تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان
مشاوره 3 ساعته نصرالله به وزیر اقتصاد لبنان
تلاش صادقانه سید حسن نصرالله برای نجات دولت سعد حریری
       ۱۳۹۸/۰۷/۳۰
دبیرکل حزب‌الله لبنان در چارچوب سیاست اعلامی خود و با توجه به شرایط حساس جاری این کشور، سه ساعت به وزیر اقتصاد لبنان مشاوره داد، تا جلوی سقوط دولت «سعد حریری» را بگیرد و التهابات و نا آرامی‌های جاری فروکش کند.
بر اساس گزارش رسانه‌ها، اکثر کسانی که این روزها در لبنان به خیابان‌ها می‌آیند، حامیان حزب‌الله هستند، این در حالی است که سید حسن نصرالله همچنان به سیاست اعلامی خود پایبند است؛ او اخیرا اعلام کرده بود، با مطالبات معترضان و تظاهرکنندگان در رابطه با کاهش مالیات و مبارزه با فساد، همسو است، ولی در شرایط حساس فعلی، موافق برکناری دولت نیست.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، دبیرکل حزب‌الله لبنان در همین چارچوب، دو روز پیش «علی حسن خلیل» وزیر دارایی لبنان را به حضور پذیرفته و به مدت ۳ ساعت با وی در‌باره شرایط اقتصادی کشور و چگونگی برون رفت از بحران جاری گفت‌و‌گو کرده است. در این نشست، معاون سیاسی دبیرکل حزب‌الله لبنان نیز حضور داشته است.
روزنامه «رای الیوم» در ارتباط با تحولات جاری لبنان نوشت: اکثر تظاهرکنندگان لبنانی حامی حزب‌الله هستند، اما سیدحسن نصرالله حمایت از دولت سعد حریری را انتخاب کرده و تمایل شدیدی به نجات نظام سیاسی و جلوگیری از فروپاشی دولت دارد.
رای الیوم نوشت: سید حسن نصرالله تصریح کرد که دو خطر در برابر لبنان وجود دارد؛ فروپاشی سیاسی و انقلاب مردمی. به عقیده ما، به عنوان سردبیر روزنامه رای الیوم، حکومت فعلی و نخبگان سیاسی و طایفه‌ای در لبنان، توان مقابله با این دو خطر را ندارند؛ چرا که راه دولت‌های سابق را ادامه می‌دهند، دولت‌هایی که خود باعث ایجاد این تنگناها شده‌اند.
رای الیوم افزود: (اما) شرایط لبنان، حساس است و نیرو‌های خارجی، آمریکایی، اسرائیلی و عربی، همگی به دنبال انفجار لبنان و غرق شدن آن در جنگ داخلی هستند، تا در ادامه، حزب‌الله و محور مقاومت را هدف بگیرند؛ چرا که تا کنون، آنها موفق نشده‌اند از طریق تحریم، محور مقاومت متشکل از عراق، فلسطین، یمن، ایران و سوریه را به زانو درآورند.
تداوم اعتراضات
شهروندان لبنانی پس از تصویب طرح اصلاحات اقتصادی حریری در جلسه روز دوشنبه کابینه این کشور٬ قانع نشدند و همچنان به تظاهرات خود ادامه می‌دهند.
فارس به نقل از شبکه «المیادین» افزود، ارتش لبنان حضور خود در مرکز بیروت و اطراف بانک مرکزی را تقویت کرده و تظاهرات‌کنندگان نیز دیروز راه‌های نزدیک منتهی به این بانک را مسدود و در شعارهای خود، از سیاست‌های بانکی دولت لبنان و رئیس‌بانک مرکزی انتقاد کردند.
بر اساس این گزارش، دیگر شهرهای لبنان مانند طرابلس، صور و صیدا نیز دیروز شاهد تظاهرات ضد دولتی بود.
در همین حال، «حسن فضل الله» نماینده حزب‌الله در پارلمان لبنان، در گفت‌وگو با المیادین اعلام کرد، لبنانی‌ها برای اجرایی شدن طرح اصلاحی تصویب شده، به دنبال تضمین هستند و امید است که هیچ کسی این دستاورد به دست آمده از تحرکات مردمی را از بین نبرد. دولت حریری یک طرح اصلاحی مفصلی را با هدف آرام کردن اوضاع، به تصویب رسانده است.
همچنین، روابط عمومی حزب‌الله در بیانیه کوتاهی تأکید کرد که حزب‌الله هیچ ارتباطی با تظاهرات موتورسواران شامگاه دوشنبه در مرکز بیروت ندارد.


 عطوان: اعراب از سرنوشت کردهای سوریه عبرت بگیرند

Image result for ‫عطوان: اعراب از سرنوشت کردهای سوریه عبرت بگیرند‬‎
نویسنده معروف و سردبیر روزنامه فرامنطقه‌ای «رای الیوم» در واکنش به شرکت کشورهای عربی در نشست آمریکایی منامه، به سران عرب هشدار داد که از عاقبت اعتماد کردها به واشنگتن عبرت بگیرند.
«عبدالباری عطوان» به نشست جاری منامه، موسوم به «امنیت دریایی»‌، که با مشارکت 60 کشور و تحت ریاست آمریکا در حال برگزاری است، واکنش نشان داد و نوشت: «این نشست در حالی به بهانه مقابله با خطر ایران برگزار می‌شود که رژیم صهیونیستی امنیت منطقه را تهدید می‌کند، نه ایران که هزاران سال در قلب منطقه حضور دارد...دولت آمریکا هر وقت می‌خواهد پول بیشتری را چپاول کند، به ایران هراسی متوسل می‌شود».
به گزارش فارس، عطوان به سران کشورهای عربی یادآور شد که از عاقبت اعتماد کردها به آمریکا درس عبرت بگیرند. اخیرا آمریکا کردهای سوریه را در مقابل ترکیه تنها گذاشت. کردها این اقدام واشنگتن را خنجر از پشت توصیف کردند.توصیه‌کنندگان سند 2030 بخوانند /
گزارش رویترز از افزایش همسرکشی و خشونت علیه زنان در فرانسه
Image result for ‫خشونت علیه زنان در فرانسه‬‎
خبرگزاری رویترز در گزارشی از افزایش همسرکشی و خشونت جنسی علیه زنان فرانسوی خبرداده و نوشته خشونت جنسی در فرانسه دست کم به میزان ۵۳ درصد نسبت به سال پیش از آن افزایش یافته است.
در حالی که تصور عمومی این است که در کشورهای غربی خشونت علیه زنان نسبت به کشورهای دیگر بسیار پایین‌تر است اما گزارش‌ها چیز دیگری را نشان می‌دهد. بر اساس این گزارش‌ها در چند سال گذشته میزان خشونت‌ علیه زنان در فرانسه به طور چشمگیری گسترش یافته به گونه‌ای که آزار و اذیت‌های جنسی و به قتل رسیدن توسط شریک زندگی از جمله مهم‌ترین خشونت‌هایی هستند که زنان فرانسوی با آن‌روبه‌رو می‌شوند.
تسنیم در این باره به نقل از «رویترز» نوشته، زنان فرانسه در مقابل آزار و اذیت‌های جنسی و خشونت‌های خانگی، اعتراضات گسترده‌ای را در سال‌های مختلف برگزار کرده‌اند؛ در اعتراض اخیر، صدها زن در پاریس روی زمین به حالت مرده دراز کشیدند تا با این روش توجه‌ها را نسبت به خشونت خانگی علیه زنان جلب کنند؛ این تجمع اعتراضی در «پلاس دو لا رپوبلیک» از میدان‌های اصلی مرکز پاریس برگزار شد. بر اساس این گزارش معترضان نام هر کدام از قربانیان خشونت خانگی در فرانسه را در دست داشته و یک به یک روی زمین می‌افتادند و فریاد می‌کشیدند: «نه یکی دیگر.».
 «نه یکی دیگر» کمپینی است که در سال 2015 در اعتراض به خشونت‌ علیه زنان در آرژانتین شکل گرفت. دولت فرانسه از ماه گذشته مجموعه نشست‌هایی را در سراسر کشور با موضوع «مبارزه با خشونت خانگی» آغاز کرده که نخستین اقدام برای حل این معضل محسوب می‌شود؛ قرار است در چارچوب این نشست‌ها و با هم‌اندیشی نمایندگان دولت و انجمن‌ها، امکانات جدیدی برای مبارزه با این شکل از خشونت فراهم آید.
«ساندرین بوچیت»، که رئیس‌یک انجمن حمایت از قربانیان خشونت‌های خانگی است و خواهر خودش به دست شریک زندگی‌اش در مقابل چشمان دختر 7 ساله‌اش به آتش کشیده و کشته شده، به رویترز گفته بالا رفتن آمار قربانیان خشونت خانگی، غیرقابل قبول است.یکی دیگر از مشکلاتی که زنان فرانسوی به واسطه آن، مورد هجمه قرار دارند «آزار و اذیت‌های جنسی» است؛ براساس این گزارش «سازمان ملی بازرسی جرم و جنایت» و «موسسه ملی آمار و مطالعات اقتصادی» فرانسه، تعداد کسانی که در سال 2017 میلادی قربانی خشونت جنسی غیر خانگی بوده‌اند، دست کم به میزان 53 درصد نسبت به سال پیش از آن افزایش یافته است.دو نهاد مزبور در گزارش سالانه خود در سال 2018 هم اعلام کرده‌ بودند که تعداد قربانیان سوء‌استفاده جنسی در فرانسه از 173 هزار نفر در سال 2016 میلادی، به 265 هزار نفر در سال 2017 میلادی رسیده است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 30 مهر 1398
مسکو: آنکارا تمامیت ارضی سوریه را نقض کرده است  
   ۱۳۹۸/۰۷/۳۰

Image result for ‫سخنگوی کرملین‬‎
سخنگوی کرملین اعلام کرد، گفت ‌وگوی رؤسای جمهور روسیه و ترکیه درباره سوریه، در شرایطی که آنکارا عملیاتی را در شمال سوریه آغاز کرده، پیچیده خواهد بود.
دیروز در حالی که «ولایمیر پوتین» و«رجب طیب اردوغان» رؤسای جمهور روسیه و ترکیه در شهر «سوچی» سرگرم گفت‌و‌گو بودند، «اولک سیرومولوتوف» معاون وزیر خارجه روسیه، اعلام کرد که تنها حضور ایران و روسیه در سوریه قانونی است، چرا که این دوکشور به دعوت دمشق وارد سوریه شده‌اند، اما آنکارا با اعزام ارتش ترکیه به خاک سوریه‌، تمامیت ارضی این کشور را نقض کرده
است.
به گزارش خبرگزاری فارس، «دیمیتری پسکوف»، سخنگوی کرملین نیز اظهار داشت که رایزنی‌های سران دو کشورروسیه و ترکیه بر سر سوریه، «دشوار» خواهد بود. او گفت: «مسائل زیادی وجود دارد و این گفت‌وگوها پیچیده خواهند
بود.»
پیش از این دیدار، اردوغان نسبت به پایان مدت ضرب‌الاجل اعلام شده توسط آنکارا برای عقب‌نشینی شبه نظامیان کرد از شمال سوریه هشدار داده بود. ترکیه مدعی است که می‌خواهد در فضایی به مساحت 400 کیلومتر مربع در داخل خاک سوریه، یک منطقه امن ایجاد کرده و بیش از سه میلیون آواره سوری حاضر در ترکیه را در آنجا اسکان دهد.
از پنج روز گذشته به این سو، ترکیه و آمریکا برای توقف حملات علیه شمال سوریه به توافق رسیده بودند و ترکیه اعلام کرده بود به مدت ۱۲۰ ساعت(۵روز) به نیروهای کردی برای عقب‌نشینی از شمال سوریه زمان خواهد داد.
پس از اعلام خروج نیروهای آمریکایی از مناطق کرد نشین سوریه، ارتش ترکیه وارد خاک سوریه شد. بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند، پیشروی ارتش ترکیه در خاک سوریه، با چراغ سبز آمریکا صورت گرفته است.
در هر صورت، آنکارا با تجاوز به خاک سوریه‌، جایگاه خود را در مذاکرات آستانه، تضعیف کرده است.تاج گذاری امپراطور جدید و 59 ساله ژاپن

Image result for ‫تاج گذاری امپراطور جدید ژاپن‬‎
«نارو هیتو» امپراطور ۵۹ ساله ژاپن که در ماه مه سال جاری میلادی (اردیبهشت-خرداد) پس از کناره‌گیری پدرش سلطنت را از او تحویل گرفت، در مراسمی رسمی بر تخت امپراطوری تکیه زد.
روز سه‌شنبه برای اولین بار شاهزاده‌‎ای در ژاپن به پادشاهی ‌رسید که یک رگه از عوام دارد، چرا که «آکیهیتو»، پدر او، اولین فرد از خاندان سلطنتی بود که در زمان ولیعهدی‌اش با زنی از طبقه عوام ازدواج کرد و «نارو هیتو» فرزند این ازدواج
است. دولت ژاپن اعلام کرده با آغاز امپراطوری «ناروهیتو» که به جای پدر 85 ساله‌ نشسته، نام عصر جدید به «ریوا» تغییر خواهد کرد. این اسم ترکیبی، به معنای «صلح فرخنده» است. مراسم تاج‌گذاری امپراطور در حالی برگزار شد که وقوع توفان «هاگی بیس» در این کشور بیش از ۸۰ کشته برجای گذاشته و خسارات گسترده‌ای به دنبال داشته و برای اولین بار اعتراضات کم‌رنگی هم به هزینه‌های این مراسم صورت گرفته است.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، امپراطور 59 ساله ژاپن پس از نشستن بر تخت پادشاهی، سوگند خورد تا بر اساس قانون اساسی ژاپن به وظایف خود عمل کند. این مراسم دیروز با حضور دو هزار میهمان از ۱۸۰ کشور جهان برگزار شد. به همین مناسبت دولت ژاپن ۵۵۰ هزار متهم به جرائم جزئی را عفو کرد.
گفتنی است که امپراطور ژاپن فاقد اختیارات رسمی دولتی است و پررنگ‌ترین جلوه سیاسی‌اش حضور در مراسمات است.شکست نتانیاهو در تشکیل کابینه بحران سیاسی اسرائیل پیچیده‌تر شد

به دنبال شکست نتانیاهو در تشکیل کابینه، بنی گانتس رقیب وی مامور تشکیل کابینه شد. مسئله‌ای که یک «شکست بزرگ» برای نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به شمار می‌رود. نتانیاهو حتی ممکن است، به دلیل فسادهای اقتصادی که دارد، به زندان برود.
سر انجام بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی شکست را پذیرفت و رسما ناتوانی خود را در تشکیل کابینه اعلام کرد. بنیامین نتانیاهو، به روون ریولین رئیس‌رژیم صهیونیستی اطلاع داده نمی‌تواند کابینه جدید را تشکیل دهد. این اقدام نتانیاهو در حالی صورت می‌گیرد که رایزنی‌های وی با احزاب دیگر برای تشکیل «کابینه فراگیر» ناکام مانده بود. ریولین روز چهارشنبه سوم مهرماه رسما نتانیاهو را مامور تشکیل کابینه جدید این رژیم کرده بود و او ۲۸ روز فرصت داشت تا کابینه فراگیر خود را تشکیل دهد.
در همین ارتباط، دفتر رئیس‌رژیم صهیونیستی در بیانیه‌ای اعلام کرده،‌ در پی انصراف نتانیاهو، رئیس‌این رژیم بنی گانتس را مامور تشکیل کابینه کرده است. این دومین بار طی یک سال و نیم است که نتانیاهو در تشکیل دولت در پی انتخابات سراسری شکست می‌خورد. خبرگزاری بلومبرگ در این باره گزارش داده، به رغم شکست نتانیاهو که غیرمنتظره هم نبود این شکست به معنای آن است که نتانیاهو برای اولین بار از سال ۲۰۰۶ از پست نخست‌وزیری کنار می‌رود و یک سیاستمدار غیر نتانیاهو فرصت تشکیل دولت را می‌یابد.
کلاف سردرگم
کمیته ناظر بر انتخابات پارلمان ماه سپتامبر(شهریور) پیروزی ائتلاف آبی – سفید بنی گانتس را با ۳۳ کرسی در پی آن لیکود با ۳۱ کرسی و لیست مشترک عربی با ۱۳ کرسی را اعلام کرد. به گزارش بلومبرگ، گانتس نیز به‌اندازه نتانیاهو با مسیری دشوار روبه‌روست. سخنگوی حزب آبی – سفید در بیانیه‌ای اعلام کرده، زمان مانور دادن‌ها سرآمده و وقت کار و عمل است. البته احتمال موفقیت رئیس‌سابق نیرو‌های نظامی اسرائیل (گانتس) در تشکیل کابینه، نیز بیشتر از نتانیاهو نیست، زیرا اسرائیل با واقعیت بن‌بست سیاسیِ طولانی مدت روبه رو شده است که احتمال لزوم برگزاری سومین انتخابات عمومی را در اسرائیل ظرف ۱۲ ماه افزایش داده است.
اکنون بحران سیاسی رژیم صهیونیستی پیچیده‌تر شده چرا که گانتس برای رسیدن به حد نصاب تشکیل کابینه یعنی 61 کرسی 17 کرسی کم دارد در حالی که نتانیاهو تنها به 6 کرسی نیاز داشت. به نظر می‌رسد که انتخابات مجدد تنها راه‌حل پیش روی این رژیم باشد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 30 مهر 1398
اخبار ویژه روزنامه ها
  ۱۳۹۸/۰۷/۳۰
Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎

تغییر 580 مدیر سیاسی در استان‌ها دولت خود را برای انتخابات گرم می‌کند!
از سال 1396 تاکنون 28 استاندار، 27 معاون سیاسی استاندار، 24 مدیر کل انتخابات در استانداری‌ها، 300 فرماندار و 200 معاون سیاسی فرماندار تغییر کرده‌اند که اعداد قابل تأملی هستند. حرف و حدیث‌ها درخصوص بسیاری از نیروهای تازه منصوب نیز کم نیست. به‌نظر می‌رسد با لشکرکشی انتخاباتی دولت روبه‌رو هستیم.
رجانیوز ضمن انتشار این مطلب نوشت: تغییر 90 درصد استانداران و معاونان سیاسی آنها، تغییر نزدیک به 80 درصد مدیرکل‌های انتخابات استانداری‌ها و هفتاد درصد فرمانداران کشور نشان از یک عملیات انتخاباتی دارد. نکته قابل تأمل آنکه سابقه سیاسی اکثریت نیروهای تازه انتصاب‌شده نشان می‌دهد که به جریان اصلاحات وابستگی دارند.
جالب توجه اینکه پس از این حجم تغییرات معاون سیاسی وزیر کشور در 14 تیر 1398 اعلام کرد: «ما طی بخشنامه‌ای جز در موارد اضطرار هرگونه تغییر فرمانداران و استانداران را متوقف کردیم چرا که عملاً وزارت کشور و ستاد انتخابات وارد مرحله اجرایی و عملیاتی شده است!»
از سال 1396 تا کنون 28 استاندار، 27 معاون سیاسی استاندار، 24 مدیر کل انتخابات در استانداری‌ها، 300 فرماندار و 200 معاون سیاسی فرماندار تغییر کرده‌اند.
به‌عنوان مثال گفته می‌شود احمد حسین‌زادگان که به سمت استانداری مازندران منصوب شده از حامیان فتنه سال 88 است. پیش‌تر که وی به سرپرستی معاونت سیاسی وامنیتی استانداری منصوب شده بود امام جمعه بابلسر به انتقاد از این انتصاب پرداخته بود و آن را حاصل مشورت با افراد نامناسب دانست و کارنامه وی را در فتنه 88 نامعلوم توصیف کرد. او همچنین خود از کاندیدهای ردصلاحیت شده مجلس است.
نکته قابل تامل در انتصابات اخیر حجم بالای افرادی است که بارها صلاحیت‌شان برای نمایندگی مجلس رد شده اما این‌بار خود در مقام برگزاری انتخابات نشسته است. مثلاً فرمانداران استان خوزستان در آبادان، باغملک، خرمشهر، دزفول، شوش و مسجد سلیمان از کسانی هستند که قبلاً فاقد صلاحیت لازم برای نمایندگی مجلس معرفی شده‌اند. در بین سایر فرمانداران شهرهای دیگر نیز اسامی به چشم می‌خورد که یا از اعضای حزب منحله مشارکت بوده‌اند و یا در ستادهای انتخاباتی اصلاح‌طلبان و حسن روحانی یا برخی فتنه‌گران مسئولیت داشته‌اند. مسئول ستاد میرحسین موسوی، مدیر سایت منتسب به خاتمی، سابقه‌داران در بحث‌های قومیتی و یا مسئله فتنه، سوابق برخی از این افراد است.

عقده‌گشایی همسر یک رانت‌خوار فراری علیه پیشرفت علمی‌ و فنی ایران
حمایت راهگشای رهبر انقلاب از پیشرفت علمی ‌و فنی در کشور که موجب حیرت رسانه‌ها و صاحب‌نظران غربی شده، موجب عقده‌گشایی شبکه دولتی انگلیس شد.
وب‌سایت بی‌بی‌سی، در این‌باره نوشته‌ای از سر ناراحتی و غیظ منتشر کرده که نویسنده آن، اتفاقاً حقوق‌بگیر محافل صهیونیستی در آمریکاست. مهدی خلجی مدتی طلبه بود اما سپس از کشور خارج شد و در خدمت افراطی‌ترین محافل صهیونیستی در آمریکا درآمد.
بی‌بی‌سی در این یادداشت می‌نویسد: رهبر جمهوری اسلامی نمونه‌ معاصر رهبری علم‌پرست و تکنولوژی‌باور است که باکی از بیان عیان آن ندارد؛ محض نمونه در سخنرانی اخیرش در جمع «نخبگان و استعدادهای برتر علمی» با لحنی حماسی وجود «جنبشی علمی» در ایران را می‌ستاید. از صعود رتبه‌های علمی ‌کشور در رشته‌هایی مانند نانو و زیست‌فناوری به خود می‌بالد. وفور «شرکت‌های دانش‌بنیان»، «بالابردن قدرت دفاعی»، «درمان و پزشکی پیشرفته و کنترل بیماری‌»، «مسائل فنی مهندسی»، «زیست‌فناوری و تولید محصولات با دوام با فناوری نانو» و «فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای»، همه را مایه‌ فخر فروشی بر رقیبان و بدخواهان می‌پندارد.
با این همه وقتی به علوم انسانی می‌رسد فقط به نام چند رشته‌ کاربردی بسنده می‌کند: «وقتی جوان نخبه‌ ایرانی، در زمینه‌ مهندسی در ‌تراز جهانی عمل می‌کند و در ساخت دستگاه‌های بسیار پیچیده، کارهای بسیار مهمی ‌انجام می‌دهد، طبعاً حضور او در عرصه‌هایی مانند اقتصاد، حقوق و مدیریت و ارائه‌ راه‌حل برای مشکلات اقتصادی و آسیب‌های اجتماعی، مؤثر و راه‌گشا خواهد بود»؛
نویسنده در ادامه علت ناراحتی خود را لو می‌دهد و از موضع یک صهیونیست یا آمریکایی ناراحت از نفوذ منطقه‌ای ایران می‌نویسد: رهبر نظام در سخنرانی خود مکرّر از «سند راهبردی امور نخبگان» یادکرده، بر ضرورت اجرای عملی آن تأکید شدید می‌ورزد. این سند به‌اشاره و ارشاد خود رهبری و مطابق منویّات و منافع سیاسی‌اش در شورای انقلاب فرهنگی تدوین و تصویب شده است. این سند بر گوشه‌ حسّاسی از سرشت و سیاست جمهوری اسلامی نور می‌تاباند. فقرات متعددی از آن، از مقاصد توسعه‌طلبانه‌ خارجی نظام پرده برمی‌اندازند؛ از جمله در بیان اهداف کلان، یک‌جا به صراحت سخن از «همکاری متقابل نخبگان مسلمان در سراسر جهان به منظور تحقق بین‌الملل اسلامی و برپایی تمدن نوین اسلامی» آمده است.
بی‌بی‌سی در ادامه مدعی شد: جمهوری اسلامی را می‌توان از بستگان خانواده‌ رژیم‌های توتالیتر یا تمامیّت‌خواه قلمداد کرد. یکی از خصائص مشترک آنها، تعلق و تکیه‌ استراتژیک به علوم طبیعی و تجربی و تکنولوژی مدرن است.
علم و تکنولوژی مدرن به آدمی ‌این توان را می‌بخشد که از تنگنای مرزها و محدودیت‌های جسم زمین‌گیر خود فراگذرد و به لایه‌هایی از آگاهی عینی کیهان و جهان نائل آید که پیش از آن تنها تیر گمان و خرافه و حدس آن را نشانه می‌رفت.
نویسنده مدعی شد: پیامد خویشاوندی علم‌پرستی با اراده‌ معطوف به قدرت، غلبه‌ داروینیسم اجتماعی بر ذهنیت فرمانروایان جامعه است. داروینیسم اجتماعی به انواع و اقسام نظریه‌هایی‌اشاره دارد که مفاهیم بیولوژیکی چون «انتخاب طبیعی» و «بقای اصلح» را بر جامعه‌شناسی و سیاست‌ تطبیق می‌دهند. این نگرش به طور کلی جهان انسانی را نیز آوردگاه پیکار بی‌امان و بی‌پایان آدمیان با هم می‌داند و نابودی ضعیف و به جان دربردن قوی را تقدیر طبیعت می‌انگارد؛ دیدگاهی که در آن سیاست و اخلاق جا و معنایی برای خود نمی‌یابند.
رهبر نظام یک‌بار، در سخنرانی نوروزی در حرم رضوی مشهد (سال ۱۳۹۳) در توجیه سیاست خارجی و برنامه‌های نظامی ‌ایران شعری از ایرج میرزا را بسان شاهد نقل کرد: مرگ برای ضعیف امر طبیعی است- هر قوی اول ضعیف گشت و سپس مرد. (آیت‌الله) در ادامه گفت: «این را قبول دارم که مرگ در دنیایی که بر اساس افکار مادّی اداره می‌شود، برای ضعیف امر طبیعی است؛ این را قبول دارم. اگر یک ملّتی به خود نیاید، خود را قوی نکند، دیگران به او زور می‌گویند. بعضی ملّت‌ها هستند که تا قوی‌شدن، فاصله‌ زیادی دارند؛ امیدی وجود ندارد که بخواهند در خود آن نیرویی را که بتوانند مقابله کنند با زورگویان و گردن‌کلفت‌های عالم، ایجاد کنند؛ امّا ملّت ما این‌جور نیست؛ ما اوّلاً استعداد قوی شدن، زیاد داریم؛ امکانات و ظرفیّتها هم زیاد داریم... قوی‌شدن یک ملّت فقط به این نیست که تسلیحات جنگی پیشرفته‌ای داشته باشد؛ البتّه تسلیحات هم لازم است، امّا فقط با تسلیحات هیچ ملّتی قوی نمی‌شود. من وقتی نگاه می‌کنم، سه عنصر را پیدا می‌کنم که دو عنصر از آنها همین دو نقطه‌ای است که در پیام عرض کرده‌ام؛ این سه عنصر اگر مورد توجّه قرار گرفتند، یک ملّت قوی می‌شود: یکی اقتصاد، یکی فرهنگ، و سوّمی‌ علم و دانش.» نویسنده در لابه‌لای مطلب خود ضمن استخدام ادبیات فاشیستی و برچسب‌زنانه، سعی کرده جمهوری اسلامی را با نظام‌های توتالیتر، کمونیستی و فاشیستی مقایسه کند؛ و حال آنکه در دنیا، بیشترین سوء‌استفاده و فسادانگیزی به واسطه فناوری را حاکمان رژیم‌های مدعی لیبرال-  دموکراسی در جنگ جهانی اول و دوم و ده‌ها جنگ و جنایت منطقه‌ای دیگر مرتکب شده‌اند که اتفاقاً آقای خلجی نان‌خور آنهاست و خلجی در عین‌حال از جمله وطن‌فروشانی است که با امضای نامه‌هایی خواستار تشدید تحریم ملت ایران توسط رژیم آمریکا شده‌اند. اما ملاحظه دیگری هم درباره نویسنده وجود دارد و آن اینکه وی همسر مرجان شیخ‌الاسلامی (از متهمان اصلی فساد و اختلاس 606 میلیون یورویی در شرکت پتروشیمی) ‌است. شیخ‌الاسلامی پیش از این عضو و نامزد حزب منحله مشارکت در انتخابات مجلس ششم بود و در تحریریه روزنامه صبح امروز فعالیت داشت. او همچنین دبیر سیاسی روزنامه همبستگی بود که مسیح علی‌نژاد را زیر پر و بال گرفت (ادعای خود علی‌نژاد). او در دوره اصلاحات، مدتی هم مدیرعامل خبرگزاری میراث فرهنگی بود. وی در عین حال وارد زد و بندهای اقتصادی شد و پس از ‌ترس از بازداشت، سال 96 از کشور متواری شد. گفته می‌شود وی خانه‌ای دو میلیون و 300 هزار دلاری در کانادا دارد. وی متهم به مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی و تحصیل مال نامشروع به مبلغ 7 میلیون و 65 هزار یورو به علاوه 8 میلیون و 810 هزار دلار است.
بعد از افشای فساد مرجان شیخ‌الاسلامی در رسانه‌ها، خلجی عکس‌های مشترکش با شیخ‌الاسلامی را در شبکه‌های اجتماعی حذف کرد و مدتی بعد مدعی شد او ‌همسرش نیست و آن دو از هم طلاق گرفته‌اند! این نکته درباره یادداشت انباشته از غیظ بی‌بی‌سی شایان‌ذکر است که معمولاً هفته‌ای نیست که یک یا چند رسانه معتبر اروپایی و آمریکایی از قول اهل فن، پیشرفت‌های فنی و علمی ‌ایران را تحسین نکنند؛ اگرچه اغلب این رسانه‌ها‌ ترجیح می‌دهند این پیشرفت‌ها را سانسور کنند.

شرق: شعار روحانی درباره رفراندوم به تسلیم اجباری در مذاکره ختم می‌شود
می‌گویند آش به قدری شور شده که صدای آشپز هم درآمده است؛ حکایت تبدیل جنگ دیپلماتیک به سوژه رفراندوم توسط روحانی که صدای روزنامه بزک‌کننده مذاکره با آمریکا را هم درآورد.
روزنامه شرق با خطا معرفی کردن اظهارات روحانی درباره همه‌پرسی بر سر تعامل و مذاکره با غرب نوشت: از نگاه عملی باید از مستقبلان این پیشنهاد پرسید تا چه حد تصور می‌کنند واقعاً چنین همه پرسی‌ای در دستور کار قرار خواهد گرفت؟ نوع حمایتی که برخی از چنین ایده‌هایی نشان می‌دهند، در حالی معنادار خواهد بود که بنا باشد به‌عنوان یک گزینه احتمالی به آن پرداخته شود. آیا واقعاً از صحنه سیاسی امروز، مسیری که در آن برای سیاست خارجی، تعامل با دنیا، رابطه با آمریکا، رابطه با اروپا یا... همه‌پرسی برگزار شود، وجود دارد؟ شواهد چنین نشان نمی‌دهند، نه بدنه پیگیری برای این ایده شکل گرفته، نه جریان‌های سیاسی منتقد برنامه‌ای برای تعقیب این پیشنهاد ارائه داده‌اند و نه جریان مستقر تمایلی نشان داده که رویکرد خود را در معرض چالش بگذارد. حتی در دولت نیز تحرکی فراتر از اظهارات هرازگاهی رئیس‌جمهور در این زمینه دیده نمی‌شود. با نگاه بدبینانه، می‌توان ارجاع دوباره رئیس‌جمهور به مواضع روزهای دور خود را تلاشی ضعیف برای جلب دوباره بدنه اجتماعی سابقش با رفتار پوپولیستی و ظاهری دانست.
اما به‌طور مشخص و از نگاه راهبردی، ارجاع به آرای مستقیم مردم در قالب همه‌پرسی در حوزه دیپلماسی، خطایی است بزرگ و خطرناک که یک نمونه آن همین حالا در پیش چشم دنیا در نمایش است. بریتانیایی که درباره ادامه عضویت در اتحادیه اروپا یا خروج از آن، تصمیم را به صندوق مستقیم سپرد، چهار سال تمام است در یک بحران سیاسی تمام‌عیار به سر می‌برد که دو نخست وزیر را قربانی کرده است؛ تمام اکسیژن سیاسی و کاری دولت و پارلمان را به خود اختصاص داده و فرصت بررسی همه موضوعات دیگر را گرفته است و تازه بعد از چهارسال هنوز هم مشخص نیست دقیقاً چه اتفاقی قرار است بیفتد! این تازه در تعامل بریتانیا با نهادی است که رابطه خصمانه با بریتانیا ندارد و ترجیح می‌دهد این روند با حداقل آسیب طی شود. مشکل اول در این زمینه این است که برگزاری همه‌پرسی در چنین مسائلی در واقع نه رجوع به آرای عمومی که گریز از مسئولیت است.
مقامات اجرائی و تقنینی، با رأی مردمی که مواضع و دیدگاه‌های آنها را می‌دانند، انتخاب شده‌اند تا دقیقاً به همین کار یعنی تصمیم‌گیری درباره پیچیدگی‌های مسائل و روابط بپردازند. رسانه‌های بریتانیایی چهار سال است تلاش می‌کنند ابعاد برگزیت را برای مردم شرح دهند و هنوز بسیاری از کارشناسان این حوزه هم دقیقاً نمی‌توانند مشخص کنند چه خبر است. اگر بنا باشد مردم تا این حد درگیر جزئیات فرایندها شوند، پس مجلس و دولت قرار است چه کار کنند؟
می‌توان گفت حامیان همه‌پرسی در سیاست خارجی هم در واقع حامی تعقیب خواست مردم نیستند، بلکه با این تصور که مردم  و با آنها هم‌نظرند، همه‌پرسی را راه میان‌بر می‌دانند. کافی است تصور کنیم نتیجه همه‌پرسی به سؤالی مثل «تعامل با دنیا» نه باشد. آیا حامیان فعلی این ایده حاضرند تا اطلاع ثانوی مذاکره و دیپلماسی را بایگانی کنند؟ در مثال مذاکرات برجام، دولت روحانی مشخصاً با رأی مردم برای مذاکره و تعامل بر سر کار آمده بود و پیگیر چنین روندی نیز بوده‌، اما هم‌زمان این را هم می‌دانست که باید در این مذاکرات، منافع ملی را پیگیری کند. طرف مقابل هم می‌دانست که تیم نمایندگان ایران در این مذاکرات، متعهد به کسب نتیجه در هر شرایطی نیست و می‌تواند جایی که هزینه‌ها بیشتر از فایده‌ها شد، به کشور برگردد. کافی است تصور کنیم دولت روحانی به جای پیروزی در انتخابات با یک همه‌پرسی ملزم به امضای توافق برجام یا هر نوع تعامل دیگری در این زمینه بود. چنین دولتی، چه توانایی برای مذاکره می‌داشت؟ طرف مقابل که طبعاً بر حسب وظیفه به دنبال منافع ملی خود است، با چه انگیزه‌ای باید به دنبال تنظیم توافقی باشد که منافع دو طرف به میزانی قابل قبول در آن تأمین شود. وقتی بداند که یک طرف چاره‌ای ندارد جز اینکه با توافق برگردد؟!

پدرخوانده‌های شریک قدرت بدون پذیرش صورت حساب هزینه‌ها!
دبیر کل حزب پدرخوانده‌ها در ائتلاف اصلاح‌طلبان می‌گوید مشکل اصلاح‌طلبان، نظارت استصوابی است.
علی شکوری راد رئیس حزب اتحاد ملت (بازماندگان حزب منحله مشارکت) گفته است: «مشکل ما اصلاح‌طلب‌ها نظارت استصوابی و امکان حضور نامزدهای اصلی در انتخابات است ما مشکل چندانی برای انسجام نداریم. فرآیند رسیدن به انسجام در ما کارآمدتر از اصولگرایان است.
او در عین حال درباره انتخابات آتی مجلس گفت که اصلاح‌طلبان، دیگر با طیف اعتدالیون ائتلاف نمی‌کنند.
افراطیون مدعی اصلاح‌طلبی مدتی است مسئولیت سوء مدیریت، بی‌کفایتی و کم‌کاری منتخبان مورد حمایت خود در مجلس و دولت را به گردن نظارت شورای نگهبان (عدم امکان معرفی نامزدهای مطلوب) و یا کمی اختیارات می‌گذارند. و این در حالی است که اولاً آنها 40 سال در موقعیت‌های مختلف اجرایی و تقنینی حاضر بوده‌اند و کاملاً با ساز و کارها آشنا هستند و اگر ادعا دارند مدیران و نمایندگان فاقد اختیار هستند، اصلاً نباید در انتخابات حاضر شده و وعده‌های فریبنده و دهان‌پرکن بدهند.
ثانیاً اگر واقعاً معتقد بوده‌اند در انتخابات نامزد شایسته ندارند، نباید از فهرست امید با وعده و وعیدهای آن‌چنانی حمایت می‌کردند و از مردم می‌خواستند برای رونق زندگی‌شان به این فهرست رأی دهند. یعنی همان روز اول می‌گفتند از این فهرست، امید هیچ تدبیری نداشته باشید!
ثالثاً طیف مذکور چه در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 و چه در سال 96، دارای نامزدهای اصلاح‌طلبی مانند عارف و جهانگیری بوده‌اند؛ ضمن این که مشی و سوابق حسن روحانی را می‌شناخته‌اند با این وصف چرا حاضر نشدند از محمدرضا عارف یا اسحاق جهانگیری حمایت کنند؟ آیا جز به دلیل نداشتن اعتماد به نفس و اطمینان از این که اولاً نامزدشان رأی نمی‌آورد و ثانیاً در صورت رأی نیاوردن هم هزینه‌های ناکارآمدی یک دولت ائتلافی برآمده از اشرافیت را به جان بخرند و مسئولیت آن را برعهده بگیرند؟ بنابراین ترجیح داده‌اند همواره پشت سر کسی پنهان شوند. زمانی پشت خاتمی سپس پشت سر هاشمی و بعداً پشت سر روحانی. به وقت بازخواست هم گفته‌اند ما هم منتقد این دولتمردان هستیم.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 30 مهر 1398
رئیس‌جمهور آمریکا:
کیم جونگ اون آدم با شخصیتی است
اوباما 11 بار به او زنگ زد، جوابش را نداد   
۱۳۹۸/۰۷/۳۰
«دونالد ترامپ» در جریان نشست کابینه‌اش، ضمن اعلام این‌که رهبر کره شمالی ترجیح داده با وی ارتباط برقرار کند نه با رئیس‌جمهور سابق آمریکا، گفته «باراک اوباما» ۱۱ بار تلاش کرد با رهبر کره شمالی تماس بگیرد اما موفق نشد.
رئیس‌جمهور آمریکا، که سه بار به صورت رو در رو با «کیم جونگ اون»، رهبر کره شمالی، دیدار کرده، می‌گوید: «من او را دوست دارم و او هم مرا دوست دارد. ما با هم تفاهم داریم. من به او احترام می‌گذارم و او نیز برای من احترام قائل است».
به گزارش «دیلی میل»، او همچنین گفته: «رئیس‌جمهور سابق آمریکا، در جریان گذار قدرت به من گفته بود که جاه طلبی اتمی کره شمالی بزرگترین مشکل است و او نمی‌دانست که چطور آن را حل کند... اوباما به من گفت که نمی‌داند چطور این مسئله را حل کند. من از او پرسیدم که آیا تا به حال به کیم جونگ اون زنگ زده‌ای؟ اوباما پاسخ داد، خیر. اما حقیقت این است که اوباما ۱۱ بار تلاش کرد تا با کیم تماس بگیرد اما رهبر کره شمالی که مرد باشخصیتی است به تماس‌های او پاسخ نداد. کیم برای اوباما احترامی قائل نبود اما به تماس‌های من پاسخ داد».
اما این اظهارات ترامپ بی‌پاسخ نماند. «بن رودز»، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در دوران ریاست جمهوری اوباما، یک ساعت پس از این اظهارات در توئیتی نوشت که ترامپ یک «دروغگوی سریالی» است و تماسی که او توصیف می‌کند، هرگز صورت نگرفته است.
گفتنی است گرچه «اوباما» در سال ۲۰۰۷ میلادی در حالی که به عنوان نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مبارزه می‌کرد، گفته بود که می‌خواهد بدون هیچ پیش شرطی با «کیم جونگ اون» دیدار کند اما هیچ سند و مدرکی دال بر این وجود ندارد. از سوی دیگر، همچنین باید توجه داشت که «ترامپ» خیلی دوست دارد پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال آتی از پشم مذاکرات بی‌نتیجه‌اش با «اون» کلاهی برای خود ببافد.


آمریکا دوباره عربستان را تحقیر کرد
ترامپ: سعودی‌ها به جز پول چیز دیگری ندارند  

Image result for ‫ترامپ: سعودی‌ها به جز پول چیز دیگری ندارند‬‎
رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه با شبکه فاکس‌نیوز بار دیگر با لحنی تحقیرآمیز خطاب به سعودی‌ها گفته: «آنها جز پول، چیز دیگری ندارند». این در حالی است که عربستان اگر به تعامل هم باشد، گوی سبقت را در تعامل با آمریکا از همه ربوده است!
«آمریکا بیشتر از دشمنان، دوستان خود را تحقیر و تحت فشار می‌گذارد.» شاید این جمله در نگاه نخست عجیب باشد اما واقعیت این است که آمریکا نشان داده ارتباط و تعامل با آن هیچ قاعده خاصی ندارد و کشورها و بازیگران برای آمریکا تاریخ مصرف دارند. علاوه‌بر این برخی کشورهای منطقه غرب آسیا به روش‌های مختلف به آمریکا باج داده‌اند تا بلکه احترام وی را به نوعی بخرند اما ترامپ نه تنها هیچ احترامی برای این کشورها قائل نشده بلکه همچنان به تحقیر کردن آنها و باج خواهی مشغول است. عربستان نمونه روشنی از کشورهایی است که بیشترین «تعامل» را با آمریکا دارد اما بیشتر از سایرین تحقیر می‌شود. ترامپ تاکنون با یا بی‌مناسبت، سعودی‌ها را تحقیر کرده است.
رئیس‌جمهور آمریکا این بار در یک مصاحبه تلویزیونی ضمن تکرار ادعای دست داشتن ایران در حمله به تاسیسات نفتی عربستان، با افتخار از دستاورد دولتش در زمینه گرفتن پول از سعودی‌ها گفته است. رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز، به سؤالات «شان‌هانیتی» مجری محبوب خود درباره مسائل مختلف داخلی و خارجی پاسخ داد. شان هانیتی در بخشی از این مصاحبه که بخش اعظم آن به صحبت درباره جنجال‌های داخلی در آمریکا بر سر رسوایی «اوکراین‌گیت» گذشت، از ترامپ درباره تنش‌ها بین واشنگتن و تهران و اختلافات در منطقه غرب آسیا سؤال کرد.‌هانیتی پرسید: «به من اجازه بدهید از شما درباره ایران سؤال کنم. ایران یک پهپاد (آمریکایی) را در هوا هدف قرار‌داد. آنها نفتکش‌ها را توقیف کرده‌اند. شما درباره استقلال انرژی آمریکا و تنگه هرمز صحبت کردید».‌هانیتی با‌اشاره به سرنگونی پهپاد گران قیمت و جاسوسی «گلوبال‌هاوک» آمریکا توسط ایران، خطاب به رئیس‌جمهور آمریکا گفت: «من از اینکه شما به ایران حمله نکردید، شگفت‌زده شدم». ترامپ در پاسخ به شگفتی مجری فاکس نیوز گفت: «ما (با حمله نکردن به ایران) حسن نیت زیادی (برای آمریکا) درست کرده‌ایم. آنها یک پهپاد را که کسی در آن نبود، ساقط کردند. حسن نیت زیادی درست شده است. آنها عربستان را هدف قرار‌دادند. ما (آمریکا) نظامیانمان را به عربستان فرستادیم». رئیس‌جمهور آمریکا برای توجیه اعزام نظامیان این کشور به عربستان، با افتخار از گرفتن پول در ازای اعزام نظامیان سخن گفت و بار دیگر به عربستان توهین کرد:
«عربستان دارد پول اعزام نظامیان آمریکا را پرداخت می‌کند. شما می‌دانید که این موضوع هرگز قبلا اتفاق نیفتاده بود. ما به آنها گفتیم که شما باید پولش را بدهید و آنها دارند پول می‌دهند. آنها به‌جز پول، چیز دیگری ندارند فقط پول نقد...آنها دارند پول می‌دهند و ما برخی از نظامیانمان را به آنجا فرستادیم و می‌خواهیم که از آنها به خوبی حفاظت کنیم.»
اظهارات ترامپ درباره دلیل انفعال دولت آمریکا در برابر سرنگونی پهپاد این کشور در شرایطی مطرح شده که رسانه‌های آمریکایی و برخی مقام‌های این کشور پیشتر گفته‌اند که نگرانی اصلی دولت ترامپ، واکنش ایران به هر گونه حمله آمریکا بوده است. در همین ارتباط، پانزدهم شهریورماه «جوزف دانفورد»، رئیس‌ وقت ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا در نشست‌اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا گفته بود: «به توانمندی‌های نظامی ایران احترام می‌گذارم».


 فرمان ترامپ به جمهوری‌خواهان
برای مبارزه سرسختانه با استیضاح کنندگان
Image result for ‫فرمان ترامپ به جمهوری‌خواهان برای مبارزه سرسختانه با استیضاح کنندگان‬‎
رئیس‌جمهور آمریکا در حالی که «نانسی پلوسی»، رئیس‌مجلس نمایندگان آمریکا گزاره‌برگی درباره شواهد موجود برای استیضاح او منتشر کرده از جمهوری‌خواهان خواست «سرسختانه‌تر» در مقابل استیضاح او بایستند.
در میانه درگیری دموکرات‌ها و جمهوری خواهان بر سر موضوع استیضاح ترامپ دفتر نانسی پلوسی رئیس‌دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا سندی را منتشر کرده که به اعتقاد دموکرات‌ها «مستدل‌ترین مدرک ارائه شده تاکنون در تحقیقات مربوط به استیضاح دونالد ترامپ» در پرونده «اوکراین گیت» است. در این سند چهار صفحه‌ای به نوعی روند تحقیقات‌ دموکرات‌ها مربوط به استیضاح ترامپ، مشخص می‌شود. در این سند آمده: «دونالد ترامپ به سوگند ریاست جمهوری خود و به امنیت ملی کشور ما و یکپارچگی فرآیند انتخابات ما تنها به منظور کسب منافع شخصی سیاسی خیانت کرده است». به گزارش ایسنا سند منتشر شده از سوی نانسی پلوسی همچنین به پیامک‌هایی که از سوی «کرت وولکر»، فرستاده سابق آمریکا به اوکراین در اختیار کمیته‌های تحقیق‌کننده در مجلس نمایندگان آمریکا در ارتباط با استیضاح ترامپ قرار گرفت، استناد می‌کند. این پیامک‌ها حاوی صحبت‌های چند دیپلمات درباره تلاش‌های دولت آمریکا به هدف اعمال فشار بر رئیس‌جمهور اوکراین برای تحقیقات علیه پسر بایدن بوده و به عنوان مدرک دست زدن به یک «کمپین فشار» در نظر گرفته شده است.در واکنش به این اقدام نانسی پلوسی، ترامپ از جمهوریخواهان خواست «سرسختانه» مقابل استیضاح وی از سوی دموکرات‌ها بایستند. ترامپ روز دوشنبه در جلسه کابینه گفت که جمهوری‌خواهان باید متحد باشند و سرسختانه‌تر از او دفاع کرده و با استیضاح مبارزه کنند.
ترامپ پیش از این و پس از اینکه یکی دو جمهوری خواه با استیضاح او موافقت کردند، جمهوری خواهان را تهدید کرد، مشارکت در استیضاح در پرونده کاری آنها ثبت خواهد شد. وی بارها ابراز اطمینان کرده که دموکرات‌ها در استیضاح وی شکست خواهند خورد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 30 مهر 1398
اسد ضمن حضور سرزده در جبهه ادلب:
نبرد ادلب اساسی‌ترین نبرد برای یکسره کردن کار تروریست‌هاست   
 ۰ ۱۳۹۸/۰۷/۳

Image result for ‫اسد ضمن حضور سرزده در جبهه ادلب‬‎
رئیس‌جمهور سوریه با حضور در جبهه‌ نبرد استان ادلب، «رجب طیب اردوغان» را دزد خواند و نبرد ادلب‌ را نیز «اساسی‌ترین جنگ برای یکسره کردن کار تروریسم» در سوریه دانست.
«بشار اسد» در جمع نظامیان جبهه جنوبی ادلب گفت:‌ اردوغان دزد است. (دیروز) کارخانه‌ها، گندم و نفت سوریه را دزدید و امروز نیز مشغول دزدیدن خاک سوریه است... همه سرزمین سوریه به یک‌اندازه اهمیت دارد، اما ما طبق اولویت‌ها و وضعیت میدانی عمل می‌کنیم. اردوغان دو هفته قبل ارتش ترکیه را روانه خاک سوریه کرده است.
رئیس‌جمهور سوریه همچنین گفت: نبرد ادلب، اساسی‌ترین نبرد برای پایان دادن به آشوب و یکسره کردن کار تروریسم در مناطق مختلف سوریه است. اوایل سال جاری ارتش سوریه قصد داشت که استان ادلب در شمال غرب سوریه را مثل سایر استان‌ها پاک‌سازی کند، اما ترکیه و دیگر کشور‌های حامی تروریسم، در این مسیر سنگ‌اندازی کرده‌اند.حضور نماینده رژیم صهیونیستی در نشست امنیتی بحرین!
آل‌خلیفه در خیانت به آرمان فلسطین گوی سبقت را از آل‌سعود ربود

Image result for ‫آل‌خلیفه‬‎
رژیم آل‌خلیفه کنفرانس امنیت کشتیرانی و هوانوردی خلیج‌فارس را با همکاری آمریکا و لهستان و با مشارکت رژیم صهیونیستی در منامه پایتخت بحرین آغاز کرد! تا در خیانت به فلسطین و خوش‌رقصی برای صهیونیست‌ها پیش‌قراول آن چند کشور مترجع عربی شود.
پیشتر روزنامه «تایمزِ اسرائیل» نوشته بود «دانا بنونیستی گبی»، مدیر امنیت منطقه‌ای و مقابله با تروریسم وزارت امور خارجه اسرائیل، در نشست منامه حاضر خواهد شد، وزارت خارجه این رژیم نیز حضور هیئتی از این کشور در منامه را تکذیب نکرد. دوشنبه این کنفرانس دو روزه، در ادامه نشست نافرجامِ سال گذشته «حمایت از امنیت و صلح خاورمیانه»، در ورشو پایتخت لهستان، آغاز شد.
به گزارش ایرنا، در حالی که حضور هیئتی از رژیم صهیونیستی در نشست منامه یکی از نشانه‌های عادی ‌سازی روابط برخی از کشورهای عربی از جمله بحرین با این رژیم است. البته کنفرانس ورشو نیز فوریه (بهمن- اسفند) سال گذشته با محور ایران و غرب آسیا در پایتخت لهستان با حضور وزیر خارجه و معاون اول رئیس‌جمهوری آمریکا و نیز نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی برگزار شده بود. آمریکا ادعا می‌کند با برگزاری این کنفرانس ائتلاف ضدایرانی را منسجم می‌کند و کشورهای غربی و عربی را گردهم می‌آورد. اما کارشناسان سیاسی و ناظران امور منطقه با‌اشاره به شکست کنفرانس ورشو پیش‌بینی می‌کنند که نشست منامه نیز در جبران شکست‌های آمریکا در مقابل ایران هیچ کمکی نمی‌کند.
گفتنی است پیشتر یکی از مسئولان رژیم صهیونیستی عید قربان را به همتای بحرینی‌اش تبریک گفته بود! که این مسئله نشانه‌ای از عادی‌‌سازی روابط آل‌خلیفه و رژیم صهیونیستی تعبیر شد، اما حالا حضور هئیت صهیونیستی در منامه پیشتازی آل‌خلیفه در این مورد را به خوبی نشان می‌دهد؛ حتی عربستان هم در این مورد با چنین سرعتی پیش نرفته است. خیانت ارتجاع عرب به آرمان فلسطین در حالی است که برخی کشورهای اروپایی یا سازمان‌های مستقل حقوق بشری فعال در این کشورها، مشغول تحریم رژیم صهیونیستی به دلیل جنایت علیه فلسطینی‌ها هستند.انصارالله:
حضور سودان در جنگ یمن با اجبار و فشار سعودی‌هاست

یکی از مقامات جنبش انصارالله یمن تاکید کرده نظام جدید سودان تحت فشار عربستان و امارات به یمن نیرو می‌فرستد.
مسئله حضور سربازان سودانی در جنگ یمن همواره یک مسئله پرچالش بوده است. در دوران رئیس‌جمهور برکنار شده سودان یعنی «عمر البشیر» این کشور با دریافت پول از عربستان و امارات، سربازانش را برای جنگ به یمن می‌فرستاد. اما با برکناری وی، امید آن بود که نظام جدید به این روند پایان دهد اما پایان نداد.
خبرهای منتشر شده نشان می‌دهد سودان تحت فشار ریاض و ابوظبی همچنان به اعزام سرباز به یمن ادامه می‌دهد. «عبدالقادر مرتضی» رئیس‌کمیته ملی امور اسیران در جنبش انصارالله در این راستا با‌اشاره به اینکه «سودان امروز تحت قیمومت عربستان و امارات است» طی توئیتی نوشته، نظام جدید سودان نیز به اعزام هزاران جوان سودانی به جبهه‌های نبرد در یمن ادامه می‌دهد. به گزارش باشگاه خبرنگاران، عبدالقادر مرتضی همچنین نوشته:« دلاورمردان ارتش و کمیته‌های مردمی یمن یک هفته پیش گروهی از نظامیان سودانی را در جبهه حجّه به اسارت درآورند و ان‌شاءالله موفقیت‌های آینده بزرگ‌تر خواهد بود. مردم سودان تاکنون نتوانسته‌اند از قیمومت عربستان و امارات خلاص شوند زیرا نظام جدید سودان همچنان هزاران نفر از فرزندان سودان را وارد جنگ بیهوده یمن می‌کند تا به عربستان و امارات خدمت کند».
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 30 مهر 1398


آمریکا در یک رزمایش ساده 3 کشته و 3 زخمی داد! 
   ۱۳۹۸/۰۷/۲۹

Image result for ‫آمریکا در یک رزمایش ساده 3 کشته و 3 زخمی داد‬‎
طی یک رزمایش نظامی ارتش آمریکا که در راستای «ارتقاء سطح نظامی» این کشور برگزار شد، 3‌نظامی آمریکایی جان خود را از دست دادند و 3 نظامی هم زخمی شدند!
حین برگزاری یک رزمایش نظامی در ایالت «جورجیا»، سه سرباز آمریکایی کشته شدند. به گزارش «نیویورک تایمز»، این حادثه زمانی رخ داده که نیروهای نظامی یگان یکم زرهی مستقر در پایگاه «فورت استوارت-هانتر»، در حال جابه‌جایی با یک خودرو نظامی «بردلی»، به درون یک رودخانه واژگون می‌شوند.
 وزارت دفاع آمریکا طی بیانیه‌ای ضمن تایید مرگ این سه نظامی اعلام کرده در حال تحقیق در مورد علت حادثه است. طی این حادثه سه نفر هم زخمی شده و به بیمارستان منتقل شدند. ژنرال «تونی آگوتو» فرمانده یگان یکم زرهی مستقر در این پایگاه ضمن تاسف‌آور خواندن این اتفاق، مراتب تسلیت خود را به خانواده‌های بازماندگان اعلام کرده است.
بنی گانتس خطاب به نتانیاهو؛ استعفا کن و برو!

Image result for ‫بنی گانتس خطاب به نتانیاهو؛ استعفا کن و برو!‬‎
رئیس ‌ائتلاف «آبی- سفید» رژیم صهیونیستی در پی ناتوانی «بنیامین نتانیاهو» در تشکیل کابینه جدید، از او خواست استعفا کند و برود. نتانیاهو ممکن است در صورت شکست، راهی زندان شود!
«بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که اخیرا در انتخابات پارلمانی با آرایی شکننده مجوز تشکیل کابینه را از رئیس ‌این رژیم دریافت کرده همچنان در ائتلاف با سایر احزاب «ناتوان» است. نتانیاهو اکنون حمایت 55 کرسی را دارد اما برای تشکیل کابینه به 61 کرسی نیاز دارد. روز چهارشنبه (فردا) فرصت اعطا شده به نتانیاهو برای تشکیل کابینه به پایان می‌رسد و اگر وی در این مسیر موفق نشود رئیس‌رژیم صهیونیستی رقیب وی یعنی «بنی گانتس» را مامور تشکیل کابینه خواهد کرد. حالا «بنی گانتس» از نتانیاهو خواسته استعفا داده و از سیاست خداحافظی کند!
به گزارش ایسنا، مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین به نقل از شبکه هفت تلویزیون رژیم صهیونیستی گزارش داده، «بنی گانتس» خطاب به نتانیاهو، تاکید کرده «انتخابات کنست اخیر به پایان رسید و باز هم شاهد شکست در تشکیل دولت جدید هستیم و نتانیاهو به جای اینکه بیش از این وقت را تلف کند، باید اختیار تعیین کاندیدای نخست‌وزیری را به روون ریولین رئیس‌این رژیم بازگرداند».
«نتانیاهو» تا روز چهارشنبه فرصت دارد کابینه جدید را تشکیل دهد در غیراین صورت احتمالا ماموریت تشکیل دولت جدید به گانتس واگذار خواهد شد. نتانیاهو طی هفته‌های گذشته چندین مرتبه با بنی گانتس رئیس ‌ائتلاف آبی- سفید و آویگدور لیبرمن رهبر حزب «اسرائیل خانه ما» برای تشکیل کابینه جدید مذاکره کرده ‌اما این مذاکرات هر بار به شکست انجامیده است.
او اخیرا طرحی را به گانتس برای تشکیل دولت وحدت پیشنهاد داد که این طرح نیز با مخالفت او همراه بود. شبکه عبری زبان «کان» تاکید کرده نتانیاهو با بنی گانتس تماس گرفته و راه‌حلی را به او برای تشکیل دولت وحدت ارائه داده است. به گفته نتانیاهو، دولت آینده بر پایه اجماع سراسری تشکیل خواهد شد تا قادر به مقابله با چالش‌های امنیتی و اقتصادی پیش‌رو باشد و برای تشکیل آن تمامی احزاب و طرف‌ها باید از برخی خواسته‌های خود کوتاه بیایند. بنیامین نتانیاهو اظهار کرد: «به همین خاطر از گانتس می‌خواهم سریعا مذاکرات برای تشکیل دولت جدید را آغاز کند». در مقابل، گانتس پیشنهاد نتانیاهو برای تشکیل دولت وحدت را رد کرد. «گانتس» در توئیتی تاکید کرد هدف نتانیاهو از پیشنهاد خود تشکیل دولت وحدت نیست، بلکه کسب مصونیت به خاطر پرونده‌های قضایی‌اش است.


وضعیت جنگی در شیلی ده‌ها معترض ضددولتی کشته یا زخمی شدند
Image result for ‫وضعیت جنگی در شیلی ده‌ها معترض ضددولتی کشته یا زخمی شدند‬‎
اعتراضات مردم شیلی علیه سیاست‌های اقتصادی دولت این کشور از سه روز گذشته، ده‌ها زخمی و حداقل 7 کشته بر جای گذاشته و دولت این کشور صراحتا اعلام کرده کشورش درگیر شرایط جنگی است.
 پس از شورش‌ها در اکوادور، حالا نوبت شیلی است که سخت‌تر و خشونت‌آمیز‌تر از اکوادور فضای آمریکای لاتین را ملتهب و ناآرام نگه دارد. اعتراضات خشونت‌آمیز شیلی تا سومین روز خود ده‌ها کشته و زخمی بر جای گذاشته است. به گزارش «یورو نیوز»، حدود ۱۰ هزار نیروی ارتش و پلیس در خیابان‌های شهر‌های مختلف شیلی مستقر شده‌اند تا کنترل اوضاع را در دست گیرند. دولت شیلی همراه با نیرو‌های نظامی و پلیس از شامگاه جمعه مقررات منع آمد و شد را از ساعت ۷ شب تا ۶ صبح در پایتخت به اجرا گذاشته است و فرمانده ارتش از شهروندان خواسته از خانه‌های خود خارج نشوند. حضور «پینیه‌را»، رئیس‌جمهور شیلی، همراه با نظامیان این کشور در یک برنامه زنده تلویزیونی، باعث شد تا بسیاری از منتقدان، عملکرد وی را با دیکتاتوری نظامی «آگوستو پینوشه» (۱۹۷۳-۱۹۹۰) مقایسه کنند. او در نطق تلویزیونی خود با اعلام وضعیت جنگی گفت که نبرد شیلی نبردی میان چپ و راست نیست بلکه دولت در برابر افرادی که احترامی برای دموکراسی و میهن قائل نیستند در حال جنگ است.
اعتراض‌های سراسری شیلی شامگاه جمعه از «سانتیاگو»، پایتخت این کشور، و با تظاهرات علیه افزایش قیمت بلیط مترو آغاز شد! معترضان به فروشگاه‌ها و اموال عمومی و خصوصی حمله کرده و اقدام به تخریب آنها می‌کنند.
گفتنی است شیلی از جمله کشورهای آمریکایی است که اعتراض‌های خشونت بار در آن تقریبا به امری عادی تبدیل شده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 30 مهر 1398
رئیس‌جمهور آمریکا: اوباما، هم سوریه را از دست داد
هم یک میلیون نفر را به کشتن داد 
    ۱۳۹۸/۰۷/۲۹

Image result for ‫ترامپ و اوباما‬‎
«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در جدیدترین اظهارات خود، «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور سابق این کشور را مسئول کشته شدن «یک میلیون نفر در سوریه» دانست.
عقب‌نشینی رئیس‌جمهور آمریکا از سوریه و خیانت این کشور به کردهای مسلح، تازه‌ترین مورد اختلافات سنگین بین دموکرات‌ها و جمهوری خواهان است. ریشه این اختلافات هم بیش از هر چیز باز می‌گردد به رسوایی «اوکراین گیت» و تلاش ترامپ برای بهره‌برداری شخصی از قدرت علیه «جو بایدن»، رقیب انتخاباتی‌اش. سوءاستفاده‌ای که دموکرات‌ها را این بار خیلی جدی به فکر «استیضاح» ترامپ‌انداخته است. حالا «سفر نانسی پلوسی»، رئیس‌اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا به اردن که به نوشته «واشنگتن پست» هدفی جز سیلی زدن به ترامپ ندارد، باعث نگرانی ترامپ شده است.
 ترامپ دیروز طی توئیتی به سفر نانسی پلوسی، به اردن این طور واکنش نشان: «نانسی پلوسی در قالب هیئتی از ۹ مقام از جمله آدام شفِ فاسد در حال سفر به اردن است تا شرایط سوریه را بررسی کند. او باید بفهمد که چرا اوباما حدودی تعیین کرد و پس از آن هیچ کاری انجام نداد، او سوریه و تمام احترام‌ها را از دست داد. اما من کاری انجام دادم، شلیک ۵۸ موشک. یک میلیون نفر بر اثر‌اشتباه اوباما کشته شدند».
«شف»، رئیس‌کمیته قضائی مجلس نمایندگان آمریکا و مسئول تحقیقات در زمینه استیضاح ترامپ است و علت عصبانیت ترامپ از وی نیز به این مورد برمی گردد. دونالد ترامپ در این توئیت‌ها خواستار آن شد که نانسی پلوسی  درباره خط قرمز ادعایی که باراک اوباما در زمان ریاست جمهوری‌اش برای حکومت سوریه تعیین(حملات ادعایی شیمیایی) و سر آخر به آن عمل نکرد هم، تحقیق
کند.
نانسی پلوسی هم در بیانیه‌ای از سفرش به غرب آسیا دفاع کرد و گفت: «با توجه به تعمیق بحران در سوریه بعد از حمله اخیر ترکیه، هیئت ما مذاکراتی حیاتی را درباره تاثیرات وارد شده بر ثبات منطقه‌ای، افزایش موج مهاجرت آوارگان و ایجاد یک گشایش خطرناک برای گروه تروریستی داعش، روسیه و ایران انجام داد».
واشنگتن پست در گزارشی به بررسی علت سفر ناگهانی رئیس‌مجلس نمایندگان آمریکا به اردن و افغانستان پرداخت و آن را نشان‌دهنده اختلاف عمیق وی با ترامپ دانست. پایگاه اینترنتی نشریه واشنگتن پست در گزارش خود نوشت: «سفر اعلام نشده نانسی پلوسی، به همراه هیئتی بلندپایه از کنگره به افغانستان، بر اختلاف نظر عمیق وی با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا درخصوص طرح ناگهانی خروج نظامیان این کشور از شمال سوریه و متعاقب آن حملات نظامی ترکیه به مواضع شبه نظامیان کرد سوریه حکایت دارد. هنوز هیچ کشوری جزییاتی از مذاکرات هیئت اعزامی از کنگره آمریکا را منتشر نکرده است.  پلوسی پیشتر توافق آتش بس میان آمریکا و ترکیه را در سوریه یک توافق شرم آور توصیف کرده بود. بسیاری سفر ناگهانی پلوسی را به امان، به مثابه سیلی جهانی به گوش رئیس‌جمهور آمریکا توصیف می‌کردند».
بر اساس گزارش واشنگتن پست سفر‌های مقامات کنگره به ویژه به مناطق مورد مناقشه و درگیری، عموما به دلایل امنیتی محرمانه نگه داشته می‌شود. ولی این بار سفر هیئت کنگره به منطقه ظاهرا با هدف ایجاد امواج سیاسی افشا شده است.
کار ترامپ تمام است
«جو بایدن»، معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 نیز در جدیدترین حمله خود به ترامپ گفته: «ترامپ به زودی از قدرت عزل می‌شود». بایدن که در منزل «ند لامونت»، فرماندار ایالت کانکتیکت برای جمع‌آوری درآمدهای انتخاباتی حضور داشت گفت که معتقد است ترامپ به زودی از قدرت عزل خواهد شد. او هشدار داد که حضور ترامپ در قدرت برای چهار سال دیگر به از بین رفتن ائتلاف ناتو منجر خواهد شد. او علاوه‌بر این هشدار داد که ترامپ ممکن است با‌اشتباهاتش آمریکا را وارد جنگ با ایران کند.


 پمپئو: اتفاقی که برای کُردهای سوریه افتاد برای اسرائیل نمی‌افتد!

Image result for ‫پمپئو: اتفاقی که برای کُردهای سوریه افتاد برای اسرائیل نمی‌افتد!‬‎
وزیر خارجه آمریکا در واکنش به نگرانی‌‌های مقامات رژیم صهیونیستی درخصوص احتمال تکرار خیانت کاخ سفید به آنها مشابه کُردهای سوریه، به تل‌آویو اطمینان داد که آمریکا به اسرائیل خیانت نمی‌کند!
به دنبال خروج آمریکا از شمال شرق سوریه و توقف حمایت از کُردها، «مایک پمپئو» به مقامات تل‌آویو اطمینان داد که این اتفاق در رابطه با اسرائیل رخ نخواهد داد!
به گزارش ایسنا، پمپئو در این باره مدعی شد: تاریخ روابط دو جانبه به خوبی ثابت می‌کند که چنین اتفاقی درقبال اسرائیل هرگز رخ نخواهد داد.
اظهارات پامپئو پس از آن مطرح شد که شماری از مقامات صهیونیستی نسبت به تکرار مسئله کُردهای سوریه برای آنها، ابراز نگرانی کرده بودند و ده‌ها یادداشت در روزنامه‌های عبری زبان منتشر و در آنها از واشنگتن به خاطر رها کردن هم پیمانان خود در نزاع‌های خاورمیانه انتقاد شده بود.
نویسندگان این یادداشت‌ها ضمن انتقاد از سیاست‌های «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا، وی را « غافلگیر‌کننده و غیر قابل پیش‌بینی» خواندند.
در همین راستا، یک منبع سیاسی اظهار داشت، نزدیکان پمپئو اقدام به مصاحبه با روزنامه راستگرای «معاریو» کردند تا نظرات «بدبینانه» درباره اینکه واشنگتن مانند کردها، اسرائیل را هم رها خواهد کرد، برطرف کنند. پمپئو نیز یکشنبه در مصاحبه با روزنامه مذکور‌، مدعی شد: هیچ نگرانی در این باره وجود ندارد؛ چراکه ده‌ها سال از تاریخ روابط دو جانبه و همچنین، دو سال و نیم حضور ترامپ در کاخ سفید، این مسئله را تأیید می‌کند. شبکه روابط میان ما قوی و عمیق بوده و بیانگر روابط میان دو طرف است که بر اساس ارزش‌ها و منافع امنیتی مشترک پایه‌ریزی شده است و سنگینی آن را با یکدیگر بر دوش خواهیم کشید.
وزیر خارجه آمریکا در ادامه، برای اینکه به مقامات رژیم صهیونیستی بیشتر دلگرمی بدهد، یادآور شد که دولت ترامپ در پی حمله به تأسیسات نفتی عربستان، حدود ۲۰۰۰ سرباز را به این کشور اعزام کرده است و طی هفته‌های آتی نیز نیروهای بیشتری را به عربستان اعزام خواهد کرد.
معترضان کُرد: آمریکا خائن و ملعون است
گروهی از فعالان کُرد یکشنبه شب با حضور در برابر یک کاروان نظامی آمریکایی، به عقب‌نشینی واشنگتن از مناطق شمالی سوریه اعتراض کرده و این اقدام را «خیانت» و شایسته «لعن و نفرین» خواندند.
به گزارش فارس، خبرگزاری «شمال» وابسته به شبه‌نظامیان کرد، با انتشار ویدئویی از این حرکت اعتراضی، گزارش داد، حاضران در این تجمع، دست‌نوشته‌هایی به دست داشتند که روی آن نوشته بود: «شما به کردها خیانت کردید، آیندگان شما را لعن و نفرین می‌کنند.»
روی دست‌نوشته یکی دیگر از معترضان هم نوشته بود: «به فرزندانتان بگویید که کردها را تنها گذاشتید تا کشته شوند.» شماری از معترضان کرد نیز به سمت نظامیان آمریکایی سیب زمینی پرتاب کردند.
با وجود این اعتراضات، کاروان نظامی آمریکا بی‌توجه به معترضان، از کنار آنها گذر کرده و به مسیر خود در جهت خروج از سوریه ادامه دادند. این اعتراض در مسیر خروجی شهر «قامشلی» به سمت گذرگاه «سیمالکا» که در مرز میان سوریه و عراق واقع شده، انجام گرفته است.
«مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا یکشنبه اعلام کرده بود که تقریبا تمام ۲۰۰۰ نیروی آمریکایی مستقر در شمال سوریه، این منطقه را ترک کرده و در غرب عراق مستقر می‌شوند.
خروج نظامیان آمریکایی از مناطق تحت کنترل شبه نظامیان کرد در شمال سوریه حدود دو هفته بعد از آن صورت می‌گیرد که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا بعد از گفت‌وگوی تلفنی با «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه، اعلام کرد که تصمیم گرفته از سوریه عقب‌نشینی کند. در پی اعلام این تصمیم، ارتش ترکیه عملیاتی را علیه شبه نظامیان کرد در شمال سوریه آغاز کرده است.
شبه‌نظامیان کرد که در سال‌های اخیر با اتکا به آمریکا بخش بزرگی از شمال سوریه را تحت کنترل خود داشته‌اند و در عمل به عنوان نیروی زمینی ارتش آمریکا فعالیت می‌کرده‌اند، این تصمیم ترامپ را «خنجر از پشت» توصیف کرده‌اند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 30 مهر 1398

اخبار ویژه روزنامه ها
  ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎

نشنال اینترست: ایران با موفقیت به آمریکا و متحدانش ضربه می‌زند
یک نشریه آمریکایی نوشت ایران به شکلی ماهرانه در حال ضربه زدن به آمریکاست.
نشنال اینترست می‌نویسد: ایران در رویارویی با آمریکا و متحدانش در ماه‌های گذشته از استراتژی مقاومت حداکثری و حملات غافلگیرکننده پیروی کرده است. بدون تردید این تاکتیک به خوبی برای ایران جوابگو بوده است. دولت ترامپ تاکنون از واکنش نشان دادن به اقدامات ایران در خلیج فارس پرهیز کرده است.
اما ضرورتی ندارد که واشنگتن رویکرد کنونی خود را ادامه دهد. البته ایران از لحاظ قابلیت‌های نظامی کشور ضعیفی نیست. علاوه بر این، تحولات یک سال گذشته نشان داده‌اند که فشارهای اقتصادی تاثیری بر روی رفتار تهران نداشته‌اند.
از همه مهم‌تر، استراتژی ایران مدل عالی در اختیار این کشور قرار می‌دهد تا اصطلاحا با باقی ماندن در منطقه خاکستری به اهداف استراتژیک خود دست پیدا کند. منظور از ناحیه خاکستری قرار گرفتن بین وضعیت صلح و جنگ تمام عیار است. ایران در این منطقه دست به حملاتی می‌زند که قابل انکار هستند و به‌طور جدی خطر جنگ تمام عیار را افزایش نمی‌دهند.
ایران در مواجهه با آمریکا استراتژی «ویلی کیلر» بازیکن شهیر بسکتبال را در پیش گرفته که می‌گوید: آنها را در جایی که حضور ندارند بزن! این استراتژی به همان اندازه که برای ویلی کارآمد بود، برای ایران نیز کارگر است. استراتژی که ایران زیرکانه در حال به کار گرفتن آن هست و دونالد ترامپ به صراحت از آن دوری می‌جوید.
نیروهای مرتبط با ایران از ماه مه امسال به چندین نفتکش تجاری و زیرساخت‌های نفتی مهم عربستان سعودی حمله کرده بودند. این در حالی است که تهران هیچ هزینه‌ای را به خاطر این اقدامات خود پرداخت نکرده است. مقامات ایران همزمان این پیام را به جامعه بین‌المللی منتقل کرده‌اند که کمپین فشار حداکثری ترامپ به ضرر همه کشورهای منطقه و دنیا خواهد بود.
اگرچه مقامات آمریکایی در ما‌ه‌های اخیر با لحن تهدیدآمیز بارها به ایران هشدار داده‌اند، اما در عمل فقط از تحریم‌های اقتصادی استفاده کرده‌اند. این سیاست اعتبار واشنگتن را در بین متحدان منطقه خود زیر سوال برده است. کشورهای عربی خلیج فارس به این نتیجه رسیده‌اند که تهدیدات ترامپ در واقع بلوفی بیش نبوده‌اند.
تصمیمات رئیس جمهور آمریکا در ماه‌های گذشته بیشتر جنبه نمایشی و تبلیغاتی داشته‌اند و در عمل جلوی رفتار تهران را نگرفتند.
رئیس جمهور آمریکا همزمان با تشدید تنش در خلیج فارس و در واکنش به حملات اخیر به تاسیسات نفتی عربستان تصمیم گرفت که تعدادی نیرو و سامانه دفاع هوایی را به خلیج فارس اعزام کند. اما این سیستم های دفاعی قابلیت چندانی برای خنثی‌سازی موشک‌های کروز یا پهپادهای جنگی استفاده شده در حملات اخیر ندارند.
 ما باید از موفقیت‌های ایران درس بگیریم و اقدامات خود در منطقه خاکستری را گسترش دهیم. به عنوان مثال، برنامه پنتاگون برای تشدید حملات سایبری علیه نیروهای مسلح ایران امیدوارکننده به نظر می‌رسد. اما اقدامات بیشتری باید انجام شوند.
 
با وجود 40 سال حضور در نظام اپوزیسیون‌بازی به شما نمی‌آید
عبارت روحانی در دانشگاه تهران که «۴۰ سال بحث می‌کنیم و به نتیجه نمی‌رسیم» اگر با سنجیدن همه جوانب و برداشت‌های محتمل از آن عنوان شده باشد، بسیار تأمل‌برانگیز است.
روزنامه جوان با طرح این موضوع نوشت: اولین برداشت این است که ایشان از عدد چهل سال یعنی کل دوران انقلاب شکایت دارد، نه ۱۰ سال، ۲۰ سال یا مثلاً بعد از دوم خرداد ۷۶ یا بعد از رحلت حضرت امام. پس معنای اول حرف ایشان این است که اصلاً چرا انقلاب کردیم، چون بحث‌ها محصول کل عمر انقلاب اسلامی است و خدا رحمت کند حضرت امام را که رفراندومی را برگزار کرد -۱۲ فروردین ۵۸- که می‌توانست برگزار نکند، اما اگر نمی‌کرد امروز مشکلات بیشتری داشتیم.
دومین برداشت اینکه اصل ۵۹ در حیطه مجلس است و ربطی به دولت ندارد، روحانی با طرح آن می‌خواهد خود را مجری قانون اساسی اعلام کند که طبق اصل ۱۱۳ به جز اموری که مستقیماً به رهبری مربوط می‌شود با ایشان است. روحانی در این مدل فقط می‌خواهد از جایگاه خود دفاع کند نه برگزاری رفراندوم، زیرا رفراندوم، اصل ۵۹ در صلاحیت قوه دیگری است.
سومین برداشت این است که هرچه به سمت انتخابات می‌رویم نارضایتی از دولت در درون جریان حامی دولت رشد می‌کند و روحانی رگ خواب و راه سرکار گذاشتن اصلاح‌طلبان را (مبنی بر کلیشه‌های آنان) خوب می‌داند و اینگونه پیشکش خوشایند تولید می‌کند و اصلاح‌طلبان را دو، سه هفته‌ای در رسانه و محافل مشغول می‌کند.
چهارمین برداشت که امیدوارم بدفهمی نگارنده باشد اینکه: در وسط معرکه جنگ تمام‌عیار اقتصادی و روانی، به امریکا پیام می‌دهد که من و ملتم هرآنچه شما بخواهید موافقیم، اما موانعی وجود دارد. با عرض پوزش این همان سیره عبیدالله بن عباس در سال چهلم هجری است که سپاه آماده امام حسن(ع) را رها کرد و به دامان معاویه رفت و آن سرنوشت برای امام مسلمین رقم خورد و همین جماعت بعداً امام را «مذل‌المؤمنین» نامیدند و به جای سرزنش خود رهبرشان را سرزنش می‌کردند.
پنجمین برداشت: روحانی از اول انقلاب پنج دوره در مجلس، چهار دوره در خبرگان و ۲۰ سال در سری‌ترین مرکز امنیتی کشور بوده. چرا ۳۴ سال منتهی به ۱۳۹۲ از این عبارات و مطالبات نداشته‌اند؟ مگر آن ۳۴ سال بحث نداشته‌ایم؟ مگر ایشان بحث را ۴۰ سال نمی‌داند؟ چرا حتی یک‌بار چنین مطلبی را حتی در یک مصاحبه نگفته‌اند؟
علت اینکه چرا روحانی صریحاً مصداق را عنوان نمی‌کند، چیست؟ شاید می‌داند وسط جنگ نباید چنین کند و می‌کند، شاید اگر مصداق را بگوید خروار‌ها مطلب از خودش علیه خودش منتشر می‌شود و متهم به تناقض و تضاد و ابن‌الوقتی می‌شود.
ششمین برداشت اینکه هر موقع فشاری روی روحانی بوده، مثل دستگیری فریدون، دادگاه اول، دادگاه تجدیدنظر، صدور حکم، رفتن زندان و... ایشان به میدان آمده و نیشگونی گرفته و کلاً نباید مسئله را عمیق برداشت کرد.
روحانی اگر می‌تواند دو سوم نمایندگان مجلس را قانع کند و این مسیر را طی کند. چرا موضوع را مشخص نمی‌کند یا با مجلس وارد گفت‌وگو نمی‌شود؟ مگر مکانیسم قانون اساسی برای اجرای رفراندوم اصل ۵۹ روشن نیست؟ چرا طی نمی‌کنید؟
چاره دوم اینکه بدانیم ساز‌های ناهمسو با نظام از درون حاکمیت یا روشنفکران امروز (سیاست‌ورزان دیروز) سرجمع به صد نفر نمی‌رسند، اما سروصدای آنان بلند است و روحانی معمولاً خود را با آنان تنظیم می‌کند. نمی‌توان کشور ۸۳ میلیونی را برای ۸۰ نفر که ۳۰ نفرشان هم جلای وطن کرده‌اند به سمت ذلت برد، اما این ذلت را پشت مردم مخفی کرد. این ۸۰ نفر هم اختلاف‌شان ماهیتی/ هویتی است؛ آنان به نوع نظام دیگری رسیده‌اند و بار‌ها فریاد زده‌اند و اصل ۵۹ مشکل آنان را حل نمی‌کند.

با چه رویی دم از رفراندوم می‌زنید؟ برای برجام یا تورمی که سر سفره مردم بردید؟
آقای روحانی در حالی ادعای همه‌پرسی و رفراندوم می‌کند که میانگین تورم در دولت او 32 برابر میانگین رشد اقتصادی بوده است!
روزنامه فرهیختگان با طرح این موضوع نوشت: خوب یا بد، دولت حسن روحانی برای اداره کشور در بهترین حالت دو ایده اصلی و مرکزی داشت؛ یکی برای سیاست خارجی که اصل بود و دیگری برای مسائل داخلی که در حاشیه اولی قرار داشت. امروز و در روز‌های پایانی مهرماه ۱۳۹۸، برجام به‌عنوان ایده مرکزی دولت برای اداره کشور از هر زمان دیگری ضعیف‌تر و بی‌اثر شده است. نه‌تنها آمریکا که در میدان عمل به وعده‌های سه کشور اروپایی نیز از برجام خارج شده‌اند و مذاکرات فشرده تیم سیاست خارجی دولت دوازدهم با آنها نیز به‌جایی نرسیده است، نه اینستکس یا همان سازوکار مالی همکاری اقتصادی اروپا با ایران و اجرایش آن‌طور که انتظار می‌رفت عملیاتی شده و نه مذاکرات برای راه‌اندازی کانال ۱۵ میلیارد یورویی. این وضعیت شاید افول‌یافته‌ترین شرایط ۶ سال گذشته برای تیم دولت باشد و قطعا قدرت مانور روی عملکرد و ارائه گزارش و کارنامه را از آن‌ها می‌گیرد. از طرف دیگر وضعیت طرح تحول سلامت هم که البته حالا مدت‌هاست از آن خبری نیست و با رفتن حسن قاضی‌زاده، این طرح مسکوت مانده جنجالی شده است. اخیرا شوکت عضو هیئت‌امنای سازمان تامین اجتماعی درباره فاجعه اقتصادی این طرح برای کشور گفته طرح تحول سلامت باعث خالی شدن جیب دولت شده و تاکید کرده است: «اجرای طرح تحول سلامت باعث شد ماهانه هفت تا ۱۰ هزار میلیارد تومان به تامین اجتماعی تحمیل شود و بار مالی داشته باشد که این موضوع به ضرر بیمه‌شدگان، کارگران و تامین اجتماعی است.»
قطعا مهم‌ترین چالش حسن روحانی و آن چیزی که باعث شده نظرسنجی‌ها از ریزش بدنه اجتماعی و حامیان دولت دوازدهم سخن بگویند، افزایش مشکلات اقتصادی و تعمیق آنهاست.
بعد از تلاطم‌های سنگینی که در بازار ارز، طلا، خودرو و نهایتا مسکن ایجاد شد، سطوح قیمت‌های این کالا‌ها بعضا تا سه برابر نرخ‌های گذشته تثبیت شد و از همین منظر هم زندگی مردم چه در شهر‌های بزرگ و چه در شهر‌های کوچک با چالش‌های بسیار زیادی مواجه شده است.
کارشناسان و مراکز آماری معتقدند نه تنها این تحریم‌ها بخش عمده ریشه‌های مشکلات اقتصادی امروز را به خود اختصاص نمی‌دهند که همان فشار‌های محدود هم در حال تخلیه شدن هستند و زین پس افزایش نمی‌یابند و به مرور زمان هم تاثیر قبلی را نیز از دست خواهند داد. در این میان، اما آن چیزی که باقی مانده، ناکارآمدی و ناتوانی برخی مدیران در اداره اقتصاد کشور است.
گفته می‌شود که دولت حسن روحانی عملکرد ناموفقی در مدیریت اقتصادی کشور داشته و نتایج آن امروز میانگین نرخ رشد اقتصادی در دوران تصدی حسن روحانی بر قوه مجریه نشان دهنده رقمی کمتر از یک درصد است و تورم میانگین عدد 18/73 را نشان می‌دهد، اعدادی که شاید پشت پرده و بستر اظهارات هفته گذشته حسن روحانی باشند.
فرهیختگان با اشاره به افول شدید جایگاه روحانی در نظرسنجی‌ها که وی را نفر ششم پس از سلیمانی، ظریف، رئیسی، قالیباف و احمدی‌نژاد نشان می‌دهد، می‌نویسد: اسفندماه سال 97 علی صوفی از فعالان اصلاح‌طلب و رئیس ستاد انتخاباتی تهران این جریان در انتخابات گذشته با حضور در رسانه ملی و گفت‌وگو با برنامه «دست‌خط» عنوان کرد: محبوبیت حسن روحانی به زیر 10 درصد رسیده است. او البته از راهبرد آتی جریانش هم سخن گفت و اظهار کرد: «وصل شدن به چنین دولتی با چنین نارضایتی که وجود دارد جز هزینه کردن چیز دیگری ندارد.»

لوبلاگ: ایران با ضربات پیاپی به بازدارندگی در مقابل آمریکا رسیده است
یک تارنمای آمریکایی تصریح کرد ایران و متحدانش با زدن ضربات متعدد به متحدان آمریکا، به نقطه بازدارندگی موثر رسیده‌اند.
لوبلاگ با اشاره به شرایط منطقه خاورمیانه و خلیج فارس می‌نویسد: در طول چند ماه گذشته این واقعیت بر همگان آشکار شد که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا یا متحدان منطقه‌ای او در خلیج فارس تمایلی به اقدام نظامی علیه ایران ندارند. آنها به خوبی از خطرات یک جنگ تمام‌عیار در منطقه آگاه هستند. به همین خاطر آمریکا صرفا به تشدید تحریم‌های اقتصادی و حملات سایبری علیه نیروهای مسلح ایران بسنده کرد.
این احتمال وجود دارد که دو طرف در ماه‌های آینده اصطلاحا به استراتژی بازدارندگی دوجانبه روی آورند. بدین ترتیب پرهیز تهران و ائتلاف ضدایرانی تحت هدایت آمریکا از درگیری نظامی می‌تواند تا حدودی ثبات رابه خاورمیانه بازگرداند.
نیروهای ایرانی در تاریخ 20 ژوئن یک پهپاد جاسوسی هاوک آمریکا را در نزدیکی قلمرو هوایی خود سرنگون کردند. آمریکا، عربستان و امارات واکنشی به این اقدام تحریک‌آمیز نشان ندادند. سپس ایران یا نیروهای نیابتی‌اش در تاریخ 14 سپتامبر حمله‌ای پیچیده را علیه تاسیسات نفتی عربستان پیاده‌سازی کردند. این حملات نیز بدون پاسخ ماندند.
ارتش اسرائیل در اواخر ماه آگوست به دو شبه‌نظامی مرتبط با سازمان حزب‌الله در سوریه حمله کرد. اسرائیل همچنین اهداف مرتبط با حزب‌الله در بیروت را با پهپادهای جنگی هدف قرار داد. رهبر حزب‌الله به‌طور عمومی هشدار داد که این اقدامات اسرائیل بی پاسخ نخواهند ماند. مقامات اسرائیلی نیز تصمیم گرفتند که نیروهای خود را از منطقه مرزی با لبنان خارج کنند. البته نیروهای حزب‌الله در نهایت به یکی از پایگاه های نظامی در داخل اسرائیل حمله کردند. اسرائیل و حزب‌الله از زمان جنگ 30 روزه در سال 2006 از استراتژی بازدارندگی دوجانبه پیروی می‌کنند.
اما بعد از حملات اخیر علیه تاسیسات نفتی سعودی این موضوع بر همگان آشکار شد که بازدارندگی دوجانبه تنها در مرز اسرائیل و لبنان وجود ندارد. به‌طور کلی ائتلاف آمریکا- اسرائیل و حامیان اصلی حزب‌الله در تهران تمایلی به گسترش درگیری در منطقه نشان نمی‌دهند.
اوزی ایون، دانشمند هسته‌ای اسرائیل بعد از حملات ماه گذشته علیه عربستان مصاحبه‌ای در مورد توانایی‌های نظامی ایران انجام داده بود. او در این ارتباط می‌گوید: ایران از فناوری پیشرفته و قابل اطمینانی برخوردار است. نیروهای مسلح ایران می‌توانند در حملات خود به‌طور هم‌زمان تعداد زیادی از پهپادها و موشک‌های کروز را به‌کار گیرند. ظاهرا سیستم دفاعی عربستان نتوانست موشک‌های ایران را شناسایی کند. این حملات موفقیت‌آمیز و موثر بودند. ایرانی‌ها یا نیروهای نیابتی آنها نشان دادند که می‌تواند نقاط مشخص را با دقت از فاصله چند صد کیلومتری هدف قرار دهند. اسرائیل باید این واقعیت را بپذیرد که در مقابل چنین حملاتی آسیب‌پذیر خواهد بود. علاوه بر این، دولت اسرائیل باید فعالیت‌های هسته‌ای در راکتور دیمونا را متوقف کند. این تاسیسات نیز از حملات احتمالی ایران یا حزب‌الله در امان نخواهند ماند.
همانطور که بسیاری از ناظران اشاره کرده‌اند، حزب‌الله از سال 2006 تنها با کمک راکت‌های معمولی توانسته بود موقعیت بازدارندگی دوجانبه با اسرائیل را حفظ کند. ایران در سال‌های اخیر در حال تلاش برای ارسال سیستم‌های هدایت دقیق به لبنان بوده است. حزب‌الله با کمک این فناوری می‌تواند زیرساخت‌های حیاتی اسرائیل را هدف قرار دهد.
نویسنده ادامه می‌دهد: ایران و متحدانش در لبنان، یمن و سوریه در ماه‌های اخیر نشان داده‌اند که از قابلیت های نظامی برجسته‌ای برخوردار هستند. توماس فریدمن در نیویورک ‌تایمز معتقد است که این موضوع باعث خطرناک‌تر شدن خاورمیانه شده است. از نگاه او ما فاصله زیادی تا یک جنگ تمام‌عیار در سرتاسر منطقه نداریم. اما من با این نتیجه‌گیری مخالف هستم. در صورتی که نگاهی به جنگ سرد بین آمریکا و شوروی داشته باشیم، پی می‌بریم که استراتژی بازدارندگی دوجانبه مانع بروز یک جنگ هسته‌ای فاجعه‌آمیز در دنیا شد. در شرایط کنونی خاورمیانه نیز در موقعیت مشابهی به سر می‌برد. چرا ما باید تصور کنیم منطقه در مقایسه با دوران جنگ سرد در وضعیت خطرناک‌تری قرار دارد؟

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 30 مهر 1398


خشم آل‌خلیفه از پیروزی اسلامگراها در انتخابات پارلمانی تونس
      ۱۳۹۸/۰۷/۲۹

Image result for ‫پیروزی حزب «النهضه‬‎
وزیر خارجه رژیم آل‌خلیفه که از پیروزی حزب «النهضه» در انتخابات مجلس تونس به خشم آمده، تلاش کرد با متهم کردن قطر به دخالت در این انتخابات، از اعتبار این پیروزی مهم کم کند. این اتهام اما با واکنش جدی مقامات تونسی رو‌به‌رو شده است.
وزیر خارجه بحرین در مصاحبه با روزنامه سعودی «الشرق‌الأوسط» مدعی شده، «قطر نه فقط در یمن بلکه در امور داخلی بسیاری از کشورها از لیبی، تونس و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس گرفته تا عراق دخالت می‌کند». آل خلیفه حتی مدعی شد قطر در انتخابات اخیر پارلمان تونس که با پیروزی حزب «النهضه» به پایان رسید، دخالت کرده است! به نوشته روزنامه «القدس‌العربی»، «راشد الغنوشی»، رهبر حزب «النهضه» به این اظهاراتِ از روی خشم این طور پاسخ داد که: «انتخابات تونس بازیچه دست هیچ کس نیست». وی همچنین آل‌خلیفه را به اهانت به دموکراسی تونس متهم کرد و از او خواست تا به امور کشور خود اهتمام داشته و امور تونس را به مردم آن واگذار کند.تحولات لبنان، مصلحت‌اندیشی حزب‌الله و موج‌سواری غربگرایان

با ادامه یافتن اعتراضات خیابانی مردم لبنان علیه سیاست‌های دولت این کشور، دشمنان نشان‌دار این کشور همه تلاش‌های خود را به کار گرفته‌اند تا از این اتفاق به نفع خود و علیه منافع لبنان موج‌سواری کنند. این در حالی است که جنبش حزب‌الله با دور‌اندیشی و با در نظر گرفتن منافع ملی، مطالبات مردم را به حق می‌داند‌، ولی مخالف سرنگونی دولت است.
  لبنان این روزها شاهد سناریویی است که کشور عراق اخیرا مشابه آن را تجربه کرده است؛ ابتدا مردم به خیابان‌ها آمدند و خواسته‌های بحق خود را در رابطه با کاهش مالیات‌ها و مبارزه با فساد، فریاد زدند. اما، کم‌کم این اعتراضات و مطالبات با ورود جریان‌های خاص به معرکه، رنگ و بوی دیگری به خود گرفت. در این مرحله، رسانه‌های مخالف جنبش حزب‌الله و مقاومت وارد معرکه شدند و مشابه آنچه که با «حشدالشعبی» عراق کرده بودند، توپخانه خود را متوجه حزب‌الله لبنان کردند و تلاش کردند اعتراضات را به سمت حذف حزب‌الله از ساختار دولت لبنان جهت‌دهی کنند.
هم زمان، سران برخی از احزاب که خود مثل تعدادی از احزاب عراقی، متهم ردیف اول فساد و افزایش مالیات‌ها هستند، وارد میدان شدند و حملات خود را متوجه دولت «سعد حریری» کردند. این در حالی است که همه می‌دانند فروپاشی دولت حریری در شرایط جاری، منافع ملی لبنان را فارغ از هر حزب و گروهی‌، تهدید می‌کند.
از جمله کسانی که سعی می‌کند موج سواری کند و منافع ملی لبنان را نادیده گرفته، «سمیر جعجع» رئیس‌حزب «القوات اللبنانیه» است؛ جعجع و حزبش در واقع، حامی منافع اقشار پولدار و مرفه لبنان هستند و به همین خاطر، با توجه به اینکه سران این حزب در دولت ائتلافی حضور داشته‌اند، به خاطر وضع مالیات علیه فقرا، مقصر قلمداد می‌شوند. به عبارت دیگر، معترضان لبنانی طی چند روز اخیر علیه آنها شعار داده‌اند. با این حال، جعجع اکنون در جایگاه فردی مدعی و مطالبه‌کننده قرار گرفته است.او ابتدا چهار وزیر را از دولت خارج کرده و سپس، خواستار استعفای دولت فعلی لبنان شده است.
جعجع طی مصاحبه با یک روزنامه لبنانی گفت: این‌بار مهار مردم سخت است، نخست‌وزیر باید استعفا بدهد و دولت جدید تشکیل شود.
به گزارش فارس، حزب جعجع نیز از حامیان خود خواست، به شکلی گسترده به خیابان‌ها بریزند و در تظاهرات شرکت کنند. این دقیقا همان چیزی است که رژیم سعودی آن را می‌خواهد و پیش از این نیز در عراق شدیدا پیگیر آن بوده است.  اما، سیاستمدار دیگری که در زمین سعودی‌ها بازی می‌کند «ولید جنبلاط» رئیس‌حزب دروزی «سوسیالیست ترقی‌خواه» لبنان است؛ جنبلاط نیز درباره بحران کنونی لبنان گفت: در داخل کابینه باید تغییراتی صورت بگیرد و برخی از وزرا از جمله جبران باسیل (وزیر خارجه لبنان) باید برکنار شوند، چون بقای آنها در دولت برای ما امکان‌پذیر نیست.
از زمانی که وزیر خارجه لبنان در نیویورک و در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل با تروریستی خواندن حزب‌الله مخالفت کرد، حملات علیه او افزایش یافته است.
مقابله حزب‌الله با فتنه سعودی
همان طور که از اظهارات این سیاستمداران غربگرای لبنانی برمی‌آید، آنها قصد دارند از شرایط موجود نهایت بهره را ببرند و حتی با سرنگون کردن دولت، نمایندگان جنبش حزب‌الله را نیز از ساختار دولت خارج کنند و این در اصل، همان نقشه مشترک رژِیم‌های سعودی و صهیونیستی در لبنان است.
 اما، خوشبختانه حزب‌الله لبنان پیش از این و به موقع این توطئه را نیز ناکام گذاشت. «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله‌، در سخنرانی اخیر خود برای همه روشن کرد که هر چند معترضان خواسته‌های بحقی دارند و هر چند حزب‌الله با سیاست‌های دولت فعلی مشکلاتی دارد، ولی سرنگونی دولت فعلی لبنان، مغایر منافع ملی این کشور است و حزب‌الله به دنبال آن نیست.
معترضان لبنانی پرچم اسرائیل را به آتش کشیدند

Image result for ‫معترضان لبنانی پرچم اسرائیل را به آتش کشیدند‬‎
معترضان لبنانی همزمان با برگزاری تظاهرات در شهر جنوبی لبنان، پرچم اسرائیل را هم به آتش کشیدند.
  تصاویر منتشر شده در صفحه‌های مجازی نشان می‌دهد، بر خلاف تلاش برخواهان، مردم لبنان در تجمعات خود پرچم رژیم صهیونیستی را به آتش می‌کشند. فعالان شبکه‌های اجتماعی اعلام کردند آتش زدن پرچم این رژیم تنها مختص به شهر جنوبی، «صور» نبوده و مشابه این اتفاق در بیروت هم افتاده است. ظاهرا معترضان لبنانی علیرغم مشکلات متعدد اقتصادی، به واسطه این اقدام خواسته‌اند اعلام کنند بیشتر از هر وقت دیگری مراقب توطئه‌ها و دسیسه‌های بدخواهان از جمله صهیونیست‌ها هستند و اینکه هر مشکلی با دولت هم داشته باشند، مربوط به داخل لبنان است و اگر نام صهیونیست‌ها به میان آید بیشتر از هر وقت دیگر متحد خواهند بود.  
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 30 مهر 1398


درگیری خونین بین ارتش افغانستان و طالبان با 40 کشته از طرفین
    ۱۳۹۸/۰۷/۲۹

Image result for ‫درگیری خونین بین ارتش افغانستان و طالبان با 40 کشته از طرفین‬‎
درگیری‌های گسترده بین ارتش افغانستان و گروه تروریستی طالبان، 22 نفر از کادر پلیس را قربانی و 18 تروریست را از پای درآورد.
پلیس افغانستان در ولایت «اروزگان» افغانستان اعلام کرده در پی درگیری‌های شدید میان نیروهای دولتی و گروه تروریستی طالبان حداقل ۲2 نفر از نظامیان این کشور کشته شدند. در این درگیری‌ها، طالبان نیز ۱۸ نفر از عناصر خود را از دست داد. «خطاب خنجری»، فرمانده پلیس این ولایت در این باره گفته:‎ «هفت کماندو، هشت نیروی ارتش و پنج پلیس در درگیری‌های ۴۸ ساعت گذشته، جان باخته‌اند». وی همچنین گفت که نیروی امنیتی طی دو هفته گذشته، تلفاتی نداشته‌ اما طالبان در این درگیری‌ها، سخت آسیب دیده است. به گفته منابع محلی این درگیری‌ها در منطقه «گیزاب» و در پنج کیلومتری مقر استانداری و پاسگاه‌های پلیس رخ داده است.  درگیری‌های داخلی در افغانستان پس از شکست مذاکرات قطر و ناکام ماندن در نهایی کردن یک توافق، تشدید شده است. طی ماه‌های اخیر، بسیاری از کارشناسان نسبت به تشدید تنش‌ها در افغانستان پس از شکست گفت وگوها هشدار داده بودند.
مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا:
 «خودکشی»‌، دومین عامل مرگ و میر بین سنین 10 تا 24 سال در آمریکاست

Image result for ‫«خودکشی»‌، دومین عامل مرگ و میر بین سنین 10 تا 24 سال در آمریکاست‬‎
«مرکز کنترل و پیشگیری بیماری» آمریکا با انتشار گزارشی قابل تامل اعلام کرده خودکشی در این کشور افزایش «چشمگیری» پیدا کرده و تبدیل به دومین عامل مرگ و میر در بین سنین 10 تا 24 سال شده است. روانشناسان آمریکایی می‌گویند، علت این خودکشی‌ها را نمی‌دانند.
  خودکشی در آمریکا طی 50 سال گذشته به شدت افزایش یافته است. بر اساس گزارش نشریه «بلومبرگ»، صرفاً در طول سال 2017 تعداد 1.4 میلیون خودکشی در کشور آمریکا ثبت شده است! از این تعداد، 44 هزار و 193 نفر جان خود را از دست داده‌اند یعنی در هر 12 دقیقه یک خودکشی در آمریکا به ثبت می‌رسد! رئیس‌انجمن روان‌پزشکی آمریکا می‌گوید: «مشخص نیست چرا نرخ‌ خودکشی در آمریکا در حال افزایش است»!
خودکشی جوانان و نوجوانان در آمریکا در حال تبدیل‌ شدن به یک معضل بسیار بزرگ است؛ این مشکل در بین پسران و دختران 10 تا 15 سال با سرعت بیشتری در حال افزایش است؛ به گفته «اورن میرن» عضو انفورماتیک زیست‌پزشکی دانشگاه «هاروارد» شیوع مصرف مواد مخدر در بین جوانان و اعتیاد آنها به شبکه‌های اجتماعی علت افزایش خودکشی در بین نوجوانان و جوانان است. برخی کارشناسان نیز افسردگی و در دسترس بودن سلاح گرم را دلیل افزایش خودکشی‌ها می‌دانند.
تا پیش از 2007 خودکشی دهمین عامل مرگ و میر در بین مردم آمریکا بود اما نتایج تحقیقات اخیر نشان می‌دهد خودکشی به دومین عامل مرگ و میر در بین سنین 10 تا 24 سال تبدیل شده است. گزارش جدید «مرکز کنترل و پیشگیری بیماری» آمریکا نشان می‌دهد آمار خودکشی در این کشور میان سنین ۱۰ تا ۲۴ ساله در بازه زمانی ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۷، در حدود 56 درصد افزایش یافته است. طبق این گزارش، در سال ۲۰۱۷، خودکشی دومین عامل مرگ در این گروه سنی بوده است.«مرکز کنترل و پیشگیری بیماری» آمریکا همچنین در گزارش خود اعلام کرده میزان ارتکاب به قتل نیز در سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ در آمریکا ۱۸ درصد افزایش داشته است.
خودکشی در بین کهنه سربازان و نیروهای پلیس آمریکا نیز طی سال‌های اخیر رکورد زده است. داده‌های آماری وزارت امور کهنه‌سربازان آمریکا نشان می‌دهد میزان خودکشی در میان نظامیان جوان (۱۸ تا ۳۴ ساله) افرایش چشمگیری داشته است و از هر ۱۰۰ هزار نظامی، ۴۵ نفر در سنین فوق، خودکشی کرده‌اند. چندی پیش نیز رئیس‌جمهور آمریکا گفت: «روزانه به طور میانگین ۲۰ کهنه ‌سرباز و نظامی آمریکایی خودکشی می‌کنند؛ یعنی سالانه بیش از ۶ هزار نظامی جان خود را به دست خود می‌گیرند. باورکردنی نیست. این آمارِ سرسام‌آور یک تراژدی بزرگ است».پایگاه اینترنتی‌ «ای‌بی‌سی نیوز» نیز در همین زمینه به نقل از یک مرکز آماری با بیان اینکه «هر ساله تعداد افسران پلیس بیشتری در حین انجام وظیفه اقدام به خودکشی می‌کنند» گزارش داده سطح خودکشی در میان نیرو‌های پلیس آمریکا به بدترین نقطه رسیده و تنها در سال گذشته میلادی ۱۶۵ پلیس به زندگی خود خاتمه داده‌اند.شکنجه 60 اسیر فلسطینی در عربستان به دست شکنجه گران وارداتی!
Image result for ‫ال سعود‬‎
عضو ارشد حماس می‌گوید، 60 فلسطینی‌ بازداشت شده در عربستان مورد انواع شکنجه قرار گرفته و بازجویان خارجی از آنها بازجویی می‌کنند.
اخیرا اخبار بازداشت شماری از مقامات و شهروندان فلسطینی در عربستان سرو صدای زیادی به راه‌انداخت. اکنون خبر رسیده این بازداشتی‌ها شکنجه شده و توسط بازجوهای خارجی(احتمالا اسرائیلی) مورد بازجویی قرار می‌گیرند. «سامی ابوزهری» از اعضای ارشد جنبش فلسطینی حماس اعلام در این باره گفته، فلسطینی‌هایی که از آغاز سال جاری (۲۰۱۹) در عربستان بازداشت شده‌اند مورد انواع شکنجه قرار گرفته‌اند و به شیوه‌ای سخت از آنها بازجویی شده است. وی به خبرگزاری فلسطینی «شهاب» گفته، برخی از بازداشت‌شده‌ها به دست بازجویان خارجی مورد بازجویی قرار گرفته‌اند و این موضوع شایسته عربستان نیست. به گزارش فارس، ابوزهری ادامه داد، ۶۰ بازداشت‌شده فلسطینی در عربستان وجود دارد که برخی از آنها از اعضای جنبش حماس یا حامیان آن هستند و بعضی بیش از ۳۰ سال در این کشور زندگی کرده‌اند و در آبادانی آن سهیم بوده‌اند.
دیدبان حقوق بشر «اروپا-مدیترانه» نیز تأیید کرده، دست‌کم ۶۰ فلسطینی در عربستان بازداشت شده‌اند و تعداد، بالاتر از این میزان است. حماس پیشتر از بازداشت «محمد صالح الخضری» نماینده این جنبش در عربستان خبر داده بود و رسانه‌ها نیز اخیرا اعلام کردند «ابوعبیده الاغا» از دیگر اعضای ارشد حماس نیز در ریاض بازداشت و به زندان «ذهبان» منتقل شده است. همچنین حساب توئیتری «معتقلی الرأی» که به زندانیان سیاسی در عربستان می‌پردازد، نوشت که مأموران سعودی «محمد الخضری» از رهبران حماس را در بدو بازداشت شکنجه کرده‌اند.
گفتنی است رابطه رژیم صهیونیستی و آل‌سعود مدتی است از حالت «پنهانی» خارج، و با شیب ملایم به سمت «روابط علنی» پیش می‌رود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 30 مهر 1398


اعتراف نماینده سابق ترامپ در ائتلاف ضد داعش
40 هزار داعشی را از 110 کشور روانه سوریه کردیم  
   ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
نماینده سابق رئیس‌جمهور آمریکا در ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به انتقال 40 هزار تروریست عضو داعش از 110 کشور جهان به سوریه، اعتراف کرد.
در جریان جدال‌های کنونی میان مقامات ترکیه و سران آمریکا، «برت مک گورک» به ابعاد تازه‌ای در مورد حمایت غرب از داعش اعتراف کرد. هفته گذشته«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه، طی سخنرانی خود برای اعضای حزب حاکم «عدالت و توسعه» گفت، ظهور گروه تروریستی داعش، توطئه کشورهای غربی بوده است، آنها این ماشین کشتار را اختراع کرده و افسار آن را در کنترل داشته‌اند.»
این اظهارات اردوغان با واکنش «برت مک گورک» نماینده سابق «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در ائتلاف بین‌المللی ضد داعش مواجه شد. این مقام سابق کاخ سفید که به نظر می‌رسد، از اظهارات اردوغان برافروخته شده است، تلاش کرد که ترکیه را در گناه انتقال داعش به سوریه، شریک کند و به اصطلاح‌، برای آمریکا یک همدست و شریک جرم بسازد. مک گورک با این هدف، از حمایت‌های ترکیه از گروه تروریستی داعش خبرداد و گفت: 40 هزار داعشی از  ۱۱۰ کشور جهان به فرودگاه‌های ترکیه آمده و سپس به سمت مرز‌های سوریه رفتند. به عبارت دیگر، مک گورک نیز مثل «هیلاری کلینتون» و «جوبایدن» مقامات سابق کاخ سفید، اعتراف کرد که داعش در اصل، یک پروژه آمریکایی بوده و عناصر این گروه تکفیری توسط واشنگتن و همدستان منطقه‌ای آن، مثل ترکیه، روانه سوریه شده‌اند. ترامپ نیز در دوران رقابت‌های انتخاباتی سال ۲۰۱۶ آشکارا گفته بود، واشنگتن داعش را ایجاد کرده است.
مک گورک البته، به صورت ناشیانه تلاش کرد که گناه اصلی را به گردن مقامات آنکارا بیندازد و مدعی شد: ما با ترکیه همکاری می‌کردیم و بیش از هر کشوری به آنکارا سفر کردیم تا این کشور را به بستن مرزهایش به روی داعشی‌ها تشویق کنیم! اما ترکیه هرگز این کار را نکرده است.
این در حالی است که در سال‌های گذشته و قبل از آنکه شکست حامیان تروریسم در سوریه آشکار شود، میان آنکارا و واشنگتن در مورد سوریه، یک‌اشتراک مساعی کامل وجود داشته است.
 به گزارش باشگاه خبرنگاران، تا کنون بر اساس گزارش‌های مستند بسیاری ثابت شده است که آمریکا و اعضای ناتو از حامیان اصلی ایجاد گروه تروریستی داعش بوده و هستند.
خروج کامل آمریکایی‌ها از استان‌های حلب و رقه
نظامیان آمریکایی به طور کامل از استان‌های حلب و رقه در شمال شرق سوریه خارج شدند و گروهی از نظامیان فرانسوی نیز از استان حسکه سوریه عقب‌نشینی
کردند.
منابع مطلع در مصاحبه با شبکه المیادین، عقب‌نشینی کامل نظامیان آمریکایی از استان‌های حلب و رقه را تاکید کردند و گفتند که این نظامیان با ۶۰ کامیون و خودروی نظامی از فرودگاه صرین در حومه شرقی حلب خارج شدند.
خبرنگار المیادین همچنین گزارش داد که گروهی از نیروهای آمریکایی همزمان با پرواز دو هلی‌کوپتر بر فراز ارودگاه« الهول» در شرق سوریه، وارد این اردوگاه شدند. اعضای خانواده عناصر داعشی در این اردوگاه حضور دارند.
بنا بر گزارش خبرنگار المیادین، نظامیان آمریکایی پرونده‌ها و اسناد خود را قبل از عقب‌نشینی از فروگاه «عین العرب» در شمال شرق سوریه، نیز به آتش کشیدند.
طبق این گزارش، گروهی از نیروهای فرانسوی موجود در پایگاه نظامی «خراب الجیر» در حومه شمالی حسکه نیز از این پایگاه عقب‌نشینی کردند.
در همین حال، خبرگزاری رسمی سوریه «سانا» گزارش داد که نظامیان آمریکایی صبح دیروز پس از عقب‌نشینی از حلب و رقه، به همراه تجهیزات و ادوات نظامی خود به سمت عراق حرکت کردند.
نظامیان آمریکایی پس از پذیرش توافق آتش‌بس توسط ترکیه در شمال سوریه‌، این مناطق را ترک‌می‌کنند.
پیش از این، نیروهای آمریکایی دو شهر منبج و کوبانی را ترک کرده بودند و نیروهای سوری نیز پس از توافق با کُردها، وارد این مناطق شد ه‌اند.
 نیروهای آمریکایی مستقر در شمال سوریه به دنبال گذشت چند روز از عملیات نظامی ترکیه، دستور خروج از شمال سوریه را دریافت کرده‌اند.
خبرگزاری مهر هم گزارش داد، منابع خبری از خروج نظامیان آمریکایی از بزرگترین پایگاه نظامی خود در شمال سوریه موسوم به «صرین» خبر دادند.
پایگاه «صرین» بزرگترین پایگاه نیروهای آمریکایی در شمال سوریه محسوب شده و این چهارمین پایگاهی است که طی دو هفته گذشت نظامیان آمریکایی از آن خارج می‌شوند.
اکنون نظامیان آمریکایی فقط در پایگاه‌های خود در استان‌های دیرالزور و حسکه حضور دارند.


 تظاهرات علیه افزایش مالیات‌ها
در بیروت موافقت احزاب با طرح پیشنهادی نخست‌وزیر  
Image result for ‫تظاهرات علیه افزایش مالیات‌ها در بیروت موافقت احزاب با طرح پیشنهادی نخست‌وزیر‬‎
همزمان با برگزاری تظاهرات علیه سیاست‌های مالیاتی دولت لبنان در بیروت و دیگر شهرها، یک شبکه خبری از موافقت همه احزاب سیاسی این کشور با طرح پیشنهادی نخست‌وزیر خبر داد.
لبنان دبروز شاهد گسترده‌ترین تظاهرات مردمی علیه سیاست‌های اقتصادی دولت در سراسر این کشور بود.
در شهر «بعلبک» تظاهرکنندگان، علیه اقدامات اقتصادی دولت‌، که به اقشار فقیر آسیب وارد می‌کند، شعاردادند. تظاهرکنندگان اعلام کردند که نمی‌خواهند مالیات بیشتری علیه فقرا اعمال شود. شماری از شرکت کنندگان در تظاهرات دیروز خواستار کناره‌گیری «سعد حریری» از نخست‌وزیری شدند.
معترضان تحقق مطالبات خود را خواستار شدند و تاکید کردند که تا تحقق این مطالبات‌، خیابان‌ها را ترک نخواهند کرد.
در بیانیه معترضان لبنانی خطاب به مقامات دولت آمده است: اعتمادی به اصلاحات شما نیست. خواستار استعفای فوری دولت و تشکیل دولت موقت و انتخابات زود هنگام هستیم. اعتراضات ما ادامه خواهد داشت و به مبارزه با فساد خواهیم پرداخت.
موافقت احزاب سیاسی با طرح نخست‌‌وزیر
شبکه لبنانی «ال‌بی‌سی» به نقل از منابع آگاه گزارش داد، همه احزاب سیاسی این کشور با طرح پیشنهادی نخست‌وزیر موافقت کرده‌اند.
به گزارش فارس، سعد حریری جمعه گذشته ضرب‌الاجلی ۷۲ ساعته تعیین کرده و خواستار پاسخ صریح طرف‌های لبنانی به طرح خود شده بود.
این شبکه در خبری دیگر گزارش داد، حریری در حال انجام اصلاحات پایانی بر روی طرح اقتصادی خود است و می‌خواهد موافقت طیف‌های سیاسی را کسب کند. گفته شده که طرح پیشنهادی حریری شامل اقدامات بی‌سابقه‌ای است و در آن، افزایش مالیات‌ها بر ارزش افزوده، تلفن و خدمات عمومی حذف شده و تمامی پیشهادهای قبلی درباره حقوق کارمندان، نیز لغو شده است.
حریری در ادامه طرح پیشنهادی خود، به مواردی مانند عدم محرمانه بودن اطلاعات حساب‌های بانکی تمام مقامات لبنان، بازگرداندن اموال به غارت رفته، ایجاد سازوکار مشخص برای مقابله با فساد، لغو قوانین خاص مربوط به هزینه‌ها در بخش‌های ارتباطات و کاهش حقوق رؤسا، وزرا، نمایندگان پارلمان در حد ۵۰ درصد و لغو امتیازات سازمان‌های دولتی و اعضای آن‌اشاره کرده است.
تظاهرات مسالمت‌آمیز لبنانی‌ها در اعتراض به وضعیت اقتصادی این کشور، وارد چهارمین روز خود شده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 29 مهر 1398

اخبار ویژه روزنامه ها
  ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎
 
  نمره مردودی آقای مشاور برای فراکسیونی که خاتمی مهندسی کرد
مشاور خاتمی گفت، عارف به خاطر برخی ناکارآمدی‌هایش، دیگر نامزد انتخابات مجلس نمی‌شود اما خود را برای انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 آماده می‌کند.
عبداله ناصری درباره ناکارآمدی فراکسیون امید و خوشحالی اصولگرایان از سرلیستی دوباره عارف در جریان اصلاحات به نامه‌نیوز گفت: با توجه به کارنامه و توان مدیریتی آقای عارف در چهار سال مجلس دهم، این مسئله تصوری غیرواقعی نیست. بالاخره آقای عارف به رغم همه ویژگی‌های مثبتی که دارد کمتر عمق سیاسی تحولات را می‌بیند و مدیریتش هم نشان داد نمی‌تواند یک مجموعه درون پارلمان را پویا و فعال نگه دارد.
وی ادامه داد: ارزیابی امروز از فراکسیون امید، بسیار مردود و منفی است. البته چند عضو محدود فراکسیون امید رسالت نمایندگی خودشان را توانستند انجام دهند، گرچه ممکن است دستاورد آنچنانی برای موکلان‌شان نداشت اما بالاخره آزادمنشی، پاکدستی و بی‌حاشیه بودنشان، عملکرد آنها را از سایر نمایندگان متمایز کرد که امیدوارم این دوره هم تأیید صلاحیت شوند.
این فعال اصلاح‌طلب در پاسخ به این سؤال که آیا عارف رقیب سهل و آسانی برای اصولگراها خواهد بود؟ اظهار کرد: عملکرد آقای عارف در مجلس دهم این مسئله نشان داد، معتقدم با روند کنونی فراکسیون امید، پایگاه اصلاح‌طلبان در مجلس آینده قوی از مجلس فعلی نخواهد بود. در واقع اگر آقای عارف در مجلس آینده هم وارد شود جایگاهش تغییری نسبت به این دوره نخواهد کرد.
وی افزود: آقای عارف به احتمال زیاد وارد مجلس آینده نخواهد شد. او برای آنکه راحت‌تر بتواند برای انتخابات ریاست جمهوری 1400 تلاش کند، نامزد انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی نمی‌شود.
عضو شورای مشورتی اصلاح‌طلبان درباره گزینه‌های دیگر جریان اصلاحات برای سرلیستی در انتخابات مجلس، اظهار کرد: خبر ندارم چون عضو شورای عالی سیاستگذاری نیستم، اما چون اصلاح‌طلبان با مردم تعامل اقناع‌کننده‌ای ندارند، به همین راحتی نمی‌توانند وارد مجلس شوند.
نمره مردودی و منفی مشاور خاتمی به فراکسیون امید در حالی است که خاتمی با شعار تکرار می‌کنم خواستار رای دادن به فهرست امید شده بود.

اصرار مشکوک بر تصویب لوایح خسارت‌بار FATF
عضو مجمع روحانیون مبارز می‌گوید باید لوایح FATF را تعیین تکلیف کنیم و نظر شخصی من بر تصویب آنهاست.
مجید انصاری به «جماران» گفت:  لوایح پالرمو و CFT از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام به کمیسیون مشترک تخصصی ارجاع شده و در چند ماه گذشته بحث تازه‌ای نداشته‌ایم. باید در جلسه آینده مجمع تشخیص مصلحت نظام از دبیرخانه بخواهیم که وضعیت جدید را ارزیابی کنند و مسئولین وزارت امور خارجه و وزارت امور اقتصادی و دارایی از وضعیت تازه و مهلت‌هایی که داده شده ارزیابی جدیدی داشته باشند و گزارشی ارائه کنند؛ تا مجمع بر اساس وضعیت جدید بررسی و اتخاذ تصمیم کند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: متأسفانه تا به حال روش اروپایی‌ها و غربی‌ها اولتیماتوم یک طرفه دادن و پیش روی بوده است. یعنی خواهان اجرای تعهداتی از سوی کشورها، به خصوص ایران، هستند ولی در مقابل آن هیچ گشایش و گام مثبتی به نفع مردم ما برنمی‌دارند. همین مسئله موجب‌تردید شده است. در شرایط طبیعی اگر رفتار آنها احترام‌آمیز و بر اساس منافع متقابل بود، من فکر می‌کنم این مسئله زودتر از این حل شده بود.
وی یادآور شد: ما در گذشته با توجه به تحفظاتی لایحه پولشویی و اصلاحات آن را در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب کردیم. ولی اخیرا آنها به همین تحفظات ما ایراد گرفته بودند. ظاهرا سازوکار FATF قطعی نیست. یعنی مرتباً الزامات و تعهدات جدیدی را مطالبه می‌کنند. به همین جهت باید قضیه روشن‌تر شود و ببینیم تا کجا می‌خواهد ادامه پیدا کند. من شخصا عقیده دارم که در روابط بین‌المللی ما باید منافع ملی خودمان را در نظر بگیریم و اگر مصلحت کشور و اقتصاد ما در تصویب این دو لایحه است، حتما آنها را تصویب کنیم.
انصاری اضافه کرد: ما نمی‌توانیم بدون تعامل با جامعه بین‌الملل و اقتصاد جهان و سازوکارهای مرتبط با آن اقتصاد پویایی داشته باشیم. ولی به هر حال منافع ملی هم باید کاملاً مدنظر باشد و ما در شرایطی هستیم که اگر احساس شود تصویب این لوایح منفعت چندانی برای ما ندارد و صرفا تعهدات یک‌جانبه‌ای برای ما دارد، طبیعی است که در این صورت مجمع تشخیص مصلحت نظام و یا دولت نمی‌توانند تصمیم بگیرند. وی با بیان اینکه بلاتکلیفی لوایح FATF حالت خوبی نیست و حتما باید آنها را تعیین تکلیف کنیم، گفت: تصویب آنها مبتنی بر چگونگی ارزیابی ما است و باید آخرین وضعیت و گزارشات را دریافت کنیم و نهایتا بر اساس محاسبه هزینه و فایده آنچه که مصلحت کشور و مردم هست را تصمیم بگیریم. همان طور که‌اشاره کردم نظر شخصی من بر تصویب است، اما باید ببینیم نظر اکثریت اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام چه چیزی خواهد بود.
چنانچه از مرور اظهارات مجید انصاری برمی‌آید، وی به شدت متناقض حرف می‌زند. او از یک‌سو، از تعامل حرف می‌زند اما از طرف دیگر اعتراف می‌کند که اروپا و غرب دنبال تعامل نیستند و یک‌طرفه عمل می‌کنند و هیچ گشایشی در کار نبوده است، آیا با این وصف، ملت ایران از نگاه عضو مجمع روحانیون بدهکار آمریکا و اروپا هستند که هم امتیاز به دشمن بدهند و اطلاعات سری اقتصادی خود را دراختیار غرب بگذارند و هم با تشدید فشارها و دشمنی‌ها مواجه شوند؟!
این قبیل اظهارات مبنی بر مصلحت‌بودن تصویب لوایح مربوط به FATF در حالی است که مقامات آمریکایی نظیر مایک پمپئو نیز اخیراً خواستار تصویب هرچه سریع‌تر آنها از سوی ایران شدند. آیا این هم‌سویی امثال مجید انصاری با مواضع و انتظارات دولت عهدشکن آمریکا عجیب نیست؟!
یادآور می‌شود برخی دولتمردان به هنگام بزک‌کردن توافق هسته‌ای برای مردم، مدعی شده بودند با این توافق همه تحریم‌ها برداشته خواهد شد. اما درست برعکس این وعده اتفاق افتاد. و تلخ‌تر اینکه همین مقامات می‌گویند هیچ تضمینی نمی‌دهند که حتی با تصویب لوایح موردنظر FATF، تحریم‌ها برداشته شود(!)

آفتاب یزد: تورم 43 درصدی یعنی وضع اقتصاد بهتر شده است؟!
یک روزنامه اصلاح‌طلب ادعای رئیس‌جمهور و سخنگوی دولت درباره بهتر شدن شرایط اقتصادی مردم را به چالش کشید.
آفتاب یزد با طرح این پرسش که آیا شرایط اقتصادی مردم آن‌گونه که دولتمردان می‌گویند بهتر شده؟ نوشت: سخنگوی دولت اخیراً گفت که شرایط اقتصادی مردم تا 2 سال آینده بهبود پیدا کرده و به عبارتی وضع مردم بهتر خواهد شد. علی ربیعی گفته در دو سال آینده رو به جلو پیش می‌رویم و شرایط بهبود خواهد یافت. اظهارات سخنگوی دولت در حالی است که اخیرا جهانگیری و شخص رئیس جمهور هم وعده‌های خوب اقتصادی در خصوص آینده دادند. روحانی در مصاحبه مطبوعاتی اخیرش گفت که وضعیت مردم بهتر شده است.
رئیس جمهور 2 ماه قبل هم گفته بود در 5 ماهه امسال نسبت به سال گذشته از بار مشکلات مردم کم شده و ثبات بر قیمت‌ها حکمفرما شده است.
تاکید دولت بر بهبود وضعیت اقتصادی مردم مبتنی بر فکت‌هایی است که کلی به نظر می‌رسد. نسیم شریفی کارشناس اقتصاد در خصوص اظهار خوش‌بینی دولتی‌ها نسبت به وضعیت اقتصادی می‌گوید:‌ البته دولت پسوند امید را عنوان دولت خود بهمراه دارد و طبعا باید در آمارها و تبیین شرایط سخن از امید و بهبود باشد و از این لحاظ اقدام دولتی‌ها خوب و امیدبخش است اما وقتی سخن از شاخص‌های واقعی در حوزه اقتصاد باشد باید گفت که وضعیت آنگونه که مطرح می‌شود دلگرم کننده نیست.
وی ادامه داد: بر اساس اعلام مرکز آمار، تورم سالیانه در کشور همچنان در حدود همان عدد42 درصد است، گرچه تورم نقطه به نقطه تا حدودی کاهش پیدا کرده است اما این کاهش خیلی قابل توجه نبوده ضمن آنکه گزارش وضعیت تورم در مردادماه نشان می‌داد که تورم سالانه نسبت به ماه قبل مرداد (تیر) نه تنها کاهش نداشته بلکه 1/8 درصد افزایش هم داشته گرچه تورم نقطه به نقطه با 6 درصد کاهش نسبت به تیر 98 همراه بوده است.
شریفی خاطرنشان کرد: ملاک آرامش از نگاه مردم لمس و رؤیت آن است که به تصور من چنین چیزی لمس نشد، در نظر داشته باشید که تورم 42 درصدی سالانه به معنی رشد 42 درصدی قیمت‌ها نسبت به سال قبل است اما سال قبل یعنی تابستان 97 وضعیت چگونه بود؟ پاسخ این است که در آن زمان رشد قیمت‌ها که از آن به عنوان شوک یاد می‌شود تازه شروع شده بود و اکنون در تابستان 98 آمارهای رسمی ‌می‌گوید تازه ما نسبت به فاجعه تابستان 97 حدود 42 درصد در وضعیت بدتر به لحاظ سرعت رشد قیمت‌ها قرار داریم.
وی با اشاره به این واقعیت که تورم نقطه به نقطه در عمل واقعا کاهش پیدا کرده، گفت:‌ بله این کاهش درست است اما وقتی منطق اقتصاد را در نظر بگیریم متوجه می‌شویم که در مبنای محاسبه اشتباهاتی صورت گرفته از جمله اینکه سبد کالایی که نرخ تورم بر اساس آن محاسبه می‌شود، عمدتا با سبد کالای اقشار کم درآمد جامعه همخوانی قابل قبولی ندارد، با این وصف، نمی‌‌توان زیاد بر روی کاهش نرخ تورم نقطه به نقطه که احتمالا منظور دولتی‌هاست حساب باز کرد.
این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: مهمترین شاخص بهبود شرایط، بالابردن قدرت خرید مردم است که واقعیت بازار و معیشت دهک‌های درآمدی خلاف آن را نشان می‌دهد به این معنی که این قدرت خرید نه تنها بالا نرفته بلکه لاغرتر هم شده، در نتیجه به نظر من «امیددرمانی» نشاط‌بخش و خوب است به شرطی که برای افزایش قدرت خرید مردم تلاش شود.

این مدل بالا و پایین‌کردن تورم افتخار ندارد، آقای روحانی
یک روزنامه اصلاح‌‌طلب حامی دولت می‌گوید ادعای دولت درباره کاهش تورم، نمود واقعی در اقتصاد ندارد.
ابتکار نوشت: آقای روحانی در نشست خبری اخیر از کاهش نرخ تورم و افزایش ارزش پول ملی سخن گفت. آماری که البته به ظاهر درست است، اما چند نکته مغفول در بررسی آن وجود دارد.
نخست آنکه اگر مبنای ارزش پول ملی را مقطع کوتاه دلار 18 هزار تومانی درنظر بگیریم به طور قطع افزایش 40 درصدی ارزش پول ملی آمار درستی است. اما اگر مبنا را ارز حدود 4000 تومانی قرار دهیم بی‌تردید این آمار معکوس خواهد شد. در حالی که باید از رئیس‌جمهوری محترم پرسید که آیا افت ارزش پول ملی نسبت به سال 96 برای مردم جبران و در سبد مدیریت معیشت آنها دیده شده است که حالا با افتخار از افزایش قدرت آن نسبت به دلار 18 هزار تومانی سخن گفته می‌شود؟
این سؤال البته باید درخصوص کاهش روند افزایشی نرخ تورم هم پرسیده شود که آیا قدرت خرید و توان اقتصادی مردم به تورم 35 درصدی می‌رسد که حال از نبود تورم 50 درصدی خوشحال باشند؟ سخن گفتن با مردم در حضور اصحاب رسانه بعد از وقفه‌ای طولانی نیازمند آن است که واقعیت عینی اعداد و ارقام برای مردم تشریح شود و صد البته مردم در این شرایط سخت، راحت‌تر بتوانند با مشکلات خود کنار بیایند.

تصویر بدبختی که نوبخت از دولت کشید!
سخنگوی پیشین دولت روحانی می‌گوید: دولت مثل پدری است که همسرش بیمار است، فرزند دانشجو دارد و خانه‌اش هم تخریب شده است(!)
محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه اخیرا طی اظهاراتی در یک مراسم کلنگ‌زنی در لرستان گفته است: «ما قادر نیستیم همه خسارت‌ها-ی سیل- را جبران کنیم چون صادرات نفت کاهش یافته و در شرایطی هستیم که باید با دل خونین و لب خندان با مردم صحبت کنیم ولی ان‌شاءالله خدا کمک می‌کند و از این گردنه عبور می‌کنیم.»
او می‌افزاید: دولت مثل پدری است که همسرش بیمار است، فرزند دانشجو داشته باشد و خانه‌اش هم تخریب شده باشد و در این فکر است که چطور خانواده را اداره کند!
به گزارش مشرق، رویه برخی مدیران ارشد کابینه دولت مبنی بر اینکه دائما «کاسه چه کنم چه کنم!» به دست می‌گیرند و ابراز استیصال می‌کنند؛ رویه غلطی است که پس از چند سال انتقادات برخی محافل، به تازگی مورد انتقاد کسان دیگری از درون دولت نیز قرار گرفته است.
بایستی اشاره کرد که مدیرانی شبیه به نوبخت در هیچ کجای جهان پیدا نمی‌شوند که بر نشسته بر حجم عظیمی از قدرت و اختیار و بودجه اما به هر بهانه‌ای مشغول سیاه‌نمایی از اوضاع کشور و ابراز استیصال باشند.
از طرفی اگر آقای نوبخت خیلی به خانه‌خرابی و دل خون دولت معتقد هستند پس باید به آقای جهانگیری در واحد معاون اولی دولت پیغام بدهند که دیگر به مردم نگوید دولت ایران یک دولت پولدار است! و ایضاً جلوی انتشار اخبار مربوط به بهبود آمارهای اقتصادی کشور و کاهش بیکاری را نیز بگیرد.
اظهارات نوبخت در حالی است که دولت فقط در یک قلم سوء مدیریت 18 میلیارد دلار از ذخایر ارزی را در اوایل سال 97 به کام رانت‌خواران ریخت.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 29 مهر 1398


تشکیل شورای نجات ملی جنوب برای نبرد علیه‌اشغالگران یمن  
     ۱۳۹۸/۰۷/۲۸

Image result for ‫تشکیل شورای نجات ملی جنوب برای نبرد علیه‌اشغالگران یمن‬‎
شخصیت‌های قبیله‌ای و سیاسی جنوب یمن با تأسیس «شورای نجات ملی جنوب» و اعلام آمادگی برای نبرد علیه مزدوران سعودی و اماراتی، از ‌اشغالگران خواستند، یمن را ترک کنند.
نیروهای سعودی و اماراتی از 54 ماه پیش جنوب یمن را عرصه‌ای برای‌اشغالگری خود قرار‌داده‌اند. در این راستا این کشورها با برپایی برخی زندان‌ها و شکنجه گاه‌ها بسیاری از یمنی‌ها را زندانی و شکنجه کرده و قاچاق مواد مخدر و فروش سلاح در این مناطق بسیار زیاد و فساد نیز همه گیر شده است.
مردم یمن که تا کنون نیز علیه‌اشغالگران جنگیده‌اند، قصد دارند که نبرد خود را از این پس در یک نهاد متشکل کنند. در همین راستا، شخصیت‌های قبیله‌ای و سیاسی سرشناس در شهر «الغیظه» استان «المهره» یمن از تأسیس «شورای نجات ملی جنوب» با هدف مقابله با «اشغالگری سعودی-اماراتی» خبر دادند. بر اساس گزارش پایگاه «العهد»، در بیانیه صادر شده از این شورا، بر توقف جنگ در یمن و لغو محاصره آن، نجات کشور از اختلافات و چنددستگی از طریق گفت‌وگو و مشارکت میان طرف‌های سیاسی و اجتماعی تأکید شده است.
در ادامه این بیانیه آمده است، شرایط استثنایی کشور و تنش موجود در زمینه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی باعث شده، تعدادی از طرف‌ها طی ماه‌های گذشته به مشورت با هدف یافتن راه‌حلی در این مورد روی بیاورند و ثمره این تلاش‌ها توافق بر سر تشکیل شورای نجات ملی جنوب بود. شورای نجات ملی بر مخالفت با حضور نظامی «بیگانگان» در یمن، مداخله در امور داخلی این کشور و تکه تکه کردن یمن تأکید دارد.
«احمد قحطان» رئیس‌شورای نجات ملی، در سخنانی اعلام کرد، اوضاع بد کنونی کشور به دلیل مداخلات نظامی خارجی، تحرکات فوری برای نجات وطن را می‌طلبید. استان المهره چند ماهی است شاهد تحرکات قبیله‌ای و مردمی گسترده‌ای در رد حضور نظامیان وابسته به سعودی در این استان است. ماه گذشته (شهریور) «علی سالم الحریزی» رئیس‌کمیته تحصن کنندگان در استان المهره گفت که قبائل استان المهره در حالت آماده ‌باش قرار دارند و اجازه تسلط هیچ یک از عناصر ائتلاف سعودی به این استان را نمی‌دهند.
خبر دیگر اینکه، با نظارت سازمان ملل و به منظور تثبیت عملی آتش‌بس در «الحدیده» یمن، اولین پست دیدبانی مشترک میان نیروهای دولت مستعفی یمن و انصارالله ایجاد شد. وضاح الدبیش سخنگوی نیروهای مشترک در ساحل غربی یمن، در همین باره به روزنامه «الشرق الاوسط» گفت، دیداری مشترک میان این دو و با حضور ژنرال هندی «آبجهیت گوها» رئیس‌کمیته نظارت بر آتش‌بس الحدیده در «الخامری» برگزار شد. وی ادامه داد، ژنرال آبجهیت گوها در این جلسه بر سرعت شروع استقرار نیروها در نقطه مشخص شده تأکید کرده است. در ادامه این گزارش آمده است، جدول زمانی برای ایجاد سه پست دیدبانی دیگر مشخص شده است.یدیعوت آحارونوت خبر داد
حضور پر رنگ عوامل جاسوسی تل‌آویو در دستگاه اطلاعاتی امارات

دستگاه اطلاعاتی امارات بخش قابل توجهی از نیروهای خود را از صهیونیست‌های کار آزموده در فلسطین‌اشغالی جذب کرده و به آنها حقوق‌های نجومی می‌دهد.
روند عادی شدن روابط امارات با رژیم صهیونیستی در ابعاد مختلف سیاسی، نظامی و اقتصادی در حال پیگیری است. در زمینه اطلاعاتی نیز برخی از نیروهای اطلاعاتی اسرائیل، جذب امارات شده‌اند تا روابط دو طرف در همه ابعاد فعال شود.
تحقیقات رسانه‌های صهیونیستی نشان می‌دهد برخی از افرادی که دوران خدمت وظیفه خودشان را در یگان‌های فناوری ارتش رژیم صهیونیستی گذارنده‌اند، در ازای دریافت دستمزدهای نجومی، جذب شرکت‌های مرتبط با سرویس‌های اطلاعاتی امارات شده‌اند. یک مقام سابق رژیم صهیونیستی به روزنامه «یدیعوت آحارونوت» گفته چندی پیش سربازی که خدمت وظیفه‌اش را در یکی از یگان‌های تخصصی سایبری دستگاه اطلاعاتی اسرائیل به پایان رسانده بود، با او تماس گرفته و گفته است که در حال حاضر مشغول ساخت ابزارهای جاسوسی برای یک کشور عربی است.
به گزارش فارس، این مقام سابق رژیم صهیونیستی می‌گوید: «از این تماس تعجب کردم؛ اول فکر کردم شوخی است. ابزارهایی که او درست می‌کند ممکن است برای جاسوسی از یکی از فرماندهان ارتش اسرائیل و هک گوشی همراه او مورد استفاده قرار بگیرد.» این مقام گفته، شمار کسانی که وضعیتی مانند این سرباز سابق اسرائیلی دارند، زیاد است.
گفته‌های او موجب شده روزنامه یدیعوت آحارونوت تحقیقاتی را درباره این موضوع آغاز کرده و متوجه شود عده زیادی از فارغ‌التحصیلان یگان‌های اطلاعاتی در ارتش اسرائیل در حال همکاری با شرکت‌های مرتبط با دستگاه‌های اطلاعاتی کشورهای عربی هستند. گزارش یدیعوت آحارونوت حاکی است فارغ‌التحصیلان یگان‌های اطلاعاتی مخفی اسرائیل مانند «یگان ۸۲۰۰» برای شرکت‌های عربی کار می‌کنند. شرکت اماراتی«دارک متر» که بازوی بازرگانی اداره اطلاعات امارات است، یکی از شرکت‌هایی است که این فارغ‌التحصیلان را در ازای پرداخت حقوق‌های نجومی به خدمت می‌گیرد. در یک مورد، این شرکت با یکی از صهیونیست‌ها تماس گرفته و به او پیشنهاد داده که جذب این شرکت شود. فرد اسرائیلی درخواست ماهانه ۴۰ هزار دلار پول کرده، اما به وی اطلاع داده شده که حقوق او از این بیشتر است و ۱۰۰ هزار دلار در ماه برای او در نظر گرفته شده است.
ناپدید شدن مرموز سرهنگ اماراتی
یک سرهنگ اماراتی به دلیل افشای اطلاعات درون سازمانی ارتش این کشور، از سوی مقام‌های امنیتی ربوده شده وهیج اطلاعی از وی در دسترس نیست.
خبرگزاری فارس با انتشار این خبر به نقل از پایگاه «العربی» افزود، سرهنگ «سعید الظبی» به اتهام افشای اسرار نظامی ارتش امارات دستگیر شد. پدر وی نیز قبلا به همین جرم از سوی مقام‌های امنیتی دستگیر شده بود.
 این افشاگر اماراتی قبل از دستگیری در یک نوار صوتی 30 دقیقه‌ای، از جزئیات دستگیری پدرش سرهنگ «سعید الظبی» و فساد مالی ارتش پرده برداشته بود. وی در این نوار صوتی گفته بود قصد دارد به کاخ «محمد بن زاید» ولیعهد ابوظبی برود و فساد موجود در داخل ارتش امارات را به اطلاع وی برساند، اما قبل از هرگونه اقدامی بازداشت شد.
این افشاگر ارتش امارات در نوار صوتی فوق همچنین به سابقه فساد مالی در نیروهای مسلح این کشور در 30 سال گذشته حین خدمت پدرش و اتهام زنی به وی در این زمینه‌اشاره کرد. وی به فساد مالی افسران ارتش امارات به ویژه رئیس‌ستاد مشترک ارتش، رئیس‌دادگستری ارتش و دادستان کل ارتش از جمله در عقد قراردادهای ساختگی در انجام پروژه‌هایی که هرگز اجرا نشده‌اند و به جیب زدن میلیاردها دلار‌اشاره کرد و دلیل دستگیری پدرش را نیز آگاهی از این موارد اعلام کرده است.برگزیت بیش از 3 ماه به تعویق افتاد
 دهن‌کجی جانسون به پارلمان انگلیس
با ارسال نامه بدون امضا به اتحادیه اروپا

Image result for ‫دهن‌کجی جانسون به پارلمان انگلیس با ارسال نامه بدون امضا به اتحادیه اروپا‬‎
نخست‌وزیر انگلیس در واکنش به رأی پارلمان این کشور برای تعویق برگزیت و در اقدامی توهین‌آمیز، این تصمیم پارلمان را طی نامه‌ای بی‌امضا، به اطلاع اتحادیه اروپا رساند.
روز گذشته پارلمان انگلیس در جلسه فوق‌العاده‌اش که برای بررسی توافق دولت این کشور با اتحادیه اروپا بر سر برگزیت (طرح خروج انگلیس از اتحادیه) برگزار شد، دولت لندن را ملزم کرد، با ارسال نامه‎‌ای به اتحادیه اروپا، خواستار تعویق اجرای برگزیت از 31 اکتبر (9 آبان) به آخر ژانویه آینده (بهمن) شود.
اما حزب محافظه‌کار انگلیس علیرغم رأی پارلمان جهت تمدید مهلت برگزیت، اعلام کرد توافق جدیدی که در مذاکره با اتحادیه اروپا حاصل شده است را در موعد مقرر اجرایی می‌کند. حزب محافظه‌کار به رهبری «بوریس جانسون» در توئیتر خود نوشت: «پارلمان دوباره به تأخیر در اجرای برگزیت رأی داد. نخست‌وزیر خواستار تأخیر نخواهد شد، او به رهبران اتحادیه اروپا خواهد گفت نباید هیچ تأخیر دیگری ایجاد شود و ما باید برگزیت را در تاریخ ۳۱ اکتبر با توافق جدیدمان اجرایی کنیم تا کشور بتواند به سمت جلو حرکت کند».
اما به هر حال، نخست‌وزیر انگلیس مجبور شد تصمیم پارلمان را به اطلاع مقامات اتحادیه اروپا برساند. ولی او نامه به «دونالد تاسک» رئیس‌شورای اروپا، را بدون امضا ارسال کرد. به گزارش فارس، رسانه‌های انگلیسی می‌گویند، «جانسون» علاوه‌بر این، با سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا تماس گرفته و به اطلاع آنها رسانده، نامه‌ای که نمایندگان پارلمان انگلیس او را مجبور به ارسال آن کرده‌اند، در واقع نامه پارلمان است نه او!
روزنامه «گاردین» نوشته «جانسون» سه نامه برای آقای «تاسک» ارسال کرده است: نامه اول، متنی کپی ‌شده و امضا نشده‌ است که در واقع درخواستی است که پارلمان از «جانسون» برای تأخیر در اجرای برگزیت مطرح کرده است. نامه دوم، توضیحات نماینده انگلیس در اتحادیه اروپا است و نامه سوم، نامه‌ای است که دولت انگلیس در آن یک بار دیگر دلایل خود برای مخالفت با تأخیر در اجرای برگزیت را تشریح کرده است.
فلج شدن شرکت‌ها
این پافشاری‌های «جانسون» برای خروج در موعد مقرر، انگلیس را در شرایط بد اقتصادی نیز قرار‌داده است، تا جایی که روزنامه «ایندیپندنت» گزارش داد، کارشناسان امور اقتصادی که روی ورشکستگی شرکت‌ها در انگلیس مطالعه می‌کنند، اعلام کرده‌اند تعداد شرکت‌های این کشور که با مشکلات جدی مالی روبه‌رو شده‌اند، با ۴۰ درصد افزایش از زمان برگزاری همه‌پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا تا کنون، به ۴۸۹ هزار شرکت رسیده
است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 29 مهر 1398


اعتصاب غذای زندانیان محکوم به اعدام
در بحرین وارد هشتمین روز شد 
    ۱۳۹۸/۰۷/۲۸

Image result for ‫اعتصاب غذای زندانیان محکوم به اعدام در بحرین وارد هشتمین روز شد‬‎
اعتصاب غذای شماری از زندانیان محکوم به اعدام بحرینی وارد هشتمین روز خود شد و حال آنها نیز وخیم گزارش شده است.
اعتصاب غذای شماری از زندانیان سیاسی مخالف رژیم آل خلیفه در بحرین در حالی وارد هشتمین روز خود شد که حال تعدادی از آنها، از جمله «سید احمد العبار»، «حسین المرزوق»، «موسی عبدالله» و «حسین علی مهدی»
وخیم است.
در همین ارتباط «ابتسام الصائف» فعال حقوقی بحرین، گفته که جان زندانیان به دلیل اعتصاب غذا در خطر است. اعضای خانواده‌ زندانیان نیز ضمن ابراز نگرانی از وخامت حال فرزندشان، گفته‌اند که وزارت کشور رژیم آل خلیفه مسئول سلامت فرزندشان است. این رژیم در ارتباط با حقوق بشر، پرونده سیاهی
دارد.

 وزیر دفاع آمریکا:
تفنگداران آمریکایی را از سوریه به عراق منتقل می‌کنیم
Image result for ‫وزیر دفاع آمریکا‬‎
وزیر دفاع آمریکا در میان خبرنگاران گفت که نیروهای نظامی آمریکایی پس از ترک شمال شرقی سوریه، در غرب عراق مستقر خواهند شد.
«مارک اسپر» دیروز قبل از شروع سفر خود به غرب آسیا تاکید کرد: «همتای عراقی خود را در جریان انتقال بیش از ۷۰۰ نیروی آمریکایی از سوریه به عراق، قرار‌داده‌ام». وی درباره جزئیات این ‌جا‌به‌جایی چیزی نگفت و قرار است جزییات ماموریت جدید نیروهای آمریکایی در غرب عراق، بعدا اعلام شود. این نخستین بار است که یک مقام آمریکایی جزییات جابه‌جایی نیروهای نظامی این کشور در سوریه را مطرح می‌کند. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا، دو هفته پیش اعلام کرده بود که نیروهای آمریکایی به زودی از سوریه خارج خواهند شد. گفتنی است، آمریکا هم اکنون 5000 نیروی نظامی در عراق دارد.
واکنش نماینده پارلمان عراق
خبر انتقال نظامیان آمریکایی حاضر در سوریه به عراق، با واکنش تند سیاستمداران عراقی مواجه شده است؛«عامر الفایز» عضو کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق، نسبت به استقرار نظامیان تروریست آمریکایی در خاک این کشور، اعتراض کرد و گفت: «خروج آمریکا از سوریه و اعزام این نیروها با تمام سلاح‌های خود به عراق، پیامدهای فاجعه‌باری برای عراق دارد. 1000 سرباز آمریکایی طی روزهای آینده، وارد عراق شده و بدون کسب موافقت‌های لازم، در اردوگاه‌های شمال غرب مستقر خواهند شد». الفایز همچنین تصریح کرد که دولت عراق مخالفت خود را با حضور نیروهای خارجی در خاک عراق، به وزیر دفاع آمریکا اعلام خواهد کرد. گمانه‌زنی‌ها به این سمت و سو نشانه رفته که خروج نظامیان آمریکایی، با قدرت‌ گرفتن مجدد گروه تروریستی داعش مصادف خواهد شد. کارشناسان بر این باورند که آمریکایی‌ها قبل خروج از سوریه، تعداد زیادی داعشی را از زندان‌های شمال شرق و شرق سوریه آزاد خواهند کرد. بر اساس آخرین گزارش‌ها از سوریه، حدود 4000 داعشی دربند‌، آزاد شده‌اند. این افراد یا عراقی الاصل هستند و یا چاره‌ای جز ورود به عراق ندارند. در هر دو صورت، ممکن است که حضور آنها در عراق‌، تهدیدات امنیتی جدی برای دولت و مردم این کشور ایجاد بکند.

دستگیری 80 معترض در تجمع ضد دولتی باکو
Image result for ‫دستگیری 80 معترض در تجمع ضد دولتی باکو‬‎
پلیس جمهوری آذربایجان ضمن سرکوب تظاهرات مخالفان سیاست‌های اقتصادی دولت در باکو، 80 معترض را بازداشت کرد.
پلیس آذربایجان روز شنبه به تجمع مخالفین دولت در باکو یورش برد و بر اساس گزارش رویترز‌،80 تن از آنها را بازداشت کرد. این راهپیمایی قرار بود در اعتراض به پایین بودن دستمزدها، فساد و نبود انتخابات آزاد و مستقل در این کشور برگزار شود، اما در همان ابتدا، پلیس به معترضان یورش برد.
«علی کریملی» رهبر حزب غربگرای «جبهه مردمی» قبل از دستگیری گفت، نزدیک به ۵۰ نفر ظرف روزهای گذشته بازداشت شده‌اند. شمار زیادی از این بازداشت‌شدگان از نفرات فعال در سازمان‌دهی تجمع اعتراضی روز شنبه بودند. وی پیش از دستگیری گفت: «ما خواستار آن هستیم که از حقوق مان در قانون اساسی و از آزادی‌های مان محافظت شود. ما از این دولت هراس نداریم و تا پایان مبارزه خواهیم کرد». پلیس همچنین چندین خیابان در مرکز باکو را مسدود کرد. دو ایستگاه مترو به صورت موقت بسته شدند و دسترسی به اینترنت با اختلال مواجه شد.
کمتر از دو هفته پیش نیز پلیس جمهوری آذربایجان بسیاری از مخالفان را که به درخواست شورای ملی نیروهای دموکراتیک، دست به یک تجمع زده بودند، بازداشت کرده بود. شورای ملی نیروهای دموکراتیک مجموعه‌ای از نیروهای اپوزیسیون در آذربایجان است. نیروهای مخالف، دولت باکو را به ناتوانی در حل برخی مشکلات از جمله فساد اقتصادی و نیز حل مناقشه قره‌باغ متهم می‌کنند.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 29 مهر 1398


مخالفت حزب‌الله با ناآرامی‌ها فتنه را در لبنان به شکست کشاند
       ۱۳۹۸/۰۷/۲۷

Image result for ‫مخالفت حزب‌الله با ناآرامی‌ها فتنه را در لبنان به شکست کشاند‬‎
دبیرکل حزب‌الله لبنان‌، که به مناسبت اربعین امام حسین(ع) سخنرانی می‌کرد، با اشاره به اعتراضات اخیر در این کشور، اعلام کرد که هر چند خواسته معترضان درخصوص اصلاح طرح‌های مالیاتی‌، درست است، اما با توجه به وضعیت خطری که اکنون لبنان دارد، این جنبش در تظاهرات شرکت نمی‌کند و با تغییر دولت نیز موافق نیست.
«سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله لبنان دیروز در پایان راهپیمایی اربعین در شهر «بعلبک» به سخنرانی پرداخت و به مسائل منطقه‌ای و همچنین تحولات اخیر در لبنان‌اشاره کرد.
او در ابتدای سخنان خود به ماجرای عبور کاروان اسرای کربلا از این منطقه‌اشاره کرده و گفت که در مکانی قرار گرفته‌ایم که کاروان حضرت زینب (س) از آن عبور کرده‌ است.
به گزارش خبرگزاری فارس، دبیرکل حزب‌الله درخصوص راهپیمایی اربعین گفت که این مراسم هیچ مشابهی در جهان ندارد و از تمام نقاط دنیا، حتی از اروپا و آمریکا، مردم خود را به کربلا می‌رسانند و با برگزاری این راهپیمایی، بار دیگر حسین(ع) را به جهانیان معرفی می‌کند و این سؤال را برای بسیاری ایجاد می‌کنند که «حسین کیست؟» و «این عشق و محبت چیست که با گذشت این مدت، هنور می‌تواند این تعداد انسان را به سوی خود جذب کند».
او در بخش دیگر سخنان خود، به اتفاقات اخیر لبنان پرداخت و تأکید کرد که باید با مسئولیت‌پذیری در این خصوص سخن گفت.
دبیرکل حزب‌الله گفت: «هنگامی که از مسئولیت همگانی در لبنان، چه آنها که در قدرت هستند و چه خارج آن، سخن می‌گوییم؛ همه باید در برابر این شرایط خطرناک و مهم که کشور با آن مواجه است، مسئولیت‌پذیر باشند و این بسیار آسان است که فردی از مسئولیت‌ها شانه خالی کرده و بار آن را به دوش دیگران بیاندازد و از دولت و مسئولیت خود، کنار بکشد و بخواهد استعفاء دهد.»
سید نصرالله گفت که برخی در دولت لبنان و گروه‌های سیاسی می‌خواهند از مسئولیت خود شانه خالی کرده و کنار بکشند و تبعات شرایط امروز را به دوش دیگران بیاندازند. او این اقدام را نشانه عدم وجود عرق ملی و ارزش‌های اخلاقی و انسانی در مواجهه با سرنوشت مردم و کشور دانست.
او تأکید کرد که شرایط امروز لبنان حاصل اقدامات دولت فعلی یا زاییده یک سال یا یک دوره نیست، بلکه مشکلاتی است که حداقل در طول ۳۰ سال گذشته متراکم شده است. از این رو، همگی مسئولیت دارند و شایسته نیست برخی که در همه دولت‌ها حضور داشته‌اند،اکنون سوار بر موج مردمی شده و مطالبه مبارزه با فساد کنند.
دو خطر پیش‌ روی لبنان
سید حسن نصرالله گفت که لبنان اکنون با خطرهای واقعی مواجه است. او خطر اول را فروپاشی اقتصادی و مالی و خطر دوم را نیز انفجار مردمی در پی اقدامات‌اشتباه دانست.‌اشتباهاتی که به عقیده نصرالله افزایش مالیات بر فقرا و قشر کم درآمد، جزئی از آن محسوب می‌شود. او تأکید کرد که با عزم و فداکاری و اخلاص می‌توان مانع از فروپاشی اقتصادی شد.
سید حسن نصرالله با اشاره به تظاهرات دو روز اخیر در لبنان، تأکید کرد که این تظاهرات، «بیانگر آلام ملت [لبنان] بوده، ولی تا کنون هیچ تصمیمی در دولت اتخاذ نشده است».
وی با بیان اینکه اگر «ما این جرأت را داشته باشیم که وضعیت مالی را نجات دهیم، می‌توانیم اقتصادمان را هم نجات دهیم»، تصریح کرد که در صورت حل این مشکل، لبنان در مسیر توسعه قرار خواهد گرفت. وی توصیه کرد: «باید به [سخنان] یکدیگر گوش بدهیم. برخی هستند که فقط خواستار [اخذ] مالیات و [خالی کردن] جیب مردم هستند؛ زیرا اتخاذ تصمیم‌های دیگر، دشوار است و برخی طرف‌ها هستند [که از این تصمیمات] ناراحت می‌شوند».
دبیرکل حزب‌الله لبنان با تأکید بر لزوم تدوین طرحی که فقرا، اغنیا، رهبران و بانک‌ها در آن نقش داشته باشند، اظهار داشت: «هر آنچه درباره این گفته می‌شود که حزب‌الله برای تظاهرات علیه بانک‌ها برنامه‌ریزی می‌کند، نادرست است. ما هیچ گاه در پی چنین طرحی
نیستیم».
نصرالله با اشاره به اینکه «مشکل کنونی [لبنان]، خود دولت نیست، بلکه روش [آن] است»، اعلام کرد: «اگر دولت کنونی یا هر دولت دیگری بیاید، اقدامات عملی انجام دهد، با اسراف و فساد مقابله و مؤسسات را ادغام کند و هزینه‌ها را تأمین کند» وضعیت لبنان بهبود خواهد یافت و در این زمینه همه باید هزینه بدهند، ولی «تا کنون فقط فقرا قربانی شده‌اند».
او گفت که پیام اعتراضات دو روز گذشته تأکید بر این بود که مردم تحمل مالیات جدید را ندارند و گروه‌های سیاسی نیز نمی‌توانند مانع حضور مردم در خیابان‌ها و برپایی اعتراض شوند. نصرالله گفت که برخی اصرار بر افزایش مالیات‌ها دارند؛ اما با این روش، کشور به نابودی حقیقی دچار خواهد شد
سید نصرالله گفت که اگر دولت بتواند اعتماد مردم را به دست آورد، مردم نیز مالیات معینی را برای نجات وضع موجود پرداخت می‌کنند، اما هنگامی که آنها شاهد فساد و هدر رفتن صدها میلیون دلار هستند، هرگز قبول نمی‌کنند چیزی به حکومت پرداخت کنند.
او تأکید کرد: «مردم به مقاومت اعتماد دارند. ما در حال حاضر دچار بحران عدم اعتماد به حکومت هستیم».
مخالفت حزب‌الله با استعفای دولت
دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه تأکید کرد که حزب‌الله با استعفای دولت موافق نیست؛ چرا که در صورت استعفا، یک سال طول خواهد کشید تا دولت جدید بر سر کار بیاید. این در حالی است که آن قدر زمان در دسترس نیست که دولت جدیدی شکل بگیرد. او گفت در بحث تشکیل دولت، بیش از وزرا، گروه‌های سیاسی مهم هستند.
نصرالله در ادامه افزود: «برخی از دولت تکنوکرات سخن می‌گویند، در چنین شرایطی که لبنان در آن به سر می‌برد، دولت تکنوکرات دو هفته نیز دوام نمی‌آورد و هر کسی خواستار چنین دولتی باشد، اولین فردی است که آن را ساقط می‌کند و باید دولت به کار خود با روح و مسیر جدید ادامه دهد و از اتفاقاتی که طی دو روز گذشته در لبنان رخ داده، عبرت بگیرد.»
وی ایده برگزاری انتخابات زود هنگام را نیز رد کرد و گفت که این کار چیزی را تغییر نمی‌دهد جز اینکه بودجه زیادی می‌طلبد.
او در خطاب به معترضان با بیان اینکه حزب‌الله به فریادها و اعتراضات شما احترام می‌گذارد، تأکید کرد: «بدون شک پیام شما به همه مسئولان رسید و در طی ساعات آتی مشکل «واتس آپ» نیز حل خواهد شد».
نصرالله افزود: «پیام مردم مختص شخص معینی نیست، بلکه برای همه گروه‌های سیاسی و نهادهای حکومتی است.»
وقت حضور حزب‌الله در خیابان نیست
نصرالله با بیان اینکه در جریان تظاهرات‌ اخیر، همه «از حزب‌الله خواستند که به خیابان بیاید»، تصریح کرد: «اگر حزب‌الله در روز نخست به خیابان می‌آمد...(این اقدام) به یک نزاع سیاسی در کشور تبدیل می‌شد».
دبیرکل حزب‌الله لبنان ضمن انتقاد از دشنام و عبارت‌های کوچه‌بازاری که بعضا در تظاهرات اخیر بر زبان‌ها می‌آمد، از تظاهرکنندگان خواست که به ارتش و نیروهای امنیتی لبنان تعدی نکنند.
دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت: «اگر نیاز به مقابله با مالیات‌های جدید برای فقرا و قشر کم در آمد بود، به خیابان‌ها می‌آییم اما ارزیابی ما این است که شرایط‌، مناسب اقدام در این زمینه نیست».
او افزود: «اگر حزب‌الله به خیابان‌ بیاید از آن بیرون نمی‌رود تا به خواسته‌هایش برسد؛ یعنی یک روز تا یک ماه در خیابان می‌مانیم و مانند معترضان پس از سه روز از خیابان‌ها خارج نمی‌شویم. ما حزب بزرگی هستیم و هنگامی که به خیابان بیایم یعنی که کل کشور به هم می‌ریزد و ان شاءالله که هیچ وقت، زمان حضور ما در خیابان فرا نرسد و اما اگر به خیابان‌ها بیاییم، برای تغییردر تمامی معادلات می‌آییم».
سید حسن نصرالله در بخش پایانی سخنان خود تأکید کرد که حزب‌الله لبنان، آماده همکاری با هر کسی است که احساس مسئولیت می‌کند و حزب‌الله هرگز مردم و کشور لبنان را تنها نخواهد
گذاشت.
او افزود: هرگز اجازه غرق شدن کشور را نمی‌دهیم، ما برای دفاع از کشور شهید و مجروح داده‌ایم، اجازه نمی‌دهیم که تکه پاره‌اش کنند و اگر مسئولین شجاعت و اراده لازم را داشته باشند می‌توانند گام‌های بلندی بردارند.
دبیرکل حزب‌الله لبنان در آخر گفت: بار دیگر التزام خود را به همراهی با حق و حقیقت در تمامی منطقه، از سوریه و فلسطین تا یمن و عراق اعلام می‌داریم و هرگز مظلومین و رنج دیدگان را ترک نمی‌کنیم، چرا که ما قومی هستیم که حسین(ع) را تنها نمی‌گذارد. ترکیه آتش‌بسی را که خود اعلام کرده بود نقض کرد

Image result for ‫ترکیه آتش‌بسی را که خود اعلام کرده بود نقض کرد‬‎
دولت ترکیه آتش‌بس پنج روزه خود در مناطق شمالی و کرد نشین سوریه را نقض کرد.
شبه نظامیان کرد اعلام کردند، دولت ترکیه آتش‌بس خود را نقض کرده است. در همین حال، دولت ترکیه نیز اعلام کرد‌، آماده آغاز عملیات است.
«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرد، مذاکره با هیچ سازمان تروریستی امکان‌پذیر نیست. اوخطاب به «دونالد ترامپ» گفت، اگر کردها عقب‌نشینی نکنند، به عملیات پیشروی ادامه خواهد داد.
وی گفت: اگر توافق با آمریکایی‌ها عملی نشود، در پایان 120 ساعت مهلت، دوباره حمله را شروع خواهیم کرد. منطقه‌ای که اردوغان حرف آن را می‌زند، حدود 400 کیلو متر مربع است. آنکارا این منطقه را «منطقه امن » می‌نامد و به ادعای خود، قصد دارد بیش از سه میلیون آواره سوری را در این منطقه اسکان دهد.
 رئیس‌جمهور ترکیه افزود: این هفته با «ولادیمیر‌پوتین» درباره استقرار نیروهای سوریه در مرزهای شمال بحث خواهم کرد و اگر به نتیجه نرسیم، نقشه خود را عملی خواهیم کرد.
آکار: آماده حمله هستیم
«خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه، نیز مثل اردوغان، دیروز تهدید کرد، در صورتی که شبه نظامیان کرد بر اساس توافق آتش‌بس عمل نکنند، ارتش ترکیه عملیات نظامی خود را در شمال سوریه از سر می‌گیرد.
آکار که در شهر «قیصریه» (کایسری) ترکیه در جمع گروهی از هواداران حزب حاکم سخنرانی می‌کرد، گفت: «ما این عملیات را برای پنج روز متوقف کردیم. تروریست‌ها این منطقه را ترک می‌کنند. اگر این کار را نکنند، عملیات خود را مجددا آغاز می‌کنیم. آماده‌‌سازی نیروها کامل شده است و انگیزه آنها هم بالا است».
استقرار ارتش سوریه در کوبانی
نیروهای ارتش سوریه بر اساس توافق از پیش صورت گرفته، میان دولت این کشور با کُردها، وارد شهر «کوبانی»(عین العرب) در مرز با ترکیه شدند و مورد استقبال مردم قرار گرفتند.
گفتنی است در پی حملات ارتش ترکیه به مناطق مرزی سوریه، گروه‌های کرد با دولت دمشق توافق کردند که ارتش سوریه کنترل این مناطق را در اختیار بگیرد. کردها با مشاهده خیانت آمریکا نسبت به خود، به دولت سوریه نزدیک شده‌اند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 28 مهر 1398


( کل صفحات : 9 )    1   2   3   4   5   6   7   ...   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات