تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان
اخبار ویژه روزنامه ها 
 ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎
اروپا می‌خواهد نفت نخرد اما ایران را بدهکار کند
کارشناسان سیاسی و اقتصادی می‌گویند وعده اختصاص اعتبار 15 میلیارد دلاری از سوی اروپا، یک تله اقتصادی است.
روزنامه جام‌جم از قول کارشناسان نوشت: پیشنهاد فرانسه و کشورهای اروپایی به ایران در قالب خط اعتبار 15 میلیارد دلاری و در قبال عملی نشدن گام سوم خروج از برجام توسط ایران، در آینده بسیار نزدیک ایران را به کشوری بدهکار در دنیا تبدیل می‌کند.
 به نظر می‌رسد اروپاییان مثل تجارب متعدد گذشته در وعده‌های خود صادق نباشند چون با قبول نکردن خرید نفت از ایران درصدد بدهکار کردن ایران هستند آن هم به قیمت منت گذاشتن بر ایران. این در حالی است که در آینده خودشان سود سرشاری از این خط اعتباری 15 میلیارد دلاری خواهند برد و به نوعی گشایش این خط اعتباری مزیتی برای شرکت‌های اروپایی محسوب می‌شود نه شرکت‌های ایرانی، چون کشورمان بدون پیش‌شرط باید کالاهای بعضاً غیرضروری آنها را خریداری نماید.
در حال حاضر ما می‌توانیم کالاهای اساسی موردنیاز کشور را تأمین کنیم. بنابراین به‌نظر می‌رسد بدون خرید نفت از ایران این پیشنهاد برای سیاست‌های اقتصادی کشور مفید نباشد و دستاوردی نیز نداشته باشد.
تمام اصرار مسئولان نفتی و اقتصادی کشورمان این است با هر توافقی نفت ایران به فروش برسد و تمام هدف اروپایی‌ها و آمریکا نیز این است که وقت خریداری کرده و ایران را به نوعی دست به سر کنند تا ایران نیز نتواند کارها و اقدامات اساسی صورت دهد.
پیشنهاد وزیر نفت مبنی بر تضمین خرید نفت ایران به‌عنوان پیش‌شرط خط اعتباری 15 میلیارد دلاری اروپا به ایران تصمیم درستی است چون ایران احتیاجی به بدهکار شدن ندارد، بلکه با فروش نفتش می‌تواند آزادانه کالاهای موردنیاز خود را از هر کشوری خریداری کند. اعتبار 15 میلیارد دلاری اروپا را باید چند سال بعد با چند درصد سود پس داد.
 اینستكس زمانی ارزشمند است كه اروپایی‌ها نفت ایران را خریده و در قبال آن كالاهای اساسی و خدمات به ایران بدهند.
در غیر این صورت باید به ایران كالا بدهند و طبق توافق‌نامه‌ای متعهد شویم كه ایران در سال‌های آینده نفت را به اروپا صادر كند؛ البته ترجیح این است در حال حاضر نفت را از ایران بخرند، با این حال باید تضمین‌های اساسی در این زمینه به مسئولان كشورمان داده شود و آنها نباید به‌راحتی به اروپاییان اعتماد كنند. سررسید سالانه بدهی ده میلیارد دلاری ایران یك تا 1/5 میلیارد دلار است. بین اروپا و آمریكا تفاوتی نیست، بنابراین نباید به آنها اعتماد كرد چون در زمان برجام هم فرانسه در قضایای مختلف شدیدتر از آمریكا عمل می‌كرد.

فوربس: ترامپ می‌داند تلافی ایران پرتلفات است
یک نشریه آمریکایی می‌گوید دولت آمریکایی هر بار به درگیری نظامی با ایران فکر می‌کند، نگران تلافی پرهزینه ایران است.
فوربس در یادداشتی احتمالات نظامی مربوط به تلافی آمریکا علیه حمله به پالایشگاه‌های عربستان را برشمرد و نوشت: گزینه نخست این است که باید دفاع هوایی را در اطراف شهرهای سعودی و تاسیسات نفتی تقویت کرد. با دفاع در برابر حملات مشابه در آینده، چنین کاری از حمله فوری ایران جلوگیری می‌کند و کمتر تحریک‌آمیز است. سعودی‌ها قابلیت‌های دفاعی هوایی گسترده‌ای دارند، اما در عین حال قلمرو گسترده‌ای را هم در اختیار دارند. ایالات متحده می‌تواند سیستم دفاع هوایی موشکی پاتریوت بیشتری را در اختیار آنها قرار دهد و یا حتی با ارسال رادارهای اضافی کمک شایانی برای جلوگیری از حملات در آینده بکند.
اما یک مشکل اساسی این است که سیستم‌های ایالات متحده و عربستان سعودی، پاتریوت و هاوک به‌خوبی طراحی شده‌اند تا در برابر هواپیماها و تا حدی کمتر در برابر موشک‌های بالستیک دفاع کنند اما برای دفاع در برابر هواپیماهای بدون سرنشین به خوبی طراحی نشده‌اند. مسیرهای پرواز برای هواپیماهای بدون سرنشین متفاوت، کم و نسبتا کند است و هزینه‌ هر ضربه بسیار بالاست. بنابراین ایالات متحده در حال توسعه سیستم‌هایی برای دفاع در برابر این نوع تهدیدات است، اما کاملا آماده استفاده از این سیستم‌ها در میدان نبرد نیستند.
فوربس، احتمالات موجود را «اعزام گردان‌های هوایی به منطقه، حمله موشکی به تاسیسات ایران، حمله به زیرساخت‌های نظامی، انجام عملیات هوایی گسترده و قرنطینه کردن و محاصره بنادر ایران» عنوان کرد و نوشت: اظهارات ترامپ پیش از حمله به پالایشگاه‌های عربستان نامشخص بود. با وجود همه توئیت‌های تهاجمی، تمایلی به استفاده از نیروی نظامی ندارد. به هر حال، چنین اقداماتی همان چیزی است که وی در کارزارهای انتخاباتی‌اش علیه آن سخن گفته بود. در عین حال به‌نظر می‌رسد خط قرمز ترامپ تلفات ایالات متحده باشد؛ موضوعی که تاکنون ایرانی‌ها مواظب بوده‌اند از آن عبور نکنند و توانایی‌اش را دارند. ایرانیان از توانایی نیروهای ویژه گسترده‌ای برخوردار هستند و از آنها در خارج از کشور هم استفاده می‌کنند.

فرید زکریا: اقدامات تلافی‌جویانه نتیجه فشار آمریکا به ایران است
«فشار حداکثری علیه ایران نتوانست رفتار این کشور را تغییر دهد یا آن را به میز گفت‌وگوها بازگرداند، بلکه تهران را برای اقدامات تلافی‌جویانه تحریک کرد».
فرید زکریا روزنامه‌نگار و تحلیلگر آمریکایی در واشنگتن پست نوشت: «دشمن صاحب رأی است»؛ این نقل قولی است که به سون تزو (Sun Tzu)، استراتژیست نظامی باستانی چین نسبت داده می شود. تزو توصیه می‌کند که انسان باید دشمنش را بشناسد. این دقیقا بیانگر مهم‌ترین کاستی سیاست ترامپ در برابر ایران است. استراتژی دولت ترامپ اعمال فشار دوچندان بر ایران و وادار کردن سایر کشورها به پیروی از تحریم‌های یکجانبه ایالات متحده و در نتیجه تسلیم کردن ایران است.
واکنش اولیه تهران به این سیاست خویشتندارانه بود. ایران به سادگی در پی عبور از آمریکا برآمد؛ به پایبندی به برجام ادامه داد و تلاش کرد، با سایر کشورها تجارت کند. اما این تلاش ها به دلیل نقش دلار در سیستم مالی بین‌المللی با مضیقه روبه‌رو شد.
به گزارش تابناک فرید زکریا می‌افزاید: اقدام بعدی تهران این بود که نشان دهد این نوع فشار حداکثری هزینه ای دارد. «ایجاد مزاحمت برای شناورهای در حال تردد در خلیج فارس، سرنگونی پهپاد آمریکایی، به‌کارگیری نیروهای نیابتی منطقه ای و یورش اخیر به تأسیسات نفتی عربستان همگی در راستای این اقدام صورت گرفت. پیام این اقدام ها روشن است: پیامدهای دشمنی با ایران می‌تواند در سراسر خلیج فارس گسترش یافته و در عرضه جهانی نفت اختلال ایجاد کند.»
دشمن رأی‌اش را داد! این رفتار بی تردید مخالف انتظارات دولت ترامپ بود. فشار حداکثری علیه ایران نتوانست رفتار این کشور را تغییر دهد یا آن را به میز گفت‌وگوها بازگرداند، بلکه تهران را برای اقدامات تلافی جویانه تحریک کرد.
درست همانند ایالات متحده، کسانی در ایران نیز با برجام مخالف بودند و عقیده داشتند که تهران در ازای قول آمریکا برای برداشتن تحریم‌ها و اجازه بازگشت ایران به اقتصاد جهانی، امتیازات بزرگی را واگذار کرده است. آنها پیش‌بینی کردند که واشنگتن به تعهداتش پایبند نخواهد ماند. با خروج ترامپ از برجام ادعای آنها به حقیقت پیوست.  عجیب است که ایالات متحده تنها با حمایت تعداد اندکی از هم‌پیمانانش راهبردی تازه و پرخطر را علیه ایران برگزید. ترامپ برای شروع این راهبرد به هم‌پیمانان اروپایی خود اهمیتی نداد و به نظر می رسد، این دلیل اصلی استعفای ماتیس بود. اروپایی ها نیز حق رأی دارند و گذشته از همیاری، برخی از آنها فعالانه در پی خنثی کردن سیاست های ایالات متحده در برابر ایران هستند. حتی امارات متحده عربی، وفادارترین هم‌‌پیمان عربستان سعودی، نیز در ماه های اخیر بین خود و ریاض فاصله ایجاد کرده و قصد خروج از یمن به عنوان یک مداخله شکست خورده را دارد.

ریچارد‌ هاس: رویکرد ترامپ مذاکره نیست، دستور دادن است
رئیس شورای روابط خارجی آمریکا اذعان کرد دونالد ترامپ دنبال مذاکره کردن نیست بلکه می‌خواهد دیکته کند و دستور بدهد.
ریچارد‌هاس در واشنگتن‌پست می‌نویسد: منتقدان سیاست خارجی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، عمدتاً بر حملات او به متحدان آمریکا، تمجیدهای او از رژیم‌های استبدادی یا عادت او در رد توافق‌های بین‌المللی تمرکز دارند؛ اما سیاست خارجی ترامپ یک جنبه مهم دیگر هم دارد: نبود دیپلماسی.
دیپلماسی از دیر باز دو شکل اصلی داشته است: مشاوره و مذاکره. مشاوره همان تبادل‌نظر بین دولت‌هاست و اغلب هدف از آن تأثیرگذاری بر طرز فکر و رفتار دیگری یا کاهش احتمال اقدامات اتفاقی یا محاسبه نشده ایست که می‌توانند خطرناک باشند. مذاکرات هم به‌منظور دستیابی به توافقی صورت می‌گیرند که هر دو طرف به عمل به آن متعهد می‌شوند. در دولت ترامپ ایالات متحده به هر دو شکل دیپلماسی بی‌توجهی نشان داده است. دولت آمریکا تا اندازه زیادی از نمایش بین چین و هنگ‌کنگ دور مانده است.
ریچارد ‌هاس همچنین با‌ اشاره به رفتار منفی ترامپ در قبال بحران کشمیر و همچنین ژاپن و کره جنوبی می‌نویسد: احتمالا طرفداران رئیس‌جمهوری ترامپ از خواندن اینها لذتی نمی‌برند و پاسخ خواهند داد: پس مسئله کره‌شمالی چه؟ یا خاورمیانه؟ یا چین و تجارت؟ واقعیت این است که رویکردهای ترامپ در رابطه با هیچ یک از این مسائل را نمی‌توان از نظر کیفی دیپلماسی توصیف کرد. دیپلماسی همواره به میزانی داد و ستد نیاز دارد. اما تنها چیزی که از رویکرد ترامپ برداشت می‌شود، درخواست‌های پایان‌ناپذیر و انتظار تسلیم طرف مقابل است.
به گزارش دیپلماسی ایرانی، رئیس شورای روابط خارجی آمریکا افزود: یک نمونه از این رویکرد ترامپ، تقاضای خلع سلاح کامل هسته‌ای از کره شمالی است. اما هرگز این احتمال وجود ندارد که کیم‌جونگ‌اون از همه سلاح‌های هسته‌ای خود دست بکشد چرا که معتقد است این سلاح‌ها هستند که امنیت او و کشورش را تضمین می‌کنند. کیم شاهد اتفاقاتی که برای اوکراین پس از دست‌کشیدن از سلاح هسته‌ای که اتحاد جماهیر شوروی به آن رسیده بود افتاده، بوده و سرنوشت صدام حسین و معمر قذافی را نیز از یاد نبرده است. دیپلماسی مستلزم نوعی توافق اولیه است که در آن کره‌شمالی برخی از تاسیسات خود را برچیند و با محدودیت‌هایی بر زرادخانه خود موافقت کند و در مقابل، برخی از تحریم‌ها علیه این کشور تسهیل شود. داد در برابر ستد.
رویکرد دولت ترامپ، مناقشه بین اسرائیل و فلسطین نیز آن‌قدر یک سویه است که نمی‌توان آن را دیپلماسی خواند. دولت ترامپ کمک‌های مالی به فلسطینی‌ها را قطع و سفارت ایالات متحده را به قدس ‌اشغالی منتقل کرده و‌ اشغال ارتفاعات جولان توسط اسرائیل را به رسمیت شناخته است. هیچ حمایتی از کشور فلسطینی یا محدود کردن شهرک‌سازی‌های اسرائیلی وجود ندارد. این مخاطره وجود دارد که این تمایلات به دفاع و حمایت از اسرائیل نهایتاً آن را از یهودی و دموکراتیک بودن ساقط کند.
در رابطه با ایران، احتمال دستیابی به توافقی وجود دارد که طبق آن و در ازای تسهیل برخی تحریم‌ها، یک‌سری محدودیت‌ها بر اقدامات ایران در حوزه هسته‌ای اعمال شود. اما تمایلات دولت ترامپ به تغییر نظام در ایران و تحریم‌های شدیدالحن علیه این کشور حتی امکان گفت‌و‌گو بر سر چنین توافقی را به کلی از بین برده است.
در رابطه با چین هم لازم است که ایالات متحده درصدد دستیابی به یک پیمان تجاری با این کشور برآید که دسترسی به بازار چین و محافظت از مالکیت معنوی را توامان در برگیرد. اما تلاش‌ها برای توافقی که چین را ملزم به تغییر مدل اقتصادی خود و متوقف کردن یارانه شرکت‌ها و بخش‌های مهم کند، جواب نخواهد داد.
دولت ترامپ در اغلب موارد از دیپلماسی‌گریخته و به تحریم‌ها و تعرفه‌ها روی آورده است؛ اما دستاوردهای چنین رویکردهایی محدود است و احتمال آسیب به مصرف‌کنندگان و تجارت‌های آمریکایی وجود دارد.

تا صادرات نفت عربستان صفر نشده به جنگ یمن خاتمه دهد
«ارزیابی‌ عربستان سعودی و متحدانش از قدرت نیرو‌های مقاومت یمنی کاملا‌اشتباه و بسیار بد است. آنها نباید در جای دیگری غیر از یمن در پی کشف مکان به پرواز درآمدن پهپاد‌هایی برآیند که موفق شدند نیمی از تولید نفت و گاز عربستان را مختل کنند. سعودی‌ها برای جلوگیری از به آتش کشیده شدن روزافزون تاسیسات نفتی‌شان، فقط باید جنگ را متوقف کنند.»
روزنامه رأی‌الیوم ضمن انتشار این تحلیل می‌نویسد: در بانک اهدافی که جنبش انصارالله و متحدانشان در عربستان سعودی در نظر گرفته‌اند هیچ خط قرمزی وجود ندارد و بهترین دلیل در این زمینه حملات اخیر است که تاسیسات نفت در «بقیق» و «خریص» را هدف قرار داد. کارشناسان می‌گویند در صورتی که در چند مرحله از این افزایش قیمت عبور نکنند احتمال دارد قیمت نفت به یکصد دلار در هر بشکه برسد.
عربستان سعودی و ائتلاف تحت امر آن، نخستین کسانی هستند که با تجاوز جنون آمیز به یمن طی پنج سال گذشته خط قرمز‌ها را شکستند. براساس آمار‌های رسمی و نسبتا دقیق، آنها دویست و پنجاه هزار مورد حمله هوایی علیه یمن انجام دادند و همه بخش‌های دولت یمن را بدون استثناء هدف قرار دادند و کاری کردند که این کشور زیر خط فقر، با بدترین بحران انسانی مواجه شود.
شاید برای یکصدمین بار می‌گوئیم ارزیابی‌های عربستان از «دشمنانش» بسیار بد است و بدتر از این‌ها اطلاعات و منابع خبری است که در کسب خبر و ارزیابی‌ها به آنها اعتماد می‌کنند و عجیب است که همواره همین راه را می‌پیمایند و در جای دیگری (غیر از یمن) به دنبال مکان و محل پرواز ده پهپادی هستند که نیمی از تولید نفت و گاز عربستان را مختل کردند و سبب شدند کارخانه‌های تولید و پالایش این دو تاسیسات کاملا از سرویس خارج شوند و بازسازی آنها به گفته کارشناسان نفتی چند هفته و شاید چند ماه زمان نیاز داشته باشد.
اکنون پرسش این است که آیا انصارالله تولید نفت عربستان را به صفر می‌رساند و دیگر تاسیسات آرامکو را نیز هدف قرار می‌دهد؟  عبدالملک بدرالدین الحوثی، رهبر جنبش انصارالله بار‌ها و به مناسبت‌های مختلف هشدار داد که عربستان و امارات برای حملات ویژه و سخت آماده شوند. وی تهدید کرد اگر تجاوز به یمن را متوقف نکنند به آرامکو حمله خواهد کرد. بنابراین وی به وعده‌اش کاملا عمل کرد و این ریاض و ابوظبی بودند که این هشدار‌ها را نادیده گرفتند زیرا به دور از واقعیت زندگی می‌کنند و در نتیجه احتمال انجام حمله بعدی به سایر تاسیسات نفتی، چاه‌های نفت و احتمال به صفر رساندن صادرات نفت عربستان وجود دارد.
واضح است فرار به جلوی عربستان و آمریکا و متهم کردن ایران برای وفق دادن خود با بحران مالی و روحی است. تنش آفرینی سبب بروز تنش متقابل می‌شود، در حالیکه شرایط از نظر مالی و نظامی برای عربستان مناسب نیست.
نکته مهم‌تر این است که آمریکا نیز نمی‌خواهد وارد تنش ضد ایران و یمن شود زیرا پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری برای ترامپ از عربستان بیشتر اهمیت دارد و اظهارات تندروهای کاخ سفید صرفا برای بازارگرمی است. انصارالله زمان مناسبی را برای انجام این حمله انتخاب کرد. اما درباره آینده باید بگوئیم عربستان تنها باید یک راه را طی کند تا از به آتش کشیده شدن کشور خودش و امارات جلوگیری کند و آن راه توقف جنگ است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 31 شهریور 1398


ویکی‌لیکس: وضعیت آسانژ نگران‌کننده است
دولت انگلیس با او مثل تروریست‌ها برخورد می‌کند  
۱۳۹۸/۰۶/۳۱

Image result for ‫وضعیت آسانژ نگران‌کننده است دولت انگلیس با او مثل تروریست‌ها برخورد می‌کند‬‎
سردبیر سایت افشاگر ویکی لیکس گفته با جولیان آسانژ موسس این سایت در زندان لندن مثل تروریست‌ها برخورد می‌شود.
فروردین 98 پلیس جولیان آسانژ موسس سایت افشاگر ویکی لیکس را در سفارت اکوادور در لندن دستگیر کرد. دستگیری آسانژ پس از آن روی داد که لنین مورنو، رئیس‌جمهور اکوادور اعلام کرد پناهندگی آسانژ را لغو کرده است.همان زمان رسانه‌ها خبر دادند که وی به زندان فوق امنیتی «بِلمارش» در جنوب شرقی لندن منتقل شده که برخی به آن «گوانتاناموی انگلیس»
می‌گویند.
اما گزارش‌های جدید از وضعیت نگران‌کننده آسانژ در این زندان حکایت دارد. «کریستین رافنسون» سردبیر وب‌سایت ویکی‌لیکس گفته مقامات انگلیس جولیان آسانژ، موسس این وب‌سایت را در شرایطی بدتر از تروریست‌های متهم نگه می‌دارند و مانع او در آماده کردن پرونده‌اش علیه استرداد به آمریکا می‌شوند. به گزارش ایسنا سردبیر این وب‌سایت می‌افزاید: «آسانژ که پس از گناهکار شناخته شدنش در اتهام نقض قانون وثیقه سال جاری میلادی به 50 هفته حبس در زندان بلمارش لندن محکوم شده، از برقراری ارتباط با خارج از زندان منع شده، در ماه تنها اجازه دو ملاقات عمومی دارد و عمدتا در شرایط حبس انفرادی به سر
می‌برد».
در بخش دیگری از این گزارش آمده: «اگرچه آسانژ حکم زندان قطعی خود را برای نقض قانون وثیقه سپری کرده و قرار بود وی دیروز یکشنبه 22 سپتامبر (31 شهریور ماه) آزاد شود اما به خاطر نظر قاطع ونسا باریتزر، قاضی منطقه‌ای انگلیس همچنان در زندان است. این قاضی شدیدا معتقد است آسانژ ممکن است به محض آزادی مجددا فرار کند.رافنسون تاکید دارد که این امر نشان‌دهنده رفتار مغرضانه سیستم قضایی انگلیس با آسانژ است.آسانژ که به خاطر وضعیت بد جسمانی‌اش همچنان در بیمارستان زندان به سر می‌برد، در حال حاضر منتظر جلسه دادگاه درخصوص استردادش به آمریکا است؛ جایی که وی با 18 اتهام از جمله افشای اسرار ملی مواجه است و ممکن است به اعدام محکوم شود. آمریکا 200 کامیون سلاح به شرق سوریه فرستاد
Image result for ‫آمریکا 200 کامیون سلاح به شرق سوریه فرستاد‬‎
آمریکا در ادامه حمایت تسلیحاتی از شبه‌نظامیان کرد، 200 کامیون دیگر سلاح به شرق سوریه ارسال کرد.
آمریکا دیروز۲۰۰ کامیون حامل تسلیحات را وارد شرق سوریه کرد و تحویل شبه نظامیان کرد تحت حمایت خود، موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» داد.
بر اساس گزارش خبرگزاری آناتولی، این محموله جدید سلاح شنبه شب از طریق گذرگاه «سیمالکا» در مرز عراق، وارد خاک سوریه شده است.
به گزارش خبرگزاری فارس، بیش از سه سال است که آمریکا محموله‌های سلاح و ادوات نظامی برای شبه‌نظامیان کُرد در شرق و شمال شرق سوریه ارسال می‌کند و این روند همچنان ادامه دارد. تاکنون بیش از 1700 کامیون سلاح به شرق سوریه ارسال شده و این منطقه توسط آمریکا طی ماه‌های اخیر غرق سلاح شده است.
خبرگزاری آناتولی همچنین گزاش داد، هم اکنون بیش از 2000 تفنگدار آمریکایی در سوریه حضور دارند و در 18 پایگاه نظامی مستقر هستند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 31 شهریور 1398

نشنال اینترست :
زیردریایی‌های روسی قادرند آمریکا را با خاک یکسان کنند
    ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
مجله آمریکایی «نشنال اینترست» نوشته روسیه زیر دریایی در اختیار دارد با نام «بوری» که قادر است، حتی در صورتی که آمریکایی‌ها با حمله پیش دستانه روسیه را نابود کرده باشند، آمریکا را خالی از سکنه کند!
رقابت تسلیحاتی روسیه و آمریکا بعد از جنگ سرد نه تنها به پایان نرسیده بلکه دو طرف طی سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری‌های سنگینی برای پیشی گرفتن ازیکدیگر کرده‌اند. برخی از کارشناسان حتی از شروع دوره جدیدی از جنگ سرد و رقابت تسلیحاتی بین روسیه و ناتو به رهبری آمریکا خبر می‌دهند. هفته گذشته ژنرال «جوزف دانفورد»، رئیس‌ستاد مشترک ارتش آمریکا هشدار داد برتری نظامی ناتو در مقابل روسیه در حال از بین رفتن است. دیروز نیز مجله آمریکایی «نشنال اینترست» در گزارش دیگری از توان بالای زیردریایی‌های هسته‌ای روسیه خبر داد و نوشت: زیردریایی روسیه از نوع «بوری» قادر است آمریکا را خالی از سکنه کند، حتی اگر نیروهای هسته‌ای روسیه در حمله پیش‌دستانه از بین رفته باشند. این نشریه یادآور شد که برخلاف زیردریایی‌های شوروی سابق، زیردریایی طرح «بوری» به خاطر پوشش بدنی جدید و استفاده از انرژی هسته‌ای می‌تواند برای ماهها در زیر آب باقی بماند.
در بخشی از مقاله نشنال اینترست می‌خوانیم: «زیردریایی بوری در مقایسه با زیردریایی‌های آمریکایی، قابلیت حرکت ساکت‌تر و با سرعت سریع نامحسوس (به اندازه 50 گره دریایی) را دارند. این زیر دریایی به 16 موشک پی-30 «بولاوا» و 6 واحد مانوردهنده دارای هدایت مجزا به وزن 150 کیلوتن مجهز است. این به معنای آن است که این زیردریایی می‌تواند به سمت مناطق مسکونی و پایگاه‌های نظامی در فاصله 9000 کیلومتری،72 کلاهک هسته‌ای شلیک کند».
به گزارش تسنیم نویسندگان این مقاله یادآور شده‌اند که در حال حاضر روسیه فعالانه در حال ساخت زیردریایی‌های نسل جدید «بوری» است. این زیردریایی‌ها، دارای مانور پذیری بیشتر، حرکت سریع و در عین حال نامحسوس و دارای تسلیحات نظامی مدرنیزه شده و همچنین سیستم‌های نظارتی و ارتباطی مدرن هستند. به نوشته این نشریه، البته زیردریایی «بوری» تنها نیمی از نیروهای دریایی دارای بازدارندگی هسته‌ای را تشکیل می‌دهد. ناوگان نظامی- دریایی روسیه دارای چهار زیردریایی از نوع «خاباروفسک» مجهز به دستگاه‌های شناور اتمی بدون سرنشین هستند که قادر به نابودی شهرها و پایگاه‌های نظامی دریایی ساحلی دشمن است. نویسندگان این مقاله معتقدند، در صورت بروز درگیری هسته‌ای و حمله به روسیه، این کشور همچنان می‌تواند به نیروهای دشمن پاسخ داده و با داشتن چنین زیردریایی‌هایی آنها را نابود کند. درپایان این گزارش آمده است: «در سال‌های جنگ سرد، زیردریایی‌های روسی پرسروصدا‌تر از زیر دریایی‌های غربی بودند و این بدان معناست که آسیب پذیری شان بیشتر بود. اما این مشکل حل شده و اکنون مجهز شدن زیر دریایی پروژه بوری آن را بی‌صدا کرده و قادر است بدون جلب توجه با سرعت بیشتری حرکت کند. زندانیان کشمیری به دلایل نامعلوم از این ایالت منتقل شدند
Image result for ‫زندانیان کشمیری به دلایل نامعلوم از این ایالت منتقل شدند‬‎
دولت هند با افزایش فشارها به ایالت عمدتاً مسلمان‌نشین «جامو و کشمیر»، زندانیان کشمیری را که شامل رهبران دینی این منطقه، دانشجویان و معترضان می‌شود به ایالت‌های دیگری منتقل کرده است.
پس از لغو خودمختاری این منطقه در 5 اوت سال جاری (14 مرداد) توسط دولت هند و محاصره این ایالت، فشارها بر مردم این منطقه به شدت افزایش یافته است. این فشارها که به زندان انداختن گسترده رهبران منطقه‌ای و معترضین رسیده بود، حالا دامان زندانیان این ایالت را هم گرفته است.
بر اساس گزارش منابع محلی، ۲۹۲ تن از ایالت «جامو و کشمیر» به زندان‌های مختلف در ایالت «اوتارپرداش»، ایالت شمالی هند، منتقل شده‌اند. بنابر گزارش‌ها، ۸۵ تن از این افراد در زندان شهر «آگرا»، یکی از شهرهای بزرگ «اوتارپرادش»، هستند و به گفته مقام‌های این زندان، آن‌هایی که در این زندان به سر می‌برند شامل سیاستمداران، دانشجویان، واعظان و رهبران دینی و تجار هستند.
رئیس‌زندان‌های «آگرا» در این باره گفته: «زندانیان از کشمیر به زندان‌های مختلف این منطقه منتقل شده‌اند. در حال حاضر، ۸۵ زندانی در زندان مرکزی آگرا هستند. این افراد را تحت شرایط امنیتی ویژه به زندان‌های این منطقه منتقل کرده‌اند. همچنین احتمال ورود زندانی‌های بیشتر وجود دارد. به خانواده‌های آنها اجازه داده می‌شود تا با آنها در هفته‌های آتی دیدار کنند».
گفتنی است، از سوی دولت هند علت مشخصی برای این اقدام اعلام نشده است، اما به نظر می‌رسد که دولت هند از تجمع‌های متعدد محتمل برای آزادی این زندانیان در مقابل زندان‌های کشمیر و همچنین از شورش زندانیانی که بسیاری از آنها معترضات سیاست‌‌های سرکوبگرانه دولت هند در کشمیر هستند، نگران است و با پراکندن آنها در مناطق دیگر هند می‌خواهد از دردسرهای احتمالی بگریزد.


ارتش افغانستان یک شهرستان را از طالبان پس گرفت 

Image result for ‫ارتش افغانستان یک شهرستان را از طالبان پس گرفت‬‎
مقامات محلی ولایت «غزنی» در جنوب افغانستان اعلام کردند، نیروهای امنیتی و ارتش این کشور یک شهرستان در این ولایت را به طور کامل از طالبان پس گرفتند.
  نیروهای ارتش افغانستان دیروزشهرستان «جغتو» در ولایت غزنی را بعد از یک سال‌اشغال، از کنترل طالبان خارج کردند.
به گزارش خبرگزاری مهر، دفتر والی غزنی ضمن تایید این خبر، اضافه کرد که نیروهای مشترک ارتش و پلیس افغانستان طی دو شبانه‌روزعملیات نظامی، موفق شدند تمامی نقاط شهرستان جغتو را تصرف
کنند.
خبر دیگر اینکه، براساس آمارهای جدید سازمان ملل، 18 سال گذشته ، 100 هزار غیرنظامی در افغانستان کشته و یا زخمی شده‌اند. البته، منابع مستقل این رقم را بسیار بیشتر اعلام می‌کنند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 31 شهریور 1398

رهبر انصارالله یمن: در مرحله بعد خط قرمزی
نخواهیم داشت و حملات دردناک‌تر خواهد بود
۱۳۹۸/۰۶/۳۱

Image result for ‫رهبر انصارالله یمن‬‎
رهبر جنبش انصارالله یمن هشدار داده که اگر حملات متجاوزان علیه یمن متوقف نشود، هیچ خط قرمزی را برای هدف قرار دادن به رسمیت نخواهند شناخت و این بار ضربه‌ای دردناک‌تر از ضربه به آرامکو وارد خواهند کرد.
سید «عبدالملک الحوثی» رهبر جنبش انصارالله یمن شنبه‌شب بیانیه‌ای را به مناسبت پنجمین سالروز پیروزی انقلاب مردم این کشور در ۲۱ سپتامبر سال ۲۰۱۴(۳۰ شهریورماه سال ۱۳۹۳) منتشر کرد. الحوثی این پیروزی را به مردم یمن تبریک گفت و اعلام کرد که «مهم‌ترین و بزرگترین دست‌آوردهای انقلاب مردم یمن در سال ۲۰۱۴، رهایی از قیمومیت بیگانگان و بازگشت استقلال، آزادی و حاکمیت به این کشور است». وی همچنین تاکید کرد «آنچه مردم یمن برای دفاع از خود و سرزمینشان و استقلال این کشور انجام داده‌اند، بر اساس مواضع حق و عادلانه و مظلومیتی است که نظیری برایش نیست».
سید عبدالملک الحوثی این را هم گفت که: «در صورت توقف تجاوزات و محاصره یمن، ارتش یمن و کمیته‌‌های مردمی، حملات پهپادی و موشکی خود را متوقف خواهند کرد اما اگر حملات متجاوزان علیه یمن متوقف نشود، هیچ خط قرمزی را برای هدف قرار دادن دشمن به رسمیت نخواهیم شناخت». الحوثی به متجاوزان توصیه کرد اکنون پس از متحمل شدن شکست، دست از حملات و تجاوزات خود به یمن بردارند و در صورت ادامه تجاوزات و محاصره ملت یمن، حملات یمنی‌ها به عمق خاک متجاوزان، شدیدتر و دردناک‌تر خواهد شد. سید عبدالملک الحوثی در بیانیه خود به حمله آرامکو هم‌اشاره کرد و به ساکنان مناطقی که هدف حملات یمن قرار گرفته‌اند، هشدار داد مراقب باشند و از تاسیسات حیاتی دوری کنند.
آل‌سعود کشتار مردم یمن را از سر گرفت!
با وجود توقف حملات انصارالله به مراکز اقتصادی و نظامی سعودی دیروز خبر رسید، ائتلاف سعودی حمله به یمن را از سر گرفته است. جنگنده‌های ائتلاف متجاوز سعودی برج‌های مخابراتی را در «جبل ضین» در استان «عمران» یمن، هدف سه حمله هوایی قرار دادند. متجاوزان به قله «جبل ضین» که از بلندترین قله‌ها در استان عمران است حمله کرده و چهار برج مخابراتی برخی شرکت‌های تلفن همراه و شرکت‌های اینترنتی در قله جبل ضین را هدف قرار دادند.  همچنین سخنگوی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن وابسته به انصارالله تأکید کرد که با وجود اعلام طرح صلح از سوی این جنبش، ائتلاف عربستان حملات خود را در یمن افزایش داده است. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح یمن وابسته به انصارالله اعلام کرد، ائتلاف متجاوز عربستان طی ۱۲ ساعت بیش از ۳۹ حمله هوایی به استان‌های یمن انجام داد. این درحالی است که انصارالله روز شنبه از طرح صلح در ازای توقف تمامی حملات ائتلاف متجاوز عربی خبر داد. مهدی المشاط، رئیس‌شورای عالی سیاسی یمن شنبه توقف حملات پهپادی و موشکی و تمامی انواع هدف‌گیری‌ها علیه عربستان را اعلام کرد و خواستار مقابله به مثل عربستان در این باره شد.
عقب‌نشینی نیروهای سودانی از یمن
خبر دیگر اینکه، منابعی در یمن اعلام کردند، شماری از نیروهای سودانی تحت امر ائتلاف سعودی و اماراتی غرب یمن را به مقصد اریتره ترک کردند. شبکه المیادین به نقل از این منابع گزارش داده که دو گردان از نیروهای سودانی ساحل غربی یمن در نزدیکی استان الحدیده را به مقصد پایگاه «عصب» در اریتره (شرق آفریقا) ترک کرده‌اند. به گفته این منابع، نیروهای این دو گردان بعد از اریتره قرار است به سودان منتقل شوند تا مقدمه انتقال آنها به لیبی فراهم شود! عربستان و امارات از فروردین ماه گذشته که عملیات نیروهای تحت امر «خلیفه حفتر»، فرمانده نیروهای موسوم به «ارتش ملی لیبی» برای تصرف طرابلس، پایتخت لیبی آغاز شده، از حفتر حمایت سیاسی و تسلیحاتی می‌کنند. عربستان رسماً وارد‌کننده نفت شد
Image result for ‫عربستان رسماً وارد‌کننده نفت شد‬‎
عربستان به منظور جبران کسری نفت خود در پی هدف قرارگرفتن تاسیسات آرامکو برای نخستین بار اقدام به واردات نفت کرده است.
حمله انصارالله به تاسیسات نفتی عربستان باعث کاهش 50 درصدی تولیدات نفت عربستان شده و این مسئله باعث ایجاد خسارت‌های زیادی برای آل‌سعود شده است. همین امر عربستان را در زمینه تولید نفت دچار مشکل بی‌سابقه‌ای کرده است. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، «ناصر الدویله» یک فعال کویتی در حساب کاربری خود در توییتر نوشته: «وزارت نفت عراق از فروش بیست میلیون بشکه (فرآورده‌های نفتی) به عربستان به منظور تامین بنزین، گازوئیل و سوخت هواپیما در ایستگاه‌های سوخت خبر داده است».
پیش از این نیز منابع آگاه اعلام کرده بودند، عربستان ، بزرگترین صادرکننده نفت خام جهان در پی حملات اخیر به تاسیسات نفتی آرامکو برای تامین کمبود عرضه نفتی خود چشم به خرید نفت خام از عراق دوخته است. این یعنی، انقلابیون یمن با 10 پهپاد ارزان نه چندان گران قیمت، بزرگترین صادرکننده نفت جهان را تبدیل به وارد‌کننده نفت کرده‌اند. نفت سبک عرب لایت و عرب اکسترا لایت دو نمونه محبوب تولیدات نفتی عربستان است که مشتریان زیادی در آسیا و اروپا دارد. این در حالی است که پس از حملات اخیر خط تولید آنها در عربستان دچار اختلال شده است. مقامات آرامکو به مشتریانشان اعلام کرده‌اند با توجه به اختلالات پیش آمده، به جای نفت سبک به مشتریان خود نفت عرب مدیوم یا عرب سنگین می‌دهند.
از سوی دیگر، مقامات آرامکو اعلام کردند که در دو پالایشگاه بقیق و خریص از تاسیسات نفتی این شرکت در مجموع ۲۲ نقطه مورد حمله پهپاد‌های یمنی قرار گرفته است. بنا به گفته این مقامات، پهپاد‌ها توانسته‌اند ۱۸ نقطه از پالایشگاه بقیق و ۴ نقطه از پالایشگاه خریص را مورد هدف قرار دهند که این حملات آتش‌سوزی وسیعی را به دنبال داشت که مهار آن ساعت‌ها به طول انجامید. این نخستین اعتراف صریح سعودی‌ها به میزان خسارت این حملات است. سعودی‌ها در نخستین ساعات رسانه‌ای شدن این حمله تلاش کردند آن را «ناچیز» جلوه دهند! اما با انتشار تصاویر ویدئویی مجبور به اعتراف شدند. در این راستا یکی از مقامات آرامکو با‌اشاره به دقت بالای به کارگرفته شده در این حملات گفت: «بسیاری از مناطق مهم پالایشگاه بقیق مورد اصابت قرار گرفته که ستون برج تثبیت‌کننده و بخش جداکننده در میان این قسمت‌ها قرار دارد.»

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 31 شهریور 1398


ضمن توقف حملات پهپادی به عربستان
انصارالله پس از سیلی به آمریکا و سعودی از موضع بالا پیشنهاد صلح داد
   ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
انصارالله یمن پس از ضرب شست بزرگ، به آل‌سعود پیشنهاد صلح داد و اعلام کرد که به صورت مشروط، حملات تلافی‌جویانه خود به داخل اراضی عربستان را متوقف می‌کند.
انصارالله یمن اخیرا با حمله پهپادی به ستون فقرات اقتصاد عربستان یعنی شرکت آرامکو در شرق این کشور، باعث فلج شدن تولیدات نفت آل‌سعود شد. به دنبال این حمله، 50 درصد از تولیدات نفت عربستان متوقف شد و مردم در ایستگاه‌های‌های بنزین برای دریافت سوخت صف کشیدند. علاوه‌بر این، این حملات نشان داد که عربستان در برابر انقلابیون یمن کاملا بی‌دفاع بوده و در معرض خطر بزرگی قرار داد. در این شرایط انقلابیون یمن از موضع قدرت، به ائتلاف عربی پیشنهاد صلح دادند.  به گزارش فارس، «مهدی المشّاط»، رئیس‌شورای عالی سیاسی یمن، ضمن اعلام این پیشنهاد به عربستان، اظهار داشت که امیدوار است ریاض هم حملات به یمن را متوقف کند. وی در ادامه هشدار داد، چنانچه عربستان در مقابل این ابتکار عمل یمن، به حملات خود ادامه دهد، یمنی‌ها حق دارند که به این تجاوزات پاسخ دهند. او گفت: «تداوم جنگ عربستان علیه یمن چه بسا منجر به تحولات خطرناکی شود که ما نمی‌خواهیم اتفاق بیفتد». او گفت ، در صورتی که آتش‌بس فراگیر در یمن محقق شود، دولت نجات ملی (مستقر در صنعا) مستقیما وارد مرحله گفت‌وگوهای جدی به منظور دست‌یابی به راه‌حل سیاسی همه‌جانبه خواهد شد. کارشناسان این پیشنهاد انصارالله را ابتکاری از موضع قدرت تحلیل کرده‌اند.
تصمیم آمریکا
اما، در واکنش به حملات اخیر انصارالله به تاسیسات نفتی آرامکو، وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد، «دونالد ترامپ» با اعزام نیروی نظامی این کشور به عربستان و امارات برای کمک به دفاع هوایی و موشکی آنها، موافقت کرده است. «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا طی یک کنفرانس خبری، این خبر را اعلام کرد، اما از جزییات این تصمیم سخنی به میان نیاورد.سازمان بدر عراق:
 در صورت وقوع جنگ کنار ایرانی‌ها با آمریکا می‌جنگیم

Image result for ‫سازمان بدر عراق‬‎
یک نهاد وابسته به سازمان «حشد‌الشعبی» به واشنگتن هشدار داد، در صورت حمله به ایران، پایگاه‌ها و مواضع نیروهای آمریکایی در عراق را هدف قرار خواهد داد.
«کریم علیوی» از رهبران سازمان «بدر» و نماینده پارلمان عراق، به آمریکا درباره هرگونه تعرض نظامی علیه جمهوری اسلامی ایران هشدار داد و گفت: اگر آمریکایی‌ها جنگی را علیه ایران آغاز کنند، عراق نیز در این جنگ(برای مقابله با آمریکا) شرکت خواهد کرد. به گزارش خبرگزاری فارس، علیوی تصریح کرد، چه دولت عراق بپذیرد و چه نپذیرد، در داخل این کشورعلیه نیروهای آمریکایی جنگی آغاز خواهد شد. این رهبر سازمان بدر به واشنگتن هشدار داد که اگر جنگی را علیه ایران آغاز کند، مقرها و پایگاه‌های آمریکایی از دست عراقی‌ها در امان نخواهند بود. علیوی خاطر نشان کرد : این بدان معنا نیست که دولت عراق [با نیروهای آمریکایی] خواهد جنگید، بلکه ملت این کار را خواهد کرد و دولت عراق نیز نمی‌تواند مانع ملت شود. پس از بمباران شرکت نفتی آرامکو توسط پهپادهای ارتش و انقلابیون یمن، آمریکایی‌ها برای سرپوش گذاشتن بر ناکارآمدی سلاح‌هایی که به ریاض فروخته‌اند، انگشت اتهام را به سمت ایران گرفته‌اند. مقامات آمریکایی مثل همیشه ، بلوف زدند و ادعا کردند که پاسخ حمله ایران به آرامکو را خواهند داد، و البته رئیس‌جمهور این کشور بعدا اعلام کرد، در فکر حمله به ایران نیست.
انفجار در مسیر کربلا به بغداد
تروریست‌ها روز جمعه یک بمب را داخل اتوبوس حامل مسافران در مسیر کربلا به بغداد منفجر کردند، که بر اساس آمار رسمی وزارت کشور عراق، این انفجار ۹ شهید و چهار زخمی بر جای گذاشت. این انفجار در نزدیکی یک مرکز ایست ‌و بازرسی 54 کیلومتری شمال استان کربلا رخ داده است.  هر چند هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این انفجار تروریستی را بر عهده نگرفته است، ولی بازمانده‌های گروه تروریستی داعش معمولا دست به چنین حملاتی می‌زنند.


جنگ و گریز میان جلیقه‌زردها و پلیس فرانسه؛ خیابان شانزه‌لیزه بسته شد

Image result for ‫جنگ و گریز میان جلیقه‌زردها و پلیس فرانسه؛ خیابان شانزه‌لیزه بسته شد‬‎
معترضان فرانسوی در چهل و پنجمین شنبه متوالی، در شهرهای مختلف این کشور علیه نظام سرمایه‌داری تظاهرات کردند و با پلیس درگیر شدند. درگیری در پایتخت به قدری شدید بود که نیروهای امنیتی دست کم 100 معترض را دستگیر کردند و مجبور شدند خیابان «شانزه‌لیزه» را ببندند.
معترضان فرانسوی موسوم به جنبش «جلیقه زردها» دیروز برای چهل و پنجمین شنبه متوالی علیه دولت این کشورو نظام سرمایه‌داری، در شهرهای مختلف تظاهرات کردند و با نیروهای پلیس درگیر شدند. در پاریس معترضان موفق شدند ممنوعیت هفت ماهه ورود به خیابان شانزه لیزه را بشکنند و این خیابان را به صحنه نبرد با نیروهای امنیتی تبدیل کنند. نیروهای امنیتی نیز مجبور شدند این خیابان را کاملا ببندند. تا ظهر دیروز بیش از ۱۰۰ معترض در پاریس و 45 معترض نیز در شهر «نانت» بازداشت شده‌اند. طی ۱۱ ماه اعتراض، ۱۱ فرانسوی کشته و بیش از ۱۴ هزار تن نیز بازداشت یا زخمی شده‌اند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 31 شهریور 1398
اخبار ویژه روزنامه ها 
 ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎

محسن هاشمی: من نگفتم تصاویر حذف نام شهدا از معابر فتوشاپ است
رئیس شورای شهر تهران خبر یک خبرگزاری دولتی مبنی بر اظهارات وی درباره حذف نام شهدا از معابر را تکذیب کرد.
خبر آن‌لاین از قول محسن هاشمی نوشته بود تصاویر مربوط به حذف نام شهدا از معابر و خیابان‌ها، فتوشاپ، سیاسی‌کاری جعل و اتهام‌سازی است.
در پی انتشار این خبر به نقل از خبر آن‌لاین (که در سایت‌های جماران و مستقل آن‌لاین و... هم منتشر شده است) دفتر محسن هاشمی توضیحی به این شرح ارسال کرد:
جناب آقای حسین شریعتمداری مدیر مسئول محترم روزنامه کیهان
باسلام
احتراما پیرو مذاکرات تلفنی درباره مطلب منتشر شده در شماره امروز روزنامه کیهان، خواهشمند است نسبت به انتشار جوابیه ذیل اقدام نمایید:
«پیرو انتشار سخنانی منتسب به رئیس شورای شهر تهران در جلسه علنی 24 شهریور با موضوع حذف نام شهید از تابلوی معابر در فضای مجازی و برخی رسانه‌ها، به اطلاع می‌رساند که مهندس محسن هاشمی رفسنجانی به‌دلیل جلسه‌ای همزمان در دفتر مقام معظم رهبری، نطق پیش از دستور در صحن علنی شورا را ایراد نکرده است و در پاسخ به پرسش‌های خبرنگار درباره مسئله مذکور،‌ پاسخگویی را موکول به دریافت گزارش کمیته ویژه بررسی این موضوع که به ریاست جناب آقای اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران که مفتخر به کسوت فرزندی شهید می‌باشد‌،‌ گردیده است، لذا اظهارات مذکور فاقد انتساب می‌باشد.»
یادآور می‌شد در خبرخبر آنلاین،‌ اشاره‌ای به این که سخنان مذکور کجا عنوان گردیده، نشده بود.

سردبیر هندلز بلات: دست ترامپ در مقابل ایران خالی است
سردبیر یک روزنامه آلمانی معتقد است دست دولت ترامپ مقابل ایران خالی است و او برای اثبات موفق‌بودن سیاستش علیه ایران با مشکل روبه‌رو شده است.
ماتیاس بروگمن سردبیر نشریه هندلز بلات به شبکه الجزیره گفت: مشکل دونالد ترامپ آن است که می‌خواهد خود را رئیس‌جمهوری قوی جلوه دهد و ثابت کند که سیاست‌های رؤسای جمهور قبلی آمریکا، اشتباه بوده است. ترامپ توافق با ایران را بدترین توافق‌نامه توصیف کرده بود و اکنون باید بگوید که سیاستش در برابر ایران چه نتیجه‌ای داشته است.
بروگمن افزود: یمنی‌ها با حمله به تأسیسات نفتی عربستان نشان دادند به راحتی می‌توانند بر تولید نفت در این کشور تأثیر بگذارند. ترامپ در این شرایط باید واکنشی از خود نشان دهد، اما نمی‌خواهد جنگی رخ دهد. به‌همین علت، گزینه‌ای جز تشدید تحریم‌ها ندارد. باید با صراحت بگویم که چیزی برای ترامپ باقی نمانده تا بتواند تحریم‌ها علیه ایران را افزایش دهد.
وی درباره تلاش عربستان برای معرفی ‌کردن حمله به تأسیسات نفتی این کشور به‌عنوان اقدامی علیه جامعه جهانی، خاطرنشان کرد: سعودی‌ها هرچه بخواهند می‌توانند بگویند، اما واقعیت آن است که این حمله علیه عربستان و به علت جنگ در یمن بود. این موضوع روشن است. ترامپ اکنون باید نتیجه سیاست خود در برابر ایران را اعلام کند. ترامپ برای تشکیل ائتلاف بین‌المللی علیه ایران تلاش کرد، اما اروپایی‌ها نمی‌خواهند در چنین ائتلافی مشارکت کنند.

حزب اتحاد ملت همدان: سرافکنده‌ایم، عذرخواهی می‌کنیم
عذرخواهی حزب اتحاد ملت شاخه همدان از مردم این شهر می‌تواند سرلوحه‌ای برای عذرخواهی اصلاح‌طلبان از مردم تهران و سایر شهرها باشد.
حزب ‌اصلاح‌طلب اتحاد ملت (شاخه همدان) در بیانیه‌ای با نقد عملکرد فراکسیون اصلاح‌طلب شورای شهر همدان و با پذیرش نقش خود در تهیه لیست انتخاباتی، به‌خاطر عملکرد ضعیف این فراکسیون از مردم استان عذرخواهی کرد.
در بخشی از این بیانیه آمده است: «با اندکی تأمل بر عملکرد و دعواهای بین فراکسیون امید در شورای شهر همدان و برخی شوراهای دیگر از شهرهای استان، میزان عیب این ساختار کاملاً معلوم و مشهود است.
حزب اتحاد ملت- منطقه استانی همدان، دامن خود را از هیچ کدام از قصورها و کوتاهی‌ها پاک و آلوده نمی‌داند. زیرا که در پروسه تعیین لیست امید شورای شهر، خود دخیل بوده و از این رو ضمن پذیرش مسئولیت و نقش خود (ضمن ارج نهادن به فعالیت صادقانه یک یا دو نفر از اعضای شورا)، بابت عملکرد ضعیف و سرافکنانه برخی از اعضای لیست امید شورای شهر پوزش طلبیده و از تمامی شهروندان خوب استان صمیمانه عذرخواهی می‌کند.»
یادآور می‌شود اصلاح‌طلبان متعددی به ویژه در یک سال اخیر دولت روحانی، شورای شهر تهران و فراکسیون امید در مجلس را دچار ناکارآمدی و سوءمدیریت توصیف کرده‌اند بی‌آن‌که در این زمینه از مردم عذرخواهی کنند. نمونه این موارد، سوءمدیریت اقتصادی دولت، تورم 42 درصدی، بر باددادن 18 میلیارد دلار ذخایر ارزی در کمتر از 2 ماه و... است اما برخی مدیران ارشد و سخنگویان دولت در واکنش به مطالبه خبرنگاران در این زمینه می‌گویند برای چه باید از مردم عذرخواهی کنیم؛ دولت دلیلی برای عذرخواهی نمی‌بیند و اگر دلیلی برای عذرخواهی ببیند، عذرخواهی می‌کند.

دویچه وله: رفتار ایران از صبر راهبردی به تهاجمی تغییر کرده است
یک عضو اندیشکده شورای روابط خارجی اروپایی می‌گوید؛ رفتار ایران پس از افزایش فشارهای آمریکا تغییر کرده و تهاجمی شده است.
دویچه وله از الی گرانمایه پرسید: «پس از خروج آمریکا از توافق اتمی، ایران تأکید داشت که نقض توافق اتمی ‌توسط ترامپ به ضرر آمریکاست و به اعتبار این کشور لطمه می‌زند. اما حال وضعیت بسیار پیچیده شده است. چرا؟» او پاسخ داد: من فکر می‌کنم از بهار امسال که ایالات متحده آمریکا فروش نفت ایران را به شدت محدود کرد، رفتار ایران تغییر قابل توجهی کرده است.
استراتژی نخست ایران«صبر راهبردی» بود. ایران انتظار داشت اروپایی‌ها و چینی‌ها یک بسته اقتصادی به ایران پیشنهاد کنند و گمان می‌کرد در حالت ایده‌آل، می‌تواند منتظر بماند تا تکلیف انتخابات بعدی ریاست‌جمهوری آمریکا مشخص شود، تا بعد مواضع خود را بازنگری کند.
اما همه اینها مربوط به زمانی بود که ایران می‌توانست نفت خود را بفروشد.
وی افزود: من فکر می‌کنم ایران به تاکتیک جدیدی روی آورده که اساس آن افزایش مدیریت شده تنش است. ما این استراتژی را در مورد توافق اتمی‌ هم مشاهده کردیم. ایران گام به گام تعهدات خود در این توافق را کاهش داده است. مرحله دوم استراتژی کنونی ایران، در مقیاس منطقه‌ای است.
ایران نمایش توان نظامی خود در منطقه را آغاز کرده، به همین دلیل هم مسئولیت سقوط یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی را بر عهده گرفته یا یک ناو با پرچم بریتانیا و چند‌ تانکر نفتی دیگر را در مجاورت ‌آب‌های خود توقیف کرده است.
عضو شورای روابط خارجی اروپا گفت: اوایل تابستان، عربستان و ایالات متحده آمریکا را ایران متهم به دست داشتن در حمله به کشتی‌هایی در سواحل فجیره (امارات) کردند و حال تأسیسات نفتی عربستان هدف حمله قرار گرفته است. همه این‌ها نشان می‌د‌هد که این روند چطور ادامه خواهد داشت.
وی افزود: ایران تلاش می‌کند نشان دهد که اگر صادرات نفت این کشور مختل شود، سایر صادر‌کنندگان منطقه‌ای هم نمی‌توانند نفت صادر کنند و در نهایت تأمین انرژی در جهان مختل می‌شود. من فکر می‌کنم ایران توانایی ایجاد این اختلال را دارد.
البته تأکید می‌کنم که هنوز هیچکدام از نهادهای بین‌المللی تأیید نکرده که ایران واقعاًً پشت حملات به تأسیسات نفتی عربستان بوده است، اما این حملات با الگوی رفتاری ایران هماهنگ است. وی تأکید کرد: ایران می‌خواهد نشان دهد هزینه شرایط پرتنش کنونی را به تنهایی تحمل نخواهد کرد و این شرایط برای دیگر بازیگران منطقه‌ای هم هزینه خواهد داشت. امارات متحده عربی و عربستان سعودی خواستار «فشار حداکثری» آمریکا بر ایران بوده‌اند.

مخالف‌خوانی حزب کارگزاران با رانت‌خواری که خودش ساخت
روزنامه حزب کارگزاران مدعی شد رد پای بابک زنجانی در بحران هپکو دیده می‌شود.
نشریات زنجیره‌ای معمولاً هرگاه بخواهند از خود و طیف مدیریتی متبوع خود سلب مسئولیت کنند، موضوع مورد اعتراض را به بابک زنجانی نسبت می‌دهند.
روزنامه سازندگی در تیتر اول خود با عنوان «رد پای زنجانی در بحران هپکو» نوشت: علی اصغر عطاریان سرمایه‌دار اصفهانی که 60 درصد سهام هپکو را خرید و مالک این شرکت شد، 20 درصد را نقد پرداخت کرد و مابقی اقساط پنج ساله شد. مجموعاً بلوک 60 درصدی هپکو 70 میلیارد تومان ارزش‌گذاری شده بود. عطاریان، هپکو را با حمایت بابک زنجانی خریده بود.
یادآور می‌شود بابک زنجانی از رشد یافتگان و نوکیسه‌گان برآمده در دولت سازندگی و زمان مدیریت حزب کارگزاران است.
شهریور ماه سال 92، نشریه زنجیره‌ای آسمان وابسته به حزب کارگزاران مصاحبه‌ای رپرتاژگونه با بابک زنجانی منتشر کرده و عکس‌ وی را روی جلد صفحه اول خود قرار داد. زنجانی در این مصاحبه می‌گوید: «زمانی که در پادگان ولیعصر تهران سرباز بودم، آقای هاشمی رفسنجانی برای بازدید به آنجا آمدند، گفتند تعدادی سرباز برای ریاست جمهوری، بانک مرکزی و جاهای مختلف انتخاب کنند. وقتی به عنوان سرباز به بانک مرکزی رفتم گفتند شما باید به عنوان راننده، آقای نوربخش را جابه‌جا کنید. حدود 5 ماه از سربازی‌ام مانده بود. من در دفتر آقای نوربخش کار ثبت نامه‌ها را انجام می‌دادم، بعد هم رانندگی آقای نوربخش را می‌کردم. بعد از خدمت... آقای نوربخش 4-5 جا را انتخاب کرده بود و برای کنترل بازار به آنها دلار می‌داد تا در بازار پخش کنند. دلار 300 تومان بود و همه می‌گفتند دلار می‌خواهد هزار تومان شود. مردم می‌رفتند شب تا صبح در صف بانک‌ها می‌خوابیدند تا دلار بگیرند و در بازار بفروشند. آقای نوربخش به من گفت شما هم بیا در این مجموعه‌هایی که دارند دلار تزریق می‌کنند و 4 یا 5 نفر بودند، کار کن، اولین روز 17 میلیون دلار ارز در بازار توزیع کردم و اولین کارمزد من هم 17 میلیون تومان (2 دهه پیش) بود با آن پول هم یک دفتر در میرداماد (خیابانی که بانک مرکزی نیز همان جاست) خریدم، هر روز دلار می‌گرفتم و در بازار می‌فروختم... (درباره عکس با هاشمی و خاتمی و روحانی) من پیش این آقایان رفتم تا جایزه بگیرم... تا حالا سه چهار بار آقای هاشمی را از نزدیک دیده‌ام. بعد از انتخابات خدمت ایشان رفتم و توضیحی درباره کارهایم به ایشان دادم، بیشتر از 8 سال است که عکس ایشان در اتاقم هست.»

آنتونی کوردزمن: دوران برتری آمریکا در خلیج فارس به سر آمده است
یک تحلیلگر ارشد نظامی آمریکا تاکید کرد حملات موشکی و هوایی دقیق از انحصار آمریکا  درآمده و واشنگتن نمی‌داند در مقابل این حملات به عربستان چه بکند.
موسسه مطالعات بین‌المللی و استراتژیک که پنجمین اندیشکده پرنفوذ جهان محسوب می‌شود، تحلیلی به قلم آنتونی کوردزمن و درباره حملات اخیر مقاومت یمن به عربستان منتشر کرد.
کوردزمن می‌نویسد: حملات به تاسیسات نفتی عربستان سعودی در حال حاضر سطح جدیدی از خطر را نشان می‌دهد که جنگ‌ها در منطقه خلیج فارس تا چه اندازه بر تامین انرژی و اقتصاد جهانی تاثیرگذار خواهد بود. این حملات پیش از این دست‌کم بحران‌های جزئی در صادرات نفت جهان ایجاد کرده و تعمیر این زیرساخت‌ها در عربستان و از سرگیری صادرات به مسائل اساسی تبدیل شده‌اند. با این حال، جدی‌ترین چالش کوتاه‌مدت و بلندمدت این است که چگونه حملاتی از این دست را در آینده متوقف کنیم.
عربستان سعودی و شرکت دولتی آرامکو هیچ‌گونه اطلاع دقیقی در مورد میزان خسارت ناشی از حملات ارائه نکرده‌اند.
با این حال، عربستان سعودی اظهار داشته‌ است که تولید حدود 5 میلیون بشکه در روز یا بیش از نیمی از تولید آن به حالت تعلیق درآمده است. این رقم معادل 6 درصد از روزانه نفت طبیعی عادی جهان است. بهای نفت در حال حاضر جهش‌ یافته و دیر یا زود سعودی‌ها مجبور هستند علاوه بر تعیین مقیاس واقعی خسارت، مدت زمان لازم برای تعمیر و بازیابی را هم مشخص کنند. این حملات بسیار گسترده بوده‌اند.
حوثی‌ها ادعا می‌کنند 10 «هواپیمای بدون سرنشین» را برای این امر به‌کار گرفته‌اند. گفته می‌شود حوثی‌ها سیستم حمله‌ای به دست آورده‌اند که برد آن بسیار بیشتر از حد لازم است و می‌تواند تا 1500 کیلومتر پرواز کند.
ایران ممکن است حملات فنی را انجام نداده باشد، اما در این موضوع تردید بسیاری وجود دارد که حوثی‌ها توانسته‌ باشند بدون کمک ایران این سیستم‌ها را راه‌اندازی کرده باشند. مانند برخی از حملات اخیر به نفتکش‌ها، هرگز نمی‌توان به درستی اثبات کرد چه کسی مسئول این حملات بوده است. این یک هشدار در مورد خطرات طولانی‌مدت است.
مکان‌یابی و هدف‌گیری حملاتی که از سوی پهپادها و موشک‌های کروز انجام می‌شود، بسیار سخت است. دست‌کم سیستم‌های ایرانی هم GPS و هم قابلیت تصویربردای دارند که می‌توانند به طور دقیق هدف‌گیری کنند. این سیستم‌ها همچنین رادارگریز هستند و می‌توانند به راحتی پرواز کنند و دارای پروفایل‌های پروازی هستند که شناسایی آنها دشوار است.
از طرف دیگر، توانایی‌های جنگنده‌های سعودی و رهگیری موشک‌های زمین به هوا برای پوشش دادن مناطق وسیع با هرگونه اثربخشی نامشخص است و دفاع موشکی بالستیک تنها می‌تواند با یک تهدید متفاوت مقابله کند.
به همین دلیل است که موفقیت در حملات موجود، دستکم می‌تواند به عنوان یک انگیزه اصلی برای ایران، حزب‌الله و سایر قدرت‌های اینچنینی برای توسعه چنین نیروهایی و همچنین موشک‌های بالستیک و موشک‌های کروز با هدایت دقیق باشد.
بنابراین در آینده نزدیک، هیچ راه مطمئنی برای تخمین تهدید فوری حملات بیشتر وجود ندارد. لذا چه ایران به شیوه‌ای مستقیم به عربستان سعودی حمله کرده باشد یا نه، این حملات بدون شک در آینده هم ادامه پیدا خواهد کرد و موشک‌های بالستیک را هم باید به این وضعیت اضافه کند.
در واقع ایران در حال حاضر چالش‌برانگیزترین مورد است. عربستان سعودی باید در اجرای هر نوع انتقام‌جویی، آسیب‌پذیری خاص خود را در نظر بگیرد و ایالات متحده باید تأثیر هرگونه تشدید در کاهش بیشتر صادرات و واردات نفت از خلیج فارس را در صورت جنگ در نظر بگیرد. جهان به واردات نفت از این منطقه نیاز دارد.
حملات به عربستان سعودی هشدار راهبردی را ارائه می‌دهد که نشان می‌دهد دوران برتری هوایی ایالات متحده در خلیج فارس و انحصار آمریکا در مورد توانایی حمله دقیق، به سرعت در حال کمرنگ شدن است. پهپادها با هدف‌گیری دقیق و موشک‌های کروز به فهرست دارایی‌های نظامی ایران افزوده شده و شروع به گسترش در میان حوثی‌ها و حزب‌الله کرده‌اند.
چنین حملاتی همچنین می‌تواند با طیف گسترده‌ای از اشکال دیگر حمله غیرمتعارف، چه در زمین و چه در خلیج فارس مرتبط باشد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 31 شهریور 1398


حمله به دیپلمات‌های آمریکا و کانادا در کوبا با حشره کش! 
   ۱۳۹۸/۰۶/۳۰

Image result for ‫حمله به دیپلمات‌های آمریکادر کوبا‬‎
بررسی‌ها نشان می‌دهد، بیماری عجیب دیپلمات‌های کانادایی و آمریکایی در هاوانا احتمالا ناشی از قرار گرفتن در معرض حشره‌کش‌ها باشد.
در اواخر سال ۲۰۱۶ میلادی، تعدادی از کارکنان سفارت‌های آمریکا و کانادا در هاوانا، پایتخت کوبا، دچار سردردهای مزمن و اختلال در حس شنوایی خود شدند. خبرگزاری آسوشیتدپرس همان زمان گزارش داده بود که مقامات آمریکایی معتقدند اختلال شنوایی دیپلمات‌های آمریکایی با دستگاه‌های الکتروصوتی ارتباط دارد که اصواتی که به طور عادی شنیده نمی‌شوند تولید می‌کنند. این فرضیه هم مطرح شد که یک «کشور ثالث» مانند روسیه در این قضیه دست داشته باشد. بروز این مشکلات در وضعیت سلامت دیپلمات‌های کانادایی و آمریکایی مستقر در کوبا موجب شد که اوتاوا و واشنگتن شمار کارمندان سفارت‌های خود در هاوانا را کاهش دهند.
اما حالا بعد از 2 سال گزاش‌های جدیدی منتشر شده که بر اساس آن ممکن است این عوارض مرموز ناشی از حشره کش‌ها باشد. به گزارش ایسنا، یک تحقیقات بالینی دریافته است که عارضه‌های سلامتی مرموزی که در دیپلمات‌های کانادایی و آمریکایی مستقر در کوبا بروز کرده و مقامات آمریکایی آن را ناشی از حملات صوتی دانسته بودند، ممکن است در اثر« نوروتاکسین‌های» موجود در پشه‌کش ایجاد شده باشد. به گزارش پایگاه خبری دویچه وله، طبق نتایج این مطالعه، عارضه‌هایی که در وضعیت سلامتی حدود ۴۰ دیپلمات کانادایی و آمریکایی و خانواده‌های آنها ایجاد شده احتمالا به دلیل قرار گرفتن در معرض «دوز پایین نوروتاکسین‌ها» صورت گرفته است. این عوارض شامل اختلال در بینایی و شنوایی، سرگیجه، خستگی و سردرد غیرمعمول هستند.این تحقیقات که از سوی تیمی وابسته به «مرکز ترمیم مغز» و «موسسه سلامت نُوا اسکاتیا» صورت گرفته، هیچ اعتباری به نظریه حملات صوتی نداده است. «اِلان فریدمن»، نویسنده اصلی این تحقیقات اظهار داشته، گونه‌های خاصی از سموم وجود دارند که چنین عارضه‌هایی در سیستم عصبی ایجاد می‌کنند؛ مانند حشره‌کش‌ها، آفت‌کش‌ها، اورگانوفسفات‌ها و نوروتاکسین‌های خاص. راهپیمایی میلیونی در سراسر جهان علیه تغییرات اقلیمی
میلیون‌ها نفر از مردم سراسر جهان با برگزاری راهپیمایی اعتراضی خواستار اقدام فوری دولت‌ها در مورد تغییرات آب و هوایی و برای به صفر رساندن انتشار کربن تا سال آینده میلادی شدند. در انگلیس این راهپیمایی با دخالت پلیس به خشونت کشیده شد.
این تظاهرات‌های هماهنگ روز جمعه و در پاسخ به فراخوان جنبش «تظاهرات جهانی برای آب و هوا» از سوی دانش‌آموز سوئدی که 12 ماه قبل فراخوان داده بود در نقاط مختلف جهان برگزار شد. طبق گزارش‌هایی که منتشر شده، بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر فقط در کشور‌های لهستان، آلمان، بلژیک، و ایرلند به خیابان‌ها آمده و خواستار اقدامات فوری دولت‌ها برای مقابله با گرمایش جهانی شده‌اند.در آمریکا، بیش از ۲۵۰ هزار شهروند از شهر‌های نیویورک، بوستون، میامی، مکزیکو سیتی و سان فرانسیسکو تظاهرات کردند. به گزارش باشگاه خبرنگاران معترضان در ۱۸۵ کشور جهان در اعتراض به بی‌توجهی دولت‌ها به مسئله تغییرات آب و هوایی تظاهرات کردند. آنها خواستار بررسی علل بالا آمدن آب دریاها، دفن زباله‌های سمی در سواحل آفریقای جنوبی، رها شدن ضایعات پلاستیکی در هند و گسترش صادرات و استفاده از زغال سنگ در استرالیا هستند. با این حال، پیام کلی و یکپارچه آنها کاهش تولید گاز‌های گلخانه‌ای و تثبیت شرایط آب و هوا بود.
بر اساس گزارش «گاردین» علاوه‌بر مردم عادی، اتحادیه‌های کارگری، اصناف، پزشکان و پرستاران، معلمان و کارمندان نیز در این تظاهرات سراسری شرکت کردند. کارکنان شرکت‌های مایکروسافت، گوگل، آمازون، فیس بوک و توئیتر در شهر‌های مختلف آمریکا از جمله نیویورک، سن فرانسیسکو، سن خوزه و...، معترضان را همراهی می‌کردند. بیش از ۱۸۰۰ کارمند گوگل با امضای تعهدنامه‌ای اعلام کردند این شرکت تولید گاز‌های گلخانه‌ای را تا سال ۲۰۳۰ به صفر می‌رساند و همه قرارداد‌های خود را با شرکت‌های نفت و گاز لغو می‌کند. این راهپیمایی اعتراضی در آستانه نشست مجمع عمومی سازمان ملل برگزار شد تا طبق توافقنامه ۲۰۱۵ پاریس سران دولت‌ها همزمان با شرکت در این اجلاس به نتایجی برای مقابله با افزایش دمای ۱.۵ درجه دست یابند و به هدف به صفر رساندن انتشار کربن تا سال ۲۰۲۰ پایبند بمانند. گوترش دبیرکل سازمان ملل دیروز خطاب به سران کشورهایی که قرار است در نشست آب و هوایی امروز (یک شنبه) در نیویورک شرکت کنند، گفت اگر طرح و برنامه‌ای ندارند به این نشست نیایند!
 نتانیاهو: اگر عفو شوم از قدرت کناره می‌گیرم
Image result for ‫نتانیاهو: اگر عفو شوم از قدرت کناره می‌گیرم‬‎
تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر این رژیم به صورت محرمانه دنبال دریافت عفو در پرونده‌های فسادش است و حاضر است در مقابل آن صحنه سیاسی را ترک کند.
انتخابات پارلمانی اخیر رژیم صهیونیستی در حالی برگزار شد که بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر این رژیم که با پرونده‌های متعدد مربوط به فساد خود و خانواده‌اش مواجه است سعی داشت از طریق پیروزی در آن مصونیتی برای خود مهیا کرده و از محاکمه فرار کند. اما شکست نتانیاهو در انتخابات تمام نقشه‌های او را نقش بر آب کرد. در این انتخابات بنی گانتس رقیب نتانیاهو 33 کرسی و حزب لیکود به عنوان حزب نتانیاهو 32 کرسی را کسب کردند. به این صورت بنی گانتس مامور تشکیل کابینه خواهد شد. البته با توجه به سخت بودن ائتلاف کارشناسان معتقدند که وضعیت کنونی اسرائیل وضعیت بن بست بوده و احتمالا هیچ کدام از احزاب موفق به کسب 61 کرسی برای تشکیل دولت نخواهند بود و برای بار سوم انتخابات زودهنگام برگزار می‌شود. اما با این حال نتانیاهو همچنان نگران آن است که پس از شکست در انتخابات به زندان برود.  چهار پرونده فساد مالی تحت عنوان پرونده‌های ۱۰۰۰، ۲۰۰۰، ۳۰۰۰ و ۴۰۰۰ علیه «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی مطرح است و او در ماه‌های گذشته، حدود 10 بار درباره این پرونده‌ها بازجویی شده است. دادستانی کل رژیم صهیونیستی نیز چندی پیش بعد از درخواست پلیس برای محکوم کردن نتانیاهو در جریان پرونده‌ها گفته بود که علیه وی اعلام جرم می‌کند. در این ارتباط، کانال ۱۳ تلویزیون رژیم صهیونیستی به نقل از منابع آگاه گزارش داد:« نتانیاهو چند ماهی است که به شکلی محرمانه امکان دریافت عفو از «رووین ریولین» رئیس‌اسرائیل را بررسی می‌کند تا در مقابل آن، صحنه سیاسی را ترک کند.» در ادامه این گزارش آمده، نتانیاهو حداقل با یک نفر درباره این موضوع صحبت کرده و درباره احتمال توافق ریولین با پیشنهاد مذکور ابراز بدبینی کرده است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 30 شهریور 1398جراحت 74 فلسطینی در هفتادوپنجمین راهپیمایی هفتگی غزه
    ۱۳۹۸/۰۶/۳۰

Image result for ‫جراحت 74 فلسطینی‬‎
فلسطینی‌های ساکن غزه در هفتاد و چهارمین جمعه اعتراضات خود نیز، با حمله مسلحانه رژیم صیهونیستی مواجه شدند که بر اثر آن 74 نفر دیگر زخمی شدند.
فلسطینی‌ها که 75 هفته است هر جمعه با شعار بازگشت به غزه، راهپیمایی‌های بزرگی در این باریکه برگزار می‌کنند، در تظاهرات این هفته شان نیز مثل قبل، با حملات وحشیانه نظامیان صهیونیست مواجه شدند. این هفته هم معترضان با حمل پرچم‌های فلسطین، در پنج منطقه مختلف غزه تظاهرات کردند. آن طور که پایگاه خبری «شینهوا» گزارش کرده، حدأقل 74 فلسطینی در این تظاهرات زخمی شده‌اند. طی این مدت در حدود مجموع 18 هزار و 100 فلسطینی زخمی شده‌اند.
وزیر بهداشت فلسطین می‌گوید معترضانی که صدمه دیده‌اند، هدف گلوله جنگی قرار گرفته‌اند. از ماه مارس (اسفند-فروردین) که معترضان فلسطینی در غزه اعتراضات خود را شروع کرده‌اند تا کنون 270 فلسطینی به شهادت رسیده‌اند، که بر اثر حمله نیروهای اصهیونیستی مستقر در حصارهای امنیتی جان باخته‌اند.
12 سال است که غزه در محاصره کامل رژیم صهیونیستی است و معترضان خواستار پایان یافتن این محاصره هستند. این محاصره آزادی دو میلیون ساکن در غزه را محدود کرده و باعث شده آنها نتوانند به راحتی از حصار غزه عبور کنند، این امر اقتصاد این منطقه را نیز شدیداً در فشار قرار داده است. اهالی این منطقه از ساده‌ترین حقوق خود محروم مانده‌اند. راهپیمایی بازگشت غزه نیز پس از تلاش ترامپ برای یهودی کردن تمام قدس و انتقال پایتخت آمریکا از تل‌آویو به این شهر آغاز شده
است.


 استعفای57 هزار نفر از اعضای حزب حاکم ترکیه
Image result for ‫حزب حاکم ترکیه‬‎
با جدی شدن اختلافات داخلی حزب عدالت و توسعه ترکیه و جدا شدن چند تن از اعضای مهم این حزب چون «احمد داوود اوغلو»، 57 هزار نفر از اعضای این حزب نیز استعفا کردند تا اردوغان را با یک بحران سیاسی جدید مواجه کنند.
روزنامه «سوزجو» ترکیه در مقاله‌ای با عنوان «فرق سر حزب عدالت و توسعه شکافته شد»، نوشته که روند افول حزب عدالت و توسعه رو به گسترش است. شمار افرادی که از عضویت این حزب تا کنون استعفا کرده‌اند، به ۵۷ هزار نفر رسیده است.
ریشه این ماجرا در شکاف داخلی میان اعضای ارشد این حزب است که با جدا شدن برخی از این اعضا از حزب عمیق‌تر شد. «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه و رئیس‌حزب «عدالت و توسعه» درباره حرکتی که «داوود اوغلو»»، وزیر سابق دولت، و «علی باباجان»(وزیر اقتصاد و امور خارجه سابق ترکیه) آغاز کرده‌اند و حزبی در مقابل حزب سابقشان ساخته‌اند، گفته: «همه آنان از میان خواهند رفت».


  هواداران دولت چین در هنگ کنگ به میدان آمدند 

Image result for ‫هواداران دولت چین در هنگ کنگ به میدان آمدند‬‎
طرفداران دولت چین نیز پس از چند ماه آشوب غربگرایان به خیابان‌های پکن آمده‌اند و به پاکسازی شعارهای نوشته شده توسط آشوبگران در دیوارها می‌پردازند.
بعد از چند ماه آشوب غربگرایان در هنگ کنگ با پرچم‌های آمریکا و انگلیس و تصاویر ترامپ و دعا برای سلامتی ملکه حالا نوبت طرفداران چین است که در هنگ کنگ خودی نشان دهند. طی روزهای اخیر طرفداران دولت مرکزی چین به خیابان‌ها آمده و خواستار توقف این آشوب‌ها شده‌اند. دیروز شنبه نیز حامیان دولت چین در هنگ‌کنگ، «دیوارهای لنون» که توسط معترضان ضد چینی شکل یافته‌ را پاکسازی و تخریب کردند؛ این اقدام، نگرانی‌ها درخصوص درگیری احتمالی بین این گروه‌ها و معترضان را بیشتر کرده است.
به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، اوایل صبح دیروز تظاهرکنندگان حامی پکن در هنگ‌کنگ، انبوه نوشته‌هایی که پیش‌تر توسط معترضان بر روی دیوارهایی تحت عنوان «دیوارهای لنون» چسبانده شده بود، پاره کردند. مضامین برگه‌های رنگارنگ روی این دیوارها، دموکراسی‌خواهی و محکوم کردن مداخله چین در امور این دولت‌شهر بود.این دیوارها اخیرا در بخش‌های مختلفی از شهر، از جمله ایستگاه‌های اتوبوس، مراکز خرید، زیر پل‌های عابر و در پیاده‌روها ظهور پیدا کرده است؛ مکان‌های مذکور، نقاط اوج خشونت و درگیری‌ها طی سه ماه از تظاهرات ادامه‌دار مردم هنگ‌کنگ بوده‌اند.
«جونیوس هو»، یکی از قانون‌گذاران حامی پکن در هنگ‌کنگ، از طرفداران خود خواسته تا به پاکسازی حدود ۱۰۰ دیوار لنون در شهر بپردازند. او از منتقدان اصلی تظاهرات مردم هنگ‌کنگ به شمار می‌رود. این دیوارها به تقلید از ناآرامی‌های دهه 1980پراگ و ماجرای «دیوار جان لنون» که با نوشته‌ها و پیام‌هایی از نارضایتی‌های سیاسی پوشانده شده بود، «لنون» خوانده می‌شود.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 30 شهریور 1398


مصاحبه  با دو کارشناس غربی مطرح شد
راز پیروزی انصارالله بر عربستان؛ اینها برای اعتقاد می‌جنگند، آنها برای پول 
   ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
حمله سعودی به یمن در پی انقلاب مردمی این کشور و از فروردین 1394 آغاز شده است. از همان آغاز تجاوز سعودی‌ها، این رژیم حمایت تسلیحاتی و مستشاری آمریکا و برخی کشورهای اروپایی را داشته و این کشور همچنین تمام راه‌های ارتباطی یمن با خارج را قطع کرده است تا هیچ‌گونه کمک حتی کمک‌های دارویی وغذایی وارد این کشور نشود!
  این اما فقط یک سوی ماجراست. در این مدت، انقلابیون یمن نیز بیکار ننشسته و ضمن دفاع از خود توانسته اند، بر قدرت موشکی و پهپادی خود به شکل خارق العاده‌ای بیفزایند تا بدین ترتیب، از مرز خود به شکلی دیگر! خارج شده و دشمن را در خاک خودش هدف قرار دهند. یمنی‌ها با آزمون و خطا آغاز کردند و با زدن اهداف پراکنده و مختلف ادامه دادند تا اینکه در آغازین روز هفته پیش هدفی را زدند که از لحاظ اهمیت قابل مقایسه با اهداف پیشین نبود. آنها «آرامکو» بزرگترین شرکت نفتی عربستان و جهان را در شرق خاک عربستان مورد هدف قرار دادند، حمله‌ای که هم از لحاظ موفقیت در انهدام هدف و هم از لحاظ اهمیت هدف و هم از لحاظ کارهای اطلاعاتی آن فصل جدیدی در حملات پهپادی انصارالله یمن بود. همین حمله، بهانه ما شد تا برای یک مصاحبه مفصل با دوشخصیت نام آشنای غربی، یعنی «اریک والبرگ» و «کوین بارت» که هزاران کیومتر آن سوتر، رویدادهای غرب آسیا را رصد می‌کنند ارتباط بگیریم. این دو در این مصاحبه به ما گفتند که چرا برای سردمداران غرب نفت سعودی از خون مرم یمن با ارزش‌تر است. متن کامل مصاحبه پیش روی شماست:
سرویس خارجی
1) حوثی‌ها این بار به نقطه حساس و کلیدی آل‌سعود حمله کرده‌اند. طی این حمله پهپادی زیرساخت‌های اساسی آل‌سعود به شدت آسیب دید و اقتصاد جهانی نیز برای ساعات نسبتا طولانی به شوک فرو رفت. شما فکر می‌کنید چگونه قدرت نظامی حوثی‌ها پس از گذشت پنچ سال از آغاز تجاوز عربستان به یمن، به چنین نقطه قدرتمندی رسیده است؟
کوین بارت: من تصور می‌کنم موفقیت حوثی‌ها در بعد نظامی بسیار مرهون «روحیه جنگندگی» این گروه در یمن است. مقاومت آنها در برابر تجاوزات آل‌سعود نشان دهنده این حقیقت است که روحیه «جنگجویی» تا چه اندازه می‌تواند باعث پیشرفت قدرت و ایستادگی یک ملت شود. مجموعه هزینه‌هایی که عربستان و امارات هر دو خرج حوزه نظامی خود می‌کنند تقریبا 100 میلیارد دلار برای هر سال تخمین زده می‌شود. این در حالی است که هزینه مشابه برای ارتش یمن تنها کمی بیشتر از 1 میلیارد دلار در هر سال تخمین زده شده، تازه این بودجه و تجهیزات نظامی، اکنون بین حوثی‌ها و طرفداران متجاوزین در یمن تقسیم شده است. بنابراین هزینه‌های مصروف یمن نسبت به ائتلاف متجاوز به این کشور 1 به 10 است. به علاوه سعودی‌ها تحت حمایت قدرت‌های نظامی دنیا هستند. کشورهایی که از لحاظ تکنولوژی و قدرت نظامی بسیار پیشرفته‌تر هستند دوشادوش عربستان در یمن فعال‌اند و به آنها مشاوره می‌دهند و بالعکس حوثی‌ها کمک‌های بسیار کمی از خارج دریافت می‌کنند.
علی‌رغم این نابرابری آشکار، حوثی‌ها جنگ را به تعادل کشانده‌اند و در فضایی که در برابر متجاوز دفاع می‌شود، تعادل به معنای پیروزی برای یمن است. حقیقتا اکنون باید اذعان کرد که یمن زیر میز کوبیده و عربستان را بسیار تحت فشار قرار داده است. اما اینکه چطور در جنگی نامتعادل یمنی‌ها توانسته‌اند دست برتر را داشته باشند، باید عرض کنم که «مالکوم گلادول» در کتابی تحت عنوان، «هنر مبارزه با غول ها» به طور اساسی تشریح کرده که چگونه یک هویت با قدرتی کمتر، می‌تواند یک قدرت بزرگ را شکست دهد. بزرگترین عامل‌اشاره شده در این کتاب «روحیه جنگندگی» است. کسانی که می‌دانند دلیل مبارزه آنها «عدالت» است، بسیار بهتر و باانگیزه‌تر از مزدورانی که به ازای پول می‌جنگند در صحنه مبارزه حضور دارند. هرچند که عربستان به واسطه پول‌های نفتی به «جالوت» زمان تبدیل شده، اما همچنان نقاط آسیب پذیری بسیار در عربستان وجود دارد که زیر ساخت‌های نفتی یکی از آنهاست.
اریک والبرگ: پس از حدود پنج سال بمباران بی‌امان یمن –18000 حمله– توسط عربستان (و تا این اواخر UAD) که باعث مرگ ده‌ها هزار نفر شده است، حوثی‌ها بالاخره با استفاده از پهپادها توانستند پاسخ دهند. در یک سال و نیم گذشته بیش از 20 (حمله)پهپادی و حمله موشکی توسط حوثی‌ها مدیریت شده است تا به تأسیسات سعودی ضربه زده شود. اکثر این حملات به مانع می‌خوردند و برخی از حملات نیز توانستند صدمات ملموس مشهودی به تولیدات نفتی بزنند و این در حالی بود که تلاش می‌شد شهروندان هدف قرار نگیرند. تا کنون نیز هیچ تلفات جانی از غیرنظامیان عربستانی گزارش نشده است.
به طور واضحی حوثی‌ها در برابر حملات نظامی غافلگیرکننده فرادستانه عربستان و حامیان آمریکایی و انگلیسی توانمندند که خود را بازسازی کنند و تدبیرگر هستند. آنها از وطن خود دفاع می‌کنند و سعودی‌ها هیچ علاقه‌ای به یمنی‌ها ندارند، جز اینکه آنها را از لحاظ ژئوپلیتیک گروگان بگیرند. بنابراین آنها نمی‌توانند پیروز شوند.
2) در جریان جنگ یمن، غرب تمام مبانی اخلاقی خود را که همیشه مدعی رعایت آنها بود، از دست داد. واکنش غرب به رفتار وحشیانه عربستان در تجاوز به حقوق بشر یمنی‌ها را چطور ارزیابی می‌کنید؟
کوین بارت: بی‌تفاوتی مشهود غرب به کشتار زنان و کودکان در یمن، بهترین نمونه برای اثبات «نهیلیسم» جهان غرب در دنیای پس از مسیحیت است، درست برعکس موضوع آرامکو که غرب بسیار برای آن ابراز نگرانی کرده است. غرب نسبت به نیاز 24 میلیون یمنی به کمک‌های بشری هیچ توجهی نمی‌کند و یا اصلا مشکلی با سوء تغذیه چیزی معادل با 360 هزار کودک یمنی ندارد و هیچ نگرانی تا به امروز از مرگ 85 هزار انسان در یمن به خاطر نبود غذای کافی، از خود نشان نداده است. تنها چیزی که برای غرب اهمیت دارد، سرویس‌دهی مناسب «محمد بن سلمان» برای «ابرسرمایه‌داران» است.
اریک والبرگ: جنگ سعودی-آمریکایی ایدئولوژی دخالت‌ بشردوستانه را به سخره گرفته است، ایدئولوژی‌ای که «حق دخالت کردن» و «مسئولیت برای حفاظت» (از دیگران!) را (برای خود) فرض می‌گیرد، دخالت بشردوستانه اصطلاحی است که پس از سال 1991، زمانی که استراتژی سلطه‌جویانه آمریکا برای تسلط بر جهان خشونت بیشتری گرفت، ترویج شد. تنها قانونی که در حال حاضر مشاهده می‌شود، قانون جنگل است، و هر کسی که قدرتمندتر است صاحب حق است. ائتلاف سعودی-آمریکایی تقریباً هر روز دست به جنایت علیه بشریت می‌زنند، در حالی که جامعه جهانی مخالف آن، اما ناتوان از جلوگیری از آن است.
3) فکر می‌کنید بر اساس چه مدارکی آمریکا، ایران را عامل حمله به زیرساخت‌های «آرامکو» اعلام کرده است؟
کوین بارت: صهیونیست‌های «نو محافظه‌کار» که در دولت دونالد ترامپ لانه کرده اند، به دنبال هربهانه ممکنی می‌گردند تا وجه ایران را مخدوش کنند و بدین واسطه به نیت شوم خود در تغییر نظام دست یابند. آنها از ایران به دلایل مختلفی متنفر‌ند که اصلی‌ترین آن مواضع ضد صهیونیستی جمهوری اسلامی است. آنها متوجه شدند که تا وقتی ایران هست خاورمیانه تحت تسلط اسرائیل خیالی بیش نیست. با متهم کردن ایران در ماجرای «آرامکو» قصد دارند تا حملات ضدایرانی خود را در چشمان جهان و مخصوصا اروپایی‌ها قانونی جلوه دهند.
اریک والبرگ: آمریکا می‌خواهد با دروغ اینکه ایران قصد ساختن بمب هسته‌ای دارد، ایران را سرنگون کند، و خود را با این خواسته‌اش غرق کرده است. دلیل واقعی این امر هم این است که آمریکا و اسرائیل همچنان عصبانی‌اند از اینکه شاه در انقلابی مردمی سرنگون شد و مرکز حیاتی ژئوپلتیک آمریکا و اسرائیل برای فتنه در قلب خاورمیانه از بین رفت. آمریکا و اسرائیل ایران را تنها نکوهشگر مبارز و قدرتمند خود می‌دانند که منشأ تمام پریشانی‌هایشان است. اینجا منطقی وجود ندارد، فقط خودسری و (مریضی روانیِ) پارانویا است. راه‌حل منطقی بحران یمن این است که آمریکا فروش اسلحه و هواپیما به سعودی را متوقف کند و از آموزش خلبانان و کسانی که بمباران‌ها را برنامه‌ریزی می‌کنند، دست بردارند. این می‌تواند سعودی را مجبور به توقف حملات به یمن کند. (این‌طور) مأموریت سازمان ملل می‌تواند به رسیدگی به پناهجویان یمنی و بازسازی (یمن) گسترش یابد.
4) تنها پس از حمله به آرامکو و به خطر افتادن امنیت انرژی جهان صدای غرب بلند شد اما آنها وقتی جنایت‌های هولناک سعودی و غرب را در یمن می‌دیدند، ساکت بودند و اقدام عملی برای توقف آن نداشتند. آیا این به معنای آن نیست که در نظر غرب نفت سعودی از خون یمنی رنگین‌تر است؟
کوین بارت: این مسئله کاملا صحیح است و من در خلال دومین سؤال به آن پاسخ دادم.
اریک والبرگ: آمریکا، اسرائیل و سعودی تنها می‌خواهند خاورمیانه را در کنترل خود بگیرند. سابقه آنان بی‌اعتنایی‌شان به شهروندان و علاقه‌شان به کنترل منابع نفتی را نشان می‌دهد. آنها می‌خواهند یمن را به عنوان بخشی از امپراطوری خود حفظ کنند. آنها نمی‌خواهند یمن هم به نیروهای ضد امپریالیستی چون ایران، ونزوئلا، روسیه و چین بپیوندد. 


   
پس از 6 سال صورت گرفت
 بازگشت انقلابیون مصر به میدان التحریر با شعار «الشعب یرید اسقاط النظام»

Image result for ‫بازگشت انقلابیون مصر به میدان التحریر با شعار «الشعب یرید اسقاط النظام‬‎
مصری ها برای نخستین بار از سال 2013 به میدان «التحریر» قاهره، (نماد انقلاب مصر) بازگشته اند و شعار سرنگون باد عبدالفتاح السیسی سر می دهند.
میدان التحریر مصر پس از 6 سال بار دیگر شاهد تظاهرات مردمی علیه نظام حاکم بر این کشور شده است. این یعنی جوانان مصری با هر نوع نگاه سیاسی یاد انقلاب 2011 را زنده نگه داشته اند چرا که در این تظاهرات بزرگ شعار معروف خود یعنی "الشعب یرید اسقاط النظام"(مردم خواهان سرنگونی رژیم هستند) را سر می دهند. آنها با صدای بلند خواستار برکناری عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر هستند که با کودتا علیه محمد مرسی در سال 2013 به قدرت رسید. اعتراض‌ها در فضای مجازی علیه ژنرال السیسی نزدیک به یک هفته پیش و بعد از آن آغاز شد که یک پیمانکار شرکت ساخت و ساز به نام محمد علی، علیه السیسی و فرماندهان ارتش و مقامات دولت مصر دست به افشاگری زد و از فساد آنها و حیف و میل بیت‌المال پرده برداشت. در روزهای گذشته نیز ویدیوهای «محمد علی» که خود را «فرعون کوچک مصر» نامیده و به کار ساختمان‌سازی و دلالی مشغول است در بین کاربران مصری دست به دست می‌شود. او در ویدیوهای خود می‌‌گوید که السیسی، همسرش و فرماندهان ارتش به حیف و میل میلیاردها پوند مصری مشغول هستند. به گفته او، فرماندهان ارتش به وی گفته‌اند که هرچه سریع‌تر در «اسکندریه» دست به ساخت و ساز بزند؛ چرا که السیسی و همسرش قصد دارند تعطیلات خود را در این منطقه بگذرانند. حتی وی السیسی را متهم به افشای روابط جنسی نیز کرده است. این افشاگری ها باعث شده مردم مصر ترس 6 ساله ناشی از سرکوب های شدید السیسی را کنار گذاشته و بار دیگر به خیابان های مصر بازگردند.
پاره کردن تصاویر السیسی
روز جمعه مصری‌ها برای اولین بار با فراخوان همین جوان و بعد از چند سال تظاهراتی را علیه رژیم عبدالفتاح السیسی در میدان التحریر برگزار کردند و فریاد «السیسی باید برود» را سر دادند؛ گامی که سرآغاز خیزش مردمی در انقلاب ۲۰۱۱ را تداعی می‌کند. فعالان شبکه‌های اجتماعی هم تصاویری از تظاهرکنندگان منتشر کرده اند که تصاویر رئیس‌جمهوری این کشور را در دو شهر دمیاط و المنصوره پایین می‌کشیدند. صدها تظاهرکننده نیز در شعارهایی علیه السیسی خواستار کناره‌گیری او شدند و تصاویر او را پاره کردند.
تظاهرکنندگان در قاهره توانستند خود را به میدان‌های اصلی مصر از جمله میدان التحریر که نماد انقلاب 2011 است برسانند در حالی که این میدان طی سال‌های گذشته به روی تظاهرات‌ها و تجمعات مردمی بسته بود. نیرو‌های امنیتی برای متفرق کردن تظاهرکنندگان در قاهره و همچنین استان اسکندریه از گاز اشک آور استفاده کردند.
هشدار دیدبان حقوق بشر
در پی ادامه تظاهرات مردم، نیرو‌های امنیتی این کشور راه‌های منتهی به میدان التحریر را مسدود کردند. همچنین استان‌های اسکندریه، سوئز، دقهلیه، الغربیه و دمیاط شاهد تظاهرات‌هایی در محکومیت السیسی و نظامش بود. در پی اعتراضات مصر، دیدبان حقوق بشر با اعلام اینکه دستگاه امنیتی وابسته به السیسی، رفتارهای خشونت آمیز و وحشیانه‌ای علیه تظاهرکنندگان داشته اند، افزود، مقامات مصر باید بدانند که جهان، این کشور را زیر نظر دارد و اقدام های لازم برای جلوگیری از تکرار جنایات را انجام می دهند. دیدبان حقوق بشر  همچنین از مقامات مصری خواست بازداشت شدگان را فورا آزاد کنند. این خیزش جدید در پاسخ به دعوت هنرمند و تاجر و پیمانکار مصری یعنی محمد علی به پا شده که معتقد است اولین هدفش را عملی کرده و ترس ناشی از چند سال سرکوب را شکسته است. «محمد علی» بعد از خروج تظاهرکنندگان متعهد به برداشتن گام‌های بعدی شد و از محمد زکی وزیر دفاع مصر خواست السیسی را به دلیل ریختن خون مصری‌ها بازداشت کند: «اگر السیسی کناره‌گیری نکند و بازداشت نشود خودم به قاهره می‌آیم و وزیر دفاع مصر باید پیامدهایش را بپذیرد.» در این راستا هشتگ میدان- التحریر در لیست ترندها در شبکه‌های اجتماعی مصر و هشتگ «سیسی برو» در رتبه دوم ترندها در مصر قرار گرفت. تعداد توییت‌ها روی هشتگ «میدان التحریر» در ساعات اولیه به ۷۰۰ هزار رسید. تاکنون موضع رسمی از سوی دولت مصر درباره این تظاهرات‌ها منتشر نشده است.
دیکتاتور محبوب ترامپ
اعتراض‌های بی‌سابقه در مصر در حالی به راه افتاده که رئیس‌جمهور این کشور برای حضور در نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل عازم نیویورک شده است. فعالان حامی دموکراسی در توییتر در اظهارنظرهایی به تمایل خود درباره عدم بازگشت عبدالفتاح السیسی، به کشور اشاره کردند. آنها در توییت‌های تمسخر آمیز به اظهارات قبلی دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در جریان نشست گروه هفت اشاره کردند. دونالد ترامپ درحالی که منتظر ملاقات با عبدالفتاح السیسی، همتای مصری خود در جریان نشست میان کشورهای عضو گروه هفت بود، وی را «دیکتاتور محبوب‌من» نامیده بود. رئیس جمهور آمریکا ماه گذشته در حالی که قرار بود در هتلی در شهر بیاریتز فرانسه با عبدالفتاح سیسی دیدار کند، گفت: «دیکتانور محبوب من کجاست؟»  ایاد بغدادی، فعال توئیتری نوشت، «بفرمایید، دونالدترامپ» دیکتاتور محبوب«در مسیرش به شهر نیویورک و نزد شماست و می‌توانید او را نگه دارید، مصری‌ها نمی‌خواهند او بازگردد». بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی اقدام به تغییر تصاویر پروفایل‌های خود به رنگ قرمز در همبستگی با معترضان مصری کردند. السیسی به واسطه‌ کودتایی در سال ۲۰۱۳ که به سقوط محمد مرسی منجر شد، به قدرت رسید و از آن زمان تاکنون تمام مخالفان را سرکوب کرده و حدود ۶۰ هزار شهروند در زندان به سر می‌برند.
واکنش صهیونیست ها
رسانه‌های رژیم صهیونیستی تظاهرات کنونی در مصر را شبیه تظاهرات سال 2011 دانستند که منجر به سرنگونی «حسنی مبارک» شد و یک تحلیلگر این رژیم آن را خبری بد برای تل‌آویو خواند. «آرییل سیگل» تحلیلگر صهیونیست اعلام کرد:« بازگشت زندگی (تظاهرات) به میدان التحریر اخبار واقعا بدی برای اسرائیل است؛ عدم ثبات نظام السیسی ممکن است مجددا اسرائیل را با سناریوی وحشتی که پس از کودتای ۲۵ ژانویه ۲۰۱۱ (که منجر به سقوط مبارک شد) با آن روبه رو بود، بازگرداند».
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 30 شهریور 1398
دشمن شناسی

این دندان ها ی سفید و براق برای احوال پرسی نیست .
 بلكه برای دریدن گلوی مظلومان است


Image result for ‫عکس گرگ در حال حمله‬‎

هری ترومن، رئیس جمهور وقت آمریکا،

دستور بمباران اتمی هیروشیما و ناگازاکی را صادر کرد .

كه حدود ۲۲۰٬۰۰۰ نفر در اثر این دو بمباران اتمی جان باختند

Image result for ‫عکس خنده هری ترومن‬‎
Image result for ‫عکس بوش پدر‬‎


Image result for ‫خشم نتانیاهو‬‎Image result for ‫خنده ترامپ‬‎

آیا این ها خون آشام تر از هر جانوری در جهان نیستند ؟؟
از خون ریزی مظلومان خوشحالند. و بهم وعده یاری می دهند .


Image result for ‫داعش ، آمریکا‬‎


انسانها را نمی توان از قیافه ظاهریشان شناخت ، بلكه این اندیشه و فكر آنهاست ، كه شخصیت واقعی آنها را به معرض نمایش می گذارد. البته قابل ذكراست ، تا زمانی كه انسانها ثروت و قدرتی در اختیارشان نباشد. شخصیت اصلی خود را نشان نمی دهند و در انزوا زندگی میكنند . ولی به محض اینكه زر و زور به دستشان رسید «خوی انسانی» یا «خوی پلیدحیوانی» خود را به نمایش می گذارند .
در این وب كه با عنوان «دشمن شناسی » نامگذاری شده است ، سعی خواهد شد تا خوی پلید كسانی را كه دستشان به خون مردم مظلوم و مستضعف جهان آلوده شده به مردم عزیزمان معرفی شوند .


تصمیم گرفتم از امروز  ۱۵ / ۳ ۰ / ۱۳۹۳ خبر های دشمنان را در  كشور های اسلامی  آنلاین درج كنم .
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 30 شهریور 1398
با اشاره به حملات انصارالله علیه تاسیسات عربستان
سید حسن نصرالله: تا دیر نشده آل سعود جنگ یمن را متوقف کند
   ۱۳۹۸/۰۶/۲۹
دبیرکل حزب‌الله لبنان با ‌اشاره به حملات انقلابیون و ارتش یمن به تاسیسات نفتی و حیاتی عربستان، به رژیم آل‌سعود توصیه کرد که تا دیر نشده، جنگ علیه مردم یمن را متوقف کند.
«سید حسن نصرالله»، که دیشب به مناسبت درگذشت «شیخ حسین کورانی»، یکی از بنیانگذاران شورای رهبری حزب‌الله لبنان، سخنرانی می‌کرد، به حملات اخیر ارتش و انقلابیون یمن علیه تاسیسات نفتی سعودی واکنش نشان داد و گفت که این حملات بازتاب جهانی داشته و محکومیت بین‌المللی این حملات، نشان داد که «نفت با ارزش‌تر از خون» است.
دبیرکل حزب‌الله لبنان از موضع برخی کشورها و سازمان‌ها در محکومیت این حملات، انتقاد کرد و گفت ، چرا در واکنش به حمله ائتلاف سعودی علیه مردم یمن اعم از زن و بچه، چنین محکومیت‌هایی صورت نگرفته است.
او از کسانی که حملات پهپادی به تأسیسات سعودی را محکوم کرده‌اند، خواست با مردم یمن که در گرسنگی و محاصره و کشتار روزمره زندگی می‌کنند، ابراز همبستگی کرده و جلوی حمله به آنها را بگیرند.
دبیرکل حزب‌الله اظهار داشت: به عربستان سعودی و مقامات این کشور که به دنبال تأمین امنیت تأسیسات نفتی و حیاتی خود هستند، یک توصیه دارم تا از حملات یمنی‌ها در امان بمانند.
وی ادامه داد: من به آنها نصحیت می‌کنم به جای اینکه به خرید سامانه‌های دفاع موشکی آن‌ هم (برای دفاع از) مساحتی به وسعت عربستان بپردازند و میلیون‌ها دلار را بی‌آنکه فایده‌ای داشته باشد، هزینه کنند، کم‌هزینه‌ترین راه این است که جنگ علیه یمن را متوقف کنند.
دبیرکل حزب‌الله گفت، در حمله اخیر به تأسیسات نفتی سعودی کسی کشته نشد...ولی قیامت شد. این در حالی است که چهار سال مداوم ائتلاف سعودی، اماراتی و آمریکایی به طور روزانه بر سر مردم یمن بمب می‌ریزند و زنان و کودکان یمنی را می‌کشند.
وی بار دیگر به سعودی‌ها توصیه کرد جنگ علیه یمن را متوقف کنند، چرا که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا، به بهانه حمله اخیر نیز بار دیگر می‌خواهد عربستان را بدوشد. ترامپ «هرجا که صحبت می‌کند، می‌گوید اگر تصمیم بگیرد به عربستان سعودی و عرب‌ها کمک کند، آنها باید پول بدهند. تنها راه‌حل این است که جنگ ظالمانه علیه یمن متوقف شود.»
نصرالله اظهار داشت: رئیس‌جمهور آمریکا پول می‌خواهد نه جنگ. او به دنبال [پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آتی] است. شما [سعودی‌ها و اماراتی‌ها] روی دولت شکست خورده حساب باز کرده‌اید. این دولت در ونزوئلا، کره شمالی، چین، سوریه، عراق، فلسطین و در به زانو درآوردن ایران شکست خورده است. او ادامه داد: ترامپی که شما روی او حساب باز کرده‌اید، برای اینکه با «حسن‌ روحانی» رئیس‌جمهور ایران دیدار کند، گدایی می‌کند.
سید حسن نصرالله به سعودی‌ها و اماراتی‌ها همچنین توصیه کرد، در محاسبات خود نسبت به ایران بازنگری کنند؛ چرا که جنگ با ایران، شرط‌بندی [خوبی‌] نیست و این جنگ آنها را نابود خواهد کرد.
سید حسن نصرالله در این سخنرانی، درگذشت شیخ کورانی را به خانواده وی تسلیت گفت و اظهار داشت که شیخ کورانی یکی از بنیانگذاران مقاومت اسلامی در لبنان و سال‌ها استاد وی در حوزه بعلبک بوده است.
سید حسن نصرالله به بازداشت یکی از جاسوس‌های صهیونیست در لبنان، معروف به «قصاب بازداشتگاه الخیام»‌اشاره کرد و گفت که موضوع همکاری مزدوران در داخل لبنان با رژیم صهیونیستی، تنها مربوط به سال 2000 نمی‌شود، بلکه قبل از آن نیز این مسئله وجود داشته است.
وی گفت: اگر مزدوری دست به جنایت و قتل بزند و مفسد فی الارض شناخته شود، باید محاکمه این گونه افراد، شدید و سخت باشد.
سید حسن نصرالله گفت، چیزی به نام «تبعیدشدگان به اسرائیل» وجود ندارد و این افراد جاسوس‌هایی هستند که به اسرائیل فرار کرده‌اند.
دبیرکل حزب‌الله به انتخابات اخیر در فلسطین‌اشغالی‌اشاره و تاکید کرد: انتخابات کنست(مجلس) اسرائیل، ضعف و نقص در ساختار رژیم صهیونیستی، که در حال ورود به مرحله پیری است، را ثابت کرده است.
سید حسن نصرالله گفت ، نتیجه این انتخابات برای حزب‌الله لبنان مهم نیست؛ چرا که سیاست‌ رؤسای احزاب و ائتلاف‌های سیاسی(سران رژیم اسرائیل)، همه علیه فلسطینیان و اعراب است.پس از مشاهده ضرب شست آخر انصارالله
 سعودی‌ها فرار به پناهگاه را تمرین می‌کنند

Image result for ‫فرار به پناهگاه توسط سعودی‌ها‬‎
به دنبال حملات بی‌سابقه انصارالله یمن به تاسیسات نفتی آرامکو، آژیر خطر برای نخستین بار در شهر ریاض و چندین شهر دیگر این کشور برای آمادگی در برابر حملات هوایی و موشکی بعدی انصارالله به صدا در آمد و سعودی‌ها فرار به پناهگاه را تمرین کردند.
انصارالله یمن اخیرا با 10 پهپاد بزرگترین پالایشگاه جهان را در عربستان مورد هدف قرار داد و تولید نفت این کشور را 50 درصد کاهش داد و خسارتی معادل 500 میلیارد دلار! به این کشور خسارت زد. این حمله موفق به معنای«ناکار آمدی پیشرفته‌ترین تجهیزات آمریکایی آل‌سعود در برابر حملات پهپادی انصارالله است». به همین دلیل ریاض به دنبال اتخاذ تدابیری با هدف کاستن از خسارات حملات بعدی است. به گزارش فارس، سازمان «دفاع شهری» عربستان روز پنجشنبه ساعت یک بعد از ظهر به وقت محلی، مانور به صدا در آمدن آژیرهای خطر را در شهر ریاض و چند شهر دیگر برگزار کرد. به نوشته پایگاه خبری روزنامه الریاض، هدف از این مانور که همزمان در استان‌های «الدرعیه»، «الخرج» و «الدلم» برگزار شد؛ بررسی آمادگی سیستم‌های هشدار اعلام شده است.
این سازمان همچنین ویدیوئی را منتشر کرده که در آن نوع آژیرهای خطر و معانی هر کدام را برای مردم توضیح می‌دهد. به نظر می‌رسد حملات متعدد پهپادی و موشکی یمنی‌ها و از جمله حمله روز شنبه گذشته به تأسیسات نفتی آرامکو، تهدید را برای سعودی‌ها، به اصطلاح «معتبر» کرده و آنها‌ را به فکر آمادگی برای رویارویی با حملات احتمالی بعدی کرده است.
مجتهد افشاگر معروف عربستان در همین رابطه در توئیتی نوشته: «آل‌سعود، این دفعه، از ترس سرنوشت نفت و جنگی که آنها را ریشه‌کن کند، مسئله را (حملات یمنی‌ها) جدی گرفته‌ و به این یقین رسیده‌ که اگر اوضاع را در نیابد، زوالش قطعی است».

 خروج 2 میلیون کارگر خارجی از عربستان
به دلیل شرایط نامطلوب اقتصادی آل‌سعود
Image result for ‫خروج 2 میلیون کارگر خارجی از عربستان به دلیل شرایط نامطلوب اقتصادی آل‌سعود‬‎
بنابر گزارشی جدید درباره وضعیت کارگران در عربستان، کاهش فعالیت‌های اقتصادی و افزایش مالیات سبب شده 2 میلیون کارگر خارجی این کشور را ترک کنند.
در 2 سال گذشته وضعیت اقتصاد عربستان شاهد کاهش در بخش‌های مختلف بوده است. این وضعیت در خروج کارگران خارجی نیز تاثیرگذار بوده است. باشگاه خبرنگاران جوان در همین رابطه به نقل از خبرگزاری فرانسه نوشته، تازه‌ترین گزارش درباره وضعیت کارگران خارجی در عربستان نشان می‌دهد کاهش فعالیت‌های اقتصادی و افزایش مالیات در این کشور در سی ماه منتهی به پایان ژوئن(خرداد) سبب شده شمار کارگران خارجی مستقر در این کشور به بیش از یک پنجم کاهش یابد.
شرکت سرمایه‌گذاری «جدوا» در عربستان با‌اشاره به کاهش ۱۳۲ هزار نفر از کارگران خارجی در سه ماهه دوم امسال، اعلام کرده از آغاز ۲۰۱۷ تاکنون نزدیک به یک میلیون و ۹۰۰ هزار کارگر مهاجر این کشور را ترک   کرده‌اند. شمار کارگران خارجی شاغل در بخش‌های عمومی و خصوصی عربستان از ۸ میلیون و 550 هزار نفر در پایان ۲۰۱۶ به ۶ میلیون و 600 هزار نفر در پایان ژوئیه(تیرماه) سال کنونی کاهش یافت. فعالیت اقتصادی عربستان با تولید روزانه 10 میلیون بشکه نفت از اواسط ۲۰۱۴ به شدت تحت تاثیر سقوط بهای نفت خام قرار گرفته است. از سوی دیگر، کاهش ۷ دهم درصدی فعالیت اقتصادی عربستان در سال ۲۰۱۷ پیش از رونق دوباره ۲.۳ درصدی رشد اقتصادی این کشور در سال گذشته، سبب کاهش شدید رشد تولید ناخالص داخلی واقعی این کشور شده است.
تاثیر شدید رکود اقتصادی بر بخش خصوصی سبب تعطیلی بسیاری از شرکت‌های کوچک و اخراج هزاران نفر از کارگران از سوی شرکت‌های بزرگتر در این کشور عربی شده است. مقامات ریاض در ژوئیه ۲۰۱۷، ماهانه ۱۰۰ ریال (۲۶ دلار) هزینه بر کارگران خارجی مستقل اعمال کردند که این رقم به تدریج به ۴۰۰ ریال تا ۲۰۲۰ افزایش خواهد یافت. از سوی دیگر، مقامات عربستان سال گذشته برای اولین بار از شرکت‌های سعودی که کارگران خارجی بیشتری نسبت به کارگران سعودی استخدام می‌کنند خواست هزینه‌ای در حدود ۴۰۰ ریال برای هر نفر پرداخت کنند که این رقم در سال کنونی به ۸۰۰ ریال رسید. قطعا حملاتی که به آرامکو صورت گرفته نیز در تشدید وضعیت وخیم اقتصادی این کشور موثر خواهد بود.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
جمعه 29 شهریور 1398


افشاگری پی‌در‌پی علیه السیسی
از فساد مالی تا قتل و فساد اخلاقی 
  ۱۳۹۸/۰۶/۲۹

Image result for ‫افشاگری پی‌در‌پی علیه السیسی از فساد مالی تا قتل و فساد اخلاقی‬‎
همزمان با افزایش افشاگری‌ها علیه رئیس‌جمهور مصر در زمینه‌های مختلفی چون مسائل مالی و اخلاقی، خبر می‌رسد که قاهره بار دیگر صحنه تظاهرات مردمی شده و نیروهای امنیتی این کشور خیابان‌ها را قرق کرده‌اند.
مصر در ماه‌هایی که گذشت، التهابات متعدد سیاسی و اجتماعی را پشت سر گذاشته است. مرگ مشکوک «محمد مرسی» آن هم هنگامی که در آستانه دفاع از خود در دادگاه بود، علامت سؤال بزرگی را در جامعه مصر ایجاد کرد، چراکه نیروهای امنیتی حاضر در حاشیه دادگاه هیچ اقدامی برای نجات وی انجام ندادند و دست روی دست گذاشتند تا او بمیرد؟ چرا جسد او فورا به خاک سپرده شد تا روی علت مرگ مشکوک او تحقیق نشود؟ پس از مرگ مرسی روند طبیعی گزارش‌های پزشکی قانونی طی نشد و او خیلی زود در آرامگاهی نزدیک قاهره دفن شد. تنها چند روز بعد، «عبدالله» پسر ۲۵ ساله‌ مرسی نیز، به صورت مرموزی در گذشت. این اتفاقات تنها نقطه آغاز مصیبت‌های دیکتاتور جدید مصر یعنی «عبدالفتاح السیسی» بود. فردی به نام «محمد علی» که در اسپانیا اقامت دارد و جزو مخالفین حکومت مصر هم محسوب می‌شود چند هفته‌ای است که برای السیسی حسابی درسرساز شده است.
«محمد علی» طی ویدیویی که آن را در هفتم سپتامبر (16 شهریور) منتشر کرد، دست به افشاگری علیه السیسی زد و به موضوع ساخت کاخ‌های بسیار مجلل در شرق قاهره توسط این ژنرال پرداخت. وی همچنین تصاویری را هم در این باره در حساب توئیتری خود منتشر کرد. الجزیره درباره این کاخ‌ها نوشته: «تنها هزینه ساخت یک طبقه از این بنای عظیم، ۱۳۸ میلیون دلار، تخمین زده شده است». الجزیره در ادامه گفت که می‌توان با این هزینه ۱۲۵ مدرسه یا ۱۶ بیمارستان بزرگ در مصر ساخت! پس از این اظهارات، «عبدالفتاح السیسی» ساخت کاخ‌های مجلل را تایید کرد اما گفت آن را برای مردم می‌سازد!
حالا «محمد علی» باز هم ویدیویی منتشر کرده و السیسی را باز به درد سر انداخته. محمد علی مجددا السیسی را در مرکز سیبل انتقادات خود قرار داده و تاکید کرده که خانواده السیسی با بودجه دولتی اقدام به خرید جواهرات از کشور سوئیس کرده‌اند. وی همچنین از رئیس‌جمهور مصر خواسته بود تا روز پنجشنبه استعفا دهد. او همزمان از مردم مصر خواست تا در صورت امتناع السیسی از استعفا، روز جمعه(دیروز) ساعت هفت عصر به وقت محلی به خیابان‌ها سرازیر شوند و علیه او شعار سر دهند. «محمد علی» همچنین از افسران ارتش و نیروهای پلیس نیز خواست تا به مردم مصر بپیوندند.  وی در پیام خود تا کید کرده: «روز جمعه ساعت هفت غروب، هر مسلمان، مسیحی، اخوانی، لیبرال، سکولار و تمامی مردم مصر از همه طیف‌ها به خیابان‌ها بیایند.‌ای ارتش‌ای پلیس و‌ای دستگاه قضایی شما پشت مردم مصر هستید نه در مقابلشان». پس از انتشار فیلم سخنان «محمد علی» شبکه‌های اجتماعی از جمله توئیتر و فیسبوک شاهد فعالیت وسیع مخالفان دولت مصر شد ، هشتگ «سیسی دیگر بس است»، توئیتر را درنوردید و استفاده از این هشتگ مرز یک میلیون را رد کرد. در این میان یک نظامی سابق مصر که خواسته هویت خود را مخفی نگه دارد به رسوایی السیسی دامن زد و گفت که در صورت تداوم حضور السیسی در قدرت، اسنادی را درباره ارتباط نامشروع جنسی او منتشر خواهد کرد.
همزمان با این تحولات در مصر، بازداشت‌های گسترده در این کشور آغاز شده و نیروهای امنیتی برای مقابله با تظاهرات در روزهای آتی با تمام قدرت آماده هستند. گفتنی است، شورای امنیت ملی مصر تصمیم گرفته تا برخی معابر منتهی به کاخ ریاست‌جمهوری در شرق قاهره را از صبح روز جمعه مسدود کند. بسیاری از کارشناسان عربی احتمال یک خیزش جدید در مصر را دور از ذهن نمی‌دانند و نام آن را هم «انقلاب سوم»
گذاشته‌اند.


پنتاگون هشدار داد:
روسیه از ناتو جلو می‌زند 
رئیس‌ستاد مشترک ارتش آمریکا هشدار داده که برتری نظامی ناتو در مقابل روسیه در حال از بین رفتن است.
روابط روسیه و ناتو طی چند سال اخیر و بویژه بعد از الحاق کریمه به روسیه در سال 2014 تنش آمیز بوده است. برخی از کارشناسان حتی از شروع دوره جدیدی از جنگ سرد و رقابت تسلیحاتی بین روسیه و ناتو به رهبری آمریکا خبر می‌دهند. اما حالا رئیس‌ستاد مشترک ارتش آمریکا هشدار داده که روسیه در حال پیشی گرفتن از ناتو در حوزه نظامی است و باید فکری برای این وضعیت شود.
به گزارش اسپوتنیک، ژنرال «جوزف دانفورد»، رئیس‌ستاد مشترک ارتش آمریکا اوایل هفته با کمیته نظامی ناتو در پایتخت اسلوونی دیدار و درباره تلاش‌های ائتلاف ناتو در افغانستان، عراق و کوزوو و همچنین ارزیابی تلاش‌های آن در بازدارندگی جهانی بحث و تبادل‌نظر شد. دانفورد پس از این نشست در بیانیه‌ای که پنتاگون منتشر کرد، گفت: «روسیه یک رقیب نظامی مهم شده است که علت آن ارتقای قابلیت‌های دفاعی است و برتری ناتو به روسیه دچار فرسایش شده است. وزرای دفاع ائتلاف متوجه این گرایش شدند و بر لزوم بازتعریف استراتژی بازدارندگی خودشان تاکید کردند». به گفته دانفورد، استراتژی نظامی جدید که ماه مه(خرداد) به امضا رسید، به دنبال برقراری انسجام در طراحی استراتژیک ائتلاف و تلاش‌های جمعی اعضا برای توسعه قابلیت‌ها بوده است.
در اواخر ماه می(خرداد) کمیته نظامی ناتو یک استراتژی جدید اتخاذ کرد که مفاد آن اعلام نشده است. در گزارش‌های ناتو آمده بود كه این استراتژی با هدف «تطبیق ائتلاف در برابر چالشهای امنیتی بطور فزاینده پیچیده» و همچنان تعیین پارامترهای بازدارندگی و دفاع موثر، فرایند تصمیم گیری، برنامه‌های آینده و اطمینان از انسجام اقدامات مشترک انجام می‌شود.  گفتنی است «کاندولیزا رایس»، وزیر خارجه اسبق آمریکا نیز چند روز پیش اعلام کرد، اقتدار آمریکا دچار از هم گسیختگی شده است و نظم آمریکایی در حال فروپاشی است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
جمعه 29 شهریور 1398
اخبار ویژه روزنامه ها 
 ۱۳۹۸/۰۶/۲۹
Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎

شهرداری: متخلفان را عزل می‌کنیم / هاشمی: حذف نام شهدا فتوشاپ است(!)
رئیس شورای شهر تهران به جای عذرخواهی درباره حذف نام شهیدان از عنوان برخی خیابان‌ها و کوچه‌ها، ادعا کرد اعتراض به این اقدام سیاسی کاری است و تصاویر منتشره هم فتوشاپ است نه واقعی(!)
به گزارش خبرآن‌لاین، محسن هاشمی گفت: در آستانه هفته دفاع مقدس قرار داریم که موعدی برای گرامیداشت یاد و نام شهدا و ایثارگران انقلاب اسلامی است. متأسفانه شاهد هستیم برخی جریانات پنهان و آشکار سیاسی، در آستانه هفته دفاع مقدس، به‌جای استفاده از مفاهیم و خاطرات و نمادهای وحدت‌بخش هشت سال دفاع مقدس، سعی دارند با استفاده سیاسی و ابزاری از نام شهدا و جعل و اتهام‌سازی به دو قطبی‌سازی کاذب در جامعه بپردازند.»
وی افزود: «به‌صراحت می‌گوییم که افتخار ما در شورای شهر تهران، شهرداری تهران و مدیریت شهری، همراهی و همگامی با ایثارگران و تکریم و تعظیم خانواده‌های شهدا و خدمت به جانبازان گرانقدر است و نمی‌توان با خبرسازی، جعل، تخریب و تهمت، از نام شهید برای سیاسی‌کاری و تخریب رقیب استفاده کرد.»
هاشمی گفت: «اگر اتاق فکر جریانات افراطی تصور می‌کنند، با ایجاد موضوع ساختگی حذف نام شهید از تابلوی معابر می‌توانند با فرافکنی و فرار به جلو، موضوعات اجتماعی دیگر را در افکار عمومی و فضای مجازی تحت‌الشعاع قرار دهند، راه را به اشتباه رفته‌اند، چرا که مردم ما آگاه‌تر از آن هستند که با حذف فتوشاپی نام شهید از تابلوها یا افزودن نام شهید در تابلوهای مربوط به اشخاص عادی فریب بخورند.»
وی در پایان گفت: «توصیه ما به این برادران، پایبندی به رهنمودهای مقام معظم رهبری در خودداری از دوقطبی‌سازی کاذب و مسئله‌سازی‌های دروغین در جامعه است، بخصوص استفاده ابزاری از نام شهید برای تفرقه‌افکنی آن هم در هفته دفاع مقدس که به هیچ عنوان با معیارهای اخلاقی ما سازگاری ندارد.»
ادعای فتوشاپ بودن حذف نام شهید از برخی خیابان‌ها و کوچه‌ها در حالی است که برخی مقامات شهرداری تهران و مناطق آن نسبت به این اقدام صورت گرفته عذرخواهی کرده و آن را سهوی و اشتباه خوانده یا به اخراج پیمانکار و مقصران ماجرا تأکید ورزیده‌اند.

سی‌ان‌ان: پدافند چند میلیارد دلاری حریف‌ حمله یک میلیون دلاری مقاومت نشد
رسانه‌های آمریکایی در تحلیل حملات به تاسیسات شرکت نفت آرامکو عربستان، از ناتوانی رادارها و پدافند پاتریوت برای شناسایی و مهار این حمله ابراز تعجب می‌کنند.
برنامه رادیویی «آن پوینت» که از بوستون به طور روزانه پخش می‌شود با دعوت از رایان کراکر، سفیر سابق آمریکا در عراق، افغانستان، کویت، لبنان و سوریه، تلاش کرد حملات آرامکو را بررسی کند.  کراکر که از زمان بوش پدر تا دوران اوباما سفیر بوده، به «آن پوینت» گفت: از نظر من واکنش اولیه کاخ‌سفید به این حملات معقولانه بوده است. زمانه، زمانه‌ای نیست که برای تصمیم‌گیری عجله کنیم. من با موضع فعلی پرزیدنت ترامپ که گفت حالا ببینیم چه می‌شود، موافقم. این حملات خیلی هم غیرمترقبه نبود. برای درک موقعیت بگذارید وضعیت میان عربستان و ایران را شبیه دوران جنگ سرد میان شوروی و آمریکا فرض کنیم. جنگ سردی که در یمن جاری است، در لبنان، سوریه و عراق هم بوده و هست. فقط حالا مقداری به سمت گرمی سوق کرده است. این رویارویی دست کم از سال ۲۰۰۵ جدی‌تر شده است.
مجری «آن‌پوینت»، با ‌اشاره به جزئیات منتشر شده از این حملات پرسید «آیا عبور این تعداد پهپاد یا موشک کروز از میدان دید رادارهای پیشرفته عربستان عجیب نیست؟». کراکر گفت:چرا، عجیب است و من یک سؤال دیگر هم دارم. ما در بحرین پایگاه نظامی مفصلی داریم. ناوهای ما دائما در خلیج‌فارس بالا و پایین می‌روند. اگر این موشک‌ها یا پهپادها از فراز خلیج‌فارس عبور کرده، آیا نیروهای آمریکایی آنها را رصد کرده‌اند؟ اگر نه، حتما باید تحقیق و تفحص فوری و مفصل در‌باره علت این ناکارآیی صورت گیرد.این می‌تواند از نظر امنیتی و فنی بسیار حیاتی باشد.
شبکه خبری سی‌ان‌ان هم در گزارشی به جزئیات فنی حملات آرامکو پرداخت و به لحاظ نظامی آن را سرفصل جدیدی در محاسبات تسلیحاتی ارزیابی کرد: «موشک‌های کروزی که ظاهرا در این حملات استفاده شده، نسخه بازسازی شده موشک‌های روسی دهه ۱۹۷۰ میلادی است و پهپادها هم با وجود پیشرفت فراوان، هنوز یک سلاح جدی مخرب محسوب نمی‌شوند. با این همه ترکیبی از چند موشک کروز و پهپاد که روی هم یک میلیون دلار هم نمی‌ارزیدند، توانستند با عبور از بالای سر تجهیزات چند میلیارد دلاری عربستان، به تاسیسات آرامکو ضربه بزنند و ۵ درصد تولید نفت جهان را مختل کنند.
جرمی بینی، سردبیر خاورمیانه نشریه نظامی «جینز دیفنس ویکلی» به سی‌ان‌ان گفت: «عربستان 6 گردان ویژه سیستم ضدموشکی پاتریوت ساخت آمریکا را دارد. عربستان پنج گردان را به سمت استان‌های شرقی خود مستقر کرده است (به سمت یمن) و تنها یکی از آنها به سوی ایران تنظیم شده بوده است.اخیرا یک سیستم ضدموشکی پاتریوت به تور حفاظتی تاسیسات نفتی بقیق اضافه شده بود اما آن هم به سوی یمن نشانه رفته بود و هر شیء پرنده‌ای که از سمت شمال می‌آمده را یا ردگیری نمی‌کرده و یا به عنوان یک شیء پرنده فقط برای مدت کوتاهی نشان می‌داده است. سیستم ضدهوایی مستقر در اطراف تاسیسات نفتی آرامکو بر اساس حملات با جنگنده‌هایی که خلبان دارند تنظیم شده است. عربستان در کنار سیستم پاتریوت یک سیستم ضدموشکی ویژه موشک‌های کوچک از آلمان خریداری کرده که نام آن اسکای‌گارد است.
اما مایکل دویتسمن، محقق مرکز پژوهش‌های خلع تسلیحات نظامی به سی‌ان‌ان گفت: «حتی اگر رادارهای اسکای‌گارد هم این‌اشیاء پرنده را ردگیری می‌کردند یا آنها را به صورت یک توده می‌دیدند، پنجره زمانی هشدار آنها بسیار کوتاه می‌بوده چرا که پهپادها تنها حدود دو دقیقه پیش از برخورد به هدف روی صفحه رادارها ظاهر می‌شدند، تازه اگر سیستم‌ها در وضعیت کاملا فعال می‌بودند و اصلا آنها را ردگیری می‌کردند.» جاستین برونک، کارشناس موسسه رویال یونایتد سرویسز در لندن هم به سی‌ان‌ان گفت: سیستم اسکای‌گارد برای رصد مساحت خیلی محدودی طراحی شده و اگر چند شیء پرنده با هم ظاهر شوند و به ویژه اگر از جهات مختلف بیایند ممکن است گیج و مبهوت شود.
سی‌ان‌ان نتیجه‌گیری کرد: با توجه به گستره جغرافیایی عربستان و پخش شدن تاسیسات نفتی این کشور در نقاط مختلف و با توجه به ویژگی پهپادها که برای سیستم‌های فعلی پدافندی بغرنج‌اند، عربستان باید بسیار بیشتر از دشمنانش برای حفاظت از خود هزینه کند و هیچ تضمین کاملی هم وجود نخواهد داشت. این هم از طنز زمانه است که تسلیحات نظامی کوچک، رده پایین و کم سرعت چون پهپادها تهدید جدی‌تری برای سیستم‌های هوشمند و فوق پیشرفته امروزی شده‌اند. تهدیدی که عربستان آن را از نزدیک لمس کرد.» به گزارش بی‌بی سی، هنری رم کارشناس اندیشکده یورویشیا گروپ هم به شبکه سی‌ان‌بی‌سی گفت: دولت آمریکا در دو سال و نیم گذشته اعتبار جهانی خود را به شدت از دست داده و مانند گذشته نیست که هر چه کاخ‌سفید می‌گوید جهان به راحتی بپذیرد. هر چند که از نظر من تردیدی وجود ندارد که ایران پشت این حملات بوده است. ایران با هدف قرار دادن تاسیسات نفتی به این بزرگی و اهمیت خواسته به رقیبش ضربه بزند آن هم بدون اینکه عواقبی برایش داشته باشد.این یک ریسک بزرگ است. خب تا اینجای کار هم به نظر می‌رسد که تهران برنده این قمار بوده. آنها می‌خواستند با این حمله بازدارندگی کنند و آمریکا را از فکر حمله نظامی به ایران بیرون بیاورند.

ترامپ نمی‌خواهد و نمی‌تواند در مقابل ایران خطر کند
یک روزنامه عرب‌زبان چاپ لندن معتقد است ترامپ هرگز به‌خاطر عربستان، وارد جنگ با ایران نمی‌شود.
العربی‌الجدید در این زمینه نوشت: شرایط پس از حملات صورت گرفته به شرکت نفتی آرامکو، مانند قبل از آن نخواهد شد؛ چرا که این بمباران، بیش از هر زمان دیگری استواری روابط آمریکا و عربستان و جدیت کاخ سفید در مقابله نظامی با ایران را محک می‌زند. دولت ترامپ، از تمام فشارهای اقتصادی و دیپلماتیک ممکن علیه نظام ایران استفاده کرده؛ اما نمی‌تواند گزینه نظامی را علیه این کشور انتخاب کند.
ترامپ اکنون در معرض انتقادات داخلی زیادی قرار دارد، او بین دو گزینه سرگردان است: جلوگیری از ورود دوباره آمریکا به باتلاق جنگ‌های خاورمیانه، ظهور ضعیف در برابر حمله پیچیده‌ای که ایران علیه عربستان به راه انداخت و یا خطر کردن و دادن پاسخی به تهران، برای حفظ آبرو؛ که البته می‌تواند پیامد‌های مستقیمی برای امنیت ملی آمریکا و اقتصاد این کشور داشته باشد. استراتژی دولت آمریکا در قبال ایران، در حال حاضر در بزرگترین امتحان خود قرار دارد؛ این در حالی است که تیم سیاست خارجی ترامپ، پس از برکناری بولتون، هنوز کامل نشده است. در محاسبات سود و زیانی که واشنگتن مدنظر دارد، ترامپ تجاوز به آرامکو را مستحق ورود واشنگتن به جنگی نیابتی با تهران نمی‌داند؛ به‌ویژه آنکه ایالات متحده دیگر متکی بر نفت خاورمیانه نیست.
تهران، از بهار گذشته در حال امتحان کردن ترامپ است و این مهم را از طریق سیطره بر تنگه هرمز و هدف گرفتن نفتکش‌ها به نحوی که هویت مهاجم پنهان بماند و نیز با هدف گرفتن داخل عربستان توسط حوثی‌های یمن، انجام داد. اما هدف گرفته شدن آرامکو، معادله تازه‌ای را ایجاد کرده که مبتنی بر انتقال از هدف گرفتن ذخایر نفت در خلیج فارس، به هدف گرفتن مرکز عملیات تولید نفت خام در عربستان سعودی است؛ آنچه بر اقتصاد جهانی نیز اثرگذار است.
ایران به‌خوبی می‌داند مادامی که قربانیان آمریکایی در جریان این حملات وجود نداشته باشد، ترامپ از آنها چشم‌پوشی می‌کند و حتی می‌تواند این چشم‌پوشی را در مورد ساقط شدن پهپاد آمریکایی نیز نشان دهد. در این میان، کاخ سفید مایل است عربستان، طرفی باشد که بهای سیاست فشار حداکثری علیه ایران را می‌پردازد. همانطور که صحبت‌های صریح ترامپ در این باره، نشان‌دهنده آن است که وی توپ را در زمین سعودی انداخته است تا خود در مورد پاسخ به نظام ایران تصمیم‌گیری کند. اما این بدان معنا نیست که کاخ سفید تصمیم جنگ یا صلح را به ریاض سپرده؛ بلکه رئیس جمهور آمریکا از عربستان می‌خواهد که در صحنه مقابله حضور داشته باشد. با توجه به اینکه حمله به آرامکو به دنبال حملات اسرائیل به نیرو‌های نیابتی ایران در منطقه صورت گرفت، احتمال آن می‌رود که هدف از این حمله، ضربه زدن به هم‌پیمانان آمریکا در منطقه خلیج فارس بوده است. با این حال، واشنگتن از مقابله مستقیم دوری می‌کند؛ چرا که ترامپ در نزدیکی انتخابات قرار دارد و نمی‌تواند خود را درگیر یک ماجراجویی خارجی کند.
در نهایت، ترامپ به نحوی رفتار می‌کند که به نفع او باشد؛ اما تصور اینکه رابطه آمریکا با سعودی‌ها، پس از تجاوز به آرامکو، مانند قبل از آن باشد، واقعا دشوار است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
جمعه 29 شهریور 1398


تأکید چند باره حزب حاکم انگلیس به خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا
    ۱۳۹۸/۰۶/۲۹

Image result for ‫تأکید چند باره حزب حاکم انگلیس به خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا‬‎
علی‌رغم هشدارهای فراوان به آثار خطرناک خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا و نیز با وجود تصویب قانون در پارلمان این کشور در غیرقانونی بودن هرگونه خروج بدون توافق، حزب حاکم همچنان بر این گزینه پای می‌فشارد و این یعنی اینکه، هیچ راه‌حلی پیش روی خود نمی‌بیند.
«استفان بارکلی» وزیر امور «برگزیت» روز پنجشنبه گفت اتحادیه اروپا برای لندن شرطی درخصوص مرز ایرلند تعیین کرده، که برآوردن آن ممکن نیست فلذا احتمالاً «بدون توافق از این اتحادیه خارج می‌شویم». او در سخنرانی خود در مادرید، آن‌طور که اسپوتنیک روسیه گزارش کرده، این را هم گفت که: «به ما گفته شده لندن باید متن قانونی مؤثر را تا ۳۱ اکتبر ارائه کند...اما چنین چیزی ممکن نیست». لازم به توضیح است که این متن، درباره یک «مناقشه» قدیمی بین دو ایرلند و تعیین شرایط مرزی آنهاست که با مطرح شدن برگزیت دوباره «داغ» شده است.تحرکات مشکوک در افغانستان و آرامش قبل از طوفان

Image result for ‫تحرکات مشکوک در افغانستان و آرامش قبل از طوفان‬‎
افغانستان در حالی به روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری(ششم مهر) نزدیک می‌شود که موجی از بی‌اعتمادی سیاسی و حملات تروریستی این کشور را فرا گرفته است و آمریکا نیز با صحنه‌گردانی و دست زدن به تحرکات هدفمند، قصد دارد شرایط موجود را آشفته‌تر کند.
«جنگ همه علیه همه» را که زمانی «توماس هابز» اندیشمند سیاسی ، در مورد جامعه انگلیس مطرح کرده بود، فرا خور این روزهای افغانستان است؛ از یک طرف بخش اعظم جامعه به همراه بسیاری از مقامات و نهادهای سیاسی این کشور به شدت(و البته، به حق) نسبت به آمریکا بی‌اعتماد هستند و این بی‌اعتمادی تا آنجاست که افرادی مثل «حامد کرزای» رئیس‌جمهور سابق افغانستان، دیروز به طور تلویحی خواستار قیام علیه آمریکا شده است.
از طرف دیگر، آمریکا نیز که مسبب اصلی شرایط جاری در افغانستان است، مدت هاست که به این نتیجه رسیده، باید منافع خودش را از راه مذاکره با طالبان و حمایت از تروریست‌ها جست و جو کند. به همین خاطر، انتخابات آتی را عملا نادیده گرفته و علیرغم حساس بودن شرایط در افغانستان، قصد دارد با اقدامات هدفمند خود، شرایط را به آشوب بکشد. در چارچوب اجرای همین سیاست، «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا، دیروز اعلام کرد که واشنگتن 160 میلیون دلار کمک اعطایی به افغانستان را به خزانه‌داری آمریکا بر می‌گرداند. نرسیدن این پول، روی انتخابات اثر خواهد گذاشت و شرایط را آشفته‌تر خواهد کرد.
نیروی دیگری که نمی‌توان آن را در افغانستان نادیده گرفت، گروه تروریستی طالبان است؛ این گروه هرچند دشمنی خود به دولت و ملت افغانستان را بارها و بارها نشان داده و علاوه‌بر جنایات روزمره، همیشه مانعی برای برگزاری انتخابات بوده است، ولی اکنون شرایط به گونه‌ای است که مردم افغانستان باید خود را برای حملات تروریستی خونین‌تری از جانب طالبان آماده بکنند، چون طالبان در مذاکرات با آمریکا شکست خورده و وعده داده است که انتخابات را به خاک وخون می‌کشد. طی روزهای گذشته شاهد بوده‌ایم که تروریست‌های طالبان حملات خونینی را ترتیب داده‌اند، که آخرین مورد آن، حمله انتحاری در مجاورت یک بیمارستان مرکز ولایت زابل بوده است. این حمله به تنهایی جان 39 نفر را گرفته و 149 مجروح بر جای گذاشته است. طی روزهای آتی نیز حملات مشابه متاسفانه شدت بیشتری خواهد گرفت.
اما، این همه ماجرا نیست و عرصه سیاسی افغانستان و تعامل میان نهاد‌های حاکم نیزحال و روز خوشی ندارد و تقریبا همه نهادها و نیروها مقابل هم صف کشیده‌اند و هیچ جریان و جناحی، به دیگری اعتماد ندارد. به همین خاطر، شرایط به گونه است که می‌توان گفت علی‌رغم گذشت بیش از 40 سال جنگ داخلی در این کشور، اکنون همه چیز برای گسترده شدن جنگ داخلی مهیاتر از هر وقت دیگر است. البته، شاید برخی این نگاه را بسیار بدبینانه بدانند و در تائید مدعای خود، به انتخابات ششم مهر ‌اشاره کنند. به طور طبیعی، رجوع به صندوق‌های رای، محیط سیاسی را جلا می‌دهد و از بار بحران‌های انباشته شده می‌کاهد. اما، نباید فراموش کرد که در افغانستان خود صندوق‌های رای ممکن است زمینه‌ساز اختلافات شدید سیاسی شوند. از یاد نباید ببریم که در پی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال 2014 ، چنان شکافی در عرصه سیاسی ایجاد شد که به ایجاد یک دولت دوسر(رئیس‌جمهور و رئیس‌اجرایی) انجامید و با اجرای این حقه، نزاعی که می‌رفت کشور را دو پاره کند، خاتمه یافت.
اکنون نیز بی‌اعتمادی میان نیروهای سیاسی به قدری شدید است که از همین الان مجلس مقابل دولت قرار گرفته است؛ به گزارش خبرگزاری دانشجو، برخی از نمایندگان پارلمان افغانستان دیروز به دولت هشدار دادند که اگر انتخابات آینده به درستی برگزار نشود، احتمال رفتن این کشور به سوی جنگ‌های داخلی وجود دارد. «بن علی» دیکتاتور فراری تونس در سن 83 سالگی مُرد
Image result for ‫زین‌العابدین بن علی‬‎
«زین‌العابدین بن علی» رئیس‌جمهور سابق و فراری تونس پس از طی یک دوره بیماری در عربستان مُرد.
«زین‌العابدین بن علی»، رئیس‌جمهور ساقط شده تونس، روز پنج‌شنبه در جده عربستان سرانجام پس از یک دوره بیماری، از پای درآمد. وی در سال ۲۰۱۱ (1391)، پس از انقلاب تونس که با خودسوزی یک شهروند آغاز شده بود، پس از ۲۳ سال، از تخت قدرت کنار گذاشته شد و به عربستان‌گریخت. خودسوزی یک جوان دست‌فروش در یکی از شهرهای تونس در اعتراض به شرایط دشوار اقتصادی، جرقه انقلاب تونس را زد. وی پس از چندی مجبور به ترک تونس شد. پس از فرار، دادگاه نظامی تونس، بن علی را به جرم فساد مالی و کشتار تظاهرکنندگان به حبس ابد محکوم کرد. طی تظاهراتی که در تونس علیه این دیکتاتور وابسته به غرب رخ داد، نزدیک به ۳۰۰ تن از معترضان کشته شدند.
بن علی در هفتم نوامبر ۱۹۸۷ (16 آبان 1987)، طی یک کودتا «حبیب بورقیبه» مبارز و یکی از چهره‌های اصلی استقلال تونس را از قدرت کنار زده و جای او نشسته بود. وی طی بیش از دو دهه حکمرانی بر تونس، محدودیت‌های متعددی را بر ملت خود تحمیل کرد. همسر «بن علی» پس از سرنگونی شوهرش گفته بود، غربی‌ها پس از این همه خدمتی که بن علی به آنها کرد، حاضر نشدند او را پس از فرار به کشورشان بپذیرند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
جمعه 29 شهریور 1398


دستگیری گسترده کودکان و نوجوانان بحرینی
صدای سازمان‌های حقوق بشری را درآورد
  ۱۳۹۸/۰۶/۲۹

Image result for ‫دستگیری بحرینی‬‎
فقط در سال جاری 30 کودک و نوجوان در بحرین از سوی ماموران آل خلیفه دستگیر شده‌اند و 33 نفر نیز مورد شکنجه قرار گرفته‌اند. چنین اقداماتی صدای سازمان‌های حقوق بشری نزدیک به این رژیم را هم درآورده است.
یک سازمان با نام «آمریکایی‌ها برای دموکراسی» به همراه سازمان «حقوق بشر بحرین» از شورای حقوق بشر سازمان ملل خواسته‌اند تا تحریم‌هایی علیه عناصر وزارت کشور آل خلیفه که حقوق بشر را نقض کرده‌اند، اعمال کند. طبق اعلام این دو سازمان، از سال 2011 میلادی در بحرین، بیش از 3 هزار مورد نقض حقوق بشر از جمله بازداشت خودسرانه، شکنجه، ضرب و شتم و اعدام غیرقانونی انجام داشته است و آنطور که شبکه عربی‌زبان اللوءلوء گزارش داده، آل خلیفه در برخورد تبعیض‌آمیز و بازداشت رهبران دینی شیعه و اعمال محدودیت علیه شیعیان نیز به شدت فعال بوده است.

 گرای تحریم حزب‌الله را برخی غربگرایان لبنانی به آمریکا می‌دهند
Image result for ‫غربگرایان لبنانی‬‎
معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان از کمک برخی افراد و جریان‌های غربگرای این کشور به آمریکا در مورد چگونگی تحریم حزب‌الله خبر داد.
شیخ «نعیم قاسم» به روزنامه «الجمهوریه» گفت، جنبش حزب‌الله اطلاعاتی در اختیار دارد که نشان می‌دهد برخی طرف‌های داخلی لبنان در تحریم‌های آمریکا علیه حزب‌الله نقش دارند و در این مورد، به واشنگتن کمک می‌کنند. وی گفت: این طرف‌ها به طور دوره‌ای در مورد حزب‌الله، به آمریکایی‌ها گزارش می‌دهند و اقدامات مشخصی را به آمریکایی‌ها درباره چگونگی مقابله با حزب‌الله توصیه می‌کنند.
معاون حزب‌الله سپس تأکید کرد، تحریم‌های آمریکا علیه حزب‌الله، تأثیری ندارد و این جنبش به تحریم‌های مذکور اهمیتی نمی‌دهد.
     به گزارش خبرگزاری فارس، شیخ نعیم قاسم در ادامه، از عده‌ای در داخل لبنان که مسئولیت همه چیز را به گردن حزب‌الله می‌اندازند، انتقاد کرد و گفت، عده‌ای با هجمه به حزب‌الله، دنبال پیدا کردن جایگاهی در سیاست داخلی هستند، تا خودی به آمریکا و امثال آن نشان دهند، اما این افراد به جایی نخواهند رسید و این هجمه‌ها، حزب‌الله را نگران نمی‌کند.
وی تأکید کرد: معادلات در لبنان و منطقه تغییر کرده است. این صداها (منتقدان) فقط بمب‌های صوتی هستند و عمل نمی‌کنند، ما به این اظهارات اهمیتی نمی‌دهیم. این اظهارات، نه تنها برای کسی جایگاه یا قدرت بیشتری به ارمغان نمی‌آورد، بلکه برای آنها پیامدهای منفی هم دارد.
وزارت خزانه‌داری آمریکا در راستای تشدید تحریم‌ها علیه حزب‌الله، طی بیانیه‌ای اعلام کرد، موسسه مالی موسوم به «جمال تراست» را به دلیل تسهیل آگاهانه فعالیت‌های بانکی حزب‌الله، تحت تحریم‌ قرار داده است.

نتایج نهایی انتخابات اسرائیل اعلام شد
 بن بست سیاسی در سرزمین های ‌اشغالی

Image result for ‫بن بست سیاسی در سرزمین های ‌اشغالی‬‎
نتایج قطعی انتخابات پارلمانی در سرزمین‌های‌ اشغالی نشان می‌دهد که هیچ کدام از احزاب موفق به کسب اکثریت لازم برای تشکیل کابینه نشده‌اند و به نوشته خبرگزاری فرانسه، این رژیم را در یک « بن بست سیاسی» نگه داشته است.
بیست و دومین انتخابات پارلمانی در سرزمین‌های‌ اشغالی در حالی روز سه شنبه برگزار شد که قرار بود این رژیم را از یک بن بست سیاسی خارج کند اما این طور نشد. بنابر اعلام کمیسیون انتخابات رژیم صهیونیستی، حزب «آبی-سفید» بنی گانتس ۳۳ کرسی و حزب راستگرای «لیکود» تحت هدایت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این رژیم، ۳2 کرسی را به دست آورده‌اند. برای تشکیل کابینه، 61 کرسی لازم است و تعداد کرسی‌های پارلمان این رژیم 120 کرسی است.
نتانیاهو در این انتخابات شکست بدی خورده اما تلاش دو حزب برای ائتلاف با احزاب دیگر شدت گرفته است. طبق قانون حزبی که بیشترین کرسی‌های پارلمان را به دست بیاورد از سوی رئیس‌رژیم صهیونیستی مامور تشکیل دولت خواهد شد که در شرایط کنونی بنی گانتس این فرصت را دارد. البته اگر نتانیاهو بتواند از همین الان با احزاب دیگر ائتلاف و 61 کرسی خود را مسجل کند مامور تشکیل کابینه خواهد شد. اما شرایط به گونه‌ای در حال رقم خوردن است که به نظر می‌رسد این رژیم در «بن بستی دیگر» گرفتار شده و امکان ائتلاف هم بسیار سخت شده است. همین مسئله می‌تواند بار دیگر این رژیم را وادار به برگزاری انتخاباتی دیگر که سومین انتخابات در چند ماه اخیر خواهد بود، کند!
خبرگزاری فرانسه در این باره نوشته، نتایج تقریبا قطعی انتخابات پارلمانی این رژیم که روز جمعه از سوی کمیسیون انتخاباتی منتشر شد و بر اساس آن هیچ یک از دو حزب در صدر نمی‌توانند ائتلاف تشکیل دهند، بن بست سیاسی رژیم صهیونیستی را تأیید می‌کند.
کسی با نتانیاهو ائتلاف نمی‌کند
علاوه‌بر این نتانیاهو نیز در حالی به سمت ائتلاف با دیگر احزاب رقیب خود در تلاش است که به نظر نمی‌رسد موفق باشد. رسانه‌‌های رژیم صهیونیستی اعلام کرده اند، «بنیامین نتانیاهو»، بعد از شکست در انتخابات، به یکی از احزاب پیشنهاد داده تا برای تشکیل کابینه به حزب او ملحق شود ولی این پیشنهاد مورد قبول واقع نشده است. کانال تلویزیونی ۱۳ رژیم صهیونیستی هم گزارش داده که نتانیاهو به «امیر پرتز»، رهبر حزب «کار» پیشنهاد داده در صورت پیوستن به حزب لیکود، وزارت دارایی و دو وزارت‌خانه دیگر در کابینه را به این حزب (کار) واگذار خواهد کرد. نتانیاهو همچنین به پرتز پیشنهاد داده، کارمزد را از حداقل به ۶ هزار شِکِل (واحد پول در سرزمین‌های‌اشغالی) افزایش خواهد داد. بر اساس این گزارش، رهبر حزب کار رژیم صهیونیستی به شدت پیشنهادهای اغواکننده نتانیاهو را رد کرده و گفته حاضر به ورود به مذاکره با حزب لیکود برای تشکیل کابینه نیست. امیر پرتز حتی حاضر نشده جواب تلفن شخص نخست‌وزیر را بدهد. نتانیاهو اگر نتواند در پست نخست‌وزیر بماند، مصونیت خود را از دست داده و مستقیم وارد زندان خواهد شد چرا که دارای چند پرونده فساد است.
درخواست نتانیاهو از رقیبش
نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی حتی از بنی گانتس، رقیب اصلی خود در انتخابات هم خواسته تا برای تشکیل «دولت وحدت فراگیر» به او بپیوندد. اما حزب آبی سفید گانتس اعلام کرده اگر قرار باشد نتانیاهو نخست‌وزیر بماند ائتلاف نمی‌کند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرده پس از انتخاباتی که در اسرائیل به بن بست رسید، شانسی برای وی جهت تشکیل دولت راست‌گرا وجود ندارد. نتانیاهو از بنی‌گانتس، رئیس‌حزب «آبی سفید» و رقیب اصلی‌اش در انتخابات پارلمانی خواست تا برای تشکیل دولت وحدت فراگیر به او بپیوندد. بنیامین نتانیاهو همچنین به احتمال توافق «نخست‌وزیری گردشی» با بنی گانتس‌اشاره کرده است. نتانیاهو در جریان سخنرانی خود در مقابل جمعی از هوادارانش در حزب لیکود از کلمه پیروزی استفاده نکرد و در عین حال به شکست هم اقرار نکرد. وی خاطرنشان کرد که به دنبال تشکیل دولت با تمامی جریان‌های صهیونیستی در اراضی‌اشغالی و مذاکره با احزاب راست‌گرا به منظور تشکیل دولت است. این در حالی است که آویگدور لیبرمن، رهبر حزب بیت نو نیز گفته از یک ائتلاف گسترده با مشارکت لیکود و حزب آبی سفید حمایت می‌کند.
 اما براساس گزارش اسکای نیوز، بنی گانتس پیشنهاد نتانیاهو را برای نخست‌وزیری گردشی را رد کرده و گفته در دولت وحدت فراگیر خودش باید به عنوان نخست‌وزیر جانشین نتانیاهو باشد. حزب آبی سفید نیز گفته: «این پیشنهاد یک مانور رسانه‌ای ضعیف است. نتانیاهو مرد خطرناکی است که نتایج انتخابات را نمی‌پذیرد از چه زمانی بازندگان برندگان را دعوت می‌کنند؟ هر زمان که ما دولت ائتلافی بخواهیم درخواستش را مطرح خواهیم کرد. وقت آن است که نتانیاهو بیدار شده و نتایج انتخابات را بپذیرد...اگر اتهامی متوجه نتانیاهو نباشد می‌تواند در دولت آتی گانتس حضور داشته باشد. اما ائتلاف با دولتی که نتانیاهو نخست‌وزیر باشد نه.»

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
جمعه 29 شهریور 1398


( کل صفحات : 8 )    1   2   3   4   5   6   7   ...   


آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic