتراض به سیاست‌های ضدمهاجرتی دونالد ترامپ در مقابل مقر سازمان ملل در ژنو تظاهرات برگزار کردند.این نوجوانان که اهل آمریکا و مکزیک بودند، با حضور در داخل قفس‌هایی در مقابل مقر سازمان ملل، خواستار بازگرداندن کودکان مهاجر جدا شده در مرز‌ها به خانواده‌هایشان شدند.دعوای انگلیس و آمریکا بر سر مداخلات ترامپ بالا گرفت

Image result for ‫انگلیس و آمریکا‬‎
در پی حملات توئیتری ترامپ به صادق خان شهردار لندن و همین‌طور اظهار‌نظرهای او درباره برگزیت و پاسخ‌های صادق‌خان درگیری لفظی بین مقامات دو کشور به طرز عجیبی بالا گرفته و همین مسئله باعث شده تا وزیر کشور انگلیس از ترامپ بخواهد از دخالت در امور داخلی انگلیس دست بردارد.
ترامپ طی یک ماه گذشته پیش و پس از سفر به انگلیس اظهارات زیادی با چاشنی تحقیر و نیش علیه انگلیس به زبان رانده و داد مقامات این متحد قدیمی آمریکا را درآورده است. رئیس‌جمهور آمریکا پیش از سفر به لندن با حمله به عروس ملکه انگلیس وی را شخصیتی «حال به هم زن» خطاب کرد و از نخست‌وزیری جانسون حمایت کرد و از این کشور خواست بدون طی مراحل قانونی از اتحادیه اروپا خارج و هزینه آن را نیز پرداخت نکند. جرمی کوربین با انتقاد شدید از این موضع ترامپ آن را «دخالت غیر قابل قبول در دموکراسی انگلیس» خواند. بعد از بازگشت از انگلیس نیز نوک پیکان حملات ترامپ متوجه صادق خان شهردار لندن شد. ترامپ در توئیتی نوشت: «صادق خان یک فاجعه و مایه بی‌آبرویی ملی است که دارد شهر لندن را نابود می‌کند.» او همزمان با انتشار این توئیت، به بازنشر یک پیام منتشر شده از «کیتی هاپکینز»، از ستون‌نویس‌های راست افراطی نیز پرداخت. کیتی هاپکینز در توئیت خود نوشته بود: «این شهر لندنستان صادق‌خان و شهر چاقوکش‌ها است.‌»
وزیر کشور انگلیس نیز با محکوم کردن انتقادهای دونالد ترامپ از شهردار لندن گفته: رئیس‌جمهوری آمریکا باید از مداخله در سیاست انگلیس دست بردارد.به گزارش ایسنا، ساجد جاوید، این را هم گفته که: «آن توییت را خواندم. معتقدم ترامپ باید به سیاست داخلی خودش بچسبد. ناخوشایند است که رهبر چنین کشور بزرگی مدام در سیاست داخلی کشور دیگری مداخله کند. رئیس‌جمهوری آمریکا حق دارد که نگران خشونت جدی باشند اما او اول باید نگران خشونت جدی کشور خودش باشد که ۱۰ برابر بیشتر از انگلیس است.»
جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر انگلیس نیز به توئیت‌های ترامپ علیه صادق خان اعتراض کرده و آنها را «کاملا افتضاح»خوانده است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 29 خرداد 1398


کره‌شمالی: هرگز سلاح‌های اتمی‌مان را کنار نخواهیم گذاشت
  ۱۳۹۸/۰۳/۲۸

Image result for ‫کره‌شمالی: هرگز سلاح‌های اتمی‌مان را کنار نخواهیم گذاشت‬‎
یک خبر گزاری ژاپنی اعلام کرد، رهبر کره شمالی اواخر سال گذشته به ژنرال‌های ارتش این کشور یادآور شده بود که نه تنها هرگز سلاح‌های هسته‌ای را کنار نخواهد گذاشت، بلکه هدفش مستحکم کردن موقعیت این کشور به عنوان یک قدرت اتمی است.
خبرگزاری کیودو اعلام کرد، «کیم جونگ اون» قبل از عزیمت به پایتخت ویتنام جهت مذاکره با رئیس‌جمهور آمریکا(آذر گذشته)، در جمع ژنرال‌های افسران ارشد و فرماندهان ارتش کره شمالی سخنرانی کرد و در این سخنرانی به آنها یاد آور شد که وی هرگز قصد ندارد سلاح‌های هسته‌ای را کنار بگذارد.
رهبر کره شمالی در جمع افسران ارشد و فرماندهان ارتش گفته است که می‌خواهد توان دولت را تا سطح یک «دولت اتمی و استراتژیک جهانی « بالا ببرد.
رهبران آمریکا و کره شمالی تاکنون دوبار در سنگاپور و ویتنام در راستای مذاکرات خلع سلاح شبه جزیره کره با یکدیگر دیدار وگفت وگو کرده‌اند.سازمان ملل اعتراف کرد
 مدیریت افتضاح و شکست‌های سیستماتیک
سازمان ملل در مواجهه با بحران میانمار

Image result for ‫مدیریت افتضاح و شکست‌های سیستماتیک سازمان ملل در مواجهه با بحران میانمار‬‎
سازمان ملل طی گزارشی، به مدیریت افتضاح و شکست‌های سیستماتیک خود در ارتباط با بحران میانمار و حمله به مسلمانان روهینگیا در سال ۲۰۱۷ اعتراف کرد.
بهمن ماه گذشته «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل، به مسئولان تحت امر خود دستور داده بود که در‌باره نحوه عملکرد‌ این سازمان در میانمار تحقیق انجام دهند. پیش از آن، مقامات سازمان ملل در میانمار متهم شده بودند که حملات عناصر افراطی نظامیان ارتش میانمار به مسلمانان در منطقه روهینگیا را نا‌دیده می‌گیرند.
علاوه‌بر آن، عملکرد سازمان ملل در ارتباط با اردوگاه‌های آوارگان مسلمان میانمار هم مورد اعتراض قرار گرفته است.
به گزارش ایسنا، در حال حاضر حدود ۷۴۰ هزار روهینگیایی ساکن اردوگاه‌ها در خاک بنگلادش، در شرایط بسیار بدی
به‌سرمی‌برند. آنها پناهندگانی هستند که طی سال ۲۰۱۷ از حملات نظامیان ارتش میانمار در استان «راخین» جان سالم به در برده‌اند.
اما بر اساس گزارش سازمان ملل که دوشنبه منتشر شده، آمده است، در حالی که نمی‌توان مسئولیت شکست‌های سیستماتیک را دقیقا متوجه کسی کرد، همه طرف‌های دخیل در این مورد مسئول هستند که نگرانی‌های اصولی سازمان ملل را در رابطه با نقض جدی حقوق بشر در میانمار، جدی نگرفته‌اند.
همچنین، گفته شده است که «رناتا لوک-دسالین» هماهنگ‌کننده وقت سازمان ملل، نگرانی‌های مربوط به گسترش بد رفتاری با مردم روهینگیا را کم‌اهمیت جلوه داده و به همکاری اقتصادی با دولت میانمار اولویت می‌داده است.
در گزارش ۳۶ صفحه‌ای سازمان ملل، «وجود اختلافات به جای انسجام در نظام سازمان ملل، فقدان یک استراتژی واضح و یکپارچه، خشونت‌های سیستماتیک و نبود تحلیل‌های میدانی یکپارچه» علت مدیریت نادرست سازمان ملل وشکست‌های سیستماتیک این سازمان در میانمار دانسته شده است.کودتاچیان ونزوئلا کمک‌های سازمان ملل و کلمبیا را به جیب زدند

Image result for ‫کودتاچیان ونزوئلا کمک‌های سازمان ملل و کلمبیا را به جیب زدند‬‎
دو نفر از نمایندگان «گوایدو» سرکرده کودتاچیان ونزوئلا به گرفتن کمک‌های مالی بشردوستانه از کلمبیا و آژانس پناهندگان سازمان ملل و صرف کردن آنها برای خوشگذرانی متهم شده‌اند.
پس از شکست کودتای آمریکایی گوایدو و اطرافیانش حالا خبر رسیده که اطرافیان وی کمک‌های بشردوستانه به مردم ونزوئلا را نیز به جیب زده‌اند. بر اساس این گزارش دو نفر از نمایندگان «خوان گوایدو»، متهم هستند کمک‌های مالی بشردوستانه‌ای را که از سوی کلمبیا و آژانس پناهندگان سازمان ملل به این کشور ارسال شده بود، حیف و میل کرده‌اند. «ونزوئلا آنالیز» به نقل از دادگاه عالی این کشور با اعلام این خبر نوشته: «روسانا باررا» و «کوین روجاس» از اعضای حزب گوایدو، مسئولیت نظارت بر ارسال کمک‌های بشردوستانه از شهر مرزی کوکات کلمبیا را بر عهده داشتند. اما همین دو نفر به مشارکت در یک برنامه دقیق برای اخاذی از دولت کلمبیا و آژانس پناهندگان سازمان ملل متهم شده‌اند.»
 به گزارش باشگاه خبرنگاران نمایندگان «گوایدو» همچنین متهم شده‌اند با عواملی، چون به دست آوردن ده‌ها هزار دلار پول و صرف کردن آن در رستوران‌ها، مراکز خرید و هتل‌های لوکس تعداد سربازان تحت اختیار خود را افزایش داده‌اند. از دیگر اتهامات این دو نفر تلاش برای ساماندهی برنامه شام به منظور جمع‌آوری کمک مالی برای مهاجران در یک رستوران منحصر به فرد در بوگوتا، پایتخت کلمبیا، است که قصد داشتند خود را در آن میهمانی سفیر گوایدو جا بزنند!
واکنش گوایدو
بنا بر گزارش «ونزوئلا آنالیز»، مقامات کلمبیایی سرانجام به تخلفات «باررا »و «روجاس» پی برده و به گوایدو اطلاع داده اند؛ اما تا لحظه تنظیم این خبر هیچ پاسخی در این خصوص از سوی سرکرده کودتاچیان ونزوئلا دریافت نکرده‌اند. بر اساس این گزارش، ۶۰ درصد کمک‌های غذایی از سوی کشور‌های حامی گوایدو به سبب نظارت‌های این دو نفر حیف و میل شده است. واکنش گوایدو به این اتهامات اما تنها به این جمله خلاصه شده: «فساد را تحمل نخواهم کرد». وی همچنین از نماینده خود درکلمبیا خواسته به این موضوع رسیدگی کند. با این حال به نظر نمی‌رسد این اقدامات بتواند محبوبیت او را در میان طرفدارانش افزایش دهد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 29 خرداد 1398

اخبار ویژه روزنامه ها 
۱۳۹۸/۰۳/۲۸
Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎
میدل‌ایست‌آی: امارات و عربستان در باتلاق خودساخته گرفتار شده‌اند
«امارات و عربستان در باتلاقی که خودساخته‌اند، گرفتار شده‌اند».
دیوید هرست سردبیر میدل‌ایست‌آی با انتشار این ارزیابی نوشت: امارات بسیار وحشت‌زده  به نظر می‌آید، ولیعهد ابوظبی از هر اقدامی علیه ایران حمایت کرد: خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، تحریم‌ها علیه ایران، تشکیل ناتوی عربی، برگزاری کنفرانس «ضدایرانی» در لهستان، تروریستی دانستن سپاه پاسداران همه این حمایت‌ها برای آن بود که این شیخ‌نشین کوچک به یکی از ارکان اصلی سیاسی آمریکا در قبال ایران تبدیل شود. اما امروز این امیر، هزینه مواضعش را می‌پردازد.
یک منبع اماراتی مطلع تاکید کرد: «ما بسیار نگرانیم. «جان بولتون» با آن سرعتی که امارات انتظار دارد عمل نمی‌کند».
سه کنفرانس در مکه که همه با حضور «محمد بن‌زاید»، ولیعهد ابوظبی، برگزار شد نیز نتوانست به واکنشی منسجم و متحد علیه ایران بینجامد جز اینکه فاش شد که حمله سومی به بندر نفتی ینبع عربستان هم صورت گرفته است.
اما پیغامی که نشان انسجام و اتحاد داشت از جبهه مخالف صادر شد. «سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان»، سه هفته قبل تاکید کرد که اگر آمریکا جنگی در منطقه راه بیندازد «همه منطقه آتش خواهد گرفت» و قیمت نفت به 300 دلار خواهد رسید و ابراز اطمینان کرد که چنین جنگی در نخواهد گرفت چون «برای همه آنها که درگیرند» عواقب عظیمی در پی خواهد داشت.
این پیغامی به همسایگان خلیجی ایران و شخص محمد بن‌زاید بود. چنان جنگی در منطقه بیمه را بالا می‌برد و پهلو گرفتن کشتی‌های تجاری در بنادر امارات به خصوص بندر فجیره را که دومین بندر بزرگ دنیا در حمل سوخت است کم می‌کند.
در سال 2018، حجم مبادلات مالی غیر نفتی امارات با ایران به 16/83 میلیارد دلار رسید که اکثر آن از دبی بود. اکنون با تحریم‌های جدید بسیاری از شرکت‌های ایرانی از امارات خارج و در عمان و ترکیه و قطر مستقر شده‌اند.
انتقاد از سیاست‌های تنش‌زای محمد بن سلمان در بالاترین سطوح حاکمیتی دیده می‌شود. «محمد بن راشد آل‌مکتوم»، نخست‌وزیر امارات و حاکم دبی، با انتشار توئیتی از مخالفتش با «سیاست‌های زشت» سخن گفت و تاکید کرد که تاریخ داوری خواهد کرد که آیا حاکمان عرب دستاوردهای بزرگی داشته‌اند یا صرفا حرف‌های پوچ زده‌اند.
کارکنان سابق وزارت امور خارجه آمریکا اکنون دریافته‌اند که با میدان دادن به محمد بن‌زاید و رساندن این خلبان سابق نیروی هوایی امارات به موقعیت کنونی‌اش،یک «فرانکشتاین کوچک» ساخته‌اند، اما بسیار دیر شده است.
استراتژی ایران پس از پایان مهلت 60 روزه‌اش به کشورهای امضاکننده توافق هسته‌ای به احتمال قوی خارج شدن از بندهای خاصی از این توافق خواهد بود. این استراتژی برای تعیین پیش‌شرط‌های ایران جواب خواهد داد. چرا باید ایران پیش از برداشته شدن تحریم‌ها دوباره وارد مذاکره شود؟
از سوی دیگر انصارالله می‌گوید: بانک اطلاعاتی 300 هدف را دارند که برای ارسال پهپادهای تهاجمی خود آماده کرده‌اند. معضلی که ابوظبی در آن گیر افتاده قطعا ساخته دست خودش است.
نویسنده در ادامه به پرخطری رفتارهای بن‌زاید و بن‌سلمان می‌پردازد و می‌نویسد: بن‌سلمان کمترین تعادل سیاسی را در مواضع خود دارد و بارها نشان داده که در جنگ بی‌پایانش با ایران و اخوان‌المسلمین توانایی ایجاد نزاع‌های تازه را دارد، اکنون در شرایط سختی به سر می‌برد. نیروهایش درگیر باتلاق یمن شده‌اند. مزدورانش در لیبی به هیچ جایی نرسیده‌اند و باز می‌کوشد همین معادله را در سودان اجرا کند.
شاید ترامپ هم با تاخیر دریابد که بزرگ‌ترین متحدش خطری بزرگ برای منافع نظامی آمریکا در خلیج فارس است.

صوفی: در انتخابات مجلس نه ائتلاف می‌کنیم، نه کاندیدای حداقلی می‌دهیم
عضو شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان گفت در انتخابات مجلس 98 نه ائتلاف می‌کنیم و نه کاندیدای حداقلی می‌دهیم.
علی صوفی به خبر آن‌لاین گفت: همان‌طور که آقای خاتمی گفت مردم دیگر به حرف او رای نمی‌دهند.
برداشتی از ناکارآمدی مجلس وجود دارد و همه اصلاح‌طلبان از چهره‌های اصلی مانند آقای خاتمی و چهره‌های دیگر اصلاح‌طلب به این قضیه اذعان دارند و دفاعی در برابر این ناکارآمدی ندارند که بگویند ما قوی هستیم، اما علت قضیه کاملا مشخص است و نمی‌شد یکباره تغییر ایجاد کرد. علت این بود که ما در شرایطی وارد انتخابات 92 و 96 شدیم که دستمان بسته بود و شورای نگهبان تمام کاندیداهای شاخص اصلاح‌طلب از آقای هاشمی رفسنجانی گرفته تا باقی کاندیداهای اصلاح‌طلب را قلع و قمع کرد. در واقع ما را در شرایطی قرار دادند که یا باید از صحنه انتخابات خارج می‌شدیم که اوضاع بر همان پاشنه بچرخد - خارج شدن از صحنه انتخابات هم می‌توانست اوضاع را همچنان در دستان تندروهایی باقی بگذارد که کشور را به ورطه خطرناک حمله نظامی قرار داده بودند- یا آنکه اصلاح‌طلبان با همین شرایط وارد می شدند. در سال 92 کاندیدای حداکثری آقای هاشمی بود و در کنار او آقای روحانی و آقای دکتر عارف قرار داشتند، به هر حال بر آقای روحانی اجماع شد و مردم هم به شدت استقبال کردند و به آقای روحانی رای دادند.
وی می‌افزاید: همه اصلاح‌طلبان به فراکسیون امید انتقاد دارند. در داخل فراکسیون امید هم مثلا اگر پای صحبت آقای عارف بنشینیم ایشان به شدت از اعضای لیست امید در مجلس گله‌مند هستند. در حال حاضر هم کار به جایی رسید که ایشان با قاطعیت تمام می‌گوید ما دیگر در آینده آن لیست التقاطی قبلی را نخواهیم بست.
کاندیدای حداقلی و حداکثری که شما مطرح می‌کنید یک بحث هویتی است. یک کاندیدای حداکثری یعنی کسی که هویت خاص آن جریان را دارد و برای آرمان آن جریان حاضر است هزینه بدهد و از منافع شخصی خودش بگذرد. اما یک نیروی حداقلی یعنی فردی که بلیطش برده و براساس شانسی که آورده وارد میدان شده و در این ماجرا هویت سیاسی قابل اتکایی ندارد..
صوفی گفت: برآورد من از مجموع نظرات این است که اصلاح‌طلبان با اقلیت حضور فعالی خواهند داشت. به‌عنوان مثال اگر ما بخواهیم در تهران 30 نفر را به‌عنوان کاندیدا معرفی کنیم و اگر 20 کاندیدای حداکثری شناخته شده داشته باشیم، نیاز نیست که 30 نفر را معرفی کنیم، می‌توان به همین 20 نفر قناعت کرد. شاید در کل کشور به جای 290 نفر کاندیدا، ناچار به معرفی 100 کاندیدای برجسته شویم. ما باز هم در انتخابات شرکت می‌کنیم اما تن به لیست حداقلی یا لیست ائتلافی نخواهیم داد.
اظهارات صوفی درباره نامزدهای حداقلی و حداکثری در حالی است که اولا هاشمی مطلقا نامزد اصلاح‌طلبان نبود و ثانیا این طیف در کنار روحانی، عارف (معاون اول دولت اصلاحات) را هم داشتند اما چون می‌دانستند رای نمی‌آورد، مجبور شدند آویزان روحانی شوند. آنها در مجلس نیز طی 3 سال گذشته از کمیتی برخوردار بودند که توانستند پزشکیان و مطهری را نایب‌رئیس مجلس کنند اما حمایت‌های آنها جز خسارت، خاصیتی بر زندگی مردم نداشت در عین حال باید گفت فهرست‌های حداکثری این طیف، مجلس ششم و شورای شهر اول تهران را تداعی می‌کند که اولی محل سیاست‌بازی و دهن‌کجی به معیشت مردم شد تا آنجا که هنگام تحصن و استعفاء مردم مطلقا اعتنایی به فراکسیون اکثریت اصلاح‌طلبان نکردند. شورای شهر نیز آن‌قدر سیاسی‌کاری کرد و کارها را قفل نمود که از سوی وزارت کشور دولت اصلاحات منحل شد و مردم پس از آن به مجلسی متفاوت (مجلس هفتم) و شورای شهر دوم (اصولگرا) رای دادند.

فاز 11 پارس جنوبی پا در هوا ماند، چون مرغ توتال را غاز پنداشتند
دو سال تاخیر در بهره‌برداری از فاز یازده پارس جنوبی، نتیجه اعتماد وزارت نفت به شرکت فرانسوی توتال بود.
روزنامه جام‌جم در این زمینه نوشت: فاز 11 پارس جنوبی، قربانی انتظار وزارت نفت برای واگذاری آن به شرکت‌های خارجی شده است. سال گذشته شرکت فرانسوی توتال زیر قرارداد خود برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی زد و تمام  آرزوهای تکنوکرات‌های وزارت نفت را بر باد داد. با این حال، همچنان مسئولان وزارت نفت از واگذاری این فاز به شرکت‌های داخلی خودداری می‌کنند، در حالی که چند شرکت داخلی برای توسعه آن آماده‌اند.
به گفته فعالان صنعت نفت، اگر از سال 92 فاز 11 را به شرکت‌های ایرانی واگذار می‌کردیم اکنون و پس از شش سال قطعا فاز 11 پارس جنوبی آماده بهره‌برداری بود ولی همیشه مرغ همسایه غاز است. فاز 11 پارس جنوبی یکی از فازهای مرزی و مهم‌ترین طرح بر زمین ‌مانده پارس جنوبی است که از سال 1379 تاکنون (حدود 19 سال) در فرآیند امضای تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهای مختلف بوده و نمادی از بدعهدی شرکت‌های خارجی در صنعت نفت و گاز ایران است.
به نظر می‌رسد وزارت نفت نباید بیش از این منتظر وقت‌کشی توتال‌ها بماند و بهتر است شرکت‌های ایرانی را به وعده‌های پوچ خارجی ترجیح داده و هرچه سریع‌تر توسعه فاز 11 پارس جنوبی را با توان داخلی کلید بزند. پس از خروج شرکت توتال فرانسه از قرارداد فاز 11 پارس جنوبی، 81 درصد از این قرارداد به شرکت CNPC چین رسید. این شرکت باید پس از اعلام رسمی ایران نسبت به انتقال سهام توتال، نسبت به تعیین آغاز عملیات اجرایی توسعه  این فاز مرزی از میدان مشترک پارس جنوبی با شریک ایرانی طرح (شرکت پتروپارس) و کارفرمای طرح (شرکت نفت و گاز پارس) وارد مذاکره می‌شد، اما علی‌رغم پیگیری‌های مجموعه وزارت نفت، چینی‌ها نسبت به ایفای تعهدات خود در قرارداد فاز 11 بی‌توجهی کردند و حتی پاسخ تماس‌های وزارت نفت را ندادند.
رضا خیامیان، عضو هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت در خصوص اعلام آمادگی شرکت‌های ایرانی برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی گفت: ماه رمضان سال گذشته در دیداری که با جمعی دیگر از فعالان اقتصادی با رئیس جمهور داشتیم واگذاری فاز 11 پارس جنوبی به شرکت‌های داخلی را مطرح کردم که ایشان از این امر استقبال کردند.
همچنین قرار شد طرح 4 میلیارد یورویی شرکت توتال به صد طرح کوچک تقسیم شده و در اختیار شرکت‌های کوچک اروپایی و داخلی قرار گیرد چون سهامدار این شرکت‌ها آمریکایی نیست که در شرایط تحریمی از این طرح خارج شوند.
وی افزود: با این حال بنده اعتقاد دارم خود شرکت‌های ایرانی می‌توانند به راحتی این فاز را توسعه دهند کما این که اگر از سال 92 فاز 11 را به این شرکت‌ها واگذار می‌کردیم اکنون و پس از گذشت شش سال قطعا فاز ‍11 پارس جنوبی آماده بهره‌برداری بود ولی همیشه مرغ همسایه غاز است.

چرا 10 میلیون مسکن ساخته شد اما 2/4 میلیون خانوار صاحب خانه شدند؟
یک علت مهم عدم اجرای مالیات بر عایدی مسکن، وجود ذی‌نفعان پرنفوذ است.
روزنامه فرهیختگان در این زمینه می‌نویسد: حدود 30 تا 50 درصد از هزینه‌های اقشار و دهک‌های پایین درآمدی را مسکن تشکیل داده است. براساس آمار بانک مرکزی، به‌طور میانگین مردم تهران نزدیک به 50 درصد از درآمد خود را برای مسکن هزینه می‌کنند که این مسئله در دهک‌های پایین و کم‌درآمد به 70 درصد هم می‌رسد.
 افزایش بیش از دو تا سه برابری قیمت مسکن و اجاره‌بها در سال گذشته و امسال موجب شده تعداد زیادی از خانوارها به حاشیه شهرها مهاجرت کنند که همین مسئله فشارهای روحی و آسیب‌های اجتماعی متعددی را به وجود می‌آورد.
 براساس آمارها نیز شاخص دسترسی به مسکن در کشور به بیش از 15 سال و در تهران به حدود 20 سال رسیده است. اما به راستی راهکار حل این معضل چیست؟
 کارشناسان اقتصادی عامل اصلی این وضعیت را تبدیل «تقاضای مصرفی» به «تقاضای سرمایه‌ای» در بخش مسکن می‌دانند و معتقدند برخی افراد، که عمدتا از تمکن مالی خوبی برخوردارند، با خرید بیش از نیاز مسکن، یعنی بیشتر از یک واحد برای سکونت، نوسانات بازار املاک و مستغلات را تشدید می‌کنند. بازار مسکن دچار انحصار و دلالی شده است؛
طبق آمارها در 10 سال اخیر 10/5 میلیون مسکن در کشور تولید شده است اما تنها 2/4 میلیون خانوار صاحب خانه شده‌اند؛ این یعنی مسکن‌های تولیدی به قصد سکونت خریداری نشده و خریداران، این خانه‌ها را برای افزایش سرمایه و کسب سود خود خریداری کرده‌اند. اما بخش عمده‌ای از مسائل و مشکلات معیشتی امروز جامعه، ثمره سوءمدیریت و عدم‌عزم کافی برای اقدام و استفاده از راهکارهای کارشناسان اقتصادی است. سال گذشته مجلس برای کنترل قیمت مسکن و جلوگیری از دلالی و سوداگری، طرحی را با نام مالیات بر عایدی سرمایه ارائه داد؛ این قانون در اغلب کشورهای جهان اجرا شده و موفق بوده است؛ اما در کشور ما به چنین قوانینی برای مقابله با پدیده سوداگری اهمیت داده نمی‌شود. طبق متن این طرح، واحدهای مسکونی مردم به تعداد اعضای خانواده، املاک نوساز، زمین‌های کشاورزی و املاک صنعتی از پرداخت این مالیات معاف خواهند بود و تنها سوداگران که افراد معدود اما موثری در ایجاد نوسانات و افزایش قیمت مسکن هستند، باید این مالیات را پرداخت کنند.
 ابتدای سال 97 طرح مالیات بر عایدی سرمایه در بخش مسکن مطرح شد و با وجود اینکه کلیات آن در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید؛ اما جزئیات آن هنوز بررسی نشده و روزبه‌روز عقب می‌افتد. مجلس درحال بررسی طرح مذکور بود که دولت وعده ارائه لایحه جامع مالیات بر عایدی سرمایه را داد؛ اما با گذشت بیش از هفت ماه، هنوز این وعده محقق نشده است و تنها به عاملی برای متوقف شدن طرحی به این مهمی شده است. پیش از این، طرح این قانون در سال 1393 نیز با مخالفت وزیر راه ‌و شهرسازی و لابی ذی‌نفعان از دستور کار مجلس شورای اسلامی خارج شد و حتی قانون مالیات بر خانه‌های خالی که در سال ۹4 تصویب شد نیز با اهمال‌کاری وزارت راه و شهرسازی هنوز اجرا نشده است. مسئولان اقتصادی دولت و مجلس باید پاسخگوی این وضعیت نابسامان مسکن باشند و اعلام کنند چرا طرحی که به بهترین شکل جلوی افزایش قیمت مسکن را می‌گیرد، هنوز تصویب و اجرایی نشده است؟
 
استقبال کارگزاران از پاسخ صریح ایران به میانجی‌گری ژاپن
ارگان حزب کارگزاران با استقبال از اظهارات رهبر انقلاب در دیدار نخست‌وزیر ژاپن تصریح کرد: پیام ایران به روشنی و صراحت منتقل شد مبنی بر اینکه آمریکا قابل اعتماد نیست. بنابراین سفر آبه برای ایران موفقیت بود.
روزنامه سازندگی به قلم عضو مرکزیت حزب نوشت: با وجود تحلیل‌های مختلف در باب سفر نخست‌وزیر ژاپن به ایران، من آن را سفر موفقیت‌آمیزی ارزیابی می‌کنم. واقعیت این است که این کشور شریک مناسبی برای آمریکا و یکی از کشورهای قدرتمند اقتصادی است و صحبت‌هایی که در این سفر میان او و مسئولان ایران رد و بدل شد هیچ کدام حاکی از شکست سفر او نبود. البته خیلی‌ها معتقد بودند که سفر آبه به قصد میانجی‌گری میان آمریکا و ایران انجام شد و از این منظر آن را شکست خورده می‌دانند که منجر به پیام مثبتی از سوی ایران در این باره نشد. در حالی که نکته مهم به لحاظ دیپلماتیک این است که اصل این سفر و پیام‌رسانی آبه به انجام رسید. درست است که ایران پیام خاصی به او نداد اما سخنانی که رهبر انقلاب با شخص آبه بیان کردند در واقع نوعی پیام روشن به آن طرف بود. بنابراین هم اصل پیام رد و بدل شد و هم به نحو مناسبی این کار انجام گرفت؛ چرا که این پیام به روشنی و صراحت به طرف مقابل منتقل شد که شما قابل اعتماد نیستید. از این نظر من سفر آبه را سفر موفقیت‌آمیزی می‌دانم. البته موضع رسمی ایران تا پیش از سفر نخست‌وزیر ژاپن این بود که ایران به دنبال احیای روابط سنتی خودش با ژاپن و احیای روابط دو جانبه خود با این کشور است. اگر از این منظر به سفر آبه نگاه کنیم علائم خاصی از دست‌یابی به این هدف دیده نمی‌شود؛ هر چند این سفر در مجموع می‌تواند آغازگر روابط بهتری هم میان طرفین باشد. بنابراین اگر از منظر میانجی‌گری آبه در روابط ایران و آمریکا بخواهیم به این سفر نگاه کنیم می‌توانیم بگوییم ایران توانست دلخوری‌هایی که از آمریکا دارد را به گوش آنها برساند و پیام آنها برای مذاکره با ایران را هم دریافت کند. اما از منظر روابط دو جانبه با ژاپن هم می‌شود گفت آنچه اتفاق افتاد دست‌کم تأثیر منفی بر این روابط نداشت و اتفاقاً تأثیری هر چند کم اما مثبت بر این رابطه داشت. هر چند من مانند عده‌ای که معتقدند ایران فرصت خوب احیای رابطه خود با ژاپن را در این سفر از دست داد، فرصت را از دست رفته نمی‌بینم اما واقعیت این است که با وجود اعلام اهداف دیپلماتیک ایران از این سفر و تقویت روابط دوجانبه با ژاپن ما شاهد اجرای برنامه خاصی در این باره از طرف ایران نبودیم و به نظر می‌رسد خللی در این رابطه وجود داشت. هر چند این نکته را هم نباید نادیده گرفت که در واقعیت هم هدف سفر آبه همان واسطه‌گری میان ایران و آمریکا بود و در نتیجه آمادگی برای کار کردن روی روابط دو جانبه ایران و ژاپن ایجاد نشد و کاری در این زمینه صورت نگرفت.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 29 خرداد 1398

«مُرسی» تازه‌ترین قربانی اعتماد به آمریکا
۱۳۹۸/۰۳/۲۸
«محمد مرسی»، تنها رئیس‌جمهور روی کار آمده با رای مردم در تاریخ مصر را که به طرز تاسف آور و مشکوکی درگذشت، می‌توان تازه‌ترین قربانی اعتماد به آمریکا دانست. وی در طول یک سال و اندی ریاست جمهوری خود بر خلاف خواسته‌های مردم و انقلاب مصر حرکت کرد و با اعتماد به، آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان، هم خود و هم انقلاب مهم و بزرگ مصر را به این نقطه سیاه رساند.
دوشنبه شب خبر بسیار مهمی در رسانه‌ها منتشر شد. محمد مرسی پنجمین رئیس‌جمهور تاریخ مصر، اولین رئیس‌جمهور پس از انقلاب ۲۵ ژانویه ۲۰۱۱ (پنج بهمن ۱۳۸۹) و اولین رئیس‌جمهور منتخب تاریخ مصر در جلسه دادگاه بر اثر سکته از دنیا رفت. این خبر به سرعت فضای منطقه را تحت‌الشعاع قرار داد. گفته شده «محمد مرسی عیسی العیاط» هنگام جلسه محاکمه‌ بر اثر سکته قلبی فوت کرد. تلویزیون دولتی مصر ضمن اعلام خبر فوت مرسی ۶۸ ساله گفته رئیس‌جمهور سابق هنگام جلسه محاکمه‌اش درخصوص پرونده جاسوسی، بیهوش شد و پس از آن فوت کرد: « مرسی بعد از کسب اجازه از قاضی دادگاه برای بیان دفاعیاتش درباره اتهام جاسوسی برای جنبش حماس و قطر، ناگهان بیهوش شد و از دنیا رفت.»(!)
دفن سریع مرسی
دفن فوری پیکر محمد مرسی به همان اندازه اعلام خبر مرگ او شوکه‌کننده بود. گفته شده پیکر مرسی در مقبره‌ای واقع در شرق قاهره به خاک سپرده شده است. دادستانی کل مصر گفته، مجوز دفن پیکر مرسی را تنها چند ساعت بعد از مرگ او صادر کرده است، این در حالی است که درخواست‌های متعددی برای تحقیق درباره علت مرگ او مطرح هستند و هنوز نتایج پزشکی قانونی نیز منتشر نشده که جسد مرسی دفن شد. شاهدان عینی می‌گویند، نیروهای امنیتی کمربند امنیتی را در اطراف مقابر «الوفاء و الامل» در منطقه‌ای در شهر نصر در شمال شرق قاهره ایجاد کرده بودند و، مقامات مصر به خانواده مرسی گفته اند، تنها همسر و فرزندانش می‌توانند در مراسم خاکسپاری مرسی حضور داشته باشند. طبق گفته این منابع، مقامات درخواست خانواده مرسی برای دفن او در زادگاهش در روستای العدوه در استان الشرقیه طبق وصیتش که خواسته بود در کنار مادرش دفن شود را رد کردند.
آخرین اظهارات مرسی
گفته می‌شود «محمد مرسی» در جریان جلسه محاکمه خود از قاضی اجازه خواست که صحبت کند. او برای چند دقیقه نیز صحبت کرد اما در میان صحبت‌هایش بیهوش شد و...درگذشت. مرسی در آخرین اظهاراتش گفته، حتی اگر مورد ظلم قرار بگیرد و به او ستم روا شود به کشورش پایبند است و هرگز اسرار کشورش را تا زمان مرگش فاش نمی‌کند. به گفته عبدالمنعم عبد المقصود، وکیل مرسی که در جلسه دادگاه حضور داشت، او از پشت قفسه شیشه‌ای از روند محاکمه خود انتقاد می‌کرد. مرسی گفت، من از دادگاه خواسته بودم جلسه محرمانه باشد اما دادگاه رد کرد به هر حال من اسرار کشورم را تا لحظه مرگم به دلیل حفظ امنیت و حاکمیت مصر فاش نخواهم کرد.
واکنش ها
مرگ ناگهانی مرسی واکنش‌های مختلفی به دنبال داشته است. گروه‌های فلسطینی در بیانیه‌هایی فوت رئیس‌جمهور سابق مصر را تسلیت گفتند و اعلام کردند،‌ وی در طول زندگی همواره حامی مسئله فلسطین بود. جهاد اسلامی بیانیه‌ای صادر و فوت محمد مرسی را تسلیت گفت. در این بیانیه آمده: «محمد مرسی زندگی‌اش را در راستای دفاع از مسائل امت و در رأس آنها مسئله فلسطین، قدس و مقابله با رژیم‌اشغالگر صهیونیستی گذراند.» رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه هم گفته: «برادر شهیدم محمد مرسی، یکی از بزرگ‌ترین مبارزات راه دموکراسی را رهبری کرد و نخستین رئیس‌جمهور برگزیده ملت مصر بود.» اما رئیس‌جمهور ترکیه٬ صرفاً به ارسال دو پیام توییتری به زبان‌های ترکی و عربی اکتفا نکرد. او خیلی سریع در برابر دوربین شبکه‌های تلویزیونی ترکیه حضور پیدا کرد و با به کاربردن عبارت «سیسی ظالم»٬ یک بار دیگر خشم خود را نسبت به تحولات چند سال اخیر مصر نشان داد.
 وزارت امور خارجه عربستان هم در قبال درگذشت دکتر محمد مرسی، نخستین رئیس‌جمهور منتخب مردم مصر هیچ واکنشی نشان نداده و در مقابل به گروه
اخوان‌المسلمین که مرسی عضو آن بود، تاخته و این گروه را هدف تندترین انتقادها قرار داد. وزارت خارجه سعودی اعلام کرد که «این گروه منبع تروریسم است».
انقلاب ناتمام
اما چرا اینطور شد؟ کدام‌اشتباهات مرسی باعث انحراف و مصادره انقلاب مصر و سرانجام مرگ او شد؟ امروز حسنی مبارک، دیکتاتور و دست نشانده آمریکا و اسرائیل به همراه فرزندانش آزادانه در مصر زندگی می‌کنند، روابط مصر با رژیم صهیونیستی به مراتب بهتر از قبل شده و...به نظر می‌رسد برای تبیین این مسئله مهم باید یک سیر تاریخی از انقلاب مصر داشته باشیم.
شروع موج بیداری اسلامی در سال ۲۰۱۱ تأثیرات خود را در سرزمین کهن مصر برجای گذاشت و مجموعه‌ای از راهپیمایی‌ها و اعتراضات در ۲۵ ژانویه ۲۰۱۱ (۵ بهمن ۱۳۸۹) آغاز شد و نهایتاً در ۱۱ فوریه‌ ۲۰۱۱ به برکناری حسنی مبارک، دیکتاتور مصر از قدرت منجر شد. انقلاب مصر که توانسته بود در کمتر از سه هفته به ثمر بنشیند و آمریکا و رژیم صهیونیستی را غافلگیر کند، نویدبخش دوران جدیدی برای مصر و همچنین جهان عرب بود. مردم مصر علیه وابستگی کشورشان به غرب و ارتباط با رژیم صهیونیستی قیام کردند؛ چراکه عامل فقر اقتصادی، سیاسی و فساد جامعه‌ خود را این عوامل می‌دیدند. در ادامه محمد مرسی از گروه اخوان المسلمین به عنوان نخستین رئیس‌جمهور انتخابی مصر انتخاب شد. اما مجموعه‌ای از‌اشتباهات در کنار اعتماد به غرب باعث شد تا وی تنها کمی بیش از یک سال به عنوان رئیس‌جمهور فعالیت کند و در سال 2013 با یک کودتا از سوی«السیسی»، ژنرالی که خود مرسی روی کار آورده بود برکنار و زندانی شود و در نهایت نیز در جلسه دادگاه به پایان حیات خود برسد. اما کدام‌اشتباهات مرسی او و انقلاب اسلامی مصر را به این نقطه رساند؟
سه ‌اشتباه بزرگ
اشتباه نخست مرسی این بود که ماهیت انقلاب ضد اسرائیلی مصر را تغییر داد. چرا که مردم مصر در جریان انقلاب به سفارت اسرائیل حمله و این سفارتخانه را تسخیر کردند و با این اقدام، ماهیت انقلاب خود را به جهانیان نشان دادند. اما مرسی در دوران ریاست جمهوری خود مشی متفاوتی در پیش گرفت. در حالی که مردم مصر در پی انقلاب ۲۵ ژانویه ۲۰۱۱ بر ضرورت قطع رابطه با رژیم‌اشغالگر قدس تاکید کرده بودند، محمد مرسی در نامه‌ای معروف به رئیس‌رژیم صهیونیستی، خود را «دوست وفادار پرز» خواند! مرسی در این نامه، رئیس‌رژیم‌اشغالگر قدس را «عزیزم و دوست بزرگوارم» خطاب کرده و برای صهیونیست‌ها آرزوی رفاه و شکوفایی و آسایش کرده و در پایان نامه خود آورده بود: «محمد مرسی دوست وفادار شما».
در این باره مرور گزارش روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» هم خالی از لطف نیست. این روزنامه صهیونیستی سال 92 نوشت دوران ریاست مرسی یکی از بهترین دوران تاریخ تشکیل اسرائیل بود: «اسرائیل گمان می‌کرد با روی کار آمدن مرسی عضو اخوان المسلمین، روابط دو طرف دچار تنش مضاعف می‌شود ولی در دوران مرسی، مصر و اسرائیل بیشتر از گذشته به هم نزدیک شدند. در این دوره اسرائیل توانست امتیازاتی دریافت کند که کسب آنها در دوره حسنی مبارک نیز ممکن نبود...مرسی از همان ابتدای کار پایبندی کامل خود را به پیمان کمپ دیوید اعلام کرد و در جهت آن کوشید. با توجه به نزدیکی و نفوذ اخوان‌المسلمین بر حماس، در طول دولت مرسی، حملات موشکی به اسرائیل متوقف شد. او توانست در مدت یک سال تونل‌های زیرزمینی به داخل نوار غزه را که در شبه جزیره سینا حفر شده بود، منهدم و ارسال سلاح را متوقف کند. برخلاف وعده‌های گذشته، گذرگاه رفح باز نشد.»
دومین‌اشتباه بزرگ مرسی حساب باز کردن روی رژیم سعودی، نوکر آمریکایی‌ها بود. وی اولین مقصد سفر رسمی خود را عربستان انتخاب و با ملک عبدالله پادشاه وقت سعودی دیدار کرد. این در حالی بود که تنها یک سال پس از این سفر، عربستان به عنوان مهم‌ترین حامی کودتای مصر علیه مرسی معرفی شد.
اما مهم ترین‌اشتباه مرسی را می‌توان اعتماد به آمریکا دانست. «محمد مرسی» به جای اتکا به ملت و ادامه همان روش و منش انقلابی خود به پنجه‌های چدنی پنهان شده در دست‌کش مخملی آمریکا اعتماد کرد. گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره نشان می‌دهد در همان یک سال ریاست «مرسی»که وی دست دوستی به سمت شیطان دراز کرده بود، آمریکا به صورت غیرعلنی از گروه‌های مخالف در مصر که علیه دولت مرسی فعالیت می‌کردند حمایت مالی می‌کرده و اسناد این حمایت‌ها نیز که بالغ بر ده‌ها برگ سند است در یک برنامه تحقیقی دانشگاه «برکلی» به نمایش درآمده است. مرسی برای اینکه دل واشنگتن را به دست آورد پای میز مذاکره با آمریکایی‌ها برای فروش 40درصد صحرای سینا نشست و حتی حاضر شد نماینده ویژه برای شیمون پرز رئیس‌رژیم صهیونیستی بفرستد، کاری که هیچ یک از سران سازشکار عرب تا آن زمان نکرده بودند. اعتماد مرسی به دولت آمریکا زمینه‌ساز پی‌ریزی کودتای ارتش به فرماندهی ژنرال السیسی در ژوئیه(تیرماه) ۲۰۱۳ میلادی علیه وی شد. در نهایت نیز مرسی در زندان‌های مصر تحت فشار قرار گرفته و در جلسه دفاع در دادگاه به پایان راه زندگی رسید.
چرا مرسی قربانی شد؟
ممکن است پرسیده شود، اگر مرسی اینقدر در خدمت آمریکا، اسرائیل و سعودی بوده، چرا قربانی‌اش کردند؟ در درجه اول باید گفت «مرسی» بر آمده از جریان «اخوان المسلمین» بود که بر اسلام سیاسی تاکید دارد و در صورت تبدیل شدن مدل اخوان به یک الگوی موفق در منطقه یک «پتانسیل تهدید علیه آمریکا» شکل می‌گرفت. «مرسی» با وجود تمام ساده‌لوحی‌ها و خدماتش به این جبهه، از نگاه این مثلث یک اخوانی بود که می‌توانست خطراتی را در آینده برای غرب به وجود بیاورد. در درجه دوم باید این را نیز در نظر داشت که، روش شیطان بزرگ همواره این طور بوده که، وقتی اعتراضات مردمی به نقطه‌ای می‌رسد که احتمال سرنگونی نوکری بالا می‌رود، برای حفظ موقعیت خود در آن کشور، با معترضان علیه آن رهبر که تا همین یک روز قبل، متحدش بوده، وارد میدان می‌شود. فراموش نکنیم که آمریکا در ماجرای اعتراض‌های خیابانی علیه مرسی، در کنار معترضان و کودتاچیان قرار گرفت. کاری که با صدام، قذافی و این اواخر با عمرالبشیر نیز کردند. مرگ تاسف بار مرسی، به دار آویخته شدن صدام و این اواخر سرنگونی و محاکمه عمرالبشیر (که هر سه در نقطه نزدیکی اعتماد به آمریکا مشترک بودند) عبرت دیگری شد برای کسانی که معتقدند، با نزدیکی به آمریکا، می‌توان کشوری پیشرفته و آینده‌ای روشن داشت. سرنوشت مرسی نشان داد نزدیکی به شیطان بزرگ یعنی مرگ...! احتمال قتل محمد مرسی جدی است
دیده‌بان حقوق بشر: سازمان ملل ورود کند

Image result for ‫احتمال قتل محمد مرسی جدی است‬‎
به دنبال مرگ مشکوک «محمد مرسی» و دفن فوری پیکر او برخی به این نتیجه رسیده‌اند که به احتمال زیاد دولت مصر برای کاستن از هزینه سنگین اعدام رسمی، اقدام به قتل او کرده‌اند. «دیده‌بان حقوق بشر» ضمن محکوم کردن رفتار قاهره با مرسی خواستار ورود سازمان ملل به این پرونده برای روشن شدن علت واقعی مرگ اولین رئیس‌جمهور قانونی تاریخ مصر شده است.
مرگ ناگهانی محمد مرسی باعث گمانه‌زنی‌ها در مورد احتمال قتل وی شده است. در این راستا، شبکه الجزیره یک فایل صوتی از مرسی که مربوط به جلسه محاکمه وی در پرونده «یورش به زندان‌ها» در سال ۲۰۱۷ است، منتشر کرد که مرسی در آن تصریح می‌کند از طرف مقامات فعلی مصر تهدید شده است. او همچنین تأکید می‌کند «اسراری دارم که به دلیل حفظ امنیت کشور، تا زمان مرگم آن را افشا نخواهم کرد». گروه اخوان‌المسلمین مصر نیز در نخستین واکنش خود به فوت محمد مرسی، دولت مصر را مسئول این حادثه دانست و آن را «قتل عمد» خواند. حزب منحل شده «آزادی و عدالت» وابسته به گروه اخوان‌المسلمین در مصر نیزگزارش داد که مرسی در آخرین جلسه دادگاه گفت با «نوعی مرگ عمدی از طرف مسئولان کودتا» مواجه است و وضعیت جسمانی‌اش نیز «وخیم» شده است طوری که هفته گذشته چندین بار از هوش رفته بی‌آنکه مورد مداوا قرار گیرد. رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه هم ضمن تسلیت در پی درگذشت محمد مرسی او را شهید توصیف کرد!
همزمان، دیده‌بان حقوق بشر نیز در بیانیه‌ای از شورای حقوق بشر سازمان ملل خواست درباره طیف وسیعی از موارد نقض حقوق بشر در مصر از جمله مرگ مرسی تحقیقات انجام دهد. به نوشته خبرگزاری «آناتولی»، «سارا لیا ویتسون» مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقا» در دیده‌بان حقوق بشر گفت: «درگذشت مرسی رئیس‌جمهور سابق بعد از سال‌ها سوءرفتار دولت، حبس‌های طولانی مدت در زندان انفرادی، مراقبت‌‎های پزشکی ناکافی و محروم کردن او از دیدار اعضای خانواده و دسترسی به وکیل حادث شد...دولت مصر به مدت ۶ سال حقوق ابتدایی مرسی به عنوان یک زندانی از قبیل مراقبت‌های پزشکی و دیدار اعضای خانواده را به او نداد در حالی که در گزارش‌ها آمده بود وضعیت جسمی او رو به وخامت گذاشته بود».لیتسون در این باره گفت: «جدا از عقاید و مواضع سیاسی مرسی، رفتار دولت مصر با او وحشتناک بود و مسببان این رفتار باید مورد تحقیق و محاکمه قرار گیرند.» دولت مصر اتهامات مطرح شده از سوی دیده‌بان حقوق بشر درباره عدم رسیدگی به وضعیت جسمانی محمد مرسی را رد کرد. در همین حال، تظاهراتی در مقابل سفارت مصر در پایتخت موریتانی بر پا شد و معترضان اجرای تحقیقات بین‌المللی شفاف درباره مرگ رئیس‌جمهور سابق مصر را خواستار شدند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 29 خرداد 1398

مقامات یمنی:
 مدیر‌ آمریکایی سازمان جهانی غذا، غذای فاسد به یمن می‌فرستد
   ۱۳۹۸/۰۳/۲۸
رئیس کمیته عالی انقلاب یمن در واکنش به اظهارات اخیر مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا اعلام کرد، سازمان جهانی غذا به ارائه غذای فاسد به یمن پایان دهد.
دی‌ماه گذشته  بود که «محمد علی الحوثی» رئیس کمیته عالی انقلاب یمن، در واکنش به تهدید «دیوید بیسلی» مدیر برنامه جهانی غذا، از اقدام این نهاد در خرید مواد غذایی فاسد برای ملت یمن پرده برداشت. بیسلی دوشنبه گذشته نیز در جلسه شورای امنیت، از احتمال تعلیق ارسال کمک‌های انسانی به یمنی‌ها سخن گفت و اتهاماتی را علیه انصارالله مطرح کرد. وی خطاب به انصارالله گفت: «فقط بگذارید کار خودمان را بکنیم». الحوثی دیروز بار دیگر به این موضوع پرداخت و اعلام کرد:« سازمان جهانی غذا به جای عوض کردن غذای فاسد ارائه شده به ملت یمن، تحت فرماندهی مدیر آمریکایی‌اش، جنگ کلامی راه می اندازد.» به گزارش فارس، رئیس کمیته عالی انقلاب یمن ادامه داد:« این اظهارات از سیاست‌های مایک پمپئو (وزیر خارجه آمریکا) تأثیر گرفته است، شخصی که به دفاع نا امید‌کننده از ادامه فروش سلاحی که ملت یمن را می‌کشد، معروف است. اظهارات و فریب‌های رسانه‌ای که در حال حاضر با هدف بهبود چهره کشورهای متجاوز در جریان است، علت گرسنگی یمنی‌ها است.» الحوثی در ادامه گفت، سازمان جهانی غذا باید غذاهای فاسد خود را با پول نقد جابه‌جا کند و فروش غذاهای فاسد «غیرقانونی» است.
بدترین فاجعه انسانی تاریخ
در همین حال، «مارک لوکوک» معاون دبیر کل سازمان ملل در امور بشردوستانه، هشدار داد که یمن در بدترین فاجعه انسانی تاریخ به سر می‌برد. وی همچنین خبر داد که بیش از نیمی از مردم یمن به کمک‌های بشردوستانه نیازمند هستند و سازمان ملل به  چهار میلیارد دلار و 200 میلیون دلار برای مقابله با بحران انسانی در یمن نیازمند است. هفته پیش نیز یونیسف در گزارشی، ضمن هشدار درباره اوضاع غیرنظامیان در یمن گفته بود که هر دو ساعت یک مادر و 6 نوزاد یمنی جان خود را از دست می دهند. بیش از چهار سال تجاوز به یمن، اوضاع زنان و نوزادان تازه متولد شده در این کشور را که پیش از این نیز جزء فقیرترین کشورهای غرب آسیا بوده‌اند، بدتر کرده است. درگیری‌ها در یمن، حق زندگی را از کودکان این کشور ربوده است و یکی از پیامدهای جنگ در یمن، حمله آشکار به مادران یمنی است.  اوایل سال 98، «طه المتوکل» وزیر بهداشت یمن اعلام کرد، به دلیل تجاوز ائتلاف سعودی-آمریکایی و محاصره یمن، بیش از 100 هزار کودک یمنی طی یک سال فوت کرده‌‌اند.
فلج شدن فرودگاه ابها
از سوی دیگر و به دنبال حملات پی در پی انقلابیون یمن به فرودگاه های عربستان، «یحیی سریع» سخنگوی فرمانده نیروهای مسلح یمن اعلام کرد، عملیات دفاعی یمن ادامه دارد و با تشدید حملات «رژیم سعودی» بیشتر هم خواهد شد. ائتلاف سعوی طی دو روز گذشته(یکشنبه و دوشنبه) 41 حمله به یمن داشته و طی این حملات، چندین نفر کشته و زخمی شده‌اند. بر اساس گزارش شبکه «المسیره»، سریع ادامه داد:« فرودگاه أبها، فلج شده و با عملیات نظامی نیروی هوایی ارتش یمن ، حالت طبیعی خود را از دست داده است.» وی سپس تصریح کرد، حملات پهپادی ارتش یمن به فرودگاه ابها طی دیشب (دوشنبه شب) و بامداد سه شنبه ادامه یافت و با دقت به اهداف برخورد کرد. سریع تأکید کرد، نیروهای مسلح سه عملیات متوالی با تعدادی پهپاد انجام دادند. شبکه خبری المسیره بامداد سه شنبه خبر داد که ارتش یمن عملیات گسترده‌ای را با استفاده از پهپاد علیه فرودگاه أبها انجام داده است. پیش از این نیز در چندین نوبت این فرودگاه مورد حمله انقلابیون یمن قرار گرفته بود.  یگان پهپادی و موشکی یمن در پاسخ به حملات مداوم ائتلاف متجاوز، حدود 10 عملیات پهپادی و موشکی علیه فرودگاه‌های سعودی و تأسیسات نفتی این کشور تنها در یک ماه اخیر انجام داده است.
رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی:
سلطه دلار بر مبادلات بین‌المللی رو به تضعیف است
رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی حاکمیت دلار آمریکا در صحنه مبادلات بین‌المللی را رو به زوال عنوان کرد.
طهماسب مظاهری با تأکید بر اینکه حاکمیت دلار آمریکا در صحنه مبادلات بین‌المللی در حال تضعیف شدن است، گفت: امروز هم به لحاظ مسائل سیاسی و هم به لحاظ توان اقتصادی حاکمیت ارز ملی کشورها در حال تقویت است و حاکمیت دلار به عنوان منشا تسویه‌های بانکی کشورهای مختلف دارد تضعیف می‌شود.
وی در عین حال متذکر شد: تا زمانی که اقتصاد کشورها قوی نشود و باور نکنند که می‌توانند ارز خود را مبنای تسویه قرار دهند و سیاست‌های اقتصادی داخل کشور خودشان را طوری تنظیم نکنند که ارزشان باثبات و قابل اتکا شود، این کار پا نخواهد گرفت.
وی در ادامه به سیستم تسویه بین بانکی «سوئیفت»‌اشاره کرد و گفت: سوئیفت از شرکت‌هایی است که نرم‌افزاری را به صورت الکترونیکی طراحی کرد که با سرعت بیشتر و دقت نسبتا خوب و بالا بین بانک‌های کشورهای مختلف عملیات بانکی را انجام میداد و چون نرم‌افزارش مدرن و خوب و علمی بود مورد اقبال بانک‌های مختلف قرار گرفت.
مظاهری یادآور شد: به مرور این شرکت توانست به یمن دانش فنی خوبی که داشت و به خاطر انحصار حق دانش فنی خود، بازار را در اختیار بگیرد و تقریبا همه دنیا از نرم افزار آنها استفاده کردند.
وی در عین حال متذکر شد: چون ماهیت این کار رقابتی است، موسسات دیگر هم می‌توانند نرم‌افزار دیگری که عملیات تسویه را بین بانک‌ها انجام دهد معرفی کنند.
رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی به اقدام روسیه برای ایجاد سیستم تسویه جدید‌اشاره کرد و گفت: روسیه خواسته در رقابت با سوئیفت، مشابه این کار را انجام دهد.
وی درخصوص اینکه آیا این اقدام روسیه مورد اقبال بانک‌ها قرار خواهد گرفت، اظهار داشت: تغییر نرم‌افزار بانک، کار پرخرج و پر هزینه‌ای است و بانک‌ها اقبال نمی‌کنند. اما مزیتی که روسیه برای این کار در نظر گرفته این است که بانک‌ها برای اینکه از خدمات استفاده کنند دیگر لازم نیست نظام نرم‌افزاری خود را تغییر دهند.
به گزارش تسنیم، مظاهری با‌اشاره به اعلام آمادگی بانک‌ها برای سیستم جایگزینی روسیه گفت: هنوز آماری داده نشده که چند بانک از چند کشور رفته و اعلام کرده‌اند که می‌خواهند با این سیستم کار کنند.
وی خاطر نشان شد: این حرکت و رقابت در خدمات الکترونیکی بانکداری یک خبر و اقدام میمون و مبارک است و هرچقدر رقابت‌ها بیشتر شکل بگیرد خدمتگیرندگان از آن منتفع می‌شوند، هزینه هایشان کمتر می‌شود، سرعت بیشتر می‌شود، کیفیت و دقتش بالا می‌رود و نظام بانکداری در سطح دنیا هم می‌تواند از انحصار یک شرکت خارج شده و با کیفیت بهتری انجام شود.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 29 خرداد 1398
رئیس‌ ستاد کارکنان کاخ سفید سرفه کرد به دستور ترامپ از اتاق اخراج شد!
  ۱۳۹۸/۰۳/۲۷

Image result for ‫رئیس‌ ستاد کارکنان کاخ سفید سرفه کرد به دستور ترامپ از اتاق اخراج شد‬‎
ترامپ به دلیل «سرفه کردن» رئیس ‌ستاد کارکنان کاخ ‌سفید در حین مصاحبه او با شبکه «ای‌بی‌سی نیوز» عصبانی شد و او را در حضور جمع از اتاق بیرون انداخت.
ترامپ تا کنون بیش از 43 نفر از اطرافیانش را در دولت یا برکنار کرده یا مجبور به استفعا کرده. این رفتارهای متکبرانه همچنان ادامه دارد و این بار قرعه به نام رئیس‌ستاد کارکنان کاخ سفید افتاد.
 بر اساس گزارش «دیلی میل»، ترامپ در یک اقدام عجیب و غیرمتعارف، «میک مولوانی» رئیس‌ستاد کارکنان کاخ سفید را به این دلیل که در حین مصاحبه او با شبکه «ای بی‌سی نیوز» سرفه کرده بود، از اتاق بیرون کرد! رئیس‌ستاد کارکنان کاخ‌سفید که در حین مصاحبه ترامپ با شبکه «ای بی‌سی نیوز» در حال پاسخ به سؤالاتی درباره مسائل مالی بود، ناگهان شروع به سرفه کرد و این کار موجب خشم ترامپ شد. رئیس‌جمهور آمریکا که کنترل خود را از دست داده بود خطاب به رئیس‌ستاد کارکنان کاخ سفید گفت: «اگر می‌خواهی سرفه کنی، از اتاق برو بیرون».
بر اساس این گزارش، این لحظه پرتنش روز یکشنبه از شبکه «ای بی‌سی» پخش شد که در آن لحظه مجری شبکه از ترامپ در حال پرسیدن سؤالاتی درباره تحقیقات «رابرت مولر» بازرس ویژه پرونده مداخله روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا، «باراک اوباما» رئیس‌جمهور سابق آمریکا و... بود.در این بخش از مصاحبه، مجری شبکه‌ای بی‌سی نیوز همچنین از ترامپ درخصوص برنامه وی برای ساخت یک آسمان خراش در مسکو در مبارزات انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ نیز سؤالاتی
پرسیده بود.
طبق این گزارش، ترامپ در حال پاسخ به سؤالاتی درباره بیانیه مالی خود بود که مولوانی که در دوربین دیده نمی‌شد، شروع به سرفه کرد که ناگهان رئیس‌جمهور آمریکا به خشم آمد و گفت: «و بگذارید یک تغییری ایجاد کنیم. او وسط پاسخ من سرفه می‌کند. من خوشم نمی‌آید، می‌دانی، من خوشم نمی‌آید».سپس مجری برنامه تشخیص داد که فردی که سرفه می‌کند، رئیس‌ستاد کارکنان یا همان مولوانی است که ترامپ با خشم به او گفت: «اگر می‌خواهی سرفه کنی، لطفاً از اتاق برو بیرون. نمی‌توانی این کار (سرفه کردن) را ادامه بدهی. نمی‌توانی سرفه کنی پسر، هی پسر».روزنامه استریت تایمز:
 حدود نیمی از نمایندگان پارلمان هند اتهام قتل یا تجاوز دارند!

Image result for ‫حدود نیمی از نمایندگان پارلمان هند اتهام قتل یا تجاوز دارند‬‎
در حالی که حدود یک ماه از پیروزی «نارندرا مودی» و هوادارانش در انتخابات پارلمانی هند می‌گذرد، برخی خبرها حاکی است بسیاری از قانون‌گذاران این کشور دارای اتهامات جنایی هستند!
دیروز پارلمان بزرگ‌ترین دموکراسی جهان در حالی آغاز به کار کرد که یک روزنامه سنگاپوری مدعی شده نزدیک به نیمی از اعضای مجلس عوام این کشور با اتهامات کیفری مواجه هستند. براساس گزارش گروه مدنی «انجمن اصلاحات دموکراتیک» آنها به پرونده‌های تجاوز، قتل یا تلاش برای قتل متهم هستند.
به نوشته روزنامه «استریت تایمز» سنگاپور ، ۴۳ درصد نمایندگان جدید منتخب مردم هند، به جرایمی نظیر قتل و تجاوز متهم هستند و با گسترش تحقیقات، این تعداد رو به افزایش است. به گفته انجمن اصلاحات دموکراتیک، برای مثال تنها یکی از نمایندگان حزب رقیب مودی با نام «حزب کنگره»، با ۲۰۴ پرونده جنایی دست و پنجه نرم می‌کند که شامل سلاخی افراد و دزدی هستند.
بر اساس گزارش این انجمن، حداقل ۲۳۳ تن از ۵۴۳ نماینده پیروز در انتخابات اخیر هند با چنین اتهام‌هایی مواجه هستند. همچنین آمار نمایندگان این دوره، از شروع تحقیقات در سال ۲۰۰۴ تا کنون بیشترین تعداد پرونده جنایی را نشان می‌دهد به‌طوری که تعداد قانون‌گذاران مواجه با پرونده‌های سنگین قضایی در هند، طی یک دهه، به بیش از دو برابر افزایش یافته است.
بر اساس آمار این گزارش، از میان ۳۰۳ کاندیدای پیروز حزب «بی‌جی‌پی»، ۱۱۶ نماینده دارای چنین پرونده‌هایی هستند. همچنین از ۵۲ فرد پیروز انتخابات از حزب رقیب «کنگره» ۲۹ تن با چنین اتهاماتی مواجه هستند.طبق قانون هند اگر محکومیت فردی به ثبت برسد، از شرکت در انتخابات منع می‌شود اما صرف وجود اتهام و پرونده ناتمام قضایی نمی‌تواند مانع از حضور آنها در چنین رقابت‌هایی شود. 3 حمله انتحاری در شمال شرق نیجریه با 30 کشته و 40 زخمی
Image result for ‫3 حمله انتحاری در شمال شرق نیجریه با 30 کشته و 40 زخمی‬‎
به دنبال وقوع 3 حمله انتحاری پی‌در‌پی در نیجریه حداقل 30 نفر کشته و 40 نفر زخمی شدند. گروه تروریستی بوکوحرام، طبق روال همیشه عامل این حمله معرفی شده است.
منابع خبری از کشته شدن ۳۰ نفر در سه حمله انتحاری به افرادی که در حال دیدن بازی فوتبال در منطقه‌ای در شمال شرق نیجریه بودند، خبر می‌دهند. در این رابطه، خبرگزاری «مهر» با استناد به «منابع نیجریه‌ای» نوشته سه عامل انتحاری خود را در مکانی که تماشاگران فوتبال در حال دیدن بازی فوتبال از تلویزیون بودند، منفجر کردند. این حمله در منطقه‌ای در شمال شرق نیجریه رخ داده و سه عامل انتحاری وابسته به گروه تروریستی بوکوحرام خود را در میان مردم منفجر کردند. به دنبال این حملات 40 نفر نیز زخمی شدند. سازمان تروریستی بوکو حرام که از اوایل سال‌های 2000 تا کنون، در نیجریه، فعالیت هایش را آغاز کرده، از سال 2009 تاکنون حملات خشونت‌آمیز جمعی ترتیب داده و بیش از 20 هزار تن را به قتل رسانده است.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 28 خرداد 1398


طرح عمار حکیم برای نهادینه سازی « اپوزیسیون دولت» در عراق
  ۱۳۹۸/۰۳/۲۷

Image result for ‫عمار حکیم‬‎
«جریان حکمت ملی عراق» با هدف نهادینه کردن مخالفت‌های قاعده مند، قانونی و در چارچوب نظام با سیاست‌های دولت، اعلام کرد که از این پس به عنوان «اپوزیسیون دولت»، فعالیت خواهد کرد.
جریان حکمت ملی عراق به ‌رهبری «سید عمار حکیم» شامگاه یکشنبه اعلام کرد که از این پس فعالیت سیاسی خود در این کشور را در قالب «اپوزیسیون» دنبال خواهد کرد. این جریان یادآور شد که قصد دارد در موضع جدید، به وظایف سیاسی خود که رأی‌دهندگان از آن انتظار دارند، عمل کند.
در عراق مخالفان سیاست‌های دولت طی سال‌های اخیر معمولا به خیابان‌ها می‌آمده‌اند و ضمن بر هم زدن امنیت جامعه، خسارت‌های فراوانی نیز به اموال دولتی و مردم وارد می‌کرده‌اند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، از زمان شکل گیری اولین پارلمان عراق(2005) تا کنون، هیچ گروه اپوزیسیونی در این کشور وجود نداشته و همه جریان‌های سیاسی در عین حال که در داخل دولت حضور داشته‌اند، از عملکرد دولت نیز انتقاد می‌کرده‌اند.
همین موضوع باعث شده بود که وضعیت سیاسی در این کشور در سال‌های اخیر آشفته باشد؛ از یک‌سو همه در دولت و حکومت حضور و نقش داشته‌اند و از سوی دیگر، هیچ گروه یا جریانی مسئولیت اقدامی را به‌عهده نمی‌گرفت. این امر باعث می‌شد که عراق همواره شاهد دعواهای بی‌حاصل سیاسی و عدم پیشرفت در زمینه اقتصادی و زیرساختی باشد.
به همین خاطر، «سید عمار حکیم» بارها بر لزوم وجود جریان سیاسی اپوزیسیون در کشور تأکید می‌کرده است، عمار حکیم می‌گفت که باید یک اپوزیسیون ملی مقابل دولت ایجاد شود و وظیفه نظارت
بر عملکرد دولت و ارزیابی آن را عهده‌دار شود.


مقام صهیونیست:
حمایت‌های بن سلمان و بن‌زاید از اسرائیل بیش از یهودیان است!
Image result for ‫مقام صهیونیست: حمایت‌های بن سلمان و بن‌زاید از اسرائیل بیش از یهودیان است‬‎
بنیانگذار مرکز «میراث صهیونیسم» در آمریکا که از حمایت‌های بی‌دریغ ولیعهد سعودی و ولیعهد ابوظبی از رژیم صهیونیستی متحیر شده، زبان به تمجید از این دو گشوده و گفته حمایت‌های بن سلمان و بن زاید از اسرائیل از حمایت‌های یهودیان هم بیشتر است.
امارات و عربستان به عنوان دو کشور مرتجع عربی در چند سال گذشته به مهم‌ترین حامیان رژیم صهیونیستی تبدیل شده‌اند. شدت حمایت این دو کشور بارها باعث تعجب خود صهیونیست‌ها نیز شده است. حالا باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، نوشته «مایک ایوینس»، بنیانگذار مرکز «میراث صهیونیسم» در آمریکا، با تمجید از ولیعهد سعودی و ولیعهد ابوظبی، تاکید کرده که حمایت‌های محمد بن سلمان و محمد بن زاید از رژیم صهیونیستی از بسیاری از یهودیان بیشتر است.
بنیانگذار مرکز «میراث صهیونیسم» در ادامه فاش کرده که با ولیعهد سعودی و ولیعهد ابوظبی که «مردان خوب و عالی هستند»! دیدار کرده است.


انتقال عمرالبشیر به دادگاه مبارزه با فساد

Image result for ‫انتقال عمرالبشیر به دادگاه مبارزه با فساد‬‎
رئیس‌جمهور برکنار شده سودان برای پاسخگویی درباره اتهامات مرتبط با پولشویی، از بازداشتگاه خود در «خارطوم»، به دادگاه مبارزه با فساد منتقل شد.
  تلویزیون دولتی سودان بالاخره پس از دو ماه، تصاویر«عمر البشیر» را از داخل زندان «کوبر» پخش کرد. این در حالی بود که وی توسط نیروهای امنیتی در حال انتقال به دادگاه مبارزه با فساد بوده است. البشیر فروردین گذشته توسط نظامیان سودان برکنار شده است.   پیش از این، «الولید سید احمد» دادستان کل سودان، اعلام کرده بود که عمر البشیر به اتهام فساد مالی، در دادگاه حضور خواهد یافت. این دادستان اتهام البشیر را جمع آوری «ثروت حرام و پول خارجی» اعلام
کرده بود.
در این میان، شبکه الجزیره با پخش گزارشی  درباره شرایط عمر البشیر، اعلام کرد که وی وضعیت جسمانی خوبی دارد و یک پزشک متخصص به طور مرتب او را مورد معاینه قرار می‌دهد.
پس از بازگشت البشیر از دادگاه، یک مقام  قضایی سودان گفت که قسمتی از تحقیقات قضایی به میلیون ها دلار، یورو و پوندی مربوط می‌شود که یک هفته پس از سرنگونی البشیر، در خانه‌‌اش کشف شده است. وکلای عمر البشیر در جلسه بازجویی او حضور داشته‌اند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 28 خرداد 1398

در نظرسنجی فاکس نیوز
ترامپ از همه نامزدهای رقیب عقب افتاد
۱۳۹۸/۰۳/۲۷
بر اساس جدیدترین نظرسنجی شبکه محبوب رئیس‌جمهور آمریکا یعنی «فاکس نیوز»، ترامپ از همه نامزدهای دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری 2020 عقب افتاده است. یکی از مهم‌ترین اهداف ترامپ از اعزام نخست‌وزیر ژاپن به تهران، باز کردن باب مذاکره با ایران برای بهره‌برداری در انتخابات ریاست جمهوری بود که با واکنش هوشمندانه رهبر انقلاب، به در بسته خورد.
وضعیت ترامپ در نظرسنجی‌های انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا خوب نیست. به گفته کارشناسان، ترامپ با علم به این موضوع در به در دنبال برگ برنده‌ای می‌گردد تا این عقب‌ماندگی خود را جبران کند. تلاش وی برای مذاکره با جمهوری اسلامی ایران بعد از شکست مذاکراتش با کره شمالی نیز در همین راستا تحلیل می‌شود اما رهبر معظم انقلاب در دیدار پنج شنبه گذشته خود با «شینزو آبه» این راهبرد ترامپ را سوزاند و به نخست‌وزیر ژاپن گفت که «من شخص ترامپ را شایسته مبادله هیچ پیامی نمی‌دانم و هیچ پاسخی هم به او ندارم و نخواهم داد.» بدین ترتیب ترامپ دیگر نمی‌تواند تا انتخابات سال آینده میلادی فکر مذاکره با ایران آن هم جلوی دوربین‌ها را در سر بپروراند و باید برای کاهش محبوبیت خود فکر دیگری بکند.
 بر اساس گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کنگره، نظرسنجی شبکه تلویزیونی «فاکس نیوز» حاکی است رئیس‌جمهور آمریکا از 5 نامزد حزب دموکرات از جمله جو بایدن معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا و برنی سندرز به شدت عقب مانده است. این نظرسنجی که طی روزهای 9 تا 12 ژوئن(19تا22 خرداد) انجام شده نشان می‌دهد که بایدن 49 درصد آرا را در اختیار دارد و این در حالی است که میزان آرا ترامپ به 39 درصد رسیده است. برنی سندرز نیز موفق به جذب 49 درصد آرا رای دهندگان آمریکایی شده و این رقم برای ترامپ 40 درصد است.
 به گزارش تسنیم 3 نامزد دیگر حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری 2020 نیز از ترامپ پیشی گرفته‌اند. «الیزابت وارن» سناتور ایالت ماساچوست 2 درصد از ترامپ جلوتر است و «کامالا هریس» سناتور کالیفرنیا و «پیت بوتیگگ» نیز هر کدام یک درصد از ترامپ ترامپ جلو افتاده‌اند.این نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد که بایدن در بین نامزدهای حزب دموکرات بیشترین شانس را برای کسب رتبه نخست دارد. نظرسنجی هفته گذشته «مورنینگ کانسالت» و «پلیتیکو» نیز نشان داد «جو بایدن» 11 درصد نسبت به ترامپ پیشی گرفته است و برنی سندرز نیز 10 درصد از ترامپ جلوتر است.
جنگ تجاری
کارشناسان می‌گویند جنگ تجاری ترامپ با چین در عقب افتادگی وی از نامزدهای دموکرات بی‌تاثیر نبوده است. طی روزهای اخیر بیش از ۶۰۰ شرکت آمریکایی در نامه‌ای از ترامپ خواسته‌اند تا اختلافات تجاری با چین را حل‌وفصل کنند. آنها می‌گویند جنگ تعرفه‌ای که ترامپ با چین به راه انداخته به شرکت‌ها و مصرف‌کننده‌های آمریکایی آسیب می‌زند.این نامه، جدیدترین مورد از سلسله نامه‌هایی است که توسط کمپین «تعرفه‌ها به وطن آسیب می‌زند»، برای دولت ترامپ ارسال شده است.
 این کمپین مورد حمایت بیش از ۱۵۰ گروه تجاری آمریکایی است که نماینده صنایع کشاورزی، تولید، خرده‌فروشی و تکنولوژی آمریکا هستند. اهمیت این نامه از آن جهت بیش از نامه‌های قبلی است که تنش‌های تجاری آمریکا و چین درحال افزایش است و این نامه درست قبل از دیدار احتمالی رئیس‌جمهورهای دوکشور، در حاشیه اجلاس ۲۸-۲۹ ژوئن(7 و 8 تیر ) گروه جی ۲۰، در اوساکای ژاپن، ارسال شده است.
ترامپ گفته می‌خواهد با «شی جین‌پینگ» در این اجلاس دیدار کند و پس از آن تصمیم خواهد گرفت که آیا تعرفه‌های واردات را به کل واردات چین تعمیم بدهد یا خیر؟ در این نامه جدید آمده: «ما همچنان در مورد افزایش تنش‌ها، با بالا بردن متقابل تعرفه‌ها، نگران هستیم. تعرفه‌های گسترده، ابراز موثری برای خاتمه دادن به اقدامات غیرعادلانه تجاری چین نیستند. تعرفه‌ها مالیات‌هایی هستند که مستقیماً توسط شرکت‌های آمریکایی پرداخت می‌شوند، نه چین»
«وال‌مارت»، بزرگترین شرکت خرده‌فروشی آمریکا، پیش از این اعلام کرده بود تعرفه‌ها، قیمت‌ها را برای مصرف‌کننده آمریکایی بالا می‌برند.


ارتش یمن: ائتلاف سعودی به گریه افتاده است

Image result for ‫ارتش یمن: ائتلاف سعودی به گریه افتاده است‬‎
معاون سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن ضمن تشریح توانمندی نظامی انقلابیون و حملات مهم انصارالله به مراکز حیاتی ائتلاف سعودی اعلام کرده، متجاوزان که زمانی مدعی بودند به راحتی می‌توانند صنعا را تصرف کنند
هم اکنون به‌ گریه افتاده‌اند و در برابر جهانیان عجز و لابه می‌کنند.
جنگ یمن در 50 ماهگی خود شاهد تغییرات راهبردی شده است. پس از اجرای موفق راهبرد استفاده از موشک‌های بالستیک از سوی انصارالله اکنون راهبرد عملیات‌های پهپادی در دستور کار قرار گرفته است. این تغییر نگاه همزمان شده با راهبرد جدید «در برابر فرودگاه». انقلابیون یمن می‌گویند تا زمانی که فرودگاه صنعا بازگشایی نشود فرودگاه‌های متجاوزان در تیررس ارتش یمن قرار خواهند داشت. صنعا، فرودگاهی حیاتی برای یمن است. پس از اعلام این راهبرد فرودگاه‌های نجران، جیزان و عسیر بارها مورد حمله قرار گرفت. در چندین نوبت نیز پایگاه «ملک خالد» در «خمیس مشیط» و فرودگاه «ابها» در «عسیر» مورد حملات پهپادی قرار گرفت. این مسئله حتی عربستان را وادار کرده تا از انگلیس کمک بخواهد تا حملات انصارالله متوقف شود. حملات موشکی و پهپادی یمن حقیقتا باعث در تنگنا قرار گرفتن عربستان شده است.
در چنین شرایطی «عزیز راشد» معاون سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن اعلام کرده نیرو‌های یمنی، متجاوزان را به عجز و شیون واداشته‌اند. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین، عزیز راشد، در گفت وگو با این شبکه گفته: «توانمندی‌های نظامی ما از سامانه‌های پایش و رادار‌ها و تجهیزات الکترونیکی که در اختیار سعودی قرار داده شده، عبور می‌کند و این تجهیزاتی که در مناطق نجران‏، جیزان، عسیر، ابها و خمیس مشیط کار گذاشته شده نمی‌توانند جلوی حملات نیرو‌های یمنی را بگیرند و حتی نیرو‌های کلاه سبز آمریکایی نیز نمی‌توانند به ائتلاف سعودی کمک کنند.... عادل الجبیر، وزیر خارجه پیشین سعودی اذعان کرده بود که در اتاق‌های جنگ از کارشناسان نظامی فرانسوی، انگلیسی و آمریکایی بهره می‌برند، اما این بهره‌گیری‌ها برای آنها سودی نداشت، توانمندی‌های نظامی ما اما گامی فراتر از توانمندی‌های ائتلاف سعودی گذاشته و با ارسال پارازیت تجهیزات راداری و الکترونیکی ائتلاف سعودی را از کار می‌اندازد و با این کار موجب خواری و ذلت متجاوزان را فراهم می‌کند.»
موشک‌های منحصر به فرد یمن
معاون سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن ادامه داد: «از همین رو هم اکنون جمهوری یمن از پنج نوع موشک بالستیک برخوردار است که جز یمن کشور دیگری از آنها برخوردار نیست. موشک‌های بالستیک برکان نسل ۱ و برکان ۲ اچ و سامانه بدر ۱ و بدر اف موشک‌هایی هستند که به همت وزارت دفاع یمن تولید شده است. نیرو‌های یمنی با این موشک‌ها توانسته‌اند از تمامی سامانه‌های پایشی از جمله سامانه موشکی باکتری و پاتریوت عبور کنند. این در حالی است که سامانه موشکی پاتریوت میلیون‌ها دلار هزینه به سعودی تحمیل کرده است. این ما هستیم که برای زدن اهداف مناسب زمان مناسب را انتخاب می‌کنیم.»
اگر سامانه دفاع هوایی داشتیم...
وی همچنین تاکید کرد:«با این حال ما از سامانه دفاع هوایی بی‌بهره ایم و اگر به جنگنده اف 16 و اف 15 و جنگنده‌ای اروپایی دست پیدا کنیم می‌توانیم بگوییم که تجاوز به یمن کاملاً پایان می‌یابد، زیرا اگر 5 تا 10 هواپیمای متجاوزان را سرنگون کنیم تجاوزگری آنها پایان می‌یابد... هم اکنون به صورت گسترده‌ای به تولید هواپیما‌های بدون سرنشین می‌پردازیم. ما به گسترش توانمندی‌های دفاع هوایی خود نیز می‌پردازیم و از این رو جنگنده‌های اف 16 متجاوزان از نزدیک شدن به خاک یمن می‌ترسند و تا مسافت 15 کیلومتری می‌آیند. متجاوزان در ابتدای حمله خود از طریق نیرو‌های آمریکایی و برخی از جاسوسان در اقدامی پیش دستانه جنگنده‌های یمنی و تعداد زیادی از موشک‌های ارتش یمن را نابود کردند و تعدادی از کارشناسان نظامی یمنی را نیز به قتل رساندند. اما امروز ما توانمندی‌های خود را افزایش داده‌ایم و از زمان آغاز تجاوز به یمن نیز قوی‌تر شده‌ایم و قدرت ما هزاران برابر شده است.»
وی در پایان اعلام کرد: «دشمن از توانمندی‌های نظامی ما به فریاد درآمده است. متجاوزان که زمانی مدعی بودند به راحتی می‌توانند صنعا را تصرف کنند هم اکنون به‌گریه افتاده‌اند و در برابر جهانیان عجز لابه، و به نام دین و مکه و مقدسات، مظلوم‌نمایی می‌کنند؛ بنابراین معادله پاسخگویی آنها را معذب کرده است.»
دروغ بزرگ
از سوی دیگر محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در یک مصاحبه با روزنامه الشرق الاوسط به تحریف واقعیت‌ها در مورد جنگ یمن پرداخت. بن سلمان در این مصاحبه مدعی شد:«عملیات ائتلاف سعودی، بعد از تمام شدن همه راه‌حل‌های سیاسی جامعه بین‌الملل آغاز شد. راهکارهایی که بین طرف‌های یمنی و شبه‌نظامیان حوثی مطرح شد. باید اینجا یادآوری کرد که پادشاهی سعودی، پیشگام حمایت از راهکاری سیاسی است. ریاض است که طرح ابتکار خلیج‌فارس را ارائه و از سال ۲۰۱۱ برای انتقال سیاسی مسالمت‌آمیز در یمن تلاش و از گفت‌وگوی ملی حمایت و بیش از هفت میلیارد دلار برای حمایت از اقتصاد و توسعه یمن بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ هزینه کرده است. تلاش‌های پادشاهی سعودی از سال ۲۰۱۱ با هدف تحقق انتقال سیاسی روان در یمن بوده به طوری که استقلال یمن و حاکمیت و انسجام نهادهای سیاسی و امنیتی آن حفظ شود و وارد وضعیت آشوب نشود.»
اظهارات بن سلمان در حالی است که عربستان از سال 2011 تمام تلاش خود را برای حفظ مهره‌های خود در قدرت به کار گرفته و پس از ناکامی در این مسیر از سال 94 به یمن حمله کرده است. این جنگ تاکنون بیش از 85 هزار کودک یمنی را به دلایل مختلف به کام مرگ کشانده و 60 هزار غیرنظامی دیگر به دلیل حملات ائتلاف سعودی کشته شده‌اند. علاوه‌بر این،حملات پهپادی و موشکی یمن به عربستان و امارات، متجاوزان را در بن بست
قرار داده و عربستان برای رهایی از این بن بست، ایران را متهم به تامین سلاح برای انصارالله می‌کند. علاوه‌بر این در چهار سال گذشته به دلیل محاصره ظالمانه یمن حتی غذا و دارو به یمن وارد نمی‌شود.
اعتراف واشنگتن و پاسخ یمن
پدافند هوایی ارتش یمن چهارشنبه ‌‌
(۱۶ خرداد) موفق شده بود یک پهپاد آمریکایی از نوع «ام کیو ۹» را حین پرواز بر فراز منطقه شهرستان «الدریهمی» در استان الحدیده
(غرب یمن) هدف قرار دهد و منهدم کند. فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا در غرب آسیا «سنتکام» دیروز به ساقط شدن این پهپاد اعتراف و اعلام کرد، در شش ژوئن (۱۶ خرداد) یک پهپاد از نوع ام کیو ۹ در یمن ساقط شد و برآوردها نشان می‌دهد این اقدام به وسیله یک «موشک زمین به هوای شلیک شده از سامانه پدافند هوایی حوثی‌ها» انجام شده باشد. «محمد عبدالسلام» سخنگوی انصارالله در واکنش به این اعتراف اعلام کرد: «اعتراف آمریکا درباره هویت این پهپاد ساقط شده در ساحل غربی، اثباتی عملی برای این موضوع است که حمله به یمن، دارای دستورکارهای آمریکایی-صهیونیستی است....پس از شکست «ابزارها»، آمریکا ناچار شد خود شخصا وارد جنگ علیه یمن شود و این کشور در جنایت‌های انجام شده علیه ملت یمن شریک است.»
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 28 خرداد 1398

اخبار ویژه روزنامه ها 
۱۳۹۸/۰۳/۲۷
Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎
نیروی انتحاری نداشتیم جنبش سبز، زرد شد و پلاسید(!)
عضو متواری گروهک ملی-مذهبی می‌گوید جنبش سبز تا ابد نمی‌توانست سبز بماند و رو به زردی و پلاسیدن گذاشت.
تقی رحمانی با وجود حمایت صریح و همه جانبه آمریکا و اسرائیل و انگلیس از فتنه سبز مدعی شد نیروی خارجه در جنبش سبز نقش اصلی نداشت.
او در ادامه نوشت: «با تمام نقدی که به رهبران جنبش در مورد کاستی در رهبری جنبش وارد است اما آنان می‌دانستند که نیروی اعتراضی و تأثیرگذار هستند نه تعیین کننده. این جنبش یا باید انتحار می‌کرد یا باید کنترل می‌شد و در خیابان جمع می‌شد. از طرفی نیروی انتحاری وجود نداشت و اقشار حامی جنبش مردمی مدنی بودند که می‌خواستند زندگی هم بکنند.»
او می‌افزاید: سبزی جنبش نمی‌توانست تا ابد ادامه یابد پس جنبش به سوی زردی رفت و زردی گاه به پلاسیدن می‌رود؛ عده‌ای در جنبش با داخلی و خارجی معامله‌گر شدند و نام جنبش را برای خود خرج کردند که با آنها کاری نیست.
عضو گروهک ملی-مذهبی در ادامه با لحنی شاعرانه می‌نویسد: جنبش می‌تواند ادامه یابد منتهی این بار با رنگ سبز طلایی(!)
ادعای رحمانی مبنی بر اینکه جنبش سبز مدتی بود و نیروهای انتحاری نداشت، در حالی است که سازمان تروریستی منافقین و داعش و فرقه بهائیت در کنار آدم‌کش‌های داعش بر سرویس‌های جاسوسی (ما قبل کسانی چون ندا آقا سلطان و...) در وسط میدان نقش‌آفرین بودند و از سوی دیگر که دست‌اندرکاران جو گرفته فتنه سبز به توهم اینکه کار تمام است، نقاب برداشته و دست به تحرکات انتحاری و احمقانه‌ای نظیر شعار «انتخابات بهانه است، اصل نظام نشانه است»، حذف اسلام از «جمهوری اسلامی» و هتاکی علنی علیه امام حسین علیه‌السلام در روز عاشورا زدند؛ و این در حالی بود که در آغاز، شعار تحرکاتی نظیر شعار «یا حسین میر حسین» سعی می‌کردند به عوام‌فریبی بپردازند. درست به همین دلیل هم بود که فتنه آغاز شده در پوشش ادعای تقلب انتخاباتی، به زودی ماهیت خود را برملا کرد و موجب ریزش شدید مردم شد. این نکته نیز گفتنی است که برخی سران متواری گروهک ملی- مذهبی به عنوان دست‌اندرکاران فتنه سبز، پاریس را در کنار لندن، یکی از پایگاه‌های تحرکات ضد انقلابی خود در اروپا قرار دادند و هم اکنون از سازمان تروریستی منافقین، در فرانسه تیمار می‌شوند.

رفتار و بیانیه موهن اروپا مخالفان FATF را در «مجمع» بیشتر کرد
یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌گوید بیانیه موهن اروپا، اعضای مجمع را عصبانی کرد.
حسین مظفر در گفت‌وگو با وطن امروز، ضمن تأکید بر اینکه مقامات دولتی تاکنون هیچ دلیلی در راستای مزایای تصویب لوایح پالرمو و CFT بیان نکرده‌اند، تأکید کرد بیانیه توهین‌آمیز اروپا پیرامون شروع به کار سامانه موسوم به اینستکس، اعضای مجمع را عصبانی و آنها را به عدم تصویب لوایح مذکور ترغیب کرده است. به گفته مظفر، طی جلساتی که از سال گذشته تاکنون در مجمع پیرامون این موضوع برگزار شده، تعداد موافقان پالرمو و CFT کاهش یافته است.
حسین مظفر درباره اقدام اخیر مجمع مبنی بر طرح 11 سؤال از رئیس‌جمهور و برخی دستگاه‌‌های دولتی مرتبط پیرامون ابهامات لوایح مرتبط با FATF گفت: طبعا برای تصمیم‌‌‌گیری باید ابهامات اعضای مجمع تشخیص رفع شود. ما در مجمع تاکنون چندین جلسه برگزار و کارشناسان مربوط را هم دعوت کردیم اما موافقان پالرمو و CFT نتوانستند ابهامات اعضا را پاسخ دهند تا تصویری روشن از این موضوع برای تصمیم‌‌‌گیری داشته باشیم، به‌ویژه کسانی که موافق الحاق به این دو کنوانسیون هستند هنوز تصور روشنی از اینکه معایب و مزایای پیوستن به این لوایح چیست، ندارند. در این راستا خواسته شد شورای عالی امنیت ملی، وزرای اقتصاد و خارجه و رئیس کل بانک مرکزی به‌ صورت مکتوب به ابهامات مجمع پاسخ دهند.
وی درباره مهم‌‌‌‌‌ترین ابهامات اعضای مجمع که در قالب 11 سؤال به رئیس‌جمهور منعکس شده نیز تصریح کرد: مواردی نظیر اینکه تصویب این دو لایحه آخرین بهانه غربی‌هاست یا باز هم بهانه‌جویی‌ها ادامه خواهد یافت، اینکه موافقت یا مخالفت چه دستاوردهایی برای کشور خواهد داشت، و به‌ویژه اطلاعاتی که از مدیران آمریکایی FATF منتشر شده، ابهاماتی است که اعضای مجمع خواستار شفافیت مقامات دولتی پیرامون آنها شده‌‌‌اند.
مظفر در پاسخ به این سؤال که مقامات دولتی مرتبط با این موضوع همچون ظریف، همتی و جنیدی سال گذشته نیز در جلسات مجمع حضور داشتند و علت تکرار چنین جلساتی در آینده چیست، گفت: در جلسات سال گذشته مطالبی به صورت شفاهی توسط مقامات دولتی مطرح شد اما اکنون مجمع در نظر دارد به صورت مکتوب دلایل آنها را ببیند، ضمن اینکه در جلسات سال گذشته مجمع مزایایی برای تصویب پالرمو و CFT ذکر نشد؛ مثلا هیچ‌گاه نگفتند با تصویب آنها مسائل بانکی ما حل یا مشکلات مربوط به فروش نفت ایران برطرف می‌شود یا اروپایی‌ها تصمیم به ارائه سازوکار جدید و مثمرثمر مالی خواهند گرفت، بلکه نهایت دلیلی که از سوی دولتی‌ها برای الحاق ایران به این کنوانسیون‌ها ذکر شده این احتمال بود که اگر ما این دو لایحه را تصویب نکنیم، در لیست سیاه FATF قرار می‌گیریم. نکته اینجاست که این احتمال دوستان هم غلط از آب درآمد، چرا که ما در بازه زمانی که FATF تعیین کرده بود لوایح مربوط را تصویب نکردیم و وارد لیست سیاه این کارگروه مالی نیز نشدیم، همچنانکه بنده سال گذشته چندین بار در جلسات مجمع به این موضوع پرداختم و گفتم که آنها دست به این اقدام نخواهند زد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این سؤال که تأثیر اقدام اتحادیه اروپایی در ایجاد یک شرکت ذی‌حساب مشترک آن هم روی کاغذ پس از یک سال مذاکرات با ایران و وقت‌کشی‌‌های مکرر، بر تصمیم اعضای مجمع درباره پالرمو و CFT چه بود؟ گفت: این اقدام اروپا اعضای مجمع تشخیص را عصبانی کرد؛ هم بیانیه 3 کشور اروپایی درباره راه‌اندازی INSTEX که طی آن چند شرط برای ایران ذکر شده بود و هم اینکه بعد از یک سال معطل‌کردن ایران یک سیستم ناکارآمد، بی‌ربط و بی‌خاصیتی به نام INSTEX را مطرح کردند اعضای مجمع را ناراحت کرد، چرا که آن شروط اروپا دخالت در امور داخلی کشورمان بود.
وی در ادامه به کاهش تعداد موافقان لوایح مرتبط با FATF در مجمع طی یک سال گذشته‌ اشاره کرد و گفت: برخی اعضای مجمع نسبت به اروپا یکسری خوش‌بینی‌‌‌هایی داشتند و اینکه فکر می‌کردند اروپا به وعده‌‌های خود عمل می‌کند اما در نهایت دیدند نه ‌تنها وعده‌‌های یک‌ساله اروپا محقق نشد، بلکه مسائل حقوق بشر، موشکی و قدرت منطقه‌ای ایران هم مطرح شد!

مردم خیلی عاشق شما هستند آقای زیباکلام؟!
صادق زیباکلام ضمن حمله به محمدرضا عارف گفت: در این چند سال و در کدام نطق، از مشکلات مردم سخن گفتی.
وی در گفت‌وگو با نامه‌نیوز اظهار داشت: «اساسا جریان اصلاحات هیچ استراتژی خاصی برای آینده سیاسی خود و کشور در اختیار ندارد و رهبریت آن نیز چنین امری را تبیین نمی‌کند. به هیچ وجه از جریان اصلاحات هیچ صدایی شنیده نمی‌شود که اکنون چه باید کرد؟ شخصیت‌ها و احزاب اصلاح‌طلب مشخص نمی‌کنند که در انتخابات آینده قرار است چه سیاستی را اتخاذ کنند. اگر از شخصیت‌های اصلاح‌طلب مانند آقایان خاتمی، حجاریان، موسوی‌لاری، محمدرضا خاتمی و... بپرسید که برنامه‌تان برای پیشبرد اصلاحات چیست و برای انتخابات مجلس چه رویکردی دارید جز حرف‌هایی کلی چیزی تحویلتان نمی‌دهند و هیچ دستورالعملی ندارند. من در فروردین امسال در نامه‌ای نوشتم که اصلاحات در یک بحران عمیق به سر می‌برد.»
او ادامه داد: رهبری ناکارآمد اصلاحات هیچ نقشه راهی ندارد. تکلیف اصلاح‌طلبان با خودشان مشخص نیست به نحوی که ممکن است امروز بگویند با پرچم اصلاح‌طلبی وارد انتخابات می‌شویم و فردا بگویند نه ائتلاف می‌کنیم. نخستین مشکل این است که هیچ مطالبه استراتژیکی در میان نیست و مشکل بعدی این است که صدای واحدی از این جریان به گوش نمی‌رسد و هریک از اینها یک حرفی برای خود می‌زنند.
زیباکلام در پاسخ به این پرسش که آیا می‌توان نامزد شدن عارف در انتخابات هیئت‌رئیسه مجلس را نشانی از عدم ائتلاف جریان اصلاحات با اصولگرایان معتدل دانست، گفت: «عارف قبل از اینکه مدعی اصلاحات بشود، باید به این سوال اساسی پاسخ بدهد که در این چهار سال چندبار نطق پیش از دستور داشته و در کدام یک از نطق‌هایش از مشکلات مردم سخن گفته است؟ عارف کدام موضع تاثیرگذار را داشته که بتوانیم بگوییم او واقعا لیدر اصلاحات است؟ این‌طور نیست که یک فرد خود را لیدر معرفی کند اما هیچ کاری انجام ندهد».
سخنان آقای زیباکلام البته درست است اما او توضیح نداده که خود وی، غیر از حرف‌های اپوزیسیون‌مآبانه و بزک‌کارانه نسبت به آمریکا و غرب، چندبار از مشکلات واقعی مردم حرف زده است. او آخرین بار اذعان کرد: از هر 100 تا پیامی که در تلگرام و اینستاگرام و فیس‌بوک برای من می‌آید، 90 تایش این هست که شارلاتان حقه‌باز! تو ما را گول زدی که به روحانی رای دادیم.

ایران یک سال پس از بدعهدی آمریکا حق دارد از برجام خارج شود
کارشناسان خارجی متعدد، در موضوع کاهش تعهدات برجامی در مقابل بدعهدی‌های غرب، حق را به جانب ایران می‌دانند.
به گزارش ایلنا، پیتر وستمکات سفیر سابق انگلستان در آمریکا، گفت: یک‌سال از خروج ترامپ از برجام گذشته است. بعد از خروج از برجام ترامپ سخت‌ترین تحریم‌ها را بر ایران اعمال کرد. این در حالی است که ایران کاملاً به برجام متعهد بود. پس در واقع طبیعی است که ایران در واکنش به این تصمیمات، تعهدات برجامی خود را کاهش دهد. بنابراین، این تصمیم یک تصمیم قابل پذیرش است.
جان تیرمن مدیر اجرایی و پژوهشی مرکز مطالعات بین‌المللی دانشگاه ام‌آی‌تی آمریکا نیز گفت: اروپا در مقابل آمریکا و برای اجرای تعهداتش ضعیف است، البته اروپا همواره ضعیف بوده و توسط قدرت‌های قوی‌تر هدایت و رهبری می‌شود. بنابراین نباید توقع اتفاق ویژه‌ای از سوی اروپا را داشت.
دانیل لاکاله استاد اسپانیایی و تحلیل‌گر اقتصادی هم گفت: اتحادیه اروپا نمی‌تواند به سادگی با تحریم‌های آمریکا مخالفت کند، اما اعتقاد دارم که بیشتر کشورها با تحریم‌ها موافق نیستند. برجام یک توافق خوب و خروج آمریکا از آن یک اشتباه بزرگ بود.

نشنال اینترست: ترامپ مقابل ایران به بن‌بست خورده است
یک نشریه آمریکایی تصریح کرد فشار حداکثری علیه ایران جواب نمی‌دهد.
نشنال اینترست با تأکید بر اینکه آمریکا درک درستی از واکنش‌های بعدی ایران ندارد، می‌نویسد: بیانیه تهران مبنی بر توقف در اجرای برخی از تعهدات برجامی، شرکت در حملات علیه کشتی‌ها و زیرساخت‌های نفتی در خلیج فارس و طرح ادعایی برای هدف قراردادن منافع آمریکا همه محصول مستقیم معایب استراتژی «فشار حداکثری» پرزیدنت ترامپ علیه ایران است. در عوض، ممکن است ایران به جای توقف غنی‌سازی آن را افزایش دهد. همچنین ایران ممکن است تهدیدات بیشتر و حملات علیه نیروهای آمریکایی در منطقه را افزایش دهد.
اقدامات جدید دولت ترامپ درخصوص لغو معافیت‌های نفتی برای کشورهای خریدار نفت ایران، بدون شک می‌تواند با واکنش شدید تهران همراه باشد. این اقدامات نه تنها به اصلاح توافق هسته‌ای منجر نمی‌شود بلکه حتی تغییر و تحول اساسی در سیاست‌های منطقه‌ای ایران ایجاد نمی‌کند. چرا؟ زیرا که اهرم مالی قابل توجه از طریق تحریم‌ها علیه تهران با اهداف منسجم و واقع‌بینانه دولت ترامپ درهم آمیخته نشده است. استراتژی ترامپ در قبال ایران مملو از تناقضات و تنش‌های داخلی است که به احتمال زیاد منجر به بن‌بست می‌شود.
از دیدگاه عملیاتی ترامپ هیچ طرح عمل واقعی و منظمی برای سرنگونی حکومت تهران ندارد. همچنین ادعای دولت ترامپ مبنی بر این که تحریم‌ها زمینه تأمین مالی سازمان‌های تروریستی و فعالیت‌های مخرب نائبان ایران در سرتاسر خاورمیانه را کاهش داده با اشکال روبه رو شده است. تحریم‌های جدید توسط دولت ترامپ در یک سال گذشته نه تنها فعالیت‌های ایران در منطقه را کاهش نداده بلکه زمینه افزایش اقدامات این کشور را فراهم ساخته است. برای نمونه؛ می‌توان به حضور نظامی و افزایش نفوذ این کشور در سوریه اشاره کرد با وجود این که با حملات اسرائیل رو‌به‌رو بوده‌اند. علاوه بر این، بودجه مالی اختصاص یافته ایران به حمایت از نهادهایی مانند حزب‌الله در سال تنها یک میلیارد دلار است که این رقم بسیار کوچکی برای یک قدرت منطقه‌ای مانند ایران است. استراتژی آمریکا در قبال ایران به‌نظر می‌رسد با نتیجه معکوس همراه بوده است و انتظار نمی‌رود که این راهبرد به اصلاح توافق هسته‌ای یا تغییر اساسی در سیاست منطقه‌ای ایران منجر شود. علاوه بر این به‌نظر می‌رسد که این استراتژی می‌تواند رژیم ایران را تشویق کند که به صورت کامل از توافق هسته‌ای خارج شود و توسعه تدریجی برنامه هسته‌ای خود را از سر بگیرد.

لس‌آنجلس تایمز: ترامپ کم آورده و علیه ایران دروغ می‌گوید
محافل رسانه‌ای آمریکا نیز فضاسازی بی‌محتوای دولت این کشور برای متهم‌کردن ایران در ماجرای حمله به نفتکش‌ها را زیر سؤال بردند.
روزنامه لس‌آنجلس تایمز در این‌باره نوشت: واقعیت آن است که دولت ترامپ به دروغ‌گفتن عادت کرده است و هیچ دلیلی برای باورکردن رهبران آمریکایی حتی در یک بحران واقعی نیز وجود ندارد.
ترامپ پیشتر گفته بود که مخالف جنگ‌های بیشتر در منطقه است. واقعیت آن است که او فاقد کفایت و صلاحیت است و روند اخبار در رسانه‌ها اکنون به‌طور دائمی به ضرر اوست و به همین دلیل علیه ایران دروغ می‌گوید.
نشریه «نیوزویک» نیز در گزارشی با اشاره به فیلم منتشر شده توسط پنتاگون که مقام‌های نظامی و سیاسی آمریکایی با استناد به آن مدعی شده‌اند یک قایق متعلق به گشت دریایی سپاه به کشتی آسیب‌دیده در نتیجه انفجار روز پنجشنبه در دریای عمان نزدیک شده، می‌نویسد: «این ویدئو بسیار مبهم است و واقعاً بسیاری از موارد در آن مشخص نیست. با این حال، مقام‌های نظامی آمریکایی انگشت اتهام را به سوی ایران گرفته‌اند و می‌گویند ایران درصدد پاک‌کردن شواهد دست ‌داشتن خود در آتش‌سوزی کشتی بوده است.
اما کارشناسان مستقل امنیتی می‌گویند این ویدئو مدرک مستدلی درباره نقش ایران در حملات نیست. کارشناسان می‌گویند بازیگران متعدد دیگری در منطقه با انگیزه‌های مختلف برای انجام چنین حملاتی حضور دارند. «آنتونی کوردزمن» تحلیلگر استراتژیک در مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌الملل به «نیوزویک» می‌گوید باید پرسید اگر این حمله کار ایران نبوده کار کدام یک از بازیگران بوده است. او می‌گوید: «شما می‌توانید این احتمال را درنظر گیرید که حمله کار داعش بوده است؛ در سوی دیگر عربستان و امارات متحده عربی قرار دارند که از هر اهرمی برای افزایش فشار بر ایران استفاده می‌کنند.»
«ویلیام چرچ» پژوهشگر سابق نظامی شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌گوید: مشخص نیست چرا ایران باید حملات را به کشتی‌های نروژی و ژاپنی انجام دهد که دو کشور از بهترین خریداران نفت ایران هستند. «در دهه‌های اخیر ایران نفت زیادی به این دو کشور صادر کرده است. چرا باید علیه آنان این کار را انجام دهد؟»
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 28 خرداد 1398


هشدار سازمان ملل به میانمار:
تبعیض علیه مسلمانان را متوقف کنید
  ۱۳۹۸/۰۳/۲۷
سازمان ملل طی نامه‌ای، از دولت میانمار خواست، به سیاست‌های تبعیض‌آمیز علیه مسلمانان «روهینگیایی» پایان دهد.
سازمان ملل طی نامه‌ای به مقامات میانمار، از آنها خواست که سیاست‌های تبعیض‌آمیز علیه مسلمانان روهینگیایی را متوقف کند.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، از 2012 که سرکوب‌های شدید مسلمانان روهینگیایی توسط ارتش میانمار آغاز شده است، سازمان ملل از مسلمانانی که منازل آنها تخریب شده، حمایت می‌کند. مسلمانان روهینگیایی در حال حاضر در اردوگاه‌های بسیار شلوغ زندگی می‌کنند و آزادی جابه‌جایی آنها به شدت محدود
شده است.
دولت میانمار در 2017 وعده داده بود که این اردوگاه‌ها را تعطیل کند و شرایط را برای بازگشت مسلمانان روهینگیایی هموار سازد، اما تا‌کنون هیچ تغییری در اوضاع این آوارگان ایجاد
نشده است.
بر اساس گزارش‌های سازمان ملل، مسلمانان میانماری بیشترین تحقیر و تبعیض را در مقایسه با سایر قومیت‌ها، درکل جهان متحمل می‌شوند. از این مسلمانان حتی حق مالکیت اموال غیر منقول هم سلب شده است.موسسه صلح استکهلم: اسرائیل 90 بمب هسته‌ای در اختیار دارد 
Image result for ‫موسسه صلح استکهلم: اسرائیل 90 بمب هسته‌ای در اختیار دارد‬‎
موسسه بین‌المللی صلح استکهلم (سیپری) در جدیدترین گزارش خود، از به روز شدن زرادخانه‌های هسته‌ای جهان خبر داد و در‌باره رژیم صهیونیستی نیز اعلام کرد که این رژِیم 90 بمب هسته‌ای در اختیار دارد.
  گزارش جدید موسسه بین‌المللی صلح استکهلم حاکی است، ۹ قدرت هسته‌ای جهان از جمله آمریکا، روسیه، انگلیس، فرانسه، چین، هند، پاکستان، رژیم صهیونیستی و کره شمالی در مجموع دارای ۱۳ هزار و ۸۶۵ سلاح هسته‌ای هستند. طبق گزارش فوق، رژیم صهیونیستی به تنهایی 90 بمب هسته‌ای در اختیار دارد.
به گزارش خبرگزاری مهر، هر چند این میزان ۶۰۰ فقره کمتر از سلاح‌های هسته‌ای سال ۲۰۱۸ (۱۴ هزار و ۴۶۵ بمب) است، اما گزارش مذکور حاکی است که دارندگان این سلاح‌ها در یک سال گذشته به تجهیز و به ‌روزرسانی زرادخانه‌های خود پرداخته‌اند. 

شبکه تلویزیونی الجزیره:
 آمریکا با دلارهای سعودی با شیوخ عشایر در دیر‌الزور وارد معامله شده است

Image result for ‫آمریکا با دلارهای سعودی با شیوخ عشایر در دیر‌الزور وارد معامله شده است‬‎
هیئتی از مقامات آمریکایی و سعودی با دلارهای نفتی وارد استان دیر الزور درشرق سوریه شدند و با هدف اجرای یک توطئه جدید و دامن زدن به جدایی طلبی، با شماری از شیوخ قبایل عرب و فرماندهان کرد در این منطقه دیدار و گفت‌و‌گو کردند.
دولت‌های ریاض و واشنگتن که سال 2011 جنگ داخلی را در سوریه شعله‌ور کرده بودند، طی یکی دو سال اخیر بسیاری از گروه‌های مسلح تحت حمایت خود را از دست داده‌اند. با این حال، الان به دنبال هم پیمانان جدید در شمال شرق سوریه می‌گردند.
به گزارش خبرگزاری فارس، با گذشت چند روز از سفر «ثامر السبهان» وزیر مشاور سعودی در امور خلیج‌فارس، «جوئل رابین» معاون وزیر خارجه آمریکا و «ویلیام روباک» سفیر سابق آمریکا در بحرین به استان «دیرالزور»، همچنان جزئیات جدیدی از این دیدار و اهداف آن منتشر می‌شود.
این سه تن پنجشنبه گذشته در سفری غیر منتظره وارد پایگاه نیروهای آمریکایی در استان دیرالزور شده و با سه تن از رهبران عشائر منطقه و تعداد زیادی از فرماندهان کُرد دیدار و درخصوص آینده منطقه با آنها گفت و‌گو کردند. ثامر السبهان در دیدار مذکور، به رهبران عشائر گفته است که در ازای عدم درگیری با کردها و قطع ارتباط با ترکیه و قطر، عربستان نیز دست به ایجاد فرصت‌های شغلی و بازسازی روستاهای این منطقه می‌زند و به خسارت دیدگان از جنگ هم خسارت پرداخت می‌کند. السهبان همچنین به شیوخ عرب وعده داد که عشائر را در اداره منطقه، مورد حمایت قرار می‌دهد.
آمریکا و عربستان سعودی چندی پیش نیز یک گروه معارض موسوم به «التیار العربی المستقل» (جریان عربی مستقل) را در شرق سوریه تشکیل داده‌اند. به اعتقاد کارشناسان، ورود آمریکایی‌ها به شرق سوریه با دلارهای سعودی، نشانه خوبی نیست و به نظر می‌رسد که واشنگتن قصد دارد بخت خود را در سوریه، با یک توطئه جدید بیازماید.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 28 خرداد 1398


( کل صفحات : 7 )    1   2   3   4   5   6   7   


آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات