تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان

در سالروز پایان برده داری اتفاق افتاد
تظاهرات میلیونی در سراسر آمریکا مردم مجسمه جورج واشنگتن را به زیر کشیدند   ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
میلیون‌ها آمریکایی در سراسر این کشور در سالروز پایان برده‌داری، به خیابان‌ها ریختند و خواهان پایان نژادپرستی در آمریکا شدند. معترضان خشمگین همچنین مجسمه واشنگتن اولین رئیس‌جمهور این کشور را به زیر کشیده و پرچم آمریکا را نیز آتش زدند.
تنش‌های مربوط به نژادپرستی در آمریکا به بالاترین سطح خود رسیده است و مردم حاضر نیستند بعد از گذشت 27 روز از قتل وحشیانه«جورج فلوید» سیاه پوست توسط یک پلیس نژادپرست در «مینیاپولیس»، خیابان‌ها را ترک کنند. این تظاهرات در روز جمعه بسیار گسترده‌تر بود و میلیون‌ها آمریکایی در یکصد و پنجاهمین سالروز پایان برده‌داری، که به روز آزادی معروف است، در سراسر این کشور به خیابان ریختند و اعلام کردند نژادپرستی سیستمیک جای برده داری را در آمریکا گرفته و باید این روند پایان یابد. بزرگترین تجمع‌ مردمی از شهر‌های شیکاگو، اوکلند، نیویورک سیتی، واشنگتن دی‌سی، سیاتل و سانفرانسیسکو گزارش شده است. قرار بود در این روز هزاران کارگر در سراسر آمریکا دست از کار بکشند، اما بسیاری از شرکت‌های مهم آمریکایی پیشدستی کرده و این روز را برای کارگران خود تعطیل اعلام کرده بودند. «لوری کامبو» یکی از اعضای شورای شهر نیویورک در جمع راهپیمایان در منطقه بروکلین این شهر گفت: «ما در آمریکا هرگز آزادی واقعی نداشته ایم و این تجمع به همین خاطر برگزار شده است تا به همه یادآوری کند که ما به معنای واقعی کلمه آزاد نیستیم و باید کار‌های زیادی در این رابطه انجام شود». «اریک آدامز» یکی دیگر از مسئولان محلی بروکلین نیز گفت: «نژادپرستی در تاروپود همه بخش‌های آمریکا عجین شده است. اگر ما ذهن مردم و همه بخش‌های دولت آمریکا را تغییر ندهیم، همه این کار‌ها بیهوده خواهد بود و دوباره شبیه جهنم این رویه تکرار خواهد شد».معترضان مسلمان به نژادپرستی در مینه‌سوتا نیز به هنگام اذان ظهر، نماز جماعت برگزار کردند..اعتراضات مردمی، «دونالد ترامپ» را نیز وادار کرد تا اولین گردهمایی انتخاباتی خود را به شنبه(دیروز) موکول کند تا با این اعتراضات تداخل پیدا نکند. او همچنین بابت انتخاب شهر «تالسا» در اوکلاهاما برای گردهمایی، جایی که جمعیتی از سفیدپوستان در سال ۱۹۲۱ به سکنه سیاه‌پوست حمله کردند، مورد انتقاد قرار گرفت. این تراژدی که به گفته برخی تاریخ‌شناس‌ها، جان ۳۰۰ تن را گرفت، به عنوان بدترین حادثه مرتبط با خشونت نژادپرستی در تاریخ آمریکا شناخته می‌شود.
سرنگونی مجسمه جورج واشنگتن
حمله به نمادهای نژادپرستی و برده داری در اعتراضات آمریکا همچنان ادامه دارد و بعد از به زیر کشیده شدن بسیاری از این مجسمه‌ها در سراسر آمریکا، روز جمعه نوبت به مجسمه «جورج واشنگتن»‌، اولین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکا، رسید و این مجسمه توسط معترضان خشمگین در پورتلند ایالت اورگان به زیر کشیده شد.معترضان در پورتلند پرچم آمریکا را نیز بر فراز مجسمه جورج واشنگتن به آتش کشیدند و سپس مجسمه را سرنگون کردند. مجسمه جورج واشنگتن در حالی به زیر کشیده شد که از او به عنوان  بنیانگذار ‎آمریکا یاد می‌شود. چندی پیش نیز مردم معترض مجسمه جورج واشنگتن را در نزدیکی کاخ سفید در شهری که به نام او نامگذاری شده است، سرنگون کردند.معترضان هفته گذشته هم مجسمه یکی از رهبران کنفدراسیون در قرن هجدهم در ریچموند ایالت ویرجینیا را سرنگون کردند. همچنین در رسانه‌های اجتماعی فیلم‌هایی از به زیر کشیده شدن مجسمه جفرسون دیویس، رئیس‌کنفدراسیون طرفدار برده داری در طول جنگ داخلی آمریکا منتشر شده است. رئیس‌جمهور آمریکا دیروز در پیامی توئیتری، از افرادی که مجسمه‌ «آلبرت پایک»، یکی دیگر از رهبران نژادپرست این کشور در قرن هجدهم، را واژگون کردند، انتقاد کرد. ترامپ در این توئیت از پلیس شهر واشنگتن دی‌.سی، پایتخت آمریکا نیز انتقاد کرد و نوشت «پلیس واشنگتن دی‌.سی، کار خود را انجام نمی‌دهد، در حالی که آنها مشاهده کردند یک مجسمه در حال واژگونی و سوخته شدن است. این افراد باید فوراً دستگیر شوند. (این اقدام) برای کشور یک ننگ است».
آزادی شریک جرم قاتل
همزمان با تظاهرات میلیونی مردم آمریکا، خبر رسید که «جی الکساندر کیونگ» یکی از چهار مامور پلیسی که 25 ماه می(5 خرداد) به اتهام قتل «جورج فلوید»، دستگیر شده بود، روز جمعه به قید ضمانت 750 هزار دلاری آزاد شد. به نوشته وبگاه «نیوزویک»، کیونگ و دو افسر دیگر، به مشارکت و همدستی در قتل این سیاهپوست آمریکایی متهم هستند. عامل اصلی این قتل «درک شوین»، مأمور پلیسی است که با زانو بر گردن جورج فلوید فشار آورد و با ادامه این کار به مدت 9 دقیقه، او را به قتل رساند.به نوشته این وبگاه خبری- تحلیلی، این دو افسر به قتل غیر‌عمد و مشاهده جرم متهم شده‌اند. نیوزویک نوشت، بعد از اینکه درک شوین به مدت هفت دقیقه با زانو بر گردن «جورج فلوید» فشار آورد، کیونگ نبض وی را گرفته و به همکارانش گفت که وی نبض ندارد. اما شوین دو دقیقه دیگر نیز به این کار خود ادامه
می‌دهد.
روزنامه نیویورک تایمز نیز نوشته وزارت امنیت میهن آمریکا نزدیک به ۳۰۰ ساعت فیلم نظارتی بر معترضان ضد نژادپرستی در این کشور را در جریان اعتراضات اخیر به دست آورده است.بنا به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، بر اساس داده‌های اداره گمرک و حفاظت مرزی مقامات این وزارتخانه، با استفاده از هواپیما و پهپاد‌ها در بیش از ۱۵ شهر از جمله اوهایو، نیویورک، بوفالو و فیلادلفیا فیلم‌های نظارتی از معترضان گردآوری کردند. سپس این فیلم‌ها به مراکز کنترل که از سوی عملیات هوایی و دریایی در یکی از شعب اداره گمرک و حفاظت مرزی مدیریت می‌شوند، ارسال شد و سپس در اختیار سایر آژانس‌های فدرال و محلی قرار گرفت.بنا بر این گزارش، بازرس کل نیروی هوایی آمریکا در حال تحقیق درخصوص این مهم است که آیا ارتش برای رصد معترضان ضد نژادپرستی در واشنگتن و مینیاپولیس به طور نادرستی از هواپیما‌های جاسوسی و نظارتی استفاده کرده است یا خیر.برخی دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا می‌گویند استفاده از چنین تجهیزاتی برای رصد و نظارت معترضان، برخلاف حقوق شهروندی آنها براساس متمم اول قانون اساسی آمریکاست. دموکرات‌ها در نامه‌ای به چاد گرک، وزیر امنیت میهن با تاکید بر این موضوع اعلام کردند دولت ترامپ با چنین اقداماتی در جریان اعتراضات به قتل جورج فلوید، آزادی آمریکایی‌ها را تضعیف کرده است.
قطعنامه پارلمان اروپا
پارلمان اروپا نیز با اوج گرفتن اعتراضات ضد نژادپرستی با تصویب قطعنامه‌ای حمایت خود را از تظاهرات اخیر علیه نژادپرستی و تبعیض اعلام کرد و گفت که «برتری نژاد سفید در همه اشکال آن» محکوم است. بر اساس گزارش یورونیوز،493 نماینده پارلمان به این قطعنامه رای مثبت دادند، 104 نفر با آن مخالفت کردند و 67 رای نیز ممتنع اعلام شد.
این پارلمان همچنین اعلام کرد که تجارت برده جرم علیه بشریت است.در بخشی از قطعنامه آمده است که پارلمان اروپا «مرگ هولناک» جورج فلوید در آمریکا و همچنین قتل‌های مشابه در سایر نقاط جهان را به شدت محکوم می‌کند.این نهاد اروپایی حمایت خود را از تظاهرات اخیر علیه نژادپرستی و تبعیض اعلام کرد و گفت که «برتری نژاد سفید در همه اشکال آن» محکوم است.از سوی دیگر، نمایندگان پارلمان اروپا، اقدام پلیس علیه تظاهرات‌کنندگان و روزنامه‌نگاران آمریکایی و «لفاظی‌های تحریک‌آمیز» ترامپ را نیز محکوم کردند.در فرودگاه بین‌المللی بغداد صورت گرفت
پاسداشت شهدای مقاومت در محل شهادت سپهبد سلیمانی و المهندس

رونمایی از یادمان شهدای مقاومت در فرودگاه بین‌المللی بغداد - شبکه ...
در محل شهادت سپهبد سلیمانی و المهندس شماری از شهروندان و نمایندگان اقشار مختلف عراق با حضور در محل شهادت سپهبد حاج «قاسم سلیمانی»، «ابومهدی المهندس» و همرزمان آنها در فرودگاه بین‌المللی بغداد، مقام شامخ آنها را گرامی داشتند و از یک تصویر جدید رونمایی کردند.
روز جمعه شهروندان و نمایندگان اقشار مختلف عراق جهت پاسداشت شهدای محور مقاومت، در محل شهادت سردار سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه، المهندس، معاون سازمان «حشد‌الشعبی»، اجتماع کردند و در این مکان به احترام آنها، گل گذاشتند.
به گزارش خبرگزاری فارس، دفتر اطلاع‌رسانی حشد‌الشعبی عراق کرد که به منظور گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدای مقاومت و به مناسبت تأسیس حشد‌الشعبی در سال 2014 (1393)، علاوه‌بر نصب بیلبوردی تحت عنوان «زیبایی پیروزی» در محل شهادت شهدای حمله تروریستی آمریکا، از تصاویر(نقاشی روی دیوار) شهیدان سلیمانی و المهندس رونمایی شد. به هنگام رونمایی از این دو اثر، نمایندگان گروه‌های مختلف جامعه عراق و مقامات در محل شهادت سرداران مقاومت، دسته گل قرار‌دادند.
نظامیان تروریست آمریکایی 13 دی گذشته سلیمانی‌، المهندس و هشت تن از همراهان آنها را به شهادت رسانده‌اند. این اقدام آمریکا باعث شد پارلمان عراق دو روز بعد طرح اخراج نیروهای خارجی، از جمله آمریکایی، از عراق را تصویب کند.
عملیات حشد در سامرا و دیاله
پایگاه خبری حشد‌الشعبی گزارش داد، نیروهای حشد موفق شدند چند مخفیگاه داعش را در سامراء منهدم کنند.
به گزارش خبرگزاری فارس، یک واحد از نیروهای حشد با همکاری پلیس فدرال، شب جمعه چند مخفیگاه داعش در مناطق «الحویجات»، «البوکنعان» و «ام الفحم» را منهدم کرد.
این پایگاه خبری افزود، در نتیجه عملیات حشد‌الشعبی، تلفات جانی سنگینی به عناصر داعش وارد شد.
از استان دیاله در شرق عراق نیز خبر رسید، نیروهای حشد العبی توانستند یکی از سرکرده‌های داعش را به هلاکت برسانند.
افشاگری درباره مداخله سعودی‌ها
 «خمیس الخنجر» بازرگان معروف و شخصیت سیاسی سنی‌مذهب عراق، جزئیاتی از دخالت‌های ریاض در امور داخلی این کشور در جریان انتخابات پارلمانی سال 2018 را فاش کرد.
به گزارش خبرگزاری فارس، الخنجر رئیس‌حزب «طرح عربی»‌، توضیح داد: «ثامر السبهان» سفیر سابق سعودی در عراق، از من و شماری از رهبران اهل سنت خواست که در رقابت‌های انتخابات ۲۰۱۸ میلادی شرکت نکنیم.
وی افزود: من به او گفتم، ما از شما اجازه نخواستیم‌، شما دوستان عراق نیستید. عربستان سعودی، تمام آن سال‌ها‌ ما را رها کرد تا کشته شویم. مردم در مناطق ما (سنی‌نشین)، آواره و از مشارکت سیاسی محروم ماندند.
الخنجر ادامه داد: تمام آنچه که وی(السبهان) از ما می‌خواست، اتخاذ موضع علیه اخوان المسلمین، قطر و ترکیه بود... [ریاض] شروع به جذب شخصیت‌های حاشیه‌ای سنی کرد؛ شخصیت‌هایی که خود تصمیم‌گیرنده نیستند و تنها به آنها (سعودی‌ها) گوش می‌دهند و از فرمان‌ آنها پیروی می‌کنند.
اظهارات نوری مالکی
«نوری مالکی» اسبق عراق و رئیس‌ائتلاف «دولت قانون»، طی دیدارش با «فؤاد حسین» وزیر خارجه جدید این کشور، بر مقابله با اقدامات خرابکارانه علیه کشورهای همسایه عراق تأکید کرد.
به گزارش خبرگزاری فارس، مالکی همچنین خواستار احترام به حاکمیت ملی این کشور شد.
مالکی در این دیدار که جمعه صورت گرفت، انتخاب فواد حسین به وزیر خارجه عراق را به وی
تبریک گفت.
مالکی همچنین، بر اهمیت مقابله با تلاش‌هایی که جهت نقض حاکمیت ملی عراق صورت می‌گیرد، تأکید کرد و گفت که نباید اجازه داد از اراضی عراق به عنوان مقر و کریدوری برای آسیب زدن به کشورهای همسایه استفاده شود.
سفر خارجی قریب‌الوقوع کاظمی
روزنامه قطری «العربی الجدید»، چاپ لندن، طی گزارشی نوشت: مصطفی کاظمی قصد دارد در نخستین سفر دوره‌ای خود به عنوان نخست‌وزیر عراق، به چند کشور از جمله آمریکا، ایران و عربستان سفر کند.
این روزنامه به نقل از مقامات مسئول عراقی نوشت: این سفر که احتمال می‌رود، ماه آینده آغاز شود، دارای اهداف متعددی است که مهم‌ترین آن‌،حمایت از عراق در سایه بحران مالی کنونی به دلیل کاهش شدید قیمت نفت است.
به گفته مقامات عراقی، این سفر از نیمه ماه آینده میلادی آغاز خواهد شد. البته این امر منوط به آن است که هیچ اتفاقی غیرمترقبه‌ای در عراق روی ندهد که موجب به تاخیر افتادن این سفر شود.
بنا بر این گزارش، سفر نخست‌وزیر عراق به آمریکا، در ادامه روند گفت‌وگوهای راهبردی میان بغداد و واشنگتن است.
از سوی دیگر، «محمود جواد» عضو کمیسیون روابط خارجه در پارلمان عراق‌، طی یک تماس تلفنی با العربی الجدید گفت: سفر خارجی قریب‌الوقوع کاظمی در شرایط و زمان کنونی، که در جهت جلب حمایت برای عراق صورت می‌گیرد، ضروری به نظر می‌رسد.
وی افزود: عراق با بحران مالی بزرگی دست‌به‌گریبان است و به همکاری با چندین کشور در زمینه‌های اقتصادی، بازرگانی و دریافت وام امید دارد و پارلمان نیز از این سفر حمایت خواهد کرد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 31 خرداد 1399


عفو بین‌الملل:
ائتلاف سعودی در سال 2019 222 کودک یمنی را کشت 
۱۳۹۹/۰۳/۳۱

یمن|واکنش سازمان عفو بین‌الملل به حذف نام ائتلاف سعودی از فهرست ...
سازمان عفو بین‌الملل با انتشار ویدیویی از بوسه زدن کودک یمنی بر تصاویر 3برادر شهیدش اعلام کرد که ائتلاف سعودی در سال 2019، چیزی حدود222 کودک یمنی را به شهادت رسانده است.
سازمان عفو بین‌الملل اخیرا در حساب کاربری خود در توئیتر ویدئویی تاثیرگذار از کودکی یمنی منتشر کرد که عکس ۳ برادر شهید خود را می‌بوسد. این تصویر که در شبکه‌های اجتماعی به سرعت منتشر شد و بازتاب‌های مختلفی داشت. این سازمان ذیل ویدئو نوشت: «خسارات عظیم ناشی از درگیری‌ها در یمن بر نسل‌های بعدی تاثیر خواهد گذاشت. این در حالی است که دبیرکل سازمان ملل در شرایطی که می‌دانست ائتلاف متجاوز سعودی ۲۲۲ کودک را در یمن در سال ۲۰۱۹ کشته است، نام عربستان را از لیست کشتار و آزار و اذیت کودکان حذف کرد».
محمد علی الحوثی، رئیس‌کمیته عالی انقلاب یمن نیز به دنبال انتشار این ویدیو در صفحه توئیتری خود نوشت: «وقتی متجاوزان آمریکایی-انگلیسی-سعودی-اماراتی و همپیمانانشان انسانیت خود را از دست داده‌اند و تمام قوانین بین‌المللی را زیر پا می‌گذارند، عرصه را برای خود باز می‌بینند بدون اینکه از سوی ملت‌ها برای جنایاتی که طی شش سال مرتکب شده‌اند و همچنان نیز ادامه دارد محکوم شوند...این فجایع مادامی که وجدان انسانی و حقوقی سازمان‌های بین‌المللی و جهانی در این وضع باشد، ادامه خواهد یافت».
نقش سازمان ملل در جنایات یمن
اما در ادامه واکنش‌ها به حذف نام ائتلاف سعودی از لیست سیاه ناقضان حقوق کودکان توسط سازمان ملل، دکتر
«طه المتوکل»، وزیر بهداشت عمومی و اسکان یمن اعلام کرده سازمان ملل دوبار کودکان را به کشتن داد: «سازمان ملل یک بار با سکوت در برابر دشمنی و محاصره یمن و بار دیگر با حذف نام عربستان از لیست سیاه قاتلان کودکان علیرغم وجود شواهد و گزارش‌های متعدد، کودکان یمن را به قتل رساند...بیش از ۷ هزار کودک یمنی از اولین حمله ائتلاف دشمن به خانه‌هایشان شهید و زخمی شده‌اند و سازمان ملل بدون خجالت عربستان را از لیست سیاه حذف کرد.» وی افزود، پس از گذشت یک هفته از خط خوردن نام عربستان از لیست قاتلان کودکان، ریاض ۳۷ کودک یمنی را هدف قرار‌داد. امروز رسوا کردن جنایات سازمان ملل علیه کودکان یمن را بر عهده آزادگان جهان می‌گذاریم و از سازمان ملل می‌خواهیم به جای پرداخت چک‌هایی به قیمت خون کودکان یمن، عربستان را به دادگاه بکشاند.
سقطری در تصرف امارات
از سوی دیگر، «سالم ثابت العولقی» عضو هیئت‌رئیسه شورای انتقالی جنوب که تحت حمایت امارات است در توئیتی اعلام کرده که نیروهای شورای انتقالی آخرین موضع نظامی دولت مستعفی یمن (تحت حمایت سعودی) در شهر «حدیبو» مرکز استان «سقطری» را تحت کنترل درآورده‌اند. در توئیت یادشده آمده نیروهای شورای انتقالی اردوگاه نیروهای ویژه را تحت کنترل درآوردند و تمام تجهیزات موجود در آن را مصادره کردند. نیروهای جنوب، عفو عمومی و آغاز خودمختاری استان سقطری را اعلام کردند. عیسی السقطری سپس تأکید کرده که ائتلاف سعودی-اماراتی نه برای دفاع از دولت منصور‌هادی بلکه برای نیل به اهداف و مطامع خود در یمن حضور دارند. او با بیان اینکه قبایل سقطری در برابر حملات شورای انتقالی جنوب دست بسته نخواهند ماند؛ گفت که ارتش سعودی مسیر تجاوزات و اقدامات عناصر این شورا را باز می‌گذارد و حتی به‌ آنها حقوق ماهیانه نیز می‌دهد. «سقطری» جزیره‌ای در دریای عرب و جنوب یمن است که یکی از استان‌های این کشور محسوب می‌شود و در یک سال گذشته بارها شاهد درگیری میان شورای انتقالی جنوب و عناصر دولت مستعفی یمن بوده است.
پیروزی جدید انصارالله
همچنین شبکه الجزیره گزارش داده که نیروهای انصارالله یمن موفق شدند کنترل منطقه "ردمان" در استان البیضا در مرکز یمن را در اختیار بگیرند. پیشروی نیروهای انصارالله در حالی صورت گرفته که ائتلاف سعودی طی روزهای گذشته حملات هوایی خود به غیرنظامیان را در مناطق مختلف یمن افزایش داده است.چرا عربستان کابوس کودکان یمن است؟

آغازی بر تغییر معادله در جنگ یمن | خبرگزاری بین المللی شفقنا
محمدرضا مرادی
«آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل، ائتلاف تحت رهبری عربستان را از یک فهرست سیاه سازمان ملل که به نقش‌آفرینی در مرگ کودکان و نقض حقوق آنان مربوط می‌شود، خارج کرد. گوترش در گزارش سالانه خود که خطاب به شورای امنیت نگاشته شده ادعا کرده است: «این ائتلاف(ائتلاف سعودی) پس از کاهش چشمگیر موارد مرگ و قطع عضو در نتیجه حملات هوایی، از فهرست سیاه خارج می‌شود.» دبیرکل سازمان‌ملل علاوه ‌بر این، ادعا کرد که ائتلاف سعودی اقداماتی را به منظور محافظت از کودکان انجام داده است! اما آیا به راستی عربستان آن گونه که سازمان‌ملل می‌گوید به «حافظ» کودکان یمنی تبدیل شده است یا واقعیت‌های میدانی گویای حقایق دیگری هستند؟ برای رسیدن به پاسخ این سؤال باید به وضعیت کودکان یمن از آغاز تجاوز عربستان به این کشور پرداخت.
شدت حملات ائتلاف سعودی به یمن باعث شده تا بیش از 22 میلیون یمنی یعنی سه نفر از هر چهار نفر به کمک‌های فوری نیازمند باشند. 11 میلیون کودک یمنی در وضعیت فشار جسمی و روحی زندگی می‌کنند. علاوه‌ بر این از زمان آغاز تجاوز ائتلاف سعودی، کودکان شرایط بسیار وخیمی را تجربه می‌کنند. تنها 17 درصد از دختران 15 سال و بالاتر باسواد هستند. 31 درصد از کودکان نیز به مدرسه نمی‌روند چراکه 75 درصد مدارس تخریب‌شده است. اما تأثیر جنگ یمن بر کودکان تنها به این موارد خلاصه نمی‌شود. از هر 1000 کودک 42 نفر قبل از رسیدن به 5 سالگی می‌میرند و 23درصد کودکان به کار مشغول هستند. بر اساس یک برآورد، در هر شبانه‌روز 150 کودک یمنی می‌میرند و حدود 400 هزار کودک نیز با سوءتغذیه حاد مواجه هستند و80درصد کودکان یمنی به کمک فوری نیاز دارند. تخریب زیرساخت‌های یمن نیز باعث شده
14 میلیون و 500 هزار نفر ازجمله 8 میلیون کودک به آب بهداشتی دسترسی نداشته باشند. روزنامه گاردین اعلام کرده که بیش از 85 هزار کودک یمنی قربانی این جنگ شده‌اند. یونیسف نیز اخیرا در گزارشی ضمن هشدار درباره اوضاع غیرنظامیان در یمن گفته هر 2 ساعت یک مادر و 6 نوزاد یمنی به دلیل شرایط وخیم حاکم بر این کشور جان خود را از دست می‌دهند.
وزارت بهداشت یمن نیز در گزارشی به حجم گسترده فاجعه‌ای که حملات ائتلاف به سرکردگی سعودی برای یمن به وجود آورده‌اشاره و اعلام کرده که به دلیل سوء‌تغذیه در این کشور فقیر غرب آسیا هر 10 دقیقه یک کودک یمنی جان خود را از دست می‌دهد. بر اساس گزارش وزارت بهداشت دولت یمن، حمله ائتلاف به سرکردگی سعودی علیه یمن سبب شده تا بیش از 100 هزار غیرنظامی نقص عضو شوند. طبق این گزارش، از زمان آغاز جنگ بیش از یک میلیون و 900 هزار نفر به وبا مبتلا شده‌اند که تا کنون 3 هزار و 700 نفر به دلیل ابتلا به وبا کشته شده‌اند که 40 درصد این آمار را کودکان تشکیل می‌دهند. بر اساس گزارش وزارت بهداشت یمن، حملات ائتلاف و محاصره همه‌جانبه عربستان علیه این کشور فقیر در غرب آسیا باعث شده تا دست کم 2 میلیون و 300 هزار کودک زیر 5 سال با سوءتغذیه مواجه شوند.
در سال 2018 سازمان بین‌المللی حفاظت از کودکان در گزارشی میدانی تاکید کرد: «قحطی و بیماری جان ۸۵ هزار کودک زیر پنج سال را در یمن گرفته است.» تمرکارولوس، رئیس‌ این سازمان بشردوستانه در یمن می‌گوید: «در برابر هر کودکی که به وسیله بمب کشته می‌شود، ده‌ها کودک از قحطی می‌میرند و این کاملا قابل پیشگیری است». همچنین، در گزارش دیگر مربوط به اواخر سال 2019 «ویرجینیا گامبا» نماینده ویژه سازمان‌ملل در زمینه کودکان در بحران گفت: «آسیب کودکان در یمن از زمان این گزارش بدتر شده است...جامعه غیر نظامی به خصوص کودکان، اسیر بحرانی شده‌اند که بودن در چنین مکانی را انتخاب نکرده‌اند.» سازمان ملل همچنین درباره اینکه میلیون‌ها نفر از مردم یمن در معرض خطر قحطی قرار دارند، هشدار داده و اعلام کرده است که بیشتر از هشت میلیون کودک، دسترسی کافی به آب ندارند و دو میلیون از کودکان هم به شدت دچار سوء‌تغذیه هستند.
سخنگوی وزیر بهداشت یمن نیز هفته گذشته اعلام کرد که هر پنج دقیقه یک کودک یمنی به دلیل سوءتغذیه و بیماری واگیردار جان خود را از دست می‌دهد. وزیر بهداشت یمن تاکید کرد، بیش از ۷ هزار کودک یمنی از اولین حمله ائتلاف دشمن به خانه‌هایشان شهید و زخمی شده‌اند و سازمان ملل بدون خجالت عربستان را از لیست ننگ حذف کرد. این مقام یمنی گفت: «نوزادان زیر ۲۸ روز که بر اثر دشمنی و محاصره جان خود را از دست داده‌اند به ۲۰ درصد رسیده است و این آماری موثق از سوی سازمان‌های بین‌المللی است.» همچنین بر اساس آمار موثق، مرگ کودکان زیر یک سال، ۵۳ هزار مورد در سال و کودکان زیر ۵ سال ۷۲ هزار مورد است.
آمارها به خوبی نشان دهنده این است که عربستان نه تنها از میزان حملات خود به کودکان یمنی نکاسته بلکه تعداد کودکان بیشتری در یمن قربانی حملات ائتلاف سعودی می‌شوند. سازمان عفو بین‌الملل در واکنش به خارج کردن ائتلاف سعودی از لیست سیاه ناقضان حقوق کودکان گفته:« دبیرکل سازمان ملل در شرایطی که می‌دانست ائتلاف متجاوز سعودی ۲۲۲ کودک را در یمن در سال ۲۰۱۹ کشته است، نام عربستان را از لیست کشتار و آزار و اذیت کودکان حذف کرد.» طنز تلخ ماجرا اینجاست که پس از گذشت یک هفته از خط خوردن نام عربستان از لیست قاتلان کودکان، ریاض ۳۷ کودک یمنی دیگر را هدف قرار داد!
حال به راحتی می‌توان پاسخ سؤال اصلی که آیا عربستان حافظ کودکان یمنی است یا قاتل آنها، را داد. به نظر می‌رسد که انتظار بهبود وضعیت و اصلاح چرخه موجود در عرصه بین‌الملل انتظاری بیهوده است. همان‌طور که بان کی مون
 دبیرکل سابق سازمان ملل در سال 2016 اعلام کرد که به دلیل تهدیدات عربستان مبنی بر قطع حمایت‌های مالی از سازمان ملل مجبور به خارج کردن نام عربستان از لیست سیاه ناقضان کودکان شده است این بار نیز باید بار دیگر نقش دلارهای سعودی را عامل اصلی دانست. نهادهای بین‌المللی در حالی که توسط دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا تهدید به کاهش حمایت‌های مالی شده‌اند برای جبران این مسئله روز به روز اعتبار خود را بیش از پیش در معرض حراج می‌گذارند. این بار سازمان ملل بار دیگر با این اقدام نقش خود در کشتار کودکان یمن را اثبات کرد. در واقع سازمان‌ملل هم با سکوت خود و هم با خارج کردن نام عربستان از لیست سیاه، جان کودکان یمنی را می‌گیرد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 31 خرداد 1399

بمب خبری جان بولتون و دستپاچگی ترامپ
رئیس‌جمهور آمریکا دست به دامان چین شده بود
  ۱۳۹۹/۰۳/۳۰

Magiran | روزنامه کیهان (1399/03/31): بمب خبری جان بولتون و ...
کتاب «جان بولتون» مشاور سابق «دونالد ترامپ»، که قرار است سه شنبه هفته جاری منتشر شود، بحران تازه‌ای را در آمریکا ایجاد کرده است. بر اساس جنجالی‌ترین بخش این کتاب، ترامپ از رئیس‌جمهور چین برای پیروزی در انتخابات آتی کمک خواسته است. مسئله‌ای که اگر ثابت شود، می‌تواند پرونده تازه‌ای را برای برکناری او در کنگره کلید بزند.
کتاب بولتون مشاور امنیت ملی اخراج شده ترامپ، تحت عنوان «اتاقی که آنجا اتفاق افتاد»، قرار است سه شنبه هفته جاری در آمریکا منتشر شود. اما این کتاب هنوز منتشر نشده، بمب خبری گسترده‌ای را در فضای سیاسی و رسانه‌ای آمریکا منفجر کرده و در میان بحران‌های ریز و درشتی که رئیس‌جمهور آمریکا این روزها با آنها دست به‌گریبان است، به بحران تازه‌ای تبدیل شده است. واشنگتن‌پست بر اساس بخش‌‌هایی از کتاب بولتون نوشت: «ترامپ در دیداری که سال گذشته با «شی‌جین‌پینگ» رئیس‌جمهور چین داشته، از وی خواسته بود به او برای پیروزی در انتخابات کمک کند.  ترامپ به جین پینگ گفته اقدام چین در خرید محصولات کشاورزی از کشاورزهای آمریکایی می‌تواند روی نتیجه انتخابات اثرگذار باشد. طبق ادعای بولتون، ترامپ این اظهارات را در دیدار دوجانبه‌ای که ژوئن سال ۲۰۱۹ (خرداد 1398)در حاشیه نشست گروه ۲۰ با رئیس‌جمهور چین داشته مطرح کرده است». این اتفاق از آن جهت اهمیت دارد که اتفاقی مشابه به استیضاح ترامپ توسط کنگره منجر شده بود. ترامپ در یک گفت‌وگوی تلفنی با رئیس‌جمهور اوکراین، از او خواسته بود به پرونده ‌سازی‌ علیه رقیب انتخاباتی‌اش (جو بایدن)، کمک کند.  این کتاب همچنین حاوی مطالب و ادعاهایی درباه ایران هم هست. خلاصه‌ای که روزنامه نیویورک‌تایمز از کتاب بولتون منتشر کرد، نشان می‌دهد او بعد از سرنگونی پهپاد آمریکا توسط ایران، از ترامپ به دلیل عدم اقدام علیه ایران عصبانی بوده است.خرداد سال ۱۳۹۸ اعلام شد که ایران یک پهپاد آمریکا را سرنگون کرده است. بولتون که همواره مفتخرانه می‌گوید حامی سیاستی موسوم به «پاسخ غیرمتناسب» است، ترامپ را برای آغاز مجموعه‌ای از حملات نظامی علیه ایران تحت فشار قرار‌داد. بولتون در کتابش از صرفنظر ترامپ از حمله به مواضعی در ایران، به عنوان «غیرمنطقی‌ترین کاری که ممکن بود از سوی هر رئیس‌‌جمهوری انجام شود» نام برده است. کتاب حاوی اطلاعات دیگری نیز علیه ترامپ هست. بولتون در کتاب خود نوشت: «... مثلاً به نظر می‌رسید که آقای ترامپ نمی‌داند که بریتانیا یک قدرت هسته‌ای است و یک بار هم پرسید که آیا فنلاند بخشی از روسیه است. حتی مشاوران ارشد آقای ترامپ که همواره خود را وفادارترین افراد به او نشان می‌دادند، پشت سرش او را مسخره می‌کردند».بولتون درخصوص تمسخر ترامپ از سوی مشاوران ارشد و سایر اعضای کابینه‌اش گفته است: «در سال 2018 در جریان دیدار ترامپ با رئیس‌کره شمالی، «مایک پامپئو» وزیر خارجه، یادداشتی را به دست من داد که روی آن نوشته بود: او کاملاً مزخرف می‌گوید».
چند روز پیش رسانه‌ها گزارش داده بودند که کاخ سفید در صدد است با تنظیم شکوائیه‌ای از انتشار کتاب افشاگرانه جان بولتون جلوگیری کند. کاخ سفید سال گذشته هم برای منصرف کردن بولتون از انتشار این کتاب، رسماً به او هشدار داده است. دیروز خبر رسید که کاخ سفید این شکوائیه را تنظیم و به دادگاه فدرال ارسال کرده است. وزارت دادگستری آمریکا در توجیه شکایت خود علیه مشاور امنیت ملی سابق آمریکا، اعلام کرد که کتاب بولتون، اطلاعات سری درباره امنیت ملی آمریکا را افشا می‌کند. مطالب این کتاب به قدری جنجالی است که بر اساس گزارش رسانه‌ها، «نانسی پلوسی»، رئیس‌مجلس نمایندگان آمریکا، از احتمال دعوت از بولتون برای ادای شهادت علیه ترامپ در کنگره خبر داده است.  پلوسی گفت: «مجلس نمایندگان آمریکا به نظارت بر رفتار ترامپ ادامه می‌دهد و با سران حزب دموکرات درباره احتمال دعوت از بولتون برای ادای شهادت مشورت خواهد کرد».
تهدید چین
ترامپ تنها یک روز پس از انتشار بخش‌هایی از کتاب بولتون، چین را به قطع کامل روابط تهدید کرد. ترامپ در توئیتی نوشت:«گزینه سیاست قطع ارتباط کامل با چین نزد واشنگتن محفوظ است». ترامپ همچنین روز پنچ شنبه طرح تحریم برخی مقام‌های چینی را به بهانه نقض حقوق بشر امضا کرد.در بیانیه کاخ سفید درباره این قانون آمده است که آمریکا ضمن محکوم کردن آنچه که نقض حقوق بشر در منطقه مسلمان نشین «سین‌کیانگ» خوانده شده، تحریم‌هایی را علیه مقام‌های خارجی که در آن دخیل هستند، اعمال می‌کند.ترامپ با صدور بیانیه‌ای بعد از امضای این قانون، گفت این قانون، ناقضان حقوق بشر و تجاوزگرانی را که به صورت سیستماتیک برخی اقدامات غیرانسانی را علیه اقلیت‌های مذهبی و نژادی در منطقه سین‌کیانگ و دیگر مناطق چین انجام می‌دهد، پاسخگو می‌کند.
احمق ملال آور!
انتشار بخش‌هایی از کتاب بولتون، ترامپ را به شدت عصبانی کرده است. ترامپ روز پنجشنبه در واکنش به این مسئله در توئیتی نوشت: «کتاب بسیار خسته‌کننده جان بولتون پر از دروغ و داستان‌های ساختگی است.همه چیز درباره من خوب گفته شده بود تا اینکه من او را از کار اخراج کردم. او یک احمق ملال آور است. او فردی است که فقط خواهان جنگ است ».ترامپ در توئیت دیگری نوشت: «رئیس‌جمهور بوش هم او را اخراج کرد. بولتون یک فرد بی‌کفایت است». برخی از مقامات دولت ترامپ نیز به این کتاب واکنش نشان دادند. به گزارش روسیا الیوم، «استیفن منوشین» وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت که در جریان بخش‌هایی از کتاب مشاور سابق ترامپ قرار گرفته و به این نتیجه رسیده که کتاب بولتون «پر از دروغ و غلو» درباره شخص ترامپ است.بولتون در بخشی از کتابش نوشته که منوشین از دولت ترامپ به دلیل استفاده دائمی از ابزار تحریم علیه کشورهایی که خشم واشنگتن را بر می‌انگیزند، انتقاد کرده است. «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا، نیز در واکنش به کتاب خاطرات بولتون در توئیتی نوشت:‌ « بولتون دارد دروغ‌پراکنی می‌کند؛‌ اظهاراتش دروغ‌ و کذب محض است، هم غم‌انگیز و هم خطرناک است که آخرین کار علنی بولتون، (ایفای) نقش خائنی است که اعتماد مقدسِ مردم آمریکا را پایمال کرده و این‌چنین به این کشور لطمه زده است».
ادامه اعتراضات ضد نژادپرستی
همزمان با جنجال سیاسی بر سر کتاب خاطرات بولتون، اعتراضات علیه نژادپرستی نیز در سراسر آمریکا، علیرغم سرکوب گسترده از سوی نیروهای پلیس، همچنان ادامه دارد. بر اساس گزارش‌ها، دولت آمریکا به رسانه‌های این کشور فشار وارد کرده است که انتشار اخبار و گزارش‌های مربوط به اعتراضات و آشوب‌ها را کنترل شده منتشر کنند.دیروز نیز آمریکایی‌های آفریقایی تبار به مناسبت سالگرد «روز آزادی» در سراسر آمریکا تظاهرات کردند. بر اساس گزارش الجزیره‌، در واشنگتن و چند شهر آمریکا‌، ده‌ها مراسم و تظاهرات به مناسبت روز آزادی برگزار شد. این روز به مناسبت رسیدن یکی از فرماندهان ارتش اتحاد به شهر «گلوستون» ایالت تگزاس، که مقدمه پایان جنگ داخلی در آمریکا بود، روز آزادی یا روز استقلال سیاه پوستان نامگذاری شده است. این روز، نزد آمریکایی‌های آفریقایی تبار جایگاه ویژه‌ای دارد. پیش از این، نیوزیوک تایمز گزارش داده بود که قرار است «روز 19 ژوئن (30 خرداد) کارگران در سراسر آمریکا به نشانه اعتراض به کشتار سیاهان، دست از کار بکشند و اعتصاب کنند.» اما ظاهرا بعضی شرکت‌ها از ترس این اعتصاب، پیش دستی کرده و دیروز را تعطیل اعلام کرده بودند.
بر اساس آخرین گزارش‌ها از آمریکا، ترامپ با آشوبگر خواندن معترضانی که به سمت اوکلاهما در حرکت هستند، تهدید کرد که به شدت با آنها برخورد خواهد کرد.


زمزمه جنگ در سرزمین‌های اشغالی / آیا نتانیاهو از طرح الحاق عقب‌نشینی می‌کند؟

پشت پرده طرح الحاق «غور اردن»؛ مهمترین دستمایه نتانیاهو برای ...

پافشاری « بنیامین نتانیاهو» بر الحاق 30 درصد از کرانه باختری به فلسطین اشغالی، جوی از رعب و وحشت را در میان صهیونیست‌ها ایجاد کرد و همزمان، جنبش‌های فلسطینی نیز وعده نبرد با رژیم صهیونیستی را داده‌اند.
11 تیرماه زمانی است که نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی وعده الحاق 30 درصد از کرانه باختری به سرزمین‌های اشغالی را داده است. اما اجرای این رویای نتانیاهو چندان ساده نخواهد بود و روز به روز بر شمار کشورها و بازیگرانی که با این طرح مخالف هستند، افزوده می‌شود. بسیاری از مقامات صهیونیستی به این علت با طرح الحاق مخالف هستند که آن را عامل وقوع انتفاضه سوم در کرانه باختری می‌دانند و نسبت به تبعات آن برای امنیت اسرائیل بیمناک هستند. گروه‌های مقاومت فلسطین نیز وعده مقاومت مسلحانه را برای مقابله با طرح الحاق داده‌اند. همه شرایط به گونه‌ای در حال رقم خوردن است که بوی جنگ در سرزمین‌های اشغالی به مشام می‌رسد و چه بسا که نتانیاهو برای اجرای این طرح اشغالگرانه به جنگ نیز متوسل بشود، چرا که وی تا آبان ماه زمان دارد و شکست خوردن «دونالد ترامپ» در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، می‌تواند تمام رویاهای نتانیاهو در مورد اشغال کرانه باختری را بر باد دهد.
هشدار حماس
در ادامه واکنش‌ها علیه طرح الحاق، «خلیل الحیه» معاون رئیس‌جنبش حماس در نوار غزه، در سخنانی تصریح کرد، زمان آن برای غزه فرا رسیده است که سلاح خود را برای پاسداری و حفاظت از مسئله فلسطین به کار گیریم، زیرا نمی‌توانیم شاهد از بین رفتن آن در زندگی خود باشیم. وی از ابومازن رئیس‌تشکیلات خودگردان فلسطین، خواست برای برگزاری یک نشست ملی در بالاترین سطوح جهت مقابله با تصمیم اشغالگران، شتاب کند. الحیه تاکید کرد: سلاح ما مشروع و انگشتان ما روی ماشه است. تصمیم گیری در دستان ما است و در زمان مناسب برای پاسداری از مسئله فلسطین وارد عمل خواهیم شد؛ حتی اگر در این راه، جان خویش را نثار کنیم.
این اظهار نظر باعث شده تا بسیاری به این نتیجه برسند که احتمال شروع جنگ دور از ذهن نخواهد بود. رادیو ارتش رژیم صهیونیستی در این مورد اعلام کرد، ارتش این رژیم طی روزهای اخیر اقداماتی را انجام داده که دلیل بر آمادگی‌های ویژه برای جبهه نوار غزه است. بر اساس این گزارش، «تساحی دبوش» خبرنگار رادیو ارتش رژیم صهیونیستی می‌گوید، این آمادگی‌ها به دلیل وضعیت امنیتی در جنوب (مرز با غزه)‌، تصمیم رژیم صهیونیستی برای اشغال اراضی کرانه باختری، عدم پیشرفت در عملیات تبادل اسرا و وضعیت بد امنیتی در غزه صورت گرفته است. به گزارش فارس، وی تأکید کرد: تمام این احتمالات ممکن است به متشنج شدن وضعیت بیانجامد، به همین دلیل ارتش برای این موضوع آماده شده و می‌داند این آرامش فریب‌دهنده، تمام خواهد شد. وی در ادامه گفت: می‌توانیم بگوییم که آنچه در غزه رخ خواهد داد اگر به سطح درگیری نظامی برسد، شبیه درگیری‌های قبلی نخواهد بود و ما امیدواریم به این حد نرسد. روزنامه «هاآرتص» نیز در یادداشتی به قلم «چاک فرِیلیک» معاون پیشین مشاور امنیت داخلی رژیم صهیونیستی، به بررسی عواقب و پیامدهای اجرای طرح تل‌آویو برای اشغال بخش‌های بزرگی از کرانه باختری پرداخته و تحلیل کرد که این امر می‌تواند جنگی تمام عیار را علیه این رژیم آغاز کند. این روزنامه ضمن اشاره به احتمال اقدام جداگانه کشورهای اروپایی علیه اسرائیل در صورت اجرای طرح اشغال، تاکید کرد، تل‌آویو به سمت طوفان کامل پیش می‌رود و متوقف کردن آن نیز به نتانیاهو بستگی دارد.
به دنبال این خبرها، طبق گزارش روزنامه «العربی الجدید»، تل‌آویو مدعی شده حماس و جهاد اسلامی در صورت اجرایی شدن طرح اشغال کرانه باختری، قصد هدف قرار‌دادن سکوهای گاز در سواحل «عسقلان» را دارند و به همین دلیل، خواستار میانجی‌گری مصر برای جلوگیری از این اقدام شده است.
اتحادیه اروپا
اتحادیه اروپا نیز که در ظاهر با الحاق کرانه باختری مخالفت می‌کند، از اسرائیل خواست طرح الحاق را متوقف کند. «جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، از تل‌آویو خواست از هرگونه اقدام یکجانبه در این باره خودداری کند. بورل ادعا کرد: موضع ما شفاف است، با اینکه اتفاق آراء در این موضوع دشوار است اما اکثریت قدرتمندی از کشورها هستند که به حمایت از راهکار دو دولتی مذاکره ‌شده بر مبنای مؤلفه‌های بین‌المللی ادامه می‌دهند و الحاق را مخالف قوانین بین‌المللی می‌دانند.
هشدار پادشاه اردن
«ایمن الصفدی» وزیر خارجه اردن، نیز پیامی از «عبدالله دوم» پادشاه این کشور به «محمود عباس» رئیس‌تشکیلات خودگردان انتقال داده و بر روابط عمیق «امان» و «رام الله» تأکید کرده است. الصفدی گفته که عبدالله دوم به آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها اعلام کرده که اگر کرانه باختری اشغالی شود، اردن نیز از ادامه اجرای معاهده صلح با رژیم صهیونیستی امتناع خواهد کرد. اردن و رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۹۴ توافقنامه‌ صلح موسوم به وادی عربه را امضا کردند که در آن بر پایان دادن به خصومت دو طرف و اجرای مفاد منشور ملل متحد و قانون بین‌المللی درخصوص روابط دو طرف تأکید شده است.
اختلافات در کابینه صهیونیستی
اختلافات در کابینه رژیم صهیونیستی بر سر طرح الحاق همچنان ادامه دارد و این بار «بنی گانتس» وزیر جنگ و یکی از نخست‌وزیران چرخشی کابینه، حمایت از این طرح را مشروط به تصویب بودجه پیشنهادی کنست دانست. شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی گزارش داد گانتس در نشستی که روز پنجشنبه با مقامات وزارت جنگ رژیم اسرائیل داشت، تاکید کرده از اشغال مناطقی در کرانه باختری که جمعیت زیادی از فلسطینی‌ها ساکن آن هستند، حمایت نمی‌کند. بر این اساس، وی دلیل این تصمیم خود را، جلوگیری از به‌وجود آمدن اختلاف بیشتر با تشکیلات خودگردان فلسطین و دولت اردن عنوان کرده است. در واکنش، نتانیاهو در جلسات خصوصی با افراد کابینه خویش گفته است که سعی دارد طرح الحاق ۳۰ درصد کرانه باختری را حتی با مخالفت «بنی گانتس» و حزب «آبی و سفید» اجرایی کند. به نوشته روزنامه اسرائیل هیوم، نتانیاهو در این نشست‌ها گفته است دیگر منتظر موافقت گانتس نمی‌ماند و طرح مذکور را برای تأیید نهایی به کابینه خواهد برد. نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی همچنین به نزدیکان خود گفته است که اگر حزب آبی و سفید بتواند در مخالفت با اشغال کرانه باختری موفق شود، تردیدی درخصوص انحلال پارلمان و برگزاری دوباره انتخابات ندارد و قانون به وی چنین اجازه‌ای را می‌دهد که بدون موافقت «بنی گانتس»، پارلمان را منحل کند.
همچنین چند صد نفر از ساکنان تل‌آویو علیه طرح نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی برای اشغال بخش‌های بزرگی از کرانه باختری تظاهرات کردند. 


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 31 خرداد 1399


مزارع گندم مردم سوریه در آتش کینه آمریکایی‌ها سوخت
   ۱۳۹۹/۰۳/۲۶

2 هکتار از مزارع گندم بوکان در آتش سوخت - هانا خبر | خبر فارسی
یک مقام سوری گفت، نظامیان آمریکایی‌ برای اینکه مردم سوریه را در برابر تحریم‌های آمریکا آسیب‌پذیر‌تر کنند، مزارع گندم و جو را در سوریه به آتش می‌کشند.
«یوسف قاسم» مدیر سازمان حبوبات سوریه، از آتش زدن مزارع کشاورزان به دست نیروهای آمریکایی در شرق سوریه خبر داد و گفت، اشغالگران آمریکایی تلاش می‌کنند به شیوه‌های مستقیم و یا غیر مستقیم، اقتصاد سوریه را تحت فشار قرار دهند. وی افزود: «آتش زدن مزارع و غلات از سوی آمریکایی‌ها بر تولید سالانه سوریه به خصوص در استان «حسکه» تأثیر می‌گذارد؛ چرا که نزدیک به نیمی از گندم سوریه در این استان تولید می‌شود.»
یوسف قاسم همچنین گفت که دولت آمریکا تلاش می‌کند با اقدامات مستقیم و یا با اعمال تحریم، کاری کند که مردم سوریه حتی یک لقمه غذا هم برای خوردن نداشته باشند.
اعتصاب هم به اعتراض‌ها اضافه شد
/کارگران آمریکایی 19 ژوئن دست از کار می‌کشند

Magiran | روزنامه کیهان (1399/03/27): اعتصاب هم به اعتراض ها اضافه شد
در حالی که اعتراضات سراسری در آمریکا علیه کشتار سیاهان سه هفته‌ای می‌شود که شبانه‌روز ادامه دارد، جنبش«جان سیاهان اهمیت دارد» برای فشار بیشتر به سیستم حاکم بر این کشور اعتصاب سراسری کارگری را برای 19 ژوئن (30) خرداد برنامه‌ریزی کرده است. سازمان دهندگان این اعتصاب از همه کارگران آمریکا در 50 ایالت این کشور خواسته‌اند به نشانه همبستگی با سیاهان در این روز دست از کار بکشند.
زخم کهنه نژادپرستی این روزها در آمریکا دوباره سر باز کرده و مردم در سراسر آمریکا هر روز به خیابان‌ها می‌آیند و خواهان پایان نژادپرستی سیستمیک در این کشور می‌شوند. هرچند به گفته ناظران، نژادپرستی چنان با تار و پود نظام سیاسی و قضایی آمریکا عجین شده که بعید است به این زودی‌ها سیاهان آمریکا طعم شیرین عدالت را بچشند.
فارین پالیسی:
اشتباه نکنید اینجا کنگو نیست
فارین پالیسی درباره این روزهای آمریکا نوشته: «جهانیان هم اکنون شاهد سوختن، تباهی و نژادپرستی نهادینه در آمریکا و به عبارتی پایان تاریخ مصرف دموکراسی آمریکایی هستند. دموکراسی آمریکا مرده است. چشم‌انداز پیش رو را تصور کنید: یک کشور درحال سوختن است. جوامع اقلیت و متحدان آنها به منظور اعتراض به نقض حقوق بشر و نابرابری راهی شهر‌های اصلی شده‌اند. این رئیس‌جمهور یک عوام فریب تفرقه‌انداز است که در تلاشی بدبینانه برای تقویت حمایت رو به زوالش علنا از خشونت علیه منتقدانش حمایت می‌کند. رسانه‌ها که زمانی نهادی مورد احترام بودند در آتش واقعی و خطر بازداشت و حمله گیرافتاده‌اند. پلیس دیگر به عنوان ضامنان حاکمیت قانون مورد احترام نیست بلکه در عوض تهدیدی علیه امنیت عمومی تلقی می‌شود. ستون‌های دود در پایتخت دیده می‌شود؛ ساختمان‌های دولتی و مناطق اطراف آن با دیوارنوشته‌های ساختارشکنانه پُر شده‌اند و مقر‌های پلیس نیز در آتش می‌سوزند؛ مغازه‌ها مورد حمله واقع شده، صدای آژیر آمبولانس و ماشین پلیس شنیده می‌شود و هلی‌کوپتر‌ها بر فراز شهر به پرواز درآمده‌اند و منع رفت و آمد در کل شهر اعمال شده است. این دقیقا همان کشوری است که آمریکا مرتبا میلیون‌ها دلار در آن برای ترویج دموکراسی سرمایه‌گذاری می‌کند. اما امروز، ما درباره جمهوری دموکراتیک کنگو یا فیلیپین یا ونزوئلا صحبت نمی‌کنیم. این خود آمریکاست».
با ادامه این وضع، طرفداران جنبش«جان سیاهان اهمیت دارد» هم تصمیم گرفته‌اند همزمان با اعتراض‌ها فشارها بر سیستم نژادپرست حاکم بر آمریکا را با برگزاری یک «اعتصاب سراسری کارگری» بیشتر کنند. پایگاه اینترنتی نیوزویک در گزارشی در این زمینه نوشته: «پیش‌بینی می‌شود روز ۱۹ ژوئن (30 خرداد) که در آمریکا روز آزادی شناخته می‌شود و تعطیلاتی است که در آن پایان برده داری در این کشور جشن گرفته می‌شود صحنه برپایی اعتراضات گسترده و اعتصاب باشد. سازمان دهنگان این اعتصاب با استفاده از یک هشتگ از همه کارگران خواسته‌اند در این روز به منظور اعلام همبستگی علیه رفتار‌های بی‌رحمانه پلیس و نژادپرستی اعتصاب کنند. در این هشتگ از همه خواسته شده صرفنظر از نژاد خود در این اعتصاب شرکت کنند. در یکی از بزرگترین اعتصاب‌ها در روز ۱۹ ژوئن که با حمایت اتحادیه «لانگ شور و ویرهاوس» برگزار می‌شود، کارگران به مدت هشت ساعت در همه ۲۹ بندر واقع در امتداد سواحل غربی آمریکا دست از کار خواهند کشید. این اعتراض ساعت ۱۰ بامداد به وقت محلی آغاز و در اعلام همبستگی با اعتراضات به کشته شدن جورج فلوید برگزار می‌شود. همانند اعتصاب‌های جنبش موسوم به جان سیاه پوستان مهم است، این اعتصاب محدود به کارگران سیاه پوست نمی‌شود».
 پایگاه اینترنتی اتحادیه «لانگ شور و ویرهاوس» نیز اعلام کرده مبارزه علیه نژادپرستی قرن‌هاست که ادامه دارد و اکنون زمان آن است که اتحادیه کارگری نیز به این مبارزات بپیوندند.
ادامه اعتراض‌ها
 همزمان با فراخوان برای اعتصاب سراسری اعتراضات نیز همچنان ادامه دارد. روز یکشنبه نیز دهها هزار نفر در شهرهای نیویورک، آتلانتا‌، فیلادلفیا و لس آنجلس به خیابانها ریختند و علیه کشتار سیاهان به دست پلیس آمریکا تظاهرات کردند. تصاویر منتشر شده در منابع آمریکایی نشان می‌دهد که در منطقه بروکلین در نیویورک دهها هزار نفر در این تظاهرات شرکت کرده‌اند. اعتراضات در نیویورک در حالی انجام می‌شود که «اندرو کومو» فرماندار نیویورک تهدید کرده که  در صورت ادامه نقض محدودیت‌های ضد کرونا ممکن است برخی از مناطق این شهر را دوباره قرنطینه کند. وی همچنین از معترضان به نژادپرستی خواسته سریعا تست کرونا بدهند. در شهر آتلانتا در ایالت جورجیا نیز که روز شنبه در اعتراض به کشته شدن یک جوان سیاه پوست دیگر شاهد اعترضات گسترده و خشونت پلیس علیه معترضان بود، روز یک شنبه هزاران نفر در خیابان‌ها حضور یافتند و به رفتارهای سرکوبگرانه و نژادپرستانه پلیس آمریکا اعتراض کردند.  شبکه سی ان ان گزارش داده در جریان اعتراضات آتلانتا حداقل ۳۶ نفر بازداشت شده‌اند. شبکه سی بی‌اس نیز گزارش داده صدها نفر در فیلادلفیا با دست داشتن نوشته‌هایی که روی آن اسامی سیاه پوستانی که به دست پلیس آمریکا کشته شده‌اند خواستار پایان دادن به رویکرد نژادپرستانه در این کشور شدند. معترضان همچنین روی خیابان با خط درشت نوشته‌اند «همین حالا به نژادپرستی پایان دهید». در واشنگتن نیز هزاران نفر از معترضان به یک تظاهرات نمادین در نزدیکی کاخ سفید پیوستند. بر اساس این گزارش، تظاهرات اعتراض‌آمیز روز یکشنبه از موزه ملی تاریخ آمریکا -آفریقا آغاز شد و در نزدیکی کاخ سفید به پایان رسید. معترضان همچنین از ترامپ هنگام بازگشت از جشن تولد ۷۴ سالگی‌اش در محل باشگاه گلفش در نیوجرسی با شعارهای ضدنژادپرستی استقبال کردند. رئیس‌جمهوری آمریکا کمی بعد از حضور در این باشگاه گلف در زمان تولد هفتاد و چهار سالگی خود، به کاخ سفید بازگشت تا در اظهاراتی مدعی شود «چپ رادیکال» شهر سیاتل آمریکا را «تصرف» کرده است. معترضان با هوا فرستادن بالن‌های «بی بی‌ترامپ» در روز تولد او به اعتراضات خود در مقابل کاخ سفید ادامه دادند. معترضان در پورتلند نیز مجسمه «توماس جفرسون» سومین رئیس‌جمهورو «پدر بیانیه استقلال» آمریکا را پس از نوشتن عبارت «برده‌دار» بر پایه آن، سرنگون کردند.
شانس پیروزی ترامپ کمتر از 20 درصد
با اوج گرفتن اعتراضات شبکه آمریکایی سی ان ان نیز در گزارشی تحلیلی و با توجه به میزان رضایت از رئیس‌جمهور آمریکا در ماه کنونی میلادی و مقایسه آن با 13 رئیس‌جمهور پیشین این کشور که برای دور دوم وارد رقابت‌های انتخاباتی شدند، شانس انتخاب دوباره وی را «بسیار پایین» دانست. نظرسنجی ملی «گالوپ» که به تازگی انجام شد، نشان داد تنها ۳۹ درصد مردم آمریکا از عملکرد «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس‌جمهور رضایت دارند. این در حالی است که ۵۷ درصد از عملکرد وی ابراز نارضایتی کرده‌اند.«نِیت سیلور»، آماردان و سردبیر بلاگ «فایو ترتی‌ایت» تخمین می‌زند رئیس‌جمهوری که میزان رضایت از وی در ماه ژوئن(ماه کنونی) ۴۰ درصد است، تنها ۲۰ درصد شانس پیروزی در انتخابات پیش‌رو را دارد.
دفاع جانسون از چرچیل
«بوریس جانسون»، نخست‌وزیر انگلیس اما در بحبوحه مناقشه کنونی بر سر جمع‌آوری مجسمه چهره‌های تاریخی نژادپرست در این کشور تاکید کرد، انگلیس نمی‌تواند چشم‌انداز فرهنگی و تاریخ پیچیده خود را «فوتوشاپ» کند چون این کار تحریف گذشته محسوب می‌شود. نخست‌وزیر انگلیس در دیلی تلگراف نوشت: «اگر ما پاک‌سازی سوابق و حذف تصاویر همه افراد، جز آن‌هایی که رویکردهایشان با ما سازگار است آغاز کنیم، در واقع گرفتار یک دروغ بزرگ و تحریف تاریخ خودمان شده‌ایم». جانسون همچنین با دفاع از وینستون چرچیل گفت: «پوچ و ناگوار است که یادبود نخست‌وزیر پیشین ما در معرض تهدید قرار بگیرد. او قهرمان بود و انتظار دارم در بیان اینکه تا آخرین نفس با هرگونه تلاش برای جابجایی مجسمه او از میدان پارلمان مخالفت می‌کنم، تنها نمانم. روکش حفاظتی از او هم هر چه زودتر برداشته شود، بهتر است». در آمریکا و اروپا تندیس‌های شخصیت‌هایی که به طرفداری از نژادپرستی متهم هستند، پایین کشیده می‌شوند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 27 خرداد 1399

در سایه حاکمیت انگلیس
آل‌خلیفه جوان شیعه بحرینی را پس از شکنجه به اعدام محکوم کرد
  ۱۳۹۹/۰۳/۲۶

دیوان عالی رژیم آل خلیفه در بحرین حکم اعدام یک جوان شیعی را بدون ارائه سندی برای مجرم بودن او تأیید کرد. این جوان 35 ساله به شدت شکنجه و به او تجاوز شده است.
دیوان عالی رژیم آل خلیفه در اقدامی خصمانه حکم اعدام «زُهیر ابراهیم جاسم عبدالله» را تأیید کرد. این جوان ۳۵ ساله شیعه به مشارکت در اقدامات تروریستی متهم شده، این درحالی است که مقامات منامه تاکنون هیچ سندی، تاکید می‌شود هیچ سندی را برای اثبات اتهامات این جوان ارائه نکرده‌اند.
به گزارش خبرگزاری مهر از «صوت المنامه»، زُهیر پیش از انتقال به بازداشتگاه «حوض الجاف»، به حکم دادستانی مبارزه با تروریسم، ۵۵ روز را در مرکز تحقیقات و بازجویی بحرین برای اخذ اعتراف اجباری زیر شکنجه سپری کرد.
از جمله شکنجه‌هایی که او به آنها اشاره کرده و دادگاه‌ها را در جریانش قرار‌داده، عریانی کامل بدن، شوک الکتریکی در مناطق حساس بدن، تجاوز جنسی و ضرب و شتم شدید است که در نتیجه وی مجبور شده برگه اعترافات اجباری را امضا کند.
طبق اعلام برخی رسانه‌های عربی، پیشتر نیز نظامیان رژیم آل خلیفه با یورش به منزل «زُهیر ابراهیم جاسم عبدالله»، ضمن ضرب و شتم شدید همسرش، او را تهدید به تجاوز کرده‌ بودند. البته این اتفاقات در رژیم
آل خلیفه مسبوق به سابقه است. این رژیم قرون وسطایی به شدت از سوی دولت انگلیس حمایت می‌شود.


افشاگری شاهزاده عربستانی از زندان مخوف بن سلمان در شرق یمن

زندان‌های مخوف و سری عربستان، محلی برای شکنجه مخالفان بن سلمان ...

افشاگر معروف عربستانی این بار از وجود زندانی مخوف در شرق یمن خبر داده که تحت نظارت سازمان‌های حقوق بشری نیست و آل‌سعود، بازداشتی‌ها را در این زندان شکنجه و بعضا حتی می‌کشد.
آل‌سعود و امارات در 5 سال گذشته نه تنها با بمباران مردم یمن شمار زیادی را به کام مرگ فرستاده‌اند بلکه با برپایی زندان‌ها و شکنجه گاه‌های
مخفی و علمی، جنایات مختلفی را مرتکب شده‌اند. بارها رسانه‌ها از زندان‌های سری و مخوف امارات در یمن که به «گوانتاناموی امارات» معروف شده‌اند خبر داده‌اند. اکنون خبرها از وجود یک زندان سری آل‌سعود در شرق یمن حکایت دارد.
حالا «مجتهد» شاهزاده و افشاگر معروف سعودی در صفحه توئیتر از زندانی سری در شهر «حضرموت» در شرق یمن خبر داده که توسط ارتش سعودی اداره می‌شود و در آن تخلف‌های گسترده‌ای علیه بازداشتی‌های یمنی صورت می‌گیرد. وی ضمن انتشار یک گزارش نوشته، گزارشی از بازداشتی‌های سابق در زندانی که نیروهای سعودی در یمن آن را اداره می‌کنند به دست من رسیده است که در نکات زیر خلاصه می‌شود: «مخفی نگه داشتن وجود این زندان و اتفاقات داخل آن، توجیه بازداشت و شیوه بازداشت، نقض حقوق انسانی است،  شرایط زندان و خدمات آن مناسب حیوانات هم نیست و زندان تحت نظارت قضایی سعودی، یمنی یا نظارت بین‌المللی نیست».
به گزارش فارس، مجتهد در ادامه تاکید کرده: «صدها و چه بسا هزاران نفر در این زندان بازداشت هستند و تعدادی از آنها زیر شکنجه فوت و تعدادی دیگر نیز دچار معلولیت شده‌اند. اکثر بازداشتی‌ها از نزدیکان اشخاصی هستند که به او مشکوک شده‌اند. کسانی که این گزارش را رسانده‌اند از سازمان‌های حقوقی و پارلمان‌های جهان و دادگاه‌های بین‌المللی می‌خواهند ارتش سعودی را به تن دادن به نظارت بین‌المللی وادار کنند».
سازمان حقوق بشری «سام» سال گذشته از وجود زندانی سری در حضرموت تحت عنوان زندان «الطین»خبر داده بود که تحت نظارت ائتلاف سعودی است. این سازمان گفته بود، بازداشت‌شدگان در این زندان تحت شکنجه و رفتار پست غیرانسانی قرار می‌گیرند.


سیاستِ یکی به میخ یکی به نعل اسرائیل در لیبی
حمایت سیاسی رژیم صهیونیستی از دولت
وفاق ملی همزمان با حمایت تسلیحاتی از ژنرال حفتر!

هم اندیشی - خلیفته حفتر ژنرالی آشوبگر اما محبوب صهیونیست هاو ترامپ ...
چندی پیش یکی از مقامات عالی رتبه اماراتی از حمایت رژیم صهیونیستی از دولت وفاق ملی گفت و حالا یک رسانه عرب‌زبان از نقش امارات در ارسال سلاح‌های ساخت این رژیم به لیبی، برای استفاده نیروهای حفتر می‌گوید! دولت وفاق ملی لیبی در حال جنگ با ژنرال حفتر است.
چند هفته پیش بود که «انور قرقاش»، معاون رئیس‌پلیس«دوبی» گفت، رژیم صهیونیستی از دولت وفاق ملی حمایت می‌‎کند که طرف جنگ امارات، عربستان و مصر و همچنین نیروهای «خلیفه حفتر» در لیبی است؛ اما حالا روزنامه عرب زبان «صوت العروبه» چاپ آمریکا با انتشار گزارشی به قلم «رشاد ابو شاور»، نویسنده فلسطینی، فاش کرده که امارات در ارسال سلاح‌های ساخت رژیم صهیونیستی برای نیروهای تحت امر حفتر در لیبی نقش دارد! این یعنی رژیم صهیونیستی در لیبی، از دولت وفاق ملی حمایت سیاسی و از ژنرال حفتر که در حال جنگ با این دولت است، حمایت تسلیحاتی می‌کند.
به گزارش ایسنا، ابوشاور در نوشته خود به نقل از چند منبع فاش کرده که ابوظبی هواپیماهای خود را به بهانه ارسال کمک به فلسطین می‌فرستاد تا پس از آن سلاح و مهمات‌های ساخت رژیم صهیونیستی را برای نیروهای خلیفه حفتر در لیبی ارسال کند: «وابستگی امارات به اسرائیل به حدی رسیده که مشابه نقشش در یمن، سلاح و مهمات خریداری شده با پول نفت را برای پیچیده کردن جنگ داخلی در لیبی، به این کشور منتقل می‌کند».
همه این‌ها در حالی است که دولت «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه، نیز به ادعای روزنامه‌های ترک، خواستار ساخت پایگاه‌های دائمی در لیبی است. ضمیمه خبرهای بالا با این خبر، گستردگی مصیبت در لیبی را می‌نُماید. لیبی این روزها تبدیل به زمینی برای تُرک‌تازیِ مجموعه‌ای از کشورها شده است و قربانیِ اصلیِ این غارت‌گران، مصلحت عمومیِ مردم لیبی است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 27 خرداد 1399


سخنگوی مصطفی کاظمی:
حشدالشعبی پشتیبان قدرتمندنیروهای امنیتی عراق است
     ۱۳۹۹/۰۳/۲۵

سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق از اقدامات خرابکارانه در میدان ...
سخنگوی نخست‌وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق ضمن تمجید از نبرد نیروهای سازمان حشد‌الشعبی علیه تروریست‌های داعش، این سازمان را پشتیبانی قدرتمند برای نیروهای امنیتی عراق دانست.
«یحیى رسول» ضمن تمجید از نیروهای سازمان حشد‌الشعبی، آنها را پشتیبان نیروهای امنیتی عراق دانست.
به گزارش خبرگزاری فارس، رسول در گفت‌وگو با شبکه «العراقیه» گفت: حشد‌الشعبی معمولا در نبردهای آزاد‌سازی [خاک عراق] از دست گروه تروریستی داعش، دشوارترین محورها را انتخاب می‌کرد.
سخنگوی کاظمی افزود: در نبرد آزاد‌سازی موصل که از نظر جغرافیایی، به صعب‌العبور بودن معروف است، حشد‌الشعبی در مناطق بیابانی مستقر بوده است.
وی گفت که نقش حشد‌الشعبی در جریان آزاد‌سازی موصل «بسیار برجسته» بود؛ زیرا نیروهای حشد عامل مقابله با داعش و حمایت از سایر نیروهای عراقی بودند.
رسول با بیان اینکه حشد در آزاد‌سازی موصل موفق شد، مسیرهای امدادرسانی داعش را قطع کند، خاطر نشان کرد: حشد‌الشعبی حامی و پشتیبان قدرتمند نیروهای امنیتی است و ما همیشه بر آن تأکید داریم.
این فرمانده عراقی تصریح کرد، بازدید مصطفی کاظمی از مقر حشد‌الشعبی، حامل پیام‌های زیادی بود.
وی در پایان تأکید کرد، نیروهای حشد، شور و حماسه زیادی داشتند و الگویی برای سایر نیروهای عراقی بودند. تهدید اسماعیل هنیه به استفاده سلاح مقاومت علیه الحاق کرانه باختری

چهار راهبرد هنیه برای مقابله با معامله قرن - مشرق نیوز
رئیس‌دفتر سیاسی جنبش حماس با بیان اینکه فلسطین اکنون در مرحله سختی به سر می‌برد، تاکید کردکه مقاومت مسلحانه باید در اولویت فلسطینیان جهت مقابله با طرح الحاق کرانه باختری قرار گیرد.
طرح الحاق 30 درصد از کرانه باختری به سرزمین‌های اشغالی باعث شده تا اتحاد گروه‌های داخلی فلسطین بسیار بیشتر از قبل شود و مقاومت مسلحانه همه‌جانبه با اسرائیل بیش از هرزمانی در دسترس باشد. «اسماعیل هنیه» رئیس‌دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس)، با اشاره به شرایط کنونی در فلسطین، گفت که فلسطینی‌ها مرحله خطرناک‌تری پیش روی خود دارند. هنیه که روز شنبه در «گردهمایی علمای امت برای یاری قدس» به صورت ویدیو کنفرانس سخنرانی می‌کرد، از علمای جهان اسلام خواست برای حمایت از آرمان فلسطین در این مرحله سخت و همچنین برای مقابله با اشغالگران، تشکیلات هماهنگی ایجاد کنند.
او گفت که جنبش حماس برای مقابله با خطرات بی‌سابقه‌ای که قدس و آرمان فلسطین را هدف قرار‌داده، چهار اولویت راهبردی وضع کرده است که عبارتند از بازیابی وحدت ملی، بازیابی اولویت‌های گروه‌های فلسطینی بر اصول مسالمت‌آمیز در همه زمینه، مقاومت فراگیر که در مقدمه آن مقاومت مسلحانه جای دارد و تقویت هماهنگی و مشاوره و تکامل با عمق عربی و اسلامی.
رئیس‌دفتر سیاسی حماس ضمن درخواست از مسلمانان برای حمایت از این اولویت‌ها، در‌باره معامله قرن و توطئه آمریکا و صهیونیست‌ها علیه فلسطین هشدار داد و گفت که این توطئه‌ها نه تنها فلسطین، بلکه همه منطقه و امت اسلامی را هدف قرار‌داده است. او گفت که رژیم صهیونیستی به رغم همه توان و برتری نظامی و امنیتی و حمایت آمریکا از این رژیم، در تنگنای تاریخی به سر می‌برد و تا زمانی که مسلمانان حضور این رژیم در اراضی فلسطین را غیرقانونی بدانند، اشغالگر و دزد است و نمی‌تواند بر روی این اراضی حضور داشته باشد. به گزارش خبرگزاری صفا، هنیه گفت که حماس و فلسطینی‌ها هرگز رژیم صهیونیستی را به رسمیت نخواهند شناخت و این رژیم در خاک فلسطین آینده‌ای نخواهد داشت.
غزه آماده انفجار
از سوی دیگر، مقامات امنیتی رژیم صهیونیستی نسبت به احتمال انفجار اوضاع در نوار غزه درپی الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به اراضی اشغالی هشدار دادند. منابعی در ارتش رژیم صهیونیستی هشدار دادند که الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به اراضی اشغالی تلاش‌ها برای حل و فصل اختلافات با جنبش مقاومت اسلامی حماس را از بین برده و باعث تشدید اوضاع امنیتی در نوار غزه خواهد شد. این منابع گفتند، احتمال انفجار اوضاع در نوار غزه بیشتر از کرانه باختری است. به همین منظور کارشناسان ارتش اسرائیل بنی گانتس، وزیر جنگ این رژیم را در جریان گزارش‌های خود مبنی بر خطر انفجار اوضاع در نوار غزه، شلیک موشک و ازسرگیری درگیری‌ها در کنار دیوار حائل قرار‌دادند.
در همین حال، منابعی در دستگاه‌های امنیتی اسرائیل نسبت به فعالیت‌های حماس و جنبش جهاد اسلامی هشدار دادند و تأکید کردند که نیروهای جهاد اسلامی در پاسخ به الحاق، عملیات‌هایی را علیه اهداف اسرائیلی انجام خواهند داد. سایت عبری زبان «واللا» نیز در این باره گزارش داد که فرماندهان امنیتی مختلف اسرائیل سه هفته قبل نشستی را برگزار کردند و با بررسی مسئله مسلح بودن حماس تأکید کردند که حماس همچنان به حفر تونل در نوار غزه ادامه می‌دهد تا در صورت یورش ارتش اسرائیل از آنها استفاده کند. این سایت همچنین نوشت که فرمانده منطقه جنوب در ارتش اسرائیل درحال آماده ‌سازی آموزش و هماهنگی با دیگر بازوهای امنیتی این رژیم برای مقابله با هرگونه تشدید احتمالی است.


 مرگ رئیس‌جمهور بروندی بر اثر ویروس کرونا
جمهور - رییس جمهور بروندی درگذشت
همزمان با شیوع ویروس کرونا در قاره سیاه، رئیس‌جمهور کشور بروندی بر اساس اعلام پزشکان، بر اثر ابتلا به این ویروس، درگذشت.
ویروس کرونا همچنان در جهان قربانی می‌گیرد. طبق گزارش وبگاه «ورلد امتر » تا کنون هفت میلیون و 900 هزار نفر به این بیماری مبتلا شده و 433 هزار نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند. دیروز خبر رسید که رئیس‌جمهور بروندی احتمالا اولین رهبر کشوری است که به خاطر ابتلا به این بیماری فوت کرده است. دولت بروندی پیش از این، در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که « آنکرونزیزا »  روز شنبه به دلیل ایست قلبی فوت کرده است.اما بر اساس گزارش دیلی میل، یک منبع پزشکی در بیمارستان «کاروسی» که در آنجا « آنکرونزیزا » جان سپرد، تأیید کرده که علت مرگ رئیس‌جمهور بروندی، به دلیل عارضه تنفسی ناشی از کرونا بوده است. بعد از آنکه همسر رئیس‌جمهور در آخر ماه گذشته میلادی بر اثر بیماری «کووید »۱۹ در بیمارستان بستری شده بود، سوء‌ظن بسیاری وجود داشت که «انکرونزیزا» نیز به کرونا مبتلا باشد.
« آنکرونزیزا »  که طی سه دوره 5 ساله قدرت را در اختیار داشت، قرار بود چند روز دیگر قدرت را به رئیس‌جمهوری منتخب بعدی این کشور منتقل کند. کشور آفریقایی بروندی ماه گذشته در بحبوحه بحران کرونا انتخابات ریاست جمهوری برگزار کرد و طی آن، «اواریسته دایی‌شیمیه» ژنرال بازنشسته و نامزد حزب حاکم بروندی، با کسب 69 درصد آرا پیروز شده است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 26 خرداد 1399


موج تازه اعتراضات در آمریکا به دنبال قتل یک سیاه‌پوست دیگر
    ۱۳۹۹/۰۳/۲۵

موج تازه اعتراضات در آمریکا به دنبال قتل یک سیاه‌پوست دیگر | بلاغ نیوز
در حالی که اعتراض‌ها علیه نژادپرستی پلیس قاتل آمریکا همچنان ادامه دارد، نیروهای پلیس یک جوان سیاه پوست دیگر را در شهر «آتلانتا به قتل رساندند و انتشار تصاویر این جنایت، موج تازه‌ای از اعتراض‌ها را به دنبال داشته است.
اعتراض‌ها به نژادپرستی ساختاری در سراسر آمریکا همچنان ادامه دارد. به نوشته روزنامه «واشنگتن پست»، اگرچه تعداد معترضان آمریکا در خیابان‌ها کمتر شده است، اما نشانی از سازش در برابر وحشیگری‌های پلیس و بی‌عدالتی‌ها وجود ندارد. از سوی دیگر، در حالی‌که اعتراضات سراسری در آمریکا علیه نژادپرستی پلیس و قتل وحشیانه «جورج فلوید» مرد سیاه پوستی که 20 روز
پیش به دست پلیس شهر «مینیاپولیس» کشته شد هنوز ادامه دارد، خبر می‌رسد که نیروهای پلیس نژادپرست آمریکا یک سیاه پوست دیگر را کشته‌اند. فرد کشته شده «ریشارد بروکس» 27 ساله نام دارد که توسط پلیس شهر آتلانتا به قتل رسیده است.
طبق روایت  اداره پلیس آتلانتا‌، ماموران سعی کردند روی « بروکس» یک آزمایش خواب‌آلودگی انجام دهند، اما به دنبال ممانعت وی، ماموران تلاش کردند او را به زندان ببرند و کار به درگیری و استفاده ماموران از کلت الکتریکی کشید و بروکس بعد از این حادثه در بیمارستان درگذشت. . فیلم‌های منتشر شده نیز از تلاش بروکس برای‌گریز از چنگال پلیس و سپس به زمین افتادن و مرگ وی حکایت دارد. به گزارش شبکه سی‌ان‌ان، بنا بر گفته سخنگوی پلیس آتلانتا مامور پلیسی که به بروکس شلیک کرد و باعث مرگ او شد، از کار برکنار شد و به مامور دومی که در صحنه درگیری حضور داشت، وظایف اداری محول شد. به گفته مقامات پلیس، این مامور پلیس چهل و هشتمین پرسنلی است که با تیراندازی علیه یک فرد از آغاز سال جاری تاکنون موجب شده تا دفتر تحقیقات جورجیا وارد عمل شود. «اریکا شیلدز» رئیس‌پلیس آتلانتا نیز (بامداد یکشنبه به وقت تهران) به دلیل کشته‌شدن این جوان سیاهپوست از سمت خود کناره‌گیری کرد. وکیل بروکس به رسانه‌ها گفته که او قصد داشت برای دخترش در روز شنبه جشن تولد بگیرد که به دست پلیس کشته شد. گزارش‌ها حاکی از آن است که مردم آتلانتا بعد از شنیدن خبر این حادثه در محل این جنایت جمع شده و اعتراض کردند.معترضان در این شهر یک بزرگراه اصلی را مسدود کردند و رستوران «وندی» را به آتش کشیدند جایی که بروکس به دست پلیس کشته شده است. بر اساس این گزارش، رستوران تا قبل از رسیدن نیروهای آتش‌نشانی در حدود 45 دقیقه در آتش سوخت. سخنگوی پلیس آتلانتا از بازداشت حداقل ۳۶ نفر از معترضان در جریان اعتراضات به قتل ریچارد بروکس در این شهر خبر داد.نیروهای امنیتی و پلیس آتلانتا ضمن دستگیری تعدادی از معترضان، از گاز اشک آور برای متفرق کردن آنها استفاده کردند.
تجهیز نیروهای ارتش به سرنیزه
هر روز که می‌گذرد گزارش‌های جدیدی از ابعاد سرکوب معترضان به نژادپرستی در آمریکا از سوی رسانه‌ها منتشر می‌شود. در جدیدترین مورد پایگاه اینترنتی بلومبرگ با استناد به یک نامه میان مقامات ارشد پنتاگون نوشت هفته گذشته برای سرکوب معترضان، به نیرو‌های ارتش آمریکا که خارج واشنگتن مستقر شده بودند، سرنیزه و مهمات گرم داده شده بود. بر اساس این گزارش، در نامه مارک اسپر، وزیر دفاع، و مارک میلی، رئیس‌ستاد مشترک ارتش، که تاریخ آن ۱۰ ژوئن(21 خرداد) است، آمده است: «در هیچ زمانی سلاح‌ها پر و آماده شلیک نشدند، اما به منظور ایجاد آمادگی برای شرکت در عملیات احتمالی در حالت آماده‌باش، فرمانده گارد قدیمی دستور داد سرنیزه و میزان محدودی مهمات در اختیار نیرو‌ها قرار بگیرد». محتوای این نامه که خطاب به سران کمیته نیرو‌های مسلح مجلس نمایندگان نوشته شده و یک نسخه از آن در اختیار بلومبرگ قرار گرفته است، جدیدترین موضوع مطرح شده در اختلاف نظر‌ها بر سر نقش احتمالی ارتش در تحت کنترل درآوردن اعتراض‌های ضد نژادپرستی در آمریکا است که به خشونت کشیده شد.تهدید دونالد ترامپ‌، مبنی بر اعزام نیرو‌های فعال ارتش به ایالت‌هایی که اعتراض‌ها در آنها شدت داشت، آنهم با استناد به قانون قیام مصوب سال ۱۸۰۷، اعتراض‌های زیادی را برانگیخت و تصمیم دولت وی برای پاک‌سازی محوطه مقابل کاخ سفید از معترضانی که به طور صلح‌آمیز در آنجا تجمع کرده بودند تا رئیس‌جمهور بتواند در مقابل کلیسا بایستد و عکس بگیرد، به اعتراض‌ها بیش از پیش دامن زد.فرمانده‌های سابق ارتش نیز از ترامپ برای نظامی کردن فضای آمریکا انتقاد کردند.
نژادپرست عوام فریب
 سندرز سناتور ایالت ورمونت آمریکا در واکنش به اظهارات ترامپ درباره نیاز به استفاده از روش «فشار بر گردن» هنگام بازداشت متهمان، روشی که به مرگ نماد اعتراضات ضدنژادپرستی اخیر این کشور منجر شد، وی را نژادپرست خواند.« سندرز»، در توئیتی نوشت: باورم نمی‌شود باید این را بگویم: نه، آقای رئیس‌جمهور، (روش) فشار بر گردن آن‌قدر هم «بی‌ضرر» و «عالی» به نظر نمی‌آید. ترامپ نژادپرست است. او سیاستمداری عوام فریب است. او خشونت را ترویج می‌کند. (ترامپ) باید شکست بخورد. «برنی سندرز» همچنین در توئیت دیگری خواستار توقف سرمایه‌گذاری آمریکا در تسلیحات کشتار جمعی و سرمایه‌گذاری در بهبود زندگی مردم آمریکا شد.وی نوشت: «به جای صرف پول بیشتر برای تسلیحات کشتار جمعی که برای کشتار هر چه بیشتر مردم طراحی شده، شاید ما باید در بهبود حق زندگی اینجا، در ایالت متحده سرمایه‌گذاری کنیم»سندرز چند روز پیش نیز به انتقاد از شرایط کنونی بیکاری و تلاش مردم آمریکا برای دست‌یابی به مایحتاج روزانه خودشان پرداخت.وی در پیامی در توئیتر نوشت: «ما امروز سیستمی داریم که میلیون‌ها نفر شغل خود را از دست داده و در تلاش برای فراهم کردن غذا هستند و توانایی پرداخت هزینه‌های آموزشی و درمانی را ندارد (این در حالی است که) میلیاردرها در دوران همه‌گیری (ویروس کرونا) 565 میلیارد دلار ثروتمندتر شدند. این سیستمی است که ما نمی‌توانیم بپذیریم».5 ویژگی اعتراضات اخیر آمریکا

یکی از جذابیت های اعتراضات آمریکا +عکس - مشرق نیوز
  20 روز از قتل «جورج فلوید» مرد سیاه پوست 46 ساله آمریکایی توسط یک پلیس نژادپرست در شهر مینیاپولیس و مقابل دوربین‌های موبایل شهروندان این کشور می‌گذرد. طی این مدت بسیاری از شهرهای آمریکا شاهد شدیدترین اعتراضات علیه نژادپرستی ساختاری در این کشور بوده است. اعتراضات اخیر ویژگی‌هایی دارد که آن را از اعتراضات مشابه در تاریخ آمریکای 50 سالۀ اخیر متمایز می‌کند؛
گستردگی و شدت اعتراض‌ها
گستردگی ، شدت و سرعت بالای سرایت، اولین ویژگی اعتراض‌ها و آشوب‌های اخیر است. اعتراضات به قتل «جورج فلوید» به سرعت از «مینیاپولیس» در ایالت مینه‌سوتا به سراسر آمریکا کشیده شد و به روایت رسانه‌های آمریکایی در تمامی شهرهای بزرگ و کوچک این کشور معترضان به نژادپرستی به خیابان‌ها آمده و خواهان پایان نژادپرستی در این کشور شدند. شدت اعتراض‌ها ، آشوب‌ها و درگیری‌ها در بسیاری از شهرهای آمریکا به گونه‌ای بود که بسیاری از کارشناسان و رسانه‌های آمریکایی اعتراضات کنونی را در نیم قرن اخیر بی‌سابقه می‌دانند. تا کنون بر اساس گزارش‌ها بیش از 13 نفر کشته ، 13 هزار نفر دستگیر و صدها نفر نیز در اعتراضات اخیر زخمی شده‌اند. بسیاری از فروشگاه‌های زنجیره‌ای و بانک‌ها غارت و به آتش کشیده شد. در برخی شهرها ادارات پلیس نیز از سوی معترضان ‌اشغال شد که در تاریخ اعتراضات علیه نژادپرستی امر بی‌سابقه‌ای به شمار می‌رود. معترضان طی روزهای اخیر بخش‌هایی از شهر سیاتل را نیز ‌اشغال و منطقه خودمختار اعلام کرده‌اند که این مورد نیز در 50 سال اخیر بی‌سابقه به نظر می‌رسد.
همراهی سفید پوستان
در اعتراضات سال‌های اخیر علیه نژادپرستی سیستمیک و کشتار هدفمند سیاهان معمولاً بعد از کشته شدن سیاه پوستی ، سیاهان و رنگین‌پوستان همان شهر یا برخی شهرها و ایالت‌های آمریکا به خیابان‌ها می‌ریختند. بدون اینکه جامعه سفیدپوستان با این اعتراضات همراه شوند. سفیدپوستان آمریکایی مدت‌ها در قبال خشونت اعمال شده علیه سیاهپوستان ساکت بودند اما در اعتراضات اخیر بسیاری از سفیدپوستان با جنبش شکل گرفته همراهی کرده و پا به پای سیاهان در شهرهای مختلف آمریکا به خیابان‌ها آمدند. فرانس 24 در این باره نوشته است:«سفیدپوستان درتظاهرات اخیر آمریکا به اندازه سیاهپوستان مشاهده می‌شوند و همه یک شعار می‌دهند: سکوت می‌کُشد». به نوشته این رسانه فرانسوی حضور سفید پوست‌ها در این اعتراضات
نشان‌دهنده این واقعیت است که نژادپرستی در آمریکا به عنوان یک معضل از سوی جامعه درک شده است؛ معضلی که باید حل شود.
گستردگی اختلافات داخلی

یکی دیگر از ویژگی‌های اعتراضات اخیر گستردگی شکاف و اختلافات داخلی در درون هیئت حاکمه آمریکاست. این اختلافات در سه سطح ظهور و بروز کرد سطح اول حملات گسترده دموکرات‌ها و رسانه‌های حامی آنها به دولت ترامپ و متهم کردن ترامپ به ناکارآمدی در مدیریت بحران بود. سطح دوم حملات گسترده ترامپ به شهرداران و فرمانداران دموکرات شهرها و ایالت‌های آشوب زده بود و سطح سوم اختلافاتی بود که بعد از تشدید اعتراض‌ها و شورش‌ها در درون دولت ترامپ بروز کرد. اختلافات در درون دولت به قدری شدید بود که رسانه‌های آمریکایی خبر دادند ترامپ قصد داشته «مارک اسپر» وزیر دفاع خود را برکنار کند. روز جمعه نیز خبر رسید ژنرال «مارک میلی» رئیس‌ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا و بالاترین مقام نظامی ارتش آمریکا به دنبال حضورش در کنار ترامپ برای گرفتن یک عکس یادگاری جنجالی همزمان با سرکوب معترضان در واشنگتن، به فکر استعفا افتاده است. رسانه‌های آمریکایی همچنین طی روزهای اخیر گزارش داده‌اند که شماری از جمهوری خواهان که تا کنون جزو حامیان ترامپ محسوب می‌شدند در حال فاصله گرفتن از وی هستند و قصد ندارند از ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 حمایت کنند.
حمله به نمادها
از ویژگی‌های بارز شورش اخیر علیه نژادپرستی در آمریکا و غرب حمله به نمادهاست. طی 20 روز گذشته در شهرهای مختلف آمریکا پرچم این کشور به عنوان نماد همبستگی و وحدت ملی از سوی معترضان سوزانده شد. حمله به مجسمه‌های شخصیت‌های نژادپرست تاریخ آمریکا نیز تبدیل به یکی از نمادهای اصلی جنبش جدید شده است. در سه هفته گذشته بیش از 10 مجسمه کریستف کلمب، جفرسون، و سربازهای کنفدراسیون پایین کشیده شده، آتش زده شده، تخریب شده و یا جمع‌آوری شده است. نانسی پلوسی طی نامه‌ای خواستار جمع‌آوری مجسمه شخصیت‌های نژادپرست از کنگره شده و گفته است این تندیس‌ها که یادآورنده دوران برده‌داری هستند و نمادی از برتری‌طلبی نژادی به شمار می‌روند، «ادای احترام به تنفر است، نه میراث تاریخی» و باید جمع‌آوری شوند. به نظر می‌رسد جمع‌آوری حدود ۱۵۰۰ تندیس و نماد از فرماندهان نظامی و سیاستمداران ایالت‌های جدایی‌طلب جنوب آمریکا که طرفدار نژادپرستی و برده داری بودند به یک مطالبه عمومی در آمریکا تبدیل شده است. حمله به نمادهای نژادپرستی در اروپا نیز رونق گرفته است طی روزهای اخیر در انگلیس مردم به مجسمه چرچیل حمله کردند به طوری که دولت مجبور شد آن را محصور کند.مردم انگلیس همچنین مجسمه «ادوارد کلوستون» (تاجر انگلیسی برده) در بریستول را به آب انداختند. شورای منطقه تاور هملتس شهر لندن نیز پیش از آنکه معترضان دست به کار شوند مجسمه «رابرت ملیگان»(برده‌دار انگلیسی) را در شرق این شهر پایین آورد.در بلژیک نیز مجسمه لئوپولد دوم(پادشاه این کشور در دوره استعمار کنگو) پایین کشیده شده و مردم بر روی مجسمه بودئون(پادشاه پیشین بلژیک و عموی پادشاه فعلی) رنگ قرمز پاشیده‌اند.
استفاده از ارتش
گستردگی و شدت اعتراض‌ها و آشوب‌های اخیر علیه نژادپرستی در برخی شهرهای آمریکا به حدی بود که کنترل اوضاع از دست پلیس خارج شد به طوری که نیروهای گارد ملی آمریکا برای کنترل اوضاع مداخله کردند. حمله معترضان به کاخ سفید باعث شد ترامپ دومین رئیس‌جمهور این کشور لقب بگیرد که بعد از بوش و به دنبال حملات 11 سپتامبر به پناهگاه زیرزمینی فرار کرده است. با شدت گرفتن اعتراض‌ها ترامپ به نوشته رسانه‌های آمریکا در فکر استقرار 10 هزار نظامی آمریکایی در واشنگتن پایتخت برای کنترل اوضاع افتاده بود مسئله‌ای که به مجادله‌ای جدی بین وی، مشاورانش و همچنین وزیر دفاع و رئیس‌ستاد مشترک ارتش آمریکا منجر شد.
سید محمد امین آبادی
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 26 خرداد 1399


هشدار طلاب حوزه نجف به مذاکره کنندگان
در باره هرگونه تسامح با آمریکایی‌ها
   ۱۳۹۹/۰۳/۲۴

حضور جمع کثیری از طلاب حوزه علمیه نجف در جنگ علیه داعش
جمعی از طلاب حوزه علمیه نجف به تیم مذاکره کننده دولت عراق هشدار دادند که نباید در خصوص لزوم خروج نیروهای آمریکایی از عراق، تسامح به خرج بدهند.
شماری از طلاب و اساتید حوزه علمیه نجف دیروز طی بیانیه‌ای اعلام کردند که مذاکره‌کنندگان عراقی باید مراقب وقت‌کشی و بازی دادن هیئت آمریکایی در جریان گفت‌و‌گوها باشند.
به گزارش خبرگزاری فارس، در این بیانیه آمده است: « طرف‌های رسمی از پارلمان و شورای وزیران سابق گرفته تا مرجعیت عالی و تمامی طیف‌های مردمی صراحتا موضع خود را در خصوص لزوم خروج نیروهای آمریکایی اعلام کرده‌اند... از سوی دیگر، آنها(آمریکایی ها) به فتنه‌انگیزی و حمله به مراکز امنیتی‌مان و ترور و کشتار علنی متهم هستند که نقض صریح حاکمیت و ثبات عراق است.»
طلاب و اساتید حوزه علمیه نجف اشرف همچنین تأکید کردند که هیئت عراقی نباید در خصوص اصل خروج نیروهای آمریکایی مذاکره کند و گفت‌و‌گوها باید حول ساز و کار خروج این نیروها و تعیین جدول زمانی باشد.
این بیانیه می‌افزاید: «دولت و کمیته مذاکره کننده نباید فراموش کنند که مسئولیتی بزرگ و امانت سنگینی بر دوش خود دارند و مردم عراق اجازه هیچ‌گونه خیانت به اراده خود را نمی‌دهند.»
گفت‌و‌گوهای راهبردی میان عراق و آمریکا شامگاه پنجشنبه از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد و طرفین در بیانیه مشترکی اعلام کرده‌اند که آمریکا در طول ماه‌های آتی تعداد نیروهای خود در عراق را کاهش خواهد داد. استفاده ابزاری آمریکا از مذاکره برای ماندن در عراق

دست و پا زدن‌های آمریکا برای ماندن در عراق - مشرق نیوز
موضع‌گیری آمریکایی‌ها در نخستین جلسه مذاکرات با عراق و اظهاراتی که مقامات کاخ سفید پس از آن بر زبان آورده‌اند، به همگان نشان داد که قصد واشنگتن از گفت و گو با بغداد، برای ماندن در عراق و یا خرید زمان است.
همان طور که پیش بینی می شد، علی رغم حسن نیت دولت عراق برای مذاکره با آمریکا، طرف‌های آمریکایی این حسن نیت را از خود نشان نداده‌اند و این مطلب را هم از برونداد مذاکره که تسنیم به نقل از خبرگزاری عراق(واع) آن را گزارش کرد، می‌توان دریافت و هم از اظهاراتی که آمریکایی ها پس از مذاکره بر زبان آورده‌اند، می‌توان فهمید. در برونداد مذاکره آمده است که طرفین بر شراکت امنیتی  و پیشرفت‌هایی که در مبارزه با داعش داشته‌اند، تاکید کرده‌اند و آمریکا نیزدر طول ماه‌های آینده، از شمار نیروهایش در عراق می‌کاهد.
این نوع گفتمان در حالی به عنوان خروجی مذاکرات ویدئو کنفرانسی طرفین، در اختیار رسانه هاقرار گرفته است که عراقی ها پیشاپیش در مورد آن هشدار داده بودند. آنها می‌دانند که تکرار اصطلاحاتی چون «تهدید داعش»، به معنای ماندن آمریکا در عراق است.
دیروز نیز اظهارات یک مقام کاخ سفید بر طرح آمریکا برای ماندن و استفاده ابزاری صرف از مذاکراتش با بغداد، مهر تایید زد.
 به گزارش خبرگزاری فارس، «مورگان اورتاگوس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در ارتباط با گفت‌و‌گوی راهبردی میان این کشور و عراق گفت، آمریکا در صورتی که عراقی‌ها بخواهند، نیروهایش را در این کشور نگه می‌دارد. این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که مردم، و پارلمان عراق خواستار خروج فوری نیروهای آمریکایی از کشورشان هستند.
گفت‌وگوهای راهبردی بین بغداد و واشنگتن از روز پنجشنبه به صورت ویدیو کنفرانس آغاز شده است. طبق اخبار منتشر شده، قرار است در این گفت‌و‌گوها، روابط دو جانبه عراق و آمریکا باز ترسیم شود.
اظهارات سخنگو
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با نادیده گرفتن حمایت‌های علنی و مخفیانه نیروهای آمریکایی از عناصر داعش،  ادعا کرد:‌ «وظیفه ما ریشه‌کن کردن کامل داعش است. ما یک دست‌آورد فوق‌العاده داشتیم؛ این دست‌آورد از بین بردن خلافت سازمان داعش طی چند سال گذشته بود»!
وی همچنین گفت که روابط آمریکا با عراق، بایستی وارد «مرحله جدیدی» شود. او مدعی شد که  عراق وارد مرحله‌ پیچیده‌ای شده و دموکراسی در این کشور نیز در حال پیچیده‌تر شدن است. استفاده از این مفاهیم برای عراق، کاملا گمراه کننده است، زیرا به اعتقاد کارشناسان، در حال حاضر، شرایط آمریکا در عراق پیچیده است و اگر مشکلاتی برای عراقی‌ها وجود دارد، به خاطر حضور نیروهای آمریکایی است.
اورتاگوراس در پایان ادعا کرد: «تا وقتی که مردم و دولت عراق از ما می‌خواهند در این کشور باشیم، در آنجا خواهیم ماند»!
این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که دو روز پس از ترور شهید سپهبد «قاسم سلیمانی» فرمانده وقت نیروی قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران و شهید «ابومهدی المهندس» نائب رئیس سازمان حشد الشعبی عراق و تنی چند از همراهانشان در اقدام تروریستی آمریکا، پارلمان عراق 15 دی سال گذشته، طرح اخراج نیروهای خارجی از عراق را تصویب کرده است.
اظهارات یک مسئول برجسته عراقی
به گزارش خبرگزاری فارس، یک مسئول برجسته عراق گفت که آمریکایی‌ها در جلسه نخست مذاکرات، بیشتر به دنبال خرید زمان بوده‌اند.
این مسئول عراق که به نام او اشاره‌ای نشده است، در مصاحبه با وبگاه «العربی‌الجدید» افزود که بیانیه مشترک پایانی به منزله حل‌وفصل سیاسی بود و چیز جدیدی نداشت، اما ممکن است گروه‌های سیاسی مخالف حضور آمریکا در عراق را تا حدودی راضی و ساکت کند.
وی تصریح کرد که «به نظر می‌رسید آمریکایی‌ها بیشتر به دنبال خرید زمان در عراق هستند تا اینکه به دنبال تحقق اهداف فوری باشند».  
از سوی دیگر، «مختار الموسوی» عضو کمیته روابط خارجی پارلمان عراق، گفت که بایستی پایان دادن به حضور آمریکا در عراق بر اساس مصوبه پارلمان عراق سریعا حل‌وفصل شود و نباید این قضیه تا پایان گفت‌وگوها به تعویق بیفتد.
سوء استفاده تازه آمریکا
«ولید السهلانی» سخنگوی فراکسیون پارلمانی بدر گفت که هیأت مذاکره‌کننده عراق بایستی به ماهیت مشکلات داخلی عراق در طول حضور نیروهای اشغالگر آمریکایی در این کشور اشراف کامل داشته باشد.
السهلانی در مصاحبه با وبگاه «المعلومه» تصریح کرد که آمریکا با سوء استفاده از شرایط امنیتی عراق و بدون موافقت پارلمان، تعداد نظامیانش در داخل خاک عراق را افزایش داده است.


رسانه های صهیونیستی فاش کردند
امارات، متحد پنهان اسرائیل برای مقابله با ایران

متحد پنهانی اسرائیل در جنگ با ایران - حامیان ولایت | خبر فارسی
به دنبال جنجال های ناشی از مقاله سفیر امارات در آمریکا که در یک روزنامه صهیونیستی منتشر شد، تلویزیون این رژیم در حمایت از این کشور مرتجع عربی، ابوظبی را «متحد پنهان تل آویو در مقابله با ایران» عنوان کرد
«یوسف العتیبه»، سفیر امارات در آمریکا اخیرا در مقاله ای با عنوان «سازش یا الحاق» که در روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت منتشر شد تاکید کرده بود که طرح الحاق 30 درصد از کرانه باختری به سرزمین های اشغالی، روند عادی سازی روابط رژیم صهیونیستی با جهان عرب(بخوانید آن چند کشور مرتجع عربی) را متوقف می‌کند. این اظهارات که تاییدی بر روند عادی سازی روابط امارات با رژیم صهیونیستی بود باعث جنجال زیادی شد طوری که حماس این موضع گیری را «گدایی امارات از اسرائیل» خواند. در ادامه واکنش‌ها، حالا نوبت به رسانه‌های رژیم صهیونیستی رسیده که به حمایت از امارات بپردازند.
شبکه ۱۳ رژیم صهیونیستی امارات را متحد استراتژیک مخفی این رژیم در مقابله با جمهوری اسلامی ایران معرفی کرد. در گزارش شبکه ۱۳ تلویزیون رژیم صهیونیستی تاکید شده مقاله «یوسف العتیبه» در روزنامه یدیعوت آحارونوت اهمیت دراماتیک دارد و «به زودی به رویدادی مهم در روابط اسرائیل با جهان عرب تبدیل خواهد شد». براساس این گزارش حاییم سابان، میلیاردر صهیونیست آمریکایی در نوشتن این مقاله به یوسف العتیبه مشورت داده و العتیبه پیش از انتشار مقاله، کاخ سفید را در جریان محتوای آن قرار داده است.
واکنش حماس
«حازم قاسم»، سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی حماس نیز تاکید کرده که تلاش‌های یوسف العتیبه، سفیر امارات در آمریکا برای بیان مسائل مشترک میان ابوظبی و تل آویو در واقع التماس و گدایی برای عادی‌سازی روابط با این رژیم است. وی اظهارات سفیر امارات درباره رژیم صهیونیستی را نشان دهنده درک پایین وی از ماهیت متجاوزانه و توسعه طلبانه این رژیم عنوان کرد: تاکید سفیر امارات بر الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به اراضی اشغالی، با توجه به اینکه وی یکی از افرادی بود که در مراسم اعلام طرح معامله قرن در کاخ سفید حضور داشته است، رفتار تحقیر آمیز وی نسبت به احساسات مردم فلسطین، ملت‌ها و آزادگان جهان را که مخالف این معامله فاجعه‌بار هستند، منعکس می‌کند. جبهه مردمی برای آزادی فلسطین نیز در واکنش به مقاله «یوسف العتیبه» اعلام کرد امارات فلسطینی‌ها را تحت فشار می‌گذارد تا تسلیم «معامله قرن» شوند.
روزنامه «العربی الجدید» اما در واکنش به این یادداشت نوشته: «ادبیات متکدی‌گرایانه این یادداشت و ذکر نقش امارات در تغییر دیدگاه عربی در قبال اشغالگران، اعتماد امارات به موضع استراتژیک و پایدار اسرائیل که مبتنی بر یک روند طولانی مدت است، را بیان می‌کند. روندی که اصل اول آن، اعتماد سازی است که با روابط مشترک اسرائیل با کشورهای عربی در قبال یک تشکیلات خودگردان گسترده در فلسطین محقق می‌شود... این یادداشت، بی‌پرده نشان می‌دهد که ابوظبی، نتایج نهایی مذاکرات برای حل و فصل دایمی مسئله فلسطین بر اساس موضع و رویکرد اسرائیل را پذیرفته است. رویکردی که از زمان توافق کمپ دیوید با مصر مبتنی بر ظهور یک تشکیلات خودگردان گسترده و نه تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی  بوده است.» این روزنامه عربی در پایان این سفیر را «تریبون نتانیاهو» نامید.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 25 خرداد 1399

پس لرزه‌های شورش‌های ضددولتی آمریکا ادامه دارد
عالی‌ترین مقام ارتش آمریکا در اندیشه استعفا  
۱۳۹۹/۰۳/۲۴
پس لرزه های شورش های سه هفته اخیر آمریکا علیه سیستم نژادپرست این کشور همچنان ادامه دارد و همزمان خبر می رسد رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا نیز از شرمِ همراهی با ترامپ و گرفتن عکس یادگاری با وی در بحبوحه سرکوب اعتراضات اخیر به فکر استعفا افتاده است. او عالی ترین مقام ارتش آمریکاست.
اعتراضات علیه وحشیگری پلیس آمریکا و کشتار هدفمند سیاهان در این کشور همچنان ادامه دارد. روز جمعه جمعیت انبوهی از مردم این کشور در هوای بارانی شهر سیاتل ایالت واشنگتن به خیابان‌ها آمده و خواستار پایان نژادپرستی سیستماتیک در کشورشان شدند. سیاتل همان شهری است که شماری از طرفداران جنبش «جان سیاهان ارزش دارد» بخشی از شهر را منطقه خودمختار اعلام کرده و با شبه نظامیان وابسته به خود از آن دفاع می کنند.
این پس لرزه‌های اجتماعی در حال کشیده شدن به سایر حوزه ها از جمله حوزه سیاسی و نظامی به ویژه ارتش آمریکاست. دیروز خبر رسید قاضی منطقه‌ای «دالاس» در ایالت تگزاس و قاضی «سیاتل» در ایالت واشنگتن به طور موقت استفاده گاز اشک‌آور و سلاح‌های غیرکشنده علیه معترضان مسالمت‌جوی آمریکایی را منع کرده اند.
 از سوی دیگر  ستاره بخت و اقبال ترامپ نیز به سرعت در حال افول است و جمهوری خواهان و شماری از مقامات دولت نیز متوجه این مسئله شده و به سرعت در حال فاصله گرفتن از وی هستند. روز جمعه خبر رسید بالاترین مقام نظامی ارتش آمریکا به دنبال حضورش در کنار ترامپ برای گرفتن یک عکس یادگاری جنجالی همزمان با سرکوب معترضان در واشنگتن، به فکر استعفا افتاده است. «ان‌بی‌سی نیوز» در این باره گزارش داده ژنرال «مارک میلی» رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا به دنبال حضورش در  کنار دونالد ترامپ در جریان یک بازدید جنجالی از کلیسای «میدان لافایت» در واشنگتن، «درباره استعفا صحبت کرده است». سه مقام دفاعی آمریکایی  به این رسانه خبر داده اند، عالی‌ترین مقام ارتش آمریکا به دلیل انتقادها درباره سرکوب معترضان در مقابل کاخ سفید به منظور پاکسازی منطقه برای ترامپ جهت گرفتن عکس یادگاری جنجالی او با یک انجیل مقابل کلیسا، با چندین نفر از معتمدان و نزدیکانش درباره استعفا دادن مشورت کرده است.ژنرال «مارک میلی» پنج شنبه گذشته در یک سخنرانی از حضورش در کنار ترامپ به منظور بازدید جنجالی رئیس‌جمهور و گرفتن عکس یادگاری عذرخواهی کرده بود. بنابر گزارش
ان‌بی‌سی نیوز، عذرخواهی میلی بعد از چندین روز پرتلاطم برای او به دنبال نشست جنجالی اول ژوئن(12 خرداد) در کاخ سفید بر سر استفاده از نظامیان ارتش برای سرکوب معترضان در آمریکا مطرح شد. پیشتر روزنامه وال استریت ژورنال خبر داده بود، مخالفت«اسپر» وزیر دفاع با پیشنهاد ترامپ برای استفاده از نیروهای ارتش به منظور سرکوب معترضان، به حدی ترامپ را خشمگین کرد که قصد داشت وزیر دفاعش را عزل کند.
انتشار گزارش «ان‌بی‌سی نیوز» درباره صحبت‌های میلی با معتمدان و نزدیکانش درباره احتمال بررسی استعفا، واکنش سخنگوی ریاست ستاد مشترک نیروهای مسلح  آمریکا را در پی داشت. وی به این رسانه گفت: «صحبت‌ها بین رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح با معتمدان و مشاورانش، صحبت‌های خصوصی هستند و ما قرار نیست درباره آنها اظهارنظری کنیم».
گاهی فشار بر گردن لازم است!
رئیس جمهور آمریکا که این روزها اظهارات وی در دفاع از پلیس‌های قاتل و دفاع از نمادهای نژادپرستی معترضان را به شدت خشمگین کرده است در مصاحبه با شبکه خبری فاکس‌نیوز گفته «ممکن است در مواردی لازم باشد پلیس در برخورد با متهمان از روش فشار بر گردن استفاده کند...پایان دادن به روش فشار بر گردن عموماً خوب است و اتخاذ تصمیم درباره آن به عهده مقامات محلی است. اما در  عین حال استفاده از این روش ممکن است در برخی رویارویی‌های تک به تک میان پلیس و مظنونان لازم باشد». ترامپ در این مصاحبه بار دیگر  هشدار داده در صورتی که مقامات شهر سیاتل در راستای پایان دادن به ناآرامی‌ها در این شهر عمل نکنند، دولت وارد عمل خواهد شد.
معترضان تروریست هستند!
ترامپ همچنین بار دیگر معترضان در شهر سیاتل را «تروریست» معرفی کرده و خواستار پایان فوری اشغال بخش‌هایی از این شهر توسط معترضان شد. وی در پیامی توئیتری نوشت: «شهردار سیاتل درباره اشغال شهرش توسط آنارشیست‌ها گفته این یک تابستان دوست‌داشتنی است. این لیبرال دموکرات‌ها سر در نمی‌آورند. این تروریست‌ها شهرهای ما را آتش زده و غارت کردند و آنها فکر می‌کنند که این حتی مرگ فوق‌العاده است. همین الان باید اشغال سیاتل پایان یابد». بامداد جمعه به وقت تهران بود که رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند تظاهرات‌کنندگان «بخش کوچکی» از سیاتل را اشغال کرده و آن را «منطقه خودمختار» اعلام کرده‌اند.رسانه‌های آمریکا نوشته‌اند جنبشی به نام «کاپیتال‌هیل را آزاد کنید» که این منطقه را خودمختار اعلام کرده فهرستی شامل ۳۰ مطالبه برای لغو خودمختاری منتشر کرده است. در صدر این فهرست آمده این جنبش خواستار برچیده شدن کامل اداره پلیس و نظام قضایی در سیاتل است.
سرمایه‌داری غارتگر
«کورنل وست» فیلسوف و فعال حقوق مدنی آمریکایی اما در گفت‌وگویی تفضیلی با وبگاه خبری «میدل ایست آی» که نسخه کامل آن هنوز منتشر نشده، به اظهارنظر درباره اعتراضات ضد نژادپرستی اخیر که در آمریکا و چند کشور غربی دیگر در جریان است، پرداخت. به گفته وی کم ارزش شدن زندگی سیاه‌پوستان بدون صحبت درباره نظامی‌گری و دست‌درازی امپریالیستی آمریکا به نواحی دوردست امکان‌پذیر نیست. این فیلسوف آمریکایی حادثه رخ داده برای شهروند سیاه‌پوست آمریکایی را با جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطین اشغالی مرتبط دانست و گفت: «کاری که باید انجام دهیم این است که بدانیم خاکسپاری جورج فلوید، جایی که اشک‌ها سرازیر می‌شوند... آن‌ها (مردم فلسطین) هم در نتیجه سیاست آمریکا و بمب‌های این کشور که در اختیار نیروهای اسرائیلی قرار می‌گیرد، خاکسپاری‌های مشابه در  کرانه باختری دارند. خاکسپاری‌های مشابهی در یمن، پاکستان، افغانستان و مالی هم انجام می‌شود...اگر واقعاً به دنبال آزادی سیاه‌پوستان هستید و من هم هستم، این اتفاق هرگز با وجود سیستم سرمایه‌داری غارتگر، دست‌درازی امپریالیستی ممکن نخواهد شد. هرگز با وجود سیاست‌های نظامی‌گرای نخبگان پنتاگون و کشتار مردم در آمریکای لاتین و در دریای کارائیب و جاهای دیگر میسر نخواهد شد».
چرچیل زندانی شد!
دیروز هزاران نفر از مردم انگلیس نیز بار دیگر در محکومیت نژادپرستی سیستماتیک آمریکا و همراهی دولت جانسون با این نژادپرستی به خیابان ها آمدند. دیروز همزمان با این تظاهرات دولت جانسون از ترس حضور تظاهرات‌کنندگان معترض به نژادپرستی در خیابان‌ها، مجسمه‌های مربوط به چهره‌های شخصیت‌های این کشور از جمله «وینستون چرچیل» را پوشاند. صادق خان، شهردار شهر لندن به دلیل استقرار حفاظ به دور مجسمه‌های برخی چهره‌ها در شهر لندن از جمله وینستون چرچیل به منظور محافظت از آنها دربرابر معترضان هدف انتقاد قرار گرفته است. برخی منتقدان می‌گویند این حرکت سر خم کردن در برابر قوانین اوباش است. طی روزهای گذشته در انگلیس، تظاهرات‌کنندگان ضدنژادپرستی برای نشان دادن اعتراض خود به گذشته امپریالیستی کشورشان به مجسمه‌های متعلق به شخصیت‌های این کشور حمله کرده‌اند.  «بوریس جانسون»، نخست‌وزیر انگلیس روز جمعه اینکه مجسمه یادبود رهبر انگلیس در دوران جنگ جهانی دوم با خطر حمله از سوی معترضان روبروست را «شرم‌آور» توصیف کرد. معترضان در شهر «بریستول» یکشنبه هفته گذشته مجسمه «ادوارد کولستون» را که در قرن هفدهم از طریق تجارت برده ثروتی به هم زده بود را به پایین کشیده و آن را شکستند. مسئولان درصددند با پیش‌بینی اینکه کدام مجسمه ممکن است هدف بعدی معترضان قرار بگیرد از آنها محافظت کنند. تظاهرات‌کنندگان در روزهای گذشته روی مجسمه «وینستون چرچیل» رنگ پاشیده و روی پایه‌های آن شعارهایی علیه نژادپرستی نوشته‌ بودند. خبرگزاری رویترز نوشته مسئولان اکنون روی این مجسمه را پوشانده‌اند. چرچیل در جریان قحطی سال ۱۹۴۳ غذا را به روی مردم هند قطع کرد که به کشته شدن بیش از ۲ میلیون نفر منجر شد. دیروز همچنین هزاران نفر از مردم استرالیا در ادامه تظاهرات نژادپرستی، در خیابان‌های برخی شهر‌های این کشور تجمع کردند.اعتراف بزرگ رسانه ملکه انگلیس؛
ائتلاف ضد داعش فقط به دنبال نفت سوریه است

Magiran | روزنامه کیهان (1399/03/25): اعتراف بزرگ رسانه ملکه ...
شبکه تلویزیونی دولتی انگلیس اعتراف کرد که ائتلاف آمریکایی ضد داعش فقط به فکر تأمین امنیت چاه های نفتی سوریه است و جدیتی در مبارزه با داعش ندارد.
تا کنون در باره تلاش آمریکا برای تسلط بر چاه های نفتی شرق سوریه، گزارش های زیادی منتشر شده است؛ اما برای نخستین بار دیروز شبکه «بی بی سی» طی گزارشی، اعتراف کرد که ائتلاف آمریکایی ضد داعش همه تلاش خود را برای تسلط بر چاه های مذکور متمرکز کرده است. این شبکه تلویزیونی وابسته به ملکه انگلیس، که تا کنون معمولا سیاست ها ی
 ضد انسانی دولت های انگلیس و آمریکا در سوریه را توجیه می کرده، دیروز از زبان بزرگان و رهبران عشایر شرق سوریه، ائتلاف آمریکایی ضد داعش را مورد انتقاد قرار داد.
به گزارش فارس، این شبکه گزارش داد که ائتلاف آمریکایی و عناصر مسلح کرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» جدیتی برای تأمین امنیت غیر نظامیان از حملات تروریست‌های داعش ندارند و در مناطق مرزی سوریه و عراق صرفا سرگرم تأمین امنیت چاه های نفتی هستند.
بنابراین گزارش، حضور تروریست‌های داعش در استان «دیرالزور» و مناطق مرزی در ماه های گذشته افزایش یافته و تروریست‌ها شروع به جمع‌آوری سلاح و نفرات برای انجام حملات خونین کرده‌اند.
به گفته منابع محلی، عناصر داعش اخیرا حملات با سلاح‌های سبک و بمب‌گذاری‌ها را افزایش داده‌اند ، این درحالی است که نیروهای دموکراتیک سوریه حاضر در منطقه، اقدامی انجام نمی‌دهند.
یکی از بزرگان محلی به بی بی سی گفت که عملیات ائتلاف و شبه نظامیان کرد بیش از هر چیزی موجب ایجاد هرج و مرج و نا امنی در منطقه شده و هدف از این عملیات‌ نیز دسترسی آسان به چاه های نفتی است.
هفتم خرداد ماه منابع خبری معارض سوریه از افزایش اقدامات نظامیان تروریست آمریکایی در شرق و شمال شرق سوریه خبر دادند و گفتند که نیروهای ائتلاف در اطراف میدان گازی شرق «دیرالزور»، سامانه موشکی پاتریوت مستقر کرده‌اند. آمریکا بارها اعلام کرده است که حضورش در شرق و شمال شرق سوریه، به خاطر چاه های نفت است. منابع خبری اسفند سال گذشته نیز از همکاری آمریکا ، کُردها، جبهه النصره و ترکیه برای غارت نفت سوریه خبر داده بودند .
انتقاد فرمانده کردها از آمریکا
«مظلوم کوبانی» فرمانده کل نیروهای دموکراتیک سوریه اعلام کرد که آمریکا به وعده‌های خود درباره ایجاد منطقه امن عمل نکرده است. پیش از این، توافق شده بود که آمریکا و ترکیه یک منطقه امن به عمق پنج کیلومتر ایجاد کنند. به گزارش خبرگزاری فارس،‌ مظلوم کوبانی در این باره گفت که کردها با وساطت آمریکا، مفاد این توافق را اجرا کرده‌اند، اما ترکیه به آن پایبند نبوده و آمریکا نیز به وعده‌های خود عمل نکرده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 25 خرداد 1399

ترامپ تحریم دادگاه لاهه را امضا کرد:
 وحشت آمریکا از تحقیقات لاهه درباره جنایات واشنگتن و تل‌آویو  
۱۳۹۹/۰۳/۲۳
رئیس‌جمهور آمریکا از ترس نتایج تحقیقات دادگاه لاهه در مورد جنایات جنگی آمریکا و رژیم صهیونیستی، با امضای یک فرمان اجرایی مجوز اعمال تحریم علیه «دیوان بین‌المللی کیفری» را صادر کرد که با اعتراض‌های گسترده جهانی مواجه شد.
در زرادخانه دولت ترامپ غیر از تحریم، سلاح دیگری نیست و رئیس‌جمهور آمریکا که به مرض تحریم مبتلا شده در واکنش به هر مسئله‌ای اولین چیزی که به ذهنش می‌رسد تحریم است. در جدیدترین مورد ترامپ از ترس تحقیقات آتی دیوان بین‌المللی کیفری در مورد جنایات آمریکا و رژیم صهیونیستی این نهاد وابسته به سازمان ملل را تحریم کرد. براساس فرمان اجرایی ترامپ، تمام کارکنان دادگاه بین‌المللی جنایی که در رسیدگی، بازداشت و مجازات مرتبط با جنایات جنگی ارتش آمریکا در افغاستان نقش دارند، و حتی خانواده‌های آنها تحت تحریم قرار خواهند گرفت.
دیوان بین‌المللی کیفری عمدتاً وظیفه رسیدگی به جرایم مربوط به نسل‌کشی، جرایم علیه بشریت و جنایات جنگی را بر عهده‌دارد. «فاتو بنسوده» دادستان دیوان بین‌المللی کیفری در سال گذشته، آغاز تحقیقات کامل درباره حوادث مختلفی که در فاصله سال 2003 تا سال 2014 در افغانستان رخ داده، شامل کشتار غیرنظامیان به دست طالبان، دولت افغانستان و ارتش آمریکا را پیشنهاد کرد. این تحقیقات همچنین شامل بررسی اتهامات علیه شکنجه زندانیان توسط سازمان سیا هم می‌شد. این پیشنهاد بنسوده در ابتدا توسط دادگاه بدوی رد شد، اما 2 ماه پیش دیوان بین‌المللی کیفری سرانجام حکم داد که در تحقیقات مقدماتی بنسوده شواهد موثقی پیدا شده که می‌تواند ثابت کند در جنگ افغانستان کسانی مرتکب جنایات جنگی شده‌اند و دیوان بین‌المللی کیفری از تحقیقات کامل بنسوده حمایت کرد. اما حمایت از این تحقیقات بسیار برای این دیوان گران تمام شده ویزای بنسوده توسط دولت آمریکا باطل اعلام شده و اکنون، ترامپ تهدید کرده است که علیه تمام قاضی‌ها و کارکنان دیوان بین‌المللی کیفری اقدام خواهد کرد. «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری گفت: «دیوان بین‌المللی کیفری حقی برای تحقیق از سربازان ما در افغانستان ندارد و ما عضو اساسنامه رم نیستیم». پمپئو، پیش از این با اشاره به دیوان کیفری بین‌المللی اعلام کرد، واشنگتن هرگز اجازه نمی‌دهد یک دادگاه «صوری» آمریکایی‌ها را تهدید کند.«مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا هم مدعی شد: «تلاش‌های دیوان بین‌المللی کیفری برای تحقیق از سربازان آمریکایی انطباقی با قوانین بین‌المللی ندارد.».«ویلیام بار»،
وزیر دادگستری آمریکا هم ادعا کرد که آمریکا اطلاعات موثقی درباره فساد در دیوان بین‌المللی کیفری در اختیار دارد. او همچنین روسیه را به دخالت در امور این دیوان متهم کرد.  روزنامه «وال استریت ژورنال» چندی پیش گزارش داده بود دولت آمریکا برای مقابله با تحقیق‌های آتی و احتمالی دیوان بین‌المللی کیفری علیه واشنگتن و همچنین رژیم صهیونیستی، ممکن است این نهاد را تحریم کند.
 واکنش‌ها
اقدام ترامپ در تحریم دادگاه لاهه واکنش‌های اعتراضی گسترده جهانی را به دنبال داشت. این اقدام استبدادی آمریکا باعث شرمندگی متحدان واشنگتن هم شد. «آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل متحد از این اقدام آمریکا ابراز نگرانی کرد. دیوان کیفری بین‌الملل نیز در نخستین واکنش به تحریم‌های آمریکا علیه خود اعلام کرد، این اقدام نوعی تهدید و اجبار است. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز ضمن ابراز نگرانی از این اقدام آمریکا اعلام کرد که شورای امور خارجی اروپا برای بررسی این موضوع تشکیل جلسه خواهد داد. در بیانیه «جوزپ بورل» آمده: «مطمئناً این اقدام منشأ نگرانی‌های جدی است چون ما در اتحادیه اروپا جزو حامیان سرسخت دیوان کیفری بین‌المللی هستیم.» «استف بلوک» وزیر خارجه هلند نیز در حساب توئیتری خود نوشت: «این اقدام ایالات متحده علیه دیوان بین‌المللی کیفری بسیار ناراحت‌کننده است. ما به صورت کامل از دیوان بین‌المللی کیفری حمایت می‌کنیم و به این کار ادامه خواهیم داد».سازمان دیده‌بان حقوق بشر نیز با صدور بیانیه‌ای تحریم‌ دیوان کیفری بین‌المللی توسط آمریکا را «تشدید تلاش‌های واشنگتن برای عدم اجرای عدالت در حق قربانیان جنایت‌های بزرگ» دانست و اعلام کرد، دولت ترامپ پیش از این هم بارها تهدید کرده که در برابر تحقیقات دیوان کیفری درباره افغانستان و فلسطین سنگ‌اندازی می‌کند. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی اما تنها مقام بین‌المللی بود که از این اقدام ترامپ تمام قد حمایت کرد!واکنش‌ها به مذاکرات مبهم بغداد-واشنگتن
 حشد‌الشعبی: اجازه نمی‌دهیم مصوبه پارلمان برای اخراج آمریکا دور زده شود

حشد شعبی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
در حالی که مفاد منتشر شده از مذاکرات بغداد-واشنگتن افکار عمومی و جریان مقاومت عراق را به‌اندازه کافی مجاب نکرده، برخی از جمله حشد‌الشعبی نسبت به وضعیت این گفت‌وگوها هشدار داده‌اند. اگر چه نخست‌وزیر عراق گفته در این مذاکرات بر خروج آمریکایی‌ها تاکید و این مسئله به رسمیت شناخته شده است.
بعد از ماجراجوییِ حماقت‌بارِ آمریکا و رئیس‌جمهور پر حاشیه‌اش، «دونالد ترامپ»، در ترور سردار سپهبد «قاسم سلیمانی» و معاون حشد‌الشعبی «ابومهدی المهندس» در بغداد، موج بزرگی علیه اشغالگران در این کشور راه افتاد که منجر به تصویب قانونی در پارلمان شد که به موجب آن نیروهای آمریکایی کاملاً باید از عراق خارج شوند. مقاومتِ عراق این مصوبه را میزانی برای هرگونه رویارویی با آمریکا در نظر می‌گیرد؛ اما به نظر می‌رسد مذاکرات اخیر دارای ابهاماتی است که برخی را به این نتیجه رسانده، آن طور که باید بر مدارِ این مصوبه نیست.
خبرگزاری تسنیم در این باره به نقل از خبرگزاری عراق (واع) به مفاد این مذاکره اشاره کرده و نوشته، «درخصوص شراکت امنیتی، دو کشور اذعان کردند که در سایه پیشرفت چشمگیر در رهایی از تهدید گروه تروریستی داعش، آمریکا در طول ماه‌های آینده به کاهش شمار نیروهای موجود در عراق و گفت‌وگو با دولت عراق درباره وضعیت نیروهای باقیمانده ادامه خواهد داد و تمرکز دو کشور به سمت توسعه رابطه امنیتی طبیعی براساس منافع مشترک حرکت می‌کند».
چنان‌که از این عبارت به نظر می‌رسد و واکنش‌های بعدی نیز نشان داد، بحث فوق‌ الذکر به صراحتِ مصوبه پارلمان عراق که خواستار خروج کامل آمریکایی‌هاست نیست، که این ممکن است منجر به ابهاماتی شود. برخی اظهارات مقامات دولتی عراق نیز بر این ابهام افزوده است. مثلا «هشام داود» مشاور نخست‌وزیر عراق، روز پنجشنبه، در گفت‌و‌گو با روزنامه «الصباح» عراق گفته این کشور در این سال‌ها به‌اندازه کافی قدرت پیدا کرده است و به شمار زیاد نیروهای آمریکایی نیازی ندارد. چنان‌که از جمله این مقام به ذهن می‌رسد، تأکید گویا بر کاهش نیروهاست ونه خروج کامل آن‌ها.
واکنش حشد‌الشعبی
نگاهی به موضع‌گیری برخی جریان‌های سیاسی و پرنفوذ عراق نیز موید این تحلیل است. به عنوان مثال «قیس الخزعلی»، دبیرکل عصائب اهل الحق از جریان حشد اشعبی، در پیامی توئیتری نوشته: «دولت آمریکا بداند اگر بخواهد که نیروهایش در عراق باقی بمانند، براساس قانون عراق محکوم است، چراکه پارلمان پیش از این اعطای مصونیت به آنها را رد کرده و در آینده نیز رد خواهد کرد. به هیچ وجه اجازه نخواهیم تلاش‌ها برای دور زدن این مسئله به نتیجه برسد.»
مصطفی کاظمی
با این حال موضع‌گیری نخست‌وزیر عراق تا حدودی خروج آمریکایی‌ها را «قطعی» به نظر می‌رساند. «مصطفی الکاظمی» پس از این مذاکرات و روز جمعه، تأکید کرد «مذاکرات بغداد-واشنگتن، دستاورد بزرگی برای عراق است و در آن بر خروج نظامیان و برچیده شدن پایگاه‌های آمریکا تأکید شده و مصوبه پارلمان را به رسمیت شناخته است». با این وجود برخی از جمله «عبدالباری عطوان»، تحلیلگر برجسته عربی، با اشاره به جنایت‌های آمریکایی‌ها در عراق، که به نابودی این کشور و قتل میلیون‌ها شهروند منجر شده هنوز معتقدند، «اگر گفت‌وگوی طرفین به پرداخت تریلیون‌ها دلار غرامت به عراق متمرکز نشود، بی‌فایده و وقت تلف کردن است».
توافق باید به تایید پارلمان برسد
البته این تمام ماجرا نیست، چنان‌که «محمد کریم»، عضو ائتلاف الفتح در پارلمان عراق، تأکید کرده، دولت در مورد مذاکراتش با واشنگتن باید با پارلمان مشورت کند و توافقنامه‌های دولت باید در پارلمان به تصویب برسد.
با همه این تفاسیر باید توجه داشت که ماندن در عراق دیگر به نفع آمریکایی‌ها نیست! روزنامه آمریکایی «نیویورک تیمز» نوشته، پنتاگون به نگاه داشتن بیش از حداقل تعداد نیرو در عراق بی‌میل است. این روزنامه علت این امر را هدف قرار گرفتن این نیروها عنوان کرده که در یک مورد در ماه مارس گذشته به هلاکت ۳ نظامی و مجروح شدن ۱۴ نفر انجامید. ۲ نفر از کشته‌ها آمریکایی بودند.
بر اساس گزارش فوق، مقامات پنتاگون باور دارند که می‌توانند کار خود را با حدود نصف تعداد فعلی انجام دهند و در نظر دارند تعداد نیروها در عراق را به ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ نفر کاهش دهند اما هنوز رقم دقیق و جدول زمانی کاهش نیروها را مشخص نکرده‌اند. این در حالی است که ۲۹ کشور دیگر مشارکت‌کننده در ائتلاف نظامی تحت امر آمریکا نیروهای خود را به بهانه همه‌گیری کرونا به نصف کاهش داده و به حدود ۱۲۰۰ نفر رسانده‌اند.
گفتنی است، همان‌طور که در فراز آغازین این گزارش اشاره شد و همان‌گونه که جریان‌های سیاسی عراق به ویژه جریان‌ مقاومت تأکید دارند، معیار همان مصوبه پارلمان عراق برای خروج نیروهای آمریکایی است و دولت عراق باید توجه داشته باشد، جدای از بحثِ منافع عراق که در کوتاه‌کردن دست بیگانگان است، این دولت حتی برای حفظ پایگاه سیاسی خود ضروری است که نظر نیروهای مقاوت برای خروج کامل نیروهای بیگانه را مطمح نظر قرار دهد و مذاکرات آتی این مهم را نشان خواهد داد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 24 خرداد 1399


در واکنش به تقلای واشنگتن برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران
هشدار روسیه به آمریکا درباره بحران در شورای امنیت
تفسیر به رأی برجام عواقب وخیم دارد
    ۱۳۹۹/۰۳/۲۱
وزارت خارجه روسیه با هشدار درباره عواقب وخیمی که تفسیر به رأی آمریکا از توافق هسته‌ای ایران خواهد داشت، گفت بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه تهران، منجر به بحران در شورای امنیت می‌شود.
سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه بامداد چهارشنبه به وقت تهران گفت تلاش‌های آمریکا برای احیای تمام تحریم‌های لغو شده سازمان ملل علیه ایران ذیل برجام، می‌تواند بحرانی جدی را داخل شورای امنیت ایجاد کند.
به نوشته خبرگزاری تاس، ریابکوف طی سخنرانی در نشست ویدئوکنفرانسی اندیشکده «شورای روابط خارجی» در نیویورک، توضیح داد: به نظرم اینکه آمریکا اکنون تلاش می‌کند آزادانه چیزهایی را انتخاب کند که در خدمت منافعش برای رد کامل نظرات دیگران و حتی رد کامل عقل سلیم در تلاش برای به شکست کشاندن برجام است، بیدادگرانه است.
وی درباره عواقب موفق شدن آمریکا در احیای تحریم‌های سازمان ملل بر ایران، هشدار داد:‌ آنگاه ما ناگزیر دچار وضعیت بحرانی وخیمی در شورای امنیت خواهیم شد که ضربه بزرگی به حاکمیت شورای امنیت خواهد بود و مسئولیت آن امر نیز بر دوش آمریکا است.
این مقام روسی درباره ناتوانی آمریکا در استفاده از مکانیسم احیای تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران تصریح کرد که واشنگتن از توافق هسته‌ای، که حاوی این بند است، خارج شده و به تبع آن از قطعنامه شورای امنیت در تایید برجام (قطعنامه ۲۲۳۱) نیز خارج شده است.
به نوشته خبرگزاری اسپوتنیک، ریابکوف با انتقاد از تفسیر به رأی آمریکا از بخش‌های دلخواه توافق هسته‌ای ایران، اظهار داشت: این‌گونه اقدامات خارج از چارچوب قطعنامه ۲۲۳۱ است. اگر این اقدامات ادامه یابد، منجر به بحران وخیمی در شورای امنیت می‌شود که قدرت آن را تضعیف خواهد کرد.
به گزارش فارس، در روزهای گذشته نیز سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه کارزار فشار آمریکا بر ایران را با «انگیزه سیاسی» خواند و از جهانیان خواست تلاش واشنگتن برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را محکوم کنند.
بر اساس یکی از بندهای قطعنامه ۲۲۳۱ که از سال ۲۰۱۶ میلادی اجرایی شد، ایران تا پنج سال از خرید تسلیحات تهاجمی منع شده است. این بند از قطعنامه در اکتبر سال ۲۰۲۰ (اواخر مهرماه ۱۳۹۹) منقضی می‌شود و پس از آن ایران امکان خرید جنگ‌افزار از دیگر کشورها را خواهد داشت.
پیش از این «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه ایران نیز ضمن اشاره به اینکه قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و برجام از همدیگر جدا نیستند، از مایک پمپئو، همتای آمریکایی خود خواست بار دیگر این متن‌ها را مطالعه کند.عضو سابق شورای امنیت ملی آمریکا:
 ترامپ به‌عنوان بخشی از رقابت جهانی با چین
سیاست فشار حداکثری علیه ایران را ادامه خواهد داد
اعلام مولفه‌های کلان سیاست ترامپ در قبال ایران - همشهری آنلاین

ریچارد گلدبرگ، عضو سابق شورای امنیت ملی آمریکا گفته واشنگتن به عنوان جزیی از راهبرد خود برای دور نگه داشتن چین از منطقه غرب آسیا (خاورمیانه) ایران را به شدت تحت نظر خواهد داشت.
پایگاه نشنال‌اینترست نوشته دولت ترامپ
بر اساس سند راهبرد امنیت ملی سال ۲۰۱۷ توجه خودش را به سمت رقابت با قدرت‌های بزرگی مانند روسیه و چین تغییر داده است. این تغییر توجه در منابع باعث ایجاد سوالاتی درباره آینده حضور آمریکا در منطقه غرب آسیا شده است.
ریچارد گلدبرگ که بین سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ در شورای امنیت ملی کاخ سفید وظیفه نظارت بر مسائل مربوط به پرونده برنامه هسته‌ای ایران را به عهده داشت ادعا کرده ترامپ به عنوان بخشی از رقابت جهانی با چین سیاست موسوم به فشار حداکثری را علیه ایران ادامه خواهد داد.
گلدبرگ در ادامه با اشاره به حالت فرضی روی کار آمدن «جو بایدن»، نامزد حزب دموکرات در انتخابات آمریکا در دولت بعد گفته که سیاست‌های ترامپ به او هم در قبال ایران کمک خواهد کرد.
وی تصریح کرد: اعمال فشار بر ایران به دولت احتمالی بایدن هم برای تغییر سیاست‌ها و به دست آوردن بیشترین اهرم فشار برای تعامل با ایران کمک خواهد کرد.
او گفت تمرکز آمریکا بر روی ایران، ادامه سیاست فشار حداکثری و ارائه گزارش به شورای امنیت سازمان ملل در خصوص[ادعای] «تخلفات هسته‌ای» را شامل خواهد شد.  دولت آمریکا بعد از خروج از توافق هسته‌ای در اردیبهشت‌ 97 به اقداماتی تحریک‌آمیز مانند قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً «تروریستی» و یا ترور سردار «قاسم سلیمانی»، فرمانده نیروی قدس سپاه روی آورده است.
به گزارش فارس، با این وجود، دونالد ترامپ که وعده می‌داد با اجرای سیاست‌های سختگیرانه علیه ایران می‌تواند این کشور را برای عقد توافقی بهتر پای میز مذاکره بیاورد به‌دلیل ناکام ماندن برنامه‌هایش در قبال ایران علی‌رغم تشدید تنش‌ها، در آمریکا به شدت تحت فشار قرار گرفته است.


وابستگی یک پایگاه لندنی دیگر به آل‌سعود برملا شد

نفرین که حیا را تو از اسلام ربودی - قدس آنلاین | پایگاه خبری - تحلیلی
وابستگی یکی دیگر از رسانه‌های ضدانقلاب به رژیم سعودی آشکار شد.
پایگاه لندنی «ایران وایر» که در شناسنامه، متعلق به «همه ایرانیان» معرفی شده است، در سرویس عربی خود در تنظیم متن خبر، از تعبیر جعلی «خلیج ع.ر.ب.ی» به‌جای عبارت صحیح خلیج‌فارس استفاده می‌کند!
به‌نظر می‌رسد گردانندگان این پایگاه ضدانقلاب که همواره مدعی عملکرد حرفه‌ای در زمینه اطلاع‌رسانی و مستندنگاری هستند، برای تأمین هزینه‌هایشان به رژیم سعودی وابسته هستند.
پیش از این نیز شبکه ماهواره‌ای ایران اینترنشنال با بودجه‌های کلان تخصیص یافته از سوی رژیم سعودی تاسیس و مجوز فعالیت در انگلیس را اخذ نمود.
لازم به ذکر است که رسانه‌های معاند در ادعایی مضحک، خود را متعلق به بخش خصوصی معرفی می‌کنند! گفتنی است گرداننده این سایت معاند به دلیل سابقه و نوع عملکرد خود، در میان اهالی رسانه به پولی نژاد معروف است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 22 خرداد 1399

در ادامه اعتراض‌ها به رژیم نژادپرست آمریکا
معترضان آمریکایی مجسمه کریستف کلمب را آتش زده و به آب انداختند
    ۱۳۹۹/۰۳/۲۱
در حالی که تصور می‌شد، اعتراض‌ها در آمریکا رو به افول گذاشته، خبر رسید ساختمان شهرداری سیاتل توسط طرفداران جنبش«جان سیاهان اهمیت دارد» تسخیر و مجسمه «کریستف کلمب» کاشف آمریکا به آتش کشیده شد. برخی شهرها نیز شکل جنگی به خود گرفته‌اند.
نفس آمریکا این روزها به شماره افتاده است. 114 هزار نفر در این کشور به خاطر کرونا فوت کرده‌اند و نظام بهداشتی این کشور پر مدعا، به سمت فروپاشی می‌رود. اقتصاد آمریکا رسما وارد رکود شده و به نوشته بی‌بی سی دیگر «کسی نمی‌تواند این واقعیت را انکار کند». دفتر ملی تحقیقات اقتصادی آمریکا در این باره گفته، «بزرگیِ بی‌سابقه کاهش اشتغال و تولید و تاثیر گسترده آن بر کل اقتصاد، استفاده از عنوان رکود را ضروری می‌کند».
افزایش قتل
 آمار قتل و آدمشکی نیز در این کشور به دنبال حوادث اخیر به شدت بالا رفته طوری که بر اساس گزارش پلیس لس آنجلس، تنها در این شهر قتل و آدمکشی نسبت به هفته گذشته 250 درصد رشد داشته است. اعتراضات به وحشیگری پلیس آمریکا در شهرهای کوچک و بزرگ آمریکا نیز همچنان ادامه دارد. روز سه شنبه هزاران نفر در تگزاس به تابوت «جورج فلوید» ادای احترام کردند و یاد وی را گرامی داشتند. در شهر سیاتل نیز معترضان به نژادپرستی شهرداری این شهر را به تسخیر خود درآوردند و خواستار استعفای شهردار از سمت خود شدند. دیروز همچنین یک گروه از معترضان جنبش«جان سیاه‌پوستان مهم است»، از پلیس سیاتل به دلیل ادامه تکنیک‌های خشونت‌آمیزی که برای در هم شکستن اعتراضات مسالمت‌آمیز در روزهای گذشته به کار گرفته، شکایت کرد.
همکاری با اسرائیل ممنوع
شورای شهر دورهام در ایالت کارولینای شمالی آمریکا نیز تمرین نیروهای پلیس این شهر با ارتش رژیم صهیونیستی را ممنوع اعلام کرد. این تصمیم پس از درخواست‌های فعالان مدنی این شهر صورت می‌گیرد.
 در بیانیه شورای شهر دورهام آمده: «نیروهای ارتش اسرائیل تاریخ طولانی از خشونت و صدمه به مردم فلسطین و یهودیان رنگین‌پوست داشته و اصرار به استفاده از روش‌های کشتن خارج از صلاحیت دادگاه‌ها، نیروی بیش از حد و سرکوب عدالت اجتماعی دارد». دورهام اولین شهری است که آموزش نیروهای رژیم صهیونیستی را موجب انتقال خشونت به نیروهای پلیس آمریکا می‌داند.
کریستف کلمب نماد نسل کشی
 از آمریکا همچنین خبر می‌رسد در ادامه جنبش تازه شکل گرفته حمله به نمادهای برده داری، معترضان در شهر ریچموند ایالت ویرجینیا روز سه‌شنبه، یک مجسمه از کریستف کلمب، کاشف قاره آمریکا، را از جا کنده، آن را به آتش کشیده و سپس به آب‌انداختند. معترضان پس از تخریب این مجسمه، بر پایه‌های آن نوشتند کریستف کلمب «نماد نسل‌کشی» است. برخی گروه‌های هوادار حقوق بومیان آمریکا از سال‌ها پیش برای تغییر «روز کریستف کلمب» به «روز مردمان بومی» در تقویم آمریکا تلاش کرده‌اند. به گفته آنان فعالیت‌های اکتشافی کریستف کلمب «آغازگر سده‌ها نسل‌کشی علیه جمعیت بومی قاره آمریکا» بوده است. همزمان فرماندار ایالت ویرجینیا اعلام کرد قصد دارد مجسمه‌های یکی از فرماندهان ارتش آمریکا در دوران جنگ داخلی این کشور که موافق برده داری بود برچیده شود. در روزهای اخیر شماری از معترضان نیز در شهر بریستول انگلیس، مجسمه ادوارد کالستون، تاجر قرن هفدهمی برده را از سکوی خود در این شهر کنده و به رودخانه‌انداختند. این تندیس به مدت ۱۲۵ سال در خیابانی در بریستول
قرار داشت.
درخواست برای نشست فوری شورای امنیت
اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا نیز در نامه‌ای سرگشاده به شورای امنیت سازمان ملل، خواستار نشستی فوری این شورا برای بررسی خشونت پلیس و سرکوب معترضان در آمریکاشده است. پایگاه خبری «هیل» در این زمینه نوشته «جمیل داکار» مدیر برنامه حقوق بشر این اتحادیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: وقت آن رسیده آمریکا با همان نظارت و قضاوتی که سریعاً در قبال سایر کشورها اعمال می‌کند، رو‌به‌رو شود.«رولاندو گومز»، سخنگوی شورای امنیت سازمان ملل گفت که نامه مذکور به دست این نهاد رسیده اما نشست ویژه تنها در صورتی برگزار خواهد شد که یک سوم ۴۷ عضو کمیته حقوق بشر سازمان ملل خواستار آن شوند. او در ایمیلی نوشت تاکنون هیچ درخواست رسمی از سوی اعضا به دست ما نرسیده، اما احتمال دارد این مسئله در ادامه جلسات شورای امنیت که از هفته آینده (۲۶ خرداد) از سر گرفته خواهد شد، مطرح شود.
رخنه نژادپرستی در همه جای آمریکا
جو بایدن، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز در ادامه ماهیگیری خود از اعتراضات اخیر اذعان کرد که نژادپرستی نه فقط در بخش اجرای قانون بلکه به طور سیستماتیک در همه جای کشور وجود دارد. بایدن در مصاحبه با شبکه «سی بی‌اس» در پاسخ به این سؤال که «آیا در آمریکا نژادپرستی سیستماتیک وجود دارد» گفت: «قطعا بله، نه تنها در اجرای قانون نژادپرستی وجود دارد بلکه فراتر از آن در خانه و در آموزش هم هست. هرجایی که فکر می‌کنیم وجود دارد. نژادپرستی در آمریکا واقعی و جدی است».
خشم ترامپ از نافرمانی وزیر دفاع
روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال نیز گزارش داده مخالفت «مارک اسپر» وزیر دفاع با پیشنهاد ترامپ برای استفاده از نیروهای ارتش به منظور سرکوب معترضان، به حدی رئیس‌جمهور آمریکا را خشمگین کرده بود که قصد داشته وزیر دفاعش را عزل کند. رئیس‌جمهور آمریکا تهدید کرده بود اگر هر شهر یا ایالتی در آرام کردن اعتراضات موفق عمل نکند، او ارتش آمریکا را فوراً وارد عمل خواهد کرد. وی تهدید کرده بود قانون شورش را به کار خواهد گرفت. مخالفت اسپر در کنفرانس مطبوعاتی پنتاگون با پیشنهاد استفاده از قانون شورش و استقرار نیروهای ارتش در شهرهای آمریکا برای مقابله با ناآرامی‌ها، کاخ سفید را متعجب کرد و باعث شد اسپر و ترامپ از هم فاصله بگیرند. به گزارش
«وال استریت ژورنال» ترامپ با چند تن از مشاورانش برای پرسیدن نظر آنها درباره مخالفت اسپر صحبت کرده و قصد داشته وی را عزل کند.
قتلی دیگر
همزمان با اعتراضات علیه نژادپرستی، دادستان کل ایالت «نیو جرسی» نیز فیلمی از قتل یک جوان سیاه‌پوست توسط نیروی پلیس در پی ارتکاب جرائم رانندگی منتشر کرد. به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه «ان‌بی‌سی نیوز»،  این فیلم که دوربین داشبورد خودروی پلیس آن را ضبط کرده نشان می‌دهد خودروی یک شهروند سیاه‌پوست ۲۸ ساله به نام «مائوریس گوردون» توسط یکی از مأموران پلیس ایالتی به نام «رندال وتزل» متوقف شده است. در این ویدئو که روز دوشنبه منتشر شده «وتزل» از «گوردون» می‌خواهد خودروی خود را به شانه جاده منتقل کند اما گوردون می‌گوید خودرو خاموش شده و نمی‌تواند آن را جابه‌جا کند. گوردون در پاسخ به این سؤال که به کجا می‌رود پاسخ می‌دهد قرار است به یک مرکز خرید و فروش خودرو برود. سپس وتزل او را روی صندلی خودروی پلیس می‌نشاند و دقایقی بعد بازگشته و از او می‌خواهد ماسک به صورت بزند اما گوردون دوباره تلاش می‌کند خود را به صندلی راننده خودرو پلیس برساند. در نهایت وتزل ۶ گلوله به گوردون شلیک کرده و سپس به جسد او دستبند می‌زند!
یویورک تایمز: مورالس واقعاً در انتخابات پیروز شده بود!
مورالس: گناه نابخشودنی دولت من بهبود معیشت مردم بود
پس از گذشت 7 ماه از برکناری مورالس از ریاست جمهوری بولیوی به اتهام «تقلب»، نیویورک تایمز تاکید کرده در انتخابات بولیوی هیچ تقلبی صورت نگرفته و او واقعا پیروز انتخابات شده بود. آمریکا به بهانه تقلب، از کودتاچیان بولیوی به شدت حمایت کرد.
در پی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰ اکتبر (۲۸ مهرماه) بولیوی که در دور نخست آن «اوا مورالس» رئیس‌جمهور وقت پیروز شده بود، تظاهرات اعتراض‌آمیزی با هدایت غربگرایان این کشور به راه افتاد که بلافاصله، آمریکا از آن حمایت کرد. مورالس در پی گسترش اعتراضات با فشار ارتش بولیوی و آمریکا مجبور به استعفا و پناهندگی در مکزیک شد. این در حالی بود که وی قبول کرده بود دوباره انتخابات برگزار شود. حال با گذشت 7 ماه روزنامه
نیویورک تایمز اعلام کرده که اوا مورالس در انتخابات سال گذشته واقعا پیروز شده بود و هیچ تقلبی هم در کار نبوده است.
فوکویاما: کرونا به زوال نظم لیبرال می‌انجامد؛ آمریکا قدرت گذشته را نخواهد داشت
تحلیل فرانسیس فوکویاما درباره ی انتخاب ترامپ | پایگاه خبری تحلیلی ...
فوکویاما،‌اندیشمند و نظریه پرداز شناخته شده آمریکایی بر این باور است که کرونا قدرت رهبری آمریکا را به چالش کشیده و حتی اگر در انتخابات ۲۰۲۰، دموکرات‌ها پیروز شوند، اداره کشوری را به دست خواهند گرفت که اقتدار سابق را ندارد.
فرانسیس فوکویاما نظریه‌پرداز پایان تاریخ و از اساتید شناخته شده دانشگاه جانز‌هاپکینز است. وی نویسنده کتاب «پایان تاریخ و آخرین انسان» می‌باشد. برمنبای نظریه‌ای که در این کتاب ارائه کرده وی معتقد است امروزه نظام لیبرال دموکراسی به ویژه بعد از فروپاشی اتحاد شوروی به صورت یک جریان غالب و مسلط درآمده‌است که همه کشورها و جوامع باید در برابر آن تسلیم شوند. آخرین حد تلاش‌ها و مبارزات ایدئولوژی‌های مختلف در نهایت در قالب ایدئولوژی لیبرال دمکراسی سر برآورده‌است؛ بنابراین تصور اینکه نظام سیاسی بهتر و مناسب‌تری به عنوان بدیل جایگزین این نظام شود وجود ندارد. حالا وی در مطلبی که برای «فارین افرز» نوشته به موضوع همه‌گیری کرونا و تاثیر آن بر آینده سیاسی آمریکا و نظام لیبرال پرداخته و نوشته کرونا به زوال نظم لیبرال خواهد انجامید:
«فاکتورهای موثر در یک واکنش موفق به همه‌گیری ویروس کرونا عبارتند از ظرفیت دولت، اعتماد اجتماعی و رهبری. کشورهایی با دولت شایسته، دولت‌هایی که از اعتماد شهروندان و یک رهبری کارآمد برخوردارند، توانستند در مدیریت همه‌گیری کرونا عملکرد چشمگیری داشته و خسارت‌ها را به حداقل برساند. اما کشورهایی با دولت‌های ناکارآمد، جوامع چند قطبی و رهبری ضعیف، بسیار بد عمل کردند و شهروندان و اقتصادهای خود را در معرض آسیب قرار‌دادند...توزیع قدرت جهانی به سمت شرق چرخش خواهد کرد، چراکه آسیای شرقی بهتر از اروپا و آمریکا توانست در مدیریت این بحران موفق باشد. با وجود اینکه سرچشمه بیماری از چین بود، اما پکن توانست به سرعت اقتصادش را به حالت با ثبات برگرداند. در مقابل، پاسخ ایالات متحده بسیار بد بود و چهره این کشور را در سطح جهانی خراب کرد. آمریکا پیشینه‌ای طولانی در مقابله با بیماری‌های مختلف دارد، اما جامعه چندقطبی و رهبری ناکارآمد، به جای ترویج وحدت، توزیع کمک‌ها را سیاسی و تصمیمات کلیدی را به ایالت‌ها واگذار کرد.
به گزارش مهر وی پیش‌بینی کرد: «ادامه همه‌گیری کرونا می‌تواند به سقوط نسبی آمریکا ادامه فرسایش نظم لیبرالِ بین‌الملل و تجدید حیات فاشیسم در سرتاسر دنیا بیانجامد. از سوی دیگر، همه‌گیری می‌تواند تولد دوباره لیبرال دموکراسی را رقم بزند، ساز و کاری که بارها با بدگمانی‌ها رو‌به‌رو شده است و این بار با ظهورش نویدبخش انعطاف و حیات دوباره است. اگر قرار باشد روندهای فعلی هیچ تغییری نکنند، بدبینی‌ها به سرعت بر خوش بینی‌ها چیره خواهند شد».
به گفته فوکویاما، ویروس کرونا توانست ملی گرایی، انزواطلبی و دیگرهراسی که در دهه‌های اخیر شدت گرفته بود را بیشتر و بیشتر کند. برخی دولت‌ها با سوءاستفاده از وضع موجود تصمیم گرفتند خود را به عنوان یک نیروی نجات اضطراری معرفی کنند و هر چه بیشتر از دموکراسی فاصله بگیرند. کشورها به جای همکاری‌های سازنده برای منافع مشترک، خودشان را بر دیگری ترجیح دادند و از ضعف رقبا به سود خود بهره بردند». همزمان با اظهارات فوکویاما در مورد ضعف رهبری ترامپ دریاسالار آمریکایی ویلیام مک روان نیز در مصاحبه با سی ان ان با حمله شدید به ترامپ گفت وی در حال نابود کردن آمریکا از درون و بیرون است و در نتیجه اقدامات ترامپ جامعه جهانی از آمریکا ناامید شده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 22 خرداد 1399


سرنگونی سی-130 در پایگاه التاجی
/آسمان عراق برای آمریکا ناامن شد
   ۱۳۹۹/۰۳/۲۰

سقوط یک فروند هواپیما سی 130 آمریکایی در پایگاه هوایی التاجی عراق
پس از اینکه مقامات عراقی از برخورد یک راکت به نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد خبر دادند اعلام شد، یک هواپیمای نظامی ائتلاف آمریکا نیز در پایگاه التاجی سقوط کرده است. این یعنی آسمان عراق برای آمریکا نا امن شده است.
وزارت کشور عراق دوشنبه از برخورد یک فروند راکت به نزدیکی فرودگاه بغداد خبر داد. بر اساس گزارش رسانه‌های عراقی، این حادثه تلفاتی نداشته است. ارتش عراق نیز اعلام کرده این راکت از منطقه «عرب خضیر» از جنوب فرودگاه بغداد شلیک شده است. به گزارش فارس، نیروهای امنیتی گفته‌اند که در حال جست و جو برای یافتن افرادی هستند که این عملیات تروریستی را انجام داده‌اند.
مقارن با این اتفاق یک هواپیمای نظامی سی-۱۳۰ ائتلاف به اصطلاح ضد داعش به رهبری آمریکا قبل از فرود در پایگاه التاجی سقوط کرد. ائتلاف بین‌المللی موسوم به
«ضد داعش» دیروز در بیانیه‌ای، اعلام کرد که در این حادثه چهار تن آسیب‌ دیده‌اند. به گزارش خبرگزاری رسمی عراق «واع»،‌ سرهنگ «مایلز بکیگینز» سخنگوی این ائتلاف گفته، هواپیما حین فرود از باند منحرف می‌شود و با دیوار برخورد می‌کند.
تقارن واقعه اول یعنی حمله راکتی و واقعه دوم یعنی سانحه هواپیمای ائتلاف باعث شده است که برخی از کارشناسان معتقد باشند، ساقط شدن هواپیما یا حداقل دچار سانحه شدن آن در اثر یک حمله است که با فرض صحت این تحلیل افزون بر زمین عراق دیگر آسمان آن نیز برای آمریکایی‌ها امن نیست.
همزمان با وقایع فوق در نقطه‌ای دیگر از عراق نیروهای حشد‌الشعبی موفق شدند، حمله عناصر تروریستی داعش به تأسیسات نفتی در استان دیالی (شرق عراق) را خنثی کنند. به گزارش وبگاه خبری وابسته به حشد‌الشعبی، عناصر داعش که قصد داشتند منطقه «نفط خانه» در شرق استان دیالی را هدف قرار دهند، با مقاومت تیپ اول حشد‌الشعبی مواجه شدند.
همچنین در مورد وقایع سیاسی این کشور پر التهاب باید گفت «حنین قدو» عضو ائتلاف «الفتح» در پارلمان عراق گفته که عربستان درصدد تقویت روابط با عراق به خصوص در زمینه‌های اقتصادی و تجاری است. قدو در گفت‌وگو با پایگاه خبری «بغداد الیوم» به این مسئله اشاره کرده است.
به گزارش وبگاه خبری «بغداد الیوم»، «مقتدی صدر»، رهبر جریان صدر، نیز با اشاره به حوادث اخیر آمریکا در توئیتر نوشته: «به نظر من ضرورت دارد که آمریکا روش خصمانه‌اش با مردم خود و مردم جهان را تغییر دهد و اینکه نیروهای اشغالگر خود را از تمام کشورها و در رأس آنها عراق خارج کند.»


انقلابیون یمن شهر «مدغل» در شرق صنعا را از دشمن پس گرفتند
چرا پیشروی نیروهای صنعاء به سوی «مأرب» متوقف شده است؟ - مشرق نیوز
نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی در سایه تشدید حملات هوایی و همزمان حملات کشتی‌های جنگی سعودی توانستند شهر «مدغل» در شرق صنعا را آزاد کنند.
ائتلاف سعودی روز دوشنبه دست به حملات دریایی و هوایی گسترده‌ای به مناطق مختلف یمن زد که در سه ماهه گذشته بی‌سابقه بوده است. به نوشته پایگاه العربی الجدید، استان‌های شمالی یمن که در کنترل دولت نجات ملی (مستقر در صنعا) است، از ماه می‌گذشته(اردیبهشت) که آتش‌بس ادعایی سعودی‌ها پایان یافته، شاهد افزایش درگیری‌ها بود که این پدیده امیدها برای پایان جنگی که بیش از پنج سال از آغاز آن می‌گذرد را کاهش داده است. به گفته منابع نظامی در یمن، جنگنده‌های سعودی بیش از هر منطقه‌ای استان مأرب را با هدف ممانعت از پیشروی نیروهای ارتش و کمیته‌های مرکزی یمن در شهرستان «مدغل» و «صرواح» بمباران کردند؛ با این حال نیروهای انصارالله و ارتش یمن توانستند بر شهرستان «مدغل» در مأرب مسلط شوند؛ هرچند این موفقیت هنوز به طور رسمی از سوی «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن اعلام نشده است.
به گفته ارتش یمن، ائتلاف سعودی روز دوشنبه 40 بار شهرستان‌‌های مجزر و صرواح را بمباران کرد. شهرستان‌های «عبس» و «حرض» در استان «حجه» نیز پنج بار هدف حملات هوایی سعودی‌ها قرار گرفت. جنگنده‌های سعودی همچنین سه بار مناطق شرقی شهر «نجران» در خاک عربستان و چهار مرتبه نیز استان‌های صعده و الجوف را بمباران کردند. به گفته منابع یمنی، علاوه‌بر حملات هوایی، کشتی‌های جنگی سعودی در دریای سرخ نیز مناطقی در شهرستان «عبس» در استان «حجه» را گلوله‌باران کردند. دولت مستعفی «منصور‌هادی» مدعی است که ارتش یمن، سکوی پرتاب موشک‌های بالستیک خود را در میان باغات منطقه «الجر» در شهرستان «عبس» مستقر کرده است که این ادعا تا کنون عامل ده‌ها حمله هوایی و دریایی به این منطقه شده است.
درگیری‌ها در جنوب یمن
از سوی دیگر جنوب یمن نیز همچنان عرصه رقابت و درگیری میان عناصر وفادار به امارات با دولت مستعفی منصور‌هادی است. شبه‌نظامیان وابسته به دولت مستعفی روز یکشنبه توانستند کنترل شهر «جعار» در استان «أبین» را برای ساعاتی به دست گرفته و عناصر «کمربند امنیتی» (وابسته به شورای انتقالی جنوب) را به عقب برانند؛ اما با تشدید درگیری‌ها مجبور به خروج از شهر شدند. دوشنبه شب نیز دولت مستعفی به کشته شدن یکی از فرماندهان گارد ریاستی در استان ابین اذعان کرد. درگیری میان دو طرف از تابستان سال گذشته آغاز شده و علیرغم توافق صورت گرفته در ریاض در ۱۴ آبان ماه سال گذشته، اما این درگیری‌ها همچنان ادامه دارد. شورای انتقالی جنوب مدعی حاکمیت بر استان‌های جنوبی یمن است و حمایت کامل امارات را با خود به همراه دارد.


حضور شرکت صهیونیستی در پروژه «نئوم» بن سلمان
مشارکت شرکت اسرائیلی در پروژه بن سلمان - افکارنیوز
یک حساب توئیتری وابسته به سفارت دولت سعودی در آمریکا از حضور یک شرکت امنیتی صهیونیستی در پروژه «نئوم» خبر داد. این خبر جنجال گسترده‌ای در میان مردم برخی کشورهای عربی به راه‌انداخته است.
عربستان در چند سال اخیر روابط خود را با رژیم صهیونیستی بسیار گسترش داده و روند عادی ‌سازی روابط بین رژیم صهیونیستی با شیوخ نفتی حاشیه خلیج‌فارس سرعت گرفته است. امارت و بحرین در این مسیر پیشگام بوده و مقامات صهیونیستی به این دو کشور رفت و آمد نیز دارند. در عربستان نیز به تدریج شرکت‌ها و تجار صهیونیستی در حال ارتباط برقرار کردن با مقامات عربستان هستند. در این راستا صفحه «العربیه الان» در توئیتر که عمدتا اقدام به نشر اخبار سفارت سعودی در آمریکا می‌کند، از حضور شرکت معروف صهیونیستی «چک پوینت» در پروژه «نئوم» در شمال شرق عربستان پرده برداشت.
به نوشته پایگاه عربی۲۱، مرکز این شرکت که در بخش امنیت سایبری فعالیت دارد، در تل‌آویو است و برای تعدادی از کشورها خدمات امنیتی ارائه می‌دهد. پس از انتشار این خبر، جنجال بسیاری در میان کاربران عربستانی به وجود آمد و حساب کاربری مذکور، ساعاتی بعد مجبور به حذف توئیت خود شد و «سعود کایلی» مدیر دفتر اطلاع‌رسانی سفارت ریاض در واشنگتن نیز مدعی شد که این صفحه توئیتری، دیگر از سوی سفارت مدیریت نمی‌شود. با وجود تکذیب این خبر از سوی سفارت سعودی، اما کاربران عربستان با دیده تردید به این تکذیبه نگریستند و بسیاری نوشتند که احتمال درستی خبر بسیار بالاست. عبدالله صوالحه مدیر مرکز پژوهش‌های اسرائیل-اردن گفته است که در این پروژه از پول و سرمایه عربستان و کشورهای عربی، تکنولوژی رژیم صهیونیستی و نیروی کار اردن و مصر استفاده می‌شود.
«نئوم» طرحی خیالی! برای ساخت یک ابرشهر در منطقه «طائف» در شمال غرب عربستان است که قرار است فاز اول آن تا سال ۲۰۲۵ افتتاح شود. شهری که گفته می‌شود
۲۶ هزار و۵۰۰ کیلومتر مربع وسعت خواهد داشت؛ یعنی ۳۳ برابر شهر نیویورک و سه برابر کشور قطر. اما رسانه‌های غربی این شهر را صرفا یک رویا از سوی بن سلمان ولیعهد سعودی می‌دانند که با واقعیت‌ها و توانایی‌های ریاض همخوانی ندارد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 21 خرداد 1399

فرار به جلوی نتانیاهو با افزایش اعتراض‌ها به شهادت معلول فلسطینی
    ۱۳۹۹/۰۳/۱۹

Magiran | روزنامه کیهان (1399/03/20): فرار به جلوی نتانیاهو با ...
به دنبال تشدید اعتراضات علیه به شهادت رساندن یک جوان معلول فلسطینی به دست نظامیان صهیونیست، نتانیاهو برای فرار از این رسوایی، این حادثه را «فاجعه» خواند!
هفته گذشته ماموران رژیم صهیونیستی با شلیک مستقیم 8 گلوله به یک جوان معلول فلسطینی وی را به شهادت رساندند. این مسئله اعتراضات زیادی را به راه‌انداخته و بعضا حتی در خود سرزمین‌های اشغالی، تجمعات اعتراضی برگزار شده است. این مسئله باعث شده تا بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به دنبال فرار باشد و سعی کند با تسلیت به خانواده این جوان فلسطینی به نوعی چهره خود را تطهیر کند!
در همین حال روزنامه عبری زبان یدیعوت آحارونوت نوشت که «ده‌ها اسرائیلی در اعتراض به قتل ایاد الحلاق، جوان معلول فلسطینی توسط نیروهای پلیس رژیم صهیونیستی در مقابل خانه امیر اوحانا، وزیر امنیت داخلی اسرائیل تظاهرات کردند.» طبق گزارش این روزنامه، معترضان با سردادن شعارهایی قتل این جوان فلسطینی را محکوم کردند. به گزارش ایسنا، معترضان همچنین پارچه نوشته‌هایی را در دست داشتند که بر روی آنها عبارت «عدالت برای ایاد» و «خشونت پلیس همه را تهدید می‌کند» نوشته شده بود. یدیعوت آحارونوت در ادامه گزارش داده که «پلیس اسرائیل با ادعا و بهانه اینکه این تظاهرات غیرقانونی است اقدام به متفرق کردن معترضان کرد». در همین حال، بنیامین نتانیاهو، پس از گذشت یک هفته به قتل این معلول فلسطینی واکنش نشان داد. نتانیاهو بدون هیچگونه عذرخواهی در جلسه کابینه در این باره گفت، آنچه برای ایاد الحلاق اتفاق افتاد، یک "فاجعه" است. او یک مرد معلول ذهنی بود که در یکی از مناطق بسیار حساس و به ظن اشتباه «تروریست» شناخته شد! نتانیاهو در ادامه به خانواده ایاد الحلاق تسلیت گفت و مدعی شد، همه در غم و‌اندوه این خانواده سهیم هستیم و «من منتظر نتایج تحقیقات در این باره هستم». نمایندگان کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) نیز به خانواده الحلاق تسلیت گفتند! نیروهای اشغالگر رژیم صهیونیستی صبح شنبه هفته گذشته به ایاد الحلاق که در حال حرکت در منطقه باب الاسباط در قدس اشغالی بود تیراندازی کرده و او را به شهادت رساندند. پلیس رژیم صهیونیستی مدعی است، نیروهای نظامی این جوان فلسطینی را به بهانه حمل شیئی مشکوک که به نظر می‌رسید کلت است، تحت تعقیب قرار‌داده و از او خواستند بایستد، سپس به سمت او تیراندازی کردند و بعد از شهادتش چیزی نزد او پیدا نکردند. این معلول فلسطینی به ضرب 8 گلوله جنگی به شهادت رسید. خبر دیگر اینکه، نیروهای امنیتی رژیم صهیونیستی صبح دیروز حداقل ۲۱ فلسطینی از جمله تعدادی از اعضای جنبش فتح را بازداشت کردند. به نوشته پایگاه فلسطین الیوم، مأموران رژیم صهیونیستی با حضور نیروهای امنیتی و اطلاعاتی به محله‌های «الطور»، «الصوانه»، «العیسویه»، «سلوان»، صور باهر» و
«وادی الجوز» در شهر قدس یورش برده و حداقل ۲۱ تن از جمله «امجد ابوعصب» رئیس‌کمیته خانواده‌های اسرای بیت‌المقدس را بازداشت کردند. در میان بازداشت شدگان دو نوجوان ۱۶ ساله و یک نوجوان ۱۵ ساله نیز حضور دارند. مأموران صهیونیست در حالی که اهالی در خواب بودند، وارد خانه‌ها شده و اقدام به تفتیش خانه و بازداشت افراد کردند. این بازداشت‌ها در حالی است که رژیم اسرائیل قصد دارد اجرای طرح اشغال 30 درصد از کرانه باختری را از تاریخ یکم جولای (۱۱ تیر ماه) آغاز کند. 

طبق نظرسنجی‌های صورت گرفته
کنترل اوضاع در آمریکا از دست مقامات این کشور خارج شده است

اعتراضات علیه وحشیگری پلیس نژادپرست آمریکا در شهرهای مختلف این کشور و پایتخت‌های جهان همچنان ادامه دارد. نظرسنجی‌ها نیز نشان می‌دهد که 80 درصد مردم آمریکا اوضاع کشورشان را خارج از کنترل می‌دانند و نسبت به آینده آمریکا ناامید هستند.
در شرایطی که اعتراضات مردم شهرهای بزرگ و پرجمعیت آمریکا ادامه دارد، آمارهای روزنامه «یواس‌ای تودی»
 نشان می‌دهد تظاهرات اعتراض‌آمیز همه ایالت‌ها و از جمله شهرهای کوچک این کشور را نیز دربرگرفته است. نظرسنجی‌ها هم نشان می‌دهد که مردم آمریکا نسبت به آینده کشور و خروج آمریکا از بحران‌های کنونی بسیار ناامید هستند. نظرسنجی جدید دو رسانه معتبر آمریکایی
«ان بی‌سی نیوز» و «وال استریت ژورنال» نشان می‌دهد که 80 درصد شهروندان آمریکایی (8 نفر از 10 نفر) اوضاع را خارج از کنترل می‌دانند و اکثر آنها نگران شیوع ویروس کرونا بوده و درخصوص بازگشت وضعیت اقتصادی به حالت قبلی نیز نا امید هستند. شهروندان آمریکایی همچنین، امید ندارند که «دونالد ترامپ» بتواند دوباره کشور را متحد کند. در زمینه قتل «جورج فلوید» نیز 59 درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی گفتند که با مرگ فلوید و عملکرد پلیس در این زمینه، بر مشکلات شان افزوده شده است.در نظرسنجی موسسه « ماریست» نیز در مجموع، ۸۰ درصد گفته‌اند ترامپ اغلب باعث افزایش تنش‌های نژادی می‌شود. این 80 درصد شامل ۹۲ درصد دموکرات‌ها، ۷۳ درصد مستقل‌ها و ۸۸ درصد آفریقایی-آمریکایی‌ها و ۶۳ درصد سفیدپوستان می‌شود.
ادامه اعتراضات
اعتراضات سراسری مردم آمریکا علیه وحشیگری، نژادپرستی و خشونت پلیس، دیروز در سیزدهمین روز این اعتراضات نیز ادامه یافت. در «سیاتل» ایالت واشنگتن این اعتراضات به خشونت کشیده شد و یک مرد با خودرو به سمت موانع نیروهای پلیس حمله و سپس شروع به تیراندازی کرد و یک نفر نیز زخمی شد. به دنبال وقوع این حادثه، کاربران با انتشار کلیپی از این حادثه، گزارش کردند که مردی با خودرو به سمت اعتراضات «زندگی و جان سیاهپوستان اهمیت دارد» در سیاتل حمله کرد و قبل از آنکه فرار کند، از پنجره خودرو به سمت یک نفر نیز تیراندازی کرد». کادر درمانی میسوری هم به نشانه همبستگی با مردم معترض آمریکا به قتل جورج فلوید، مقابل بیمارستان تجمع اعتراضی برگزار کردند. دیروز در منطقه «هالیوود» شهر لس آنجلس نیز ده‌ها هزار نفر در اعتراض علیه تبعیض نژادی، به خیابان‌ها ریختند. از شهر مینیاپولیس نیز خبر می‌رسد که اداره پلیس این شهر که جورج فلوید توسط مامور این اداره کشته شد، قرار است تعطیل شود.«لیزا بِندر» رئیس‌شورای شهر، در این رابطه به «سی ان ان» گفت:  ما متعهد به انحلال پلیس و باز‌سازی جامعه خود با یک مدل جدید برای تامین امنیت عمومی هستیم، که بتواند به طور واقعی جامعه ما را امن نگه دارد».پیش از این «جرمایا اِلیسون» عضو دیگر شورای شهر مینیاپولیس در صفحه توئیتر خود نوشته بود که قرار است با انحلال اداره پلیس این شهر، اصلاحاتی در برخی وظایف و عملکردهای نهاد امنیتی مینیاپولیس انجام شود.پیشتر شبکه خبری «ان‌بی‌سی نیوز» با توجه به گزارش‌هایی که از پلیس شهر مینیاپولیس به دست آورده، گزارش داده بود پلیس مینیاپولیس سابقه بیهوش کردن افراد را داشته و از پنج سال گذشته ۴۴ بار افراد مختلف را با فشار بر گردن آنها، بیهوش کرده است. شهردار دموکرات نیویورک نیز اعلام کرد، در پی درگذشت جورج فلوید، بودجه اختصاص یافته به اداره پلیس این شهر به عنوان بخشی از مطالبات فزاینده اصلاحات کاهش خواهد یافت. اعتراضات در واشنگتن دی سی
پایتخت نیز‌، علیرغم دستور رئیس‌جمهور آمریکا، مبنی بر عقب‌نشینی نیرو‌های ذخیره نظامی گارد ملی از شهر، ادامه یافت.گروه‌های معترض در واشنگتن در بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند اعتراضات خود را به صورت مسالمت‌آمیز و با آرامش بیشتری برگزار می‌کنند. روز یکشنبه منابع آمریکایی با انتشار یک ویدئو گزارش دادند که «میت رامنی» سناتور جمهوری خواه، در تظاهرات هزاران نفری مردم پایتخت آمریکا شرکت کرده است المیادین نیز گزارش داد، در تظاهرات واشنگتن برخی از معترضان علیه خشونت پلیس آمریکا، با به دست گرفتن پرچم فلسطین، اقدامات نژادپرستانه و تروریستی رژیم صهیونیستی علیه مردم بی‌دفاع فلسطین را محکوم کردند.
انتقاد شدید کلینتون از ترامپ
همزمان با گسترش اعتراض‌های خیابانی علیه نژادپرستی، انتقادها از ترامپ نیز به شدت بالا گرفته است؛ دیروز «هیلاری کلینتون» وزیر خارجه سابق آمریکا، در اظهاراتی عملکرد رئیس‌جمهور این کشور در زمینه جلوگیری از شیوع کرونا و همچنین واکنش او به قتل بی‌رحمانه جورج فلوید را به باد انتقاد گرفت.کلینتون در مصاحبه‌ با روزنامه «لس آنجلس تایمز»
 درخصوص  دستور ترامپ به سرکوب اعتراضات ضد نژادپرستی مردم آمریکا گفت: «او حتی‌اندکی حس هم‌دردی در وجودش نیست که بتواند به آن تظاهر کند و طوری نشان دهد که از این بابت نگران است. رجوع به خشونت‌طلبی، تهدید و علاقه به دوربین، تاکتیک‌های حقیقی او هستند که نیاز وی به سلطه‌گرایی و جلب توجه را تأمین می‌کند». وزیر خارجه سابق آمریکا با اشاره به ژست‌های عکاسی ترامپ در مجاورت کلیسای «سنت جان» واشنگتن و استفاده مأموران از گاز اشک‌آور برای باز کردن راه عبور او از میان معترضان گفت: «این کار از درک من فراتر بود. هرگز چنین چیزی ندیده بودم، او هیچ شرمی ندارد. این‌که چرا هر انسانی با قلبی در حال تپیدن و فکری سالم ممکن است همچنان از او حمایت کند، یک معما است». همزمان با کلینتون اوباما نیز در سخنانی، تاکید کرد: « اعتراضات سراسری این کشور که به دنبال مرگ اخیر زنان و مردان سیاه پوست، از جمله جورج فلوید، به راه افتاده، ناشی از دهه‌ها‌اندوه و سرخوردگی از برخورد نابرابر و ناکامی در اجرای قوانین پلیس است».
ادامه اعتراضات جهانی
همبستگی با سیاهان آمریکا و محکومیت وحشیگری پلیس این کشور، در سراسر جهان همچنان ادامه دارد. اعتراضات در انگلیس ابعاد تازه‌ای به خود گرفته، به طوری که مقامات دولت «بوریس جانسون» نگرانند این اعتراضات از کنترل خارج شود. به گزارش ایسنا، ده‌ها هزار تن از مردم انگلیس روز یکشنبه به خیابان‌های لندن آمده و برای دومین روز متوالی دست به راهپیمایی اعتراضی زده و خشونت پلیس را محکوم کردند.برخی از آنها ماسک‌هایی بر روی صورت داشتند که روی آنها شعار «نژادپرستی یک ویروس است» نوشته شده بود. رئیس‌پلیس لندن اعلام کرده که در جریان اعتراضات ضد نژادپرستی هفته گذشته ۲۷ افسر پلیس در حملاتی غیرمنتظره و کاملا غیرقابل قبول زخمی شدند که ۱۴ تن از آنها تنها در اعتراضات روز شنبه زخمی شده‌اند.مقامات انگلیس از معترضان خواستند تا به خاطر خطر شیوع ویروس کرونا روز یکشنبه مجددا در لندن تجمع نکنند. اما معترضان در مقابل سفارت آمریکا واقع در سواحل جنوبی رود تیمز تجمع کردند. آنها سپس به طرف پارلمان و دفتر نخست‌وزیری به راه افتاده و موانع را برچیدند. این معترضان بنری در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود: «انگلیس هم گناهکار است».تصاویر منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی اعتراضاتی را در شهر «بریستول» واقع در غرب انگلیس نشان می‌داد که در آن معترضان مجسمه «ادوارد کلستون»، از برده‌داران قرن هفدهم، را به پایین کشیده و آن را به داخل یک رودخانه‌انداختند. در رم‌،پایتخت ایتالیا، نیزمعترضان به عنوان بخشی از جنبش جهانی مبارزه با نژادپرستی به خیابان‌ها آمده، مشت‌های گره کرده خود را به طرف آسمان گرفته و شعار «عدالت نباشد، صلح نیست» سر دادند. اعتراضات در بروکسل پایتخت بلژیک نیز به خشونت کشیده شد. معترضان در بروکسل مغازه‌ها و فروشگاه‌ها را غارت کردند.در این رویداد برخی از معترضان بازداشت شدند.سفارتخانه‌های آمریکا مرکز اعتراضات در دیگر شهرهای اروپایی بودند، به طوری که بیش از ۱۰ هزار تن در کپنهاگ، پایتخت دانمارک، صدها تن در بوداپست و هزاران تن در مادرید در مقابل سفارت آمریکا تجمع کردند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 20 خرداد 1399


تشکر ویژه مادورو از ایران، روسیه، چین و کوبا
   ۱۳۹۹/۰۳/۱۹

مادورو، ایران و روسیه را دوستان واقعی ونزوئلا نامید
رئیس‌جمهور ونزوئلا با قدردانی مجدد از کمک‌های ایران، چین، روسیه و کوبا به این کشور در برابر فشارهای آمریکا به مردمش، آنها را «دوستان واقعی» خواند.
به دنبال انتقال بنزین ایران از سوی پنج نفتکش ایرانی به ونزوئلا طی روزهای اخیر و علیرغم تمامی تهدیدها و ارعاب‌های دولت آمریکا، نیکولاس مادورو رئیس‌جمهور ونزوئلا طی سخنانی برای چندمین بار از ایران و کشورهای حامی این کشور تشکر و قدردانی کرد. به نوشته خبرگزاری تاس،  مادورو در این سخنرانی که تلویزیون این کشور آن را پخش می‌کرد، گفت: «کمک انسان‌دوستانه چین، روسیه، ایران و کوبا (به ونزوئلا) در حال انجام شدن است. آنها دوستان واقعی هستند». مادورو در این سخنرانی وعده قبلی آمریکا برای کمک ۲۰ میلیون دلاری به ونزوئلا را یادآور شد و گفت: «اما حتی یک دلار هم از طرف واشنگتن پرداخت نشد». رئیس‌جمهور ونزوئلا پیشتر نیز اعلام کرده بود به زودی برای امضای توافقات همکاری در بخش انرژی و دیگر بخش‌ها به ایران سفر خواهد کرد.
مادورو در این سخنرانی که یک روز بعد از ورود پنجمین و آخرین نفتکش حامل سوخت و تجهیزات ایران به بندر ونزوئلا ایراد شد، گفت: «من موظف هستم که شخصاً برای تشکر از این مردم به ایران سفر کنم». به رغم فشارها و تهدیدهای آمریکا، نفتکش‌های «کلاول»، «فاکسون»، «فورچون»، «فارست» و «پتونیا» اخیراً محموله‌های سوخت و تجهیزات ایران را به ونزوئلا تحویل دادند تا مردم این کشور بعد از مدتها بی‌بنزینی، بتوانند به سوخت دسترسی داشته باشند. مهم‌ترین روش استعماری آمریکا برای مهار کشورهای مستقل، تحت فشار قرار‌دادن مردم آن کشورهاست. چیزی شبیه به گروگانگیری اقتصاد و معیشت مردم.
گفتنی است دولت قانونی نیکولاس مادورو طی دو سال گذشته زیر شدیدترین فشارها از سوی آمریکا قرار گرفته و سال گذشته نیز گوایدو مزدور سازمان سیا تلاش کرد در این کشور کودتا کند اما موفق نشد. دولت ترامپ منابع مالی متعلق به ونزوئلا در آمریکا را نیز مصادره و تحویل گوایدو کرده است!


 «ملک نبی خلیل» دختر 16 ساله سوری تازه‌ترین قربانی نظامیان تحت امر اردوغان

Magiran | روزنامه کیهان (1399/03/20): «ملک نبی خلیل» دختر 16 ساله ...
جسد بی‌جان «ملک نبی خلیل» دختر 16 ساله از عفرین که توسط تروریست‌های مورد حمایت ترکیه ربوده شده بود پس از دو هفته پیدا شد.
جنایت‌ هولناک نیروهای مورد حمایت ترکیه علیه زنان و کودکان در عفرین سوریه همچنان ادامه دارد. رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه که به دنبال تحقق رویای نوعثمانی‌گری با استفاده از تروریست‌ها در منطقه است در 9 سال گذشته با یک خطای محاسباتی به دنبال اشغال بخش‌هایی از عراق و سوریه بوده اما این تصور وی خیلی زود با شکست همراه شد. در این مسیر زنان و کودکان زیادی در شمال سوریه قربانی اشغالگری اردوغان شده‌اند. ملک نبی خلیل دختر کرد و 16 ساله از عفرین جدیدترین قربانی چنین اشغالگری است.
اواخر ماه می(10 خرداد ماه) بود که یک تروریست تحت حمایت ترکیه در عفرین این دختر نوجوان به نام «ملک نبی خلیل» را ربود. در دو هفته گذشته خانواده اش نتوانستند هیچ ردی از او پیدا کنند تا اینکه روز جمعه یک کشاورز، جسد بی‌جان او را که بعد از تجاوز کشته شده بود در مزرعه اش در روستای فرضیه از توابع شهر اعزاز پیدا کرد! دیدبان حقوق بشر سوریه تایید کرده ملک نبی خلیل اهل روستای «دیرویش» بخش «شرا» در عفرین از سوی گروهک تروریستی «سلطان مراد» ربوده شد.


مذاکره راهبردی بغداد - واشنگتن و مسئله خروج آمریکا از عراق 

پس از بازگشت داعش، آمریکا و عراق مذاکره کردند | خبرگزاری بین ...
طبق اعلام قبلی منابع خبری، مذاکرات عراق و آمریکا برای امضای یک توافقنامه راهبردی جدید، از فردا 21 خرداد آغاز می‌شود. در ارتباط با این دور از مذاکرات و توافقنامه، نکات چندی وجود دارد که در زیر ذکر می‌شوند.
اول؛ توافقنامه قبلی که 26 آبان 1391 توسط دولت عراق تصویب شده و سپس به تصویب پارلمان این کشور رسیده، صفت «راهبردی» را یدک می‌کشیده و معنایش این بوده است که توافق فوق مبنای روابط درازمدت میان دو کشور خواهد بود. علاوه بر آن، گفته شده بود که این توافقنامه دائمی است. اما، اکنون می‌بینیم که پس از گذشت هشت سال، باز هم صحبت از مذاکرات راهبردی برای نیل به یک توافقنامه راهبردی جدید می‌شود!
دوم؛ از نام توافقنامه که بگذریم، به نظر می‌رسد که نحوه مذاکرات جاری و محتوای توافقنامه احتمالی جدید، با گذشته فرق خواهد داشت؛ در حال حاضر علاوه بر کرونا، وضعیت بسیار لرزان و ضعیف آمریکا چه در منطقه غرب آسیا و چه در داخل این کشور، اجازه نمی‌دهد  که کاخ سفید از موضع قدرت، مقابل عراق ظاهر شود. در سال 2011 ، «جیمز میلر» معاون وقت وزارت دفاع آمریکا به همراه «رز جو تیویلر» یکی از معاونان وزارت خارجه این کشور با «سعدون الدلیمی» وزیر دفاع وقت عراق، به صورت مستقیم مذاکره کرده و هر چند واشنگتن(لااقل در توافقنامه) پذیرفته بود که نیروهای آمریکایی را از عراق خارج کند، ولی در توافقنامه شرایطی را به دولت و کشور عراق تحمیل کرده بودند که کم از تبدیل کردن این کشور به پایگاه منطقه‌ای واشنگتن نبوده است. مواردی مثل تقویت روابط امنیتی، همکاری در بخش امنیتی، نفوذ آمریکا در حوزه دفاعی عراق به بهانه مدرنیزه کردن توان نظامی این کشور، و همکاری بغداد – واشنگتن در حوزه امنیت منطقه‌ای، معنایی جز این نداشت که آمریکا می‌خواهد از عراق یک مهره کاملا وابسته (در حد عربستان و امارات) بسازد.
علاوه بر آن، گفته می‌شود که مذاکرات میان طرفین، از راه دور و از طریق ویدئو کنفرانس خواهد بود. کارشناسان با اشاره به این شیوه مذاکرات و جایگاه متزلزل آمریکا، می‌گویند که اگر واقعا مذاکراتی میان طرفین صورت بگیرد، این مذاکرات طولانی بوده و در عوض، پیچیده نخواهد بود. زیرا مقامات کاخ سفید به ویژه شخص «دونالد ترامپ» در جایگاهی نیستند که بتوانند خواسته‌های اصلی خود مثل ماندن در عراق و یا انحلال «حشدالشعبی» را به دولت و ملت عراق تحمیل کنند.
سوم؛ از نگاه ملت عراق و گروه‌های سیاسی این کشور، هر گونه مذاکره‌ای با آمریکا باید «مذاکره خروج» باشد، و به گفته «نصر الشمری» معاون دبیرکل و سخنگوی رسمی جنبش «نجبا»، که وابسته به حشدالشعبی است، مذاکراتی که موضوع آن، خروج آمریکا نباشد، باطل است.
چهارم؛ به اعتقاد برخی ناظران، نفس از سرگیری مذاکره، یک ترفند از جانب کاخ سفید با هدف ماندن در عراق، خرید وقت و یا لااقل، خروج آبرومندانه از این کشور است. چون در شرایط کنونی، مذاکره هیچ معنایی ندارد. اگر آمریکا طی ماه‌های گذشته بدون هیچ قید و شرطی از عراق خارج می‌شد، این اتفاق یک پیروزی شیرین برای ملت عراق و مایه سرافکندگی شدید برای آمریکا بوده است. علاوه بر آن، خروج ذلیلانه آمریکا در سطح منطقه‌ای نیز جبهه مقاومت را منسجم و امیدوار می‌کرد و رژیم‌های وابسته به آمریکا را هم به لرزه می‌انداخت. اما، مذاکرات جاری می‌تواند از شدت و حدت این آبروریزی آمریکا تا حدودی بکاهد.
پنجم؛ مذاکره جاری میان آمریکا و عراق برای «مصطفی کاظمی» نخست وزیر این کشور، یک تیغ دولبه خواهد بود؛ از یک طرف، برای دولت او که قرار است حدود یک سال و نیم سر کار بماند، شاید یک دستاورد تلقی شود، اما از طرف دیگر، نفس مذاکره با آمریکا، برای هر دولتی در عراق، یک خطر محسوب می‌شود؛ زیرا در این کشور احساسات ضد آمریکایی شدیدی حکمفرماست، و مردم در رابطه با نحوه این مذاکرات و نتایج آن به شدت حساس هستند.
ششم؛ علی‌رغم توطئه‌های آمریکا، روابط ایران و عراق در شرایط مقبولی قرار دارد و چشم‌اندازهای روشنی نیز در مناسبات میان دو کشور، قابل پیش‌بینی است. همان طور که می‌دانیم، از همان ابتدای وقوع انقلاب اسلامی در ایران، آمریکا عراق را به عنوان ابزاری برای سرکوب این انقلاب در نظر گرفته بود؛ در جنگ تحمیلی هشت‌ساله به نتیجه نرسید، پس از واقعه مشکوک 11 سپتامبر  و در سال 2003  نیز به عراق لشکر کشید تا تحولات ایران، عراق و منطقه را در جهت منافع خود و رژیم صهیونیستی مدیریت کند. این نوع سیاست پس از خروج از عراق در سال 2011 (سال خروج آمریکا از عراق) نیز ادامه یافت و حتی این سیاست ضد ایرانی در توافقنامه بغداد- واشنگتن، که در همان سال امضاء شد و همزمان با آن، سیاست ایجاد شکاف میان دو ملت ایران و عراق، توسط سفارت آمریکا در بغداد دنبال شده است. از سال 2014 به بعد هم این سیاست تحت پوشش مبارزه با داعش و تشکیل «ائتلاف ضد داعش» ادامه پیدا کرده است، که اوج آن را در ترور سپهبد شهید «قاسم سلیمانی» شاهد بوده‌ایم.
با توجه به این سابقه، طبیعی است که ایران در ارتباط با سرنوشت پایگاه‌های آمریکایی در عراق، که در مذاکرات جاری بغداد - واشنگتن مشخص می شود، باید حساس باشد.
در یک جمع‌بندی، از نگاه ملت عراق، اگر قرار است مذاکره‌ای بشود، نتیجه‌اش باید خروج فوری نیروهای آمریکایی از خاک عراق باشد. در غیر این صورت، باطل و مردود است.
سبحان محقق
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 20 خرداد 1399


( کل صفحات : 3 )    1   2   3   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic