تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان

پاسخ محکم دولت عراق و مقتدی صدر به آمریکا:
در امور داخلی عراق دخالت نکنید تسلیم دیکته‌های خارجی نمی‌شویم
۱۳۹۸/۰۸/۲۱
Image result for ‫پاسخ محکم دولت عراق و مقتدی صدر به آمریکا‬‎Image result for ‫برهم صالح‬‎
دولت و چهره‌های مهم سیاسی عراق به واشنگتن در‌باره هر گونه مداخله در امور داخلی عراق هشدار دادند و تاکید کردند که عراقی‌ها هرگز تسلیم دیکته‌های خارجی نمی‌شوند.
دفتر «برهم صالح» ریاست جمهوری عراق، دیروز با صدور بیانیه‌ای، به واشنگتن در مورد هرگونه دخالت در امور داخلی این کشور هشدار داد و خطاب به واشنگتن اعلام کرد: اصلاحات در عراق، یک تصمیم مختص مردم این کشور بوده و هرگونه دخالت خارجی، مردود و باطل است.
 به گزارش ایسنا، دفتر رئیس‌جمهوری عراق افزود: این مردم عراق هستند که طبق الویت‌ و منافع ملی و با احترام به رهنمودهای مرجعیت دینی، در چهارچوب قانون اساسی برای کشورشان تصمیم می‌گیرند و این تصمیم، مسئله‌ای کاملا داخلی و مستقل است. در این بیانیه آمده است: امکان ندارد که عراق تسلیم دیکته‌های خارجی شود.
چند روز قبل دولت آمریکا در واکنش به تحولات داخلی عراق، خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشورشده بود.
واکنش تند مقتدی صدر به آمریکا
«مقتدا صدر» رهبر جریان «صدر»، که به نوعی از تظاهرات‌ روزهای اخیر در عراق حمایت کرده است، در سلسله توئیت‌هایی تهدید کرد، انتخابات زودهنگامی که وی قبلا خواستار آن شده بود، اگر تحت نظارت آمریکا برگزار شود، هرگز ساکت نخواهد ماند.
مقتدی صدرهمچنین، با بیان اینکه کشورش نیازی به کشورهای مستکبر و کمک دیگران ندارد، تهدید کرد که اگر آمریکا بار دیگر در عراق دخالت کند، او تظاهرات میلیونی راه خواهد‌انداخت. وی تاکید کرد، آمریکای‌اشغالگر بار دیگر ثابت کرد، حشره‌ای است که در امور دیگران مداخله می‌کند، اما این مردم عراق هستند که تصمیم می‌گیرند. خصوصا (الان هم) اگر دقت کنیم، متوجه می‌شویم که‌اشغالگران افراد فاسد را (در عراق) روی کار آوردند و آنها را بر ملت ما مسلط کردند.
صدر خطاب به آمریکا گفت: دخالت در امور عراق را متوقف کنید، این کشور افراد بزرگی دارد که می‌توانند از آن حمایت کنند و نیازی به مداخله شما یا غیرشما ندارند.
رهبر جریان صدر تصریح کرد: خواسته ما انتخابات زودهنگام است، اما هرگز اجازه نخواهیم داد تحت نظارت آمریکا باشد، هرگز به آمریکا اجازه موج سواری برای تبدیل کردن عراق به سوریه و به صحنه درگیری را نمی‌دهیم.
واکنش حکیم به بیانیه آمریکا
«سید عمار حکیم» رهبر «جریان حکمت ملی» عراق، هم به بیانیه‌ مداخله‌جویانه آمریکا واکنش نشان داد. به گزارش ایسنا، حکیم در پیامی گفت: عراق برای همه عراقی‌هاست، این واقعیتی است که فرزندان این ملت سرفراز برای آن مبارزه کردند و خون و‌اشک ریختند و قربانیان بزرگی دادند تا بر عزت و کرامت خود تأکید کنند، بر اینکه فرزندان ملتی واحدند و سرنوشتی مشترک دارند.
وی ادامه داد: ضمن تأکید بر باورمان به این واقعیت، هرگونه دخالت خارجی در امور داخلی عراق را محکوم می‌کنیم. ملت عراق می‌تواند در چارچوب نهادهای قانونی خود، مشکلات خود را حل کند. همین تلاش‌های سران قوا در برآورده ساختن مطالبات تظاهرکنندگان، نشان دهنده قدرت عراقی‌ها برای اصلاح امور داخلی‌شان به دور از دخالت‌های خارجی است.
تلاش آمریکا برای انجام کودتای سیاسی
روزنامه روزنامه لبنانی «الاخبار» گزارش داد، ‏آمریکا به دنبال تغییر مسیر تظاهرات در عراق و درصدد به قدرت رساندن گروه‌های وابسته به خود در ‏این کشور است. ‏
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، الاخبار افزود، واشنگتن با درخواست برگزاری انتخابات زودهنگام (در عراق)، سقف رویارویی را بالا برد... آمریکا دیروز (دوشنبه) با اتخاذ موضعی معطوف به افزایش سقف سیاسی و برای تغییر مسیر تظاهرات ‏اعتراضی و بهره‌برداری از آن در جهت اهداف سیاسی‌، عملا دست به «کودتای سیاسی» زده است. هدف آمریکا، سرنگونی دولت کنونی و جایگزین ‏کردن آن با دولت دیگری است که به آمریکا نزدیک باشد. ‏
آمریکا دوشنبه طی بیانیه‌ای، از دولت ‏عراق خواست به خشونت علیه تظاهرکنندگان پایان دهد و به وعده‌های «برهم صالح» رئیس‌جمهور عراق، درباره ‏اجرای اصلاحات انتخاباتی و برگزاری انتخابات زودهنگام عمل کند. دولت آمریکا در این بیانیه کوتاه خود، ادعاهایی را علیه دولت عراق و همچنین ایران مطرح کرد.
در همین حال، «قیس الخزعلی» دبیرکل جریان «عصائب اهل حق» عراق، نیز به بیانیه آمریکا واکنش نشان داد و ‏اعلام کرد، این بیانیه دست آمریکا را رو کرد و نشان داد که این کشور در امور داخلی عراق دخالت می‌کند. الخزعلی برگزاری ‏انتخابات زودهنگام را هم طرحی آمریکایی توصیف کرد.
  لبنان
تظاهرات در لبنان همچنان ادامه دارد؛ معترضان دیروز مسیر ارتباطی بین طرابلس و بیروت را مسدود کردند و کارمندان بانک‌ها نیز دست به اعتصاب نامحدود زدند.
به گزارش ایسنا، دیروزعلاوه‌بر تعطیلی بانک‌ها، مدارس و دانشگاه‌ها نیز در برخی مناطق تعطیل بودند.
معترضان خواستار تشکیل دولت نجات، برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام، کاهش سن رای‌گیری به 18 سال، بهبود وضعیت معیشتی، استرداد اموال به غارت رفته و مواخذه فاسدان هستند.
اظهارات نبیه بری
«نبیه بری» رئیس‌پارلمان لبنان، طی یک نشست خبری گفت: کمپین برنامه‌ریزی شده‌ای علیه برگزاری جلسه پارلمان وجود دارد. این کمپین به دنبال حفظ خلأ سیاسی است، زیرا قرار است در این جلسه پارلمان، طرح‌ها و قوانین ضد فساد، تشکیل دادگاه ویژه مجرمان مالی و سایر قوانین مهم بررسی شود.
وی افزود، از اختیارات دادگاه ویژه مجرمان مالی، بررسی پرونده رؤسای جمهور، وزرا، نمایندگان، شوراها و شهرداری‌ها است، چه کسانی که در گذشته خدمت کرده‌ و چه کسانی که در حال حاضر مشغول خدمت هستند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 22 آبان 1398


در واکنش به ترور رهبران جهاد اسلامی اتفاق افتاد
باران موشک بر سر اسرائیل یک میلیون صهیونیست به پناهگاه‌ها گریختند
۱۳۹۸/۰۸/۲۱
به دنبال ترور «بهاء ابوالعطا» یکی از فرماندهان شاخه نظامی جهاد اسلامی فلسطین، جهاد اسلامی با شلیک‌های متوالی به سرزمین‌های‌اشغالی به ویژه تل‌آویو، صهیونیست‌ها را در هراس فرو برد به گونه‌ای که مدارس و راه آهن تعطیل شدند و یک میلیون صهیونیست به پناهگاه‌ها‌گریختند.
رژیم صهیونیستی در چند ماه گذشته در یک بن‌بست سیاسی و انتخاباتی قرار گرفته است. بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر این رژیم نیز در آستانه محاکمه و بازداشت به دلیل فساد اقتصادی به سر می‌برد، راهکار رژیم صهیونیستی در این شرایط همواره ایجاد یک بحران با هدف انحراف افکار عمومی از مسائل داخلی بوده است. چند روز پیش نتانیاهو، نفتالی بنت را به عنوان وزیر جنگ انتخاب کرد. پس از این انتخاب، ماجراجویی در غزه شروع شد و همانند ادوار گذشته نتانیاهو برای افزایش محبوبیت خود در بین افراطی‌ها اقدام به یک ماجراجویی دیگر کرد. جنگنده‌های رژیم صهیونیستی بامداد دیروز منزل «بهاء ابوالعطا» از فرماندهان ارشد «سرایا القدس» شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی فلسطین در منطقه «الشجاعیه» غزه را هدف گرفتند. بر اساس گزارش «فلسطین الیوم»، در این حمله، ابوالعطا و همسرش به شهادت رسیدند و دو فرزند وی نیز به شدت زخمی و به بیمارستان منتقل شدند. مراسم تشییع پیکر شهید ابوالعطا، دیروز در مرکز غزه برگزار شد.
دفتر نخست‌وزیری رژیم صهیونیستی اعلام کرده، ترور ابوالعطا پس از موافقت کابینه و شخص «بنیامین نتانیاهو» انجام شد. «بنیامین نتانیاهو» در توجیه این حمله تروریستی گفته این «فرمانده فلسطینی مانند یک بمب ساعتی بود.» این تهاجم ساعت 4 بامداد و از طریق شلیک موشک از یک جنگنده انجام شد تا فرمانده بخش شمالی نوار غزه بدین شکل ترور شود. در ترور دوم که همزمان با ترور اول انجام شد، منزل «اکرم العجوری» از سران جنبش حماس در محله «المزه» دمشق در نزدیکی سفارت لبنان هدف حمله رژیم صهیونیستی قرار گرفت. خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) در این باره نوشته، این حمله به شهادت «معاذ العجوری» پسر اکرم و شخصی دیگر به نام «عبدالله یوسف حسن» منجر شد. اکرم العجوری نیز به همراه نوه خود (دختر معاذ) و 9 نفر دیگر مجروح شد و رژیم صهیونیستی در حذف او ناکام ماند.
چرا ابواعطا؟
طبق اعلام رسانه‌های صهیونیستی، یکی از علل ترور ابوالعطا، فعالیت او در حوزه موشکی بوده است. اخیرا روزنامه جروزالم پست در گزارشی، ابوالعطا را در کنار دبیرکل حزب‌الله لبنان و فرمانده نیروی قدس سپاه ایران از خطرناک‌ترین شخصیت‌ها برای این رژیم نام برده و گفته بود که «او در برنامه‌ریزی برای حملات به اسرائیل و نظارت بر ساخت سلاح و بهبود توان شلیک موشک‌های دوربرد مشارکت داشت و سرویس اطلاعات نظامی اسرائیل او را عامل تشدید اوضاع قلمداد کرده است». «آویو کوخاوی»، رئیس‌ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی نیز گفته، «ابوالعطا» بزرگترین فرمانده جهاد اسلامی در نوار غزه و مسئول بیشتر عملیات‌ها بود. برخی رسانه‌های صهیونیستی نیز ادعا کرده‌اند، «بهاء ابوالعطا» بر ساخت موشک دوربرد و دیگر سلاح‌ها نظارت می‌کرده است.
پایگاه صهیونیستی «واللا» نیز در این باره این طور موضع گرفته که، «ابو العطا با رویکرد مبارزه جویانه‌اش علیه اسرائیل باعث شد تا جایگاه جهاد اسلامی در نوار غزه هر چه بیشتر تقویت شود و این محبوبیت به حدی بود که حتی حماس نیز نمی‌توانست مانع فعالیت‌های او شود».
واکنش جهاد اسلامی
مقاومت فلسطین اما در پاسخ به این اقدام، بلافاصله بارانی از راکت به سمت فلسطین‌اشغالی به راه‌انداخت. جهاد اسلامی در ساعات نخست صبح سه‌شنبه حداقل 160 موشک به شهرک‌های صهیونیستی‌ و همچنین شهر تل‌آویو، شلیک کرد. فرمانده جبهه داخلی رژیم صهیونیستی به دنبال حملات جهاد، شهرهای جنوبی و تل‌آویو را تعطیل کرد. تعطیلی، شامل همه شهرک‌های شمالی مجاور غزه شده است. حرکت قطارها از‌اشدود (شمال) تا بئر السبع در شرق نوار غزه نیز متوقف و دانشگاه بن گوریون در
بئر السبع نیز تعطیل شد. جنبش حماس نیز تاکید کرده، این اقدام دشمن «بدون مجازات نخواهد ماند».
فرار صهیونیست‌ها به پناهگاه
سرایا القدس شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی فلسطین اعلام کرده در واکنش به این ترور، تل‌آویو، یافا و شهرک‌های صهیونیستی مجاور غزه را هدف قرار‌داده است. به دنبال این حملات، رژیم صهیونیستی نیز همه پناهگاه‌ها به عمق ۷۵ کیلومتر از مرز غزه را باز کرد. آژیر خطر در همه شهرک‌های شمالی مجاور نوار غزه و همچنین ریشون لتسیون، گِدِرا و‌اشدود و تل‌آویو به صدا در آمد. وزارت خارجه رژیم صهیونیستی اعلام کرد: «آژیرهای هشدار در سراسر جنوب و مرکز (فلسطین‌اشغالی) به صدا درآمدند. یک میلیون اسرائیلی در پناهگاه‌ها هستند و مدارس و مراکز شغلی تعطیل هستند».
وحشت در سرزمین‌های‌اشغالی
سخنگوی ارتش صهیونیستی با مشاهده پاسخ محکم مقاومت فلسطین ضمن اعتراف به انجام ترور فرمانده جهاد، اعلام کرد تل‌آویو قصدی برای بازگشت به رویکرد ترورها ندارد! رسانه‌های عبری زبان نیز اعلام کرده‌اند، تل‌آویو در پیامی که از طریق مصر برای گروه‌های فلسطینی غزه ارسال کرده تاکید داشته این اقدام موردی بوده و قصدی برای بازگشت به برنامه ترورها ندارد.
این در حالی است که گردان‌های مقاومت فلسطین با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند، بار دیگر رژیم‌اشغالگر اسرائیلی به سیاست ترور روی آورده است از این رو این رژیم مسئولیت کامل پیامد‌های این سیاست را باید بر عهده گیرد...گردان‌های مقاومت می‌توانند محاسبات دشمن صهیونیست را بر هم بریزند و قواعد جدید درگیری بر دشمن تحمیل کنند.» اروپایی‌ها نیز در واکنش به این وضع طبق روال معمول طرف صهیونیست را گرفته و از فلسطین به دلیل پاسخ به ترور صهیونیست‌ها به شدت انتقاد کردند! شورشیان غربگرا در هنگ‌کنگ طرفدار دولت را زنده زنده سوزاندند!
Image result for ‫شورشیان غربگرا در هنگ‌کنگ‬‎
شورشیان طرفدار آمریکا و انگلیس در هنگ کنگ در ادامه آشوب‌های خود یکی از طرفداران دولت هنگ کنگ را زنده زنده سوزاندند.
خیابان‌های هنگ کنگ این روزها شاهد شدیدترین درگیری‌ها بین شورشیان طرفدار آمریکا و انگلیس با پلیس ضد شورش است. بر اساس گزارش «رویترز»‌ هنگ‌کنگ روز دوشنبه شاهد هرج و مرج گسترده در ایستگاه‌های مترو بود.
طبق این گزارش صف‌های طولانی برای اتوبوس و دیگر وسایل حمل‌ونقل تشکیل و خدمات‌رسانی در برخی ایستگاه‌ها هم مختل شده یا به حالت تعلیق درآمده است. برخی رسانه‌ها دیروز برای تشریح شرایط این بندر نوشتند: «هنگ کنگ قفل شد».
تصاویر منتشر شده در رسانه‌ها نیز از خشونت بی‌سابقه غربگرایان در این منطقه حکایت دارد. بر اساس یکی از این تصاویر، در جریان آشوب‌ها وقتی یکی از طرفداران دولت محلی هنگ کنگ با معترضان ضد پکن وارد بحث می‌شود، آنها در کمال خونسردی روی او بنزین ریخته و آتشش می‌زنند!
 راشاتودی در این باره نوشته: «تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد که یکی از طرفداران دولت محلی هنگ کنگ که پیراهنی سبز رنگ به تن دارد، در حال بحث با مخالفان دولت چین است، که ناگهان یک نفر از آنها روی او سوختی که داخل یک بطری بود، می‌ریزد و پیش از آنکه وی بتواند کوچکترین واکنشی از خود نشان دهد، او را به آتش می‌کشد. کسانی که این کار را با آن مرد کردند، به جای اینکه به او کمک کنند در حالی که او در آتش می‌سوزد پا به فرار می‌گذارند».
بر اساس این گزارش هویت مردی که تصاویر، آتش گرفتنِ او را نشان می‌دهد، هنوز مشخص نشده است. مقامات هنگ کنگی تأیید کرده‌اند که او هنوز زنده است، اما در شرایط بسیار بحرانی (در بیمارستان) به سر می‌برد. طی ماه‌های اخیر شورشیان خشنِ هنگ کنگی که بعضا اقدام به حمل پرچم‌های آمریکا و انگلیس می‌کنند، بارها به حامیان دولت محلی هنگ کنگ که طرفدار دولت مرکزی چین است، حمله کرده، آنها را به شدت کتک زده‌اند و حتی با چاقو آنها را مضروب ساخته‌اند. آنها همچنین به آتش زدن عمدی ساختمان‌ها و مردم و همچنین غارت اموال عمومی می‌پردازند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 22 آبان 1398

اخبار ویژه روزنامه ها
 ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎

انتخاب: طرح «سرا» نقشه نیم‌حزب‌های اصلاح‌طلب است
یک سایت حامی دولت، از طرح انتخاباتی حزب اتحاد ملت موسوم به سرا انتقاد کرد و نوشت انحصار‌طلبان می‌خواهند جای مردم انتخاب کنند.
«انتخاب» با اشاره به طرح موسوم به «سرا» نوشت: طرح «سرا» (سامانه‌ رای سنجی اصلاح‌طلبان) با وجود بسیاری از پرسش‌ها و ابهامات در ارتباط با مکانیزم اجرا و کارکرد آن، توسط شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان به تصویب رسید.
واکنش هیجانی به این طرح همانند هیجاناتی است که در سال ۹۲ بعد از ایجاد شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان به‌وجود آمده بود که اکنون به مایه سرخوردگی بسیاری از هواخواهان این جناح و مردم تبدیل شده است. در آن زمان انتقادات و هشدار‌ها مورد توجه قرار نگرفتند.
پرسش این است که بدون ساختار حزبی و با وجود احزاب فله‌ای که شاید تعداد خیلی از آنها به اندازه نگهبانان ساختمان‌های احزاب در جوامع توسعه‌یافته نباشد، چه نهاد و احزابی می‌خواهند نمایندگی پذیرش مردم را بر عهده بگیرند. پرداختن به سازوکار‌های میانی در یک ساختار حزبی، قبل از ایجاد اساس کار که همان احزاب واقعی است، آب در ‌هاون کوبیدنی بیش نیست. جریان تصمیم‌گیر یا نمی‌داند یا خود را به خواب زده که در بسیاری از شهر‌ها و حتی مراکز استان‌های کشور، احزاب اصلاح‌طلب اساساً به تعداد انگشتان یک دست عضو فعال ندارند.
طنز تلخ ماجرا نیز این است که هر روز افراد سرشناس اصلاح‌طلب، حزب‌های ذره‌ای جدیدی را تشکیل می‌دهند خود نیز می‌دانند همگی بر روی هم نیم حزب هم نیستند یا در نهایت به تشکلی گعده‌ای تبدیل می‌شوند.
چه کسی انتخاب می‌کند؟ مردم یا انحصارطلبان؟ یکی دیگر از انتقادات جدی بر مکانیزم طرح «سرا» این است که روند تحزب و مکانیزم انتخابات درون‌حزبی را به طور کامل نقض می‌کند. در تمامی ‌احزاب انتخاب نمایندگان و سران روندی از پایین به بالا دارند؛ یعنی اعضای حزب (همان مردم) هستند که به سران و نمایندگان انتخاباتی مشروعیت می‌بخشند، اما انگار مکانیزم معرفی شده در سامانه رای‌سنجی اصلاح‌طلبان روند معکوس است. برای نامزدی در این رای‌سنجی یا باید حمایت ۵ درصد اصلاح‌طلبان عضو سامانه در هر حوزه انتخابیه جلب شود یا مورد حمایت حداقل یک‌سوم اعضای شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در آن استان قرار بگیرد.
اینجا دو پرسش مطرح است یکی این‌که احزاب فله‌ای که نمایندگی خواست مردم را نمی‌کنند، نمی‌توانند همانند احزاب مدرن جوامع پیشرفته معیار ۵ درصد را بر اساس یک بوروکراسی بدون واسطه اجرایی کنند. دیگری این‌که اعضای شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در استان‌ها اساساً خود بدون مشروعیت و برگزاری انتخابات دموکراتیک انتخاب شده‌اند و اساس مسئله این است که حمایت حداقل یک سوم، اعضایی که مقبولیت آنها محل‌تردید است چه معنایی می‌تواند داشته باشد. اینجاست که نمی‌توانیم فهم کنیم که چه کسی، انتخاب می‌کند و چه کسی انتخاب می‌شود. ظاهرا به‌نظر می‌رسید به جای این‌که مردم نامزد‌ها را تعیین کنند این نامزد‌های بالفطره یا همان پدرخواندگان سنتی هستند که حتی تعیین می‌کنند چه کسی به آنها رای بدهد.
باید بپذیریم تا زمانی که احزاب واقعی فراگیر و دارای پایگاه در مراکز و حاشیه‌ها ایجاد نشوند، نمی‌توان از روند دموکراتیک انتخاب به معنای واقعی سخن به میان آورد.
برخی از چهره‌های تصمیم‌گیر در جریان اصلاحات گویا فهمی ‌از مناسبات سنتی در بافت جامعه ایران ندارند. آنها از رای‌گیری شفاف و پذیرش نامزد با تایید ۵ درصد یا پذیرش یک سوم اعضای شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان در مراکز استان‌ها خبر می‌دهند، اما گویا خود را به خواب عمیقی زده‌اند که در استان‌های مختلف کشور، مناسبات طایفه‌ای و سنتی حکم‌فرما است. مناسباتی که یک نفر تنها با پشتوانه اقوام و آشنایان می‌تواند رای کسب کند و اساساً مردم، وقعی برای اصلاحات و نمایندگان‌اش قائل نیستند. این مکانیزم انگار باید به درون طرح «سرا» هم کشیده شود و هر شخصی که دوست دارد نامزد مورد تایید اصلاح‌طلبان شود، اقوام و آشنایان خود را به عضویت در سامانه‌ترغیب کند تا از این طریق به حد نصاب ۵ درصدی برسد یا این‌که اعضای شورای هماهنگی در هر مرکز استانی همانند همیشه در مقام پدرخواندگان حاضر در صحنه، اجازه ظهور یک نامزد خارج از حلقه خودی‌ها را ندهند.

رأی الیوم: نفرین سوریه دامن ناتو را گرفته است
یک روزنامه منطقه‌ای عرب زبان تأکید کرد: اگر رئیس‌جمهور فرانسه از مغز مرگی ناتو سخن می‌گوید، نفرین سوریه است که دامنگیر اروپایی‌ها شده است.
رأی‌الیوم به قلم عبدالباری عطوان نوشت: اخیراً دو اظهار نظر مهم درباره آینده تاریک و مبهم ائتلاف ناتو به سبب مداخله ترکیه در سوریه، عقب‌نشینی نیرو‌های آمریکا از شمال این کشور و ظهور چین به‌عنوان قدرت بزرگی که تا چند سال آینده جای آمریکا را خواهد گرفت، عنوان شد.
مورد اول اظهارات امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، بود که در مصاحبه با مجله اکونومیست گفت: «پیمان ناتو اکنون دچار مرگ مغزی شده است و دیگر نمی‌تواند بر اعضای خود تسلط داشته باشد.»
دومین اظهارنظر را که ناامیدکننده‌تر است، پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، مطرح کرد. وی در سی‌امین یادبود فروپاشی دیوار برلین و اتحاد جماهیر شوروی گفت زمان ائتلاف ناتو به‌سر آمده و در معرض نابودی است و باید کشور‌های اروپایی برای حمایت مالی از این پیمان و تأمین هزینه‌های نظامی آن به طور جدی مشارکت کنند.
نابودی طرح آمریکا و اروپا، تشدید اختلافات بین اعضای مخالف و موافق ناتو با مداخله نظامی اخیر ترکیه در شمال سوریه و اینکه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، بدون توجه به مخالفت سران ناتو سامانه دفاعی روسی «اس ۴۰۰» را خریداری کرد، که با سامانه‌های اروپایی و آمریکایی در تعارض است، همه و همه عواملی است که به اوضاع نابسامان و هرج و مرج کنونی منجر شد. اوضاعی که چه بسا نابودی این پیمان را هم مثل پیمان مشابه آن یعنی «ورشو» تسریع می‌کند.
سؤالی که مکرون در همین مصاحبه مطرح کرد این بود که «اگر بشار اسد تصمیم بگیرد به روش ترکیه به این مداخله نظامی پاسخ دهد چه بر سر بند پنجم پیمان ناتو خواهد آمد؟ آیا در چارچوب اجرای این ماده، ائتلاف ناتو در جبهه ترکیه به عنوان یکی از اعضای خود خواهد ایستاد؟» مکرون به این سؤال پاسخ نداد زیرا به‌خوبی می‌دانست این ائتلاف، ترکیه را خوار کرد و وقتی با سقوط یکی از هواپیما‌های روسیه نزدیک مرز‌های سوریه در سال ۲۰۱۵، در آستانه رویارویی نظامی با مسکو قرار گرفت به یاری آن نشتافت. در پی این واقعه اردوغان مجبور شد برای عذرخواهی نزد پوتین برود. وی بعد‌ها توافقنامه نظامی برای خرید سامانه اس ۴۰۰ را با وی امضا کرد، خط لوله گاز «ترک استریم» را تأسیس کرد و مبادلات تجاری بین دو کشور را به بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار افزایش داد و کاملا به پیمانی که خود یکی از مؤسسان آن بود پشت و تهدید کرد صد‌ها هزار آواره اهل سوریه و دیگر کشور‌ها را به اروپا خواهد فرستاد.
خلاصه بگویم، نفرین سوریه و لیبی دامنگیر این ائتلاف استعماری شده است و با سرعتی بی‌سابقه فروپاشی آن را رقم می‌زند، این امر جای تأسف ندارد زیرا تاریخچه این پیمان لبریز از کشتار ملت‌های مسلمان، اعم از مردم عراق، افغانستان، سوریه و لیبی است.

فارن افرز: در مقابل فشار حداکثری آمریکا ایران تاب آورد و قدرتمندتر شد
یک نشریه آمریکایی تصریح کرد مقاومت ایران در برابر فشار حداکثری واشنگتن مؤثر واقع شده و در حالی که دولت ترامپ در حال عقب‌نشینی است، ایران قدرتمندتر شده است.
فارن افرز می‌نویسد: سال گذشته دولت ترامپ کمپین «اعمال فشار حداکثری» علیه ایران را آغاز کرد. آمریکا که ماه مه 2018 از برجام خارج شده بود در ماه نوامبر با اعمال مجدد تحریم‌های نفتی و اقتصادی درصدد آسیب‌زدن به صادرات ایران و ممانعت از دسترسی این کشور به نظام مالی جهانی برآمد. برخی از تحلیلگران پیش‌بینی کرده بودند که دوستان ایران در اروپا در برابر تحریم‌های ایالات متحده ایستادگی و به ایران کمک اقتصادی خواهند کرد و برخی دیگر هشدار داده بودند که تحریم‌ها اقتصاد ایران را به قعر «مارپیچ مرگ» می‌فرستد و تهران را به انتخاب بین تسلیم یا فروپاشی وامی‌دارد. هیچکدام از این پیش‌بینی‌ها تحقق نیافت. در مقابل، ایران اکنون از ثبات اقتصادی و موقعیت منطقه‌ای خود اطمینان دارد و انتظار می‌رود که ایران، به پیشروی در مسیر فعلی ادامه دهد: ایران به زجر‌ دادن بازار نفت ادامه خواهد داد و در عین حال، اقتصاد غیرنفتی خود را تقویت خواهد کرد و همچنین برنامه هسته‌ای خود را توسعه خواهد داد و همچنان از مذاکره با آمریکا سر باز خواهد زد.
ایران پس از خروج آمریکا از برجام انتظار داشت که دیگر شرکای توافق هسته‌ای به آن در تقویت اقتصادش کمک کنند چرا که به تضمین ادامه صادرات نفتی متعهد شده بودند. با این‌حال، ایران چنین حمایتی از دیگر طرفین توافق دریافت نکرد. دولت‌های اروپایی نمی‌خواستند از تجارت با ایران چندان حمایت کنند و صادرات نفت ایران کاهش یافت. دولت ترامپ از این آمار به‌عنوان اثبات موفقیت تحریم‌ها استفاده می‌کند. اما دیگر نشانه‌ها از این مسئله حکایت دارد که اقتصاد ایران به سمت ثبات پیش می‌رود.
یکی از دلایل دوام آوردن اقتصاد ایران زیر فشار تحریم‌ها، متنوع بودن آن است. سال 2017 نفت خام تنها 43 درصد از صادرات ایران را به خود اختصاص داده بود و به همین دلیل، بخش‌های خدمات صنعتی، کشاورزی و غیرنفتی ایران توانستند ضربه ناشی از سقوط درآمدهای نفتی را کاهش دهند. به‌علاوه، بیشتر فرصت‌های‌ اشتغال در ایران در بخش‌های غیرنفتی است که در برابر تحریم‌های ایالات متحده مقاومت بیشتری نشان داده‌اند.
از جمله اهداف کمپین اعمال فشار حداکثری ایالات متحده، افزایش هزینه فعالیت‌های منطقه‌ای ایران بود؛ اما به‌نظر می‌رسد ایران در حالی وارد دومین سال تحت فشار تحریم‌ها شده که موقعیت منطقه‌ای قدرتمندتری دارد. دولت ترامپ ماه گذشته متحدان خود را در سوریه تنها گذاشت و از خاک این کشور عقب‌نشینی و خلأیی ایجاد کرد که ایران برای پرکردن آن در موقعیت مناسبی قرار دارد. دولت ترامپ اگرچه تأکید دارد که متحدان خود در منطقه را تنها رها نمی‌کند، اما نشان داده هیچ تمایلی به اقدام نظامی ‌در برابر رفتارهای تحریک‌آمیز ایران ندارد؛ برای ایران، عربستان‌سعودی، اسرائیل و امارات متحده عربی پیام کاملاً واضح است: ترامپ ممکن است موضع دفاعی در منطقه را تقویت کند، اما جرأت درگیری در جنگ را ندارد.

شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان جولانگاه پدرخوانده‌ها شده است
یک فعال اصلاح‌طلب گفت: دوران پدرخواندگی در جریان اصلاحات به اتمام رسیده و ما باید به فکر تدبیر جدی باشیم.
«هادی غفاری» در گفت‌وگو با «تابناک» درباره اختلاف‌های ایجاد شده در جریان اصلاحات به خصوص میان شورای عالی سیاستگذاری و حزب کارگزاران اظهار کرد: این‌گونه اختلافات و بیان انتقادات در آستانه هرگونه انتخاباتی از جمله انتخابات مجلس، امری طبیعی است.
اینکه برخی از دوستان، انتقاداتی را از عملکرد شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان مطرح می‌کنند، به واقع باتوجه به اظهارات و مطالبات مردم است. از این‌رو، از دوستان انتظار می‌رود که سعه صدر بیشتری داشته باشند.
وی درباره عملکرد شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان تأکید کرد: من معتقدم اصلاح‌طلبان در مقطع فعلی باید رویکرد گذشته خود یعنی اتخاذ نظر جمعی براساس تصمیم شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان را در دستور کار خود قرار دهند.
هادی غفاری گفت: به نظر من، حق آن بود که به‌جای شورای عالی سیاستگذاری که یک نظام پدرسالاری جدیدی بود، ما به تقویت شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان می‌پرداختیم، اهدافمان بهتر و زودتر محقق می‌شد.
غفاری اظهار کرد: اگر روند تصمیمات شورای هماهنگی در بدنه اصلاح‌طلبی حاکم شود، به طور حتم از اینکه عده‌ای پدرخوانده یا پدرسالار جریان اصلاحات شوند، بهتر است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 22 آبان 1398


لاوروف:آمریکا به دنبال تشکیل یک شبه دولت در شرق فرات است
۱۳۹۸/۰۸/۲۱

Image result for ‫لاوروف:آمریکا به دنبال تشکیل یک شبه دولت در شرق فرات است‬‎
وزیر خارجه روسیه طی اظهاراتی، آمریکا را متهم کرد که درصدد تشکیل یک «شبه دولت» در شرق فرات است.
به گزارش خبرگزاری مهر، «سرگئی لاوروف» دیروز اظهار داشت: آمریکا تلاش می‌کند در منطقه شرق فرات خاک سوریه‌، یک شبه دولت ایجاد کند. چاه‌های نفت سوریه در همین منطقه قرار دارند.
مقامات روسیه طی روزهای اخیر خبر دادند که آمریکا به طور سیستماتیک، نفت سوریه را سرقت می‌کند. وزیر خارجه روسیه همچنین، بر ضرورت ازسرگیری مذاکرات بین دمشق و کردهای سوریه تاکید کرد و گفت که کردها باید پیگیر این روند باشند. گفتنی است، کردهای سوری نزدیک به یک ماه پیش با دولت دمشق مذاکره کردند، اما این گفت‌وگوها که در پایگاه «حمیمم» روسیه در سوریه برگزار شد، استمرار نیافته است.
لاوروف خاطرنشان کرد: در آغاز مناقشه سوریه، کردها با اعلام ایجاد فدراسیون روژاوا (دولت محلی کردها در سوریه)، فکر می‌کردند که می‌توانند تحت حمایت آمریکا، حرکت جدایی‌طلبانه خود را پیش ببرند.
وی ادامه داد: ما سعی کردیم که به آنها و دولت سوریه ضرورت آغاز مذاکرات را توضیح دهیم، اما کردها علاقه‌ای برای گفت‌وگو از خود نشان ندادند و اطمینان داشتند آمریکا از آنها حمایت می‌کند.
لاوروف با‌اشاره به اینکه آمریکا مدتی پیش تصمیم خود برای خروج نیروهای این کشور از سوریه را اعلام کرد، اظهار داشت: در آن زمان کردها از ما خواستند تا برای آغاز مذاکرات با دولت سوریه، کمک کنیم و ما هم اعلام آمادگی کردیم. وی افزود: اما زمانی که طرف آمریکایی اعلام کرد که برای کنترل میادین نفت سوریه به این کشور باز می‌گردد، کردها علاقه برای گفت‌وگو را از دست دادند! لاوروف گفت: حضور روسیه در سوریه قانونی است و برای کمک به مبارزه با تروریست‌ها است.مورالس به مکزیک رفت
خطر هرج و مرج در بولیوی به دلیل خلأ قدرت

Image result for ‫خطر هرج و مرج در بولیوی به دلیل خلأ قدرت‬‎
«اوو مورالس» پس از استعفایش با گرفتن پناهندگی از مکزیک، کشورش را ترک کرد که این اقدام، بولیوی را با خلأ جدی قدرت مواجه کرده است. کارشناسان می‌گویند اگر این خلأ پر نشود هرج و مرج کشور را فرا می‌گیرد.
در پی یک سلسله شورش‌هایی که در اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری از اواخر ماه پیش (مهر) آغاز شد، نیمه‌شب همین یکشنبه با کودتای مخالفان او و همراهی نیروهای مسلح با کودتاچیان، «اوو مورالس»، رئیس‌جمهور پیروز انتخابات، استعفا کرد و همزمان پیشنهاد مذاکره با شورشیان را داد، اما پیشنهاد او مقبول کودتاگران نبود و آنها قدرت را می‌خواستند.
«مورالس» هم خیلی زود و همچون بسیاری دیگر از سیاستمداران پیشین بولیویایی از کشور مکزیک پناهندگی گرفت و رهسپار آن کشور شد. او هنگام ترک کشورش در پیامی توئیتری نوشت: «با قدرت و انرژی بیشتر باز خواهم گشت». اما استعفا و ترک کشور فضای ملتهب بولیوی را ملتهب‌تر کرد.
حالا در یک سو کودتاچیان، به رهبری «کارلوس مسا» (که عضو یک اتاق فکر در واشنگتن دی سی است) قرار دارند و در سوی دیگر طرفداران رئیس‌جمهورِ مستعفی هستند که از سراسر بولیوی به «لاپاز»، پایتخت این کشور، رهسپار شده‌اند. غرب‌گرایانِ کودتاچی رهبری قوی و منسجم ندارند و طرفداران رئیس‌جمهور مستعفی هم بی‌سر هستند، چراکه رهبرشان برای جلوگیری از خونریزی مجبور به ترک کشور شده است. نتیجه این شده که بولیوی در یک خلأ قدرت خطرناک فرورفته است.
اما نتیجه خلأ قدرت چیست؟ چنان‌که گزارشگر «اِن.پی.آر» می‌نویسد، این خلأ قدرت آینده بولیوی را در ابهام فرومی‌برد. امکان بالاگرفتن درگیری‌های شدید بین دو طرف وجود و بین طرفین هم رهبر قدرتمندی وجود ندارد، در نتیجه ممکن است این کشور در ورطه هرج و مرج فرو رود.
در این میان، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا، بیانیه‌ای مداخله‌جویانه صادر کرده است. او گفته استعفای روز گذشته «اوو مورالس»، لحظه‌ای مهم برای دموکراسی در نیم‌کره غربی است! او همچنین گفته که: «این رویدادها سیگنالی قوی به رژیم‌های نامشروع در ونزوئلا و نیکاراگوئه مخابره می‌کند؛ مبنی بر اینکه دموکراسی و اراده مردم همواره غالب خواهد بود». البته این تهدیدات بی‌جواب نمانده و «نیکلاس مادورو»، رئیس‌جمهور ونزوئلا، در واکنش گفته: «هشدار! هموطنان، ما به جنگ می‌رویم. آیا شما به دنبال درگیری هستید؟ ما برای درگیری آماده‌ایم». اسرائیل شهروند روس را ربود و به آمریکا تحویل داد
Image result for ‫اسرائیل شهروند روس را ربود و به آمریکا تحویل داد‬‎
تل‌آویو یک تبعه روس را بعد از بازداشت در فلسطین‌اشغالی، به آمریکا تحویل داد، اقدامی که باعث ایجاد تنش بین این رژیم و روسیه شده است.
نخستین بار اردیبهشت ماه امسال بود که نیروهای امنیتی روسیه «ناما ایساخار» یک تبعه آمریکایی-صهیونیستی را به دلیل حمل ماریجوانا در فرودگاه مسکو بازداشت کردند و دادگاهی در روسیه نیز این زن را به جرم حمل و قاچاق مواد مخدر به تحمل هفت سال و نیم حبس محکوم کرد. این زن هم که اتهام حمل مواد مخدر را پذیرفته بود، مدعی شد که «قاچاقچی» نیست.
این اقدام گویا از طرف رژیم صهیونیستی و آمریکا نباید بی‌پاسخ می‌ماند. لذا مدتی بعد خبر رسید رژیم صهیونیستی یک تبعه روس به نام «الکسی بورکوف» را ربوده آن هم به بهانه جرائم سایبری! به گزارش سایت «آی23 نیوز»، روسیه روز یکشنبه خواستار استرداد تبعه خود به مسکو شده بود که این درخواست از سوی دادگاه صهیونیستی رد شد.
شبکه 12 تلویزیون رژیم صهیونیستی بامداد سه‌شنبه گزارش داد در پی تصمیم دیوان عالی این رژیم، «الکسی بورکوف» تبعه روسی که به جرائم سایبری و هک رایانه‌ها متهم شده، شامگاه دوشنبه به آمریکا تحویل داده شده است.
سفارت‌خانه روسیه در فلسطین‌اشغالی پیشتر با انتقاد از تصمیم دیوان عالی رژیم صهیونیستی برای استرداد «بورکوف» به آمریکا، هشدار داده بود. این اقدام برای روابط مسکو و تل‌آویو سازنده نیست، اما این هشدارها کارگر نیفتاد و رژیم صهیونیستی و آمریکا در اقدامی مشترک کار خود را پیش برد.  


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 22 آبان 1398


نیروهای امارات و عربستان در جنوب یمن به جان هم افتادند
  ۱۳۹۸/۰۸/۲۱

Image result for ‫نیروهای امارات و عربستان در جنوب یمن به جان هم افتادند‬‎
مزدوران اماراتی و سعودی در جنوب یمن در حالی بار دیگر به جان هم افتاده‌اند که اخیرا ریاض و ابوظبی گفته بودند به توافقی در جهت پایان دادن به اختلافات دست یافته‌اند.
شورای انتقالی جنوب یمن مورد حمایت امارات از اقدامات تحریک‌آمیز برخی یگان‌های وابسته به دولت منصور‌هادی، رئیس‌جمهور مستعفی یمن در دو استان ابین و شبوه خبر داده و در این باره هشدار داده است. این شورا یگان‌های مذکور را به «تلاش برای کارشکنی در مسیر اجرای توافقنامه ریاض و به شکست کشاندن آن از طریق آشوبگری و بر هم زدن اوضاع امنیتی» متهم کرده و از فرماندهی ائتلاف متجاوز سعودی خواسته در قبال این تحرکات موضع جدی اتخاذ کند. درگیری‌ها میان عناصر دولت منصور‌هادی و شبه‌نظامیان شورای انتقالی جنوب از مردادماه گذشته شدت یافت و در نهایت نیرو‌های شورای انتقالی وابسته به امارات کنترل عدن را در دست گرفتند.


تعداد کودکان پناهجوی زندانی در آمریکا از 70 هزار نفر گذشت
Image result for ‫تعداد کودکان پناهجوی زندانی در آمریکا‬‎
آمارها نشان می‌دهد تعداد کودکان پناهجوی زندانی در آمریکا در سال جاری میلادی رکورد جدیدی را به جا گذاشته و به ۷۰ هزار نفر رسیده است.
  فشارهای شدید دولت ترامپ علیه پناهجویان ادامه دارد و علیرغم انتقادات گسترده بین‌المللی همچنان در آمریکا فرزندان کوچک پناهجویان بازداشت و روانه زندان می‌شوند. بر اساس گزارش‌های رسمی که این ماه منتشر شده در یک سال گذشته تعداد کودکان مهاجری که در زندان‌های آمریکا نگهداری می‌شوند، به رقم بی‌سابقه‌ای رسیده است. خبرگزاری فرانسه با استناد به این آمارها نوشته: «نزدیک به ۷۰ هزار کودک در سال ۲۰۱۹ در زندان‌های آمریکا نگهداری شده‌اند که این رقم ۴۲ درصد نسبت به سال ۲۰۱۸ بیشتر است». طبق این آمار بیش از 69 هزار و 550 کودک در یک سال گذشته به زندان‌های آمریکا منتقل شده‌اند که به گفته محققان سازمان ملل، اکثریت قریب به اتفاق آنها کودکانی هستند که از والدین مهاجر خود جدا شده‌اند و این در حالی است که دولت آمریکا می‌داند بازداشت کردن و در زندان نگه داشتن کودکان تا چه‌اندازه آسیب‌زاست و آنها را در معرض آسیب‌های طولانی مدت جسمی و روحی قرار می‌دهد. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان بنابر اعلام مقامات، برخی از این کودکان که امسال در بازداشت دولت بوده‌اند اخراج شده‌اند، برخی به خانواده‌هایشان در آمریکا پیوسته‌اند و حدود ۴ هزار کودک نیز هنوز در بازداشت هستند که برخی از آنها در پناهگاه‌های بزرگ غیرشخصی نگهداری می‌شوند و هر هفته بر تعداد آنها افزوده می‌شود. این گزارش می‌افزاید با وجود آنکه مقامات آمریکا خود اذعان کرده‌اند بازداشت کودکان سبب آسیب جسمی و روانی طولانی‌مدت برای آنها می‌شود، دولت ترامپ سیاست‌های سختگیرانه مهاجرتی خود را شدت بخشیده و مدت زمانی را که کودکان مجبور هستند در بازداشت به سر ببرند را افزایش داده است.جو بایدن:
خودکشی نظامیان آمریکایی معضلی جدی است
آمریکا نمی‌تواند پلیس جهان باشد
معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا و رقیب احتمالی ترامپ در انتخابات آتی این کشور اذعان کرد خودکشی نظامیان آمریکایی معضلی جدی است.
بر اساس گزارش‌ها بیش از ۴۵ هزار کهنه سرباز و نیروی وظیفه آمریکایی طی 6 سال گذشته خودکشی کرده‌اند که معادل ۲۰ مرگ در هر روز است. از این رو، تعداد خودکشی‌های سالانه نسبت به مرگ و میر نیروهای نظامی آمریکایی در افغانستان و عراق بسیار بیشتر است. وضعیت خودکشی نظامیان آمریکا به قدری جدی است که به مناظرات انتخاباتی کاندیداهای ریاست جمهوری 2020 آمریکا نیز کشیده است.
بر اساس گزارش شبکه تلویزیونی سی ان ان، «جو بایدن» که در حال حاضر نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکاست در برنامه انتخاباتی زنده این شبکه که در شهر «گرینل» ایالت آیووا برگزار شد در پاسخ به سؤالی درباره وضع نظامیان سابق ارتش آمریکا گفت: «تعداد نظامیان سابق (ارتش آمریکا) که خودکشی می‌کنند بیشتر از تعداد نظامیانی است که در میدان‌های نبرد کشته شده‌اند. این روند باید متوقف شود».
 به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا در ادامه به صورت تلویحی بر مخالفت با نظامی‌گری آمریکا در منطقه تاکید و تصریح کرد واشنگتن نمی‌تواند پلیس جهان باشد. وی گفت: «ما به حضور گسترده نیرو‌های نظامی در خارج از کشور نیاز نداریم. ما به این کار نیاز نداریم به‌ویژه درباره منطقه خاورمیانه و اینکه نیرو‌های نظامی ما از دریای مدیترانه تا خلیج‌فارس حضور داشته باشند. ما به چنین کاری نیاز نداریم». رقیب احتمالی ترامپ این را هم اضافه کرد که «ما نمی‌توانیم پلیس جهان باشیم. ما به آنها (متحدانمان) در کنار خودمان نیاز داریم. فکر می‌کنم ما به نیروهایمان در خارج نیاز داریم، اما این نیرو‌ها باید به تعداد کم باشند».

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 22 آبان 1398


انصارالله یمن: تمام اسرائیل در تیررس ماست
۱۳۹۸/۰۸/۲۰

Image result for ‫انصارالله یمن: تمام اسرائیل در تیررس ماست‬‎
پس از اعلام جهاد رهبر انصارالله به رژیم صهیونیستی، عضو دفتر سیاسی انصارالله اعلام کرد، «قادریم هر نقطه در اراضی‌اشغالی را هدف بگیریم».
عبدالملک الحوثی روز شنبه در سخنانی به مناسبت میلاد پیامبر اکرم(ص) اعلام کرده بود در صورتی که رژیم صهیونیستی مرتکب حماقت شود علیه این رژیم اعلام جهاد خواهیم کرد. این مسئله باعث وحشت در بین رسانه‌های اسرائیل شد. بسیاری از روزنامه‌ها و پایگاه‌های خبری این رژیم با پوشش این سخنان اعلام کردند که انصارالله توانسته آرامکوی عربستان را هدف قرار دهد بنابراین اسرائیل باید هوشیار باشد. پس از این موضع‌گیری‌ها اکنون مقامات دیگر انصارالله نیز به تشریح سخنان رهبر خود پرداخته‌اند.
محمد البخیتی، عضو دفتر سیاسی انصارالله یمن به شبکه المیادین گفت: «این دستور الهی برای ما به عنوان یمنی‌هاست که در امنیت به فلسطین برویم...بعد از اینکه قادر شدیم عمق عربستان را هدف بگیریم مشکلی در دسترسی به خاک اراضی‌اشغالی نداریم...تجاوز علیه یمن نه تنها به نفع عربستان و امارات بلکه به نفع آمریکا و اسرائیل هم نیست...اگر اسرائیل دست به هر حمله مستقیمی علیه یمن بزند ما به آن پاسخ خواهیم داد و قادریم هر نقطه در اراضی‌اشغالی را هدف بگیریم». رژیم صهیونیستی در کنار کشورهای اروپایی یکی از شرکای اصلی ائتلاف سعودی برای سرکوب و بمباران مردم یمن بوده است. در این مورد تلاش زیادی شده تا این نقش پنهان بماند. نکته جالب اینکه حتی برخی رسانه‌های عربی اعلام کرده‌اند که رژیم صهیونیستی به نوعی زمینه‌ساز حمله عربستان و امارات به یمن شده است. این مسئله می‌تواند با واقعیت نیز همخوانی داشته باشد چرا که محمد بن سلمان ولیعهد عربستان و محمد بن زاید ولیعهد امارات به عنوان دو شاهزاده متجاوز به یمن، با این رژیم روابط بسیار خوبی دارند و این دو مجری طرح عادی ‌سازی روابط جهان عرب با صهیونیست‌ها هستند.اردن با پس گرفتن اراضی خود، به اسرائیل سیلی زد  

Image result for ‫اردن با پس گرفتن اراضی خود،‬‎
روزنامه رای الیوم بازپس‌گیری اراضی «الباقوره» و «الغمر» از رژیم صهیونیستی و لغو معاهده ۲۵ ساله «وادی عربه» را «سیلی اردن به اسرائیل» خواند.
اردن سرانجام زمین‌هایی را که ۲۵ سال پیش بر اساس توافقی به رژیم صهیونیستی داده بود، پس گرفت. توافقنامه ۲۵ ساله میان رژیم صهیونیستی و اردن که به کشاورزان صهیونیست اجازه می‌داد در زمین‌های دو منطقه اردن در طول مرز مشترک میان این کشور و فلسطین‌اشغالی زراعت کنند، روز یکشنبه به پایان رسید.
روزنامه اینترنتی رای الیوم در این مورد تاکید کرده، شاه اردن روز یکشنبه با سخنرانی در پارلمان از اعمال حاکمیت مجدد اردن بر اراضی «الباقوره» در شمال و «الغمر» در جنوب خبر داد که رژیم‌اشغالگر صهیونیستی آنها را به مدت 25 سال و در چارچوب معاهده «وادی عربه» اجاره کرده بود. تلویزیون اردن هم صحنه‌هایی زنده از سربازان اردنی پخش کرد که پرچم کشورشان را در منطقه الباقوره به اهتزاز در می‌آوردند.
رای الیوم تاکید کرده: «این یک دستاورد ملی به معنای کامل کلمه و چیزی بیش از پایان قرارداد اجاره زمین‌های اردن است و تغییری اساسی را در سیاست رسمی اردن نشان می‌دهد که نامش تعامل قاطعانه‌تر با استکبار اسرائیلی است که همه مرز‌ها را درنوردیده است و امیدواریم ادامه‌دار و فزاینده باشد. بازپس‌گیری اراضی الباقوره و الغمر سیلی اردن به صهیونیست‌ها بود.»
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی پیش از این تهدید کرده بود که این دو منطقه را مانند قدس‌اشغالی و بلندی‌های جولان تحت حاکمیت تل‌آویو قرار خواهد داد! او فشار‌های باج خواهانه‌ای نیز بر مقامات اردن اعمال کرد تا آنها را به تمدید قرارداد اجاره این دو منطقه به مدت ۲۵ سال دیگر وادار کند، اما اصرار برای بازپس‌گیری آنها همه این فشار‌ها را خنثی کرد و دولت اردن تا آخرین ذره خاک خود را پس گرفت.
طبق این گزارش، شاه اردن که در برابر همه این فشار‌ها مقاومت کرده برای بازپس‌گرفتن حاکمیت بر این اراضی و هم برای مطالبه خروج از قرارداد فروش گاز و نیز بستن سفارت تل‌آویو در پایتخت اردن و لغو معاهده وادی عربه که توهین به همه طیف‌های سیاسی و جغرافیایی و میراث ملی و منافی‌اشغالگری بود، با اراده قوی مردم که قوی‌تر هم می‌شود، همراهی کرد.
رای الیوم تاکید کرده، بستن در به روی کشاورزان اسرائیلی و برافراشتن پرچم اردن بر فراز زمین‌های پس گرفته شده اقدامی مهم است که نشانگر شیوه‌ای نو و متفاوت در تعامل با رژیم‌اشغالگری است که سرزمین‌های عربی را‌اشغال و مقدسات مسیحی و مسلمان را در قدس‌اشغالی آلوده کرده است. رای الیوم در پایان تاکید کرد:« از اردن، مردم و مقاماتش به سبب این پافشاری بر حق و تسلیم نشدن در برابر فشار‌های آمریکا و اسرائیل سپاسگزاریم و بازگشت الباقوره و الغمر را به دایره حاکمیت عربی شادباش می‌گوییم و امیدواریم این مسیر ادامه یابد و جشن بعدی ما لغو قرارداد ننگین گاز، و مجازات همه کسانی باشد که برای شکل گیری و امضای آن تلاش کردند و اردن را به این ورطه‌ انداختند.»  هند برگزاری جشن میلاد پیامبر(ص) در کشمیر را ممنوع کرد!

Image result for ‫هند برگزاری جشن میلاد پیامبر(ص) در کشمیر را ممنوع کرد‬‎
دولت هند برگزاری مراسم جشن ولادت پیامبر(ص) در کشمیر و مسجد بزرگ این منطقه را ممنوع اعلام کردند.
بر اساس رسم مسلمانان کشمیر، هزاران نفر از آنها هر ساله سالروز ولادت پیامبر اسلام(ص) را جشن می‌گیرند. مردم کشمیر از مناطق دور و نزدیک در آستانه این روز بزرگ، در مسجد «حضرت‌بل» دوشادوش یکدیگر قرار گرفته و به جشن و پایکوبی می‌پردازند. مسلمانان کشمیری طی این مراسم به دعا و نماز مشغول می‌شوند.
 برگزاری این مراسم اما امسال با مشکل و مقابله نیروهای امنیتی هند رو‌به‌رو شده است. بر اساس گزارش‌های منتشر شده، این مراسم از سوی مقامات امنیتی ممنوع اعلام شده است. هند علت ممانعت از برگزاری این جشن را وضعیت ویژه کشمیر و حکومت نظامی اعلام کرده است. یکی از مقامات ارشد و امنیتی هند ضمن تایید این خبر، گفته، به کسی اجازه نخواهند داد به سمت مسجد حرکت کند و شرایط امنیتی در سراسر شهر سرینگر از جمله مسجد و مناطق مجاور افزایش خواهد یافت. در طول سه ماه اخیر این چندمین بار است که مقامات امنیتی مانع از برگزاری مراسمات مذهبی در کشمیر می‌شوند.
به گزارش تسنیم، ممنوعیت مراسمات مذهبی در کشمیر از دهه نود میلادی آرام آرام آغاز شد. تا قبل از آن مسلمانان کشمیر در روز میلاد پیامبر (ص) از منطقه لال چوک و سایر مناطق دیگر به سمت مسجد «حضرت بل» راهپیمایی می‌کردند و در آنجا جشن میلاد پیامبر را برگزار می‌کردند. اما همزمان با ممنوعیت مراسم عزاداری شیعیان در روزهای 8 و 10 محرم، راهپیمایی به سمت مسجد در سالروز ولادت پیامبر هم ممنوع شد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 21 آبان 1398


کودتای آمریکایی در بولیوی مورالس
برای جلوگیری از کشتار مردم استعفا کرد
۱۳۹۸/۰۸/۲۰
Image result for ‫کودتای آمریکایی در بولیوی مورالس برای جلوگیری از کشتار مردم استعفا کرد‬‎
موافقت «اوو مورالس» با تمدید انتخابات نیز عطش غربگرایان این کشور آمریکای لاتین را خاموش نکرد طوری که دیروز خبر رسید، عده‌ای از کودتاچیان با حمله به خانه او و سفارت ونزوئلا کودتا علیه او را کامل کردند. مورالس نیز برای جلوگیری از کشتار بیشتر مردم، از قدرت کناره‌گیری کرد.
20 اکتبر (28 مهر) بود که انتخابات ریاست جمهوری در بولیوی برگزار شد، نظرسنجی‌ها پیش‌بینی می‌کردند «اوو مورالس»، رهبر بومیان بولیوی، بر رقیب خود «کارلوس مِسا»، از غر‌بگرایان این کشور، با فاصله نه چندان زیاد پیروز خواهد شد، اما اغلب رسانه‌های غربی و جریان‌های مخالف دولت از همان چند روز پیش از انتخابات بر طبل دو مرحله‌ای شدن انتخابات بولیوی می‌کوبیدند تا شاید در مرحله دوم، آرای نامزدهای رقیب تجمیع شود و احتمال شکست او در گام بعد افزایش یابد.
در حالی که هنوز شمارش بیش از ۱۵ درصد آرای مردم این کشور تمام نشده بود، با اعلام نتایج اولیه اینگونه وانمود شد که «مورالس» از نصاب لازم برای پیروزی در مرحلۀ اول برخوردار نشده و انتخابات به دور دوم رفته است. در این اعلام اولیه، «مورالس» با کسب ۴۳ درصد آراء در صدر و «مسا» با اختلافی حدود ۸ درصد در جایگاه دوم قرار داشت که به دلیل اختلاف آرای کمتر از ۱۰ درصد بین نفر اول و دوم، مطابق قانون اساسی بولیوی انتخابات به مرحله دوم کشیده می‌شد.
در این میان هر چه شورای انتخابات بولیوی به صورت مکرر متذکر می‌شد که هنوز شمارش آراء پایان نیافته و اعلام دو مرحله‌ای شدن انتخابات بی‌مبناست، اما پیام اول یعنی دو مرحله‌ای شدن انتخابات در جهان مخابره شد! در این میان حتی شورای انتخابات از سفرای برخی از کشورها چون آمریکا، آرژانتین، برزیل و پرو که از دولت‌های غیرهمسو با دولت مستقر در «لاپاز» بودند دعوت کرد تا در مرکز شمارش آراء حضور یابند و بر انتخابات نظارت داشته باشند. با اتمام کامل شمارش آراء مشخص شد که مرحلۀ دومی در کار نیست و «مورالس» با اختلافی بیش از ۱۰درصد و با کسب بیش از ۴۶درصد آراء کار را در همین مرحله تمام کرده و پیروز انتخابات شده است.
از این مرحله بود که فعالیت روزنامه‌ها و رسانه‌های حامی اپوزیسیون شروع شد: «تقلب در انتخابات»، «مهندسی آراء» و... چنان‌‎که سیاق ونزوئلا هم همین است و طرفداران آمریکا هر شکستی را به «تقلب» تعبیر می‌کنند. شورش‌ها شروع شد و لحظه به لحظه بالا گرفت که خواسته اصلی‌اش برکناری «مورالس» و تمدید انتخابات بود، این شورش‌ها تا جایی پیش رفت که بخشی از بدنه نیروی پلیس بولیوی هم به صف شورشیان پیوستند، اما «مورالس» همچنان از جایگاه قانونی خود دفاع کرد تا یکشنبه شب که فرمانده ارتش بولیوی هم ناگهان، خواهان استعفای رئیس‌جمهوری این کشور شد! این بار «مورالس» که به نظر نگران به راه افتادن خونریزی بود، به گزارش «نیویورک‌تایمز» از سمت خود استعفا داد، البته با انتقاد از کودتاچیان و دیکتاتور خواندن آنان که او را دیکتاتور خوانده بودند. مواضع مورالس به شدت ضد آمریکایی است.
در این مواقع (پس از استعفای رئیس‌جمهور) به صورت قانونی باید رئیس ‌پارلمان این کشور، کار را به عهده می‌گرفت، اما به گزارش خبرگزاری فرانسه، پس از حمله معترضان به خانه «آدریانا سالوا تیه‌را»، رئیس ‌پارلمان بولیوی، وی از سمتش استعفا کرد تا جانشینیِ رئیس‌جمهورِ مستعفی هم بلاتکلیف بماند و پروژه کودتا تکمیل‌تر شود. نکته قابل توجه دیگر کودتا، حمله به سفارت دولت ضدآمریکایی ونزوئلاست که شورشیان آن را انجام دادند، که خط و ربط کودتاچیانِ شورشی را روشن‌تر می‌کند.
واکنش‌ها
اما در این میان، بررسی موضع کشورهای مختلف می‌تواند ماهیت این کودتا را روشن‌تر کند. آمریکا که صراحتاً از کودتا حمایت کرده، به گزارش ایرنا، «مایک پمپئو» وزیر خارجه این کشور در اظهارنظری مداخله‌جویانه گفته بود تمامی مقامات انتخاباتی بولیوی باید استعفا کنند و نهاد انتخاباتی جدیدی باید ایجاد شود! دولت‌های راست‌گرای آمریکای لاتین چون کلمبیا و پرو نیز از دولت بولیوی خواسته‌اند تا مطمئن شود که انتخابات جدید در این کشور قانونمند است، اما برزیل پا را فراتر گذاشته و سقوط «مورالس» را آشکارا مورد استقبال قرار‌ داده است. موضع مکزیک اما متفاوت بود، دولت این کشور اقدام نظامی در بولیوی را رد کرد و گفت که نباید آن را «کودتا» خواند و در عین حال اعلام کرد که اگر «مورالس» به دنبال پناهندگی باشد، دولت مکزیک می‌تواند چنین پیشنهادی بدهد! از سوی دیگر «آندرس مانوئل لوپز» رئیس‌جمهور مکزیک نیز در حساب توئیتری خود از رفتار مسئولانه مورالس تمجید کرده و گفته او برای مقابله با خشونت‌های بیشتر علیه مردم کشورش از قدرت کنار رفت.
«نیکولاس مادورو»، رئیس‌جمهوری ونزوئلا اما، در حمایت از مورالس گفته: «ما مراقب برادرمان، مورالس هستیم. ما باید برای دفاع از او اعلام همبستگی کنیم». همچنین «میگوئل دیاز کانل»، رئیس‌جمهوری کوبا نیز از دیگر متحدان «مورالس» در توئیتی با وی اعلام همبستگی کرد و نوشت: «جهان باید برای زندگی و آزادی مورالس بسیج شود». روسیه هم صریحاً این جریان را کودتا خوانده و از آن انتقاد کرده است. اما موضع آرژانتین در این میان مبهم بود، رئیس‌جمهوری این کشور گفته: «شکست سازمانی و نهادها در بولیوی غیرقابل قبول است».
با توضیح روند انتخابات تا کودتا و بررسی مواضع کشورهای مختلف در قبال آن، روشن است که این روند از جایی حمایت می‌شده است که منافعشان در سرنگونی فردی ضدآمریکایی بوده است و پیوستن پلیس و ارتش به آن‌ها، عمق نفوذ آنها را هویدا می‌کند.بشار اسد:
ردای خلافت را آمریکا بر تن ابوبکر بغدادی کرد
رئیس‌جمهور سوریه با ‌اشاره به سیاست‌های غیرانسانی آمریکا در منطقه، تاکید کرد که مقامات واشنگتن ردای خلافت را بر تن «ابوبکر بغدادی» کرده‌اند و اکنون هم می‌خواهند حافظه افکار عمومی را از این پیشینه سیاه آمریکا پاک کنند.
«بشار اسد» طی یک گفت‌و‌گوی مفصل با شبکه «راشا تودی»، به مرور سیاست‌های غیر انسانی سال‌های اخیر آمریکا در سوریه و منطقه پرداخت و یاد آور شد که خود مقامات آمریکایی ردای خلافت را به تن ابوبکر بغدادی پوشاندند.
به گزارش فارس، رئیس‌جمهور سوریه در پاسخ به سؤالی در‌باره وجود پیوند نزدیک میان بغدادی و آمریکا گفت: او در زندان خودشان [آمریکایی‌ها] بود و زیر نظر خودشان قرار داشت. خود آمریکایی‌ها او را آزاد کرده‌اند. اگر نقش جدیدی به او محول نمی‌کردند، آزادش نمی‌کردند. ناگهان بغدادی خودش را خلیفه مسلمانان جهان نامید. آمریکایی‌ها او را برای ایفای این نقش، آماده کرده بودند.
رئیس‌جمهور سوریه در‌باره انتشار خبر کشته شدن سرکرده داعش نیز گفت: ما این قصه اخیر آمریکایی‌ها که درباره قتل بغدادی گفته‌اند، را باور نمی‌کنیم. ممکن است کشته شده باشد، اما نه این طور که آمریکایی‌ها گفته‌اند.
بشار اسد افزود: داستان کامل این است که آمریکایی‌ها خواستند دستشان را از همدستی با تروریست‌ها بشویند، نه فقط همدستی در سال‌های اخیر، بلکه طی دهه‌های اخیر. این مثل فیلم‌های تخیلی [فانتزی] است که ذهن [و حافظه] شما را پاک می‌ کنند. (آمریکایی‌ها)خواستند حافظه افکار عمومی را از روابط مستقیم‌ آمریکا با این تروریست‌ها پاک کنند، به خصوص تروریست‌های القاعده و داعش و جبهة النصره. آنها صدام را که گرفتند، نشانش دادند. وقتی اعدام شد، روند اعدام را نشان دادند. وقتی پسرانش کشته شدند، اجسادشان را نشان دادند. این اتفاق برای [معمر] قذافی نیز تکرار شد. (اما) چرا جسد بن لادن را نشان ندادند؟ چرا جسد بغدادی را نشان ندادند؟ اینها صرفا داستان‌هایی است که خودشان در مورد تروریست‌ها درست می‌کنند.
رئیس‌جمهور سوریه گفت: (آمریکایی‌ها)شاید او(بغدادی) را به خاطر اینکه تاریخ انقضایش فرا رسیده است، کشته و به دنبال شخص دیگری باشند، شاید هم خواستند اسم داعش را تغییر بدهند و اسم دیگری برایش بگذارند و این داعش جدید را گروهی میانه‌رو جا بزنند، تا علیه دولت سوریه به کار گرفته شود.
وی در‌باره تحولات داخلی کشورش نیز تصریح کرد‌، جانفشانی‌های زیادی طی سال‌های اخیر برای مقابله با تروریست‌ها صورت گرفته است و ثبات کنونی، حاصل جانفشانی‌های بیش از ۱۰۰ هزار سرباز سوری است که کشته و یا زخمی شده‌اند.
بشار اسد درباره علت مصاحبه نکردن خود با رسانه‌های غربی گفت: چند سال با رسانه‌های غربی مصاحبه نکرده‌ام؛ زیرا این رسانه‌ها نمی‌خواهند [درباره سوریه] اطلاعات(درست) به دست آورند و واقع‌گرا باشند.
سناریوهای شیمیایی
بشار اسد در ادامه، به سناریوهای شیمیایی آمریکا و غرب در سوریه‌اشاره و تصریح کرد: اتهامات مربوط به استفاده [ارتش سوریه] از سلاح شیمیایی، چیزی بیش از ادعا نبود و هر کس درباره آن سخن می‌گوید، باید سند ارائه دهد.
وی با بیان اینکه ارتش سوریه هیچ‌گاه از سلاح شیمیایی استفاده نکرده است، خاطر نشان کرد، برخی از کشورهای غربی، دست به اجرای نمایش‌های کامل در سوریه زدند؛ به گونه‌ای که یک نفر نه فقط در زمینه سلاح شیمیایی، بلکه درمورد بمباران هم نقش قربانی را بازی کرد.
کلاه سفیدها
رئیس‌جمهور سوریه به گروه تروریستی موسوم به «کلاه سفیدها» نیز‌اشاره و تأکید کرد‌، عناصر این گروه در واقع، وابسته به گروه تروریستی« القاعده» هستند.
او ضمن انتقاد از یاوه ‌سرایی‌های غرب در مورد ارتش سوریه و متهم کردن آن به کشتار افراد غیر نظامی، خاطر نشان کرد: غالب ملت سوریه حامی دولت خود هستند. به همین دلیل است که ما با وجود 9 سال تجاوز، همچنان در اینجا حضور داریم.
وی با تأکید بر اینکه کشورهای غربی در پی آسیب رساندن به ملت سوریه هستند، گفت: آنها از این مردم انتظار داشتند، علیه حکومت خود شورش کنند، ولی مردم این کار را نکردند.
تحریرالشام: تظاهرات علیه ما مساوی است با مرگ!
 «أبو الیمان الحمصی» یک سرکرده‌ امنیتی گروه تروریستی «ائتلاف تحریر الشام»، ساکنان استان ‌اشغالی «ادلب» را تهدید کرد و گفت، هر کس علیه این ائتلاف تظاهرات کند، خونش حلال خواهد بود.
گروه تکفیری «جبهه النصره» رکن اصلی تحریر الشام است. این ائتلاف بخش اعظم استان ادلب را در‌اشغال خود دارد.
شبکه معارض «اورینت» گزارش داد، اظهارات الحمصی در واکنش به تظاهرات چند صد نفری ساکنان ادلب است، که اخیرا علیه تحریر الشام برگزار شده است.
چند روز پیش نیز شماری از عناصر تحریر الشام در شهرک «کفر تخاریم» (شمال غرب ادلب) به افراد غیر نظامی حمله کردند و شماری از آنان را کشتند.
الحمصی در یک فایل صوتی گفت: به خدا قسم، هر کس علیه هیئة [تحریر الشام] تظاهرات کند، خونش حلال است... حلالِ حلال است و [ریختن خونش] بر گردن من است.
الحمصی گفت: اگر همه ملت سوریه بروند و جز برادران مان در هیئة [کسی باقی نماند]... و ملت سوریه همگی بروند، هیچ مشکلی نداریم. این سرکرده تحریر الشام در پایان، فعالان رسانه‌ای را نیز تهدید به قتل
کرد.
نبرد سنگین سوریه و ترکیه
منابع سوری از درگیری‌های شدید میان ارتش سوریه با نیروهای ترکیه و شبه نظامیان وابسته به آنکارا در شمال استان «حسکه» سوریه خبر دادند.
خبرگزاری مهر دیروز به نقل از «سانا» گزارش داد: ارتش سوریه در حال نبرد سنگین با نیروهای‌اشغالگر ترکیه در روستاهای «المناخ» و «المحمودیه» در حومه «تل تمر» است.
خبرنگار سانا دیروز اظهار داشت: نیروهای‌اشغالگر ارتش ترکیه و مزدوران وابسته به این کشور در روستاهای «الاهراس»، «الاربعین» و «السوده» در حومه «راس العین» ترانزیستورهای برق را می‌دزدند. همچنین، در روستاهای «المناجیر» و «العامریه» نیز نیروهای‌اشغالگر ترکیه داروخانه‌ها و مراکز تجاری را غارت می‌کنند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 21 آبان 1398

اخبار ویژه روزنامه ها
 ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎

  6 سال فرصت داشتید از وابستگی به درآمد نفت بکاهید
عضو هیئت رئیسه مجلس و حامی دوآتشه برجام می‌گوید باید معجزه رخ دهد که بودجه از نفت جدا شود و برای عدم اتکا به نفت، یک برنامه حداقل پنج ساله نیاز است.
بهروز نعمتی در گفت‌وگو با ایلنا و درباره اینکه گفته می‌شود بودجه امسال بدون وابستگی به نفت بسته شده است آیا این اتفاق خواهد افتاد، به ایکنا گفت: بودجه ما همیشه متکی به نفت بوده و هست و بعید می‌دانم معجزه‌ای رخ دهد که از نفت جدا شود.
وی افزود: درآمدهای کشور مشخص است؛ نفت، مالیات، صادرات غیرنفتی و عوارض گمرکی محل‌هایی که بودجه از آن تامین می‌شود منابع دیگری نداریم که پاسخگوی کشور باشد.
وی درباره سازوکار جدایی بودجه از نفت گفت: به اعتقاد من اگر می‌خواهیم بودجه ما از نفت جدا شود باید یک برنامه‌ریزی حداقل پنج ساله داشته باشیم تا بتوانیم به مرور زمان شریان‌های نفتی را ببندیم و الا که به راحتی می‌توانیم حرف بزنیم.
نعمتی همان نماینده‌ای است که در جلسات بررسی محتوای برجام در کمیسیون ویژه مجلس، سرسختانه از برجام حمایت می‌کرد و چشمک او به عراقچی در جلسه معروف شد. او در انتخابات مجلس گذشته به خاطر همین خدمات، در فهرست ائتلافی امید قرار گرفت هرچند که بعدها برای سهم‌خواهی در مجلس، میان اصلاح‌طلبان و برخی مدعیان اعتدال اختلاف افتاد.
آنچه درباره سخنان این نماینده قابل توجه است، انتظار معجزه داشتن برای جدایی بودجه از نفت است و حال آنکه رهبر حکیم انقلاب از حداقل یک دهه قبل- و به ویژه در سال‌های اخیر با تاکید بیشتر- خواستار اهتمام دولت بر کاهش وابستگی به نفت از طریق حمایت از رونق تولید و تنوع بخشیدن به صادرات بوده‌اند.
اما متاسفانه نگرش تن‌آسانانه خام‌فروشی نفت و حاضری‌خوری موجب شد به ویژه پس از برجام وابستگی به درآمد نفت شدت یابد و پس از کاهش درآمدهای نفتی در اثر بازگشت تحریم‌های نفتی، کشور با مشکل منابع درآمدی روبه‌رو شود. در واقع، اگر آن نگاه عافیت‌طلبانه نبود، دولت از 6 سال قبل فرصت داشت وابستگی به درآمدهای نفتی را کاهش دهد اما متاسفانه دولتمردان، افزایش فروش نفت را به عنوان دستاورد، برای مردم فاکتور کردند و نماینده‌های منفعل نیز پذیرفتند و تکرار کردند.

معلق‌بازی نماینده وطن‌فروش که کروبی او را صدای اسرائیل خواند
عضو فراکسیون تندروها در مجلس ششم می‌گوید اصولگرایان نگذاشتند جو بایدن به ایران بیاید وگرنه حمایت سناتورهای آمریکایی درباره برنامه‌های صلح‌آمیز را جلب می‌کردیم.
احمد شیرزاد در گفت‌وگو با روزنامه آرمان اظهار داشت: برجام تعهدی ۱۵۰ صفحه‌ای است که ابعاد و زوایای مختلف دارد. اینکه برخی فقط به یک بخش از موضوع توجه می‌کنند و برای نمونه می‌گویند چون آمریکا تحریم جدید وضع کرد باید از برجام خارج شویم، صددرصد اشتباه است. مسئله به این سادگی نیست و به صرف تحریم یا برخورد آقای ‌ترامپ نباید این چنین برجام را به مسلخ برد.
وی افزود: من برجام را شکست خورده نمی‌دانم و این توافق کماکان در صحنه سیاسی ما را در موضعی برتر قرار داده است. برجام برای ما سکوی ایستادن است که اگر از بین برود ما مانند تخته سنگی در میان امواج هرروز شاهد اتفاق و مشکلی جدید خواهیم بود. باید قدر برجام را بدانیم؛ چرا که سکوی ایستادن ما و سند برتری ما در عرصه سیاسی است.
عضو فراکسیون مشارکت در مجلس ششم همچنین گفته است: به‌خاطر دارم همین آقای بایدن، معاون باراک اوباما که از کاندیداهای اصلی جریان دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است، در زمانی که سناتور بود طی نامه‌ای پیشنهاد کرد که به همراه چند سناتور دیگر به ایران سفر کنند و بازدیدی از ایران داشته باشند. در آن زمان دولت اصلاحات و مجلس ششم استقرار داشت و انجام این سفر در قالب پارلمانی می‌توانست دستاوردهای فوق‌العاده‌ای برای کشور داشته باشد و یخ‌ روابط دو کشور را ذوب کند، اما متأسفانه در آن زمان تنگ نظری اصولگرایان سبب شد این سفر انجام نشود.
وی همچنین گفت: تصور کنید اگر آن روز توانسته بودیم حمایت چند سناتور را برای برنامه‌های صلح آمیزمان جلب کنیم تا چه اندازه از فشارها علیه کشورمان کاسته می‌شد. الان برخی از آنها کاندیدای ریاست جمهوری بودند و دست‌کم می‌توانستند صدای مردم ایران را به گوش افکار عمومی در آمریکا برسانند. برای نمونه آقای برنی سندرز، نسبت به دیگر کاندیداها همواره مواضع بهتری نسبت به ایران دارد، ما چرا نمی‌توانیم با این‌ها ارتباط موثر برقرار کنیم؟
یادآور می‌شود شیرزاد همان کسی است که در مجلس ششم مدعی شد ایران درباره برنامه هسته‌ای خود 19 سال به دنیا دروغ گفته و اکنون دم خروس بیرون افتاده است(!)
این سخنان ضد ایرانی- که نظیر آن در وطن‌فروشی‌های سازمان منافقین پیدا می‌شود- باعث شد مهدی کروبی رئیس مجلس، به شدت اعتراض کند و او را صدای رادیو اسرائیل بخواند.
اما درباره سخنان اخیر شیرزاد باید گفت: هدف اصلی و اعلامی دولت برای مجاب کردن مردم و نظام به توافق برجام، لغو تحریم‌ها بود اما وی به دلایل کاملاً مشخص می‌گوید نباید مطالبه لغو تحریم‌ها را داشت بلکه باید خود را مانند یک غریق پنداشت که روی تخته سنگ ایستاده است!! واقعاً اگر ایران در چنین موضع ضعفی قرار داشت، دولت اوباما حاضر می‌شد فرصت نجات به ایران بدهد؟! جالب اینکه همان زمان توماس فریدمن در نیویورک تصریح کرد اوباما با یک غلاف خالی از اسلحه توانست از ایران امتیاز بگیرد.
درباره سفر بایدن نیز باید گفت: سرانجام برجام پس از همه ملاقات‌های ظریف و کری و گفت‌وگوی روحانی با اوباما، گویاتر از هر چیزی است. فراموش نکنیم که نقض برجام در دوره دولت دموکرات‌ها و به واسطه تصویب یا اجرای تحریم‌های ویزا و  کاتسا و آیسا آغاز شد. وقتی کسانی چون هیلاری کلینتون گفته بودند در صورت پیروزی در انتخابات، فشارهای تحریمی جدیدی را بر ایران وارد می‌کنند. در حقیقت سخنان شیرزاد، برای پاسخگو نبودن درباره وعده‌های برجامی ارزیابی می‌شود.
یک تناقض‌گویی شیرزاد این است که از سفر جو بایدن برای اطلاع از صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران در مجلس ششم حمایت می‌کند و حال آن که خود وی مدعی انحراف در برنامه هسته‌ای ایران شده بود.

بی‌بی‌سی: عجیب است که دولت ایران کانال بی‌محتوای اینستکس را پذیرفت
نوزده ماه پس از خروج آمریکا وپشت‌‌هم ‌اندازی‌های اروپا، بی‌بی‌سی تصریح کرد وعده اروپا برای راه‌اندازی کانال تبادلات مالی با ایران موسوم به اینستکس عملی نشد.
وبسایت بی‌بی‌سی فارسی در تحلیلی با همین عنوان نوشت: بیرون رفتن از توافق ایران با 5+1، معروف به برجام و بازگرداندن، گسترش و تشدید تحریم‌ها علیه ایران، همه تلاش طرف‌های دیگر را به باد داد. پارسال اروپایی‌ها، مشخصا آلمان، انگلیس و فرانسه، اعلام کردند که این تحریم‌ها را به رسمیت نمی‌شناسند و آن را رعایت نخواهند کرد. تحریم‌هایی که آمریکا از یک سال پیش علیه ایران تشدید کرده، بازگردانده یا گسترش داده است، برپایه مصوبات کنگره یا دستورالعمل‌های ریاست‌ جمهوری آمریکا وضع شده و یک‌جانبه‌اند.
در مقابل گروکشی آمریکا، از دولت‌های اروپایی کار چندانی ساخته نیست. در اتحادیه اروپا قوانینی برای مقابله به مثل با آمریکا وجود دارد اما اجرای آن مستلزم درگیر شدن در یک جنگ اقتصادی با آمریکاست. هیچ یک از کشورهای اروپایی برای داد و ستد با ایران آنقدر اهمیت قائل نیستند که رویارویی با آمریکا را برایشان موجه کند. دولت‌های اروپایی، علیرغم مخالفت‌شان با سیاست‌های دولت ترامپ در قبال ایران، نمی‌توانند بانک‌ها، شرکت‌ها و صنایع اروپایی را به داد و ستد با ایران مجبور کنند؛ به این دلیل ساده که نمی‌توانند جلوی تحریم آنها از سوی آمریکا را بگیرند یا زیان‌های آنها از تحریم‌ آمریکا را جبران کنند و اصلا چرا باید پول مالیات‌دهندگانشان را در این راه به هدر بدهند؟
در چنین شرایطی، و برای نگه‌داشتن برنامه اتمی ایران در چارچوب محدودیت‌های برجام، اروپایی‌ها چاره را در ایجاد ساز و کاری دیدند که ایران بتواند با استفاده از آن، پول صادراتش را دریافت کند و قیمت وارداتش را بپردازد؛ «ابزار پشتیبانی از مبادلات بازرگانی» یا همان اینستکس INSTEX این سازوکار، در ظاهر، این تصور را القا می‌کند که اروپایی‌ها با به راه انداختن اینستکس، به تعهداتشان در چارچوب برجام پایبند هستند و به ایران امکان داده‌اند تحریم‌های آمریکا را دور بزند اما این فقط ظاهر قضیه است.
با مطالعه کمی عمیق‌تر اینستکس معلوم می‌شود که اولا ایران حق ندارد از این مکانیزم برای فروش نفت استفاده کند و فقط می‌تواند بخشی از درآمد صادرات غیرنفتی خود را، آن هم کالاهایی که خود مشمول تحریم آمریکا نباشند، حداکثر تا سقف چند میلیون یورو، به صندوق اینستکس بریزد و ثانیا حق ندارد با این پول چیزی غیر از خوراک و دارو بخرد. این خریدهای فرضی هم عجالتا باید فقط در اروپا انجام شود.
تا همین‌جا ملاحظه می‌شود که اینستکس حتی از برنامه «نفت در برابر خوراک و دارو» هم محدودکننده‌تر است.
علاوه بر اینها، اروپایی‌ها از ایران خواسته‌اند پیش از شروع کار اینستکس، به «گروه ویژه اقدام مالی FATF» برای مبارزه با پولشویی و تامین مالی سازمان‌ها و گروه‌های تروریستی بپیوندد و به این منظور، قوانین لازم را به تصویب مجلس شورای اسلامی برساند. این‌جاست که کار مشکل می‌شود زیرا تعریف «تروریسم» از دیدگاه اروپا و آمریکا با تعریف تروریسم از دیدگاه ایران یکسان نیست. در حالی که اروپا و آمریکا شماری از گروه‌هایی مانند حزب‌الله لبنان و گروه‌های فلسطینی را «تروریست» می‌شناسند، حکومت ایران آنها را «گروه‌های مقاومت» می‌نامد. از آن بدتر، ایالات متحده از فروردین 1389 نام «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» را نیز در لیست سازمان‌های تروریستی قرار داده است.
اگر ایران به FATF بپیوندد، قانونا خود را موظف می‌کند نه تنها از ارائه خدمات مالی به حزب‌الله، گروه‌های فلسطینی و حتی سپاه پاسداران خودداری کند، بلکه همه اطلاعات درباره تراکنش‌های مالی آنان را نیز در اختیار «گروه ویژه اقدام مالی» از جمله ایالات متحده آمریکا و به ویژه اسرائیل قرار دهد.
با چنین محدودیت‌هایی، معلوم نیست چرا وزارت امور خارجه ایران اساسا اینستکس را پذیرفت و بسیار پیش از اینها، در رویارویی‌اش با دولت آمریکا، از اروپایی‌ها قطع امید نکرد.
یادداشت بی‌بی‌سی در حالی منتشر می‌شود که دولت انگلیس حتی در زمان برقراری برجام نیز بدعهدی و کارشکنی کرد چنان‌که وزیر امور خارجه در سال قبل تصریح کرد 20 ماه بعد از اجرای برجام، حتی نمی‌توانیم یک حساب بانکی در لندن افتتاح کنیم. درباره شرکت‌های اروپایی نیز باید گفت که ده‌ها شرکت دولتی در اروپا فعال هستند اما دولت‌های اروپا حاضر نشده‌اند حتی همین شرکت‌ها را به همکاری با ایران و مقابله با تحریم‌های آمریکا(به عنوان تعهد خود) وادار کنند.

زیباکلام: 80 درصد پایگاه اجتماعی اصلاح‌طلبان ریزش کرده است
صادق زیباکلام می‌گوید؛ مشکل اصلی اصلاح‌طلبان نه سامانه انتخاب نامزد با تأیید صلاحیت آنها، بلکه ریزش 80 درصدی بدنه اجتماعی است.
وی ضمن یادداشتی در روزنامه آرمان نوشت: چندی است که طرحی به اسم «سرا» یا سامانه رأی‌سنجی اصلاح‌طلبان از سوی این جریان مطرح شده که به‌نظر می‌رسد خیلی قادر نخواهد بود اصلاح‌طلبان را از بحرانی که بدان دچار شده‌اند بیرون آورد.
اما در شرایط فعلی معتقدم که این طرح و طرحهایی شبیه به این اصلا نمی‌تواند به اصلاح‌طلبان برای خروج از شرایط فعلی کمک کند. به‌واسطه اینکه مسئله اصلی این نیست که ما نامزدهای اصلاح‌طلب را از طریق چه مکانیزمی تعیین کنیم، بلکه مسئله اساسی‌تر این پرسش ساده مردم از اصلاح‌طلبان خواهد بود که از کجا معلوم که حتی یکی از نامزدهای اصلاح‌طلب تایید صلاحیت شود؟ نکته بعدی اینکه اصلاح‌طلبان هنوز به آن مرحله نرسیدند که مشکلاتشان مکانیزم انتخاب نامزدها باشد. مشکل اصلاح‌طلبان بسیار اساسی‌تر از این حرف‌ها است. مشکل بنیادی اصلاح‌طلبان این است که 80 درصد بدنه اجتماعی خود را از دست دادند و مردمی که به دعوت اصلاح‌طلبان در انتخابات اسفند 94 و اردیبهشت 96 شرکت می‌کردند دیگر حاضر نیستند که به همین آسانی در انتخابات شرکت کنند و گویا اصلاح‌طلبان توجهی به این مسئله ندارند.
اصلاح‌طلبان اصلا نمی‌خواهند به این موضوع بپردازند که به طور جدی از آنها سلب اعتماد عمومی شده است. مهم نیست که فهرست اصلاح‌طلبان در حوزه‌های مختلف دربرگیرنده کدام چهره‌ها و شخصیت‌ها خواهد بود، ‌اشکال اساسی این است که بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان دچار تردید شده‌اند.

ناراحت از روشدن فساد برادر و نگران از سرکار آمدن مجلسی مطالبه‌گر
جنجال روحانی در سفر به یزد، ناراحتی او از برخورد با مفاسد برادرش حسین فریدون و نگرانی‌اش نسبت به انتخابات اسفندماه را که می‌تواند منجر به تشکیل مجلسی مستقل و مطالبه‌گر شود، آشکار کرد.
جهان‌نیوز در این زمینه نوشت: روحانی در بخشی از اظهاراتش با طرح این پرسش که مبارزه با فساد دانه‌درشت‌ها کجاست؟، گفت: «چند نفر را به دادگاه بردند و تبلیغ و سر و صدا کردند. مردم باید بدانند؛ قضات شریف ما نترسند، دادستان‌های شریف ما نترسند به این جناح آن جناح نگاه نکنند». این موضوع که روحانی از برخوردهای قاطع قوه قضائیه با برخی مفسدان اقتصادی نزدیک به مسئولان دولتی مانند برادر رئیس‌جمهور ناراحت است، قابل کتمان نیست. اتفاقا ریشه این رویکرد، از برخورد با همین دانه درشت‌هایی نظیر حسین فریدون نشأت می‌گیرد.
اما بحث دوم سخنرانی روحانی که از دل همین بحث اول یعنی حمله به قوه قضائیه خارج شد، موضوع «بگم بگم»‌ها بود. روحانی با‌اشاره به برخی موضوعات از دولت احمدی‌نژاد و‌اشاره به برخی نهادها گفت: «من از آن نهادهایی که بیش از ۷۰۰ میلیون دلار بدهکار هستند، از دستگاه‌ها می‌خواهم برای مردم توضیح دهند و در همین زمینه‌ وزیر نفت را مسئول می‌کنم که این ارقام را برای مردم توضیح دهد. رئیس بانک مرکزی را مسئول می‌کنم تا مسئله ۲ میلیارد دلار را برای مردم توضیح دهد. دستگاه نظارتی را مسئول می‌کنم تا ۹۴۷ میلیون دلار را برای مردم توضیح دهند به وزیر نفت می‌گویم ۷۰۰ میلیون دلار پول نفت را برای مردم توضیح دهد».
البته که اگر بخواهیم فقط  یک نکته در پاسخ به پرسش‌های آقای روحانی در مورد مسائل نفتی بگوییم، همان مسئله کرسنت است که رسانه‌ها را از پرداختن به آن فساد بزرگ منع کرده بودند. پرونده‌ای که زنگنه، نقش ژنرال نفتی دولت اعتدال در آن پررنگ است. در عین حال به خوبی قابل درک است که رئیس دولت تدبیر و امید بیش از هرکس خطر از دست دادن کیفیت نوع مجلس دهم را در مقابل می‌بیند. مجلسی که از رئیس آن تا قاطبه نمایندگان همکاری همه‌جانبه‌ای با روحانی و دولتش انجام دادند. این رویکرد تا آنجا پیش رفت که مجلس دهم در افکار عمومی ‌به یک مجلس خنثی و کم خاصیت تبدیل شد.
روحانی هم به خوبی می‌داند که اگر یک مجلس مقتدر و مسلط به امور بر سر کار بیاید، کارش سخت خواهد شد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 21 آبان 1398


خودکشی مؤسس گروه تروریستی «کلاه سفیدها» در ترکیه
  ۱۳۹۸/۰۸/۲۰

Image result for ‫خودکشی مؤسس گروه تروریستی «کلاه سفیدها» در ترکیه‬‎
جسد موسس گروه تروریستی کلاه سفیدها(وابسته به انگلیس) صبح روز گذشته در نزدیک منزلش در اسلامبول پیدا شد؛ پلیس ترکیه احتمال خودکشی وی را رد نکرده است.
به گزارش خبرگزاری رویترز، گروه «کلاه سفیدها» ضمن تایید خبر مرگ «جیمز لوموزوریه» موسس انگلیسی این سازمان، اعلام کرده که جسد وی در اسلامبول پیدا شده است. او افسر سابق «ام.آی۶» انگلیس بود و در سال ۲۰۱۴ این سازمان را با هدف کمک به سرنگونی بشار اسد راه‌اندازی کرد اما مثل خیلی‌های دیگر، خود سرنگون شد!  سازمان به اصطلاح «امداد و نجات» کلاه سفیدها بارها به انجام حملات جعلی طی درگیری‌ها در سوریه با هدف تشویق مداخلات نظامی تحت حمایت غرب در این کشور متهم شد، یکی از روزنامه‌های اصلی ترکیه از قول منابع پلیس این کشور نوشته: «لو موزوریه ممکن است خودکشی کرده باشد چون برای مدتی قرص‌های ضد افسردگی مصرف می‌کرد».خباثت آمریکا به روایت رئیس‌جمهور آمریکا
 ترامپ: جامعه عراق فاسد است نفت را از آن‌ها خواهم گرفت!

Image result for ‫ترامپ: جامعه عراق فاسد است نفت را از آن‌ها خواهم گرفت!‬‎
اظهارات رئیس‌جمهوری آمریکا درباره مردم عراق و نفت این کشور، در فضای مجازی بازتاب گسترده‌ای یافت. «دونالد ترامپ» در این اظهارات، که چهره واقعی آمریکا را بر ملا می‌کند، به مردم عراق توهین کرد و نفت و همه ثروت این کشور را متعلق به آمریکا دانست!

فایل ویدیویی اظهارات ترامپ، که شامل بخش‌هایی از مصاحبه‌های تلویزیونی و کنفرانس‌های خبری او است، در فضای مجازی به طور گسترده دست به دست می‌شود. رئیس‌جمهور آمریکا در یکی از آنها، از تمایل خود در مورد سیطره بر نفت عراق و عربستان، سخن به میان می‌آورد.
به گزارش ایسنا، ترامپ بر اساس این فایل، درباره نفت خاورمیانه در بسیاری از مناسبت‌ها صحبت کرده و گفته است: بله ما نیروهای آمریکایی را برای حفاظت از شرکت‌های نفت در عراق مستقر خواهیم کرد و کل ثروت را خواهیم گرفت و فرد پیروز به غنایم دست می‌یابد.
رئیس‌جمهور آمریکا در یکی از مصاحبه‌های مطبوعاتی خود گفت: عراق دومین میادین نفتی جهان به ارزش ۱۵ تریلیون دلار را داراست و ارتش عراق سلاح و تجهیزات لازم را ندارد. ارتش عراق، ارتشی ضعیف و جامعه عراق فاسد است. اگر اوضاع به من سپرده شود، نفت را از آنها خواهم گرفت. وی همچنین، در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران درباره نحوه تصاحب نفت عراق و عربستان تاکید کرده است: نیروهای ویژه را به آنجا گسیل خواهیم کرد، سپس بر مناطق نفت‌خیز چیره خواهیم شد.
رئیس‌جمهوری آمریکا در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه عراقی‌ها باید چه چیزی در ازای آزادی‌شان بدهند، گفته است: دست کم باید ۱۵ تریلیون دلار بپردازند، این کمترین مبلغ است.
ترامپ در مصاحبه دیگری در پاسخ به این سؤال که آیا رویکرد او، باعث نابودی ثروت عراق می‌شود، با تاکید گفته است: نه، اجازه دهید به شما مطلبی را بگویم، چیزی به اسم عراق وجود ندارد، رهبران آنها فاسد هستند، عراقی‌ها وجود ندارند، آنها بین گروه‌های مختلف تقسیم شده‌اند، من حلقه حمایتی را در اطراف شرکت‌های نفتی قرار می‌دهم، تا کل ثروت را بگیریم و این چیزی است که باید انجام داد.
نیروهای آمریکایی هم اکنون در چند منطقه عراق، سوریه و عربستان مستقر هستند و هدف اعلامی آنها‌، تامین امنیت مناطق نفت‌خیز در برابر حملات است.
اخیرا نیز ترامپ به صراحت اعلام کرد، نفت را دوست دارد و می‌خواهد نیروهایش در سوریه را نزدیک میادین نفت و گاز مستقر کند، تا دست روسیه، سوریه و یا داعش به این منابع نرسد.
آمریکا دنبال فتنه انگیزی
«جعفر الحسینی» سخنگوی نظامی گردان‌های حزب‌الله عراق ضمن حمایت از حق تظاهرات مسالمت‌آمیز، گفت که شواهد ملموسی مبنی بر نفوذ عوامل آمریکا در تظاهرات وجود دارد.
به گزارش ایسنا، الحسینی در مصاحبه با شبکه المیادین اظهار داشت: اعتراضات عراق نتیجه انباشته شدن‌اشتباهات سیاسی است. بسته اصلاحات مطرح شده خوب است، اما هدف بازخواست مفسدان در عراق است.
الحسینی ادامه داد: آمریکا مسئول تمام آثار منفی ناشی از‌اشغال عراق و تخریب آن است. واشنگتن مانع شد که عراق برای ساخت نیروگاه‌های برق، با شرکت‌های غیر آمریکایی قرارداد امضا کند.
سخنگوی گردان‌های حزب‌الله عراق تصریح کرد: آمریکایی‌ها همچنین عراق را تحت فشار قرار‌دادند تا به سمت ایجاد رابطه با چین و باز کردن مرزهای خود با سوریه حرکت نکند.
این مقام عراقی در ادامه، تصریح کرد: شواهد و ادله ملموسی مبنی بر دخالت آمریکایی‌ها در تظاهرات خودجوش ملت عراق وجود دارد.
تداوم تظاهرات
« عبدالکریم خلف» سخنگوی نظامی«عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، از آتش زدن ساختمان دادگستری منطقه «باب الشرقی»، واقع در مرکز بغداد و نیز منفجر کردن یک برج مراقبت در شرق پایتخت خبر داد.
به گزارش ایسنا، سخنگوی نظامی عبدالمهدی افزود: ساختمان دادگستری منطقه باب الشرقی در مرکز بغداد دچار حریق شد، و برخی از مجرمان تلاش کردند جلوی رسیدن نیروهای آتش‌نشانی برای اطفای حریق را بگیرند.
در همین رابطه، « دحام الخفاجی» یک افسر پلیس بغداد گفت، یک بمب صوتی نزدیک پل «الجمهوریه» در نزدیکی میدان« التحریر» بغداد منفجر شد که تلفاتی نداشت.
در عین حال به گفته یک منبع امنیتی، معترضان در استان «میسان» در جنوب عراق ورودی گذرگاه «الشیب» در مرزهای ایران و مسیر منتهی به میدان نفتی «البزرکان» (یکی از میادین نفتی استان) را بستند.
همچنین پلیس و امدادرسانان گفتند،‌ چهار معترض در شهر جنوبی «الناصریه» مرکز استان «ذی قار» کشته و ۱۳۰ تن نیز زخمی شدند.
تظاهرکنندگان در استان ذی قار سه پل استان را به روی مردم و خودروها بستند، که این امر موجب ترافیک سنگین شد. اما این منابع بعدا گفتند دو پل از سه پل مسدود شده، باز شده است.
در کربلا نیز دانش‌آموزان معترض و دانشجویان اداره آموزش و پرورش را بسته و کارمندان را از محل کارشان بیرون کردند.
کمیته حقوق بشر در پارلمان عراق نیز روز یکشنبه آمار قربانیان اعتراضات در عراق را از ابتدای اکتبر(11 مهر) ۳۱۹ تن اعلام کرد.
«علی مشاری» فرمانده عملیات بصره نیز اعلام کرد، وضعیت امنیتی استان کاملا تحت کنترل است. وی خاطرنشان کرد، گروهی خرابکار و نفوذی در صفوف تظاهرکنندگان حضور دارند و می‌خواهند اوضاع را ملتهب کنند.
دیروز همچنین،« برهم صالح» رئیس‌جمهورعراق، با رئیس‌شورای عالی قضایی،‌ رئیس‌پارلمان و نخست‌وزیر در کاخ «السلام» بغداد تشکیل جلسه داد. شرکت کنندگان در این نشست، بر موضع ثابت خود، یعنی امتناع از اقدام نظامی علیه تظاهرات مسالمت‌آمیز و برخورد شدید با هرگونه اعمال خشونت‌، تاکید کردند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 21 آبان 1398


اردوغان کار رها‌سازی داعش به سمت کشورهایشان را آغاز کرد
  ۱۳۹۸/۰۸/۲۰

Image result for ‫اردوغان‬‎
یک شبکه تلویزیونی متعلق به ترکیه، اعلام کرده این کشور روند انتقال عناصر تروریستی داعش به کشور‌های خودشان را آغاز کرده است.
بر اساس این گزارش، «سلیمان سویلو» وزیر کشور ترکیه، اعلام کرده یک عضو داعش که تابعیت آمریکایی داشته به این کشور بازگردانده شده و ۷ داعشی تبعه آلمان را هم در روزهای آینده به این کشور باز خواهد گرداند. به گفته وزیر کشور ترکیه، آنکارا از روز دوشنبه (دیروز) این روند را آغاز کرده است. سویلو از کشور‌های اروپایی نیز خواست تا شهروندان خود را که به گروه تروریستی داعش پیوسته بودند و هم‌اکنون در بازداشت نیرو‌های ترکیه هستند، تحویل بگیرند. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، تعدادی از زندانیان داعشی در عملیات نظامی «چشمه صلح» که ترکیه از ماه گذشته در منطقه شمال شرق سوریه با هدف ایجاد منطقه امن آغاز کرد توانستند از زندان‌های این منطقه بگریزند.


دیوار برلین فرو نریخته ...!

Image result for ‫دیوار برلین فرو نریخته‬‎

امین الاسلام تهرانی
تخریب دیوار برلین در نوامبر (آبان) سال 1989 میلادی کلید خورد، دیواری که آلمان شرقی -در سیطره نفوذ بلوک شرق و شوروی- را از آلمان غربی -تحت نفوذ بلوک غرب و آمریکا- جدا می‌کرد. این‌که چه شد این دیوار بالا رفت و چه تاریخی را گذراند، بماند، اما نکتۀ مهم برای ما این است که فروریختن این دیوار زمانی میسر شد که بلوک شرق در حال احتضار بود و آنها که سودای ساختن آلمانِ واحد و برابر را در سر می‌پروراندند می‌خواستند با تخریبِ این دیوار خواستۀ خود را محقق کنند و به خیال‌شان آلمان شرقی را همان‌طور از پیشرفت بهره‌مند کنند که آلمان غربی بهره‌مند می‌شود. وسوسه برابری شرق و غرب، آلمانی‌ها را به سوی فرو ریختن دیوار برلین می‌کشاند، دیواری که مانع برابری تصور می‌شود.
نگاهی به «توزیعِ بهره‌مندی از مواهبِ توسعه» در آلمان، به عنوان قدر‌تمندترین اقتصاد اروپا، نشان می‌دهد، با گذشت 30 سال از تخریب آن دیوار آرمانِ برابری غرب و شرق محقق نشده است. براساس یک نظرسنجی جدید، ۵۷ درصد شهروندان شرق آلمان خود را به عنوان «شهروندان درجه دوم» احساس می‌کنند و حدود نیمی از آنها از شیوۀ عملکرد دموکراسیِ آلمانی ناراضی هستند. به این ترتیب ارزیابی شهروندان در مورد اتحاد دوبارۀ شرق و غرب به میزان زیادی با همدیگر متفاوت است و در نتیجه از لحاظ فرهنگی به نظر می‌رسد که دوپارگیِ شرق و غرب بیشتر و عمیق‌تر می‌شود. چنان‌که، «بئاته کوپر» روانکاو اجتماعی معتقد است که با در نظر داشتن جدایی طولانی مدت شرق و غرب این امر مسلم نیست که اصلاً آلمانی‌های شرقی و غربی خود را همسان ببینند.
این تفاوت نگاه و احساس تبعیض منشأ عملکرد سیاسی متفاوت نیز می‌شود، مثلاً حزب عوام‌گرایِ دست‌راستیِ «بدیل برای آلمان» در مناطق شرقی آرای بالاتری می‌گیرد، آرای این حزب در انتخابات ایالت‌های غربی تا 10درصد است، در حالی‌که در شرق تا حدود ۲۵درصد هم می‌رسد، چنان‌که نتایج انتخابات اخیر ایالت‌های شرقی «براندنبورگ»، «زاکسن» و «تورینگن» همین رویکرد سیاسی را تأیید می‌کند.
این حزب در شرق آلمان نقش یک حزب اعتراضی را بازی می‌کند، اما خروجی آن تقویت تدریجی -ولو با سرعت ‌اندک- جریان‌های افراطی دست‌راستی است. البته به‌ نظر، این حزب نیست که جریان دست‌راستیِ افراطی را تقویت می‌کند، بلکه سربرآوردن جریان‌های دست‌راستیِ افراطی است که این حزب را تقویت می‌کند، چراکه جریان‌های افراطی در میدان سیاست نمی‌توانند با همان تندروی‌های معمول خود ورود کنند، در نتیجه این حزب را به عنوان نزدیک‌ترین گزینه به خود می‌بینند و آن را انتخاب و تقویت می‌کنند تا جایی در میدان رسمی سیاست آلمان بیابند.
برای نمونه نگاه کنیم به شهر «درسدن»، مرکز ایالت «زاکسن» که از پایان جنگ دوم جهانی تا زمان اتحاد آلمان جزو خاک آلمان شرقی محسوب می‌شد و مدت‌هاست که به عنوان پایگاه جریان‌های راست افراطی و حتی مهد جنبش «پگیدا» شناخته می‌شود که رویکردی ضد اسلام دارد، این شهر بارها شاهد خشونت‌های نژادپرستانه بوده است.
البته بحث فقط بحث فرهنگی نیست، چراکه این «احساس تبعیض» ریشه در واقعیتِ خارجیِ امروز آلمان دارد و آمار و ارقام هم این تبعیض را نشان می‌دهد: اکنون تبعیض کماکان بین دو آلمان ادامه دارد، سرانه تولید ناخالص داخلی در مناطق شرقی آلمان، به طور متوسط ۲۰درصد و درآمدها به طور متوسط ۱۵درصد از مناطق غربی آلمان کمتر است. هیچ بنگاه بزرگی نیز رأس کاری‌اش در شرق آلمان قرار ندارد. همین نابرابری‌هاست که «احساس تبعیض و محرومیت» را می‌سازد و باید توجه داشت که یک طرف تمام تندروی‌هایِ پیش‌گفته، همین «محرومیت» و «احساس محرومیت» از منابعِ قدرت و منافعِ توسعه است که نتیجه‌اش خشونت‌هایی است که در لباس نژادپرستی و باز‌سازی نازیسم ظاهر می‌شود.
در پایان بازگردیم به آن‌چه در سطور آغازین این یادداشت گفته شد: «وسوسه برابری شرق و غرب آلمانی‌ها را به سوی فرو ریختن دیوار برلین می‌کشاند، دیواری که مانع برابری تصور می‌شود.» پس اغراق نیست اگر بگوییم «دیوار برلین هنوز فرو نریخته» است، چراکه هنوز شرقی‌ها با غربی‌ها برابر نیستند و آرمانِ آلمانِ برابر هنوز آرزویی ناتمام است. 1
ــــــــــــــــــــــــ
1- منابع در روزنامه موجود است. ناگفته‌های نیکی هیلی از اختلافات عمیق در کاخ سفید

Image result for ‫ناگفته‌های نیکی هیلی از اختلافات عمیق در کاخ سفید‬‎
«نیکی هیلی» نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل در کتاب خود بخشی از اختلافات عمیق در کاخ سفید و تلاش مقامات ارشددولت برای نافرمانی از ترامپ با هدف تضعیف او را فاش کرده است.
این روزها در آمریکا بازار افشاگری سیاستمداران علیه یکدیگر داغ است هفته گذشته یک مقام کاخ سفید که نامش منتشر نشد با انتشار کتابی گوشه‌ای از «بحران» در دولت آمریکا و اختلاف گسترده کارکنان کاخ سفید را با «ترامپ» افشا کرد. وی در کتاب خود نوشت مقامات ارشد کاخ سفید گاهی از ترس گاف‌های آنچنانی ترامپ، صبح‌ها با وحشت و نگرانی از خواب بیدار می‌شوند و..! سال گذشته نیز روزنامه «نیویورک تایمز» با انتشار یادداشتی بی‌نام و نشان از این مقام دولتی با عنوان «من عضوی از مقاومت درون دولت ترامپ هستم»، تصویری از دولت آمریکا ترسیم کرد که در آن گروهی از مقام‌های دولت فعالانه، آگاهانه و هماهنگ برای مقابله با رئیس‌جمهور و دستورات او در تلاشند.
حالا نوبت «نیکی هیلی» بود که گوشه دیگری از اختلافات عمیق درون کاخ سفید و تلاش مقامات ارشد دولت برای کودتا علیه ترامپ را فاش کند. روزنامه «واشنگتن پست» در گزارشی در این زمینه نوشته: «نیکی هیلی نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل در کتابش که قرار است روز سه شنبه(امروز) رسما منتشر شود نوشته دو نفر از مقامات ارشد دولت آمریکا از وی خواسته بودند که برای نجات کشور، دونالد ترامپ را تضعیف کند یا او را نادیده بگیرد.
براساس این گزارش، هیلی در کتابش با عنوان «با کمال احترام»، گفته؛ «رکس تیلرسون» وزیر خارجه سابق آمریکا و «جان کلی» رئیس‌سابق ستاد کارکنان کاخ سفید تلاش کرده‌اند او را اجیر کنند تا ترامپ را تضعیف و او را سرنگون کند تا به قول خودشان کشور را نجات دهند، اما وی درخواست آنها را رد کرده است.
هیلی در کتابش تیلرسون را فردی «متکبر» و «کسل‌کننده» خوانده و گفته «جان کلی» نیز به میزان دسترسی او به رئیس‌جمهور مشکوک بوده است. سفیر سابق ترامپ در سازمان ملل در ادامه گفته، تیلرسون و کلی به وی اطمینان داده بودند که مقاومت آنها در برابر ترامپ نافرمانی نیست بلکه آنها به دنبال نجات کشور هستند. هیلی در کتاب خود که نسخه‌ای از آن به دست واشنگتن پست رسیده است همچنین نوشته: «تیلرسون و کلی معتقد بودند که این تصمیمات آنهاست که به نفع آمریکاست نه تصمیمات رئیس‌جمهور. ترامپ اصلا نمی‌داند که چه کار دارد می‌کند.»
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 21 آبان 1398
ترامپ را به سطل آشغال بیندازید»
فریاد مردم پس از ورود ترامپ به شهر آتلانتا
     ۱۳۹۸/۰۸/۱۹

Image result for ‫ترامپ را به سطل آشغال بیندازید» فریاد مردم پس از ورود ترامپ به شهر آتلانتا‬‎
رئیس‌جمهور آمریکا که برای تبلیغات انتخاباتی به شهر آتلانتا سفر کرده بود با فریادهای «ترامپ را به سطل آشغال بیندازید»و «او را زندانی کنید» مردم رو به رو شد.
در حالی که دموکرات‌ها این روزها سرگرم برگزاری جلسات استماع در کنگره برای استیضاح ترامپ هستند خود او کارزار تبلیغاتی‌اش را پیگیری می‌کند تا نشان دهد که اهمیتی به استیضاح دموکرات‌ها نمی‌دهد. در همین راستا پنج شنبه ترامپ راهی ایالت «جورجیا» شد اما در همان بدو ورود به شهر «آتلانتا» با اعتراض‌ها و تظاهرات ساکنان این شهر مواجه شد. براساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سفر دونالد ترامپ به آتلانتا با اعتراض‌ها و تظاهرات ساکنان این شهر مواجه شده و صد‌ها نفراز ساکنان این شهر در نزدیکی مرکز کنگره جهانی محل حضور ترامپ تجمع کرده و شعار‌هایی مانند «وی را زندانی کنید»، «ترامپ را به سطل آشغال بیندازید»، «ترامپ را استیضاح و برکنار کنید» سرداده‌اند.
حمایت ترامپ از سیاه پوستان!
خبرگزاری آسوشیتدپرس در ادامه گزارش خود نوشته رئیس‌جمهور آمریکا تلاش می‌کند جامعه سیاهپوست آمریکا را ضد مهاجران در این کشور تحریک کند و مدعی است که دموکرات‌ها بیش از آنکه به وضع آمریکایی‌های آفریقایی تبار توجه کنند به وضع کسانی که از خارج وارد این کشور می‌شوند، توجه می‌کنند. ترامپ همچنین در جریان سفر به شهر آتلانتا تلاش کرد سیاهپوست‌ها را متقاعد بکند که از وی حمایت بکنند، اما ساکنان شهر آتلانتا به شدت از سیاست‌ها و اقدامات ترامپِ نژادپرست در قبال سیاهپوست‌ها ناراضی هستند.
در حالی که طی سه سال گذشته سیاست‌های نژادپرستانه ترامپ علیه رنگین پوستان چیزی نبوده که از چشم مردم و رسانه‌ها دور بماند وی در آتلانتا ژست دفاع از حقوق سیاهان گرفت. ترامپ، در اظهاراتی در جمع سیاه پوستان آتلانتا گفت: «خوشحالم که در اینجا در قلب جورجیا هستم تا تلاشی جدید در سطح کشور را شروع کنیم. به این (شعار) فکر کنید: سیاهان برای ترامپ، صدای سیاهان برای ترامپ. آمریکایی‌های آفریقایی برای ترامپ. هر چیزی که شما دوست دارید بنامید. شما کدام را ترجیح می‌دهید. سیاهان برای ترامپ یا آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار برای ترامپ... دموکرات‌ها می‌خواهند در پروژه‌های سبز جهانی سرمایه‌گذاری کنند، اما من می‌خواهم بر روی جامعه سیاهان آمریکا سرمایه‌گذاری کنم»!
تهدید به قتل شاهد استیضاح
در خبری دیگر از فرایند استیضاح ترامپ بر اساس گزارش‌ها یک تحلیلگر ارشد سابق کاخ سفید در حوزه امور روسیه که در جریان تحقیقات کنگره برای استیضاح دونالد ترامپ به ایراد شهادت پرداخته، از تهدید شدن جانش خبر داده است. به نوشته پایگاه «هیل»، فیونا هیل از اعضای تیم امنیت ملی دولت آمریکا بوده که تابستان گذشته داوطلبانه از سمتش در این تیم کناره‌گیری کرد. طبق متن مربوط به شهادت‌های ایراد شده از سوی فیونا هیل که روز جمعه انتشار یافت، وی در جلسه استماعی که در پشت درهای بسته برگزار شد، شهادت داد که هم خودش و هم چند مقام دیگر هدف تهدید به مرگ قرار گرفته‌اند. وی در جلسه استماع می‌گوید: «من باید به شما بگویم که به مرگ تهدید شده‌ام و عده‌ای با خانه من تماس برقرار می‌کنند». فیونا هیل توضیح داد، همسایه‌هایش شنیده‌اند که کسی با چکش به در خانه او می‌کوبد و همچنین شخصی نیز با خانه او تماس می‌گیرد و به او توهین می‌کند. وی در ادامه گفت که خودش و ماری یووانوویچ، سفیر سابق آمریکا در اوکراین‌که یکی دیگر از شاهدان کلیدی مربوط به پرونده تحقیقات برای استیضاح دونالد ترامپ است هدف یک سری تئوری‌های توطئه قرار گرفته‌ و به ارتباط داشتن با جورج سوروس، میلیاردر مشهور آمریکایی متهم شده‌اند.


 69 زخمی در هشتاد و دومین تظاهرات هفتگی
غزه شمار مجروحین از مرز 32100 نفر گذشت
Image result for ‫تظاهرات هفتگی غزه‬‎
رژیم صهیونیستی با حمله به هشتاد و دومین تظاهرات هفتگی «بازگشت» در مرزهای غزه 69 فلسطینی دیگر را زخمی کرد. این رژیم در این تظاهرات‌های هفتگی تاکنون بیش از 32 هزار و 100 فلسطینی را زخمی و بیش از 320 نفر را هم به شهادت رسانده است.
هشتادودومین تظاهرات بازگشت در نوار غزه در حالی برگزار شد که نظامیان صهیونیستی همانند جمعه‌های گذشته اقدام به شلیک گلوله جنگی و پلاستیکی به سمت معترضان کردند که این مسئله منجر به زخمی شدن 69 فلسطینی شد.
تظاهرات بزرگ بازگشت از فروردین سال 97 آغاز شده و تاکنون در نتیجه تیراندازی و حملات ارتش رژیم صهیونیستی به معترضان، ۳۲۸ فلسطینی به شهادت رسیده و بیش از 32 هزار و 100 نفر دیگر زخمی شده‌اند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 20 آبان 1398

رسانه‌های روس اعلام کردند
فعالیت علیه برنامه هسته‌ای روسیه ماموریت تازه جرج سوروس
۱۳۹۸/۰۸/۱۹
بنا بر گزارش مستند یک خبرگزاری روسی، انجمن «سوروس» با فعالیت‌های منظمی در بین توده‌های مردم روسیه، قصد دارد تا مانع پیشرفت هسته‌ای مسکو شود.
چندی پیش در قزاقستان تجمع‌های اعتراضی علیه ساخت یک نیروگاه اتمی در این کشور برگزار شد که طی آن شعارهایی هم علیه کارفرمای روس سر داده شد. اعتراض‌ها همچنین متوجه استخراج اورانیوم از معادن قزاقستان هم بود. به موازات این اتفاقات در قزاقستان، رسانه‌های منطقه با هدف گسترش ترس از تکنولوژی‌های هسته‌ای مطالب انتقادی تندی علیه «روس اتم» به چاپ رساندند. در این گزارش‌ها سعی شده بود تا ترس از تجهیزات هسته‌ای حتی صلح‌آمیز به افکار عمومی روسیه القاء شود.
حالا خبرگزاری روسی «استانرادار» طی گزارشی از نقش «جرج سوروس» در این تحولات خبر داده است. بنابر این گزارش، انجمن «سوروس» از اعتراضات مردم نسبت به ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای حمایت می‌کند و کارشناسان مختلف که از  سازمان‌های غربی حقوق می‌گیرند از نیروگاه‌های هسته‌ای این کشور به شدت انتقاد می‌کنند. به نوشته استانرادار، این اقدامات همچنین به دلیل رقابت شرکت دولت روسی موسوم به
«روس اتم» و «وستینگ هوس» متعلق به آمریکا صورت می‌گیرد.
بر اساس آمار سال 2014 در بازار شرکت‌های فعال در زمینه ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای، 41 درصد از تولیدات این بازار متعلق به «روس اتم» و 23 درصد متعلق به «وستینگ هوس» بوده. گفتنی است، در سال 2018 سهم روس اتم در این بازار به 67 درصد رسید طوری که به نگرانی‌های واشنگتن دامن زد. با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» تنش‌ها بین شرکت‌های مذکور هم افزایش یافته است. دولت روسیه طی سال‌های گذشته، در زمینه هسته‌ای سرمایه‌گذاری زیادی کرده و می‌گوید تجهیزات نوینی هم دارد. در سوی مقابل، بنابر اعلام منابع رسمی آمریکا، بخش صنعت هسته‌ای آمریکا عقب مانده و نیازمند هزینه‌های بالا برای افزایش ظرفیت رقابتی خود در بازار جهانی است.


مقام اطلاعاتی آمریکا فاش کرد
 ارتش سایبری چین و روسیه
چگونه اطلاعات طبقه بندی شده آمریکا را ربودند؟

Image result for ‫ارتش سایبری چین و روسیه چگونه اطلاعات طبقه بندی شده آمریکا را ربودند؟‬‎
مقام اطلاعاتی آمریکا ضمن اذعان به حملات سایبری موفق روسیه و چین به زیرساخت‌های کشورش و سرقت اطلاعات مهم طبقه بندی شده نظامی اعلام کرد، امروز بزرگترین چالش ایالات متحده همین حملات سایبری است.
حملات سایری روسیه و چین علیه آمریکا و برعکس تشدید شده است. این را می‌توان از گزارش‌هایی که هر از چند گاهی در رسانه‌های این کشورها درباره این موضوع منتشر می‌شود فهیمد. خرداد ماه گذشته بود که «نیویورک تایمز» به نقل از مقام‌های کنونی و سابق آمریکا گزارش داد آمریکا حملات سایبری تهاجمی خود را تشدید کرده است. بر اساس گزارش این روزنامه آمریکایی با استفاده از اختیارات تازه‌ای که سال گذشته کاخ سفید و کنگره آمریکا به «فرماندهی سایبری ایالات متحده» داده است، اقدامات این مرکز فرماندهی که بازوی عملیات تهاجمی و تدافعی آنلاین پنتاگون در جهان است،  گسترش یافته است.
اما گزارش‌ها نشان می‌دهد که روسیه و چین نیز بیکار نمانده و حملات سایبری خود را علیه آمریکا تشدید کرده‌اند. به گزارش فارس، یک مقام اطلاعاتی آمریکا در سخنانی گفته «روسیه» و «چین» به احتمال زیاد از توانایی‌های سایبری خود برای به چالش کشیدن آمریکا در آینده‌ای قابل پیش‌بینی استفاده خواهند کرد. «وبگاه نظامی بلغارستان» در تحلیلی درخصوص توانمندی‌های سایبری «روسیه» و «چین» نوشت: «این دو کشور دارای نیروهای بسیار توانمندی هستند که می‌‌توانند اطلاعاتی را سرقت کنند یا به زیرساخت‌های آمریکا حمله کنند. چین و روسیه چندی قبل اطلاعات طبقه بندی شده درباره پیشرفته‌ترین سخت‌افزارهای نظامی آمریکا از جمله جنگنده‌های «اف-22»، «اف-35»‌، بالگرد «وی-22 آسپری»  غیره را ربودند. بر اساس این گزارش، روسیه همچنان قدرتمندترین دشمن آمریکا در فضای سایبری است به طوری که «دانیل کوتس» مدیر آژانس اطلاعات ملی آمریکا چندی قبل در این باره گفت، «مسکو یک برنامه سایبری تهاجمی بسیار پیشرفته دارد و در سال‌های اخیر، موقعیت سایبری تهاجمی‌تری به خود گرفته است».
به نوشته وبگاه نظامی بلغارستان،  پکن نیز در حالی‌که  فعالیت‌های سایبری را تا حدودی کاهش داده، اما با این وجود همچنان یک بازیگر فعال در این عرصه است. مدیر آژانس اطلاعات ملی آمریکا در این باره اظهار داشت: «ارزیابی می‌کنیم که پکن به طور جدی دولت آمریکا، متحدین آن و شرکت‌های آمریکایی را برای جاسوسی سایبری هدف قرار خواهد داد».  این مقام آمریکایی با‌اشاره به ساخت برخی جنگنده‌های نسل چهارم و پنجم از سوی چین همچون جنگنده‌های پنهانکار«چنگدو جی- 20»‌، «شنیانگ جی -31» و برخی تجهیزات دیگر گفت: «مشکل با گذشت زمان بدتر می‌شود، مگر اینکه آمریکا برای مقابله با این کشور گامی بردارد».عکس جوان فلسطینی در میان تصاویر برتر گاردین در سال 2019

Image result for ‫عکس جوان فلسطینی در میان تصاویر برتر گاردین در سال 2019‬‎
روزنامه گاردین انگلیس عکس یک جوان فلسطینی شرکت‌کننده در تظاهرات بزرگ بازگشت در نوار مرزی باریکه غزه را به عنوان یکی از عکس‌های برتر سال 2019 انتخاب کرد.
تصویر جوان فلسطینی که در جریان تظاهرات مسالمت‌آمیز بازگشت در حال مقابله با نظامیان رژیم صهیونیستی است، به عنوان یکی از عکس‌های برتر سال 2019 از سوی روزنامه گاردین انتخاب شده است. این عکس را «مصطفی حسونه» عکاس خبرگزاری آناتولی در جریان تظاهرات بزرگ بازگشت در شرق غزه در اکتبر 2018(مهرماه97) ثبت کرده است.
این جوان فلسطینی «عائد ابوعمرو» نام دارد که در یک دستش پرچم فلسطین و در دست دیگرش فلاخن (قلاب سنگ) قرار دارد. این جوان دلاور فلسطینی که به یکی از نمادهای تظاهرات بازگشت تبدیل شده است، در جمعه بعد از ثبت این تصویر به ضرب گلوله تک‌تیراندازان صهیونیست زخمی شد اما پس از بهبود باز هم در جمعه‌های بعدی همراه با دیگر فلسطینیان در تظاهرات شرکت کرد. گاردین سال گذشته نیز این عکس را به عنوان یکی از 20 عکس برتر و تاثیرگذار جهان در سال 2018 انتخاب کرده بود. «مصطفی حسونه» عکاس خبرگزاری آناتولی خود نیز در سال 2018 در جریان پوشش خبری تظاهرات بازگشت، به ضرب گلوله نظامیان ارتش صهیونیستی زخمی شد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 20 آبان 1398

آغاز چانه‌زنی‌های سیاسی بر سر ترکیب دولت در عراق و لبنان
۱۳۹۸/۰۸/۱۹
در واکنش به اعتراضات خیابانی مردم عراق و لبنان و مطالبات آنها مبنی بر پاک‌سازی نهاد‌های حاکم از عناصر فاسد و کار آمد ‌سازی دولت، مقامات و گروه‌های سیاسی این دو کشور چانه زنی برسر ترکیب دولت‌های آتی را آغاز کردند.
شرایط دشوار خانه تکانی سیاسی در عراق و لبنان آغاز شده است؛ دشوار از این بابت که این دو کشور، زیرساخت‌های لازم را برای تبدیل مطالبات تظاهرکنندگان به سیاست‌های قابل اجرا ندارند؛ جریان‌های سیاسی هنوز بلوغ لازم را برای گفت وگو ندارند، کسی نمی‌داند که مردم دقیقا چه می‌خواهند، همه برای تحقق خواسته‌ها عجله دارند و مهم‌تر از همه اینکه، مداخلات و فشارهای خارجی و خطر شعله‌ور شدن مجدد آشوب‌های خیابانی‌، فشارها را برای تصمیم گیری‌های سیاسی دو چندان کرده است.
از عراق خبر می‌رسد که جریان‌های سیاسی اصلی این کشور، مثل «سائرون» و «فتح»‌، که بیشترین کرسی را در پارلمان دارند، از خواسته اولیه خود مبنی بر کناره‌گیری «عادل عبدالمهدی» از پست نخست‌وزیری، عقب نشستند و دلیلش هم این بود که آنها روی پنج گزینه جانشینی وی، وحدت نظر نداشته‌اند. در این میان، جریان سیاسی «حکمت ملی عراق» تحت رهبری «سید عمار حکیم»، به دو جریان مذکور پیوسته و از درخواست برکناری عبدالمهدی‌، کوتاه آمده است. اما، گزارش شده که «ائتلاف نصر» به ریاست «حیدر عبادی» نخست‌وزیر سابق، همچنان به دنبال برکناری عبدالمهدی است. عبادی مدعی است که تنها راه‌حل خروج عراق از بحران جاری، رفتن نخست‌وزیر است‌، که البته از نگاه کارشناسان، حرف گزافی است، چرا که عبدالمهدی اوایل آبان سال گذشته به نخست‌وزیری رسیده است و نمی‌توان حضور یکساله وی بر مسند قدرت را ملاک سنجش توان او قرار‌داد؛ آن هم در کشوری بحران زده‌، که زیرساخت‌های لازم را برای اقدامات اصلاحی و زیربنایی ندارد و هر روز نیز با توطئه‌های امنیتی جدیدی مواجه
می‌شود.
بی طرفی آیت‌الله سیستانی
اما، در بحبوحه این چانه زنی‌ها، گفته شده که آیت‌الله «سید علی سیستانی» مرجع عالی شیعیان عراق‌، بیانیه‌ای را در حمایت از دولت و پایان اعتراضات منتشر کرده، که البته


پس از تهدیدات «الحوثی» رخ داد
 وحشت تل‌آویو از اعلام جهاد انصارالله علیه رژیم صهیونیستی

Image result for ‫وحشت تل‌آویو از اعلام جهاد انصارالله علیه رژیم صهیونیستی‬‎
هشدارهای جمعه گذشته دبیرکل انصارالله یمن و اعلام جهاد علیه اسرائیل، صهیونیست‌ها را به وحشت‌انداخته است.
«عبدالملک الحوثی» رهبر انصارالله یمن جمعه و در مراسم جشن میلاد حضرت رسول اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم) اعلام کرد: «هر کس که برای جنگ و محاصره تلاش می‌کند تا بر ما حاکم شود و ما را به زانو در آورد، برای کاری غیرممکن و نشدنی تلاش می‌کند و عاقبت کارش نیز زیان و خسارت است...نیرو‌های متجاوز از آغاز تجاوز به یمن بیش از ۱۲۰ میلیون بشکه نفت از مناطق نفتی دزدیده‌اند...ما تأکید می‌کنیم که موضع دشمنی ما با اسرائیل به عنوان رژیمی غاصب، موضعی اصولی، انسانی و پایبندی دینی است. اگر دشمن اسرائیلی وارد هرگونه حماقتی ضد ملت یمن شود، ملت ما در اعلام جهاد ضد آن تردید نخواهد کرد.»
اندکی پس از این اظهارات، رسانه‌های صهیونیستی بر این سخنرانی متمرکز شده و خاطر نشان کردند نمی‌توان به این سخنان بی‌اعتنایی کرد. شبکه تلویزیونی دولتی رژیم صهیونیستی «کان» به این سخنرانی اهتمام ورزید و آن را به زبان عبری ترجمه و پخش کرد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران، پایگاه «خبر‌های اسرائیل» نیز در پایگاه اینترنتی‌ خود نوشت: «نمی‌توان به این سخنان در این زمان بی‌اعتنایی کرد». این پایگاه همچنین عملیات بازدارندگی رزمندگان یمنی را در میدان‌های نفتی سعودی به خصوص عملیات اخیر علیه تأسیسات آرامکو در «خریص» و «بقیق» را یادآور شد. این پایگاه سخنان دبیرکل انصارالله یمن را، «علنی، جسورانه و علیه اسرائیل» خواند.
روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارونوت» نیز به این سخنرانی پرداخت و در پایگاه اینترنتی‌اش نوشت: «عبدالملک تهدید کرد مردانش در اعلام جهاد علیه اسرائیل و ضربه زدن به آن در صورت ارتکاب هرگونه اقدام احمقانه علیه ملت یمن تردید نخواهد کرد».
انصارالله یمن پیش از این بارها اعلام کرده در کنار مردم فلسطین و علیه‌اشغالگران صیونیستی خواهد ایستاد. با توجه به پیروزی‌های اخیر انصارالله یمن‌، رژیم صهیونیستی که خود را در محاصره محور مقاومت می‌داند به شدت به هراس افتاده است.
زنگ خطر برای رژیم صهیونیستی
از سوی دیگر شبکه المیادین نیز در گزارشی مشابه نوشته، دستاورد‌های راهبردی اخیر محور مقاومت، زنگ خطر را برای رژیم صهیونیستی به صدا در آورده است تا این رژیم نگران از میان رفتن توازن راهبردی در منطقه باشد. این شبکه تلویزیونی در ادامه اعلام کرد «روزی نیست که عالی‌ترین مقامات سیاسی و امنیتی رژیم صهیونیستی درباره امکان بروز ناهمگونی در موازنه راهبردی منطقه هشدار ندهند. از نگاه کارشناسان، رویکرد‌ها به راهبرد منطقه‌ای، به دو رویکرد معکوس تقسیم می‌شوند، در یک رویکرد روند حرکت به سود تهران و هم پیمانانش و در رویکرد دوم روند آن با شکست‌های پیاپی واشنگتن و هم پیمانانش همراه شده است». رونین برگمن، تحلیلگر امور امنیتی در روزنامه یدیعوت آحارونوت نیز در میز گردی در شبکه 13 تلویزیون این رژیم گفت: «در شرایطی قرار گرفته‌ایم که شاهد حضور ایران در تمامی عرصه‌ها هستیم، یعنی این کشور در هر جایی که بتواند حاضر می‌شود، آنان می‌گویند ما نمی‌ترسیم و تسلیم فشار‌های حداکثری آمریکا نمی‌شویم».
«باراک راپید»، تحلیلگر سیاسی شبکه 13 تلویزیون رژیم صهیونیستی نیز تاکید کرد: «از زمان خروج دونالد ترامپ از توافقنامه هسته‌ای مدت زمان قابل توجهی گذشته است، بر این اساس می‌توان مدعی شد این حرکت نتوانست بر اوضاع راهبردی اسرائیل تاثیر مثبت بگذارد، ایرانی‌ها امروز برای اولین بار در اقدامات بازدارنده علیه اسرائیل موفق نشان داده‌اند». المیادین تاکید کرده، بر اساس اظهار نظر کارشناسان، ناقوس خطری که اخیرا بیش از گذشته به صدا در آمده، بیانگر این مطلب است که اسرائیل دوران آرامش قبل از توفان را تجربه می‌کند، «گشرون هکوئین»، ژنرال بازنشسته و پژوهشگر‌اندیشکده بیگن سادات هم معتقد است توفانی که در پیش است می‌تواند توفان سهمگینی باشد.


 پیونگ یانگ: پنجره مذاکره با آمریکا در حال بسته شدن است

Image result for ‫پیونگ یانگ: پنجره مذاکره با آمریکا در حال بسته شدن است‬‎
تلویزیون دولتی چین روز شنبه ضمن انتشار گزارشی از قول یک مقام مسئول کره شمالی نوشت که پنجره مذاکرات با آمریکا در حال بسته شدن است.
به گزارش این شبکه تلویزیونی، «جو چول سو» رئیس‌بخش آمریکای شمالی وزارت امور خارجه کره شمالی در رابطه با شرایط مذاکرات کشورش با آمریکا گفت: «ما فرصت زیادی به آمریکا داده‌ایم و منتظریم تا پایان امسال پاسخی از آنها به دست بیاوریم. اما باید بگویم که پنجره فرصت‌ها هر روز بسته می‌شود». این مقام کره شمالی که در کنفرانس منع گسترش «تسلیحات هسته‌ای» در مسکو سخنرانی می‌کرد، تاکید کرد: «پیونگ یانگ در صورت وجود چشم‌انداز پیشرفت، آماده مذاکره با ایالات متحده است اما علاقه‌ای به گفت‌و‌گوی بی‌حاصل و بدون نتیجه ندارد». «جو» این را هم اضافه کرد که «اگر مذاکرات سازنده باشد، کره شمالی همیشه آماده است تا هر لحظه با آمریکایی‌ها ملاقات کند. اما اگر انتظار نتایج ملموسی از آن نداشته باشیم، علاقه مند به صحبت کردن با این کشور نیستیم».
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 20 آبان 1398


اخبار ویژه روزنامه ها
 ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎
در انتقاد از عدم رسیدگی به یزد روزنامه ایران هم به آفتاب یزد پیوست
عضو شورای شهر یزد می‌گوید دولت کمکی به امر عمران و آبادانی این منطقه نکرده است.
در حالی که روزنامه آفتاب یزد روز شنبه تصریح کرده بود مصوبات 3 سفر قبلی روحانی به استان یزد اجرایی نشده، سپنتا نیکنام عضو شورای شهر یزد در روزنامه ایران نوشت دولت به وعده‌های خود درباره دادن اعتبارات عمرانی عمل نکرده است.
وی در روزنامه ایران نوشت: «من با دو دغدغه آب و آفتاب از رئیس جمهوری و هیأت همراه در سفر به یزد استقبال می‌کنم. با نگاه به آسمان و نگرانی از زمین و دغدغه‌های زیست محیطی. نام یزد یادآور آفتاب سوزان است؛ هدیه‌ای الهی که استفاده شایسته‌ای از آن نکرده‌اید.
دغدغه دیگر من آب است اما این دغدغه صرفاً معطوف به انتقال آب به یزد نیست بلکه سرمایه‌گذاری در حوزه آب پایدار و روش‌های بهره‌گیری از همین مقدار آب موجود است. یکی از راه‌ها حمایت از روش‌های نوین آبیاری است. دیگری سازوکارهای تصفیه آب خاکستری است که از طریق شورای شهر نیز می‌توان تسهیلات و تشویق‌های تخفیفی برای ساخت و کاربرد آن اعمال کرد اما اگر سرمایه‌گذاری‌های مناسبی در این حوزه شود چه بسا نیاز به هزینه‌های کلان در انتقال آب به شهر نیز نباشد.
یزد البته با مشکلاتی از قبیل کمبود سرانه فضاهای ورزشی و فرهنگی روبه‌روست. در یزد حتی یک فرهنگسرا هم نداریم و برنامه‌های فرهنگی و موسیقی ناگزیر در سالن‌های ورزشی اجرا می‌شود. گرچه نوک پیکان مسئولیت متوجه ما در مدیریت شهری است اما با بودجه محدود موجود امکان اجرای چنین پروژه‌هایی عملاً منتفی است. انتظار از دولت توجه به ایجاد چنین زیرساخت‌های بزرگ فرهنگی است که اماکنی در خور مردم فرهنگ‌پرور یزد ساخته شود. مسئله دیگر تأمین بودجه مناسب برای توسعه حمل و نقل عمومی است که همواره مورد تأکید مدیریت شهری بوده است. این امر مستلزم تأمین بودجه از سوی سه ضلع مردم، شهرداری و دولت است که ضلع سوم تاکنون سهم خود را پرداخت نکرده و امید و انتظار از دولت تدبیر و امید توجه بیشتر به این امر است. یک نگرانی عمده دیگر ما در شهر، تولید روزانه 300 تن زباله است آن هم در شرایطی که یک کارخانه پردازش زباله یا کمپوست وجود ندارد و همین میزان زباله تولید شده دفن می‌شود. همین کمبود کارخانه کمپوست علاوه بر آثار زیست محیطی فراوان موجب می‌شود نتوانیم از مواد قابل بازیافت استفاده کنیم.»
یادآور می‌شود روزنامه آفتاب یزد روز شنبه در گزارشی مفصل از روحانی پرسیده بود وقتی به وعده‌های 3 سفر گذشته عمل نکرده، برای چه مجدداً به یزد سفر می‌کند؟ این روزنامه دیروز هم تیتر زد: «توصیه دوستانه به روحانی در سفر به یزد- وعده آب و اشتغال ندهید و در یزد، تسویه حساب سیاسی راه نیندازید».

تذکر بهنود به گرد و خاک پورنجاتی:ما را دشمن‌شاد نکنید!
بی‌آبرویی که احمد پورنجاتی(عضو فراکسیون مشارکت در مجلس ششم) به واسطه کلنجار رفتن با عباس عبدی راه انداخت، موجب شد همکار شبکه دولتی انگلیس از آن‌ها بخواهد طیف متبوعشان را دشمن‌شاد نکنند(!)
ماجرا از این قرار است که عباس عبدی در گفت‌و‌گو با بی‌بی‌سی از تسخیر لانه جاسوسی توسط دانشجویان انقلابی دفاع کرد و گفت: در تاریخ ایران هیچ اقدامی نبوده که تا این اندازه حامی در زمانی که اتفاق افتاد، داشته باشد. هیچ اقدامی نبوده؛ پس چرا باید تجربه یک ملت را محکوم کرد؟ چه کسی به خود چنین حقی می‌دهد؟
وی افزوده بود: متاسفانه درکی که شما از آمریکا دارید، مطابق واقع نیست. از اینجا که می‌گویید دلیل تحریم ما از سوی آن‌ها این بوده، خب اگر این اقدام هم نمی‌شد، آن‌ها بهانه دیگری برای تحریم پیدا می‌کردند. مگر ایران برجام را نپذیرفت؟ مگر امضاء نکرد؟ مگر همه تعهدات خود را به درستی انجام نداد؟ چرا آمریکا زیر آن قرارداد زد؟
عبدی همچنین گفته بود: بهتر است اسناد سفارت آمریکا را بخوانید. در آن اسناد آمده که حتی طبقات بالای رژیم شاه عصبانی بودند و می‌گفتند این چه رفتاری است که آمریکا با ایران می‌کند؟ شما در چنین وضعی چه کار می‌کنید؟ تسخیر سفارت آمریکا واکنشی طبیعی به رفتار آن کشور بود.
در پی این سخنان، احمد پورنجاتی در توئیتی سرشار از حماقت خطاب به عبدی نوشت:
«یک غلطی کرده‌اید، من و ما هم در عالم خلسه و نفرت از مستبد فراری، در حال و هوای ضد امپریالیستی، برای آن‌ کار خلاف عرف‌تان هورا کشیده‌ایم. حالا بعد از چهل سال از اشغال سفارت، که طشت فاجعه‌اش بر زمین افتاده، همچنان زور می‌زنید که با حرافی، ماست‌مالی‌اش کنید؟! پیشنهاد: سکوت شرمگینانه!»
یادآور می‌شود پورنجاتی در گذشته از معاونان آقای ری‌شهری و لاریجانی بود و خود را سوپر انقلابی معرفی می‌کرد اما پس از آن‌که خاتمی در انتخابات دوم خرداد 76، رای آورد و افراطیون مدعی اصلاحات شروع به عوض کردن ریل و ساختارشکنی کردند، پورنجاتی هم ناگهان از فراکسیون افراطیون (حزب مشارکت) در مجلس ششم سردرآورد و از آن زمان به تذبذب معروف شد. به همین دلیل هم عبدی در پاسخ به توئیت
وی نوشت: «آن بخش که اقرار علیه دائم‌الخلسگی!! خویش است را باید پذیرفت. ولی ای کاش سری هم به «هویت» سازی بزنند حتی اگر شرمنده شوند که به جای انجام وظیفه و دفاع از روزنامه‌نگاران، بازداشت آنان را تائید می‌کردند.»
در پی این مجادله لفظی میان دو فرد نزدیک به حزب منحله مشارکت، مسعود بهنود (از همکاران فراری نشریات زنجیره‌ای و از گردانندگان فعلی بی‌بی‌سی) احساس نگرانی کرده و در توئیتر نوشت: «به اعتبار سن بیشتر، چون شما هم تجربه بیشتر در این زمینه دارید و هم دانش، اما فقط به اعتبار سن بیشتر، تقاضا می‌کنم این‌طور دشمن‌شادمان نکنید. من اگر جای دکتر بودم این پست را حذف می‌کردم. البته در یک فضای آرام‌تری همه این حرف‌ها را می‌شود زد.»

نگرانی عجیب از قاطعیت قوه قضائیه در مبارزه با فساد دانه‌درشت‌ها
«کارنامه خالی باز هم کار دست حسن روحانی داد. او در سخنان خود در جمع مردم یزد، به جای ارائه گزارش از عملکرد دولت و تبیین برنامه‌های آتی خود برای مسائل اقتصادی و فرهنگی کشور، به جنجال‌آفرینی روی آورده و باز هم ترجیح داد با پرداختن به حواشی از اصل مطالب دوری کند».
رجانیوز با طرح این مطلب نوشت: سخنان روحانی البته جدید نبود. رجانیوز دو هفته قبل در گزارشی به توضیح ابعاد برنامه جدید دولت برای ایستادگی و زیر سوال بردن اقدامات دستگاه قضایی در روند مبارزه با فساد اشاره کرده بود.
اما دولت روحانی که از کاهش اقبال جامعه آگاه شده، تمام توان خود را برای دوقطبی سازی و حاشیه‌سازی‌های سیاسی به کار گرفته است. حسن روزی طلب معاون مرکز اسناد انقلاب اسلامی در این خصوص خبر از صحبت‌هایی تند توسط روحانی در جلسه اخیر هیات دولت داده است که می توان آن را حکم شیپور جنگ دولت علیه نهادهای انقلابی به خصوص قوه‌قضائیه دانست: «شنیده شده که آقای رئیس جمهور به هیات دولت گفته که دولت بعدی یا داعشی(لقبی که به مخالفانش می‌دهد) است که همه‌تان را حذف می‌کند و یا همراه که برای بودنتان التماس می‌کند! پس بایستید و اعتراض کنید! بعد هم دستگیری پوری حسینی را مثال زده و گفته اگر اعتراض نکنید سراغ شما هم می‌آیند.» گفتنی است پوری حسینی رئیس سازمان خصوصی سازی است که چندی قبل به دلیل اتهامات فراوان در زمینه فسادهای سنگین در پرونده خصوصی‌سازی‌ها دستگیر شده است.
 مواضع روحانی در حالی است که دستگاه قضایی در دوره جدید نه تنها توانسته صرفا در یكی از نواحی دادسرای تهران آن هم فقط در ۹۱فقره پرونده قریب به۷هزار میلیارد تومان وجه نقد، ۸۷ میلیون و ۸۳۶هزار و ۳۳۷یورو، ۱۲میلیون و ۹۳هزار و ۵۴۱دلار و ۲۹۴میلیون و ۳۰۳ هزار و ۱۴۷ درهم امارات به خزانه دولت و بانک‌ها باز گرداند که بسیاری از اقدامات آن مورد حمایت جامعه قرار گرفته است. همچنین از اولین برخوردهای قضایی این دوره می‌توان به برخورد با مفسدان داخل این قوه اشاره کرد که مهمترین آن در پرونده طبری معاون اجرایی این دستگاه قابل ارزیابی است.
 موارد فوق هر چند نیاز به توضیح بیشتری ندارد اما آنچه مورد سوال است این است که چرا روحانی به تیغ کشیدن به چهره فعالیت‌های فسادزای کشور روی آورده است؟
 حسین فریدون برادر جنجالی رئیس جمهور سال‌ها بود که مورد اتهام فساد اقتصادی قرار داشت. با این وجود در حساس‌ترین جلسات و همچنین مذاکرات هسته ای دولت روحانی با غرب حضور داشت. اژه‌ای همان زمان در حاشیه سمینار حفاظت اطلاعات قوه قضائیه در جمع خبرنگاران با اشاره به تحت فشار قرار گرفتن قوه قضائیه بخاطر جدیت این قوه در دستگیری فریدون، گفته بود: «کسانی گفتند «اگر فلان کس را قبل از انتخابات احضار کنید، ما اعلان جنگ می‌کنیم»؛ ولی ما تسلیم نشدیم‎. برخی که خودشان قائل بودند که باید افراد علنی مجازات شوند، امروز حرف‌های دیگری را مطرح می‌کنند.»
 پای مقاومت حسن روحانی در برابر مفاسد نزدیکان خودش به مناظرات تلویزیونی در سال ۹۶ نیز باز شد، در این مناظرات سید ابراهیم رئیسی گفته بود که فساد اگر در زیر عمامه اشخاص هم باشد، باید با آن برخورد شود. وی همچنین گفت: اگر جای شما بودم اجازه مجازات آنها را می‌دادم.
رئیس قوه قضائیه اخیراً در واکنش به برخی سخنان درباره مسیر مبارزه با فساد در قوه قضائیه، در جریان سفر به تبریز گفت: این‌گونه نیست که برخی با اتهام‌زنی، ملامت کردن و دوقطبی‌سازی بخواهند ما میدان مبارزه با فساد را خالی کنیم. این میدان مبارزه با فساد با سیاسی‌کاری و ملامت و اتهام‌زنی خالی نمی‌شود.
رئیسی با تأکید بر اینکه مبارزه با فساد و عدالت‌خواهی را خواست مردم و دلسوزان می‌دانیم ادامه داد: این خواست به هیچ عنوان نه تأخیر خواهد داشت و نه تعطیل می‌شود.
به نظر می‌رسد عزم جدی قوه قضائیه برای مبارزه با مفاسد که طبق نظرسنجی‌های معتبر با استقبال بسیار بالای افکار عمومی همراه شده است، دکان کاسبی و التهاب‌آفرینی طراحان جنگ روانی دولت را به شدت راکد کرد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 20 آبان 1398


یورش جدایی‌طلبان به اداره پلیس اسپانیا
معترضان خواستار آزادی رهبرانشان هستند 
۱۳۹۸/۰۸/۱۹

Image result for ‫یورش جدایی‌طلبان به اداره پلیس اسپانیا‬‎
یک روز پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی در اسپانیا، هزاران تن از جدایی‌طلبان کاتالونیا در «بارسلون» دست به راهپیمایی زدند و با یورش به مقر پلیس خواستار آزادی رهبران جدایی‌طلب شدند.
گروه «سونامی دموکراتیک» که یک گروه معترض کاتالونیایی است، هدف از برگزاری این راهپیمایی اعتراضی را مجبور کردن دولت اسپانیا برای پاسخ دادن به حکم حبس ۹ رهبر جدایی طلب اعلام کرده است. این گروه که می‌گوید حامی اقدامات «غیرخشونت‌آمیز» است، از حامیانش خواسته بود تا در سراسر منطقه دست به راهپیمایی بزنند و اگر سیاستمداران اسپانیایی از همکاری با جدایی‌طلبان امتناع کنند، راهپیمایی‌های بیشتری انجام خواهد شد.
به گزارش خبرگزاری «رویترز»، در یک درخواست راهپیمایی دیگر از سوی گروهی موسوم به CDR، صدها نفر از معترضان تلاش کردند تا وارد مقر پلیس اسپانیا شوند اما این اقدام از سوی پلیس متوقف شد. همچنین اقداماتی چون پرتاب تخم مرغ و سایر‌اشیا به سوی پلیس و تلاش برای مسدود کردن راه‌ها با سطل‌های زباله از سوی معترضان گزارش شده است.
باید افزود که مادرید ۲۵۰۰ افسر پلیس دیگر را برای پشتیبانی پلیس منطقه‌ای کاتالونیا مستقر کرده است، که ممکن است به تحریک بیشتر معترضان بیانجامد. اسپانیا سال‌هاست با بحران جدایی طلبان مواجه است و بحران اقتصادی بر شدت این بحران افزوده است. استعفای ناگهانی 17 وزیر نپالی همزمان با دیالیز نخست‌وزیر این کشور!
Image result for ‫نپال‬‎
به دنبال جنجال‌ها درباره وضعیت جسمی نخست‌وزیر نپال و دیالیز شدن او، ۱۷ وزیر کابینه این کشور در اقدامی سؤال‌برانگیز از سمت خود استعفا دادند.
جمهوری فدرال دموکراتیک نپال که در همسایگی هند و چین قرار دارد، جمعیتی حدوداً 30 میلیونی و هندو مسلک دارد و همواره در حاشیه اخبار جهان است، اما با این اقدام عجیب، که بی‌توضیح هم مانده، این کشور به میانه میدان خبرها کشیده شده است.
 به نوشته شبکه «اِنی» هند، 17 تن از وزرای عضو کابینه نپال استعفای خود را به «کادگا پراساد شارما اولی» نخست‌وزیر این کشور تقدیم کردند، استعفایی که از ۱۷ نوامبر (۲۶ آبان) رسماً اجرا می‌شود. بنابر گزارش این رسانه هندی، اقدام بی‌سابقه این وزرای عضو کابینه در شرایطی صورت گرفته که انتقادها از کابینه نپال و همچنین جنجال‌ها درباره وضعیت جسمانی نخست‌وزیر این کشور بالا گرفته است.
یکی از این ۱۷ وزیر مستعفی که نخواست نامش فاش شود، اعلام کرده: «ما استعفای خود را به نخست‌وزیر تقدیم کردیم. او روز شنبه (دیروز) با همه ما تماس گرفت و خواستار استعفای ما شد. به درخواست او ما از منصبمان استعفا دادیم». اما عضو ارشد دفتر نخست‌وزیری نپال، ضمن رد این اظهارات، از اظهارنظر بیشتر درباره این موضوع امتناع کرده است.
برخی رسانه‌ها با‌اشاره به تحولات جاری در نپال، از احتمال دست زدن نخست‌وزیر به تغییرات گسترده در کابینه این کشور خبر داده‌اند که البته با توجه به وضعیت جسمانی او این تحلیل نیز با ابهام‌ رو‌به‌رو است.برگزاری پنجاه و دومین تظاهرات هفتگی جلیقه زردها با 6 زخمی و 10 بازداشتی
Image result for ‫برگزاری پنجاه و دومین تظاهرات هفتگی جلیقه زردها با 6 زخمی و 10 بازداشتی‬‎
در پنجاه و دومین شنبه اعتراضات هفتگی فرانسه، پلیس این کشور دست کم 10 معترض را بازداشت کرده و 6 نفر دیگر را نیز زخمی کرد.

تظاهرات جلیقه زردها در پنجاه و دومین «شنبه سیاه» و در حالی که تنها یک هفته به سالگرد این جنبش باقی مانده، در شهرهای مختلف فرانسه برگزار شد. در تظاهرات این هفته جلیقه زردها نیز در برخی شهرها مثل «مون پلیه» بین معترضان به نظام سرمایه‌داری و پلیس درگیری روی داد و طی آن پلیس دست کم 10 جلیقه زرد را دستگیر و 6 نفر از معترضان را نیز مجروح کرد. بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، پلیس برای متفرق کردن معترضان در این شهر از گاز‌اشک آور و ماشین‌های آب پاش نیز استفاده کرد.
 گفتنی است تظاهرات جلیقه زردها از ۱۷ نوامبر سال ۲۰۱۸ (۲۶ آبان‌ماه ۱۳۹۷)و در اعتراض به مسائل اقتصادی در فرانسه آغاز شد. اعتراض‌ها ابتدا علیه افزایش مالیات بر سوخت بود، اما دامنه آن به مرور و پس از سرکوب اعتراض‌ها گسترش یافت و به جنبشی تمام‌عیار علیه سیاست‌های دولت فرانسه تبدیل شد و حالا معترضان می‌گویند به کمتر از استعفای ماکرون قانع نمی‌شوند.
در یک سالگی این جنبش آمارهای وزارت دادگستری فرانسه نیز نشان می‌دهد که  پلیس این کشور  بیش از ۱۰ هزار نفر از طرفداران جنبش «جلیقه‌زردها» را دستگیر کرده است.  روزنامه لوموند با استناد به این آمارها گزارش داده که دادگاه‌های فرانسه بیش از ۳۰۰۰ حکم قضائی علیه اعضای این جنبش صادر کرده و آنها را به شرکت در «شورش‌های جمعی» و «حمله به نیروهای انتظامی» متهم کرده‌اند. طبق گزارش روزنامه لومند، ۴۰۰ نفر از اعضای این جنبش نیز محکوم به زندان شده‌اند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 20 آبان 1398


( کل صفحات : 3 )    1   2   3   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو