تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان


نماینده جهاد اسلامی در ایران:
 کسانی که به مذاکره دل بستند باختند/
تنها راه شکست اسرائیل، مقاومت است
۱۳۹۹/۰۲/۳۰
نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در آستانه روز جهانی قدس ضمن رد کردن راه‌حل سازش، بر راهکار مقاومت به عنوان بهترین روش برای غلبه بر دشمن تاکید کرد.
فردا روز جهانی قدس است. روز قدس امسال در حالی برگزار می‌شود که معامله قرن توسط دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا اعلام شده و رژیم صهیونیستی نیز به دنبال الحاق کرانه باختری است. در واقع روز قدس امسال در شرایطی برگزار خواهد شد که به دلیل شیوع ویروس کرونا راهپیمایی مرسومی وجود ندارد اما شخصیت‌ها و کارشناسان مختلف با سخنرانی‌های خود در چند روز اخیر تاکید کرده‌اند که «سازش با اسرائیل» در چند دهه گذشته شکست خورده و همه مردم فلسطین باید در کنار هم به راهکار مقاومت متوسل
شوند.
در این میان «ناصر ابوشریف» نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در تهران طی مصاحبه با خبرگزاری تسنیم تاکید کرده «تا وقتی قدس در ‌اشغال است، روز قدس همچنان مطرح و مورد توجه و اهتمام همه امت اسلامی خواهد بود، قدس قبله گاه مسلمانان در همه زمان‌ها باقی خواهد ماند...با کمال تاسف بخشی از کشورهای عربی تلاش می‌کنند که از مسئله فلسطین و مسئله قدس صرفا به عنوان ابزاری برای بهبود جایگاه خود در نزد دولت آمریکا و منحرف کردن افکار ملت‌های خود از مسائل داخلی اعم از اقتصادی یا اجتماعی یا آزادی‌ها سوءاستفاده کنند... صهیونیسم از همان روز اول یک پروژه را دنبال کرد و آن هم برپایی «میهنی قومی برای یهودیان» در سرزمین تاریخی فلسطین
بود.
اما این پروژه به‌خاطر مقاومت فلسطین و ملت‌های مسلمان در برابر حضور صهیونیست‌ها با موانعی روبه رو شد...کسانی که دل به مذاکرات برای به دست آوردن چیزی بستند، هیچ چیز به دست نیاوردند اما رژیم صهیونیستی توانست از این برهه زمانی برای تثبیت حضورش در کرانه باختری و تقویت آن سوءاستفاده
کند».
«ابوشریف» سپس با رد راه‌حل سازش تاکید کرد تنها راه همان مقاومت است و همه امت اسلامی باید از این مسیر حرکت کنند و ما به این راه به عنوان راهی نهایی اعتقاد راسخ داریم، تا بر پروژه صهیونیستی پیروز شده و آن را از بین ببریم...ملت فلسطین باید در سایه وحدت با صهیونیست‌ها مقابله کند و امت اسلامی نیز توان خود را در راه مقابله با رژیم صهیونیستی از طریق رد قاطع‌اشغالگری جنایتکارانه و غیرانسانی بسیج و برحق ملت فلسطین تاکید کند و بگوید که سرزمین ملت فلسطین غصب شده و ساکنان آن از خانه و کاشانه خود کوچانده شده‌اند».
۲۵ کشور اروپایی مخالف الحاق کرانه باختری
از سوی دیگر، همزمان با صدور بیانیه رئیس‌سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مخالفت با تصمیم رژیم صهیونیستی مبنی بر الحاق بخش‌های گسترده‌ای از کرانه باختری به اراضی‌اشغالی، وزیر خارجه فرانسه بیانیه مشابهی را در این خصوص صادر کرد. ژان ایو لودریان، اعلام کرد، فرانسه مجددا بر پایبندی به راهکار عادلانه و همیشگی برای درگیری میان اسرائیلی‌ها و فلسطینیان تاکید می‌کند؛ لذا با توجه به این موضوع از مقامات اسرائیل می‌خواهیم از هرگونه اقدام یک‌جانبه که منجر به الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به اراضی ‌اشغالی شود، ممانعت کنند. لودریان همچنین خاطرنشان کرد، چنین تصمیمی نقض قوانین بین‌المللی به شمار می‌آید و این اقدام پیامدهایی را برای روابط میان اتحادیه اروپا و رژیم صهیونیستی
دارد.
پیشتر، جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای نسبت به هرگونه تلاش برای الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به اراضی‌اشغالی هشدار داده و تاکید کرده بود تصمیم الحاق با قوانین بین‌المللی مغایرت دارد. کشورهای اروپایی از رژیم صهیونیستی خواسته‌اند از تصمیم خود درخصوص الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به اراضی‌اشغالی صرف‌نظر کند. از مجموع ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا ۲۵ کشور با بیانیه مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا با این اقدام صهیونیست‌ها مخالفت کرده‌اند.
جو بایدن نامزد ریاست جمهوری دموکرات‌های آمریکا نیز در اظهاراتی اعلام کرده که «چنانچه اسرائیل تصمیم به اعمال حاکمیت بر بخش‌هایی از کرانه باختری را بگیرد هر گونه امید را برای صلح خفه خواهد
کرد».
روز قدس مسئله‌ای محوری
شیخ خالد الملا، رئیس‌جمعیت علمای اهل سنت عراق اما به مناسبت روز جهانی قدس فراخوان امام خمینی(ره) برای برگزاری روز جهانی قدس با هدف متحد کردن مسلمانان را یک قضیه محوری دانست. شیخ خالد الملا که روز سه‌شنبه طی ویدیو کنفرانسی در کنفرانس بین‌المللی «قدس شریف» سخنرانی می‌کرد، خواستار پاسداشت هرچه باشکوه‌تر این روز شد. شیخ خالد الملا با‌اشاره به اینکه بحران کرونا مانع از برگزاری راهپیمایی مردمی در روز قدس شده است، گفت: «روز جهانی قدس از مهم‌ترین روزهایی است که هرساله در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود. تظاهرات یکی از مهم‌ترین برنامه‌ها برای احیای این روز جهانی است ولی تنها راه برای بیان احساسات مسلمان در این روز نیست».
احسان عطایا نماینده جهاد اسلامی فلسطین نیز در لبنان اعلام کرد، امام خمینی(ره) در اعلام آخرین جمعه ماه رمضان به عنوان روز قدس ابتکار به خرج دادند و این اقدام باعث بسیج افکار عمومی جهان عرب و اسلام و نیز ملت‌های آزاد جهان برای حمایت از فلسطین شد... روز قدس روز ویژه فلسطین است و باعث تصحیح جهت قطب‌نما به سمت آزاد‌سازی فلسطین شده است...این روز تأکیدی بر اصالت ملت ایران و رهبری دوراندایش آن است که پرچم حمایت از فلسطین را از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی در ایران برافراشته‌ و ایمان دارد که منطقه بدون ریشه‌کن شدن رژیم غاصب صهیونیستی از فلسطین رنگ آرامش و ثبات نمی‌بیند.


حزب‌الله لبنان: نابودی اسرائیل قطعی است

رئیس شورای اجرایی حزب الله: ایران تسلیم آمریکا نخواهد شد
حزب‌الله لبنان دلیل افزایش فشارها بر محور مقاومت را افزایش قدرت و دستاوردهای بزرگ آن در سطح منطقه خوانده و گفته، به یقین اسرائیل 25 تا 40 سال دیگر وجود نخواهد داشت.
«سید‌هاشم صفی‌الدین»، رئیس‌ شورای اجرایی حزب‌الله لبنان، در گفت‌وگو با شبکه «المیادین» تأکید کرده رژیم صهیونیستی در برابر قدرت مقاومت تا بیش از 25 تا 40 سال آینده دوام نخواهد آورد. او همچنین همه اقدامات رژیم صهیونیستی در محاصره، اعمال فشار، الحاق بخش‌های دیگری از فلسطین به خاک سرزمین‌های‌اشغالی و یهودی‌‌‌سازی را به دلیل ترس این رژیم آن از آینده خواند.
رئیس‌ شورای اجرایی حزب‌الله، این را هم گفته گفته که: «اسرائیل می‌داند یک واقعیت در معادله وجود دارد، نام آن مقاومت و محور مقاومت است. این معادله در پی پیروزی‌های لبنان، فلسطین و منطقه شکل گرفته است.»
صفی الدین با بیان اینکه رژیم صهیونیستی از حضور «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا، برای حمله به همه‌اشکال مقاومت سوء‌استفاده می‌کند، گفته: «این حمله از ایرانی که حامی نخست مقاومت است شروع می‌شود تا شهید قاسم سلیمانی و حتی حملات اسرائیل به کشورهایی هم که ارتباطی با مقاومت دارند نظیر سوریه رسیده است.»
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 31 اردیبهشت 1399

معاون پارلمان عراق:
معاون پارلمان عراق: اخراج آمریکا از عراق قطعی است
و مصطفی کاظمی می‌تواند 
۱۳۹۹/۰۲/۳۱
معاون اول رئیس‌پارلمان عراق اخراج نظامیان آمریکایی از عراق را واجب و وظیفه دولت دانست و تاکید کرد که نخست‌وزیر جدید می‌تواند آمریکایی‌ها را اخراج کند.
«حسن الکعبی» تأکید کرد که حضور نیروهاى آمریکایى در خاک عراق، نقض آشکار حاکمیت این کشور بوده و دولت باید براى اخراج آنها دست به کار شود. معاون «محمد الحلبوسی» در بخش دیگرى از سخنانش گفت «مصطفى کاظمى» توانایی بیرون راندن نیروهاى آمریکایى از عراق را دارد. وی اخراج آمریکایی‌ها از عراق را واجب و از وظایف دولت بغداد دانست.
جنایتکار شمردن رژیم سعودی
«فالح الخزعلی» عضو پارلمان عراق، از آماده شدن پیش‌نویس طرح جنایتکار شمردن رژیم سعودی به دلیل جنایاتش در عراق خبر داد.
الخزعلی طی بیانیه‌ای در این رابطه اعلام کرد: «پیش‌نویس قانونی را برای مجرم شمردن رژیم سعودی به دلیل جنایاتش در عراق آماده کردیم، زیرا بیش از 5000 انتحاری سعودی دست به کشتار ملت عراق زدند». وی افزود: «با از سر گرفته شدن کار پارلمان مطابق با اختیارات قانون اساسی، مراحل لازم را در این خصوص طی خواهیم کرد».
عملیات‌های حشد‌الشعبی
نیروهای حشد‌الشعبی عملیات‌ نفوذ و پیشروی داعش در استان‌های صلاح‌الدین، بابل و کرکوک را خنثی کردند.
به گزارش خبرگزاری فارس، در پی انتشار اسناد و گزارش‌هایی مبنی بر انتقال شماری از سرکرده‌ها و عناصر داعش توسط آمریکا از سوریه به عراق، نیروهای امنیتی وحشد‌الشعبی نیز عملیات خود علیه داعش را تشدید کردند.
در استان صلاح الدین دیروز حشد‌الشعبی، با استفاده از توپخانه، حمله تروریست‌های داعش در شرق شهرستان «آمرلی» را خنثی و خسارات سنگینی به تروریست‌ها وارد کرد.
در استان کرکوک نیز نیروهای حشد‌الشعبی و پلیس فدرال عراق با تروریست‌های داعش‌، که اراضی زراعی در جنوب غرب کرکوک را به آتش کشیدند، درگیر شدند.
در منطقه «جرف الصخر» و شهر «سامرا» نیز نیروهای حشد‌الشعبی علیه عناصر داعش دست به عملیات زدند.
دمشق: تروریسم اقتصادی باید پایان یابد
«بشار جعفری» نماینده دائم سوریه در سازمان ملل، بر لزوم پایان یافتن تروریسم اقتصادی، تجاری، مالی و بهداشتی که با اقدامات ظالمانه و یکجانبه کشورهای غربی علیه سوریه ایجاد شده است، تاکید کرد.
به گزارش ایسنا، وی افزود: دولت آمریکا و همپیمانانش ترجیح می‌دهند به نقض‌های قوانین بین‌المللی‌، منشور سازمان ملل و مقررات حقوق بشر ادامه دهند. این کشورها طی دو ماه گذشته هرگونه طرح یا پیش‌نویسی را که برای پایان دادن به پیامدهای منفی اقدامات یکجانبه بر بخش درمانی و خدماتی مطرح شده بود، ناکام گذاشتند.


خروج تشکیلات خودگردان فلسطین از تمام توافقات با رژیم صهیونیستی
تشکیلات خودگردان فلسطین در حال بازیابی حیثیت خود است / صهیونیست‌ها ...
رئیس‌تشکیلات خودگردان فلسطین می‌گوید سازمان آزادی بخش و رام‌الله دیگر به توافقات خود با آمریکا و «اسرائیل» از جمله توافقات امنیتی پایبند نخواهد بود.
«محمود عباس»، رئیس‌تشکیلات خودگردان فلسطین در واکنش به طرح رژیم صهیونیستی برای الحاق کرانه باختری اعلام کرده «رام الله از این پس به توافقات خود با اسرائیل و آمریکا پایبند نخواهد بود». وی در ادامه اظهارات خود پس از نشست سه شنبه شب اعضای کابینه تشکیلات خودگردان برای بررسی طرح الحاق کرانه باختری به فلسطین‌اشغالی گفته «اسرائیل باید به عنوان یک نیروی‌اشغالگر، همه مسئولیت‌ها و تعهداتش را در برابر جامعه جهانی بر عهده بگیرد». رئیس‌تشکیلات خودگردان در ادامه به آمریکا حمله کرده و دولت این کشور را مسئول کامل ظلم و ستم اسرائیل و شریک اصلی رژیم‌اشغالگر در همه تصمیمات خصمانه علیه ملت فلسطین و تضییع حقوق آنها دانست. محمود عباس در عین حال تاکید کرد «به پایان درگیری‌های فلسطینی و اسرائیلی بر اساس راهکار دو دولتی و قبول حضور طرف سوم در مرزهای دو طرف و انجام گفت‌و‌گوها تحت نظارت نهادی بین‌المللی مختلف بدون حضور و واسطه‌گری آمریکا پایبند است». وی از کشورهای مختلف جهان خواست تا در مخالفت خود با طرح معامله قرن و سیاست‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی به انتشار بیانیه‌های محکوم‌آمیز اکتفا نکنند، بلکه با اعمال تحریم‌های جدی علیه رژیم‌اشغالگر، گام‌های عملی بردارند. «صائب عریقات» دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین (ساف) نیز دیروز تأکید کرد رژیم صهیونیستی به تعهدات خود در معاهده اسلو عمل نکرد: «ما ملتِ تحت‌اشغالی هستیم و شخصیت حقوقی ما را قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل در سال 2012 به عنوان کشور فلسطین تعیین کرده است...تصمیم فلسطین برای لغو توافقنامه‌ها با دولت رژیم صهیونیستی و آمریکا، فورا اجرایی شده است...وضع کنونی نمی‌تواند ادامه پیدا کند. اسرائیل باید بر اساس حقوق بین‌الملل و حقوق بشردوستانه بین‌الملل و معاهده ژنو-4، مسئولیت خود را بر عهده گیرد».


 فرود اولین هواپیمای اماراتی در فرودگاه تل‌آویو
فرود نخستین هواپیمای امارات در فرودگاه "بن گوریون" :: نور نیوز
امارات در دهن کجی آشکار به جهان اسلام و مردم مظلوم فلسطین، نخستین هواپیمای تجاری خود را روانه فلسطین‌اشغالی کرد و این هواپیما در فرودگاه تل‌آویو فرود آمد.
امارات دیروز نخستین پرواز رسمی خود به سرزمین‌های‌اشغالی انجام داد. دولت ابوظبی برای اینکه اقدام ساختار شکنانه‌اش، باعث اعتراض نشود، اعلام کرد که این پرواز، تجاری و حامل کمک‌های پزشکی مربوط به بیماری «کووید 19 »بوده و در فرودگاه «بن‌گوریون» تل‌آویو به زمین نشسته است. هر چند امارات سعی کرد که روابط با رژیم صهیونیستی را از حوزه پزشکی آغاز کند، تا باعث حساسیت نشود، ولی دقیقا در آستانه روز جهانی قدس، دست به چنین اقدامی زده است. گفته شده است که علاوه‌بر امارات، دولت‌های بحرین و کویت هم می‌خواهند ابتدا در حوزه پزشکی با رژیم اسرائیل روابط بر قرار بکنند و پس از اینکه حساسیت‌ها کم شد، روبط خود با این رژِیم را به دیگر حوزه‌ها نیز توسعه بدهند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 31 اردیبهشت 1399

جهاد اسلامی هشدار داد
فلسطین خطرناک‌ترین توطئه را تجربه می‌کند 
۱۳۹۹/۰۲/۳۰
یکی از اعضای ارشد جهاد اسلامی ضمن اعلام اینکه فلسطین با یکی از خطرناک‌ترین مراحل توطئه روبه‌روست، اصل و اساس را مقابله فراگیر با رژیم صهیونیستی خواند.
رژیم صهیونیستی به دنبال آن است تا در چند هفته آینده بخش‌هایی از کرانه باختری را به اراضی‌اشغالی الحاق کند. به جز آمریکا، این مسئله با واکنش قاطع و تند جهانی مواجه شده و گروه‌های مقاومت فلسطین نیز بر مقابله با این طرح تاکید کرده‌اند. به نظر می‌رسد صهیونیست‌ها که ترامپ را یک فرصت می‌بینند، تا قبل از پایان ریاست جمهوری او به دنبال برآورده ساختن آرزوهای نحس خود در این سرزمین‌اشتغال شده‌اند.
«داوود شهاب» از اعضای ارشد جنبش جهاد اسلامی فلسطین اما اعلام کرده، فلسطین با یکی از خطرناک‌ترین مراحل توطئه روبه‌روست و مسئله فلسطین و تجاوز به حقوق آن در سایه کابینه جدید رژیم صهیونیستی قرار گرفته شده است.
وی در گفت‌وگو با پایگاه لبنانی «العهد»، از سران سازمان آزادیبخش فلسطین «ساف» درخواست کرده، سلسله اقداماتی را برای حمایت از حقوق و اصول ملت فلسطین در پیش بگیرند که در مقدمه آنها تشکیل چارچوب رهبری ساف با هدف بازنگری کامل در سیاست ۲۵ سال اخیر است؛ دیگر اینکه یک راهبرد ملی برای مقابله با‌اشغالگر و به دور از تمام توافق‌های امضا شده میان ساف و این رژیم اتخاذ و هماهنگی امنیتی لغو شود. به گقته «شهاب»، تجربه نشان می‌دهد که تشکیلات خودگردان ضعیف است و این چیزی است که «محمود عباس» رئیس‌تشکیلات خودگردان و دیگر مسئولان آن به آن اذعان کرده‌اند... ساف و تشکیلات خودگردان باید به این موضوع برگردند که مسئله فلسطین، مسئله‌ای ملی است و در مقابله فراگیر با‌اشغالگر قرار داریم.
 شهاب ادامه داده «اگر اقدام میدانی وجود نداشته باشد مقابله دیپلماتیک به تنهایی کفایت نمی‌کند. این‌اشتباه بزرگی است که تشکیلات خودگردان همچنان از گفتمان سیاسی مبنی بر دولت فلسطین در مرزهای ۱۹۶۷ سخن می‌گوید و این در حالی است که اسرائیل چیزی از مرزهای ۶۷ باقی نگذاشته که بتوان بر سر آن مذاکره کرد».
بازداشت ده‌ها جوان فلسطینی
از سوی دیگر، مأموران امنیتی رژیم صهیونیستی صبح دیروز، با یورش به بخش قدیمی شهر الخلیل، ده‌ها فلسطینی را بازداشت کردند. آنها همچنین در شهرک «سلوان» در الخلیل نیز یک فلسطینی را ربوده و با خود بردند. تعدادی از شهرک‌نشینان صهیونیست نیز با یورش به خانه یک فلسطینی به نام «ابوعیشه» در محله «تل ارمیده» در الخلیل، او و اعضای خانواده‌اش را مورد حمله قرار‌دادند. شهر الخلیل که حرم ابراهیمی در آن قرار گرفته یکی از اصلی‌ترین اهداف توسعه‌طلبی و‌اشغالگری صهیونیست‌هاست و این رژیم قصد دارد بخشی از مناطق اطراف حرم ابراهیمی را به ساخت مناطق مسکونی شهرک‌نشینان اختصاص دهند. کمیته موسوم به هماهنگ‌کننده امور رژیم صهیونیستی در تاریخ ۲۴ اردیبهشت در کرانه باختری از تصویب طرح مصادره زمین‌های اطراف مسجد ابراهیمی در الخلیل در راستای ساخت شهرک صهیونیست‌نشین خبر داد.
روز قدس
خبر دیگر اینکه، احمد المدلل از اعضای ارشد جهاد اسلامی فلسطین اعلام کرده، روز جهانی قدس که توسط امام خمینی(ره) تعیین شده بر اسلامیت و عربیت قدس و نیز اینکه مسئله فلسطین مسئله اصلی امت است، تأکید می‌کند. المدلل ضمن اعلام اینکه امام خمینی در راستای آزادی قدس تلاش می‌کرد، ادامه داد، جمهوری اسلامی ایران به رهبری امام خامنه‌ای همچنان در مسیر امام خمینی (قدس سره) حرکت و از ملت فلسطین و مقاومت آن حمایت می‌کند، مقاومتی که به واسطه تجربه‌های جنگی و امداد مادی و نظامی ایران توانسته هراس موجودیتی برای دشمن صهیونیستی به وجود آورد.
این عضو جهاد اسلامی به همین مناسبت از سردار شهید «قاسم سلیمانی» نیز یاد کرد، «شخصی که حمایت لامتناهی از مسئله فلسطین و مقاومت داشته است».


به لطف حمایت‌های آمریکا
داعش اعدام‌ها در سوریه را از سر گرفت

داعش ۵ هزار و ۴۹۰ نفر را در سوریه اعدام کرد - جهان نیوز
گروه تروریستی داعش که با تلاش آمریکا‌، فعالیت‌های خود را در سوریه و عراق از سر گرفت، با تیرباران 11 نفر در «دیرالزور»، دور جدید جنایات خود را کلید زد.
نهاد موسوم به «دیدبان حقوق بشر سوریه»(نزدیک به معارضان) اعلام کرد، تکفیری‌های داعش 11 نفر را پس از ربودن، تیرباران و اجساد آنها را در مسیر دیرالزور-دمشق رها کردند. داعشی‌ها طی روزهای اخیر جنایات مشابهی را در عراق مرتکب شده‌اند. این گروه تروریستی که در چارچوب سیاست‌های آمریکا در منطقه عمل می‌کند، اخیرا باز هم مورد توجه این کشور واقع شده و کاخ سفید عملا حمایت همه‌جانبه از داعش را از سر گرفته است. اوایل هفته جاری بود که «ادونیل» سخنگوی پنتاگون‌، مدعی شده بود که آمریکا به زندان‌های شبه نظامیان کرد دسترسی ندارد و احتمالا عناصر داعش از این زندان‌ها فرار کنند.
دو روز پس از آن، شماری از عناصر داعش از زندان «الهول» در استان حسکه سوریه فرار کردند و بدین ترتیب، مشخص شد که ادوین قصد داشت افکار عمومی را برای چنین اتفاقاتی آماده کند. دوشنبه گذشته نیز خبر رسید که «صوما» مشاور رئیس‌جمهور آمریکا، گفت: دولت بغداد به خاطر خطر داعش، اجازه نخواهد داد نیروهای آمریکایی از خاک عراق خارج شوند. این اظهارات در واقع، تکمیل‌کننده پازل حمایت پشت پرده آمریکا از داعش را تکمیل کرد. همچنین‌، در روزهای گذشته شاهدان در عراق خبر دادند که هلی کوپتر‌ها و هواپیماهای ناشناس در مناطق حضور داعش فرود می‌آیند.
در هر حال، داعشی‌ها به لطف حمایت‌های همه‌جانبه آمریکا، جنایات خود را از سر گرفته‌اند؛ دو روز قبل تروریست‌های داعش مسیر دیرالزور به دمشق را در منطقه «کباجب »بستند. آنها همچنین، یک خودروی حامل نظامیان سوریه و یک زن را توقیف کرده و همه سرنشینان این خودرو را کشتند. از زمان شکست داعش در فروردین سال قبل، این گروه حملات خونبار خود را به ویژه در منطقه دیرالزور و «السخنی» در صحرای شرقی «حمص» از سر گرفتند. داعش در سال ۲۰۱۴ بیش از یک سوم مساحت عراق و بخش‌های زیادی از سوریه را‌اشغال کرده بود، ولی بعدها و در پی شکست‌های متعدد، از این مناطق خارج شد. اکنون نیز این گروه تروریستی خطرناک در حال جان گرفتن مجدد است. در پی جنگ داخلی سوریه، که آمریکا آن را از مارس ۲۰۱۱ آغاز کرده است، تاکنون بیش از ۳۸۰ هزار نفر کشته و میلیون‌ها تن دیگر نیز آواره شده‌اند. دیروز همچنین، از عراق خبر رسید، حشد‌الشعبی موفق شد عناصری از سازمان تروریستی داعش را که قصد انفجار خطوط انتقال برق را داشتند، در شرق این کشور به هلاکت برساند.
کشف سلاح‌های آمریکایی و اسرائیلی از تروریست‌ها
خبرگزاری رسمی سوریه(سانا) از کشف مقادیر زیادی اسلحه، مهمات و موشک‌های آمریکایی و صهیونیستی به هنگام پاک‌سازی مناطقی از استان‌های «درعا» و «السویدا» درجنوب سوریه از بقایای تروریست‌ها، خبر داد.
به گزارش فارس، یکی از عوامل پاک‌سازی در گفت‌و‌گو با سانا در این ارتباط گفت که طی عملیات پاک‌سازی، که با همکاری اهالی منطقه صورت گرفت، در بین موارد کشف شده، تعدادی زیادی موشک «لاو» ساخت اسرائیل، موشک‌های ضد زره آمریکایی «تاو» و همچنین راکت
«آر پی جی» وجود داشت. منبع یادشده همچنین از کشف تفنگ‌های خودکار، مسلسل‌، سلاح‌های تک‌تیرانداز و انواع مهمات خبر داد و گفت‌، این مسئله نشان می‌دهد که گروه‌های تروریستی به شدت از حمایت آمریکا و رژیم صهیونیستی برخوردار هستند.
موضع‌گیری دمشق علیه حضور نظامیان بیگانه
«بشار جعفری» نماینده سوریه در سازمان ملل، در جلسه روز سه‌شنبه شورای امنیت، که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، اعلام کرد که هرگونه حضور نظامی بیگانه در خاک سوریه بدون موافقت دولت این کشور، تجاوز و‌اشغالگری محسوب می‌شود.
وی اظهار داشت، شرکت‌های خارجی از ترس آنکه مشمول تحریم‌های تنبیهی قرار نگیرند، از امضای قرارداد با موسسات پزشکی سوریه خودداری می‌کنند. تحریم‌ها غیرقانونی هستند، زیرا در شورای امنیت سازمان ملل تایید نشده‌اند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 31 اردیبهشت 1399


اخراج اعضای دولت منصور‌هادی از ریاض شروع شد
  ۱۳۹۹/۰۲/۳۰

عربستان اعضای دولت مستعفی یمن را تهدید به اخراج کرد - شبکه خبری العالم
چند روز پس از اعلام اینکه، آل‌سعود دچار بحران مالی شده و قصد اخراج رئیس‌جمهور فراری یمن را دارد خبر رسیده، این رژیم، روند بیرون کردن این افراد از هتل‌های ریاض را آغاز کرده است. علت اعلامی آل‌سعود برای حمله به یمن، بازگرداندن همین منصور‌هادی به قدرت بود!
«عبد ربه منصور‌هادی» که از سال ۲۰۱۲ پست ریاست‌جمهوری را در یمن بر عهده گرفته بود در پی تحولات یمن در سال ۲۰۱۵ از این منصب استعفا کرد و‌گریخت. وی ابتدا به عدن فرار کرد و اما با پس گرفتن استعفای خود، عدن را به عنوان پایتخت خود اعلام کرد! منصور‌هادی سپس از عدن به عربستان‌گریخت و با اقامت در هتل‌های این کشور، برای مقابله با انصارالله از این کشور کمک خواست. پس از آن ائتلاف سعودی به بهانه بازگرداندن آنچه «دولت قانونی یمن »خواند، در سال ۲۰۱۵ جنگ علیه یمن را آغاز کرد و این جنگ هنوز هم ادامه دارد.
اما آل‌سعود به دنبال بحران مالی و شکست‌های میدانی در برابر انصارالله یمن اخیرا اعلام کرد که دیگر هزینه اقامت افراد وابسته به دولت مستعفی منصور‌هادی را پرداخت نخواهد کرد. گاردین نیز اعلام کرده، اوضاع مالی عربستان آن‌قدر وخیم شده که بن سلمان قراردادهای نظامی‌اش با غرب را لغو خواهد کرد. حالا خبر رسیده که آل‌سعود اخراج کابینه منصور‌هادی را شروع کرده است.
پایگاه یمنی «الوفاق نیوز» به نقل از منبعی آگاه نوشته، هتل‌های ریاض روند تخلیه اتاق‌های خود از اعضای وابسته به دولت مستعفی یمن را آغاز کرده‌اند. این پایگاه عکسی را هم منتشر و اعلام کرده، هتل «یمامه» در ریاض میهمانان خود وابسته به دولت مستعفی را تخلیه کرده که از جمله آنها افرادی به نام‌های «صلاح الصیادی» و «ابوالفصل الصعدی» هستند. هتل‌های ریاض به افراد وابسته به دولت مستعفی گفته‌اند، کمیته‌ای که هزینه اقامت آنها را پرداخت می‌کرد از ابتدای ژوئن(خرداد ماه) این کار را متوقف کرده است.
دفن شدن رویای سعودی در یمن
 از سوی دیگر، «علی محسن حمید»، نویسنده و تحلیلگر یمنی با نوشتن یادداشتی به وضعیت بغرنج عربستان در جریان تجاوز شش ساله به ملت یمن پرداخته و نوشته: «چه کسی فکر می‌کرد که برخی از مردم پابرهنه و محاصره شده یمن، طرح توسعه سعودی در کشورهای عربی را به گور بسپارند؛ طرحی که مانند اسبِ سرکش بود». وی با انتشار این یادداشت در روزنامه الکترونیکی «رأی الیوم»، تأکید کرده که، مسئولان سعودی، اطمینان مطلقی به پیروزی در جنگ علیه یمن داشتند، ولی محاسباتشان‌اشتباه از آب درآمد. این تکبر و غرور، خود را در دشت‌ها و بیابان‌های یمن نشان داد. در واقع پیروزی عربستان، به معنای بردگی طولانی مدت یمن و همه کشورهای حاشیه خلیج‌فارس بوده و می‌باشد.
در بخش دیگری از این گزارش می‌خوانیم: «بی‌تردید، شکست طرح توسعه‌طلبی عربستان، توسط ملت‌های عربی که در گوشه و کنار دنیا حضور دارند و سکوت پیشه کرده‌اند، مورد قدردانی قرار خواهد گرفت. ملت عربستان نیز نمی‌داند چرا دولتش با همسایه‌ای می‌جنگد که قبل از سال 2015، حتی یک گلوله به سمتش شلیک نکرده بود و هیچ تهدیدی برای آن به شمار نمی‌رفت، بلکه همیشه می‌گفت که برای حمایت از سعودی در برابر هر تجاوزی آماده است...تمایلات توسعه‌طلبانه عربستان هیچ گاه پنهان نبوده است؛ زیرا در سال 2013، فرانسوا فریزو کارشناس قانون اساسی فرانسه در صنعا گفت که عربستان، برای چپاول سرزمین یمن،‌اشتها دارد».
وی با بیان اینکه «عربستان از آغاز تشکیل خود، این واقعیت را درک نکرد که مردم یمن، تسلیم‌ناپذیرند»، خاطر نشان کرد، وضعیت کنونی یمن، حاصل اقدامات عربستان است که هدفش، مشروعیت‌بخشی به توسعه‌طلبی طولانی مدت خود بر یمن است. در پایان این گزارش هم آمده: «مردم یمن، رؤیاهای نامشروع عربستان در این کشور و جهان عرب را برای همیشه به گور خواهند سپرد. شاید عربستان، یک قدرت اقتصادی شود، ولی باید فاتحه ایفای نقش سیاسی، مذهبی یا اسلامی را بخواند؛ زیرا نمی‌توان رهبری عربی و اسلامی را با وابستگی به آمریکا، در یک جا جمع کرد».


«مصطفی الکاظمی» و مسئله سلاح حشدالشعبی

اعلام حمایت ائتلاف اهل سنت عراق از نامزدی «مصطفی الکاظمی» برای ...
این روزها عراق دوران حساسی را سپری می‌کند. پنج شنبه( 18 اردیبهشت) دولت جدید این کشور سرانجام بعد از 5 ماه بحران سیاسی به ریاست «مصطفی الکاظمی» از پارلمان رای اعتماد گرفت.
  برگزاری انتخابات زودهنگام،  اخراج نظامیان آمریکایی، بازگشت داعش، کرونا، کاهش شدید درآمدهای نفتی، مبارزه با فساد، تداوم اعتراضات و آشوب‌ها و  سهم‌خواهی احزاب در تکمیل کابینه مهمترین چالش‌هایی است که دولت نوپای کنونی با آنها باید دست و پنجه نرم کند اما در میان این همه چالش مهم که هر کدام از آنها به تنهایی می‌تواند دولتی را ساقط کند، «مصطفی الکاظمی» رئیس سابق دستگاه اطلاعاتی عراق و نخست وزیر کنونی این کشور یکی از اولویت های مهم دولت خود را «لزوم انحصار سلاح در دست دولت مرکزی» خوانده و  بر بازگرداندن «ابهت دولت از طریق محدود کردن سلاح در دست نهاد‌های دولتی و نظامی» تاکید کرده
است.
چهارشنبه گذشته (24 اردیبهشت) نیز «محمد بحرالعلوم» نماینده دائمی عراق در سازمان ملل به نیابت از «مصطفی الکاظمی» سخنرانی و بر «انحصار اسلحه در دستان دولت» تاکید کرد.  ناگفته پیداست که منظور نخست وزیر جدید و نماینده دائمی عراق در سازمان ملل نیروهای بسیج مردمی عراق هستند که این روزها سرگرم مبارزه با هسته‌های فعال شده داعش در عراق می‌باشند.
 در نگاه اول این خواسته کاملاً به جا و معقول به نظر می‌رسد. از ضروریات دولت‌های مدرن انحصار سلاح و زور مشروع در دستان حکومت مرکزی می‌باشد. اما کاظمی باید به چند نکته مهم در این میان توجه داشته باشد؛ نکته اول این که  عراق وضعیت ویژه و بسیار خاصی دارد. اگر عراقی تا کنون باقی مانده و داعش و سایر تروریست‌های سلفی تکفیری در بغداد پرچم خود را برافراشته نکرده‌اند مدیون جان‌فشانی‌های همین نیروهای بسیج مردمی هستند.
نکته دوم این که، نیروهای مقاومت بسیح مردمی رو در روی دولت و ملت عراق تعریف نمی‌شوند. آنها مسلح نشده‌اند که اقتدار دولت را تضعیف کنند بلکه  آنها بازوان توانمند دولت برای مقابله با چالش‌های امنیتی هستند که عراق این روزها با آن دست به گریبان است.  در واقع باید به نخست وزیر جدید گوشزد کرد که سلاح نیروهای مقاومت ابزار بسیار مهمی در دست دولت وی برای مقابله با تهدیدات امنیتی نامتقارن از سوی گروه‌های تروریستی و نظامیان آمریکا در این کشور است.
نکته سوم این که مقابله با داعش و  ماجراجویی‌های  نظامیان آمریکا مستلزم حضور بسیج مردمی مسلح در این کشور است و  تا زمانی که نیروهای نظامی آمریکا خاک این کشور را ترک نکرده و تروریست‌های سلفی تکفیری در این کشور به طور کامل نابود نشده‌اند دولت نباید اصراری بر خلع سلاح مقاومت داشته باشد؛ چرا که  با خلع سلاح نیروهای مقاومت دولت در واقع حکم نابودی خود را امضا می‌کند. و نکته چهارم این که  نیروهای مقاومت بازوان قدرتمند دولت در راستای ایجاد ثبات و امنیت در عراق محسوب می‌شوند و این مسئله هرگز  نباید در کشمکش‌های سیاسی احزاب و گروه‌ها وجه المصالحه قرار گیرد. برخی دولت‌های منطقه‌ای و  فرامنطقه‌ای و  برخی جریانات در داخل پارلمان عراق  بر اساس منافع خود خواهان خلع سلاح نیروهای حشدالشعبی هستند و بر نخست‌وزیر برای اجرای این مسئله فشار وارد می کنند اما اولویت امروز عراق و نخست وزیر جدید نه تنها این مسئله نیست بلکه دولت نوپای کنونی اهداف بسیار مهم دیگری دارد و نباید بیهوده انرژی خود را صرف مسائلی کند که نه تنها کمکی به بهبود اوضاع عراق نمی‌کند، بلکه ممکن است پای داعش را دوباره به این کشور بازگرداند!
سید‌محمد امین‌آبادی


خبرهای غیر رسمی از شورش در امارات

امارات در آستانه شورش و احتمال فروپاشی است
برخی منابع خبری مثل روزنامه القدس العربی چاپ لندن از بازداشت ده‌ها نفر به دنبال شورش در امارات خبر داده‌اند. این خبر چند روز پس از انتشار اخبار غیر رسمی درباره ترور وزیر خارجه این کشور منتشر می‌شود.
خبرهای غیر رسمی از امارات حاکی است برخی ازمردم امارات در ابوظبی پایتخت این کشور دست به شورش زده‌اند. فارس در این رابطه به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای «القدس العربی»، گزارش داده که ده‌ها معترض در ابوظبی دستگیر شده‌اند.
اخیرا نیز خبرهایی از ترور وزیر خارجه امارات منتشر شده بود که این خبر تکذیب شد. اگر این اخبار صحت نداشته باشند، به نظر می‌رسد قطر و امارات وارد یک جنگ رسانه‌ای شده‌اند. پیش از این حوادث برخی رسانه‌های وابسته به عربستان و امارات نیز خبر از کودتا در قطر داده بودند که از سوی دوحه به شدت تکذیب شد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 31 اردیبهشت 1399

آمریکا به روایت رئیس ‌مجلس نمایندگان آمریکا
نانسی پلوسی: مردم در سراسر آمریکا گرسنه و بیکارند
  ۱۳۹۹/۰۲/۲۹
وضعیت آمریکا زیر سایه شیوع ویروس کرونا روز به روز بدتر می‌شود، طوری که رئیس‌مجلس نمایندگان این کشور با اعلام اینکه «مردم در سراسر آمریکا گرسنه و بیکارند» خواستار اتحاد هر دو حزب برای مقابله با این بحران شد. آمریکا بدترین وضعیت را بین تمام کشورهای درگیر با این ویروس دارد و برخی منابع می‌گویند، کرونا بیکاری در آمریکا را به عدد 40 میلیون نفر رسانده است!
آخرین آمارها از شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان حاکی است تا عصر دوشنبه(دیروز) 4 میلیون و820 هزار نفر در سراسر جهان به این ویروس مبتلا شده و متاسفانه بیش از 317 هزار نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند. در آمریکا شمار فوتی‌ها همچنان تصاعدی است و دیروز شمار تلفات در این کشور91 هزار نفر را رد کرد. بسیاری از کارشناسان و رسانه‌های این کشور «دونالد ترامپ» را مقصر وضعیت موجود می‌دانند.
گزارش‌های متعدد می‌گویند «اقتصاد آمریکا در حال فروپاشی است» و شمار بیکاران نیز در این کشور به 40میلیون نفر رسیده که رقم بی‌سابقه‌ای است. به گفته «برنی سندر» سناتور برجسته دموکرات، «همه‌گیری کرونا هر روز راه‌هایی را که آمریکا از آن طریق فقرا و اقشار ضعیف را پشت سر می‌گذارد، پررنگ‌تر می‌کند. میلیون‌ها کارگر بدون حقوق مانده‌اند. نیمی از مردم ما چشمشان به حقوق هفتگی است و ۸۷ میلیون نفر یا بدون پوشش بیمه هستند یا بیمه ضعیفی دارند. با شیوع ویروس بسیاری از کسب‌وکارها و صنایع بزرگ و کوچک تعطیل و جمعیت انبوهی به بیکاران اضافه شده است».
دیروز رئیس‌مجلس نمایندگان آمریکا نیز با انتقاد از مدیریت دولت ترامپ در این بحران هشدار داده، مردم در سراسر آمریکا گرسنه و بیکار هستند و باید فکری برای این وضعیت شود: «ما زمان را از دست دادیم اما نباید از پا بایستیم مردم در سراسر آمریکا گرسنه هستند. گرسنگی صبر نمی‌شناسد. مردم در سراسر آمریکا بیکار هستند این موضوع صبر نمی‌شناسد. مردم نمی‌دانند چگونه باید اجاره خانه‌های خود را در سراسر کشور پرداخت کنند».
رئیس‌مجلس نمایندگان آمریکا که با شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس گفت‌و‌گو می‌کرد در ادامه با ‌اشاره به افزایش روزافزون آمار جان‌باختگان بر اثر کرونا، اتحاد دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان علیه این ویروس را خواستار شد:« حدود ۹۰ هزار آمریکایی به سبب وجود این ویروس وحشتناک، جان خود را از دست داده‌اند. ما اختلافاتمان هر چه که باشد باید در مبارزه با این دشمن جان و زندگی مردم آمریکا، به یکدیگر بپیوندیم. ۹۰ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند».
افزایش خودکشی
بیکاری و گرسنگی تنها مشکل آمریکا در شرایط شیوع کرونا نیست بلکه بر اساس گزارش‌ها این روزها مردم این کشور با مشکلات روانی نیز زیر سایه کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند. روزنامه «تاگس شاو» آلمان در گزارشی به تاثیرات روانی شیوع کرونا بر جامعه آمریکا پرداخته و نوشته: «انزوا، نگرانی درباره پول و یک احساس ضعف و بی‌قدرتی از زمان شیوع بحران کرونا زندگی روزمره بسیاری آمریکایی‌ها را در بر گرفته است. در این شرایط دانشمندان آمریکایی نگرانند که تعداد خودکشی‌ها و موارد سوء مصرف مواد مخدر در این کشور افزایش یابد». در بخشی از گزارش این رسانه آمده: «ویروس کرونا نه تنها زندگی آمریکایی‌ها را در معرض خطر قرار‌ داده بلکه تاثیرات زیادی روی سلامت روان انسان‌ها هم داشته است. به‌خصوص افرادی که پیش از این بحران هم از نظر روانی مشکل داشتند حالا در معرض آسیب‌های جدی‌تری قرار دارند. احساس ناامیدی و ترس این هفته‌ها در بسیاری از شهروندان آمریکایی وجود دارد. در برخی ایالات آمریکا از اواسط ماه مارس(اسفند) قواعد قرنطینه حاکم است. بیکاری گسترده در این کشور رکورد بالایی را به‌دست آورده است. همچنین احساس ناامنی و ترس از آن چیزی که در آینده قرار است اتفاق بیفتد وجود دارد».
75 هزار نفر دیگر خواهند مُرد
 این گزارش در ادامه می‌افزاید: «دانشمندان آمریکایی هشدار می‌دهند که در چند سال آینده تا 75 هزار آمریکایی دیگر یا از طریق مصرف الکل و مواد مخدر و یا خودکشی جان خود را از دست خواهند داد. رئیس‌ مرکز «رابرت گراهام» در واشنگتن که در یک بررسی درباره این موضوع مشارکت داشته است در این باره می‌گوید: «از دست دادن شغل و ترس‌های موجودیتی بیشتر از همه منجر به خودکشی می‌شود. عامل دوم انزوای عمیق اجتماعی است که چنین چیزی را با این وسعت نه در آمریکا و نه جای دیگری تجربه نکرده بودیم.»
 در ادامه این گزارش می‌خوانیم: «مشاوره‌های تلفنی و خطوط تلفن مربوط به موارد استرس شهروندان آمریکایی این روزها شاهد افزایش شدید تماس‌ها است.«نانسی لوبین»، از کارشناسان این خطوط تلفن بحران در این باره می‌گوید« در دوران کرونا همچنین افرادی که هیچ‌گونه فشار افسردگی ندارند هم دچار مشکل شده و تماس می‌گیرند. ما به صورت روزافزون شاهد افزایش تاثیرات قرنطینه هستیم. خشونت‌های خانگی حدود 48 درصد افزایش پیدا کرده است. سوءاستفاده‌های جنسی هم 44 درصد رشد داشته است».
رها کردن آمریکا
روزنامه آمریکایی یو اس‌ای تودی نیز در گزارشی به جنبه دیگری از تاثیر کرونا بر از دست رفتن اعتبار و حیثیت آمریکا پرداخته و نوشته «کشورها همکاری با آمریکا را رها می‌کنند». در بخشی از این تحلیل که به قلم «کریس مورفی» سناتور دموکرات ایالت «کنتیکت» با عنوان  «ترامپ در بحبوحه کرونا رئیس‌جمهور بزرگی برای چین بوده و نه آمریکا» آمده: «سیاست ترامپ در قبال چین بسان یک هدیه بسته‌بندی شده از طلا به پکن بوده و باعث شده فضایی برای تحکیم قدرت این کشور در داخل و خارج را فراهم کند و اکنون در حالی که ترامپ در صدد است تا توجه افکار عمومی از عدم موفقیت فاجعه‌بار در واکنش به مهار ویروس کرونا را از بین ببرد، او در حال گرم گرفتن با چین است. ترامپ امیدوار است هیچ کس متوجه نشود که او بهترین رئیس‌جمهور آمریکا در خدمت به منافع چین در تاریخ کوتاه آمریکا بوده است».


در واکنش به اهانت علیه ابومهدی المهندس
تسخیر دفتر شبکه تلویزیونی آل‌سعود توسط مردم عراق
صدها شهروند عراقی در اعتراض به هتاکی شبکه سعودی «ام بی‌سی» نسبت به شهید «ابومهدی المهندس» نایب‌رئیس‌سازمان حشد‌الشعبی، دفتر این شبکه را تصرف و آن را تعطیل کردند.
صدها معترض عراقی در واکنش به اقدام اخیر شبکه «ام بی‌سی»‌، که ابومهدی المهندس را تروریست خوانده بود، پس از اجتماع مقابل دفتر این شبکه سعودی، آن را تصرف کردند. به گزارش خبرگزاری فارس، معترضان عراقی با در دست داشتن پرچم این کشور و تصاویر شهید المهندس، شعارهایی علیه رژیم سعودی سر دادند.
معترضان همچنین، با نصب پلاکاردی بر سر دفتر این شبکه، روی آن نوشتند: «به دستور ملت، بسته شد».
المهندس به همراه سپهبد« قاسم سلیمانی » فرمانده سپاه قدس، و هشت نیروی مقاومت، 13 دی 1398 درفرودگاه بغداد بر اثر حمله هوایی آمریکا به شهادت رسیده‌اند.
 دو روز بعد پارلمان عراق نیز طرح اخراج نظامیان خارجی به ویژه تروریست‌های آمریکایی، از عراق را تصویب کرد. فراکسیون‌های سیاسی عراق در حال حاضر، از «مصطفی کاظمی» نخست‌وزیر جدید عراق، می‌خواهند که این مصوبه را هر چه سریعتر اجرایی کند.
درخواست اخراج 3 سفیر
 «هادی عا مری» دبیرکل سازمان «بدر» عراق، در واکنش به اقدام کشورهای کانادا، انگلیس و اتحادیه اروپا، در برافراشته پرچم همجنس‌گرایان بر سر در سفارت‌های خود در بغداد، سفیران آنها را دارای انحراف اخلاقی توصیف کرد و خواستار اخراج این سفیران از عراق شد.
به گزارش خبرگزاری فارس، عامری طی بیانیه‌ای اعلام کرد که چنین اقدامی، تحریک علیه قوانین عراق و تعدی به عرف‌های دینی و قوانین اسلامی به شمار می‌رود.
در بیانیه عامری آمده است: اقدام هیئت نمایندگی اتحادیه اروپا و دو سفارت انگلیس و کانادا در بغداد مبنی بر برافراشتن پرچم همجنس‌گرایان، کاری زشت و رفتاری حساب‌نشده بوده و با عرف و آداب و اخلاق جامعه عراقی در تضاد است.
وی افزود: در عین حال که ما این تجاوز به عقاید دینی و احکام اسلامی را محکوم می‌کنیم، از دولت عراق می‌خواهیم که فورا اقدام کند و این سه‌ سفیر دارای انحراف اخلاقی را اخراج کند. ضمن اینکه این اقدام آنها، در واقع تعدی آشکار به حرمت ماه مبارک [رمضان] و کم ارزش شمردن احساسات میلیون‌ها نفر نیز بوده است.


 افشاگری مهم «ماهاتیر محمد» علیه آمریکا
از فروش تجهیزات نظامی ناقص تا حملات 11 سپتامبر

تردید ماهاتیر محمد درباره تروریستی بودن حملات 11 سپتامبر - آفتاب ...
نخست‌وزیر پیشین مالزی در سخنانی فاش کرد، آمریکا جنگنده‌های «اف ۱۶» را ناقص کرده و به مالزی فروخته و این جنگنده‌ها فقط به درد برگزاری رزمایش می‌خورند..به غیر از رژیم صهیونیستی، اوضاع سایر کشورها هم همین است. او همچنین در انتساب حملات تروریستی به القاعده تشکیک کرد.
«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر پیشین مالزی و معمار «مالزی مدرن»، گفته: «مالزی پس از دریافت جنگنده‌های اف ۱۶ آمریکایی متوجه شد که واشنگتن جنگنده‌های مذکور را بدون کد‌های اساسی و برنامه کامل فروخته است» و این کشور نمی‌تواند از تمام قابلیت‌های جنگنده‌های مذکور از جمله قابلیت هجومی آن استفاده کند.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، او که با شبکه «الجزیره» مصاحبه می‌کرد، اضافه کرده که: «تنها فایده جنگنده‌های اف ۱۶ استفاده از آنها در رزمایش‌های نظامی است...آمریکا با تمام کشور‌های جهان به جز رژیم صهیونیستی با همین سیاست برخورد می‌کند.»
نخست‌وزیر پیشین مالزی در این مصاحبه همچنین به حملات ۱۱ سپتامبر 2001 (۲۰ شهریور ۱۳۸۰) نیز پرداخته و ادعای آمریکا مبنی بر انجام این عملیات به وسیله یک گروه تروریستی عربی را «مشکوک» دانست: «روش به کار گرفته شده در حملات ۱۱ سپتامبر کاملاً با حملات گروه‌های تروریستی عربی متفاوت است.»
البته این تشکیک‌ها از همان زمان حملات توسط برخی کارشناسان، که حتی بعضی از آنها غربی هستند، مطرح شده است. حتی برخی از آنان از دست داشتن دولت آمریکا یا رژیم صهیونیستی در این حملات یا جلوگیری نکردن تعمدی از وقوع حملات، به منظور بهره‌گیری‌های بعدی گفته‌اند. بعد از حملات 11 سپتامبر عراق و افغانستان
‌اشغال شد!
گفتنی است، «ماهاتیر محمد» حدوداً 95 ساله که طولانی‌ترین دوران نخست‌وزیری در مالزی و شاید درخشان‌ترین آنها را بر عهده داشته است، چندی پیش به دلایل سیاسی از سمت خود کناره‌گیری کرد، اما همچنان از تأثیرگذارترین چهره‌های مالزی است.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 30 اردیبهشت 1399


عربستان قراردادهای نظامی خود را به دلیل بحران مالی لغو می‌کند
   ۱۳۹۹/۰۲/۲۹

درخواست توقف فروش تسلیحات کانادایی به عربستان سعودی/تحلیل
روزنامه گاردین نوشته، به دنبال کاهش شدید قیمت نفت و آشفتگی اقتصادی جهان در پی شیوع کرونا، عربستان به عنوان پنجمین خریدار بزرگ سلاح در جهان مجبور خواهد شد قراردادهای جدید خرید سلاح را معلق و تنها به حفظ سلاح‌های موجود بسنده کند.
جنگ نفتی ریاض به بزرگ‌ترین حماقت محمد بن سلمان ولیعهد این کشور تبدیل شده است. چرا که این جنگ نفتی، درآمدهای ارزی عربستان را به شدت کاهش داده و همین مسئله برنامه‌های این کشور را تحت‌الشعاع قرار‌داده است. بسیاری از رسانه‌ها در گزارش‌های متعددی اعلام کرده‌اند که عربستان با آرزوهای خود باید خداحافظی کند و این کشور به یک بازیگر وام گیرنده تبدیل خواهد شد. جنگ افروزی در یمن، ولخرجی‌های آنچنانی در اروپا و باج‌های کلانی که بن سلمان به ترامپ و کشورهای غربی می‌دهد نیز، در بوجود آوردن چنین بحران اقتصادی در عربستان، نقش بسزایی داشته‌اند.
اکنون برخی کارشناسان معتقدند این بحران حتی باعث توقف قرارداد‌های نظامی این کشور با غربی‌ها شود. بنابر پیش‌بینی کارشناسان، به دنبال وخیم‌تر شدن بحران مالی عربستان، مقامات ریاض احتمالا مجبور شوند قراردادهای تسلیحاتی جدید را کنار بگذارند و همچنین خریدهای تسلیحاتی را که قبلاً درباره آنها توافق کرده‌اند، به تاخیر بیندازند. نویسنده روزنامه انگلیسی «گاردین» یکی از این کارشناسان است که در این باره نوشته:«تاخیر پیش‌بینی شده می‌تواند پیامدهای طولانی‌مدتی برای این کشور تحت حاکمیت محمد بن سلمان، که جنگ خونینی علیه همسایه خود به راه‌انداخته است، داشته باشد.» «بروس ریدل»، یکی از اعضای ارشد اتاق فکر «بروکینگز» مستقر در واشنگتن و همچنین مامور آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا نیز تاکید کرده: «شکی ندارم که این پایان یک دوره است. دوره داشتن پول نفت برای خلیج‌فارس به اتمام رسیده است. عربستان به دلیل فروپاشی بازار نفت و آشفتگی اقتصادی جهان با بحرانی بی‌سابقه برای تامین بودجه مواجه شده، زیرا شیوع کرونا تقاضا برای نفت را در آینده قابل پیش‌بینی کاهش داده است». سال گذشته عربستان ۶۲ میلیارد دلار برای خرید تسلیحات اختصاص داد که این کشور را در جایگاه پنجم کشورهایی قرار‌داد که بالاترین رقم‌ها را صرف خرید سلاح در جهان کردند. بنابر تحقیق موسسه بین‌المللی صلح استکهلم، گرچه این رقم در مقایسه با سال ۲۰۱۸ کمتر بود اما ۸ درصد سود ناخالص داخلی عربستان را شامل می‌شد، به این معنا که این کشور بخش بیشتری از ثروتش را برای خرید سلاح در مقایسه با آمریکا (۳.۴ درصد)، چین (۱.۹ درصد)، روسیه (۳.۹ درصد) و هند (۲.۴ درصد) هزینه کرده است. به نوشته گاردین، «برای دهه‌ها صرف چنین هزینه‌ای نفوذ سیاسی عربستان را تقویت کرده است». «اندرو فاینستاین»، کارشناس فساد و تجارت جهانی سلاح در همین خصوص گفته: «اگر عربستان با فاصله، یکی از بزرگترین خریداران سلاح نبود، احتمالاً از حمایت بدون انتقاد قدرت‌های غربی از آن خبری نبود. یکی از نتایج خرید سلاح این است که شما رابطه هم می‌خرید».  حالا بروس ریدل و کارشناسان دیگر بر این باورند که عربستان راهی ندارد جز آنکه برخی مخارج نظامی خود را به تعویق بیندازد و برخی را برای همیشه متوقف کند. «اندرو اسمیت» در سازمان «کارزار علیه تجارت سلاح» مستقر در لندن، گفته:« انتظار می‌رود آنها در کوتاه‌مدت تعدادی از خریدهای بزرگ را مثل خرید جت‌های جنگنده که انگلیس مدت مدیدی است درباره آنها مذاکره می‌کند، به تعویق بیندازند.» «جرالد فایراستاین»، سفیر سابق آمریکا در یمن هم معتقد است برای سعودی‌ها تاخیر یا لغو قراردادهای جدید خرید سلاح آسان است، اما دولت عربستان احتمالاً باید قراردادهای حفظ و نگهداری از سلاح‌ها را برای حفظ کارآیی آنها، نگه دارد.
 این کارشناس گفت: «زمانی را به یاد بیاورید که محمد بن سلمان به کاخ سفید آمده بود و ترامپ آن تصویر که فروش ۱۰۰ میلیارد دلاری را نشان می‌داد بالا گرفته بود. اما آن، همه‌اش خیال‌پردازی بود. اغلب آن موارد هرگز رخ نداد و (قرارداد آن‌ها) امضا نشد. فقط حرفی روی هوا بود.» به گفته بروس ریدل، برای اینکه عربستان بتواند بودجه خود را حفظ کند باید قیمت هر بشکه نفت ۸۵ دلار باقی بماند. این در حالی است که ریاض در حال از بین بردن ذخایر خود است و در ۵ سال گذشته ذخایر مالی این کشور از ۷۵۰ میلیارد دلار به ۵۰۰ میلیارد دلار رسیده است. عربستان اگرچه در ظاهر ولخرجی می‌کند، اما اخیراً برای تامین هزینه‌ها، مالیات را افزایش و بودجه را کاهش داد.

در ماه مبارک رمضان!
22 کشتی مواد غذایی و سوخت مردم یمن
همچنان در توقیف ائتلاف سعودی قرار دارد
ائتلاف سعودی در شرایط شیوع کرونا و روزه‌داری مردم یمن هم 22 کشتی حامل سوخت و مواد غذایی این کشور را همچنان در توقیف خود نگه داشته است.
شروع ماه مبارک رمضان و شیوع ویروس کشنده کرونا نیز باعث نشده تا آل‌سعود از حجم حملات خود به یمن بکاهد و یا محاصره ظالمانه این کشور را پایان دهد. مردم یمن در شرایط طبیعی نیز به دلیل فقر توان تامین مایحتاج اولیه خود را ندارند. شروع جنگ و تجاوز عربستان به این کشور اوضاع را بسیار وخیم کرده و اکنون شیوع ویروس کرونا نیز مزید بر علت شده است. اما پادشاه سعودی که خود را خادمین حرمین شریفین می‌داند، حتی به دلیل ماه مبارک رمضان نیز حاضر به کاهش محاصره خود علیه مردم یمن نشده است!
یک مقام دولت یمن در استان الحدیده خبر داده نیروهای متجاوز ائتلاف سعودی همچنان 22 کشتی حامل مشتقات نفتی و مواد غذایی را در بندر «جیزان» (غرب یمن) در توقیف نگاه داشته‌اند. این منبع در گفت‌وگو با شبکه المسیره گفته‌که کشتی‌های توقیفی حامل بیش از نیم میلیون تن بنزین، دیزل و مازوت و بیش از هشت هزار تن گاز و 10 هزار تن آرد و
9 هزار تن برنج هستند.
از سوی دیگر، شبکه المسیره یمن از حملات موشکی و توپخانه‌ای سنگین ائتلاف سعودی به چند روستا در منطقه الظاهر در استان صعده در این کشور خبر داده است. هنوز جزئیات بیشتری درباره تعداد تلفات این حملات گزارش نشده است. این درحالی است که نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن روز یکشنبه پیشروی و حمله گسترده شبه‌نظامیان ائتلاف متجاوز سعودی در دو جبهه «الضباب» و «بیر باشا» در استان تعز در جنوب غرب یمن را ناکام گذاشتند.
خبر دیگر اینکه، یک هفته پس از آغاز موج جدیدی از درگیری نظامی میان متحدان عربستان و متحدان امارات در جنوب یمن،‌ ریاض اعلام کرده تهدید دریایی در خلیج عدن هنوز وجود دارد. ائتلاف سعودی به جزئیات بیشتری ‌اشاره نکرده ‌اما روز یکشنبه منابع خبری گزارش کردند که شورای انتقالی جنوب تعدادی از قایق‌های نیروهای وابسته به دولت‌ هادی را در ساحل عدن توقیف کرده‌ و حتی درخواست عربستان برای آزاد کردن این قایق‌ها را رد کرده‌اند.
از یک هفته گذشته شبه‌نظامیان وابسته به گروه «شورای انتقالی جنوب» (متحد امارات) به مواضع نیروهای دولت «عبدربه منصور‌هادی» رئیس‌جمهور مستعفی یمن که مقیم ریاض است، در جزیره سقطری و قبل از آن در استان عدن حمله کرده بودند. یکشنبه شب تلویزیون الاخباریه عربستان به نقل از ائتلاف سعودی اعلام کرد که شورای انتقالی مانع فعالیت گارد مرزی یمن و انجام مأموریت‌های آن شده و به درخواست‌ها برای ادامه یافتن کار گارد ساحلی پاسخ نداده است.


حمله همزمان طالبان و آمریکا به مردم و دولت افغانستان

چرا هدف اصلی طالبان به جای اشغالگران کشتار غیرنظامیان بی دفاع است ...
همزمان با افزایش حملات لفظی طالبان و آمریکا علیه مقامات دولت کابل، انفجار بمب در استان «غزنی» افغانستان، جان هفت غیر نظامی را گرفت و 40 مجروح بر جای گذاشت.
اتهام زنی و سرزنش طالبان و آمریکا علیه مقامات کابل، ادامه دارد؛ «ذبیح الله مجاهد» سخنگوی طالبان در گفت‌و‌گو با شفقنا، مدعی شد که دولت کابل با داعش همکاری می‌کند و از آمریکا خواست در این باره تحقیق کند. ذبیح الله مجاهد تا کنون دولت افغانستان را دست‌نشانده آمریکا می‌خواند!
«زلمای خلیل‌زاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان، هم «‌اشرف غنی» و «عبدالله عبدالله» را به باد انتقاد گرفت و از آنها خواست ‌اشتباهات گذشته را تکرار نکنند. همزمان با اتهام‌زنی‌های مذکور علیه مقامات، انفجار بمب در استان «غزنی»، جان هفت غیر نظامی را گرفت و 40 زخمی بر جای گذاشت. طالبان مسئولیت این انفجار را به عهده گرفت.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 30 اردیبهشت 1399کرونا امارت دوبی و ابوظبی را به جان هم انداخت
  ۱۳۹۹/۰۲/۲۸

دور جدید حملات امارات به مغرب؛ ابعاد تنش و بحران فزاینده در روابط ...
منابع خبری فاش کردند اختلافات حاکمان امارت دوبی با امارت ابوظبی به خاطر سیاست‌های جنگ افروزانه و دخالت‌های ابوظبی در کشورهای دیگر بالا گرفته و «بن زاید» ولیعهد ابوظبی با سوءاستفاده از بحران کرونا به دنبال زیر سلطه بردن امارت دوبی است.
امارات از هفت امارت تشکیل شده که هر امارتی را یک حاکم اداره می‌کند. ابوظبی به عنوان پایتخت سیاسی و دوبی به عنوان امارت اقتصادی مهم‌ترین امارت‌های این کشور هستند. با این حال در چند سال اخیر «محمد بن زاید» ولیعهد ابوظبی به دنبال گسترش نفوذ خود در دوبی نیز بوده است. حالا شیوع ویروس‌کرونا باعث شده تا او تلاش‌های خود در این مسیر را بیشتر کند.
پایگاه «امارات لیکس» در گزارشی به بررسی همین اختلافات پرداخته و نوشته: «دفتر اطلاع‌رسانی دولت امارت دوبی با انتشار توئیتی به سرعت وجود هرگونه مذاکره در حال حاضر با امارت ابوظبی را برای کسب حمایت اقتصادی صندوق «مبادله» رد کرد. این صندوق مالی و سرمایه‌گذاری وابسته به امارت ابوظبی است.» برخی خبرگزاری‌ها اعلام کرده بودند که صندوق «مبادله» وابسته به ابوظبی به دنبال سرمایه‌گذاری در دوبی است.
تکذیب سریع مذاکره امارت دبی با ابوظبی در این خصوص بیانگر شدت اختلافات غیرعلنی بین سران دو امارت یعنی محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی و محمد بن راشد حاکم دوبی است که همواره از سیاست ابوظبی در دخالت در دیگر کشورها و جنگ‌های خارجی و تاثیر منفی آن بر اقتصاد امارات انتقاد کرده است.
در سایه شیوع ویروس کرونا، ابوظبی در تلاش برای باج خواهی از امارت دوبی است. ابوظبی تلاش می‌کند که هرگونه حمایت مالی خود برای نجات امارت دوبی از زیان‌های سنگین ناشی از شیوع ویروس کرونا را به دستیابی به دارایی‌های حیاتی یا ادغام بخش‌های مالی (در امارت دوبی) مشروط کند زیرا این امر، راه را به روی صندوق مبادله ابوظبی برای توسعه فعالیت‌های خود در امارت دوبی باز خواهد کرد.
فعالیت بسیاری از بخش‌های اقتصادی دوبی تقریباً در طول شیوع کرونا متوقف شده است و این امارت با شدیدترین رکود اقتصادی خود از زمان بحران بدهی سال 2009 میلادی روبه رو است.
دوبی از ثروت نفتی ابوظبی برای کاستن از تبعات منفی شیوع ویروس کرونا برخوردار نیست. ابوظبی درپی بحران سال 2009 میلادی وامی دولتی به ارزش 10 میلیارد دلار برای حمایت از دوبی به این امارت داد که بعدا تمدید شد. دوبی همچنین اوراق قرضه‌ای به مبلغ 10 میلیارد دلار برای بانک مرکزی امارات صادر کرد. سه منبع آگاه به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که به احتمال زیاد صندوق «مبادله» نقشی اصلی را در هرگونه توافقنامه بین دولت‌های امارت دوبی و ابوظبی بازی کند. نفوذ سیاسی ابوظبی در دوبی از زمان حمایت مالی خود در جریان بحران مالی سال 2009 میلادی آغاز شد. آمریکا رها ‌سازی داعش در سوریه را کلید زد

ترامپ از پشت به کردهای سوری خنجر زد؛ عرب ها درس بگیرند! - شبکه ...
آمریکا که پیش از این تلاش می‌کرد فرار داعشی‌ها از زندان‌های شبه نظامیان کرد را، با توجه شرایط این زندان‌ها‌، امری حتمی جلوه دهد و از این طریق، فرار داعشی‌ها را زمینه ‌سازی کند، فراری دادن این زندانیان را آغاز کرد.
جمعه گذشته بود که «دانیل اودنیل» بازرس کل وزارت دفاع آمریکا(پنتاگون)، مدعی شد که آمریکا به زندان‌های شبه نظامیان کرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» در استان حسکه دسترسی ندارد. این در حالی است که کردهای مسلح کاملا تحت نفوذ آمریکا قرار دارند و حتی از این کشور حقوق می‌گیرند. اودنیل همچنین، مدعی شده بود که این زندان‌ها شرایط حفاظتی لازم را ندارند و به همین خاطر، ممکن است عناصر داعش که در این زندان‌ها به سرمی‌برند، فرار کنند. همزمان با آن‌، اعلام شد که حدود 10 هزار زندانی داعشی در زندان‌های شبه نظامیان کرد محبوس هستند.
در پی انتشار این خبر، کارشناسان با اعلام اینکه آمریکا اکنون به حضور داعش در سوریه و عراق، به شدت نیاز دارد، احتمال دادند که به زودی رها‌سازی زندانیان داعش توسط آمریکا کلید بخورد. در ارتباط با نیاز کاخ سفید به داعش همین‌اشاره کافی است که دیروز «گابریل صوما» مشاور رئیس‌جمهور آمریکا، گفت که «مصطفی کاظمی» نخست‌وزیر جدید عراق، به دلیل خطری که از جانب داعش و جود دارد، اجازه نخواهد داد که نیروهای آمریکایی از عراق خارج شوند.
در هر حال، آمریکا که بر شبه نظامیان کرد سوریه کاملا نفوذ دارد و کردهای مسلح شرق فرات بدون اجازه آمریکا، اقدامی نمی‌کنند، دیروز به کردها برای فراری دادن داعشی‌ها از زندان، چراغ سبز نشان داد. به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، شبه نظامیان کرد دیروز هفت داعشی را از زندان «الهول» در استان «حسکه سوریه فراری دادند و این احتمال وجود دارد که طی روزهای آتی شمار بیشتری از عناصر زندانی داعش فرار کنند. عملیات «شیرهای جزیره» علیه داعش در غرب عراق

آغاز عملیات جدید الحشدالشعبی و ارتش عراق علیه داعش - خبرگزاری دانشجو
نیروهای ارتش و حشدالشعبی عراق عملیات گسترده‌ای را برای تعقیب عناصر داعش در مناطق بیابانی و مرزی غرب این کشور با نام «عملیات شیران جزیره» آغاز کردند.
نیروهای مسلح عراق صبح دیروز عملیات موسوم به «عملیات شیران الجزیره» را در مناطق صحرایی موسوم به «الجزیره» آغاز کردند. این منطقه بیابانی از شمال استان الانبار تا جنوب استان نینوا‌، غرب استان صلاح الدین تا مرز‌های سوریه امتداد دارد. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، هدف از این عملیات، پیگرد عناصر داعش و نابودی آنها اعلام شده است.
خبر دیگر اینکه، پارلمان عراق اقدام برخی از سفارتخانه‌های غربی در به ‌اهتزاز درآوردن پرچم همجنس‌بازان در بغداد را محکوم کرد و از وزارت خارجه عراق خواست با این اقدام برخورد کند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 29 اردیبهشت 1399
در دیدار با سران حشدالشعبی
نخست‌وزیر جدید عراق: من خادم حشدالشعبی هستم
   ۱۳۹۹/۰۲/۲۷

وقتی نخست وزیر عراق لباس حشد الشعبی را پوشید | مصطفی الکاظمی ...

نخست‌وزیر عراق در دیدار با رئیس‌سازمان حشد‌الشعبی، حفاظت از این سازمان را یک وظیفه دانست و گفت: من خادم حشدالشعبی هستم.
«مصطفی کاظمی» دیروز به دیدار «فالح الفیاض» در ساختمان حشدالشعبی(بسیج مردمی) رفت و با وی در ارتباط با شرایط سیاسی و امنیتی جاری گفت وگو کرد.  نخست‌وزیر عراق در این دیدار، لباس رزمندگان حشد را به تن کرد و طی سخنانی اظهار داشت: «حفاظت از حشدالشعبی یک وظیفه است و من خادم آن هستم.»
دیدار مذکور در شرایط حساس کنونی‌، برای محافل سیاسی آمریکا و غرب این پیام را دارد که دولت جدید حشد‌الشعبی را یک نیروی وابسته به دولت می‌داند و هرگز تحت فشار غرب، آن را منحل نخواهد کرد.
حمایت بالگردهای ناشناس از داعش
یک نماینده پارلمان عراق و عضو کمیسیون امنیت ملی اعلام کرد‌، مدتی است که هواپیماها و بالگردهای ناشناس در مناطق حضور داعش فرود می‌آیند و رفت و آمد می‌کنند. «جاسم الجباره» دیروز از فرود هواپیماهای باری و بالگردهای ناشناس در مناطق حضور تروریست‌های داعش در استان‌های صلاح‌الدین، نینوا و دیاله خبر داد و از دولت عراق خواست هرچه سریع‌تر هویت این پرنده‌ها را مشخص کند. الجباره تأکید کرد که افراد محلی بارها فرود این بالگردها را دیده‌اند، اما هویت سرنشینان بالگردها و اینکه وابسته به کدام کشورها هستند، مشخص نیست. به گفته وی، جاهایی که این هواپیماها و بالگردها فرود می‌آیند، مناطق حضور تروریست‌های داعش است.
به گزارش خبرگزاری فارس، این نماینده پارلمان گفت، ماجرای فوق، حمایت کشورهای غربی به ویژه آمریکا، از تروریست‌های داعش در سال ۲۰۱۴ را در اذهان زنده می‌کند. او باید مشخص شود چه طرفی به تروریست‌ها سلاح می‌رساند.  پنجشنبه گذشته نیز چند تروریست داعشی که توسط ارتش در منطقه بیابانی سوریه دستگیر شده بودند، اعتراف کرده‌اند که حملات تروریستی خود در سوریه را با هماهنگی نظامیان آمریکایی انجام می‌داده‌اند.  خبر دیگر اینکه، در عراق گروه جدیدی تحت نام «سرایا ثورة العشرین الثانیة» با انتشار ویدئویی از حمله به یک کاروان ارتش آمریکا در استان بابل، اعلام موجودیت کرد. این گروه، سومین گروه جدیدالتاسیس مقاومت اسلامی عراق است که طی ماه‌های اخیر اعلام موجودیت کرده ند.


 تلاش آمریکا برای اختلاف‌افکنی بین حزب‌الله و دولت 

انگلیس حزب‌الله لبنان را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد - ایرنا

نماینده جمهوری‌خواه مجلس سنای آمریکا، به این بهانه که لبنان را حزب‌الله کنترل می‌کند، طرحی ارائه داده که خواستار قطع کمک دولت این کشور به لبنان است. طرحی که به نظر برای ایجاد شکاف در فضای سیاسی بین حزب‌الله و دولت لبنان تهیه شده است.
به دنبال تروریستی خواندن شاخه سیاسی حزب‌الله لبنان توسط دولت آلمان، دولت لبنان اما از حزب‌الله به عنوان یک گروه رسمی فعال در این کشور حمایت کرد. پس از آن نیز اقدامات علیه مقاومت لبنان پایان نیافت و با فشار آمریکا و رژیمِ آپارتایدِ صهیونیستی سازمان ملل که باید در کشمکش‌های بین‌المللی میان‌دار باشد، در جهت فشارها و خواسته‌های آنان، خواستار خلع صلاح حزب‌الله شد. حالا برنامه بعدی گویا سیاست تفرقه‌اندازی بین دولت لبنان و حزب‌الله، با فشار بر دولت این کشور است.
نمایندگان جمهوری‌خواه در کنگره آمریکا به دنبال قطع کمک این کشور به لبنان هستند.

وحشت رسانه‌های صهیونیست از شروع انتفاضه جدید در کرانه باختری

در آستانه روز قدس/ وحشت سرویس امنیتی رژیم صهیونیستی از احتمال ...
رسانه‌های عبری زبان هشدار می‌دهند شیوع ویروس کرونا و پیامدهای اقتصادی آن در کنار پیامدهای الحاق کرانه باختری می‌تواند باعث فوران خشم فلسطینی‌ها و شروع انتفاضه جدیدی شود.
رژیم صهیونیستی همواره از شروع انتفاضه‌ای دیگر در فلسطین وحشت دارد. به هین دلیل تمام رفتارهای خود را به گونه‌ای مدیریت کرده که از وقوع یک انتفاضه دیگر جلوگیری کند. اما شیوع ویروس کرونا در کنار طرح معامله قرن و دیگر طرح‌های‌اشغالگرانه باعث شده تا رسانه‌های رژیم صهیونیستی نسبت به وقوع یک انتفاضه دیگر هشدار دهند ایسنا در این باره، به نقل از روزنامه رأی الیوم نوشته، به رغم اینکه کرانه باختری کاملاً از کرونا تأثیر نپذیرفته اما، مسئولان امنیتی و رسانه‌ها به رژیم صهیونیستی نسبت به عواقب بحران اقتصادی هشدار داده‌اند. این مسئولان می‌گویند که احتمالا این تحولات در سایه اظهارات بنیامین نتانیاهو درباره الحاق کرانه باختری، به انتفاضه خشونت‌آمیزی منجر شود که ثبات دولت محمود عباس، رئیس‌تشکیلات خودگردان فلسطین را از بین خواهد برد.
یکی از افسران سازمان اطلاعات رژیم صهیونیستی نیز گفته: «عاملی که طی دو سال اخیر فلسطینی‌ها را به اعتراضات واداشته عامل اقتصادی بوده است، اما بعد از انتقال سفارت آمریکا به قدس و کشته شدن تعداد زیادی از فلسطینی‌ها در غزه طی راهپیمایی بازگشت یا زمان اعتصاب غذای اسرا، فلسطینی‌ها از تشدید وضعیت امنیتی خودداری کردند.» به نوشته رای الیوم به رغم اینکه تعداد مبتلایان به کرونا در میان فلسطینی‌ها‌اندک است و تنها ۳۷۵ مبتلا داشته‌اند، اما آسیب‌های اقتصادی این ویروس علیه تشکیلات خودگردان فلسطین خطرناک است و موجب نگرانی مسئولان دستگاه امنیت رژیم صهیونیستی می‌شود.
هشدار تشکیلات خودگردان
از سوی دیگر، «محمد‌اشتیه»، نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرده کادر رهبری فلسطین یک تصمیم تاریخی و تعیین‌کننده را برای مقابله با تصمیم الحاق کرانه باختری در صورتی که دولت جدید رژیم‌اشغالگر صهیونیستی آن را اعلام کند، اتخاذ خواهد کرد: «رئیس‌ابوزمان (محمود عباس) روز شنبه آینده نشست رهبران فلسطینی را برای اتخاذ تصمیم لازم به منظور مقابله با اعلام الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری و اجرای این تصمیم ریاست خواهد کرد...هدف این اقدام اسرائیل نابود کردن احتمال و امکان تشکیل کشور مستقل و دارای حاکمیت فلسطین است. اما هیچ فلسطینی این مسئله را نمی‌پذیرد و بر این اساس، رهبری فلسطین در مقابل یک تصمیم تعیین‌کننده و تاریخی قرار دارد که در صورت اعلام رسمی الحاق کرانه باختری اتخاذ خواهد شد».
بر اساس طرح پیشنهادی از سوی ترامپ معروف به معامله قرن، قرار است بخش زیادی از کرانه باختری به اراضی‌اشغالی ملحق شود، همچنین قدس‌اشغالی به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی شناخته می‌شود. این طرح کاملا صهیونیستی ترامپ با مخالفت کشورهای منطقه و حتی اروپا همراه شده است. عبدالله دوم پادشاه اردن نیز درباره تبعات الحاق کرانه باختری به اراضی‌اشغالی هشدار داده است.
تهدید پمپئو علیه دیوان لاهه
خبر دیگر اینکه، «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا دیوان کیفری بین‌المللی را به‌خاطر آنچه «تحقیقات غیرقانونی» درباره جنایات جنگی رژیم صهیونیستی نامید، مورد تهدید قرار‌داد. پمپئو روز جمعه در بیانیه‌ای که در پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا منتشر شد، ادعا کرد: «دادگاه کیفری بین‌المللی یک بدنه سیاسی است نه یک نهاد قضایی. این حقیقت تلخ دوباره از سوی این دیوان که در تلاش است علیه اسرائیل تشکیل پرونده دهد، به تأیید رسیده است».
وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه نوشت: «ما فلسطین را به عنوان کشوری مستقل به رسمیت نمی‌شناسیم، بنابراین آنها فاقد صلاحیت برای عضویت کامل و مشارکت در سازمان‌های بین‌المللی، نهادها یا نشست‌ها، به عنوان یک کشور هستند». پمپئو افزود: «آمریکا بار دیگر بر اعتراض تمام‌قد خود از هرگونه تحقیقات غیرقانونی دیوان کیفری بین‌المللی تأکید می‌کند. اگر این دیوان به این مسیر ادامه دهد، عواقبی را بر آن اعمال خواهیم کرد».
اوایل هفته گذشته گروهی متشکل از ۶۹ سناتور و ۲۶۲ عضو مجلس نمایندگان آمریکا با ارسال نامه‌ای به پمپئو، از او خواستند تا دیوان لاهه را به توقف تحقیقات خود درخصوص آمریکا و رژیم صهیونیستی وادار کند. اخیرا دیوان کیفری بین‌المللی (لاهه) از تحقیق درباره «جنایات جنگی» در سرزمین‌های‌اشغالی فلسطین خبر داد.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 28 اردیبهشت 1399


در میان سکوت جامعه جهانی
حملات دیوانه وار آل سعود به مردم روزه دار یمن
/مأرب و جوف در یک روز 20 بار بمباران شد 
۱۳۹۹/۰۲/۲۷
ائتلاف آمریکایی- سعودی در ایام ماه مبارک رمضان، دیوانه وار مشغول بمباران مردم روزه دار یمن در دو استان شمالی یمن است.
عربستان و امارات بیش از پنج سال است که مشغول کشتار مردم یمن است. شیوع ویروس کرونا در کشورهای مختلف باعث شده تا بسیاری از درگیری‌ها متوقف شود اما عربستان از این قاعده مستثنی بوده و مردم بی‌گناه یمن را در ماه مبارک رمضان هم همچنان هدف قرار می‌دهد. در جدیدترین حملات استان‌های شمالی مورد تهاجم آل‌سعود قرار گرفته است.
ایسنا در این باره، به نقل از خبرگزاری یمنی «سبأ» نوشته، یک منبع امنیتی اعلام کرده که، جنگنده‌های ائتلاف عربی ۱۵ مرتبه به دو منطقه مجزر و مدغل در شمال غرب استان مأرب واقع در شمال شرق یمن حمله کرده‌اند....ائتلاف سعودی پنج مرتبه هم استان الجوف در مرزهای مشترک با عربستان را هدف گرفت. پیش از این یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح یمن وابسته به انصارالله اعلام کرده بود، ائتلاف سعودی طی هفته گذشته بیش از ۱۰ عملیات هجومی و ۲۵۸ حمله هوایی انجام داده و از ماه میلادی گذشته عملیات هجومی و هوایی این ائتلاف که به طور یکجانبه آتش بس اعلام کرده! تا به امروز به بیش از ۸۶ عملیات هجومی و تلاش برای نفوذ و بیش از 1068 حمله هوایی رسیده است.
خبر دیگر اینکه، «محمد علی الحوثی»عضو شورای عالی سیاسی جنبش انصارالله و رئیس‌کمیته عالی انقلابی یمن در واکنش به اتهام‌زنی واشنگتن درباره عدم همکاری انصارالله با سازمان ملل درخصوص نفت‌کش صافر، تأکید کرده که گفته‌های وزارت خارجه آمریکا تنها گمانه‌زنی است. الحوثی در حساب توئیتری خود نوشته: «انصارالله در سند راه‌حل فراگیر برای پایان دادن به جنگ که به سازمان ملل ارائه شد، پیشنهاد اعزام تیم فنی تحت نظارت سازمان ملل برای ارزیابی اوضاع نفت‌کش صافر، اجرای تعمیرات اولیه و ارائه توصیه‌های فنی لازم جهت تعمیر و نگهداری این کشتی مطرح شد». او افزود که این پیشنهاد شامل توافق بر سر توصیه‌های تیم فنی درخصوص طرح استخراج نفت از نفتش‌کش به روشی ایمن و پمپاژ مجدد آن به این کشتی بود. وزارت خارجه آمریکا شنبه گذشته انصارالله را به همکاری با سازمان ملل و اعطای اجازه برای تعمیر و نگهداری نفت‌کش صافر فراخوانده و گفته بود که انصارالله مسئول هر گونه نشت نفت از این نفت‌کش و آسیب‌های انسانی و زیست‌محیطی آن خواهد بود! نفت‌کش صافر از چهار سال پیش در بندر رأس عیسی در الحدیده لنگر‌انداخته و حاوی بیش از یک میلیون بشکه نفت سبک مأرب است. شرکت نفت دولت صنعا پیش از این گفته بود که ائتلاف سعودی مانع دسترسی به نفت‌کش صافر و اجرای اقدامات مربوط به تعمیر و نگهداری آن شده است. فاجعه تمام عیار در انتظار آمریکا شمار تلفات کرونا به مرز 100 هزار تن رسید!

رکورد تلفات کرونا در نیویورک | خبرگزاری صدا و سیما
مدیریت بحران کرونا در آمریکا از کنترل دولت «دونالد ترامپ» خارج شده و تعداد مبتلایان و فوتی‌های این ویروس در آمریکا، به صورت تصاعدی در حال افزایش است، طوری که پیش‌بینی می‌شود تا کمتر از دو هفته دیگر، شمار فوتی‌ها از 100 هزار نفر فراتر خواهد رفت.
مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان روز به روز بیشتر می‌شود بر اساس داده‌های وبگاه «ورلد امتر» تا عصر دیروز تعداد مبتلایان از چهار میلیون و 645 هزار نفر فراتر رفته و شمار فوتی‌ها نیز به 309 هزار نفر رسیده است.
 در آمریکا شمار مبتلایان و فوتی‌ها با شیبی بسیار تند در حال افزایش است و به نظر می‌رسد فاجعه‌ای تمام عیار در این کشور رخ داده و بحران به طور کامل از کنترل دولت ترامپ خارج شده است. تا عصر دیروز بر اساس داده‌ها، شمار مبتلایان به کرونا در آمریکا به یک میلیون و 484 هزار نفر رسیده و شمار فوتی‌ها نیز از 88 هزار نفر فراتر رفته است. «رابرت ردفیلد» رئیس‌مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها در آمریکا پیش‌بینی کرده است که تلفات آمریکا بر اثر بیماری کرونا تا اول ژوئن(12 خرداد) به بیش از 100 هزار نفر خواهد رسید. ردفیلد جمعه گذشته در توئیتی با‌اشاره به اینکه روند پیش‌بینی مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در آمریکا همچنان رو به افزایش است، نوشت:« آمار مرگ و میر ناشی از بیماری کرونا در آمریکا تا اول ماه ژوئن به بیش از 100 هزار نفر خواهد رسید». به نوشته پایگاه «پالیتیکو»، اولین بار است که رد فیلد به وضوح به مرگ 100 هزار نفر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا‌اشاره می‌کند.پالیتیکو در ادامه نوشت، این پیش‌بینی در حالی انجام شد که دولت ترامپ، همچنان راهبرد باز‌گشایی اقتصادی را در پیش‌ گرفته است. ترامپ روز جمعه در کنفرانس خبری خود در کاخ سفید بار دیگر گفت قصد ندارد کشور را به دلیل کووید-19 برای پنج سال بسته نگه دارد. علاوه‌بر این، پیش‌بینی دیگری نیز ارائه شده مبنی بر اینکه در صورتی که هیچ اقدامی برای مقابله با این ویروس در آمریکا انجام نشود، بیش از دو میلیون آمریکایی کشته خواهند شد.
ساعت مرگ!
ساعت بزرگی که بر بالای میدان «تایمز» در نیویورک نصب شده و شمار مرگ و میرها بر اثر ابتلا به بیماری «کووید-۱۹» (بیماری کروناویروس ۲۰۱۹) را نشان می‌دهد، «ساعت مرگ ترامپ» لقب گرفته است. «یوجین جارکی»، فیلمساز و سازنده این ساعت، از آن جهت نام فوق را برای این ساعت برگزیده که معتقد است مرگ و میرهای ناشی از ابتلا به این بیماری، حاصل سهل‌انگاری ترامپ در جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در این کشور است.در حال حاضر که شمار فوتی‌های ناشی از این بیماری در آمریکا به 88 هزار نفر رسیده است این ساعت قاعدتاً باید همین عدد را نشان بدهد. زیر شمارگری که آمار فوتی‌های ناشی از بیماری کووید-۱۹ را نشان می‌دهد، نوشته شده است: «برآورد مرگ و میرهای ناشی از کووید-۱۹ به دلیل سهل‌انگاری ترامپ».رسانه‌های آمریکا نوشته‌اند ساعت ساخته‌شده توسط جارکی از «ساعت بدهی ملی آمریکا» الگوبرداری شده که از سال ۱۹۸۹ به این سو، رقم کل استقراض آمریکا را نشان می‌دهد.
تصویب بسته 3 تریلیون دلاری
بعد از تصویب نزدیک به سه تریلیون دلار بسته حمایتی کنگره برای حمایت از اقتصاد آمریکا و انتشار خبر استقراض سه تریلیون دلار از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا برای مدیریت اقتصاد بحران زده این کشور، حالا خبر رسیده مجلس نمایندگان آمریکا بار دیگر یک بسته حمایتی سه تریلیون دلاری را علیرغم مخالفت ترامپ تصویب کرده است. دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا طرح بسته حمایتی سه تریلیون دلاری را با وجود اینکه ترامپ تهدید به وتو کرده بود، به تصویب رساندند، اما جمهوری‌خواهان همچنان با این طرح مخالفت می‌کنند. به نوشته روزنامه «واشنگتن پست»، کاخ سفید و جمهوری‌خواهان سنا از این اقدام انتقاد کردند و گفتند این طرح را کنار خواهند گذاشت، «نانسی پلوسی»، رئیس‌دموکرات مجلس نمایندگان درباره این طرح گفت: این لایحه از سوی دموکرات‌ها بدون مشورت با جمهوری خواهان تدوین شده است و بنابراین احتمال رد آن از سوی مجلس سنا می‌رود.14دموکرات در مجلس نمایندگان، با این قانون مخالفت کردند و یک جمهوری‌خواه نیز به آن رأی موافق داد. این طرح با 208 رأی موافق و 199 رأی مخالف به تصویب رسید. اوایل هفته گذشته، کاخ سفید رسماً تهدید کرد که اگر این بسته به تصویب برسد، آن را وتو خواهد کرد.«میچ مک‌کانل» و دیگر جمهوری‌خواهان ضمن مخالفت با این قانون گفته‌اند که آنها می‌خواهند نتیجه یک بسته حمایتی تریلیون دلاری دیگر را ابتدا مشاهده کنند و بعد این طرح را تصویب کنند. نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 28 اردیبهشت 1399

مداخله بی‌سابقه سازمان ملل در امور داخلی لبنان
گوترش: حزب‌الله خلع سلاح شود!
۱۳۹۹/۰۲/۲۶
شورای امنیت سازمان ملل در اقدامی عجیب و مداخله‌جویانه خواستار خلع سلاح همه گروه‌های مسلح لبنان از جمله حزب‌الله شد! حزب‌الله در دولت و مجلس لبنان نمایندگانی دارد و قانونا بخش مهمی از حاکمیت این کشور است.
سازمان ملل که بسیاری اوقات در جنگ‌های خونین، طرف‌هایِ جنایت‌کار را تنها به «خویشتن‌داری» دعوت می‌کند، حالا طبق خواسته‌های رژیم آپارتایدِ صهیونیستی و دولت پوپولیستیِ آمریکا یک حزب رسمی که در کشور لبنان و تحت حمایت دولت آن فعال است را محکوم کرده و خواستار خلع سلاح آن شده است!
چندی پیش به یک باره آلمان خلاف سیاست‌های پیشین خود شاخه سیاسی حزب‌الله را غیرقانونی و تروریستی خواند، در پی آن آمریکا در سازمان ملل شروع کرد به فشار آوردن به این سازمان که علیه حزب‌الله اقدام کند. به گزارش فارس از روزنامه «جروزالم‌پست»، نماینده آمریکا در سازمان ملل، با تأکید بر لزوم تقویت نیروهای «یونیفیل» در مرز لبنان و فلسطین اشغالی، از سازمان ملل خواست حزب‌الله را خلع سلاح کند!
همزمان با این فشارهای هماهنگ، به گزارش خبرگزاری تسنیم از «الجزیره»، شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز طی اقدامی غیر معمول، با تأکید بر لزوم اجرای قطعنامه ۱۵۵۹ خواستار خلع سلاح همه گروه‌های مسلح لبنان، از جمله حزب‌الله شد. افزون بر آن، روزنامه «جروزالم پست» مدعی شده که «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل از دولت و ارتش لبنان خواسته تا اقدام به خلع سلاح حزب‌الله کنند. دبیرکل سازمان ملل گفته: «از دولت و نیروهای مسلح لبنان می‌خواهم تا همه تدابیر لازم را برای جلوگیری از دستیابی حزب‌الله و سایر گروه‌های مسلح این کشور به سلاح به کار گیرند.»
اخباری که گفته شد این پرسش را بار دیگر پررنگ می‌کند که آیا سازمان ملل واقعاً یک نهاد بین‌المللی است یا ارگان رسمیِ و داخلیِ کشورهای خاصی چون آمریکا است؟ آیا سازمان ملل در نزاع‌های بین‌المللی واقعاً می‌خواهد جایگاهِ بالادستیِ خود را حفظ کند یا در عمل به نفع یک طرف (آمریکا و هم‌پیمانانش) خودش نیز وارد نزاع‌ها شود؟


طرح خطرناک آمریکا برای فراری دادن 10 هزار داعشی
طرح خطرناک آمریکا برای فراری دادن 10 هزار داعشی | بلاغ نیوز
بر اساس گزارش یک منبع عراقی، وزارت دفاع آمریکا(پنتاگون) آزاد ‌سازی حدود 10 هزار تکفیری عضو داعش از زندان‌های شبه نظامیان کرد در شمال شرق سوریه را زمینه ‌سازی می‌کند.
«پنتاگون» در حال زمینه ‌سازی برای توجیه فرار عناصر گروه تروریستی داعش از زندان‌های شبه نظامیان کُرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» است و علاوه‌بر آن، قصد دارد که دست تکفیری‌ها را برای اقدامات تروریستی در سوریه و عراق باز بگذارد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، پایگاه خبری «بغداد الیوم» ضمن اعلام خبر بالا، در این باره توضیح داد، «شان اودنیل» بازرس کل وزارت دفاع آمریکا، در مورد فرار ناگهانی و دستجمعی 10 هزار عضو داعش از زندان‌های نیروهای دموکراتیک سوریه(شبه نظامیان کرد) حرف زد، تا افکار عمومی را برای چنین اتفاقی آماده کند.
سایت «دیفنس وان» در مورد شمار داعشی‌های در بند شبه نظامیان کُرد، گزارش داد: کردها هم اکنون 2000 جنگجوی خارجی و حدود 8000 جنگجوی سوری و عراقی عضو داعش را در بازداشت خود دارند.
این گزارش مدعی شده است: نیروهای آمریکایی از زمان عقب‌نشینی از شمال شرقی سوریه، دیگر نتوانسته‌اند به زندان‌ها برای ارزیابی میزان خطرناک بودن وضعیت، دسترسی داشته باشند. همان طور که مشاهده می‌شود، این مقام آمریکایی با اظهارات فوق، می‌خواهد فرار داعشی‌ها را زمینه ‌سازی کند و آمریکا را از اتهام مشارکت در این آزاد ‌سازی برهاند. این در حالی است که شبه نظامیان کرد در حال حاضر بدون اجازه آمریکا، به هیچ کاری دست نمی‌زنند.
دیفنس وان در گزارش خود، مدعی شد: شورش مداوم و تلاش برای فرار در سطح‌اندک، بیانگر خطر موجود است و هیچ استحکاماتی نیز برای تامین امنیت اطراف بازداشتگاه‌ها وجود ندارد.
تاکنون شماری از سیاستمداران، مسئولان و تحلیلگران عراقی با اشاره به تحرکات جدید عناصر گروه تروریستی داعش در عراق و حملات مکرر آنها، تاکید کرده‌اند که آمریکا می‌خواهد با فعال ‌سازی دوباره عناصر داعش، به دولت عراق برای ادامه حضور نیروهای آمریکایی در این کشور، فشار وارد کند.
عناصر داعش: از آمریکا دستور می‌گرفتیم
سه تکفیری عضو داعش پس از دستگیر شدن، اعتراف کردند که عملیات تروریستی خود را با هماهنگی آمریکا انجام می‌داده‌اند. ارتش سوریه اخیرا طی عملیاتی در منطقه «البادیه»، موفق شد سه تروریست داعشی را به هلاکت برساند و سه تن را نیز دستگیر کند.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، این سه تروریست گفتند که عملیات تروریستی خود را با هماهنگی نظامیان آمریکایی مستقر در منطقه« التنف»(شرق سوریه) انجام می‌دادند. این تروریست‌ها همچنین اعتراف کردند که نیرو‌های آمریکایی به آنها آموزش داده و تسلیحات لازم برای حملات تروریستی را نیز در اختیار آنها قرار‌داده‌اند
یکی از تروریست‌ها ی دستگیر شده اعتراف کرد: نیرو‌های دموکراتیک سوریه و نظامیان آمریکایی در برخی مواقع، ما را برای انجام عملیات تروریستی همراهی می‌کردند. در یک عملیات تروریستی که از «رقه» به سمت« دیرالزور» حرکت می‌کردیم، چند خودروی آمریکایی و شماری از کردها وابسته به نیرو‌های دموکراتیک سوریه محافظ ما بودند. علاوه‌بر آنها، تعدادی بالگرد‌های آمریکایی هم بر فراز ما پرواز می‌کردند.
حمایت آمریکا از تروریست‌ها در سوریه و عراق موضوع جدیدی نیست؛ قبلا هم منابع متعددی از حمایت تسلیحاتی و لجستیکی آمریکا از تروریست‌ها خبر داده بودند. نظامیان اشغالگر آمریکا در سوریه علاوه‌بر حمایت تسلیحاتی از تروریست‌ها، به آنها آموزش نیز می‌دهند و در برخی موارد، از بالگرد‌های خود برای جا به جایی آنها استفاده می‌کنند.
محکومیت شدید شبکه سعودی
پارلمان عراق توهین شبکه سعودی «ام بی‌سی» به شهید «ابومهدی المهندس» معاون سابق «حشدالشعبی»‌،را شدیدا محکوم کرد. شبکه تلویزیونی «ام بی‌سی» ابومهدی را تروریست خوانده بود.  کمیسیون ارتباطات و اطلاع‌رسانی پارلمان عراق با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «این شبکه طی سال‌های گذشته، به روش‌های مختلف، به شخصیت‌های عراقی اهانت کرده و بالا‌خره، کار را به جایی رسانده است که به یک شخصیت ملی و مبارز‌ی مانند شهید حاج أبو مهدی المهندس هم اتهام می‌زند».
این کمیسیون تأکید کرد که اگر شبکه سعودی ام بی‌سی به خاطر این بی‌ادبی، معذرت‌خواهی نکند، باید دفتر این شبکه بسته شود.
المهندس به همراه سپهبد حال «قاسم سلیمانی» فرمانده سپاه قدس سپاه، و هشت همرزم دیگر خود، بامداد جمعه 13 دی ماه 1398 در حمله جنگنده‌های آمریکایی در فرودگاه بغداد به شهادت رسیدند.
در این میان،«فالح الفیاض» رئیس‌سازمان حشد‌الشعبی (بسیج مردمی) عراق، هم از شبکه ام بی‌سی به دلیل توهین به المهندس، شکایت کرد.
خبر دیگر از عراق اینکه حملات حشدالشعبی علیه عناصر داعش در برخی استان‌ها و مناطق عراق ادامه دارد.
پایان حمایت ائتلاف سعودی-آمریکایی از رئیس‌جمهور فراری یمن
تاریخ مصرف «منصور‌هادی» هم تمام شد
ظاهرا به دلیل مشکلات شدید مالی عربستان اما احتمالا، به دلیل «پایان تاریخ مصرف»، خبر رسیده ائتلاف سعودی و آمریکایی، توقف حمایت‌ها از «منصور‌هادی» رئیس‌جمهور فراری یمن را به وی ابلاغ کرده‌اند. دلیل اعلامیِ عربستان برای مداخله نظامی در یمن «حمایت از دولت منصور‌هادی» بود!
انقلابیون یمن همچنان به پیشروی خود در مناطق مختلف این کشور ادامه می‌دهند و شهرها و مراکز بیشتری را از دست اشغالگران سعودی آزاد می‌کنند. در جدیدترین عملیات خبر رسیده‌، چند موضع استراتژیک در مرکز یمن به دست انقلابیون آزاد شده است. مرکز اطلاع‌رسانی «الاعلام الحربی» یمن بامداد دیروز اعلام کرد ارتش یمن و کمیته‌های مردمی این کشور چند موضع نظامی استراتژیک مشرف بر «سوق قانیه» (بازار قانیه) را در شرق استان «البیضا» (مرکز یمن) آزاد کرده‌اند. شبکه «المیادین» نیز با انتشار فیلمی از کاربران یمنی گزارش کرده که ارتش یمن موفق شده، در این اقدام، اسلحه‌‌ها و مهمات نیروهای دولت مستعفی را به غنیمت بگیرد، چندین خودروی نیروهای وابسته به «عبد ربه منصور‌هادی» رئیس‌دولت مستعفی را از کار بیندازد و چند پایگاه نظامی آنها را به آتش بکشد.
پایان حمایت عربستان از منصور‌هادی
همزمان با لنتشار اخبار این شکست‌های پی‌در‌پیِ سعودی و متحدانش، خبر رسیده که عربستان پشت منصور‌هادی، رئیس‌جمهور مستعفی و فراری یمن را خالی کرد. این خبر پس از آن منتشر می‌شود بین نیروهای وابسته به امارات و عربستان در جنوب یمن درگیری‌های گسترده‌ای به وجود آمد. برخی منابع می‌گویند بحران مالی عربستان باعث شده تا ریاض به دنبال پایان حمایت از دولت فراری منصور‌هادی باشد. روزنامه مصری «عربی ۲۱» به نقل از یک مقام مسئول یمنی گزارش داده که، مقامات عربستان پایان حمایت از مقامات دولت مستعفی یمن را که مقیم این کشور هستند، ابلاغ کرده‌اند. بر اساس این گزارش، مقامات سعودی، مسئولان و کارمندان در ریاست‌جمهوری، نخست‌وزیری و تعدادی از وزارتخانه‌های دولت مستعفی را در جریان این تصمیم قرار‌داده است. در ادامه این گزارش آمده:« در سندی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده به اطلاع مقامات و کارمندان یمنی (وابسته به دولت مستعفی) مقیم در ریاض رسیده شده که آخرین موعد حمایت مالی عربستان از آنها پایان ماه جاری میلادی خواهد بود و هر کسی قصد ادامه سکونت در ریاض را پس از این تاریخ دارد باید با هزینه شخصی خود این کار را انجام دهد». این تصمیم عربستان پس از آن اتخاذ شده که این کشور اخیرا و به دنبال کاهش شدید قیمت نفت، به یک سلسله اقداماتی ریاضتی برای جبران کسری بودجه دست زده است. برخی کارشناسان نیز معتقدند، شکست‌های پی‌در‌پی منصور‌هادی، ادامه حمایت‌ها از او برای ائتلاف آمریکایی-سعودی را مقرون به صرفه نکرده و در واقع، تاریخ مصرف او نیز به شکلی پایان یافته است.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 27 اردیبهشت 1399


اف بی‌آی ناخواسته از نقش مقام سعودی در حملات 11 سپتامبر پرده برداشت
  ۱۳۹۹/۰۲/۲۴

مخطئ من یظن أنّ تسریب FBI اسم المسؤول السعودی مساعد الجراح "غیر ...
پلیس فدرال آمریکا (اف بی‌آی) به طور ناخواسته هویت یک مقام سفارت سعودی در واشنگتن را که مظنون به حمایت از عاملان حادثه 11 سپتامبر است، منتشر کرد.
پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) ناخواسته یکی از حساس‌ترین اسرار دولت آمریکا درباره حادثه ۱۱ سپتامبر را افشا کرد. راز فاش شده هویت یک مقام سفارت عربستان سعودی در واشنگتن است، که ماموران اف‌بی‌آی می‌گویند او به طور مستقیم از دو عامل القاعده در جریان این حادثه حمایت کرده است. این اطلاعات از سوی یک مقام ارشد اف‌بی‌آی در پاسخ به دادخواست خانواده‌های قربانیان حادثه 11 سپتامبر‌، بیان شد. بنابر اطلاعات فاش شده، این مسئول سعودی، «احمد الجراح» است؛ او رایزن فرهنگی عربستان در واشنگتن بین سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۰ بوده است. به گفته یک سخنگوی خانواده‌های قربانیان حادثه ۱۱ سپتامبر، این اظهارات نشان می‌دهد که اف بی‌آی می‌داند بین هواپیماربایان و سفارت عربستان در واشنگتن ارتباط وجود داشته است.
 به گزارش فارس، این افشاگری به صورت ناخواسته انجام شده است و به نظر می‌رسد سؤالاتی را درباره ارتباط احتمالی عربستان با این حادثه تروریستی احیا کند. این مسئله همچنین تلاش‌های غیرعادی مقامات ارشد دولت«دونالد ترامپ» در ماه‌های اخیر برای جلوگیری از عمومی شدن اسناد داخلی در ارتباط با این حادثه را بیش از پیش آشکار خواهد کرد.
«برت ایگِلسون» سخنگوی خانواده‌های قربانیان که پدر خود را در این حادثه از دست داده، در همین ارتباط گفت: «این نشان می‌دهد لاپوشانی کاملی درخصوص مشارکت سعودی از سوی دولت انجام شده است». دولت عربستان مرتباً هر گونه ارتباط با حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ در آمریکا را رد کرده است. به گفته کارشناسان، در صورت قطعی شدن نقش عربستان در عملیات 11 سپتامبر، مقامات وقت آمریکا در سال 2001 نیز که دوست نزدیک سعودی‌ها بوده‌اند، نیز در مظن اتهام قرار می‌گیرند و بالاخره، همه می‌فهمند که مقامات آمریکایی حملات 11 سپتامبر را مهندسی کرده‌اند.


 شهادت و جراحت 5 کودک فلسطینی
بر اثر تیراندازی صهیونیست‌ها در کرانه باختری

شهادت یک فلسطینی در اثر جراحت های قبلی
تک‌تیراندازان صهیونیست با تیراندازی به سوی کودکان فلسطینی در کرانه باختری، یک کودک را شهید و چهار نفر دیگر را نیز زخمی کردند.
دیروز تک تیر اندازان صهیونیست کودکان فلسطینی ساکن اردوگاه «الفوار» در جنوب شهر «الخلیل » را هدف قرار دادند. طبق گزارش فارس، کودکان از ناحیه سینه، شکم و زانو هدف تک‌تیراندازان اشغالگر قرار گرفته‌اند.  وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد، «زید فضل قیسیه» (۱۵ ساله) توسط نظامیان صهیونیست ، از ناحیه سر هدف گلوله جنگی قرار گرفت و به شهات رسید. از میان چهار کودک مجروح نیز دو کودک از ناحیه سر هدف  قرار گرفتند. از سوی دیگر، رسانه‌های رژیم صهیونیستی از عملیاتی با استفاده از سلاح سرد و گرم در ورودی یک بیمارستان در تل‌آویو خبر دادند. در این عملیات که در ورودی بیمارستان «تل هشومیر» تل‌آویو رخ داد یک نگهبان صهیونیست زخمی شد. کانال ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد، فردی با سلاح سرد این نگهبان صهیونیست را زخمی کرده و هویت وی مشخص نیست.  هنوز درباره نوع این عملیات یا عوامل پشت پرده آن خبری مخابره نشده است.  سه‌شنبه نیز یک نظامی صهیونیست در روستان «یعبد» در کرانه باختری بر اثر پرتاب سنگ فلسطینی‌ها کشته شد. از سوی دیگر، دیده‌بان حقوق بشر اروپا-مدیترانه اعلام کرد نیروهای رژیم صهیونیستی دست به مجازات دسته جمعی ساکنان شهرک یعبد در شمال کرانه باختری زده و ساکنان این شهرک را گروگان گرفته‌اند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، دیده‌بان حقوق بشر اروپا-مدیترانه در بیانیه‌ای اعلام کرد،ارتش اسرائیل به شهرک یعبد در شمال استان جنین حمله کرده و مرتکب نقض‌هایی همه‌جانبه شده که در چارچوب سیاست مجازات دسته‌جمعی به موجب قوانین بین المللی است. این نهاد حقوق بشری اروپایی اعلام کرد، نیروهای اسرائیلی مرتکب نقض‌هایی از جمله استفاده مفرط از زور، ترساندن ساکنان، تخریب ساختمان‌ها، بدرفتاری و بازداشت شده‌اند. براساس آمار اولیه نیروهای اسرائیلی ۲۶ غیرنظامی از جمله دو زن و شش کودک را بازداشت کرده‌اند. سه تن نیز به ضرب گلوله زخمی شده‌اند. ده‌ها تن نیز به دلیل گاز اشک آور دچار خفگی شده‌اند.


 غارت نفت، ایجاد پایگاه و تجزیه سوریه
علت تحرکات بی‌سابقه آمریکا در حسکه

آمریکا برای اولین بار صادرکننده خالص نفت شد |
نظامیان تروریست آمریکایی با هدف تسلط بر چاه‌های نفت، ایجاد پایگاه‌های جدید و تجزیه سوریه، بر تحرکات خود در شمال و شرق سوریه به شدت افزودند.
مرکز موسوم به «دیدبان حقوق بشر سوریه» دیروز گزارش داد‌، نیروهای آمریکایی همچنان به صورت بی‌وقفه در حال تثبیت و تقویت حضور خود در منطقه شرق فرات هستند.
این مرکز افزود، انتقال تجهیزات نظامی و لجستیکی به پایگاهای آمریکا در استان‌های «حسکه» و «دیرالزور» همچنان ادامه دارد. به گفته کارشناسان، آمریکا قصد دارد بر چاه‌های نفت منطقه مسلط شود و از طریق حمایت از شبه نظامیان کرد، بخش شرق فرات را از خاک سوریه تجزیه کند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 25 اردیبهشت 1399
وعده‌های اقتصادی آمریکا و انگلیس به کاظمی با هدف قبضه کردن عراق 
۱۳۹۹/۰۲/۲۳

وعده‌های اقتصادی آمریکا و انگلیس به الکاظمی - مشرق نیوز
آمریکا و انگلیس علیرغم اینکه شاهد بوده‌اند «مصطفی کاظمی» با حمایت جریان‌های ضدآمریکایی و ضد غربی به نخست‌وزیری رسیده است، تلاش خود را برای نزدیک شدن به وی و تسلط مجدد بر عراق، آغاز کرده‌اند.
در حالی که هنوز کاظمی در تکاپوی استقرار در ساختمان نخست وزیری و سر و سامان دادن به امور خود و کابینه‌اش است، مقامات آمریکایی و انگلیسی در تماس‌ها و تبریکات خود به کاظمی، چنان پیش دستی کردند و چنان با او گرم گرفتند که گویی فرد مورد نظر آنها به نخست‌وزیری عراق رسیده و این اتفاق، برای واشنگتن و لندن، یک پیروزی بزرگ بوده است!
مصطفی کاظمی پنجشنبه گذشته (۱۸ اردیبهشت) از پارلمان عراق رأی اعتماد گرفته است و ۱۵ وزیر از بین ۲۰ وزیر او نیز موفق به کسب رأی اعتماد شده‌اند.
آمریکا
به گزارش ایسنا، دولت عراق با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا، دیروز با نخست‌وزیر عراق تلفنی گفت‌وگو کرد.
بر اساس این بیانیه، رئیس‌جمهوری آمریکا آغاز به کار کاظمی به عنوان نخست‌وزیر عراق را به وی تبریک گفت و مدعی شد: عراق کشوری قوی و مهم است و نقشی محوری در دستیابی به ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی دارد.
ترامپ ادعا کرد که آمریکا در صدد ارائه کمک‌های اقتصادی ضروری به عراق با هدف حمایت از اقتصاد این کشور است.
طبق بیانیه فوق، کاظمی و رئیس‌جمهوری آمریکا درخصوص همکاری برای مبارزه با کرونا و افزایش سرمایه‌گذاری اقتصادی میان دو کشور توافق کردند.
انگلیس
دفتر نخست‌وزیری عراق همچنین اعلام کرد، «دومینیک راب» وزیر خارجه انگلیس، دیروز با کاظمی تلفنی گفت‌ وگو کرد. وزیر خارجه انگلیس گفت که کشورش از دولت جدید عراق حمایت سیاسی، اقتصادی و امنیتی خواهد کرد.
 به گزارش خبرگزاری فارس، راب انتخاب کاظمی به نخست‌وزیری عراق را به وی تبریک گفت و اظهار داشت که لندن به دنبال تقویت روابط با بغداد در همه زمینه‌ها از جمله مقابله با تروریسم و کرونا است. کاظمی هم از وزیر خارجه انگلیس خواست به عراق سفر کند.
علاوه‌بر تماس وزیر خارجه انگلیس با کاظمی، سفارت انگلیس در بغداد نیز طی بیانیه‌ای اعلام کرد‌، از نخست‌وزیر جدید عراق و مردم این کشور حمایت می‌کند. سفارت انگلیس در این بیانیه، مثل وزیر خارجه این کشور، مدعی شد که لندن به عراق در مبارزه با کرونا کمک خواهد کرد. این ادعا در حالی صورت می‌گیرد که عراق در مبارزه با کرونا، بسیار موفق‌تر از انگلیس بوده است!
دیگر تحولات سیاسی
نخست‌وزیر عراق، « عبدالکریم خلف» سخنگوی نیروهای مسلح این کشور، که از فرماندهان بسیار نزدیک به شهید «ابومهدی المهندس» بوده است، را کنار گذاشت.
علاوه‌بر آن، دفتر نخست‌وزیر عراق با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که «عبدالفتاح سیسی» رئیس‌جمهور مصر، با کاظمی تماس تلفنی برقرار کرد و انتصاب وی و کسب رای اعتماد به دولتش را به او تبریک گفت.
کاظمی نیز از رئیس‌جمهوری مصر جهت سفر به بغداد به منظور رایزنی درخصوص همکاری اقتصادی و امنیتی مشترک، دعوت به عمل آورد.
در همین حال، « سعد الکعبی» تحلیلگر عراقی، درباره پروژه آمریکا با هدف تسلط مجدد بر عراق و روی کار آوردن شخصیت‌های حامی آمریکا برای اداره عراق، هشدار داد.
به گزار ش مهر، وی افزود: آمریکا از اهرم و برگه داعش نتوانست بهره ببرد و این حربه شکست خورده است؛ به همین خاطر، آمریکا برای تسلط بر عراق، به اقدام سیاسی روی خواهد آورد.سلاح استراتژیک جدید کره شمالی
زیر دریایی 3000 تنی مجهز به موشک بالستیک است

سلاح جدید استراتژیک کیم جونگ اون به زودی رونمایی می‌شود | اعتمادآنلاین
مقام‌های اطلاعاتی کره جنوبی و آمریکا اعلام کردند، سلاح جدید استراتژیک کره شمالی که رهبری این کشور اواخر سال گذشته میلادی به آن‌اشاره کرده بود، یک زیردریاییِ غول پیکر حامل موشک بالستیک است که به زودی رونمایی می‌شود.
رهبر کره شمالی در آخرین روزهای سال گذشته میلادی از ساخت یک «سلاح استراتژیک» خبر داده و دشمنانش را نگران و کنجکاوکرده بود. حالا اعلام شده سلاح جدید کره شمالی یک زیر دریایی ۳۰۰۰ تنی مجهز به موشک‌های بالستیک است. چنین برآوردی بر مبنای برخی نشانه‌ها از جمله آزمایش استقرار زیر آبی این موشک‌ها در نزدیکی استان «هامگیونگ جنوبی» در کره شمالی مطرح شده است.
ایسنا در این باره به نقل از روزنامه «دانگ آیلبو» نوشته، یکی از منابع نظامی کره جنوبی روز دوشنبه اعلام کرد،‌ سلاح جدید استراتژیک کره به نظر‌اشاره به روش‌های جدید انفجار اتمی و ظرفیت‌هایی دارد که هنوز رونمایی نشده است. این یک زیردریایی جدید است که می‌تواند 3 موشک بالستیک را حمل کند.
گفتنی است، چنانکه برخی کارشناسان یادآور می‌شوند، «کیم جونگ اون»، رهبری کره شمالی، با بی‌نتیجه ماندن مذاکرات اتمی با آمریکا، می‌خواهد روی هویت اتمی کشورش تأکید کند و همچنین نشان دهد موشک‌های بالستیکی دارد که ممکن است برای حمله اتمی به واشنگتن و نیویورک و همچنین هدف قرار‌دادن نیروهای آمریکایی در کره‌جنوبی و ژاپن و یا زدن پایگاه آمریکا در گوآم استفاده
کند.
«کیم» حالا با رونمایی محتمل از زیردریاییِ 3000 تنی خود هم بر فعالیت اتمی و بالستیک کشورش و هم بر گسترده شدن این فعالیت‌ها پس از مذاکرات با آمریکا تأکید می‌کند. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا بسیار بر مذاکرات سال 2018 -2019 خود با کره می‌بالید، مذاکراتی که ثمرش گسترده‌تر شدن فعالیت‌های تسلیحاتی کره است. به نظر می‌رسد تا زمانی که مذاکره برای آمریکا به معنی امتیاز گرفتن صرف باشد و کره شمالی تنها عنصر هویتی خود را همین تسلیحات بداند، هیچ گفت‌وگویی به نتیجه نخواهد رسید.در میان تعریف و تمجیدهای ترامپ از خود
 شمار تلفات کرونا در آمریکا از 81 هزار نفر عبور کرد!

تلفات کرونا در آمریکا به 14 نفر رسید
در حالی که شمار فوتی‌های کرونا در آمریکا از 81 هزار نفر هم فراتر رفته، ترامپ کماکان به تعریف و تمجید از مدیریت دولت خود در این بحران مشغول است و در جدیدترین مورد مدعی شده «ما پیشرفت بزرگی به دست آورده ایم». او پیش از این نیز گفته بود، دنیا در ماجرای مدیریت کرونا به آمریکا به عنوان یک الگو می‌نگرد!
بر اساس داده‌های وبگاه ورلد امتر تا عصر دیروز(سه شنبه) 4 میلیون و 272 هزار نفر در سراسر جهان به این ویروس مبتلا شده و 287 هزار نفر نیز متاسفانه فوت کرده‌اند. کماکان نزدیک به یک سوم تعداد مبتلایان و فوتی‌ها به آمریکا تعلق دارد و در این کشور زیر سایر مدیریت فاجعه‌بار دولت ترامپ تا کنون بیش از 81 هزار نفر به دلیل ابتلا به کرونا فوت کرده‌اند.
کرونا به داخل کاخ سفید نیز رسوخ کرده و به دنبال ابتلای دو دستیار ارشد ترامپ، به همه افرادی که وارد دفاتر اجرایی رئیس‌جمهور آمریکا می‌شوند، دستور داده شده که از ماسک استفاده کنند. هفته‌ها سهل‌انگاری و دروغ‌پردازی در حالی که جهان در تکاپوی ایجاد آمادگی برای مقابله با کرونا بود، موجب شده بسیاری «ترامپ» را به دلیل مرگ هزاران آمریکایی و قرار گرفتن این کشور در صدر جدول تعداد مبتلایان و قربانیان در جهان مقصر بدانند. ترامپ در روزهای ابتدایی شیوع این ویروس در آمریکا، آن را «فریبکاری دموکرات‌ها» می‌خواند. چند روز بعد و در حالی که تعداد مبتلایان به کرونا در آمریکا دو رقمی شد، او مدعی شد که دولتش کاملا شیوع کرونا را تحت کنترل دارد و فقط یک نفر که از چین آمده به این ویروس مبتلاست! با گذشت چند روز و در حالی که شمار مبتلایان رو به افزایش گذاشته بود گفت که این ویروس به زودی ناپدید می‌شود!
این روزها نیز ترامپ به طور مرتب از تدابیر و عملکرد «فوق‌العاده» خود در مهار کرونا سخن می‌گوید و این در حالی است که این کشور همچنان در آمار مبتلایان و فوتی‌ها در رتبه نخست جهانی قرار دارد. ترامپ روز دوشنبه نیز اعلام کرد «پیشرفت بزرگی» در کشورش در زمینه مقابله با کرونا حاصل می‌شود. رئیس‌جمهور آمریکا در توئیتی نوشت: «آمار کرونا بسیار بهتر به نظر می‌رسد و تقریبا در همه جا در حال کاهش است. پیشرفت بزرگی در حال انجام است. واکنش ما به کرونا به جز در رسانه‌های اخبار جعلی بسیار معتبر تلقی می‌شود. آنها رویکردی خفت‌بار به آمریکا دارند».

کرونای عمدی!
سی ان ان در گزارش دیگری نوشته «برخی زندانیان آمریکایی عمدا کرونا می‌گیرند تا از زندان آزاد شوند طبق گفته پلیس شهر لس‌آنجلس زندانیانی در ایالت کالیفرنیای آمریکا، تلاش می‌کنند با استفاده از لیوان‌ها به طور مشترک، خود را به ویروس کرونا مبتلا کنند تا بدین منظور خود و دیگران را از زندان آزاد کنند. به گزارش فارس، کلانتر شهر لس آنجلس در این باره گفته: «این موضوع ما را آزار می‌دهد که افرادی چنین بلایی را به عمد سر خود می‌آورند تا ما را مجبور کنند، زندانیان بیشتری را از زندان آزاد کنیم. که البته ما این کار را نخواهیم کرد». بر اساس گفته کلانتر شهر لس‌آنجلس بیش از 350 زندانی در این بخش تست کرونای مثبت
داشته‌اند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 24 اردیبهشت 1399


تشکیل گروه تروریستی جدید در شمال سوریه
طرح از آمریکا، پول با عربستان
  ۱۳۹۹/۰۲/۲۳

آمریکا و عربستان یک گروه مسلح جدید تشکیل می‌دهند
یک روزنامه چاپ ترکیه فاش کرد، آمریکا و عربستان قصد دارند با ادغام دو گروه مسلح کُرد در شمال سوریه، یک گروه تروریستی جدید تشکیل دهند.
تحرکات آمریکا در شمال و شرق سوریه بسیار گسترده شده است، به طوری که کارشناسان می‌گویند، واشنگتن به این منطقه نگاه راهبردی دارد و می‌خواهد برای نیروهایش در آنجا، تعدادی پایگاه و دژ همیشگی ایجاد کند. آمریکا در همین چارچوب، طی هفته‌های اخیر سلاح‌ها و تجهیزات زیادی را وارد دو استان سوری «حسکه» و «دیرالزور» کرده است و تنها همین دو روز قبل، حدود 300 کامیون حامل تجهیزات نظامی آمریکایی به این مناطق وارد شده‌اند.
به گزارش خبرگزاری فارس، روزنامه «خبر ترک» چاپ ترکیه، فاش کرد که آمریکا قصد دارد یک گروه مسلح جدید در شمال سوریه تشکیل دهد.
بر اساس گزارش این روزنامه، پس از 21 روز نشست‌های مستمر، آمریکا گروه‌های کُردی موسوم به «جنبش جامعه دموکرات» و «شورای ملی کُرد» را متقاعد کرده است که در هم ادغام شوند. جنبش جامعه دموکرات تحت سیطره پ.ک.ک قرار دارد و شورای ملی نیز عضو ائتلاف معارضان دولت سوریه است.
در این توطئه جدید آمریکا‌، رژیم عربستان نقش حامی مالی را دارد و این رژیم همین اول کار، دست به جیب شد و هفته گذشته120 میلیون دلار به حزب کارگران کردستان کمک کرده است.
خبر ترک ادامه داد، بر اساس اطلاعاتی که از شمال سوریه به دست مسئولان این روزنامه رسیده است، عربستان سعودی به مدت سه سال، 520 میلیون دلار برای این طرح هزینه خواهد کرد و 200 میلیون دلار دیگر نیز، صرف هزینه‌های جانبی این طرح خواهد شد.
به گزارش این روزنامه، در مرحله نخست قرار است که این گروه نظامی از 120 هزار نفر به همراه 600 نفر دیگر تشکیل شود. این 600 نفر، از یگانی هستند که آمریکا آنها را «مبارزه با تروریسم» می‌نامد و شاید مستشاران نظامی جدیدی نیز به این منطقه بیایند.
در گزارشی که وزارت دفاع آمریکا(پنتاگون) هفته گذشته به «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور این کشور‌، ارائه کرده است، پنتاگون 10 هزار نفر را در شمال سوریه جذب کرده و تحت حمایت خود قرار ‌داده است. ورود 17 هزار تروریست مسلح به لیبی توسط ترکیه!
ترکیه ۱۱ هزار فرد مسلح را برای جنگ در لیبی به خدمت گرفت
سخنگوی نیروهای تحت امر حفتر می‌گوید ترکیه در خلال جنگ لیبی ۱۷ هزار تروریست مسلح را از سوریه به این کشور منتقل کرده است.
«احمد المسماری»، سخنگوی نیروهای شورشی موسوم به ارتش ملی لیبی که تحت امرِ ژنرال بازنشسته «خلیفه حفتر» است، در نشست خبری خود، با‌اشاره به اعزام 17 تروریست‌ از سوریه به لیبی برای حمایت از دولت وفاق ملی به نخست‌وزیری «فائز السراج» توسط آنکارا، گفته نیروهای ارتش ملی پایگاه هوایی «معیتیقه» واقع در طرابلس، پایتخت لیبی، را با موشک هدف قرار‌دادند، زیرا این پایگاه به تهدیدی برای کل منطقه و غیرنظامیان اطراف طرابلس تبدیل شده بود.
ایسنا در این باره به نقل از سایت «روسیا الیوم» نوشته، مسماری تأکید کرده، پایگاه معیتیقه به پایگاه نظامی هوایی برای‌اشغالگری ترکیه بدل شده بود.... بیانیه پنج جانبه که کشورهای مصر، امارات، یونان، فرانسه و قبرس صادر کردند به منزله به رسمیت شناختن بین‌المللی مشروعیت ارتش ملی لیبی و تأکیدی بر محوریت نقش این ارتش در مبارزه با تروریسم است.
اما از سوی دیگر دبیرکل سازمان ملل متحد، که دولت وفاق ملی را به رسمیت می‌شناسد، حملات نیروهای وابسته به حفتر علیه غیرنظامیان و فرودگاه معتیقه را به شدت محکوم و بر توقف خشونت در این کشور تأکید کرد. همچنین به گزارش فارس از «آناتولی»، «حامی آکسوی»، سخنگوی وزارت خارجه ترکیه، حامی اصلی دولت وفاق، با محور شرارت خواندن پنج کشوری که علیه سیاست‌های آنکارا در شرق مدیترانه و لیبی بیانیه صادر کردند، این بیانیه را بیانگر نفاق این کشورها دانست.
گفتنی است، جنگ در لیبی دو جبهه اصلی دارد، یکی دولت وفاق ملی است و دیگری نیروهای خلیفه حفتر، اولی حمایت ترکیه، قطر و... را دارد و دومی حمایت امارات، مصر و... در این میان نقش ترکیه و امارات در این رویارویی پررنگ‌تر است. ترکیه برای حمایت از دولت وفاق ملی تروریست از سوریه به لیبی می‌فرستد و امارات با حملات پهپادی و حمایت تسلیحاتی از حفتر غیرنظامیان را به کشتن می‌دهد. از این رو، این جنگ طرفِ چندان پاک‌دستی ندارد و قربانی زیاده‌خواهی‌های طرفین مردم لیبی هستند. نباید نقش ناتو در به وجود آمدن چنین وضعی در لیبی را نیز دست کم گرفت.25 کشته و 60 زخمی بر اثر انفجار تروریستی در شرق افغانستان
انفجار در ولایت لغمان افغانستان/ ۷ نفر کشته و زخمی شدند
انفجار در مراسم تشییع جنازه یکی از فرماندهان پلیس استان «ننگرهار» واقع در شرق افغانستان، 24 کشته و بیش از 60 زخمی برجای گذاشت.
به گزارش خبرگزاری فارس، مسئولان محلی در استان ننگرهار اعلام کردند، دیروز بر اثر انفجار انتحاری در مراسم تشییع جنازه «شیخ اکرم» از فرماندهان پلیس محلی شهرستان «کوزکنر»، 24 نفر از جمله «عبدالله ملکزی» عضو شورای استانی، کشته شدند. شمار زخمی‌های این حادثه نیز بیش از 60 نفر اعلام شد.
«عطاالله خوگیانی» سخنگوی استاندار ننگرهار گفت، «ملک قیس نورآغا ملکزی»، از اعضای مجلس نمایندگان، نیز در این حمله انتحاری زخمی شد. سخنگوی استاندار ننگرهار تأکید کرد که ممکن است تعداد زخمی‌ها و کشته‌ها افزایش یابد. تا عصر دیروز مسئولیت این رویداد را هیچ شخص و یا گروهی به عهده نگرفت. عناصر گروه طالبان در این ولایت ناامن در شرق افغانستان، و اعضای داعش نیز در بخش‌هایی از آن فعالیت دارند.
حمله به پزشکان بدون مرز
مقامات امنیتی افغانستان اعلام کردند‌، دیروزگروهی از مهاجمان مسلح وارد یک بیمارستان پزشکان بدون مرز در غرب کابل شده‌اند و تا عصر دیروز درگیری در محل جریان داشت.
بر اساس گزارش‌ها، ابتدا یک فرد انتحاری خود را در بیمارستان منفجر کرد و سپس، دیگر تروریست‌ها وارد بیمارستان شدند.
«مهدی راسخ» نماینده مردم کابل در مجلس نمایندگان افغانستان، اعلام کرد که شماری از پزشکان در داخل این بیمارستان گیر افتاده‌اند و تا دیشب نیروهای امنیتی موفق به خارج کردن این افراد نشدند.
منابع رسمی در مورد تلفات احتمالی این حمله چیزی نگفتند، اما شاهدان عینی زخمی شدن دو خانم و یک مرد را در ساعات نخست رویداد تأیید کرده‌اند. هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است.
توافق غنی و عبدالله
یک منبع آگاه در کاخ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که «اشرف غنی» و «عبدالله عبدالله» برای تشکیل یک دولت واحد در این کشور، به توافق رسیده‌اند. به گزارش میزان، این منبع آگاه گفت، عبدالله دیگر تصمیمات مهم و اساسی مقامات را به چالش نخواهد کشید یا به آنها رأی منفی نخواهد داد. عبدالله، غنی را به عنوان رئیس‌جمهور به رسمیت خواهد شناخت و خودش نیز نقش رهبری فرآیند صلح این کشور را به عهده خواهد گرفت. علاوه‌بر آن، عبدالله در درون ساختار دولت نیز نقش خواهد داشت.
گفتنی است که انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان شهریور سال گذشته برگزار شده است. نتیجه انتخابات اما، چهار ماه بعد اعلام شد. بر اساس اعلام کمیسیون انتخابات افغانستان،‌اشرف غنی پیروز این انتخابات بوده است. این در حالی است که عبدالله نتیجه مذکور را نپذیرفته و مدعی تقلب شده است. پس از آن نیز غنی در کاخ« ارگ» و عبدالله در کاخ «سپیدار» کابل به طور همزمان، به عنوان رئیس‌جمهور افغانستان، سوگند خورده‌اند!

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 24 اردیبهشت 1399


امارات در حال نابودی جزایر استراتژیک و زیبای سقطری
   ۱۳۹۹/۰۲/۲۲

امارات و اشتهای سیری ناپذیر اشغال| پیام ایران
بنابر اعلام دولت مستعفی یمن(تحت حمایت عربستان) امارات مناطق وسیعی از جزایر مهم و زیبای سقطری را به طور غیرقانونی تصاحب و جاذبه‌های طبیعی آن را نابود کرده است.
جزیره سقطری مجمع‌الجزایری در جنوب یمن است که در غرب اقیانوس هند، در دهانه تنگه عدن و بین دو قاره آسیا و آفریقا قرار دارد. این جزیره نه تنها استراتژیک است بلکه به دلیل گونه‌های خاص گیاهی و جاذبه‌های طبیعی منحصر به فردش بسیار معروف است. حالا خبر رسیده که امارات با ‌اشغال بخش‌هایی از این جزیره در حال نابود کردن آن است.
یک مقام دولت مستعفی یمن گفته امارات از زمان حضور خود در سقطری اقدام به تخریب محیط زیست و آثار و جاذبه‌های طبیعی این منطقه کرده است. او که با شبکه الجزیره مصاحبه می‌کرد تاکید کرده: «مناطق وسیعی در سواحل مجمع الجزایر سقطری را امارات با قراردادهای فروش غیرقانونی به کنترل خود درآورده است...خلفان المزروعی یک شخصیت اماراتی است که با قطع ده‌ها اصله از درخت‌های کم نظیر در سقطری یک ویلای بزرگ برای خود در سقطری بنا کرده است...فضاهای وسیعی در سقطری به استراحتگاه مخصوص اماراتی‌ها مبدل شده است».
گفتنی است دولت امارات از اردیبهشت 1397 سقطری را‌اشغال کرده است.‌اشغال جزیره سقطری از سوی امارات در شرایطی است که کنترل آن در اختیار دولت مستعفی و فراری یمن به ریاست منصور‌هادی بود و کشور امارات هم به عنوان یکی از اعضای ائتلاف سعودی ظاهرا از این دولت حمایت می‌کرد. اقدامات امارات از زمان‌اشغال این جزیره انگیزه‌ توسعه‌طلبانه و چشم‌داشت اقتصادی این کشور به این جزیره استراتژیک را نشان می‌دهد.
مجمع‌الجزایر سقطری، در برگیرنده جزیره‌های مرجانی «سقطری، عبدالکوری، سمهه، درسه» و چندین جزیره کوچک‌تر است که روی هم رفته 3 هزار و 625 کیلومتر مربع وسعت دارند. جزایر سقطری، زیست‌بومی بسته ‌است، به همین دلیل گونه‌های جانوری و گیاهی منحصر به فردی دارد. نزدیک به یک سوم جانداران این جزایر، تنها در همان‌جا یافت می‌شوند. گونه‌ای درخت که به «خون اژدها» مشهور است، در این منطقه فراوان دیده می‌شود. این جزیره حدود 50 هزار سکنه دارد. امارات بسیاری از درخت‌های منحصر به فرد این جزیره را غارت کرده است.


تیر بن سلمان به سنگ خورد
 افزایش 3 برابری مالیات در عربستان برای جبران کسری بودجه
جنگ نفتی عربستان با روسیه، جنگ یمن، باج‌هایی که به ترامپ داده شد و...کاهش کم سابقه قیمت نفت، در کنار برخی ‌اشتباهات دیگر بن سلمان این کشور را به چنان وضع اقتصادی بدی مواجه کرده که، ریاض تصمیم گرفت، کسری بودجه خود را از جیب مردم جبران کند، آن هم با 3 برابر کردن مالیات.
«محمد بن سلمان»، ولیعهدی سعودی در سال‌های اخیر با اقدامات خود باعث شده عربستان همواره با کسری بودجه مواجه شود. جنگ یمن، حمایت از تروریست‌ها، خرید کاخ‌ها و تابلوهای گران قیمت و سرمایه‌گذاری در شرکت‌های خارجی، باج‌های کلان به ترامپ و... بخشی از اقداماتی است که منتقدان آن را باعث کسری بودجه عربستان می‌دانند. اما مهم‌ترین عامل کسری بودجه در شرایط کنونی، جنگ نفتی ریاض است که باعث شده قیمت نفت تا زیر 20 دلار کاهش یابد. این مسئله باعث شده تا آل‌سعود برای جبران کسری شدید بودجه به شهروندان خود فشار وارد کند.
خبرگزاری رویترز در این باره اعلام کرده عربستان که از کاهش بهای نفت و شیوع ویروس کرونا آسیب دیده است، در صدد تعلیق کمک‌هزینه‌های معیشتی و افزایش سه برابری مالیات بر ارزش افزوده در این کشور برآمده است. خبرگزاری دولتی عربستان روز دوشنبه اعلام کرد، کمک‌هزینه‌های معیشتی از ابتدای ماه ژوئن (خرداد) به حال تعلیق درخواهد آمد و مالیات بر ارزش افزوده از اوایل ماه ژوئیه (تیر) از پنج درصد به ۱۵ درصد افزایش پیدا خواهد کرد.
پیشتر هم «محمد الجدعان»، وزیر دارایی عربستان گفته بود، اینکه شیوع ویروس جدید کرونا چقدر بر اقتصاد تاثیر گذاشته است زودتر از سه ماه دوم سال جاری میلادی مشخص نمی‌شود. او این را هم گفته بود که ریاض برای جبران کاهش درآمد‌ها به دریافت وام از نهاد‌های بین‌المللی فکر می‌کند و در نظر دارد امسال وام بیشتری دریافت کند.
واکنش انقلابیون یمن
«محمد علی الحوثی» رئیس‌کمیته عالی انقلابی یمن در واکنش به تصمیم آل‌سعود برای افزایش مالیات‌ها در توئیتر خود نوشت: «اقدامات عربستان از قبیل افزایش مالیات، توقف برخی پروژه‌ها، کاهش بودجه‌ها و لغو کمک معیشتی تنها معادل ۲۵ درصد از هزینه یک سال تجاوز به یمن است پس بهتر است به جای تحمیل کردن اقدامات ریاضتی به شهروندان، بودجه جنگ به یمن متوقف شود و اینگونه کسری بودجه تأمین خواهد شد».
سه شوک به اقتصاد عربستان
از سوی دیگر، «محمد بن عبدالله الجدعان»، وزیر دارایی و اقتصاد و برنامه‌ریزی عربستان اعلام کرده، بحران جهانی ویروس کرونا سه شوک به اقتصاد عربستان وارد کرده است: «اگر دولت این شوک‌ها را مهار نکند، هریک از این شوک‌ها به تنهایی می‌تواند باعث تغییر موثر عملکرد عمومی مالی کشور و ثبات آن شود».
وزیر اقتصاد عربستان حتی تاکید کرده، «اولین شوک وارده شده به اقتصاد عربستان به خاطر کاهش بی‌سابقه تقاضای نفت در بازار است که به نوبه خود تاثیر منفی بر قیمت این کالا گذاشته و کاهش شدید درآمدهای نفتی را به همراه داشته است که منبع بزرگ تامین بودجه است... دومین شوک وارد شده به اقتصاد نیز ناشی از تدابیر پیشگیرانه لازم برای مقابله با شیوع ویروس کرونا است که به نوبه خود باعث کاهش شدید فعالیت‌های تجاری و اقتصادی داخلی و در نتیجه تاثیر منفی بر میزان صادرات غیرنفتی و رشد اقتصادی شده است.» وی سومین شوک وارده به بخش مالی عربستان را نیز «نیازهای ضروری و هزینه‌های برنامه‌ریزی نشده ناشی از ویروس کرونا و دخالت دولت برای افزایش اعتبار بخش بهداشت» عنوان کرد و نتیجه گرفت: «این چالش‌ها باعث کاهش درآمدهای دولت و فشار مالی شده است».


فوربس: چین سرگرم توسعه پایگاه‌های خود در جهان است 
چین - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پایگاه خبری فوربس با استناد به تصاویر ماهواره‌ای، گزارش داد که نیروی دریایی چین در حال توسعه پایگاه دریایی خود در کشورهای مختلف است.
فوربس در گزارش خود تاکید کرد، نیروی دریایی ارتش خلق چین در آفریقا، اقیانوس هند و غرب آسیا فعال‌تر شده و تحرکات زیادی دارد.
در این گزارش آمده است، از جمله سنگ بناهای استراتژی چین، ایجاد پایگاه دریایی نیروی دریایی در «جیبوتی» واقع در شاخ آفریقا است... تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که چین در حال ادامه کار بر روی یک پایگاه پشتیبانی مستحکم در آنجا است.
براساس این گزارش، تصاویر نشان می‌دهد که اسکله این پایگاه اکنون تکمیل شده است. بنابراین، باید قادر باشد کشتی‌ها را نیز پذیرش کند.
به گزارش فارس، در گزارش فوربس آمده است که نخستین پایگاه دریایی خارج از مرزهای چین، سال 2017 ساخته شده است، اما اسکله‌های آن هنوز در دست ساخت هستند. بدون شک این پایگاه از نظر دفاعی مستحکم است. بخش اصلی اسکله سال گذشته به اتمام رسیده و‌اندازه آن طوری است که می‌تواند ناو هواپیمابر جدید چین، کشتی‌های جنگی و دیگر ناوها را در خود جای دهد و در صورت لزوم، چهار زیردریایی اتمی چین نیز می‌توانند در آنجا مستقر شوند.
فوربس افزود، جیبوتی یک بندر استراتژیک در دهانه دریای سرخ با دسترسی آسان به دریای عرب، خلیج‌فارس و اقیانوس هند است.  این گزارش با بیان اینکه پایگاه دریایی ارتش چین موجب نگرانی شدید کشورهای غربی شده است افزود: یکی از نگرانی‌های اصلی مقامات غربی، نزدیک بودن این پایگاه به تاسیسات نظامی آنهاست. به طوری که این پایگاه تنها هفت مایل با پایگاه تفنگداران دریایی آمریکا در «کمپ لمونیر» فاصله دارد، پایگاهی که در سال 2001 تاسیس شده و تنها پایگاه دائمی ارتش آمریکا در آفریقا است. این پایگاه چین همچنین، با بندر اصلی جیبوتی که کشتی‌های جنگی اروپایی و آمریکایی مرتب درآنجا رفت و آمد دارند، تنها پنج مایل فاصله دارد.
فوربس در پایان می‌نویسد، هنوز زود است که بگوییم این پایگاه برای پشتیبانی از نیروی دریایی چین تاسیس شده است، اما سرمایه‌گذاری هنگفت پکن قابل توجه بوده و به نظر نمی‌رسد که پایگاه فوق فقط برای استفاده فصلی ساخته شده باشد.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 23 اردیبهشت 1399

رادیو بین‌المللی فرانسه: آمریکا در بحران کرونا شکست خورد
کرونا شمار بی‌خانمان‌ها در سانفرانسیسکو را 3 برابر کرد
  ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
در حالی که آمار فوتی‌های کرونا در آمریکا، از مرز 80 هزار نفر گذشته است، گزارش‌ها از رشد شدید تعداد بی‌خانمان‌ها در این کشور حکایت دارد، به طوری که تنها یک منطقه سانفرانسیسکو از زمان شیوع کرونا تاکنون، شمار بی‌خانمان‌ها،300 درصد رشد داشته است.
شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان همچنان ادامه دارد. بر اساس داده‌های وبگاه «ورلد امتر»، تا عصر دیروز چهار میلیون و 200 هزار نفر در سراسر جهان به این ویروس مبتلا شده و 284 هزار نفر نیز متاسفانه فوت کرده‌اند. نزدیک به یک سوم تعداد مبتلایان و فوتی‌ها به آمریکا تعلق دارد؛ در این کشور بیش از 80 هزار نفر به دلیل ابتلا به کرونا فوت کرده‌اند. دیروز خبر رسید «مایک پنس» معاون «دونالد ترامپ»، نیزبه دلیل ابتلای دستیارش به ویروس کرونا، تحت قرنطینه خانگی قرار گرفته و موقتاً از بقیه کارکنان کاخ سفید جدا شده است.
 رادیو بین‌المللی فرانسه در مقاله‌ای با عنوان «همزمان با کروناویروس، ماشین ابرقدرت اول جهان خراب شده است»، ضمن مرور روش‌های مقابله دولت ترامپ با ویروس کرونا، نوشت: آمریکا در مقابله با ویروس کرونا کاملا شکست خورده است. کرونا شکاف طبقاتی را نیز در آمریکا به شدت عمیق‌تر کرده و طی دو ماه اخیر بر تعداد بی‌خانمان‌ها به شدت افزوده است. به طوری که رسانه‌ها خبر داده‌اند، منطقه «تندرلوین » سانفرانسیسکو با رشد ۳۰۰ درصدی تعداد بی‌خانمان‌ها مواجه شده است. بر اساس گزارش دیلی میل، رشد بی‌سابقه حضور بی‌خانمان‌ها در منطقه «تندرلوین »، خیابان‌ها را کثیف، ناامن و در برخی از موارد غیرقابل عبور و مرور کرده است. بر اساس این گزارش، حدود ۴۰۰ چادر خیابان‌های این منطقه را ‌اشغال کرده است. مقام‌های شهری نیز برخی از خیابان‌ها و پارکینگ‌ها را برای ایجاد فضای اقامت بی‌خانمان‌ها مسدود کرده‌اند.
ترامپ مسئول مرگ مردم آمریکاست
«نوام چامسکی»، زبان شناس و فیلسوف مشهور آمریکایی نیز در گفت وگو با روزنامه گاردین، با انتقاد شدید از ترامپ اظهار کرد، رئیس‌جمهور آمریکا با تظاهر به اینکه منجی آمریکا در دوران شیوع کرونا است، از پشت به مردم کشورش خنجر زده است.به گفته وی ترامپ بودجه دولت برای پژوهش و درباره امور درمان و بیماری‌های عفونی را به نفع شرکت‌های ثروتمند کاهش داده است. چامسکی افزود: کاهش بودجه این بخش کاری است که ترامپ هر سال انجام داده است. بنابراین برنامه او این است که این کاهش را ادامه دهد تا جایی که مطمئن شود مردم تا جایی که ممکن است آسیب پذیر شده‌اند و می‌توانند تا آخرین حد ممکن آسیب ببینند اما این کار مسلماً منافع مالی و قدرت حامیان اصلی او را افزایش می‌دهد.چامسکی همچنین اظهار کرد، دونالد ترامپ با وادار کردن فرمانداران ایالت‌ها به پذیرفتن مسئولیت مقابله با کرونا وظایف خود را ترک کرده است.این یک استراتژی عالی برای کشتن شمار گسترده‌ای از مردم و پیشبرد سیاست انتخاباتی او است.وی در پاسخ به سؤالی درباره احتمال مقصر دانستن ترامپ در مرگ مردم آمریکا گفت: همین‌طور است اما اوضاع از این خیلی بدتر است زیرا او در سطح بین‌المللی نیز همین‌طور است. او به دنبال مقصر جلوه دادن دیگران برای پنهان کردن حملات مجرمانه خود علیه مردم آمریکا است.
دروغ‌های 24 گانه آمریکا
دولت چین نیز با صدور بیانیه‌ای طولانی، اعلام کرد که برخی مقامات ارشد آمریکایی «24 ادعای توهین‌آمیز» درخصوص شیوع ویروس «کووید۱۹» را متوجه چین کرده‌اند و پکن در این رابطه، به شدت معترض است. به نوشته خبرگزاری «رویترز»، وزارت خارجه چین شامگاه شنبه طی بیانیه‌ای 11هزار کلمه‌ای، با بیان اینکه برخی گزارش‌های رسانه‌ای نشان می‌دهد اتباع آمریکایی در داخل خاک این کشور حتی پیش از ثبت اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا در ووهان، دچار این بیماری شده بودند، تاکید شده که هیچ مدرکی مبنی بر تولید این ویروس در آزمایشگاه‌های چین وجود ندارد.به نوشته رویترز، وزارت خارجه چین همچنین جدول زمان‌بندی مشخصی را از اینکه چگونه «به موقع» و به شکلی «شفاف» اطلاعات درباره شیوع ویروس کووید۱۹ در این کشور را در اختیار جهانیان گذاشته، منتشر کرد تا ادعاهای آمریکا مبنی بر کُند و با تأخیر بودن واکنش خود را رد کند.«مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا، طی هفته‌های اخیر بارها مدعی شده که دلایل متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد منشأ ویروس کرونا، آزمایشگاهی در ووهان چین بوده و دولت پکن اجازه ورود کارشناسان سازمان بهداشت جهانی به آزمایشگاه ووهان را نداده است.با این حال، سرویس اطلاعات فدرال آلمان روز جمعه در واکنش به این ادعای آمریکایی‌ها گفت، اتهام‌زنی‌های آنها تلاشی برای منحرف کردن توجهات از شکست دولت آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ»، در مهار کردن شیوع ویروس کرونا  در این کشور است.


خشم سیاهپوستان آمریکایی از قتل یک سیاهپوست توسط پدر و پسر نژادپرست
جوان سیاه‌پوست آمریکایی به دست پدر و پسر سفیدپوست به قتل رسید
انتشار ویدئویی دلخراش از حمله مسلحانه پدر و پسر سفیدپوست و نژادپرست آمریکایی به یک جوان سیاه پوست غیرمسلح که به قتل وی منجر می‌شود بار دیگر خشم جامعه سیاهان آمریکا را برانگیخته است.
در آمریکا سیاهان زیر شدیدترین رفتارهای نژادپرستانه قرار دارند. آنها بیشتر از سوی پلیس بازداشت می‌شوند. بیشتر کرونا می‌گیرند! و بیش از سیاهان از این ویروس می‌میرند، بیش از دیگران از سوی پلیس دستگیر و زندانی می‌شوند و بیشتر از دیگران توسط پلیس و نژادپرست‌ها کشته می‌شوند!
 حملات نژادپرستانه و کشتار هدفمند سیاهان آمریکا طی سال‌های اخیر به قدری زیاد شده که جنبشی تحت عنوان «جان سیاهان ارزش دارد» در این کشور شکل گرفته است. در جدیدترین مورد از حملات نژادپرستانه ویدئویی دلخراش منتشر شده که نشان می‌دهد 2 مردم سفید پوست که ظاهراً پدر و پسر هستند به یک جوان سیاه پوست در جورجیا حمله کرده و وی را به ضرب گلوله و مثل آب خوردن می‌کشند. براساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، به دنبال انتشار این ویدئوی دلخراش، موجی از خشم مردم آمریکا را در برگرفته است. این ویدئو نشان می‌دهد یک مرد سیاه پوست غیر مسلح در حال ورزش کردن در یک پارک است که مورد هجوم مسلحانه این دو قرار می‌گیرد. احمد پس از اصابت گلوله چندین متر راه می‌رود و ناگهان بر زمین می‌افتد و جان می‌دهد. پلیس آمریکا می‌گوید این دو نفر که «گرگوری مک میشل» و «تراویس مک میشل» نام دارند را بازداشت کرده است. به دنبال انتشار این ویدئو تجمعات اعتراضی در بعضی از شهرهای آمریکا صورت گرفت که خواستار اجرای عدالت برای قاتلین این مرد سیاه‌پوست هستند. پیش از این قاتلان نژادپرست زیادی از سوی دستگاه قضائی آمریکا تبرئه شده‌اند! دستگاه قضائی که به اعتراف باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا،
 نژادپرست است.
گویا این جنایت چند ماه پیش رخ داده‌اما پلیس و دادستانی آمریکا تاکنون هیچ خبری درباره آن منتشر نکرده بودند. پس از انتشار ویدئوی این حمله وحشیانه و بازتاب گسترده آن در شبکه‌های اجتماعی دادستانی خواستار بررسی این اتفاق شد!
این برای اولین بار نیست که سیاه پوستان آمریکایی بدون دلیل و به دلایل نژادپرستانه توسط سفیدپوستان نژادپرست قربانی می‌شوند. سال 2016 نیز پلیس شیکاگو فیلم تکان‌دهنده‌ای منتشر کرد که در آن یک مامور سفیدپوست نوجوانی سیاهپوست را 16 بار هدف شلیک مستقیم گلوله قرار می‌دهد.در سال 2014 نیز شلیک پلیس به «مایکل براون» نوجوان غیرمسلح آمریکایی در شهر فرگوسن به چندین ماه تنش و آشوب در سراسر آمریکا منجر شد.
دادستان کل ایالت جورجیا از دادستان فدرال آمریکا خواسته تا درباره مرگ «احمد آربری»، جوان سیاه پوستی که با شلیک گلوله دویا سه مرد سفید پوست کشته شده است «تحقیقات کامل» انجام دهد. «کریستفور کار» دادستان عمومی جورجیا نیز گفته او رسما از وزارت دادگستری درخواست کرده است که تحقیقات جامعی در زمینه مرگ آربری انجام دهد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 23 اردیبهشت 1399


( کل صفحات : 4 )    1   2   3   4   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات