تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان
اعتصاب سراسری کارگران آمریکا در اعتراض به نابرابری نژادی
   ۱۳۹۹/۰۴/۳۰

اعتصاب سراسری کارگران آمریکا در اعتراض به نابرابری نژادی - کیهان ...
در ادامه اعتراضات علیه نژادپرستی در آمریکا، ده‌ها هزار کارگر ساکن ایالت‌های سراسر این کشور در اعتراض به کشتار هدفمند سیاهان و نابرابری‌های نژادی، دست از کار کشیدند.
خشم و عصبانیت سیاهان آمریکا از نابرابری‌های نژادی بعد از گذشت بیش از 55 روز از قتل وحشیانه «جورج فلوید» هنوز فروکش نکرده است. دیروز نیز ده‌ها هزار آمریکایی علیه تبعیض نژادی در این کشور، دست از کار کشیدند. روز یکشنبه آسوشیتدپرس از قول سازمان دهندگان این اعتصاب نوشته بود: قرار است ده‌ها هزار کارگر در بیش از 10 شهر آمریکا علیه نژادپرستی سیستماتیک و نابرابری اقتصادی که در دوران همه گیری ویروس کرونا بدتر شده است، دست از کار بکشند.اتحادیه‌های کارگری تحت عنوان «اعتصاب برای جان سیاه پوستان»
 به همراه سازمان‌های «عدالت اجتماعی و نژادی»، از نیویورک تا لس آنجلس در این اعتصاب حضور داشتند. بر اساس این گزارش در مشاغلی که متوقف کردن کار به مدت یک روز امکان‌پذیر نیست، کارگران در وقت نهار اعتصاب کردند، یا به احترام سیاه پوستانی که جان خود را در خشونت‌های پلیس از دست داده‌اند، لحظاتی را سکوت کردند.کارکنان خانه‌های سالمندان، سرایدارها، کارکنان بخش فست فودها، رانندگان و کارکنان فرودگاه‌ها نیز در این اعتصاب حضور داشتند. اعتصاب کنندگان خواستار اقدام فراگیر شرکت‌ها و دولت برای مقابله با نژادپرستی سیستماتیک و نابرابری اقتصادی هستند که رفت و آمد آزادانه و پیشرفت شغلی بسیاری از سیاه پوستان را محدود می‌کند.آنها همچنین خواستار افزایش حقوق سیاهپوستان، بهبود شرایط بهداشت و درمان و دریافت مرخصی در هنگام بیماری هستند.
درگیری پلیس با معترضان
از شهر سیاتل نیز خبر رسید معترضان به نژادپرستی در این شهر بار دیگر با پلیس درگیر شدند، که در نتیجه آن، چند افسر پلیس زخمی شدند. بر اساس این گزارش، یک حوزه پلیس در سیاتل که برای چندین هفته از سوی معترضان اشغال شده بود به آتش کشیده شد و در نتیجه آن، ۱۲ افسر پلیس روانه بیمارستان شدند.پس از آنکه یک اعتراض صلح‌آمیز با درخواست انحلال اداره فدرال مهاجرت و گمرک به تنش کشیده شد، معترضان به سوی افسران پلیس چوب، سنگ و مواد منفجره پرتاب کردند. توئیتر پلیس سیاتل، تصاویری از به آتش کشیده شدن یک حوزه عملیاتی پلیس و همچنین، تخریب مغازه‌ها در منطقه را منتشر کرد. همچنین، درگیری‌های مسلحانه در سایر شهرهای آمریکا، بار دیگر روزهای شنبه و یکشنبه به اوج رسید و فقط در شیکاگو هفت تن به ضرب گلوله کشته و ۵۳ نفر دیگر نیز زخمی شدند. در واشنگتن دی.سی نیز یک نفر کشته و هشت تن دیگر زخمی شدند. در شهر نیویورک هم یک تن به ضرب گلوله جان باخت و ۱۰ نفر دیگر مجروح شدند.
مرگ نوزادان سیاه پوست
یافته‌های یک تحقیق جدید نیز نشان می‌دهد در آمریکا کودکان سیاه‌پوست بیشتر از کودکان سفید پوست بعد از جراحی‌های معمول، جان خود را از دست می‌دهند.. نتایجی که با یافته‌ها درخصوص بزرگسالان سیاه‌پوست در مقایسه با سفیدپوست مطابقت دارد. به گزارش «ای‌بی‌سی نیوز»، محققان داده‌های ملی درخصوص ۱۷۳ هزار عمل جراحی از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ را بررسی کردند. عمل آپاندیس و جراحی‌های ارتوپدی از رایج‌ترین عمل‌ها بودند. اختلاف مرگ‌ومیر سیاه‌پوستان در مقایسه با سفیدپوستان، قابل توجه بود. ۲۳ کودک و نوجوان در مدت ۳۰ روز پس از جراحی جان خود را از دست دادند، در حالی که این آمار درباره همتایان سفیدپوست آنها، ۱۳ مورد بود.افرادی که سابقه جراحی آنها مورد بررسی قرار گرفت، کمتر از ۱۷ سال داشته و قبل از جراحی نسبتاً سالم بوده‌اند. در حالی که کودکان سیاه‌پوست مشکلات قلبی و گوارشی بیشتری در مقایسه با سفیدپوستان داشته‌اند.
ترامپ: تعهد نمی‌دهم
خبر دیگر از آمریکا اینکه، رئیس‌جمهور این کشور روز یکشنبه طی مصاحبه‌ ای، دادن تعهد درباره به رسمیت شناختن نتیجه انتخابات در صورت شکست در آن را رد کرد. وی که با شبکه خبری فاکس نیوز مصاحبه می‌کرد با ابراز مخالفت خود با رای‌گیری الکترونیکی برای انتخابات ریاست جمهوری در صورت ادامه شیوع ویروس کرونا گفت که این موضوع به «تقلب در انتخابات» منجر خواهد شد.ترامپ در پاسخ به سؤالی در این باره که در صورت شکست در انتخابات ریاست جمهوری، آیا نتایج آن را رد خواهد کرد، گفت: «نه، باید پیش از هر چیزی آن را ببینم».وی در پاسخ به تکرار این سؤال درخصوص قبول نتایج انتخابات یا رد آن، تاکید کرد: «نه، نمی‌خواهم فقط بله بگویم همان طور که نمی‌خواهم نه بگویم». ترامپ در این مصاحبه، به «جو بایدن» رقیب انتخاباتی دموکرات خود نیز حمله کرد و گفت، در صورتی که بایدن رئیس‌جمهور شود، کشور را ویران خواهد کرد.ترامپ اضافه کرد که بایدن شایسته ریاست جمهوری نیست و وی حتی در سخنرانی‌های خود نمی‌تواند دو کلمه را به هم ارتباط بدهد. 50 ساعت جنگ اعصاب در نشست اتحادیه اروپا برای مهار تبعات اقتصادی کرونا
نشست سران اتحادیه اروپا در مالت - شبکه خبری العالم
سران اتحادیه اروپا طی سه روز گذشته و با برگزاری بیش از 50 ساعت نشست نیز نتوانستند روی بسته اقتصادی برای مهار تبعات اقتصادی بحران کرونا به توافق برسند و بر اساس گزارش‌ها ممکن است مذاکرات را رها کرده و بدون دستیابی به نتیجه آن را خاتمه دهند. گفته می‌شود، رئیس‌جمهور فرانسه در این نشست کنترل خود را از دست داده و با مشت روی میز کوبیده است!
تبعات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی کرونا بسیاری از کشورها و از جمله قدرت‌های صنعتی جهان را مستاصل کرده است. در اروپا نیز سران 27 کشور عضو از روز شنبه دور هم جمع شده‌اند تا با تصویب بسته‌ای اقتصادی، اقتصاد بحران زده قاره سبز را نجات دهند. سران اتحادیه اروپا امیدوارند تا با ادامه مذاکرات فشرده مانع از شکست این نشست شوند. طرح کمک ۷۵۰ میلیارد یورویی به اقتصاد کشورهای عضو اتحادیه که به دنبال شیوع ویروس کرونا با رکود کم سابقه اقتصادی رو‌به‌رو شده‌اند محور گفت وگوها در بروکسل عنوان شده است. نشست سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا قرار بود تنها دو روز طول بکشد اما مذاکرات پس از برگزاری ۵۵ ساعت جلسه همچنان ادامه دارد.
به این ترتیب اجلاس کنونی از زمان نشست سال ۲۰۰۰ سران اتحادیه اروپا در شهر« نیس» در جنوب فرانسه طولانی‌ترین اجلاس محسوب می‌شود. دستور کار نشست سال ۲۰۰۰ بازنگری در معاهدات اتحادیه برای پذیرش عضویت کشورهای شرق اروپا بود. بر اساس این گزارش یکی از موارد اصلی اختلاف، به ایجاد یک صندوق بازیابی اقتصادی بزرگ با هدف کمک به بیرون کشیدن اروپا از بدترین رکودی که از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون به آن گرفتار شده و همین‌طور مسئله تعهدات کشورهای سودبرنده از این صندوق است. یک موضوع روی میز مذاکرات بسته 1/8 تریلیون یورویی برای بودجه بلندمدت بعدی اتحادیه اروپا و صندوق بازیابی اقتصادی است.
طبق گزارش رسانه‌های اروپا، هرگونه توافق در نشست بروکسل تنها با موافقت هر ۲۷ کشور عضو به دست خواهد آمد. این در حالی است که شکاف کنونی میان سران اتحادیه اروپا تنها به میزان کمک‌های اقتصادی یا تعیین سهم وام‌ها و یارانه‌ها محدود نمی‌شود. برخی از کشورهای عضو اتحادیه اصرار دارند که اعطای کمک اقتصادی باید مشروط به رعایت «حکومت قانون» در کشورهای عضو شود. امری که به طور خاص با اعتراض مجارستان و لهستان رو‌به‌رو شده است.
نشست بی‌نتیجه و خشم ماکرون
دیپلمات‌ها تصریح کردند رهبران اروپا ممکن است از خیر این اجلاس بگذرند و مجدداً ماه آینده میلادی برای انعقاد یک توافق تلاش کنند. ریاست اجلاس این دوره از نشست سران اتحادیه اروپا از آنها خواسته است تمام توان خود را برای به انجام رساندن «ماموریت غیرممکن» به خرج دهند. خبرگزاری رویترز در این باره نوشته: «شارل میشل به ۲۷ رهبر کشورهای اتحادیه اروپا یادآوری کرد که بیش از ۶۰۰ هزار تن تاکنون در جهان در اثر ابتلا به کروناویروس جان خود را از دست داده‌اند و این وظیفه به دوش آنهاست که در کنار یکدیگر با این بحران بی‌سابقه مواجه شوند».
دیپلمات فرانسوی نیز از ابراز خشم رئیس‌جمهور فرانسه در نشست سران اروپا و کوبیدن مشتش روی میز مذاکرات خبر داد. به گفته این دیپلمات، ماکرون از لجبازی همتایان خود در رسیدن به راهکاری مشترک برای مقابله با کرونا و بهبود اوضاع اقتصادی ناشی از شیوع این ویروس عصبانی بود و به همین دلیل با مشتی محکم بر میز جلسه کوبید و سپس از اتاق مذاکرات
خارج شد.
نامه 1200 دانشمند به ترامپ
در آمریکا نیز بیش از 1200 دانشمند آمریکایی در نامه اعتراضی سرگشاده به کاخ سفید خواستار تصمیم‌گیری دولت بر اساس اصول علمی و پرهیز از اتهام‌زنی علیه دانشمندان شدند. به نوشته روزنامه «گاردین»، این دانشمندان با اشاره به این‌که صنف آنها همواره در طول تاریخ این کشور تلاش کرده به سیاست‌زدگی کشیده نشود، «اتهام افکنی علیه کارشناسان علمی» توسط «دونالد ترامپ» را به نقد کشیدند. «چارلز مانسکی» اقتصاددان آمریکایی و از مسئولین هماهنگی امضا و نگارش این نامه گفت:‌ این‌که حزب سیاسی حاکم پاسخ مناسبی به بحرانی که در کل جهان در حال وقوع است نداشته باشد یک چیز است و اتهام افکنی علیه علم و سرهم کردن ادعاهای مختلف به صورت مکرر یک چیز دیگر». روزنامه «واشنگتن‌پست» هفته گذشته به نقل از منابع مطلع گزارش داده بود دولت ترامپ به دنبال آن است که حمایت مالی چند میلیارد دلاری از «مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها» را  به عنوان قوی‌ترین مرکز مبارزه با بیماری‌های اپیدمیک در جهان که در ساخت واکسن «کووید-۱۹» به پیشرفت‌های مهمی رسیده، قطع کند.
اعتصاب در فلسطین اشغالی
پرستاران در فلسطین اشغالی نیز با اعتصاب سراسری، به کمبود نیرو و همچنین وضعیت دشوار کادر درمان در پی انفعال کابینه تل‌آویو در مقابله با همه‌گیری ویروس کرونا، اعتراض کردند. به نوشته وبگاه صهیونیستی «تایمز اسرائیل»، اعتصاب سراسری پرستاران در فلسطین اشغالی بعد از آن انجام می‌شود که در نشست روز شنبه اتحادیه پرستاران با وزارت اقتصاد رژیم صهیونیستی توافقی بر سر وضعیت کاری کادر درمان در بحبوحه مقابله با ویروس کرونا حاصل نشد. بر این اساس، این اعتصاب شامل تمام بیمارستان‌های فلسطین اشغالی، مراکز درمانی آموزشی و درمانگاه‌ها می‌شود و کادر درمانی از فعالیت در تمام بخش‌ها به جز بخش کرونا و آزمایشگاه‌های تشخیص ابتلا به این بیماری، سر باز زده است.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 31 تیر 1399

 اخبار ویژه روزنامه ها

۱۳۹۹/۰۴/۳۰

Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎ 
اسرائیل هیوم: نقض تحریم‌های آمریکا از سوی چین نگران‌کننده است
انتشار خبر تدارک ایران و چین برای همکاری راهبردی 25 ساله، در محافل صهیونیستی خبرساز شده است.
روزنامه اسرائیل هیوم در این‌باره در تحلیلی نوشت: هنگامی‌که  رئیس‌جمهور چین در سال 2016 به تهران سفر کرد، بیشتر تحلیلگران اهمیت این سفر را نادیده گرفتند چرا که تصور می‌کردند پکن روابط خود با آمریکا را به‌عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد و قدرتمندترین کشور جهان به‌خاطر اتحاد با ایران خراب نمی‌کند. اما اکنون نگرانی در مورد روابط چین و ایران بیشتر شده چرا که مقامات ایران راهی تازه به سمت چین باز کرده‌اند. امروز در بحبوحه رکود اقتصادی جهانی که ناشی از شیوع ویروس کرونا است، رویای دور از ذهن اتحاد ایران و چین در حال تبدیل به واقعیت است. هفته‌ها بعد از شایعات پیرامون توافق ایران و چین، سرانجام دو کشور از توافقنامه استراتژیک خود رونمایی کردند.
بر اساس این توافق ایران برای 25 سال نفت به چین می‌فروشد و چین هم 400 میلیارد دلار در ایران سرمایه‌گذاری می‌کند. چین متعهد شده كه در بخش بانكداری و ارتباطات به ایران همکاری دهد. در میان ده‌ها پروژه زیرساختی، چین بنادر و خطوط ریلی تازه‌ای را احداث و  به بهره‌برداری خواهد رساند. پکن همچنین ایران را در توسعه شبکه اینترنت 5جی و سیستم جی‌پی‌اس یاری خواهد کرد.
پیامدهای این توافق مشخص است، در حال حاضر پکن تصمیم به نادیده گرفتن تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران گرفته است. چین به وضوح اعتقاد دارد كه هزینه اقتصادی و دیپلماتیكی كه برای این كار پرداخت خواهد كرد، كمتر از قیمتی است كه آمریكا برای نزول جایگاه خود به‌عنوان رهبر جهان پرداخت خواهد كرد.
برای ایران، چین یک راه تنفس است به‌ طوری که این کشور را از فشار تحریم‌های اقتصادی آمریکا نجات می‌دهد.
توافق چین- ایران یک توافق نظامی هم هست، طبق این توافقنامه، طرفین تمرین‌های مشترک نظامی خود را افزایش می‌دهند. از سال 2014، چین و ایران سه رزمایش مشترک نظامی انجام داده که آخرین مورد آن، یک مانور مشترک دریایی در دسامبر 2019 بود، مانوری که روسیه نیز در آن شرکت داشت.
از نظر دیپلماتیک، این توافق، آمریکا را در مقابل شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار می‌دهد. با این شرایط تلاش‌های واشنگتن برای گسترش تحریم تسلیحاتی علیه ایران که تاریخ انقضای آن ماه اکتبر است، موفقیت‌آمیز نخواهد بود.
برای اسرائیل اما، پیمان چین- ایران یک نقطه عطف استراتژیک است. این توافقنامه از منظر اسرائیل دو پیامد فوری دارد. پیامد فوری پیمان چین و ایران برای اسرائیل این است که دولت باید رویکرد خود در مورد نقش چینی‌ها در توسعه و مدیریت زیرساخت‌ها و سرمایه‌گذاری در اسرائیل را تغییر دهد.
 اسرائیل چاره‌ای جز لغو قرارداد توسعه بندر حیفا به همراه چند پروژه زیرساختی دیگر و معاملات همکاری علمی ‌و فناوری با چین ندارد. همان شرکت‌های چینی که قرار است زیرساخت‌های حیاتی از جمله خطوط ریلی را در اسرائیل بسازند، اکنون متعهد به ساخت پروژه‌های مشابه در ایران هستند.
در سطح جهانی نیز، پیمان چین- ایران مسیرهای جدید استراتژیکی را ایجاد می‌کند. احتمالاً اروپا در مورد انتخاب آمریکا و چین اختلاف‌نظر داشته باشد. برخی دولت‌های اروپایی تصمیم می‌گیرند که خود را با ایران و چین هماهنگ کنند در حالی که دیگران تلاش می‌کنند جانب واشنگتن را بگیرند.

از تیتر «بفرمایید گلابی برجام» تا تیتر «جوانی‌مان سوخت»
روزنامه بزک‌کننده توافق با آمریکا و اروپا که برای چند سال تیترهای فریبنده وغیر واقعی می‌زد، حالا ضمن رد گم کنی تیتر می‌زند «جوانی‌مان سوخت»!
روزنامه آفتاب یزد با اشاره به نابسامانی قیمت‌ها و از جمله قیمت ارز در گزارشی با عنوان «جوانی‌مان سوخت»، نوشت: افزایش بی‌رحمانه قیمت دلار زندگی و روح و روان مردم را نشانه گرفته است. انگار برایشان مهم نیست که چه برسر مردمی می‌آید که آرزو و امیدشان را برای فردایی بهتر بر باد رفته می‌بینند. خستگی و ناامیدی تنها چیزی است که این روزهایشان را در برگرفته و بیخود نیست که می‌گویند خزان جوانیشان رسیده است. با دلاری که افزایش قیمتش انتها ندارد اما از اثرگذاری بالایی بر روزگار مردم برخوردار است، نه می‌توانند زندگیشان را در ایران سر و سامان دهند و نه می‌توانند از ایران بروند که آیندشان را بسازند. تلخ‌تر آنکه اعتراضاتشان هم گوش شنوایی ندارد که بخواهد بر دردهایشان مرهمی باشد.
یکی از کاربران نوشته: «بابا با دلار ۲۶ تومنی که دیگه نمیگن آرزوهام سوخت و مهاجرت غیرممکن شد،الان بحث تنازع بقاست، من یه لیست برداشتم غذاهایی که دیگه نمی‌تونم بخورم رو دارم خط می‌زنم»
کاربر دیگری گفته: «دلار ۲۶ تومانی برای همه مردم سخت است، برای برخی سخت‌تر...!»
دیگری نوشت: «ما دهه ۷۰‌ها نسلی هستیم که جوونیمون تباه شد»
کاربر دیگری نوشته «دیگر جوان نخواهیم شد»، «تو این وضعیت مملکت کلمه خسته برای بیان حال ما واقعاً کم است»، «چه زندگی‌هایی که رفت چه یک عمر تلاش و سرمایه یک نفر که تو همین چند روز رفت!»، «دارم به دلار ۲۶تومنی فکر می‌کنم و آینده نامعلومم بغضم گرفته و نفرت همه وجودمو گرفته از همه کسایی که این شرایط را برای ما رقم زده‌اند»، «دلار ۲۶ تومنی یعنی نه میتونی بمونی مملکت خودتو آباد کنی نه میتونی بری خارج آیندتو بسازی»، «زندگی با این تورم، تفاوتی با مرگ نداره» و ...
این نوشته تلخ و سیاه روزنامه اجاره‌ای در حالی است که مرور تیترهای چند سال اخیر همین روزنامه، از فریبکاری دایمی با مردم حکایت می‌کند. تیترهایی مانند: «کلید (توافق) چرخید، ایران خندید»، «تحریم رفت»، «بفرمایید گلابی برجام!؛ توتال به ایران می‌آید»، «توافق ایران و 5+1، سوغات ظریف برای مردم: شکون 13 (به در)، «فدریکا موگرینی: هرچه تهران بگوید»، «خداحافظ فدریکا» «با عکس بزرگ موگرینی»، «هاشمی آنها که می‌گویند برجام اثری نداشته، پاسخ خدا را چگونه می‌دهند»، «شهرام جزایری: دلم می‌خواهد به مردم بخندم» و...

دموکرات‌ها اگر در انتخابات پیروز شوند به برجام برنخواهند گشت
«چه دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیروز شود و چه جوزف بایدن، آمریکا به راحتی به توافق هسته‌ای با ایران باز نخواهد گشت.»
روزنامه آسیا تایمز ضمن انتشار تحلیل فوق نوشت: اگر دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری در ماه نوامبر پیروز شوند آیا به توافق هسته ای بازخواهند گشت؟ دو سال پیش دموکرات ها با خروج ترامپ از توافق هسته‌ای مخالفت کردند اما از آن زمان به این طرف، چنین به نظر می رسد که مواضع آنها در قبال این توافق تغییر کرده است. یکی از کسانی که دیدگاهش درباره توافق هسته ای تغییر یافته جیک سولیوان، مشاور ارشد هیلاری کلینتون در دوره تصدی او بر وزارت امور خارجه آمریکا در دولت اوباماست. وی سپس مشاور امنیت ملی جو بایدن معاون اوباما شد.
در سال 2016 وقتی هیلاری کلینتون خود را برای ریاست جمهوری نامزد کرد جیک سولیوان مشاور ارشد وی در امور سیاست خارجی بود و اکنون انتظار می رود که در صورت پیروزی جو بایدن در انتخابات، سولیوان که اکنون مشاور سیاست خارجی وی است در همین سمت باقی بماند.
سولیوان از حامیان جدی توافق هسته ای و از مخالفان عمده خروج ترامپ از توافق هسته‌ای بود. وی در مقاله‌ای در نشریه آتلانتیک نوشت تحریم علیه ایران زمانی کارساز خواهد بود که همه شرکای تجاری ایران، این کشور را تحریم کنند.
اما اکنون دیدگاه او هم تغییر کرده است. چندی پیش وی در مقاله مشترکی با ویلیام برنز در نیویورک تایمز نوشت تحریم های آمریکا علیه ایران از آنچه تصور می شد کارسازتر بوده است. سولیوان در یک سمینار اینترنتی در ماه مه که از سوی موسسه هودسون برگزار شده بود گفت تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران قدرت دلار و نظام مالی آن را نشان داد.
البته سولیوان در مقاله مشترک دیگری با ویلیام برنز که در ماه ژانویه در مجله آتلانتیک به چاپ رسید نوشته بود پی آمدهای منفی ترور ژنرال سلیمانی برای آمریکا، بیشتر از ایران خواهد بود. آنها در این مقاله نوشتند سلیمانی با مرگ خویش نیز از آمریکا  انتقام خود را گرفت.
اکنون سولیوان و برنز هر دو موضع خود را تغییر داده‌اند و در مقام مشاوران سیاسی جو بایدن می‌گویند پیروزی دموکرات ها در انتخابات به این معنی نیست که تحریم ها علیه ایران کاهش خواهد یافت، مگر اینکه ایران بی‌درنگ تضمین دهد آماده است برای تجدیدنظر در مفاد توافق هسته‌ای از جمله تمدید زمان محدودیت‌های آن، موشک‌های بالستیک و راستی آزمایی، با آمریکا وارد مذاکره شود. هیچ یک از این دو کارشناس مسائل سیاست خارجی به تازگی درباره ایران اظهار نظر نکرده‌اند اما می‌توان گفت احتمالا مواضع آنها در قبال تهران از گذشته نیز تندتر شده است. چنین به نظر می رسد که در صورت پیروزی بایدن، اگر ویلیام برنز و سولیوان به عنوان مشاوران سیاست خارجی  انتخاب شوند، آمریکا به برجام باز نگردد. چه بایدن پیروز شود و چه ترامپ، کاخ سفید برای دستیابی به توافق تازه با ایران برای مهار فعالیت های هسته ای این کشور و رفتاری که ایالات متحده و متحدان غربی اش بی ثبات کننده در منطقه می دانند تلاش خواهد کرد.

همکاری راهبردی ایران و چین هیولایی است که آمریکا باعث آن شد
یک نشریه آمریکایی تصریح کرد: رفتار واشنگتن باعث شده هیولایی ترسناک به نام توافق همکاری 25 ساله ایران و چین پدید بیاید.
نشنال‌اینترست درباره همکاری راهبردی ایران و چین می‌نویسد: انتشار اخباری درباره همکاری 25 ساله تهران- پکن، نگرانی‌ها را در مورد اتحاد قریب‌الوقوع بین دو رقیب آمریکا افزایش داد. این امر می‌تواند نفوذ چین در غرب آسیا را گسترش داده و توان اقتصادی ایران را در برابر تحریم‌های آمریکا قوت بخشد. البته هر دو کشور ایران و چین هنوز نسبت به یکدیگر با احتیاط رفتار می‌کنند. با این وجود، همکاری نزدیکتر دو طرف می‌تواند منجر به افزایش قدرت نظامی ایران و حضور بیشتر چینی‌ها در منطقه شود. در ژانویه 2016 دو کشور توافق کردند كه به عنوان بخشی از مشاركت جامع راهبردی جدید خود، توافقنامه همکاری جامع 25 ساله را دنبال كنند. در این توافقنامه پیش‌بینی شده که دو طرف همکاری را در شش حوزه اصلی بسط دهند. این شش حوزه شامل خرید نفت و گاز طبیعی ایران، سرمایه‌گذاری‌های چین در زیرساخت‌ها از جمله کمک به توسعه بندر چابهار و بندرعباس، توسعه فناوری‌های نوین مثل 5جی و هوش مصنوعی، بانکداری و تجارت، حوزه‌های دفاعی با تمرکز بر مبارزه با تروریسم و هماهنگی در نهادهای چندجانبه می‌شود.
دلایل خوبی برای چرایی تمایل چین و ایران به همکاری وجود دارد. اقتصاد دو کشور در واقع مکمل یکدیگر است چرا که چین بزرگترین وارد کننده نفت در جهان و ایران به دنبال خریدارانی است که مایل به نقض تحریم‌های آمریکا باشند. ایران همزمان در حوزه زیرساختی از جمله توسعه ریلی و 5جی نیازمند نوسازی است و چین این امکان را در اختیارش می‌گذارد. روابط نظامی دو طرف نیز که در دهه 1980 هنگامی که چین به بزرگترین تأمین کننده تسلیحات ایران تبدیل شد، آغاز گردید، دوباره رو به افزایش است. در دسامبر سال 2019 ناوهای جنگی چین، ایران و روسیه مانور مشترکی را در دریای عمان برگزار کردند.
برخی مخالفت‌ها در ایران نباید باعث دست‌کم گرفتن توافق از سوی آمریکا شود. این توافق می‌تواند فواید عمده‌ای برای تهران و پکن داشته باشد. همکاری چین و ایران می‌تواند در چندین حوزه مشکلاتی را برای آمریکا ایجاد کند. اول اینکه، ادامه انتقال نفت به چین برای تهران پول نقدی فراهم می‌کند که بتواند از فشار تحریم‌های آمریکا خارج شود. دوم استراتژیک ایران است.
نشریه آمریکایی تاکید می‌کند همکاری 25 ساله ایران و چین، هیولایی است که آمریکا باعث پدید آمدن آن شد.

سرمان کلاه رفت اما کاش برجام بزرگ‌تری بسته بودیم (!)
ارگان مطبوعاتی حزب کارگزاران می‌گوید برجام برای کشور درس‌آموز بود.
روزنامه سازندگی نوشت: از همان ابتدا طرف غربی‌ با تفسیرهای حقوقی متفاوت با برداشت طرف ایرانی اخلال در روند اجرای برجام را آغاز کرد. تا اینکه سرانجام دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه سیاست‌های خصمانه خود در قبال ایران خروج کشورش از این معاهده را اعلام و عملا آن را از اهداف اولیه خود تهی کرد.
زیاده‌طلبی ترامپ در کنار سیاست‌ بی‌اعتمادی به ساز و کارهای چند جانبه و بین‌المللی از سوی رئیس‌جمهور آمریکا و همچنین اشتیاق وی برای تخریب میراث اوباما از یک‌سو و عدم اراده جدی سایر طرفین برجام خصوصا اروپایی‌ها در حفظ آن‌ از مهمترین دلایل تضعیف این توافق بین‌المللی قلمداد می‌شود. این امر بیش از هر چیز مبین‌آموزه رئالیستی نقص نهادها و ساز و کارهای بین‌المللی مبتنی بر اعتماد و حسن نیت در قبال سیاست قدرت و خودیاری واحدهای نظام بین‌الملل تلقی می‌شود؛ زیرا به رغم تعهدات غربی‌ها در جریان مذاکرات هیچ ساز و کار قابل اتکایی برای باز داشتن آمریکا از نقض تعهدات خود وجود نداشت و این کشور با کمترین هزینه دستاورد سال‌ها مذاکره را نادیده گرفته و از آن شانه خالی کرد.
از سوی دیگر تجربه برجام این واقعیت را بار دیگر برجسته کرد که مسئله سیاست خارجی ایران در قبال محور غربی، زنجیره‌ای از حلقه‌های به هم پیوسته است که چشم‌انداز حل همه‌جانبه آن‌ها جز در قالب توافقی بزرگ میسر نمی‌شود. به عبارت دیگر، پرونده هسته‌ای ایران در ارتباط با سیاست‌های منطقه‌ای و نیز برنامه موشکی آن تعریف شده است که در کنار تفسیر و خوانش اختلاف برانگیز دو طرف از برخی مسائل تاثیرگذار فی مابین که ناشی از نظامات ارزشی و نگاه متفاوت آن‌هاست، چالش بغرنجی را بر سر راه روابط ایرانی- غربی به وجود آورده است؛ به طوری که مذاکره صرفا بر سر پرونده هسته‌ای ایران به کام غربی‌ها خوش نمی‌نشیند. این در حالی است که هدف ایران از تن دادن به برجام صرفا حل مشکل هسته‌ای به قصد رفع تحریم‌های غربی‌ها هم زمان با حفظ مواضع منطقه‌ای و دفاعی خود بود. در عمل نیز ایران نه تنها تمایلی برای مذاکره بر سر کلیت موضوعات موردنظر طرف غربی نداشت بلکه ظرفیت‌های اقتصادی به دست آمده از برجام را نیز در خدمت اهداف منطقه‌ای خود قرار داد که برای طرف غربی بس ناخوشایند و غیرقابل هضم بود.
در راستای درس‌آموزی از برجام، نیل به توافق جامع در آینده، با بازی با حاصل جمع جبری مثبث یا چناچه در ادبیات دیپلمات‌های ایرانی مصطلح است، سیاست برد- برد، در صورتی امکان‌پذیر است که شاهد شناخت دقیق مناسبات بین‌المللی و خروج از فضای ذهنی جنگ سرد که همچنان بر بخشی از سیاست‌گذاران و گارگزاران سیاست خارجی ایران حاکم است، باشیم.
بخش پایانی این تحلیل در روزنامه سازندگی پیشاپیش مردود محسوب می‌شود. به عبارت دیگر، نویسنده در حالی نسخه برجام‌های جدید یا بزرگ‌تر را می‌دهد که در ابتدای متن تصریح کرد طرف غربی‌ از همان ابتدا، اخلال در توافق را آغاز کرد. «اخلال» در  واقع اراده مسموم و ناسالم غربی را بازگو می‌کند، ضمن این که نویسنده اذعان دارد برجام فاقد ضمانت بود و پرسش این است که اگر با همین ساده‌دلی و سهل‌اندیشی، امتیازات چند برابر نظامی و منطقه‌ای هم به دشمن داده باشد، آیا حجم خسارت‌ها بیشتر نمی‌شد؟! و سوال بعدی این که اگر برجام توافقی بی‌فایده بود، چرا آن‌ همه وعده‌های دهان‌ پرکن در حاشیه آن داده می‌شد و چرا از همان ابتدا فاش نکردند که برجام مطلوب، برجامی است که همه توانمندی‌های کشور را به دشمن واگذار کند و وعده‌ نسیه بخرد؟!
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 31 تیر 1399


حشدالشعبی خطاب به سفیر انگلیس:
دخالت درکار مقاومت، از قواره تو بزرگ‌تر است 
۱۳۹۹/۰۴/۳۰

هشدار نُجَباء عراق به سفیر انگلیس: دخالت در کار مقاومت از اندازه ...
سخنگوی جنبش «نجباء» وابسته به حشدالشعبی، در واکنش به اظهارات سفیر انگلیس علیه مقاومت عراق، به وی هشدار داد که پا را از گلیم خود فرا‌تر نگذارد.
  مهندس «نصر الشِمَّری» طی پیامی توئیتری، «استفان هیکی» سفیر انگلیس در بغداد، را مخاطب قرار‌داد و از او خواست در امور داخلی عراق دخالت نکند. الشمری خطاب به هیکی نوشت: «به کار خودت بپرداز و نماینده دیپلماتیک کشور عجوزه‌ات باش و در مسائلی که از قواره تو ـ و کسانی که تو را فرستاده‌اند ـ بزرگتر است، دخالت نکن».
استفان هیکی اخیرا راجع ‌به حملات مقاومت علیه نیروهای اشغالگر، موضع منفی اتخاذ کرده بود. الشمری هم در واکنش، از هیکی پرسید: «آیا عراق اجازه دارد در کشور تو، ۲۰ پایگاه نظامی تأسیس کند و سفارتی داشته باشد که ۱۵ هزار کارمند نظامی و غیرنظامی را در خود جای دهد؟» اشاره سخنگوی جنبش نجبا، به سفارت آمریکا در بغداد است.برنده جایزه صلح نوبل:
مسئول تمام جنایاتی که در یمن رخ می‌دهد آل‌سعود است

دولت های غربی شریک جرم جنایات آل سعود - Parstoday
برنده صلح نوبل 2011 ضمن حمله به امارات و سعودی به خاطر «نابود کردن یمن»، تأکید کرد ریاض به صورت رسمی مسئول تمام جنایاتی است که علیه مردم یمن صورت می‌گیرد.
«توکل کرمان» فعال یمنی و عضو حزب «التجمع الیمنی للإصلاح» معروف به «الاصلاح» این کشور بار دیگر از نقش عربستان و امارات عربی متحده در نابودی یمن انتقاد کرد. کرمان که برنده جایزه صلح نوبل در سال ۲۰۱۱ است، در صفحه فیسبوک خود نوشت: «عربستان رسما و عملا، فرماندهی ائتلاف علیه ملت یمن را بر عهده‌دارد... جهان این را می‌داند و علنی است».
خبرگزاری آناتولی به نقل از این فعال یمنی گزارش داده که: «به تبع همین مسئله، سعودی مسئولیت قانونی تمام جنایات ائتلاف را بر عهده‌دارد و فرقی ندارد که این کشور آن را مرتکب شده یا یکی از کشورهای عضو آن». وی سپس ضمن حمله شدید به ابوظبی گفت: «امارات هم در ائتلاف، گناهکار است؛ زیرا از یک طرف جنایات سعودی را پاک می‌کند و از طرف دیگر، مشوق آن است تا به جنایات خود ادامه دهد». کرمان با بیان اینکه «این اقدامات امارات، هیچ سودی ندارد»، خاطر نشان کرد: «عربستان را مسئول ویرانی یمن بدانید و آماده شوید که هزینه آن را بپردازد... این تنها چیزی است که باید آن را متوقف کرد و کشور و میهن ما را از طرح‌های خبیثانه آن، حمایت خواهد کرد».
عربستان به همراه امارات و چندین کشور دیگر از فروردین ۱۳۹۴ با تشکیل یک ائتلاف، عملیاتی را برای بازگرداندن رئیس‌جمهور مستعفی و فراری یمن آغاز کردند که تاکنون ادامه دارد، و به جز نابودی یمن و ملت این کشور و به باد دادن میلیاردها دلار کشور عربستان، به هیچ نتیجه‌ای نرسیده است.


فعال مصری در تبعید پیش‌بینی کرد
ژنرال السیسی طی یک سال آینده سرنگون خواهد شد

عبدالفتاح السیسی؛ ژنرالی که با برکناری مرسی به ریاست‌جمهوری رسید ...
چهره مخالف مصری و طراح موج اعتراضات اخیر در این کشور، پیش‌بینی کرد که انقلاب گرسنگان طی کمتر از یک سال، «عبدالفتاح السیسی» را از قدرت به زیر می‌کشد.
«محمد علی»، هنرمند و پیمانکار پیشین مصری، که به طراحی موج اعتراضات اخیر علیه نظام مصر معروف است، اعلام کرد که تمامی تلاش‌های رئیس‌جمهور مصر و پسرش «محمود»، قطعا شکست خواهد خورد. گفتنی است‌، محمد علی چند وقتی است که به اسپانیا رفته و اعلام کرده است، نگرانم که به سرنوشت «جمال خاشقجی»، خبرنگار عربستانی، یا سرنوشت «سعاد حسنی»، هنرمند مصری، که توسط سازمان اطلاعات مصر در لندن به قتل رسیده است، دچار شوم.
محمد علی همچنین پیش‌بینی کرد که انقلاب گرسنگان‌تر و خشک را با هم می‌سوزاند و السیسی را در کمتر از یک سال سرنگون می‌کند. او همچنین تصریح کرد: «من همچنان با افسران ارتش و سازمان اطلاعات در تماس هستم، بسیاری مقامات از السیسی راضی نیستند، اما از رویارویی با وی می‌ترسند، چراکه ممکن است که با مرگ، بازداشت و شکنجه رو‌به‌رو شوند.»
به گزارش ایسنا، محمد علی گفت:« ما با بحران پیچیده‌ای مواجه هستیم، زیرا مردم منتظر هستند که ارتش اول کاری بکند، اما ارتش منتظر است که مردم اول دست به تحرکات(خیابانی) بزنند. هر یک از مردم و ارتش منتظر تحرک دیگری هستند، این علت تداوم بحران است.
گفتنی است، السیسی که رئیس‌ستاد مشترک وقت نیروهای مسلح مصر در سال ۲۰۱۳‌، در پی تظاهرات مردمی‌، علیه «محمد مرسی» رئیس‌جمهور قانونی، دست به کودتا زد و او را برکنار کرد. اما حالا السیسی با مشکلات فراوانی رو‌به‌روست، مشکلات شدید اقتصادی که با کرونا بیشتر هم شده

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 31 تیر 1399


تظاهرات علیه نژادپرستی سیستماتیک در آلمان‌، فرانسه و آمریکا   
   ۱۳۹۹/۰۴/۲۹

Magiran | روزنامه کیهان (1399/04/30): تظاهرات علیه نژادپرستی ...
در ادامه اعتراضات علیه نژادپرستی در سراسر جهان، بار دیگر هزاران نفر در فرانسه، آلمان و آمریکا به خیابان‌ها آمدند و کشتار هدفمند سیاهان و خشونت پلیس را محکوم کردند.
اعتراضات علیه نژادپرستی و کشتار هدفمند سیاهان، در گوشه و کنار جهان همچنان ادامه دارد. روز شنبه هزاران نفر از مردم فرانسه علیه نژادپرستی و خشونت پلیس در خیابان‌های شهر «ول دوآز» در نزدیکی پاریس تظاهرات کردند تا چهارمین سالگرد مرگ یک سیاهپوست فرانسوی مالی‌تبار را گرامی بدارند. به نوشته خبرگزاری «دویچه‌وله»، این سیاهپوست ۲۴ ساله، که «آداما تراوره» نام داشته است، پس از دستگیری در سال ۲۰۱۶، توسط مأموران پلیس به زمین کوبیده شد و پس از مدتی نیز در پاسگاه پلیس جان خود را از دست داد. در این تظاهرات، معترضان شعار «عدالت نباشد صلح هم نیست» را سر دادند. معترضان همچنین، بنر‌هایی را با عکس این سیاهپوست در کنار «جورج فلوید» سیاهپوست مقتول آمریکایی، در دست داشتند. همزمان، در برلین پایتخت آلمان، نیز صدها نفر به خیابان‌ها ریختند و خشونت پلیس را محکوم کردند. در شهر مونیخ نیز هزاران نفر به خیابان‌ها آمدند و در همبستگی با سیاهان آمریکا و در محکومیت خشونت‌های نژادپرستانه علیه سیاهان، شعار دادند.
اعلام جرم علیه دولت ترامپ
شهر «پورتلند» در ایالت «اورگن» نیز همچنان شاهد ناآرامی‌ و اعتراضات علیه خشونت‌های نژادپرستانه است. همزمان، خبر می‌رسد نیروهای پلیس مخفی ترامپ همچنان در این شهر افرادی را به جرم مشارکت در اعتراضات بازداشت می‌کنند. نیروهای فدرال که از سوی رئیس‌جمهور آمریکا در این شهر مستقر شده‌اند، همچنین علیه معترضان از گاز اشک‌‌آور و سایر سلاح‌های غیرکشنده استفاده می‌کنند. خبرگزاری روسی اسپوتنیک گزارش داد، در پی ادامه بازداشت‌های خشن پلیس مخفی، معترضان پورتلندی در ساعات پایانی شنبه یکی از مقرهای انجمن پلیس محلی را به آتش کشیدند.
بر اساس گزارش‌ها، در پی ادامه یافتن بازداشت‌های غیرقانونی معترضان به دست پلیس مخفی ترامپ در شهر پورتلند، دادستان کل ایالت اورگن برای پایان دادن به این بازداشت‌ها، دادخواستی را علیه دولت فدرال ارائه کرد. در دادخواست مذکور، دادستان کل اورگن خواستار دستوری برای جلوگیری از فعالیت ماموران وزارت امنیت داخلی و دیگر نیروهای پلیس مخفی شده است.«الن روزنبلوم» دادستان کل اورگن، در بیانیه‌ای اعلام کرد «این روش‌ها باید متوقف شوند. این‌ها نه تنها حق اعتراض مسالمت‌آمیز مردم را سلب می‌کند، بلکه اوضاع در خیابان‌ها را نیز بی‌ثبات‌تر می‌کند». وی افزود: «این روش‌ها کاملاً غیر ضروری و با شیوه اورگن در تضاد است. هر آمریکایی باید وقتی این اتفاقات را می‌بیند، حس بیزاری کند. اگر این اتفاق می‌تواند در پورتلند بیفتد، هر جای دیگری ممکن است، رخ دهد». این دادخواست ماموران فدرال را به نقض اصلاحیه چهارم و پنجم به دلیل بازداشت مردم بدون حکم و روند مقرر متهم می‌کند.«کیت براون» فرماندار اورگن نیز در روزهای گذشته ماموران دولت ترامپ را به سوءاستفاده آشکار از قدرت متهم کرده بود. «تد ویلر»، شهردار شهر پورتلند، هم روز جمعه در کنفرانس خبری از  ترامپ خواست، نیروهای پلیس فدرال را اعزام نکند و نیروهای حاضر را هم از این شهر خارج کند. هفته‌نامه آمریکایی «نیشن» به‌تازگی در گزارشی به «جنگ مخفی» رئیس‌جمهور آمریکا با معترضان پرداخت. این هفته‌نامه نوشت، پلیس‌های فدرال در شهر پورتلند با استفاده از خودروهایی که آرم پلیس ندارند، در شهر گشت‌زنی کرده و معترضان را دستگیر می‌کنند.روایت‌های افراد و ویدئوهای منتشرشده در فضای مجازی نشان می‌دهد که مأموران پلیس بعد از حرکت با خودرو به سمت معترضان، بدون هیچ توضیحی آنها را دستگیر می‌کنند.


 اعتراض‌ها علیه اوضاع بد معیشتی در اسرائیل وارد هفته چهارم شد
مشرق نیوز - عکس/ اعتراض اسرائیلی‌ها به وضعیت بد معیشتی
ساکنان قدس اشغالی در چهارمین هفته پیاپی در اعتراض به مشکلات داخل و به ویژه وضعیت معیشتی، با تجمع مقابل اقامتگاه نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، خواستار استعفای وی شدند.
اعتراض‌ها در سرزمین‌های اشغالی علیه سیاست‌های «بنیامین نتانیاهو»، نه تنها پایان نیافته، بلکه وارد چهارمین هفته شده است. معترضان با برگزاری تجمع‌های محتلف، نسبت به پرونده فساد نتانیاهو، سوء مدیریت او در مهار کرونا و وضعیت معیشتی خود اعتراض می‌کنند.
به نوشته «تایمز اسرائیل»، چند هزار نفر از ساکنان قدس اشغالی شامگاه شنبه اطراف اقامتگاه نتانیاهو تجمع کرده و سپس با راهپیمایی در خیابان‌های نزدیک، خواستار استعفای وی شدند. تصاویر و ویدئوهای منتشر شده از این اعتراضات نشان می‌دهد که نیروهای پلیس صهیونیستی نیز با روش‌های خشن و استفاده از توپ‌های آب‌پاش، سعی در متفرق کردن معترضان داشتند. به نوشته رسانه‌های صهیونیستی، پلیس قدس اشغالی می‌گوید بعد از اینکه معترضان شروع به پرتاب اشیایی به سمت نیروهای امنیتی کرده‌اند، پلیس مجبور به توسل به زور برای بازداشت آنها شد.
خبرگزاری «رویترز» نیز گزارش داد، «نرخ بیکاری بالا، افزایش سریع مبتلایان ویروس کرونا و اعمال مجدد محدودیت‌های کرونایی، تقریبا هر روزه اسرائیلی‌ها را برای اعتراض علیه کابینه، به خیابان‌ها می‌کشد». رویترز با اشاره به برگزاری دومین جلسه دادرسی پرونده فساد نتانیاهو در روز یکشنبه، ادامه داد: «خشم عمومی از کابینه، با اتهامات فساد علیه نتانیاهو، بیشتر شده است.» البته‌، رسانه‌های اسرائیلی از تعویق محاکمه نتانیاهو در پرونده‌های فساد، رشوه و خیانت تا سال آینده خبر
داده‌اند.
این چندمین بار در ماه اخیر است که صهیونیست‌ها به دلایل مختلف علیه نتانیاهو تظاهرات می‌کنند. رسانه‌های صهیونیستی در ادامه گزارش دادند، پلیس تا بامداد یکشنبه، حدود ۱۰ نفر را که با نیروهای امنیتی درگیر شده بودند، بازداشت کرده است.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 30 تیر 1399

اخبار ویژه روزنامه ها 
۱۳۹۹/۰۴/۲۹

Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎

لیلاز: همکاری با چین بجاست در برجام موازنه رعایت نشد
عضو شورای مرکزی کارگزاران می‌گوید: توافق همکاری با چین بسیار خوب است و موجب توازن در حوزه سیاست خارجی می‌شود.
سعید لیلاز درباره سند همکاری 25 ساله با چین به فرارو گفت: معتقدم این قرارداد در وهله اول موازنه را به روابط خارجی ایران بازمی‌گرداند و در مرحله دوم از زیاده‌خواهی‌های غرب به‌ویژه ایالات متحده آمریکا جلوگیری و به بی‌عملی اروپا پاسخی مثبت می‌دهد. اقتصاد چین ارزان‌ترین اقتصادی است که ایران می‌تواند با آن کار کند. کار کردن ایران با چین یک ضرورت ژئوپلتیک و سیاسی نیست، بلکه ضرورت اقتصادی است.
به همین دلیل است که تا مردم را رها می‌کنیم به سراغ چین می‌روند و از آنجا کالا می‌آورند. زیرا تنها اقتصاد دلاری ارزان و در دسترس ایران است. مابقی یا دلاری نبوده و یا این‌که ارزان و در دسترس نیستند.
وی می‌افزاید: موقعیت فعلی ما ایجاب می‌کند از هر قراردادی که بن‌بست اقتصادی فعلی را می‌شکند، استقبال کنیم. در عین حال همه این قراردادها بستگی به آن دارد که چگونه منعقد و تفسیر شوند. به محض این‌که موازنه ژئوپلیتیک به نفع ایران برهم بخورد، دیگر هیچ قراردادی معتبر نیست. چنانکه در برجام هم این‌گونه شد.
لیلاز گفت: شعار اصلی انقلاب اسلامی برقراری موازنه میان شرق و غرب بود. ایرانی‌ها هم از لحاظ تاریخی هم از نظر ژئوپلتیک نمی‌توانند و امکان ندارد که زیر سلطه شرق و غرب بروند. چین در قد و قواره‌ای نیست که بتواند ما را زیر سلطه خود ببرد.
ایران باید بتواند در شرایط فعلی بر اساس موقعیت خودش برای حفظ موازنه و عقب‌ راندن زیاده‌خواهی‌های آمریکا کاری کند. یافته‌های ما در تجربه اخیر برجام نشان داده که اروپا عملاً وجود خارجی ندارد؛ و اروپا همانی بود که کسینجر گفت.
وی در پاسخ این سوال که «یکسری افراد انتقاد می‌کنند که بستن چنین قراردادی می‌تواند نقض‌کننده شعار اصلی انقلاب یعنی همان «نه شرقی، نه غربی» باشد، نظر شما در این رابطه چیست؟»، اظهار داشت: اتفاقا کاملا در راستای همان شعار است. من عقد قرارداد ژئوپلتیک و استراتژیک با چین را در جهت درستی می‌بینم. این شعار بر مبنای موازنه سر داده شد. شعار اصلی انقلاب اسلامی برقراری موازنه میان شرق و غرب بود. ایرانی‌ها هم از لحاظ تاریخی هم از نظر ژئوپلتیک نمی‌توانند و امکان ندارد که زیر سلطه شرق و غرب بروند. چین در قد و قواره‌ای نیست که بتواند ما را زیر سلطه خود ببرد. ثانیاً  موقعیت جغرافیایی‌اش نیز این اجازه را به آن نمی‌دهد.
لیلاز می‌افزاید: کسانی که غصه ایران را می‌خورند باید از این قرارداد استقبال کنند. برای این‌که هم فشار را از روی کشور کم می‌کند و هم قدرت چانه‌زنی ما را در برابر غرب بالا می‌برد. ما اگر از این فرصت خود با چین استفاده نکنیم، غرب هیچ‌گاه فرصتی برای ما فراهم نمی‌کند. تجربه نشان داده که غرب تا اطلاع ثانوی چیزی جز ایالات متحده آمریکا نیست. هرگونه محاسبه روی آلمان یا اتحادیه اروپا، محاسبه روی خلأ است و شاید مشابه ساختن خانه‌ای روی ماسه‌های کنار دریا باشد.
اگر می‌خواهیم به شعار اصلی انقلاب جامه عمل بپوشانیم باید یا با چین، یا هند و روسیه قراردادی استراتژیک داشته باشیم.

مخالفت نابغه علوم سیاسی با بسته اقتصادی مجلس!
نابغه علوم سیاسی، بسته اقتصادی مد نظر رئیس و اکثریت مجلس را کلی‌گویی خواند.
صادق زیباکلام در روزنامه سازندگی نوشت: تا به اینجا که حدود دو ماه از آغاز به کار مجلس یازدهم می‌گذرد، این مجلس و نمایندگان آن، هیچ موضع‌گیری نداشته‌اند که تعجب‌برانگیز و خلاف انتظار ما باشد.
نکته دیگر اینکه اکثر آنچه که بر زبان نمایندگان مجلس یازدهم جاری است همان شعارها و همان کلی‌گویی‌ها و همان ژست‌های انقلابی است که جریان تندرو 42 سال است که در جمهوری اسلامی ایران علم‌دار آنها بوده‌اند. یعنی ظرف این دو ماه گذشته هیچ کدام از ما شاهد صحبت، طرح و یا حرکتی از سوی نمایندگان درباره مسئله‌ای نبودیم که نشان بدهد هدف آن‌ها حل مسائل مختلف موجود در کشور است. مثلاً در سیاست خارجی ما به جز جنجال‌آفرینی بیشتر و ارائه طرح‌هایی همچون طرح توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از سوی این نمایندگان نبودیم؛ در حالی که امروز به بحرانی در سیاست خارجی دچاریم. در این شرایط آیا مجلس نباید طرحی تهیه کرده و به این سؤال پاسخ بدهد که سیاست خارجی ما باید بر چه اساسی تدوین شود که ما تا این اندازه دشمن نداشته باشیم؟!
وی می‌افزاید: این آرزو و این حسرت برای ما باقی ماند که ای کاش برای مجلس یازدهم مشکلات مسائل اصلی و جدی کشور مطرح می‌شد و نه ژست‌های تبلیغاتی و انقلابی‌گری و سیاسی...
زیباکلام نوشت: آقای قالیباف در دیدار اخیر خود با مقام معظم رهبری طرحی را با عنوان بسته اقتصاد مردمی به ایشان تحویل داد. در حالی که محتوای این طرح نشان داد تماماً کلی‌گویی است و جز این چیز دیگری در آن وجود ندارد. یعنی مجموعه‌ای از حرف‌های قشنگ و عبارات زیبا بدون هیچ محتوای کاربردی.
این اظهارنظر آقای زیباکلام در حالی است که وی اصلاً کارشناس و صاحب‌نظر اقتصادی نیست تا بتواند درباره طرح‌های اقتصادی مجلس- نفیاً یا اثباتاً- اظهار نظر بکند. و اگر دقیق‌تر نگاه بکنیم، وی در هیچ حوزه‌ای صاحب‌نظر نیست. چنان که قبل و بعد از برجام، سالهاست که درباره توافق و از جمله برجام اظهار نظر کرده اما در عین حال اذعان نموده که برجام را نخوانده است!! یقیناً اگر از ایشان بپرسید که آیا بسته اقتصادی مد نظر قالیباف را خوانده و چیزی از مفاد آن به خاطر دارد، جواب مشابهی خواهید شنید.
تخطئه‌ کلی‌گویی و شعار و وعده در حالی است که شخص آقای زیباکلام در ماجرای اعتماد به شیطان بزرگ و تنظیم توافق‌کذایی، میداندار کلی‌گویی و نشان‌دادن در باغ سبزهای فضایی بود اما اکنون که تمام ادعاها نیز وارونه از آب درآمده، ترجیح می‌دهد به جای پاسخگویی، جریان انقلابی را متهم کند.
نکته قابل تأمل اما یادداشت وی در آذر ماه 92 در روزنامه شرق است که نوشت: «اگر نامم به جای صادق» «آلفرد» یا «دیوید» و نام فامیلی من هم به جای زیباکلام، «جانسون» یا «اسمیت» بود و به جای استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در دانشگاه «ییل» یا «استنفورد» تدریس می‌کردم، در آن صورت حتماً برای وضع نظریه «دیپلماسی مثبت» در برابر «دیپلماسی منفی» در ایران به عنوان یک نظریه‌پرداز سیاسی، شهره خاص و عام می‌شدم! و حتماً صدها رساله فوق لیسانس و دکترا در خصوص بسط و تبیین نظریه دیپلماسی مثبت و منفی و انطباق آن با شرایط ایران و... به نگارش درآمده بود. اما خب اسمم صادق است و در محله بازارچه آب‌منگل تهران بزرگ شده‌ام.»
با این اوصاف می‌توان گفت که اگر نام آقای زیباکلام جانسون و اسمیت بود، حتماً تا به حال به عنوان نابغه دزدیده بودندش.

مرعشی: سرمایه اجتماعی ما را تندروهای اصلاح‌طلب نابود کردند
سخنگوی کارگزاران با انتقاد تلویحی از طیف چپ مدعی اصلاحات رادیکال تصریح کرد: بخش مهمی از سرمایه اجتماعی اصلاح‌‌طلبان به‌خاطر اشتباهات این طیف از بین رفت.
به گزارش روزنامه سازندگی حسین مرعشی گفت: بالاخره کسانی باید به این پرسش پاسخ دهند که چه شد ما که در دوره‌ای می‌توانستیم برای رئیس‌جمهوری مانند آقای خاتمی، ۲۰ میلیون و اندی رای جمع کنیم و دو سوم کرسی‌های مجلس را در اختیار داشته باشیم، به نقطه‌ای رسیدیم که امروز در مجلس حتی نمی‌توانیم فراکسیونی ده نفره داشته باشیم؟ به هرحال نمی‌توان همه تقصیرات را به گردن جریان رقیب انداخت. برخی از تقصیرات نیز ناشی از اشتباهات جبهه ماست. باید آسیب‌شناسی شود که چرا از آن نقطه به این نقطه رسیدیم؟
وی می‌افزاید: اینکه گفته شود همه فرصت‌ها و کرسی‌هایی که جریان اصلاحات در طول این سال‌ها از دست داده به‌دلیل توانایی رقیب بوده، حرف درستی نیست. بخش مهمی از سرمایه‌های اجتماعی وسیاسی از دست رفته اصلاحات، نتیجه اشتباهات کسانی بوده که امروز خود را جریان اصیل‌تری نسبت به سایر اصلاح‌طلبان می‌دانند. بی‌تردید اشتباهات آنها در شکل‌گیری فضای سیاسی جدید موثر بوده است. برخلاف آنچه برخی فکر می‌کنند که باید جبهه اصلاحات را به نیروهای اصیل و غیراصیل تقسیم کرد، عکس این مسئله ضرورت دارد. امروز زمان جذب فراگیر همه نیروهایی است که دلسوز مردم و آینده کشور هستند. شرایط سیاسی امرزو چنین حکم می‌کند که ما نه تنها چشم بر اختلاف سلیقه‌ها و نظرات درون جبهه اصلاحات ببنیدم، بلکه با سعه‌صدر و آغوش باز برای حل مشکلات کشور و دفاع از ایران به سراغ جذب نیروهای میانه کشور برویم.
وی درباره اینکه برخی اصلاح‌طلبان، کارگزاران را قدرت‌محور می‌خوانند نه اصلاح‌طلب گفت: خب الحمدلله، ان‌شاءالله خداوند نگاه بلند و افکار آنها را تقویت و از سیئات حزب کارگزاران کم کند. ببینید این مسائل صرفا حرف است. من اصلاحات را به دو دوره کلی تقسیم می‌کنم. یک دوره اصلاحات اقتصادی وجود دارد که مربوط به دوره سازندگی است. بنیان اصلاحات سیاسی نیز در کشور ما از آن دوره گذاشته شد.
بالاخره بودند کسانی که این مملکت را از کمبود آب، برق، گاز ، کالا و از تولید ده هزار خودرو در سال و سهمیه‌بندی اجناس نجات دادند. و کشور را به جایی رساندند که به تعداد دانشجویانش اضافه شد و تولید در آن رونق گرفت. ایران را به جایی رساندند که نفت بار دیگر در آن مهم شد و مشکلات عادی کشور را حل کردند. روی آن بستر نیز سیاست را مدیریت کردند تا چندصدایی در داخل مجموعه نظام وجود داشته باشد. این رویکرد «نطفه اصلاحات» را تشکیل داد. اگر دوستان اصلاح‌طلب و اصولگرا در سال 84 آن اشتباه را نکرده بودند، روند اصلاحی کشور فراتر از اینکه اصلاح‌طلبان به سر کار می‌آمدند یا نه، می‌توانست ادامه پیدا کند.  اشاره مرعشی به نامزدی کسانی چون معین، مهرعلیزاده و کروبی در کنار هاشمی رفسنجانی است.

تحمیل 300 هزار میلیارد بدهی به دولت بعدی عاقلانه نیست
روزنامه اقتصادی وابسته به طیف اصلاح‌طلبان معتقد است دولت روحانی تعهدات مالی سنگین برای دولت بعد از خود برجای می‌گذارد.
روزنامه تعادل با مرور برخی سیاست‌های مالی دولت نوشت: شورای پول و اعتبار با این تصور که رشد سود سپرده‌ها، مانع از خروج نقدینگی از سپرده‌های بلندمدت شده و گردش مالی در بازارهای دارایی را کاهش می‌دهد، اقدام به رشد نرخ سود سپرده‌ها و احیا سپرده بلندمدت دو ساله کرده و سپرده‌هایی که در ابتدای دولت یازدهم حذف شده بود تا نقدینگی به رشد اقتصاد و سرمایه‌گذاری کمک کند، اکنون به‌دنبال منفی شدن رشد اقتصادی، دوباره احیا شده است.
بر این اساس، سپرده‌ سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت عادی 10 درصد، سپرده‌ سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت ویژه سه ماهه 12 درصد، سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت ویژه شش ماهه 14 درصد، سپرده سرمایه‌گذاری با سررسید یک سال ‍16 درصد و سپرده سرمایه‌گذاری با سررسید دو سال 18 درصد تعیین شده است. این در حالی است که پیش از این نیز، به بانک‌ها اجازه داده شد که نرخ سود گواهی سپرده‌ عام 18 درصد شود و سهم آن به 20 درصد سپرده بلندمدت افزایش یابد یعنی حدود 250 هزار میلیارد تومان از سپرده‌ها با نرخ 18 درصد خواهد بود. اما این تغییرات، هزینه سنگین سود بانکی بالای 200 هزار میلیارد تومانی را بیشتر خواهد کرد و حداقل 50 تا 100 هزار میلیارد تومان به هزینه سود بانکی اضافه خواهد کرد. با توجه به ترکیب نقدینگی و سهم سپرده‌ها، معادل 46 درصد نقدینگی را سپرده بلندمدت تشکیل داده که با ملاحظه رشد آن در سال 99، سپرده بلندمدت حداقل 1300 هزار میلیارد تومان خواهد بود که سود 16 درصدی آن هزینه 210 هزار میلیارد تومان خواهد بود و بانک‌ها معلوم نیست از کجا باید این سودها را پرداخت کنند. برآورد می‌شود که بیش از 300 هزار میلیارد تومان هزینه به بانک‌ها تحمیل شود که نسبت به شرایط قبلی بین 50 تا 100 هزار میلیارد تومان هزینه بیشتر به بانک‌ها تحمیل خواهد کرد.
از سوی دیگر با توجه به چند برابر شدن شاخص بورس در دو سال اخیر و سود بالای هفتگی بورس که در برخی هفته‌ها تا 8 درصد افزایش دارد، و از سوی دیگر، رشد بالای دلار و طلا، که در دو ماه اخیر 50 درصد رشد کرده، نمی‌توان انتظار داشت که نقدینگی سرگردان فعلی در بازارهای دارایی به بانک‌ها بازگردد، این اقدامات جز افزایش هزینه بانک‌ها و رشد اضافه برداشت و نقدینگی و پایه پولی در سال آینده نتیجه‌ای دربر نخواهد داشت. رشد بالای سود سپرده و هزینه حدود 300 هزار میلیارد تومانی، عملا به معنای تورم بیشتر در سال‌های آینده و مشکلات بیشتر برای بانک‌هاست. زیرا وقتی اقتصاد با رشد منفی همراه است و بهره‌وری و کارایی لازم را ندارد، تنها باید از محل رشد نقدینگی و تورم بالاتر این هزینه‌ها را جبران کرد.
روند رشد هزینه‌های بانکی، در کنار کسری بودجه و رشد پایه پولی و نقدینگی که روزانه به 2 هزار میلیارد تومان رسیده، عملا حجم نقدینگی را در سال 99 به
3300 هزار میلیارد تومان خواهد رساند. این تصور که باید با هر ابزار و وسیله‌ای مانند افزایش هزینه سود بانکی، سود اوراق بدهی، سود اوراق ودیعه، رشد شاخص بورس، فروش سهام دولتی و... اقتصاد را به پیش ببریم و پرداخت هزینه آن را به آینده و دولت بعدی موکول کنیم، اشتباه است. این اقدامات پولی و رشد بیشتر نقدینگی، عملا عبور از شرایط امروز را با هزینه بالاتر به آینده موکول می‌کند و مردم باید سال آینده هزینه سود بانکی، سود اوراق، سود بورس و تورم امروز را تحمل کنند.

تعلل 3 ساله در راه‌اندازی سامانه حقوق مدیران
قوه قضائیه در زمینه مبارزه با ترک فعل مدیران، موضوع تعلل در اجرای سامانه حقوق مدیران را تحت پیگرد قرار دهد.
به نوشته «الف»، ماجرا بسیار ساده است. پس از افشای پرداخت حقوق نجومی در برخی دستگاه‌های دولتی، دولت در ماده 29 برنامه ششم توسعه موظف شد در طی سال اول اجرای قانون برنامه (یعنی سال 96) سامانه حقوق و مزایای مدیران را راه‌اندازی کند. قرار بود در این سامانه مجموع دریافتی مدیران منتشر شود و نهادهای نظارتی و عموم مردم به آن دسترسی داشته باشند.
مطابق قانون، دولت تا پایان سال 96 موظف بود این سامانه را راه‌اندازی کند اما از ابتدای سال 97 تاکنون به بهانه‌های مختلف از این کار سر باز زد. رئیس سازمان اداری واستخدامی اوایل اساسا منکر دسترسی مردم به این سامانه می‌شد. بعدتر اندکی کوتاه آمد و پذیرفت با شرایط خاصی مردم عادی هم دسترسی به این اطلاعات داشته باشند. بعد از آن بهانه و گلایه از این دستگاه و آن نهاد که اطلاعاتشان را در سامانه داخلی سازمان وارد نمی‌کنند، حدود یک سال هم می‌شود که انصاری دیگر در این زمینه با رسانه‌ها صحبتی نمی‌کند. گویی خودش هم دیگر فهمیده است کسی پیگیری نمی‌کند.
با انتشار این مطلب ممکن است روابط عمومی سازمان اداری و استخدامی بگویند ما این سامانه را راه‌اندازی کردیم و در این نشانی قابل دسترسی است. در حالی که همه مخاطبین این مطلب می‌توانند به این آدرس مراجعه کنند و ببینند که هیچ‌گونه دسترسی برای مردم عادی فراهم نیست. چنانکه شاهدیم دولت تاکنون از اجرای قانون استنکاف کرده است.
آقای رئیسی از زمان آغاز ریاست بر قوه قضائیه بارها بر ضرورت پیگیری ترک فعل مدیران و مسئولان تاکید کرده است. نمونه آخر در هفته گذشته در حاشیه بحث درباره انفجار در کلینیک درمانی دوباره در این زمینه تاکید کرد: «مگر می‌شود که هرکسی در دوره خود کوتاهی کند بدون آنکه تعقیب بشوند. تمام ترک فعل‌ها و قصورها باید مورد توجه ویژه قرار بگیرند، چون موجب خسارت جدی در کشور می‌شود.»
با عنایت به سخنان آقای رئیسی در این زمینه به نظر می‌رسد یکی از حوزه‌هایی که ترک فعل خسارت‌بار در آن صورت گرفته موضوع ماده 29 است. سازمان اداری و استخدامی نص صریح قانون برنامه ششم را اجرا نمی‌کند و قطعا مستوجب مواخذه و محاکمه در این زمینه است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 30 تیر 1399


پیروزی سوریه این بار در عرصه سیاسی با برگزاری سومین انتخابات پارلمانی
      ۱۳۹۹/۰۴/۲۹

Magiran | روزنامه کیهان (1399/04/30): پیروزی سوریه این بار در عرصه ...
مردم سوریه با برگزاری سومین انتخابات پارلمانی این کشور، پیروزی دیگری را در عرصه سیاسی رقم زدند و حامیان تروریسم در این کشور را بیش از پیش ناامید کردند.
سوریه پس از آغاز جنگ داخلی در سال 2011، دیروز سومین انتخابات پارلمانی را تجربه کرد و مردم با مشارکت در این انتخابات، دشمن را از ادامه توطئه و حمایت از تروریسم‌، ناامید کردند.
به گزارش تسنیم، سوری‌ها در 7277 مرکز رای‌گیری به پای صندوق‌های رای رفتند تا از میان 1656 نامزد، از جمله 200 زن، 250 نفر را انتخاب کنند و به مجلس بفرستند.
این انتخابات از ساعت 7 صبح به ‌وقت محلی آغاز شده و تا ساعت 19 عصر ادامه داشته است. در مورد میزان مشارکت مردم و همچنین، نتایج انتخابات، گزارشی نرسید.
 هر شهروند سوری که 18 سال خود را تمام کرده باشد، می‌توانست در انتخابات پارلمانی شرکت کند.
مشارکت بشار اسد
«بشار اسد»، رئیس‌جمهور سوریه، به همراه همسرش، صبح دیروز در انتخابات پارلمانی این کشور شرکت کردند و رای خود را به صندوق‌انداختند.
پیش از بشار اسد هم «حسین عرنوس»، نخست‌وزیر، و «ولید معلم»، وزیر خارجه سوریه، در این انتخابات شرکت کرده بودند.
معلم این انتخابات را یک پیروزی برای ملت سوریه دانست. انتخابات سوریه پس از دوبار تعویق به‌دلیل شیوع ویروس کرونا، برگزار شده است.
به آتش کشیدن پرچم آمریکا
ساکنان یکی از مناطق استان «حسکه» سوریه دیروز علیه اشغالگران آمریکایی تظاهرات کردند و پرچم این کشور را به آتش کشیدند.
به گزارش خبرگزاری فارس، این تظاهرات در شهرک «فرفره» از توابع شهر «قامشلی» بر گزار شد و شرکت کنندگان در آن، خروج نظامیان اشغالگر آمریکا و ترکیه را از خاک سوریه خواستار شده و تحریم‌های اقتصادی یکجانبه علیه سوریه را نیز محکوم
کردند.
معترضان از نظامیان آمریکایی خواستند به سرقت و غارت نفت و دیگر ثروت‌ها در مناطق تحت اشغال خود، پایان دهند.
سوری‌های معترض فریاد می‌زدند: «آمریکای نژادپرست در میان ملت سوریه جایی ندارد و باید از کشورمان بیرون رود».
شهرها و روستاهای استان حسکه سوریه طی ماه‌های اخیر شاهد برپایی تظاهرات متعدد در محکومیت تحریم‌ها‌، اشغالگری و دیگر جنایات آمریکا در سوریه بوده است.


سفیر عربستان در یمن جاسوس امارات از آب درآمد!
Magiran | روزنامه کیهان (1399/04/30): سفیر عربستان در یمن جاسوس ...
منابع وابسته به دولت مستعفی یمن از بازداشت مشاور سابق «منصور‌هادی» به همراه سفیر عربستان در یمن، به اتهام جاسوسی برای امارات خبر دادند.
عربستان به همراه امارات در پنج سال گذشته به کشتار مردم یمن مشغول بوده و این اشغالگران بخش‌های زیادی از یمن را اشغال کرده‌اند. اما شکست‌های میدانی متجاوزان در برابر انقلابیون یمن باعث شده تا شکاف‌های زیادی بین متجاوزان پدیدار شود و مزدوران امارات بارها علیه دولت مستعفی منصورهادی و مزدوران سعودی صف‌آرایی کرده‌اند.
 اما وجه دیگر این تقابل، به جاسوسی برخی از مقامات عربستان برای امارات بر می‌گردد. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، منبعی مسئول در دولت مستعفی یمن از دستگیری «رشاد العلیمی» مشاور سابق ریاست جمهوری دولت مستعفی، و «محمد آل جابر» سفیر ریاض در یمن، به اتهام جاسوسی برای امارات با هدف سرنگون کردن منصور‌هادی خبر داد. این منبع گفت:«دستگاه اطلاعات عربستان به داده‌هایی دست یافته که دست داشتن برخی مسئولان و دیپلمات‌ها در برنامه امارات با نظارت سفیر سعودی در یمن برای برکناری و سرنگون کردن منصور‌هادی را نشان می‌داد.» منبع مذکور افزود، سفیر عربستان دستگیر و از سمت خود برکنار شده است.
رسانه‌های سعودی قبلا از دستور پادشاهی عربستان برای متوقف شدن فعالیت «آل جابر» در یمن پس از انتقال اطلاعاتی محرمانه به منصور‌هادی خبر داده، اما از ذکر جزئیات این خبر خودداری کرده بودند. این پایگاه خبری اعلام کرد که منصور‌هادی چند روز قبل دستور برکناری «رشاد العلیمی» از سمت مشاور ریاست جمهوری را به علت ارتباط با امارات و فعالیت برای سرنگونی وی، صادر کرده بود.
اختلاف و درگیری میان مزدوران سعودی و اماراتی و نیرو‌های منصور‌هادی در جنوب یمن بیش از یک سال است که تشدید شده و پس از اینکه شورای انتقالی مورد حمایت امارات در جنوب یمن علیه نیرو‌های منصور‌هادی کودتا کرده‌اند، اختلافات میان امارات و دولت مستعفی در عدن نیز بالا گرفته، تا جایی که ابوظبی به دنبال تسلط بر مجمع الجزایر راهبردی سقطری و ساخت پایگاه نظامی در این منطقه است. شورای انتقالی جنوب یمن در سال ۲۰۱۷ پس از برکناری «عیدروس الزبیدی» استاندار پیشین عدن، با حمایت ابوظبی تشکیل و هدف آن، تجزیه جنوب یمن اعلام شده است.


 اصابت 3 موشک به اطراف سفارت آمریکا در بغداد
اصابت 3 راکت به اطراف سفارت آمریکا در بغداد + ویدئو - Sputnik ...
اطراف سفارت آمریکا در پایتخت عراق هدف سه فروند موشک قرار گرفت و نیروهای آمریکایی علیرغم ادعاهای خود، نتوانستند این موشک‌ها را در هوا منهدم کنند.
دیروز اطراف سفارت آمریکا در بغداد هدف سه فروند موشک قرار گرفت. به گزارش فارس، تا عصر دیروز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفت. نظامیان اشغالگر آمریکایی نیز نه تنها نتوانسته‌اند مانع اصابت موشک به زمین شوند، درخصوص شناسایی مکان پرتاب این موشک‌ها نیز ناکام مانده‌اند. سامانه ضد موشکی مستقر در سفارت آمریکا از نوع «سی رام»، نتوانست این راکت‌ها را رهگیری کند. علی‌رغم تصویب پارلمان عراق مبنی بر خروج اشغالگران از خاک عراق، نیروهای آمریکایی‌ها هنوز در عراق حضور دارند. نیروهای مقاومت تا کنون بارها به واشنگتن هشدار داده‌اند که هر چه سریع‌تر نیروهای آمریکایی را از خاک عراق خارج کند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 30 تیر 1399
امارات برای ترور افراد در لیبی و یمن مزدور استخدام می‌کند
     ۱۳۹۹/۰۴/۲۸

امارات برای ترور مخالفان یمنی مزدور آمریکایی استخدام کرد ...
یک پایگاه اینترنتی آمریکایی از اقدام امارات برای اجیر کردن مزدوران برای شرکت در جنگ‌های لیبی و یمن و ترور افراد در کشورهای جنگ زده خبر داد.
  سایت آمریکایی «بازفید» در گزارشی درباره سیاست‌های امارات در منطقه به ویژه در لیبی نوشت، امارات از عناصر مزدور خود برای مداخله در جنگ‌های عربی، به ویژه در یمن و لیبی، استفاده می‌کند. در این گزارش آمده است: «امارات از مزدوران خود برای انجام ترورها در یمن استفاده کرده است. این کشور می‌کوشد با انجام این ترورها، مخالفان سیاست‌های جدایی طلبانه خود در یمن را حذف فیزیکی کند. امارات تمام کسانی که با حضور این کشور و دست‌اندازی آن بر منابع جنوب یمن مخالف هستند، را کنار می‌زند.»
به گزارش مهر، ابوظبی افرادی که با افزایش نفوذ نظامی امارات در جنوب یمن با هدف تامین امنیت تجارت این کشور از طریق اقیانوس هند، مخالف هستند، را ترور می‌کند. همچنین، سایت‌های یمنی گزارش دادند که امارات یک قرارداد به ارزش ۵۲۹ میلیون دلار با یک شرکت امنیتی به مدیریت «اریک پرنس» افسر سابق ارتش آمریکا، امضا کرده است. این افسر سابق آمریکایی به خاطر اتهامات جنایی، تحت پیگرد قضایی قرار دارد. وی بنیانگذار شرکت آمریکایی« بلک واتر» نیز هست، شرکتی که بسیار بدنام بوده و به ارتکاب جنایت در عراق متهم است.
بر اساس این گزارش، شرکت خدمات امنیتی اماراتی با نام «سپر سیاه» تعدادی از سودانی‌ها را در سال ۲۰۱۹ به دبی منتقل کرد و به آنها وعده نگهبانی در تاسیسات نفتی امارات را داده بود، اما به صورت اجباری آنها را به لیبی و یمن اعزام کرده است.نهادهای حقوق بشری جنایات بن زاید در یمن را پیگیری قضایی می‌کنند

Magiran | روزنامه کیهان (1399/04/29): نهادهای حقوق بشری جنایات بن ...
خبرگزاری فرانسه اعلام کرد، نهادهای حقوق بشری جنایات گسترده ولیعهد ابوظبی علیه مردم یمن را پیگیری قضایی می‌کنند.
«محمد بن زاید» ولیعهد ابوظبی، به دلیل دخالت نظامی در یمن و اعزام مزدوران به این کشور برای کشتار مردم، تحت تعقیب نهادهای حقوق بشری قرارگرفته است. به گزارش فارس، خبرگزاری فرانسه گزارش داد که پرونده جنایت‌های ولیعهد ابوظبی در جنگ یمن تحت پیگرد قرار خواهد گرفت. این رسانه‌ فرانسوی جمعه‌شب با اعلام این خبر گفت، تحقیقات قضایی در رابطه با دست داشتن بن زاید در پرونده شکنجه‌ها در یمن آغاز شده است.
نهادهای حقوق‌بشری و قضایی مستقل بین‌الملل بارها از اقدامات امارات به عنوان کشور مشارکت‌کننده در تهاجم علیه یمن در قالب ائتلاف سعودی انتقاد کرده و نظامیان اماراتی و نیروهای یمنی مورد حمایت ابوظبی را به نقض حقوق بشر و «تجاوز جنسی» متهم کرده‌اند.
روزنامه گاردین انگلیس اخیرا در گزارشی مفصل به میزان نقض حقوق بشر در مراکز بازداشت و زندان‌های غیر رسمی در یمن که تحت نظارت اماراتی‌ها و یا نیروهای یمنی هم‌سو با امارات است پرده برداشت. در این گزارش که توسط سازمان یمنی «شهروندی» (المواطنه) تهیه شده بود، آمده است که روند بازداشت‌ها و قتل‌های غیرقانونی طی بیش از پنج سال در یمن افزایش یافته است. بر اساس این گزارش، نیروهای اماراتی و گروه‌های مسلح وابسته به ابوظبی در یمن بیشترین «رفتار وحشیانه» با زندانیان یمنی را داشته‌اند که آویزان کردن آنها از پا برای ساعات طولانی و «تجاوز جنسی» به این زندانیان از جمله این رفتارهای وحشیانه اماراتی‌هاست. در این گزارش نیروهای انصارالله یمن و نیروهای دولت مستعفی این کشور به ریاست «عبدربه منصور‌هادی» که مورد حمایت ریاض است، نیز متهم به شکنجه و بازداشت شده بودند.


شرکت ملی نفت یمن:
سوخت رو به اتمام است و فاجعه بزرگ یمن را تهدید می‌کند

اصابت موشک بالستیک جدید یمن به شرکت ملی نفت عربستان | خبرگزاری بین ...
شرکت ملی نفت یمن با صدور بیانیه‌ای، از وقوع فاجعه گسترده در این کشور در سایه به پایان رسیدن فرآورده‌های نفتی، خبر داد و تاکید کرد که بیش از ۴۰۰ بیمارستان و ۵۰۰۰ مرکز بهداشتی در آستانه تعطیلی هستند.
محاصره ظالمانه مردم یمن توسط ائتلاف سعودی باعث شده تا ورود هرگونه سوخت و دارو به یمن امکان‌پذیر نباشد. توقیف کشتی‌های حامل سوخت توسط عربستان باعث شده تا بسیاری از بیمارستان‌های یمن که برای ادامه فعالیت به سوخت متکی هستند عملا در آستانه تعطیلی قرار بگیرند.
به گزارش خبرگزاری مهر، شرکت ملی نفت یمن دیروز با صدور بیانیه‌ای از جهانیان خواست در سایه نبود فرآورده‌های نفتی و خالی شدن انبارها برای ممانعت از وقوع فاجعه در یمن وارد عمل شوند. در این بیانیه آمده است، ما از تمام نهادها می‌خواهیم به وظایف خود برای کمک کردن به یمنی‌ها در سایه پایان یافتن فرآورده‌های نفتی در این کشور وارد عمل شوند.
در این بیانیه ذکر شده است:« متجاوزان مانع وارد کردن فرآورده‌های نفتی به داخل یمن می‌شوند و به این ترتیب بیش از ۴۰۰ بیمارستان و ۵۰۰۰ مرکز بهداشتی و مراکزی که به یمنی‌ها خدمات ارائه می‌دهند تعطیل می‌شوند.» بر اساس این بیانیه ۲۳ هزار پروژه آبی و برقی نیز در سایه پایان یافتن ذخایر فرآورده‌های نفتی در یمن متوقف می‌شود. شرکت نفت این کشور اعلام کرد که حرکت حمل‌ونقل به دنبال این فاجعه فلج می‌شود. همچنین بخش کشاورزی با مشکل بسیار بزرگی روبه‌رو خواهد شد.
شرکت نفت یمن اعلام کرده که طی روزهای آتی زندگی ۲۵ میلیون یمنی در معرض خطر قرار خواهد گرفت چراکه فرآورده‌های نفتی در این کشور به پایان رسیده و سازمان ملل و کشورهای متجاوز مسئولیت این فاجعه را برعهده‌دارند.
از سوی دیگر، پارلمان اروپا خواهان توقف صادرات تکنولوژی‌های نظارتی به کشورهای سرکوبگر و اعمال محدودیت تسلیحاتی بر امارات و عربستان شد. به گزارش ایسنا، به نقل از القدس العربی، پارلمان اروپا در   تازه‌ترین گزارش خود از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواسته تا نظارت بر صادرات سلاح به امارات و عربستان را به خاطر اقدامات ناقض حقوق بشری این دو کشور در جنگ یمن تشدید کند. همچنین در این گزارش ممنوعیت صادرات و تجهیزات نظارتی به کشورهایی چون مصر‌، بحرین، عربستان و امارات و ویتنام که پارلمان اروپا آنها را «سرکوبگر» خوانده خواسته شده است.
در گزارش سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۴ درباره صادرات سلاح آمده که اتحادیه اروپا منبع صادرات سلاح به عربستان و امارات است در حالی که طبق اعلام کارشناسان برجسته منطقه‌ای و بین‌المللی طرفین درگیری در جنگ یمن مرتکب جرایمی در یمن شده و می‌شوند. پارلمان اروپا از همه کشورهای اروپایی خواست تا از فروش سلاح و تجهیزات نظارتی و کنترل به عربستان و امارات و اعضای ائتلاف متجاوز به یمن خودداری کنند.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 29 تیر 1399


اخبار ویژه روزنامه ها
  ۱۳۹۹/۰۴/۲۸

Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎

   
اعتراف با پنج سال تأخیر؛ برجام، نه توازن داشت و نه ضمانت(!)
یک روزنامه زنجیره‌ای بزک کننده برجام اذعان کرد این توافق از ابتدا متوازن نبوده و فاقد ضمانت اجرایی بوده است.
روزنامه اعتماد با اشاره به شکایت‌های چندباره و بی‌حاصل وزارت خارجه از بدعهدی اروپا و آمریکا می‌نویسد: با تصویب قطعنامه پیشنهادی سه کشور اروپایی در شورای حکام علیه ایران، تهران تصمیم گرفت واکنشی نسبت به این موضوع داشته باشد و به کشورهای اروپایی هشدار دهد که هیچ اقدامی بدون پاسخ نخواهد ماند. نگاهی به مواضع کشورهای اروپایی در شورای امنیت سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که هرچند این کشورها حاضر نشدند در موضع حمایت از آمریکا ظاهر شوند و از تلاش ایالات متحده در راستای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران حمایت کنند اما در عین حال انتقادات زیادی را نیز نسبت به سیاست‌های موشکی و منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران مطرح کردند و از ایران خواستند تا فورا به تعهدات هسته‌ای خود در چارچوب توافق هسته‌ای بازگردد. به همین دلیل می‌توان تصریح کرد که اقدام ایران مبنی بر فعال‌سازی مکانیسم حل اختلاف اقدامی واکنشی بوده است.
این روزنامه می‌افزاید: زمانی که برجام به امضا رسید، توافقی منعقد شد که در حقوق و تکالیف دو طرف توازن کاملی وجود ندارد. این موضوع به وضوح در تفاوت ضمانت اجرایی که برای ایران در نظر گرفته و ضمانت اجرایی که برای کشورهای ۱+۵ مشخص شده قابل مشاهده است. اینکه از لفظ عدم توازن استفاده می شود به این دلیل است که ایران در صورت عدم پایبندی طرف مقابل به تعهدات، از طریق مواد ۳۶ و ۳۷ توافق هسته‌ای چندان نمی‌تواند به اهداف خود دست پیدا کند و این موضوع را در سال‌های پس از خروج ایالات متحده از برجام به خوبی مشاهده کرده‌ایم اما در مورد طرف مقابل شرایط متفاوت است و آنها می توانند هر زمان که اراده کنند با توسل جستن به مکانیسم ماشه، قطعنامه‌های پیشین و تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را فعال کنند.
بنابر نکاتی که عنوان شد، اقدام ایران برای فعال‌سازی به مکانیسم حل اختلاف را به دو صورت می‌توان تحلیل کرد: اول اینکه ایران خواستار ارسال پیامی سیاسی به اتحادیه اروپا بود که به بی‌عملی‌ها و نقض تعهداتش پایان دهد، در غیر این صورت با واکنش جدی تهران روبه رو خواهد شد. نگاه دوم نیز آن است که ایران تلاش دارد به جامعه جهانی نشان دهد، هنوز به چارچوب توافق هسته‌ای پایبند است و تلاش دارد از طریق مکانیسم های موجود در همین توافق، راهی برای حفظ برجام بیابد.
از این‌رو می‌توان این اقدام را اقدامی سیاسی دانست و مطمئنا تهران نیز توقع ندارد از طریق آن، گشایش خاصی حاصل شود یا تغییری جدی در رفتارهای طرف مقابل ایجاد شود.
اعتماد در این یادداشت البته سعی کرده عدم توازن برجام را به شرایط آن روز کشور در زمینه قطعنامه‌های صادره شورای امنیت نسبت دهد و حال آن که قطعنامه‌های مذکور در قطعنامه 2231 تجمیع و ابقا شد.
اعتراف روزنامه مذکور درباره اینکه برجام از ابتدا فاقد توازن و ضمانت بود، در حالی است که چند روز دیگر که پنجمین سال انعقاد برجام است و دیگر لاشه‌ای بیشتر (به علاوه تعهدات یکطرفه برای ایران) باقی نمانده است.

سیاست اروپا درباره برجام کارشکنی است نه اجرای آن
یک سایت حامی دولت و برجام می‌گوید اروپایی‌ها به هیچ‌وجه به تعهدات خود در توافق هسته‌ای عمل نکردند.
دیپلماسی ایرانی وابسته به صادق خرازی، ضمن برشمردن حداقل یازده مورد عهدشکنی اروپا می‌نویسد: پس از خروج آمریکا از برجام، اتحادیه اروپا به سیاست کج‌دار و مریز و با بی‌عملی، صرفا به حمایت شفاهی و روی کاغذ از برجام اکتفا کرد، اما عملا ضمن تسلیم در برابر تروریسم اقتصادی نامشروع آمریکا، از انجام تکالیف و مسئولیت‌های خود در پنج سال گذشته شانه خالی کرده است. در این باره موارد نقض عهد و بی‌عملی تروئیکای اروپا در قبال برجام را در پنجمین سالگرد این توافق بین‌المللی حداقل در یازده مورد می‌توان بازشمرد:
- عدم تحرک در قبال ضرورت حفظ و ارتقای روابط گسترده‌تر اقتصادی در حوزه‌‌های مختلف با ایران
- بی‌عملی در تشویق سرمایه‌گذاری بیشتر در ایران
- عدم حمایت عملی از تجارت و سرمایه‌گذاری در ایران
- بی‌تحرکی نسبت به حمایت از کنشگران اقتصادی در سرمایه‌گذاری‌ها و دیگر فعالیت‌های تجاری و مالی مرتبط با ایران
- عدم اقدام برای تقویت پوشش‌های اعتبار صادراتی
- بی‌توجهی نسبت به مسئولیت حمایت روشن و موثر از کنشگران اقتصادی که با ایران تجارت می‌کنند، به ویژه شرکت‌های کوچک و متوسط که شاکله اصلی بسیاری از اقتصادها محسوب می‌شوند.
- عدم اقدام نسبت به گرد هم آوردن کارشناسان بخش دولتی و خصوصی از جمله از طریق تقویت شوراهای تجاری
- کاهلی نسبت به تحرک‌بخشی در حوزه روابط حمل و نقل دریایی، زمینی، هوایی و ریلی
- عدم کمک به تداوم صادرات نفت و میعانات گازی و محصولات نفتی و پتروشیمی ایران
- عدم حمایت از شرکت‌ها در برابر آثار فراسرزمینی تحریم‌های آمریکا
- عدم اجرای وظایف در حوزه حفظ و توسعه کانال‌های موثر مالی برای تعامل با ایران به خصوص رونق‌بخشی به کانال مبادلات مالی با نام اینستکس.
تروئیکای اروپا علاوه بر این، تکلیف خود را در قبال وظایفش نسبت به برجام، روشن نمی‌کند و به عنوان بخشی از مشکل و سد راه اجرای این توافق شده است. حتی پا را فراتر گذاشته، فرصت‌طلبانه و با سیاسی‌کاری درخواست‌های نامشروع و خارج از چارچوب توافقات مطالبه کرده و در نتیجه رویه مخربی را در پیش گرفته است. تلاش غیرقابل هضم تروئیکا برای بردن پرونده ایران به شورای حکام با هدف صدور قطعنامه و افزایش فشار تنها نمونه کوچکی از دوگانه‌بازی‌های شرکای بی‌عمل برجام است.
در هر صورت نفس‌های برجام در پنجمین سالگرد آن به سبب خروج یک‌جانبه ترامپ و عدم وظیفه‌شناسی تروئیکا به شماره افتاده است.

به جای اینکه دنبال چاره باشید سر جنازه برجام مویه کردید
یک سایت حامی دولت نوشت: کاش روحانی از خود می‌پرسید «من رئیس‌جمهور خوبی برای مردم بودم؟»
عصر ایران که در سال آخر دولت در حال تغییر ریل تدریجی است، می‌نویسد: «مردم رئیس‌جمهور خوب می‌خواستند. کاش حسن روحانی از خود می‌پرسید من برای مردم رئیس‌جمهور خوبی بودم؟ چقدر به شعارهایی که دادم عمل کردم؟ مردمی که در سال‌های 92 و 96 با تمام وجود به میدان آمدند و من را راهی پاستور کردند از من راضی هستند؟
نمی‌دانم آقای رئیس‌جمهور پاسخ این سوال‌ها را می‌داند یا نه اما ما خوب می‌دانیم. شما رئیس‌جمهور خوبی نبودید! مشکلات اقتصادی و تحریم‌ جای خود. این کار آمریکایی‌هاست اما شما آنچه می‌نمودید نبودید.
شما فرسنگ‌ها با آنچه می‌گفتید فاصله دارید. ما رئیس‌جمهور منفعل نمی‌خواستیم.
مردم در سال 92 رئیس‌جمهور خوب می‌خواستند و این یعنی از احمدی‌نژاد و سیاست‌هایش خسته شده بودند امروز برخی از همان مردم آرزوی احمدی‌نژاد را می‌کنند! چرا؟ دلیل آن را باید در عملکرد شما و دولت‌تان جست‌وجو کرد.
شما امروز فرسنگ‌ها با دولت اول خود فاصله دارید. در دولتی که با شوق آن را آغاز کردید، با هدفی مشخص که مذاکره و توافق هسته‌ای بود. بعد از خروج آمریکا از برجام به عاشقی می‌ماندید که معشوقش را از دست داده و دل از دنیا بریده است.
به جای اینکه به‌دنبال راه چاره باشید و مسیر تازه‌ای را آغاز کنید، سر جنازه برجام نشستید و به امید زنده شدن آن مویه کردید.
واقعا مردم رئیس‌جمهوری می‌خواستند که بی‌تفاوت نباشد.
واقعا می‌شود انتظار داشت نسبت به گرانی دلار، سکه، مسکن و... واکنش نشان دهید؟ کاری کنید؟
رئیس‌جمهور خوب بودن پیشکش حداقل رئیس‌جمهور بد باشید. حداقل کاری کنید که به چشم مردم بیاید که این کشور رئیس‌جمهور دارد که به وضعیت مردم اهمیت می‌دهد. دلار 22 هزار تومان شده است. سفره مردم کوچک شده و شما و تیم‌تان مثل دروازه‌بان‌ها، گل شدن توپ را نگاه می‌کنید بدون هیچ واکنشی.
کاش وقتی که دیدی نمی‌توانی می‌رفتی تا باغ امیدی که مردم به واسطه شما در دلشان ساخته بودند را به آتش نمی‌کشیدند. گاهی بودن و ماندن نشان شجاعت نیست».
یادآور می‌شود سایت مذکور زمانی به سمت دولت احمدی‌نژاد می‌کشید اما پس از روی کار آمدن روحانی، طرفدار روحانی و اصلاح‌طلب شد.

واقعا هم کاری کردید کارستان!
نظر معاون اول رئیس‌جمهور درباره نابسامانی قیمت‌ها با توجه به اظهاراتش در تبلیغات انتخاباتی سال 96 چیست؟
جهان‌ نیوز ضمن مرور بازار نابسامان ارز و سکه و طلا نوشت: آقای جهانگیری در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم بیان می‌کرد: «ما ملت عزیز مشکلات زیادی را حل کردیم. ثبات را به اقتصاد ایران برگرداندیم. مگر یادتان رفت لحظه‌ای نرخ ارز عوض می‌شد. لحظه‌ای قیمت کالاها عوض می‌شد. اصلا مگر سرمایه‌گذار می‌توانست برای تولید و سرمایه‌گذاری فکری بکند.»
او در مناظره دوم یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که 15 اردیبهشت سال 96 برگزار شد، اظهار داشت: «مردم یادتان هست وضعیت اقتصاد چگونه بود، دارو پیدا نمی‌شد، کره، پنیر و شیر خشک پیدا نمی‌شد. سیلوهای گندم خالی بود؟ یادتان هست برخی شب‌ها در صف بانک‌ها می‌خوابیدید تا صبح چند سکه بخرید؟ اما شما مشکلات را می‌توانید حل کنید. شما هر وقت به صحنه آمدید تهدیدات را برطرف کردید.»
اما امروز شاهد سکوت معنادار او هستیم. وی البته در بخشی از سخنانی که در اسفندماه سال 96 خطاب به منتقدان زد بیان کرد 5 دقیقه‌ای به همه انتقادات پاسخ می‌دهد، اما هنوز در برابر مشکلات اقتصادی کشور خصوصا تغییر لحظه‌ای نرخ ارز و طلا و کالاهای اساسی دیگر سخنی نگفته است. اگر به سال جاری و افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها نگاهی بیندازیم از طلا و سکه گرفته تا مواد غذایی مانند مرغ و تخم‌مرغ و برنج این روزها فشار اقتصادی مضاعفی بر گرده مردم وارد شده است.
زمانی که دلار در سال 96 رو به افزایش گذاشت، دولت با سخنان معاول اول خود سعی کرد که قیمت دلار را ثابت نگاه دارد و دلار 4200 تومانی به نام دلار جهانگیری شناخته شد. برخی از روزنامه‌های اصلاح‌طلب از جمله جریده سازندگی که یکی از رسانه‌‌های حزب متبوع آقای جهانگیری یعنی کارگزاران است، تصویری از جهانگیری با لباس سوپرمن را منتشر کرد. سوپرمنی که قرار بود ناجی اقتصاد ایران باشد. جهانگیری وقتی که به طور مجزا به کاندیداهای سال 96 اختصاص داده می‌شد با به کار بردن اصطلاح کلیدی با عنوان کاری کردیم کارستان گفته بود: «کاری شد کارستان. رئیس‌جمهور خودش وقت گذاشت. هفته‌ای دو جلسه اقتصادی گذاشت. رونق شروع شده است. رشد اقتصادی در سال جاری بالا رفته است. فضای بین‌المللی مثبت شده. ما به همه اهداف‌مان در برجام رسیدیم. دنیا عاشق کار کردن با ایران شده است. هجوم کشورهای شرقی و غرب برای کار کردن با ایران آغاز شده است.»

ابتکار: دولت فقط حرف می‌زند بازار مسکن را دلالان اداره می‌کنند
یک روزنامه اصلاح‌طلب معتقد است همه طرح‌های دولت برای مسکن در حد وعده و حرف باقی مانده و عملی نشده است.
روزنامه اعتماد درباره وضعیت نابسامان بازار مسکن نوشت: در گذشته باور بر این بود که خرید خانه برای اکثریت جامعه‌ مسئله‌ای نیست که هر روز اتفاق بیفتد و علت اصلی این امر را قیمت بالای مسکن و متناسب نبودن آن با درآمدها عنوان می‌کردند. بنابراین با توجه به این مشکل پای تسهیلات وام خرید خانه و وام مسکن یکم به میان آمد و زوجینی که به فکر خرید خانه بودند به سراغ این تسهیلات رفتند.
اما اکنون این مسئله کاملا متفاوت از گذشته بوده و دیگر این مقدار تسهیلات با توجه به جهش قیمتی در بخش مسکن نمی‌تواند رویای خانه‌دار شدن را به واقعیت تبدیل کند. چراکه بر اساس جدیدترین آمار منتشرشده قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران از مرز 19 میلیون تومان عبور کرده و با 160 میلیون تومان زوجین فقط می‌توانند 8 و نیم متر خانه خریداری کنند. حال در این شرایط حسن روحانی، رئیس جمهور در جلسه ویژه ساماندهی مسکن، تامین مسکن نیازمندان واقعی که در طرح صندوق پس‌انداز مسکن یکم ثبت‌نام کرده‌اند را اولویت اول و اصلی دولت دانست و گفت: «حدود 330 هزار نفر در این طرح سرمایه‌گذاری کرده‌اند که همه تلاش ما این است تا پایان این دولت، آنها صاحب مسکن مناسب شوند.»
باید دید که آیا دولت در این مدت کوتاه می‌تواند با مقدار اندک تسهیلات 330 هزار نفر را صاحب‌خانه کند یا خیر؟ احمدرضا سرحدی، کارشناس بازار مسکن با اشاره به صحبت‌های رئیس جمهور درخصوص تامین مسکن نیازمندان واقعی که در طرح صندوق پس‌انداز مسکن یکم ثبت‌نام و پول واریز کرده‌اند گفت: برای تامین نیاز مسکن و رفع مشکلات در این حوزه، دولت یازدهم و دوازدهم زمان کافی در اختیار داشتند و می‌توانستند اقدامات لازم را در دستور کار قرار دهند. مسئله کاملا روشن است، در این سال‌ها اقداماتی صورت نگرفته است.
وی افزود: به بیان روشن‌تر باید بگویم چنین تصمیماتی تنها تبلیغاتی است که هیچ فایده‌ای برای بازار مسکن نخواهد داشت. وی ادامه داد: این صحبت‌ها تبلیغاتی است و یقینا نمی‌توان این وعده را عملی کرد و مانند صحبت‌ها در خصوص مسکن اجتماعی تنها در حد حرف باقی خواهد ماند.
وی در پاسخ به این پرسش که چگونه می‌توان بازار را به سمت‫ و سوی بهتری سوق داد، گفت: این روزها کمتر دیده می‌شود که نیتی برای ساماندهی بازار مسکن وجود داشته باشد، متاسفانه منفعت عده زیادی سوداگر در این است که بازار مسکن به این شکل تبدیل شود، ما شاهد هستیم که این افراد از آشفتگی بازار سودهای کلانی به جیب می‌زنند.
تمام اجزای ساختمانی در کشور تولید می‌شود و کمبود نیروی کار نداریم اما می‌بینیم که بازار در چه شرایطی قرار دارد. متاسفانه فاجعه بازار مسکن یک خواست از سوی سوداگران است و منافع را با هیچ استدلالی نمی‌توان از سوداگر گرفت. ما باید به دنبال قطع دست منفعت‌طلبان از این بخش باشیم.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 29 تیر 1399


معترضان در شیکاگو با شعار «کریستف کلمب قاتل»
مجسمه او را به زیر کشیدند
      ۱۳۹۹/۰۴/۲۸

درگیری پلیس و معترضان بر سر سرنگونی مجسمه کریستوف کلمب - خبرگزاری ...
رسانه‌های آمریکایی از دورتازه اعتراضات ضد نژادپرستی در برخی شهرهای آمریکا خبر می‌دهند. در شهر شیکاگو معترضان با شعار «کریستف کلمب قاتل»، مجسمه او را به زیر کشیدند.
با گذشت بیش از 50 روز از کشته شدن وحشیانه «جورج فلوید» توسط پلیس نژادپرست آمریکا، از برخی شهرهای آمریکا مثل شیکاگو و پورتلند خبر می‌رسد دور تازه‌ای از اعتراضات علیه نژادپرستی در این شهرها شروع شده و شماری از معترضان نیز بازداشت شده‌اند. پایگاه خبری «هیل» در این زمینه نوشت: تنش‌ها میان معترضان آمریکایی و نیروهای امنیتی عصر جمعه در شیکاگو بالا گرفت و برخی از معترضان برای تخریب و به زیر کشیدن مجسمه‌ای از «کریستف کلمب» تلاش می‌کردند. تصاویر ویدیویی نشان می‌دهد که معترضان در «گرنت پارک» شیکاگو با اسپری روی این مجسمه را رنگ می‌ریزند و فریاد می‌زنند «کریستف کلمب قاتل» بود و بعد از آن، درگیری‌های فیزیکی با پلیس آغاز می‌شود. معترضان آمریکایی به سمت نیروهای امنیتی که مجسمه کلمب را احاطه کردند، اشیایی پرتاب کردند و بعد پلیس ضد شورش با گاز اشک آور و دیگر وسایل سرکوبگر واکنش نشان داد. بر اساس گزارش‌ها، معترضان موفق شدند این مجسمه را به زیر بکشند..مجسمه‌های کلمب، قبلا در میامی و ریچموند ویرجینا هم هدف خشم معترضان آمریکایی قرار گرفته بود.
آدم ربایی پلیس مخفی ترامپ
از پورتلند نیز خبر می‌رسد اعتراضات ضد خشونت پلیس و نژادپرستی در بزرگ‌ترین شهر ایالت اورگن آمریکا در پنجاه و یکمین شب متوالی ادامه یافت و معترضی که از ناحیه سر هدف گلوله غیرکشنده نیروهای امنیتی قرار گرفت، با صورتی متلاشی همچنان در بیمارستان است. بر اساس گزارش‌ها پلیس مخفی ترامپ و نیروهای گارد ملی در سرکوب معترضان به نژادپرستی در این شهر مشارکت دارند. روز جمعه شهردار پورتلند از رئیس‌جمهوری آمریکا درخواست کرد تا نیروهایش را که در شهر مستقر کرده از آن خارج کند. این درخواست پس از آن مطرح شد که نیروهای نظامی فدرال که در شهر پورتلند مستقر شده‌اند افرادی را در خیابان‌ها و به دور از ساختمان‌های فدرال که مامور حفاظت از آنها هستند، دستگیر کردند.سخنگوی «کیت براون»، فرماندار ایالت اورگان گفته که دستگیری این افراد در پورتلند بدون دلیل باعث افزایش نگرانی و نقض آزادی‌های مدنی و حقوق آنها بر اساس قانون اساسی است.«الن روزنبلوم»، دادستان کل اورگان نیز گفته که شکایتی را علیه وزارت امنیت کشور، سرویس مارشال و سرویس حفاظت مرزی، گمرکی و فدرال بابت نقض حقوق مدنی شهروندان این ایالت تنظیم می‌کند.«جان کارسون»، مدیر اجرایی اتحادیه آزادی‌های مدنی اورگان نیز گفت: معمولا وقتی افرادی را در خودروهای بدون پلاک می‌بینیم که افرادی دیگر را در خیابان دستگیر می‌کنند این اقدام را آدم ربایی می‌دانیم. این اقدام از سوی نیروهای مسلح فدرال بر خلاف قانون اساسی است و هیچ پاسخی برای آن وجود ندارد.پلیس اورگان روز پنجشنبه اعلام کرد، نیروهای مسلح فدرال دست کم ۱۳ تن را با جرایم مرتبط با اعتراضات دستگیر کرده‌اند.یک فیلم نشان می‌دهد که دو مامور با لباس سبز رنگ و کلاه با آرم پلیس افرادی را دستگیر کرده، به آنها دستبند زده و آنها را وارد یک خودروی بدون پلاک کردند.دو تن از سناتورها و دو تن از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا نیز روز جمعه از ویلیام بار، دادستان کل آمریکا و چاد وولف، سرپرست وزارت امنیت کشور درخواست کردند تا هرچه سریعتر نیروهای مسلح فدرال از این ایالت خارج شوند. بر اساس گزارش‌ها روز پنجشنبه، نیروهای مسلح فدرال علیه معترضان در پورتلند گاز اشک آور استفاده کرده و به سوی آنها گلوله‌های غیرکشنده شلیک کردند.هفته‌نامه آمریکایی «نیشن» نیز در گزارشی به «جنگ مخفی» دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا با معترضان پرداخته است.این هفته‌نامه نوشته پلیس‌های فدرال در شهر «پورتلند» در ایالت «اورگن» دست‌کم از سه روز پیش با استفاده از خودروهایی که آرم پلیس ندارند در شهر گشت‌زنی کرده و معترضان را دستگیر می‌کنند.روایت‌های افراد و ویدئوهای منتشرشده در فضای مجازی نشان می‌دهد که مأموران پلیس بعد از حرکت با خودرو به سمت معترضان بدون هیچ توضیحی آنها را دستگیر
می‌کنند.
ممنوعیت نصب پرچم‌های نژادپرستی
وزارت دفاع آمریکا نیز روز جمعه اعلام کرد که اهتزاز پرچم کنفدراسیون در پایگاه‌های نظامی این کشور ممنوع می‌شود. بر اساس سیاست جدید پنتاگون، پرچم‌هایی که اجازه نمایش در پایگاه‌های نظامی آمریکا را دارند مشخص شده که این لیست شامل پرچم کنفدراسیون نمی‌شود که نشان از ممنوعیت نمایش این پرچم‌ها دارد.«مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا نیز طی یادداشتی با اشاره به سیاست جدید، نوشت: «ما باید همچنان بر چیزی که ما را متحد می‌کند، بر سوگندمان به قانون اساسی و وظایف مشترک ما در دفاع از ملت تمرکز کنیم.»وی اضافه کرد: «پرچم‌هایی که به اهتزاز در می‌آوریم باید با ضرورت‌های نظامی نظم و انضباط خوب، رفتار با عزت و احترام با مردممان و رد نمادهای تفرقه‌انگیز تطابق داشته باشد.»پنتاگون در حالی این دستور را داده که ترامپ با برداشته شدن این پرچم‌ها که نماد نژادپرستی در تاریخ آمریکا هستند به شدت مخالفت کرده است.


آمریکای آتش افروز در محاصره آتش؛ از ناو جنگی تا بزرگترین کارخانه فولاد
آمریکای آتش افروز در محاصره آتش؛ از ناو جنگی تا بزرگترین کارخانه ...
دولت آمریکا که تاکنون و خصوصا طی یکی دو هفته اخیر آتش جنگ را در بسیاری از مناطق و کشورهای جهان برافروخته، اکنون خودش در آتش سوزی‌های مشکوک و زنجیره‌ای گرفتار شده است و طبق گزارش‌ها، پس از آتش سوزی یک ناو بزرگ جنگی در ایالت کالیفرنیا و سپس، بزرگ‌ترین کارخانه فولاد ‌سازی و یک نیروگاه برق در ایالت ایندیانا، یک کارخانه مواد شیمیایی نیز در ایالت جورجیا دچار آتش سوزی مهیب شد.
انفجارها و آتش‌ سوزی‌های مشکوک در آمریکا همچنان ادامه دارد؛ بر اساس گزارش‌هایی که از این کشور مخابره شد، یک کارخانه شیمیایی در نزدیکی فرودگاه آتلانتا در ایالت جورجیا دچار آتش سوزی گسترده شد. این کارخانه که در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی «هارتسفیلد جکسون» شهر آتلانتا قرار دارد، عصر جمعه به وقت واشنگتن، دچار حریق شد. به گزارش تسنیم، منابع آمریکایی اعلام کردند که همه کارکنان کارخانه در پی وقوع این حادثه، آن را ترک کردند.
در ارتباط با علت این آتش سوزی، هنوز گزارشی نرسیده است و همین مسئله، بر ابهامات ماجرا می‌افزاید، زیرا قبل از اتفاق عصر جمعه، آمریکا شاهد یک سری آتش سوزی‌ها و انفجارهای سریالی بوده است. اولین مورد این اتفاقات، به یکشنبه هفته گذشته مربوط می‌شود؛ در آن زمان، نیروی دریایی آمریکا از انفجار و آتش سوزی در ناو بزرگ 255 متری «یواس‌اس بونهوم ریچارد»، که در نزدیکی سواحل پایگاه دریایی سن‌دیه گو (جنوب ایالت کالیفرنیا) لنگر‌انداخته بود، خبر داد. در پی وقوع این
آتش سوزی‌، که با انفجار نیز همراه بود، مقامات امنیتی به هیچ خبرنگاری اجازه ندادند که به محل برود و از چند و چون ماجرا باخبر شود. بالاخره نیز نیروی دریایی آمریکا عصر روز چهارشنبه به وقت واشنگتن، اعلام کرد که حریق ناشی از انفجار پس از چهار روز، مهار شد. اما، از ناو چیزی نماند و به گفته کارشناسان و فرماندهان سابق نیروی دریایی آمریکا، این ناو باید در یک مکان عمیق اقیانوس آرام غرق
شود. پس از آن خبر رسید کارخانه تولید فولاد «ArcelorMittal»، که بزرگ‌ترین کارخانه فولاد‌سازی جهان خوانده می‌شود، در ایالت ایندیانا منفجر و سپس، دچار آتش سوزی شد. البته گفته شد، هیچ آسیبی در اثر انفجار و آتش‌سوزی این کارخانه به کارکنان آن وارد نشده است. در پی آن، طولی نکشید که خبر رسید، یک نیروگاه برق ایالت ایندیانا نیز دچار آتش‌سوزی شد. این نیروگاه که «شافر» نام دارد، در منطقه «ولسفیلد» واقع است.
اما، پس از ایالت‌های کالیفرنیا و ایندیانا، نوبت به ایالت جورجیا رسید و همان طور که گفته شد، در این ایالت نیز یک کارخانه مواد شیمیایی آتش گرفت. اینکه در طول یک هفته با 4 آتش سوزی در 3 ایالت مختلف رخ دهد، حتی خوشبین‌ترین افراد را هم مشکوک می‌کند. در هر حال، زنجیره‌ای بودن و توالی وقایع مذکور، این پرسش‌ را به میان می‌آورد که «آیا این توالیِ انفجارها معنای خاصی دارد؟ و آیا این وقایع با هم مرتبط نیستند؟»یک روزنامه صهیونیستی خبر داد
اشراف اطلاعاتی حماس، جاسوسی اسرائیل در غزه را غیرممکن کرده است

اشراف اطلاعاتی حماس، جاسوسی اسرائیل در غزه را غیرممکن کرده است ...
یک روزنامه صهیونیستی در گزارشی ضمن ارائه اطلاعاتی درباره قدرت اطلاعاتی جنبش حماس اعتراف کرد که این جنبش کار تل‌آویو در اعزام و به کار گماشتن جاسوس در نوار غزه را بسیار پیچیده و دشوار کرده است.
روزنامه صهیونیستی «اسرائیل هیوم»، در گزارشی به قدرت نیروهای اطلاعات جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در کشف و دستگیری جاسوسان رژیم صهیونیستی در نوار غزه پرداخت. به گزارش خبرگزاری «شهاب»، این روزنامه صهیونیستی در این خصوص نوشت که دستگاه اطلاعاتی تل‌آویو از زمان خروج «اسرائیل» از نوار غزه به سختی تلاش می‌کند تا جاسوسانی را در این منطقه به کار گیرد.
اسرائیل هیوم در ادامه توضیح داد که تدابیر امنیتی شدید حماس، سرویس جاسوسی داخلی تل‌آویو «شاباک» را وادار کرده است به دنبال راهکار‌هایی خلاقانه، ابداعی و بسیار محتاطانه برای جمع‌آوری اطلاعات از این جنبش باشد زیرا حماس به هر گونه تحرک مشکوک واکنش نشان می‌دهد و آن را با دقت زیر نظر می‌گیرد؛ درست همانند اتفاقی که برای نیروهای ویژه تل‌آویو در نوامبر سال ۲۰۱۸ در خان یونس رخ داد؛ عملیاتی که با کشته شدن معاون فرمانده عملیات و مجروح شدن یک مأمور به پایان رسید.
اسرائیل هیوم همچنین گفت که اقدامات حماس تنها محدود به افراد خارجی نمی‌شود؛ بلکه این تدابیر در ارتباط با داخل نوار غزه نیز اجرا می‌شود. اسرائیل هیوم ادامه داد، این جنبش از تمام افرادی که مشکوک به همکاری با سرویس جاسوسی تل‌آویو هستند، مرتبا بازجویی می‌کند؛ به‌طوریکه بارها اتفاق افتاده است که حماس پس از ثابت شدن همکاری افراد مظنون با شاباک، آنها را اعدام کرده است.
در عین حال، این روزنامه صهیونیستی خبر داد که بازوهای جاسوسی تل‌آویو در کنار استفاده از جاسوسان در نوار غزه، از تکنولوژی‌های نوینی از جمله ماهواره‌‌ها، جنگ سایبری و... علیه حماس استفاده خواهد کرد؛ اما با این حال، این روزنامه تأ‌کید کرد که استفاده از نیروی انسانی در جاسوسی‌ها برای به نفوذ به جنبشی مثل حماس که اقداماتش کاملا محرمانه است، بسیار مهم است زیرا با استفاده تکنولوژی نمی‌توان به اطلاعات زیادی درخصوص این جنبش دست پیدا کرد.
درگیری در کرانه باختری
بسیاری از شهرها و روستاهای کرانه باختری روزجمعه در پاسخ به چندین فراخوان برای تشدید مقاومت مردمی در مناطق تماس با صهیونیست‌ها شاهد اعتراضات در مخالفت با طرح الحاق رژیم صهیونیستی بود که با کشیده شدن به درگیری، چندین زخمی برجای گذاشت. بر اساس گزارش روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، اقدامات مربوط به بسته شدن کامل مناطق کرانه باختری از سوی دولت تشکیلات خودگردان به منظور مقابله با شیوع کرونا هم مانع از حضور شهروندان خشمگین فلسطینی در راهپیمایی‌ها و تظاهراتهای مردمی ضد اشغالگران نشد.
مثل همیشه شهرک «کفر قدوم» از توابع شهر «قلقیلیه» در شمال کرانه باختری که در حال حاضر پایگاه مقاومت مردمی شمرده می‌شود شاهد درگیری‌های شدید میان شهروندان فلسطینی با اشغالگران صهیونیست بود. جمعیت زیادی از ساکنان آنجا در راهپیمایی هفتگی ضد شهرک ‌‌سازی شرکت کردند و به سمت نظامیان صهیونیستی که به این شهرک هجوم آورده بودند سنگ پرتاب کردند و نظامیان هم به سمت آنها گلوله مشقی و گاز اشک آور شلیک کردند که منجر به زخمی شدن چند نفر آنها شد.
در شهرک «عصیر» نابلس در شمال کرانه باختری راهپیمایی مردم پس از اقامه نماز جمعه به درگیری با نظامیان صهیونیست منجر شد که نظامیان صهیونیست به سمت آنها گاز اشک آور و گلوله‌های صوتی شلیک کردند که با
مصدوم شدن چند فلسطینی و کادر تلویزیون فلسطین که در حال پوشش این مراسم بود، همراه شد. در روستای «حارض» در غرب سلفیت هم نظامیان رژیم اشغالگر با استقرار در ورودی و اطراف روستا مانع برپایی هر گونه راهپیمایی شدند که با خشم و اعتراض مردمی روبه رو شد و «جمال الدیک» عضو شورای انقلابی جنبش فتح در این منطقه تاکید کرد که اراده قوی مردم و فعالیت‌های آنها در مقاومت مردمی فراگیر مورد حمایت منطقه و جهان قرار دارد و به ریشه‌کنی اشغالگری از خاک فلسطین منجر خواهد شد.
مسجدالاقصی هم شاهد حضور شمار زیادی از نمازگزارانی بود که با رعایت دستور العمل‌های بهداشتی از شهر قدس و مناطق اشغالی 1948 خود را به آنجا رسانده بودند و قبل از نماز هم در مخالفت با نقشه‌های رژیم اشغالگر برای یهودی ‌‌سازی
 زمانی و مکانی قدس و بستن مصلای باب الرحمه شعار سر دادند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 29 تیر 1399
حشدالشعبی: آمریکا یا از عراق برود یا باز هم تلفات بدهد
     ۱۳۹۹/۰۴/۲۷

ضرب شست حشدالشعبی به آمریکا و مزدورانش در بغداد - مشرق نیوز
حشدالشعبی مقاومت مسلحانه برای اخراج نظامیان اشغالگر آمریکایی را حق قانونی ملت عراق خواند و نیروهای آمریکایی را تهدید کرد که یا خودشان از عراق بروند و یا تلفات بیشتر را بپذیرند، چرا که حملات مقاومت علیه آنها، روز به روز افزایش خواهد یافت.
«نصر الشمری» معاون دبیرکل جنبش «النجباء»، وابسته به حشد‌الشعبی، گفت که آمریکا قادر به تغییر معادلات در عراق نیست و هیچ گزینه‌ای در برابر نیروهای آمریکایی، جز خروج از عراق یا ماندن و دادن تلفات بیشتر وجود ندارد.
به گزارش خبرگزاری فارس، الشمری با بیان اینکه مقاومت از هر عملیاتی علیه آمریکایی‌ها استقبال می‌کند، گفت: «مقاومت از شیوه‌های مناسبی برای وادار کردن آمریکایی‌ها به خروج از عراق استفاده می‌کند». او با بیان اینکه نظامیان آمریکایی در عراق نیروهای اشغالگر هستند گفت: «حملات مقاومت علیه آنها، روز به روز افزایش خواهد یافت».
این مقام جنبش النجباء گفت: «تصمیم یکپارچه‌ای در گروه‌های مقاومت برای مقابله با نیروهای آمریکایی وجود دارد...نه دولت و نه هیچ طرف دیگری نمی‌تواند مقاومت را از حمله به آمریکایی‌ها منع کند».
معاون دبیرکل جنبش النجباء، ایران را دوست همه گروه‌های مقاومت خواند و گفت: «واشنگتن به عراق در مقابله با داعش، کمک نکرد، به این بهانه که داعش یک مسئله داخلی است».
ترجیح مرگ بر زندگی ننگین
«نعیم العبودی» سخنگوی رسمی فراکسیون «صادقون» در پارلمان عراق، با تأکید مجدد بر لزوم اخراج اشغالگران آمریکایی از خاک عراق، تأکید کرد که نباید پرونده ترور شهیدان «قاسم سلیمانی» فرمانده شاخه قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و «ابومهدی المهندس» نائب رئیس‌حشد‌الشعبی بسته شود.
به گزارش خبرگزاری فارس، العبودی گفت که فراکسیون‌های سیاسی به «مصطفی کاظمی» نخست‌وزیر عراق، کمک کردند تا پرونده‌های مهمی مانند «اخراج آمریکای اشغالگر و برگزاری انتخابات زودهنگام» را حل و فصل کند.
وی تصریح کرد: «هیچ دلیلی برای حضور نیروهای آمریکایی وجود ندارد و هیچ توجیهی از سوی دولت برای باقی ماندن [حتی] یک سرباز آمریکایی را نمی‌پذیریم».
العبودی ضمن هشدار درباره هر گونه تأخیر دولت در مسئله حضور
غیر قانونی آمریکا در خاک عراق، خاطر نشان کرد: «مرگ را بر زندگی در سایه حضور نیروهای آمریکایی ترجیح می‌دهیم».
ضرب الاجل
«احمد الکنانی» عضو دیگر فراکسیون صادقون در پارلمان عراق، تاکید کرد که گروه‌های مقاومت در‌باره خروج نیروهای آمریکایی از عراق،
ضرب الاجل گذاشته‌اند.
الکنانی در یک نطق تلویزیونی گفت: «اکثر گروه‌های سیاسی به اخراج نیروهای آمریکایی رای داده‌اند و کاظمی باید به طور جدی برای عملی کردن آن اقدام کند».
وی افزود: «کاظمی باید با گروه‌های سیاسی مشورت و در مسائل مهم و به خصوص موضوع اخراج نیروهای آمریکایی خودسرانه تصمیم نگیرد». 

یکی از عوامل اصلی قتل خاشقجی در عربستان ترفیع گرفت!
یکی از عوامل اصلی قتل خاشقجی در عربستان ترفیع گرفت! - کیهان | خبر ...
آل‌سعود سفیر وقت این کشور در ترکیه در زمان قتل فجیع روزنامه نگار عربستانی در کنسولگری ریاض در اسلامبول را به عنوان معاون وزیر خارجه منصوب کرد!
آل‌سعود نه تنها قاتلان جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی را مجازات نکرده بلکه گویا به آن‌ها نیز ترفیع می‌دهد. «ولید الخریجی» که در زمان قتل «جمال خاشقجی» در کنسولگری ریاض در آنکارا در سال ۲۰۱۸، سفیر عربستان در ترکیه بود، با ارتقای سمت به عنوان معاون وزیر خارجه سعودی منصوب شد. به گزارش روزنامه ترکیه‌ای «دیلی صباح»، الخریجی بعد از قتل خاشقجی، پیش‌آگاهی درخصوص این جنایت را انکار کرد. خاشقجی، از منتقدان سرشناس دولت سعودی، سال ۲۰۱۸ در کنسولگری ریاض در اسلامبول به شکلی وحشیانه به قتل رسید. مقامات سعودی همواره مدعی هستند که این جنایت، عملیاتی خودسرانه بوده و دستور آن از طرف ریاض صادر نشده بود.


روسیه از آموزش تروریست‌ها توسط آمریکا در سوریه خبر داد
روسیه: آمریکا همچنان در سوریه به تروریست‌‌ها کمک می‌کند/ واشنگتن ...
وزارت خارجه روسیه رسماً اعلام کرد، آمریکا عناصر تروریستی را در منطقه «التنف» سوریه آموزش می‌دهد.
«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه، طی نشست خبری روز پنج‌شنبه خود گفت، اطلاعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد آمریکا گروه‌های تروریستی را در منطقه «التنف» آموزش می‌دهد. این منطقه در شرق سوریه و در مجاورت مرزهای عراق و اردن قرار دارد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، اخیرا نیز 27 تروریست‌ دستگیر شده در سوریه، اعتراف کرده بودند که در پایگاه نظامی آمریکا آموزش دیده‌اند.
 «ابوحمزه» یکی از فرمانده‌هان پیشین گروه تروریستی «داعش» نیز گفته است که سربازان آمریکایی مستقر در پایگاه نظامی التنف در سوریه به طور فعال با عناصر این گروه همکاری می‌کنند و به آنها آموزش می‌دهند.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 28 تیر 1399اخبار ویژه روزنامه ها
  ۱۳۹۹/۰۴/۲۷

Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎

   

شورای آتلانتیک: ایران از برجام ناامید شد توافق با چین، برد- برد است
یک اندیشکده آمریکایی با اشاره به سند همکاری 25 ساله ایران و چین تصریح کرد این توافق، نتیجه ناامیدی ایران از برجام با آمریکا و اروپاست.
شورای آتلانتیک می‌نویسد: ایران در حال نهایی کردن توافق 25 ساله با چین از جمله در حوزه تضمین فروش نفت و همکاری‌های تجاری است. چین دومین اقتصاد بزرگ جهان است. چین و ایران در حال نهایی کردن این توافق هستند و جزئیات دقیق آن در هر دو کشور به طور رسمی اعلام نشده است. برای پکن، این توافقنامه بخشی از ابتکار کمربند و ابتکار جاده ابریشم جدید شی‌جیپینگ، رهبر حزب چین است، او با اجرای طرح جاده ابریشم جدید به دنبال پیوند ده‌ها کشور آسیایی با اروپا و آفریقا در یک برنامه توسعه جهانی به سرپرستی پکن است. به همین خاطر باید این موافقتنامه را نوعی معامله برد- برد دانست.
شرایط این توافق به اندازه کافی محکم شده تا سرمایه‌گذاری چین در ایران به میلیاردها دلار در حوزه‌های زیرساختی و توسعه اقتصادی برسد. چاه‌های نفتی، پالایشگاه‌ها و سایر امکانات نفتی ایران نیاز به نوسازی دارند توافق فوق در تضاد آشکار با امیدهای مداوم دولت ترامپ برای نابودی اقتصاد ایران از طریق کمپین فشار حداکثری است.
واقعیت این است که چین و ایران به یکدیگر احتیاج دارند، چین به نفت نیاز دارد و همین حالا هم بزرگ‌ترین مشتری نفت خام تهران است، از طرف دیگر، تهران باید با رکود عمیقی که بخشی از آن توسط تحریم‌های مجدد آمریکا تحمیل شده دست و پنجه نرم کند.
در مقایسه با توافق‌های طولانی که بین چین و سایر کشورها شکل گرفته، توافق با تهران اگر واقعا اجرا و تداوم داشته باشد، توافقی قابل توجه است. در سال 2013، یعنی یک سال پس از به قدرت رسیدن شی، رئیس‌جمهور چین قرارداد نفتی 270 میلیارد دلاری با روسیه امضا کرد. امروز با وجود رقابت ژئوپلتیکی دو کشور همچنان این توافق نفتی برقرار است آن هم در شرایطی که روسیه امروز بزرگ‌ترین منبع نفت در خارج از سازمان کشورهای صادرکننده نفت یعنی اوپک است. در مارس امسال، هنگامی که تقاضای اروپا برای نفت خام روسیه کاهش یافت، چین 1/6 میلیون تن نفت در طی چهار هفته از مسکو خریداری کرد.
همکاری بیست و پنج ساله بین چین و ایران برای اولین بار در سفر سال 2016، شی پیشنهاد شد. نسخه فعلی این توافق بیش از هر چیز بر حوزه تجارت نفت متمرکز است. توسعه فناوری 5 جی در ایران بخشی دیگر از توافق است که براساس آن شرکت‌های فنی و سخت‌افزاری چین ملزم به توسعه این فناوری می‌شوند. در حوزه امنیتی نیز مقرر شده روابط نظامی محکم‌تری بین سه کشور ایران، چین و روسیه از جمله در حوزه آموزش‌های مشترک، توسعه سلاح و به اشتراک‌گذاری اطلاعات برقرار شود. چندی پیش نیز این سه کشور در دریای عمان رزمایش دریایی مشترکی برگزار کردند.
این ادعا که ایران خود را تسلیم چین کرده و یا به نوعی تبدیل به مستعمره شده صحیح نیست. تهران در برنامه جامع اقدام مشترک یا همان JCPOA (برجام) با قدرت‌های جهانی، از جمله آمریکا به توافق رسید، اما این طرح با رویکرد واشنگتن از هم پاشید، بنابراین طبیعی بود که تهران به دنبال حوزه‌های دیگری برای مذاکره باشد. توافق‌نامه پیشنهادی بین تهران و پکن نشان از ناامیدی ایران از برجام و همچنین کاهش اهمیت آمریکا در غرب آسیا به عنوان منطقه‌ای غنی از نفت دارد. هر وقت واشنگتن و متحدان اروپایی خود عقب‌نشینی کنند، همانطور که در مورد ایران در زمان ترامپ  رخ داد،‌ پکن آماده است تا جای آن‌‌ها را بگیرد.

ثانیه‌های طلایی بورس که از سهامداران دریغ می‌شود
یک روزنامه حامی دولت می‌گوید دست‌های پنهانی درحال نقش‌آفرینی منفی در بازار بورس هستند اما نظارتی صورت نمی‌گیرد.
شرق می‌نویسد: از ابتدای سال تاکنون چهارمیلیون کد بورسی جدید ثبت شده و شاخص‌ها هر روز رکوردی جدید ثبت می‌کند. این حجم نقدینگی وارد شده به بورس از دارایی مردمی است که به امید کسب سود بالاتر به این بازار روانه شده‌اند؛ اما این بازار چندان صادق نیست و بازی‌هایی دارد که مردم نه از آن مطلع هستند و نه دست‌های پنهان را می‌شناسند.
ترفندها این روزها ثانیه‌های طلایی را از سهام‌داران می‌دزدند. بازار بورس یک بازار ریسکی است و سود و زیان آن لحظه‌ای و ثانیه‌ای است. یک متقاضی اگر ثانیه‌ای را برای ثبت معامله‌اش از دست بدهد، ضرر می‌کند و آن مشتری که ثانیه را به دست آورده، سود می‌کند. ترفند مورد اشاره هم ایجاد دسترسی به همین ثانیه‌های طلایی برای سهام‌داران کلان است.
این روزها بازار بورس تنها پناهگاه توده مردم برای حفظ ارزش پولشان شده و با سیاست‌های تشویقی دولت خیلی‌ها حتی دارایی اندکشان را فروخته و تبدیل به سهام می‌کنند یا از بانک وام می‌گیرند و فکر می‌کنند سپرده این پول به بورس باز هم می‌صرفد به پرداخت اقساط بانکی با بهره، یا کشاورزی که از تراکتورش پولی در نمی‌آورد و فکر کرده اگر آن را بفروشد و پولش را به بورس ببرد، زندگی‌اش شاید اندکی راحت‌تر بگذرد.
اما آیا در این غلغله بورس این سهام‌داران تازه وارد و خرد، سهم و دسترسی برابری با سهام‌داران کلان در انجام معامله بورسی دارند؟ اگر کد بورسی دارید و سهامی در بورس دارید، احتمالا در هنگام انجام فعالیت در سایت کارگزاری‌تان به پیام‌هایی برخورده‌اید که امکان دسترسی‌تان را محدود کرده، پیام‌هایی مانند خطا یا مشکل فنی هسته مرکزی یا خطای ناشناخته که امکان ثبت معامله به شما نمی‌دهد. اما آیا اینها فقط یک خطای فنی است؟
درباره اختلالات فعالیت در نرم‌افزار کارگزاری‌های بورس یک کارشناس آی‌تی، به «شرق» می‌گوید: برای انجام معاملات در بازار بورس، کارگزاری‌ها به عنوان یک واسطه بین مشتری‌ها (سهامداران) و هسته مرکزی سازمان بورس عمل می‌کنند. این هسته مرکزی در واقع تشکیل شده از یک یا چند سرور است که تعداد این سرور(ها) معمولا براساس میزان ترافیک مشخص می‌شود.
مشتری‌ها (سهام‌داران) از طریق رابط کاربری هر کارگزاری که همان وب‌سایت آنلاین یا اپلیکیشن موبایلی انجام معاملات است درخواست‌های خرید یا فروش خود را به سازمان بورس ارسال می‌کنند. گاهی وقت‌ها مشتریان برای خرید یا فروش سهام با پیغام‌های خطایی نظیر «کندی در دریافت پاسخ سفارشات بورسی» مواجه می‌شوند که این کندی باعث وارد شدن خسارت مالی به مشتریان می‌شود. در همین راستا سرور یکی از همین کارگزاری‌ها به تازگی حدود یک هفته تا 10 روز دچار اختلال شده است.
این کندی‌ها در روزهای اخیر زیادتر شده که با پیگیری‌های صورت گرفته از کارگزاری‌ها، این گونه عنوان شد که مشکل از کندی هسته مرکزی سازمان بورس است اما در نهایت با پیگیری از شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، آنها این موضوع را رد کردند. حال سؤال اینجاست که در همین زمان‌هایی که پیغام کندی هسته مرکزی برای مشتریان در حال ارسال است، چگونه تعدادی معامله به سرعت در حال انجام است.
او اضافه می‌کند: دقیقا لحظاتی که بازار هیجانی است و حتما باید سهام را بخرید یا بفروشید، سامانه به قدری کند می‌شود که امکان این معامله برای افراد وجود نخواهد داشت. متأسفانه پس از رفع سکته موقتی سامانه، دیگر دیر شده و فرد امکان معامله را از دست داده و ناگزیر است سهام خود را در قیمت‌های نامتعارفی معامله کند.

برجام برای دموکرات‌ها هم تمام شده است
نامزد دموکرات‌ها در انتخابات آمریکا نیز در صورت پیروزی، با برجام همان کاری را می‌کند که دونالد ‌ترامپ انجام داد.
روزنامه وطن امروز در یادداشتی نوشت: طی ماه‌های گذشته، بسیاری از رسانه‌های آمریکایی از بایدن پرسیده‌اند در صورت پیروزی در انتخابات، چه تصمیمی‌ را در قبال توافق هسته‌ای با ایران اتخاذ می‌کند؟! و او نیز تنها پاسخ داده است: «خروج ‌ترامپ از برجام اشتباه بود!». در مقابل، افرادی مانند «ریچارد نفیو» معمار تحریم‌های ایران در دوران اوباما، «ویلیام برنز» دیپلمات برجسته دموکرات آمریکایی و «جیک سولیوان» یکی از اعضای موثر تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای آمریکا در مذاکرات برجام، تأکید کرده‌اند ایران باید در ازای پذیرش برخی تعهدات سخت‌تر مانند «حذف بند غروب آفتاب» و پذیرش دائمی‌ شدن محدودیت‌های هسته‌ای خود، نسبت به بازگشت کلی (و نه واقعی) دولت بعدی آمریکا به توافق هسته‌ای امیدوار باشد!
نباید فراموش کرد که هم‌حزبی‌های بایدن [که تحت فرمان مطلق او و دیگر سران حزب دموکرات هستند] در قبال «تمدید تحریم تسلیحاتی ایران» همپای ‌ترامپ و پمپئو گام برداشته‌اند تا نزد لابی‌های صهیونیستی محکوم به کم‌کاری در قبال ایران نشوند! نامه اخیر 385 نماینده کنگره آمریکا- شامل اکثر نمایندگان دموکرات-  در حمایت از تمدید تحریم‌ تسلیحاتی ایران با هماهنگی و تایید کامل بایدن انجام شده است. معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا حتی جرات نداشت در مناظره‌های انتخاباتی مقدماتی حزب دموکرات، سخنی از بازگشت مطلق به برجام بگوید! او صرفا خروج ‌ترامپ از توافق هسته‌ای را غیرعاقلانه خواند اما در این حال، بازگشت به برجام را در عمل مشروط به پذیرش همه خواسته‌های نامشروع منطقه‌ای و موشکی واشنگتن از سوی ایران کرد.  
کار به جایی رسیده که رسانه‌های غربی (که همواره تقویت دوگانه کاذب دموکرات-  جمهوری‌خواه را در اخبار و تحلیل‌های خود دنبال می‌کنند) نیز نتوانسته‌اند از کنار «پارادوکس برجامی ‌بایدن» به سادگی بگذرند. به‌عنوان مثال شبکه «یورو‌نیوز» در این‌باره می‌نویسد: «بایدن به طرفداران خود وعده داده با همکاری متحدان آمریکا نسبت به تقویت و گسترش برجام اقدام خواهد کرد. در واقع او با‌ اشاره تلویحی به کافی نبودن ابعاد فعلی برجام تأکید کرده همزمان باید به‌طور موثرتری ایران را به عقب‌نشینی از اقداماتش در منطقه وادار کرد».
بازی بایدن در قبال برجام و دیگر پرونده‌های حساس در حوزه سیاست خارجی آمریکا کاملاً مشخص است. سال 2008 میلادی، زمانی که اوباما در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا پیروز شد، «زبیگنیو برژینسکی» استراتژیست مشهور و مقبول و مشاور اسبق امنیت ملی آمریکا تأکید کرد: «نباید انتظار داشته باشیم با حضور اوباما، مسیر سیاست خارجی آمریکا تغییر یابد. سیاست خارجی آمریکا، مانند یک کشتی بسیار بزرگ است که در یک اقیانوس در حال حرکت است و تغییر مسیر آن بسیار سخت است».
بایدن نیز در صورت پیروزی در انتخابات ماه نوامبر/ آبان، دقیقاً همان مسیر ‌ترامپ را در پیش خواهد گرفت؛ «از باقی نگاه داشتن سفارت آمریکا در بیت‌المقدس تا حمایت از طرح معامله قرن!»؛ «از تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران تا اعمال فشار حداکثری به کشورمان با هدف انعقاد توافقی جامع و بسیار محدود‌کننده!»؛ «از تقویت دوباره داعش و گروه‌های ‌تروریستی- تکفیری تا حمایت از تجزیه عراق و دیگر کشورهای منطقه!».

آزادی بیان با زبان بمب و جنایت و ترور!
سفیر فرانسه در تهران می‌گوید دولت متبوعش سازمان منافقین را تروریستی نمی‌داند!
فیلیپ یقه بو در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد و درباره میزبانی گروه‌های تروریستی از سوی پاریس، ابتدا خود را به تجاهل زده و گفت من متوجه نمی‌شوم!
او سپس در پی شنیدن نام سازمان منافقین می‌گوید: موضع فرانسه در این مسئله کاملا روشن است. در فرانسه و چندین کشور اروپایی دیگر، گروه MKO قانونا یک گروه تروریستی شناخته نمی‌شوند. ولی فعالیت این گروه‌ها خلاف قوانین فرانسه، کاملا ممنوع خواهد بود. اگر عملیاتی انجام دهند که از نظر ما غیرقانونی باشد، آنگاه این گروه قابل پیگرد قانونی است. دولت فرانسه هیچ ارتباطی با گروه مجاهدین خلق ندارد. ممکن است برخی شخصیت‌های رسانه‌ای و سیاسی از این گروه حمایت کنند. اما براساس قواعد آزادی بیان، سیستم قضایی فرانسه و اروپا نمی‌تواند مانع ارتباط این افراد با این گروه شود. هر بار دولت ایران برای پیگیری اقدامات تروریستی یا مبارزه با تروریسم درخواستی از ما مطرح کرده است ما جواب مثبت به خواست ایران داده‌ایم و با تهران همکاری کرده‌ایم. مسلما آزادی بیانی در اروپا و به ویژه فرانسه وجود دارد که اجازه می‌دهد شخصیت‌های پارلمانی و گروه‌های سیاسی با گروه‌های مختلف وارد تعامل شوند و برای ما امکان جلوگیری از این تعاملات وجود ندارد. موضع دولت فرانسه در مورد این گروه کاملا مشخص است، دولت هیچ ارتباطی با این گروه ندارد و تا زمانی که این گروه از قوانین فرانسه تخطی نکند، نمی‌توان آن را مورد پیگرد قرار داد.
این اظهارات در حالی است که رژیم فرانسه از چهاردهه قبل میزبان قاتلان 17 هزار شهروند و مقام ایرانی است؛ گروهکی که رسماً به این جنایت‌ها اعتراف کرده است و مضحک اینکه سفیر فرانسه، فعالیت‌های جنایتکارانه این سازمان تروریستی انگشت‌نما در دنیا را ذیل عنوان آزادی بیان لاپوشانی می‌کند. یادآور می‌شود فرانسوی‌ها برای مدتی حتی به بازداشت سرکرده‌های این گروهک پرداختند اما بعدها با فشار آمریکا و اسرائیل، اتهام تروریستی بودن را از روی این سازمان برداشتند. فرانسه پس از آن هم پایگاه گروهک‌های برانداز فعال در فتنه سبز شد و این آخری، گردانندگان کانال آمدنیوز را میزبانی می‌کرد.

عملیات فریب اروپا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران
اروپایی‌ها به شکل فریبکارانه در پی تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران هستند که باید در مهرماه پایان پذیرد.
روزنامه وطن امروز در تحلیلی می‌نویسد:  تروئیکای اروپا مخالفت خود با تمدید نامحدود تحریم تسلیحاتی ایران را موفقیتی تاریخی(!) در عرصه دیپلماسی عنوان کرده و آن را مصداق پایبندی(!) خود به سند برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد قلمداد می‌کند!  آیا آنچه در آخرین جلسه شورای امنیت سازمان ملل با هدف بررسی تمدید تحریم تسلیحاتی ایران گذشت، مصداق «مخالفت ذاتی» و «استقلال‌طلبانه» اروپاییان با کاخ سفید بود یا حکایت از «مخالفت محاسبه‌شده» و «هدفمند» با واشنگتن، آن هم ذیل یک نقشه مشترک دارد؟! متاسفانه گزینه دوم صحیح است! با تجمیع 2 گزاره «تصویب قطعنامه ضدایرانی اخیر در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی» و «مخالفت اروپاییان با تمدید نامحدود تحریم تسلیحاتی ایران» به وضوح درمی‌یابیم اروپاییان در حال تکمیل فاز دوم «نقشه مشترک خود و آمریکا» با هدف «تمدید محدود تحریم تسلیحاتی ایران» هستند.
در این بازی مشترک، مقامات آمریکایی نخست گزاره‌ای نشدنی به نام «تمدید نامحدود تحریم‌های تسلیحاتی ایران» را مطرح کرده‌اند. پس از آن، بازیگران اروپایی ضمن مخالفت با این گزاره، بر 3 هدف اصلی خود متمرکز هستند. نخست اینکه خود را به عنوان «ناجی برجام»(!) تلقی کنند. دوم مخالفت خود با تمدید نامحدود تحریم تسلیحاتی ایران را به عنوان یک برگ برنده، در مذاکرات برجامی بعدی‌شان با کشورمان نگاه داشته و آن را مصداق عینی حمایت از ایران در مقابل واشنگتن جلوه دهند! سوم از ایران بخواهند با توجه به این مخالفت (مخالفت با تمدید نامحدود تحریم‌های تسلیحاتی ایران)، به گزینه «نرم‌تر»، یعنی «تمدید محدود تحریم تسلیحاتی» تن دهد. بر همین اساس، کشورهای اروپایی در حال تهیه پیش‌نویس قطعنامه تمدید محدود و موقت تحریم تسلیحاتی ایران هستند. حداقلی‌ترین اقدامی که در این ‌باره باید انجام داد، «پرده‌برداری از این بازی مشترک» و تاکید بر «عدم پذیرش تمدید موقت تحریم تسلیحاتی ایران» است. به عبارت بهتر، وزارت امور خارجه ما باید صراحتا اعلام کند پس از پایان یافتن روز 18 اکتبر سال جاری (27 مهر‌ماه)، حتی ثانیه‌ای تن به تمدید تحریم‌های تسلیحاتی خود نخواهد داد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 28 تیر 1399


حشدالشعبی: آمریکا یا از عراق برود یا باز هم تلفات بدهد
     ۱۳۹۹/۰۴/۲۷

ضرب شست حشدالشعبی به آمریکا و مزدورانش در بغداد - مشرق نیوز
حشدالشعبی مقاومت مسلحانه برای اخراج نظامیان اشغالگر آمریکایی را حق قانونی ملت عراق خواند و نیروهای آمریکایی را تهدید کرد که یا خودشان از عراق بروند و یا تلفات بیشتر را بپذیرند، چرا که حملات مقاومت علیه آنها، روز به روز افزایش خواهد یافت.
«نصر الشمری» معاون دبیرکل جنبش «النجباء»، وابسته به حشد‌الشعبی، گفت که آمریکا قادر به تغییر معادلات در عراق نیست و هیچ گزینه‌ای در برابر نیروهای آمریکایی، جز خروج از عراق یا ماندن و دادن تلفات بیشتر وجود ندارد.
به گزارش خبرگزاری فارس، الشمری با بیان اینکه مقاومت از هر عملیاتی علیه آمریکایی‌ها استقبال می‌کند، گفت: «مقاومت از شیوه‌های مناسبی برای وادار کردن آمریکایی‌ها به خروج از عراق استفاده می‌کند». او با بیان اینکه نظامیان آمریکایی در عراق نیروهای اشغالگر هستند گفت: «حملات مقاومت علیه آنها، روز به روز افزایش خواهد یافت».
این مقام جنبش النجباء گفت: «تصمیم یکپارچه‌ای در گروه‌های مقاومت برای مقابله با نیروهای آمریکایی وجود دارد...نه دولت و نه هیچ طرف دیگری نمی‌تواند مقاومت را از حمله به آمریکایی‌ها منع کند».
معاون دبیرکل جنبش النجباء، ایران را دوست همه گروه‌های مقاومت خواند و گفت: «واشنگتن به عراق در مقابله با داعش، کمک نکرد، به این بهانه که داعش یک مسئله داخلی است».
ترجیح مرگ بر زندگی ننگین
«نعیم العبودی» سخنگوی رسمی فراکسیون «صادقون» در پارلمان عراق، با تأکید مجدد بر لزوم اخراج اشغالگران آمریکایی از خاک عراق، تأکید کرد که نباید پرونده ترور شهیدان «قاسم سلیمانی» فرمانده شاخه قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و «ابومهدی المهندس» نائب رئیس‌حشد‌الشعبی بسته شود.
به گزارش خبرگزاری فارس، العبودی گفت که فراکسیون‌های سیاسی به «مصطفی کاظمی» نخست‌وزیر عراق، کمک کردند تا پرونده‌های مهمی مانند «اخراج آمریکای اشغالگر و برگزاری انتخابات زودهنگام» را حل و فصل کند.
وی تصریح کرد: «هیچ دلیلی برای حضور نیروهای آمریکایی وجود ندارد و هیچ توجیهی از سوی دولت برای باقی ماندن [حتی] یک سرباز آمریکایی را نمی‌پذیریم».
العبودی ضمن هشدار درباره هر گونه تأخیر دولت در مسئله حضور
غیر قانونی آمریکا در خاک عراق، خاطر نشان کرد: «مرگ را بر زندگی در سایه حضور نیروهای آمریکایی ترجیح می‌دهیم».
ضرب الاجل
«احمد الکنانی» عضو دیگر فراکسیون صادقون در پارلمان عراق، تاکید کرد که گروه‌های مقاومت در‌باره خروج نیروهای آمریکایی از عراق،
ضرب الاجل گذاشته‌اند.
الکنانی در یک نطق تلویزیونی گفت: «اکثر گروه‌های سیاسی به اخراج نیروهای آمریکایی رای داده‌اند و کاظمی باید به طور جدی برای عملی کردن آن اقدام کند».
وی افزود: «کاظمی باید با گروه‌های سیاسی مشورت و در مسائل مهم و به خصوص موضوع اخراج نیروهای آمریکایی خودسرانه تصمیم نگیرد». 

یکی از عوامل اصلی قتل خاشقجی در عربستان ترفیع گرفت!
یکی از عوامل اصلی قتل خاشقجی در عربستان ترفیع گرفت! - کیهان | خبر ...
آل‌سعود سفیر وقت این کشور در ترکیه در زمان قتل فجیع روزنامه نگار عربستانی در کنسولگری ریاض در اسلامبول را به عنوان معاون وزیر خارجه منصوب کرد!
آل‌سعود نه تنها قاتلان جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی را مجازات نکرده بلکه گویا به آن‌ها نیز ترفیع می‌دهد. «ولید الخریجی» که در زمان قتل «جمال خاشقجی» در کنسولگری ریاض در آنکارا در سال ۲۰۱۸، سفیر عربستان در ترکیه بود، با ارتقای سمت به عنوان معاون وزیر خارجه سعودی منصوب شد. به گزارش روزنامه ترکیه‌ای «دیلی صباح»، الخریجی بعد از قتل خاشقجی، پیش‌آگاهی درخصوص این جنایت را انکار کرد. خاشقجی، از منتقدان سرشناس دولت سعودی، سال ۲۰۱۸ در کنسولگری ریاض در اسلامبول به شکلی وحشیانه به قتل رسید. مقامات سعودی همواره مدعی هستند که این جنایت، عملیاتی خودسرانه بوده و دستور آن از طرف ریاض صادر نشده بود.


روسیه از آموزش تروریست‌ها توسط آمریکا در سوریه خبر داد
روسیه: آمریکا همچنان در سوریه به تروریست‌‌ها کمک می‌کند/ واشنگتن ...
وزارت خارجه روسیه رسماً اعلام کرد، آمریکا عناصر تروریستی را در منطقه «التنف» سوریه آموزش می‌دهد.
«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه، طی نشست خبری روز پنج‌شنبه خود گفت، اطلاعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد آمریکا گروه‌های تروریستی را در منطقه «التنف» آموزش می‌دهد. این منطقه در شرق سوریه و در مجاورت مرزهای عراق و اردن قرار دارد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، اخیرا نیز 27 تروریست‌ دستگیر شده در سوریه، اعتراف کرده بودند که در پایگاه نظامی آمریکا آموزش دیده‌اند.
 «ابوحمزه» یکی از فرمانده‌هان پیشین گروه تروریستی «داعش» نیز گفته است که سربازان آمریکایی مستقر در پایگاه نظامی التنف در سوریه به طور فعال با عناصر این گروه همکاری می‌کنند و به آنها آموزش می‌دهند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 28 تیر 1399

تعطیلی 5 پایگاه دیگر آمریکا در افغانستان
   ۱۳۹۹/۰۴/۲۵

آمریکا 5 پایگاه نظامی خود در افغانستان را بست | پایگاه خبری جماران
دولت آمریکا به دلیل ترس از ایران و گروه‌های مقاومت و البته، تحت پوشش توافق با طالبان، پنج پایگاه خود را در خاک افغانستان تخلیه کرد.
«جاناتان‌هافمن» سخنگوی وزارت دفاع آمریکا(پنتاگون) دیروز خروج سربازان آمریکایی از پنج پایگاه این کشور در افغانستان را تایید کرد. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، سخنگوی پنتاگون در بیانیه خود مدعی شد که این خروج بر اساس توافق میان طالبان و آمریکا، که 135 روز قبل(۱۰ اسفند گذشته) منعقد شده، صورت گرفته است. به گفته‌هافمن، آمریکا در حال حاضر تقریباً 8000 نیروی نظامی دیگر در افغانستان دارد. این خروج در شرایطی صورت گرفته است که آمریکا به شدت از ناحیه ایران و محور مقاومت احساس خطر می‌کند. علاوه‌بر آن، آمریکا در داخل نیز شرایط مطلوبی ندارد. هافمن در ادامه این بیانیه اش‌، ادعا کرد که حضور نیرو‌های آمریکا در افغانستان بر توانایی‌ها تکیه دارد نه تعداد نیرو!


فارین پالیسی: نفوذ و قدرت آمریکا نابود شده است
فارن پالیسی: نفوذ و قدرت آمریکا نابود شده است - خبرگزاری فارس ...
پس از اذعان نظریه پردازان برجسته نظم لیبرال به شکست لیبرالیسم و نظم آمریکایی، نشریه آمریکایی «فارین پالیسی» نیز طی تحلیلی نوشت، رئیس‌جمهور آمریکا نفوذ و قدرت این کشور را نابود کرده و دنیای بدون رهبری آمریکا، دیگر یک احتمال نیست.

 این روزها همه از پایان نظم لیبرال و افول آمریکا سخن می‌گویند؛ طی روزهای اخیر «فوکویاما» و «جوزف نای»  دو نظریه پرداز برجسته نظم لیبرال، طی مصاحبه‌هایی، صراحتاً به شکست و افول لیبرالیسم اعتراف کردند. هفته نامه «نیوزویک» نیز هفته گذشته در یادداشتی، با اعلام اینکه ریشه‌های وضعیت خراب کنونی آمریکا را می‌توان در ناکامی لیبرالیسم یافت، نوشت: «لیبرالیسم امروزه به یک نظام فاسد تبدیل شده و شکست خورده است».
نشریه آمریکایی «فارین پالیسی» نیز در جدیدترین یادداشت خود درباره افول آمریکا نوشته است: «دنیای بدون رهبری آمریکا، دیگر یک احتمال مبهم و قابل سرزنش در آینده نیست. با شیوع ویروس کرونا به عنوان یک نمونه اصلی، داریم با چشم‌‌هایمان می‌بینیم چنین دنیایی چگونه به نظر می‌رسد». در ادامه این مطلب آمده است: «شکست دولت دونالد ترامپ در ایجاد یک ائتلاف بین‌المللی برای مبارزه با ویروس کرونا، جدیدترین نشانه شکستی عمیق‌تر و احتمالاً ماندگار است. در واقع، در میان همه میراث‌های سیاست خارجی ترامپ، هیچکدام احتمالاً مهم‌تر از ضربه‌ای نیست که او با تضعیف شراکت‌ها و ائتلاف‌های ساخته‌شده توسط آمریکا، به جایگاه، نفوذ و قدرت آمریکا در دنیا زده است» فارین پالسی می‌افزاید: «نظم قدیم جهان به رهبری آمریکا اکنون شکست خورده است و آنچه که جایگزین این نظم می‌شود، ممکن است دقیقاً همان چیزی باشد که جهان– و از جمله آمریکا– بدان نیاز داشته باشد. قرن بیست و یکم به قرن ضدآمریکایی تبدیل شده است، هویتی که پیش از شیوع بیماری همه گیر «کووید-۱۹ »، تا حد قابل توجهی شکل گرفته بود، اما مطمئناً به واسطه شیوع این بیماری، تسریع و تشدید شده است. این گزارش می‌افزاید: ممکن است قرن ضدآمریکایی، در آینده به شکلی خشونت‌آمیز، رویکردی خصمانه با آمریکا در پیش بگیرد، اما در حال حاضر، به لحاظ اخلاقی، قرنی ضدآمریکایی است. سه ستون تشکیل دهنده قدرت آمریکا– یعنی: قدرت نظامی، قدرت اقتصادی و قدرت سیاسی- که قرن گذشته را تعریف می‌کرد، یا به کلی از بین رفته‌اند یا تضعیف شده‌اند.
بسیاری از کارشناسان حال و روز این روزهای آمریکا را دلیل این شکست می‌دانند. ترامپ در مدیریت بحران کرونا به شدت شکست خورده و کرونا 139 هزار نفر فوتی روی دست آمریکا گذاشته است. کرونا بیش از 50 میلیون بیکار و چند میلیون گرسنه و بی‌خانمان نیز طی سه ماه گذشته به جا گذاشته است. اعتراضات به نژادپرستی نیز هر چند روز یک بار از گوشه‌ای از آمریکا دوباره شعله‌ور می‌شود. خشونت‌های مسلحانه نیز در آمریکا به شدت بالا رفته است. سی ان ان دیروز در گزارشی اعلام کرد این تنها ویروس کرونا و ناآرامی‌های اجتماعی و افزایش دمای هوا نیست که جامعه آمریکا را به شدت تحت تاثیر قرار‌داده است، بلکه جرائم خشونت‌آمیز نیز به طور فزاینده‌ای رو به افزایش است.بر اساس این گزارش، تیراندازی و قتل که در مراحل اولیه قرنطینه با افت زیادی رو‌به‌رو شده مجددا به شدت افزایش یافته است.در نیویورک نرخ قتل در شش ماه نخست امسال 23 درصد نسبت به 2019 رشد داشته است. در شیکاگو نرخ قتل طی هفته آخر ژوئن و هفته نخست جولای نسبت به سال قبل 39 درصد افزایش یافت. نرخ قتل در لس آنجلس نیز طی دو ماه گذشته با رشد دو رقمی رو‌به‌رو شده است.یک فرمانده سابق نیروی دریایی آمریکا:
ناو بونهام ریچارد به آهن‌پاره تبدیل شده باید غرق شود
تلاش‌ها برای مهار آتش‌سوزی در ناو آمریکایی «یو‌اس‌اس بونهام ریچارد» که روز یکشنبه بنا به دلایل نامعلومی دچار حریق شده بود، در پایگاه دریایی «سن‌دیه گو» همچنان ادامه دارد. در همین حال، یک فرمانده سابق نیروی دریایی آمریکا گفت، این ناو دیگر قابل استفاده نیست و باید غرق شود.
روزچهار شنبه نیز بر اساس گزارش‌ها، عملیات مهار آتش کشتی جنگی «یو‌اس‌اس بونهام ریچارد» توسط صدها ملوان با استفاده از هلی‌کوپترهای نیروی دریایی و توسل به آتش‌نشانان محلی و فدرال، در پایگاه نیروی دریایی «سن دیه‌گو » پی گیری شد. ولی منابع آمریکایی تا لحظه تنظیم این گزارش(عصر چهارشنبه)، خبر دقیقی از پایان عملیات خاموش کردن آتش منتشر نکرده‌اند. همچنین، مقامات آمریکایی دلیل روشنی برای علت آتش گرفتن این ناو اعلام نکرده‌اند و برخی منابع نیز از احتمال خرابکاری در این ناو خبر داده‌اند.
برخی کارشناسان نظامی آمریکایی معتقدند که شانس چندانی برای نجات ناو «یو‌اس‌اس بونهام ریچارد» وجود ندارد. «برایان مک‌گراث» از فرماندهان بازنشسته نیروی دریایی آمریکا درخصوص شرایط ناو بونهام ریچارد به رسانه «سن‌دیه گو تریبون» گفت: «به‌نظر نمی‌رسد که آتش‌سوزی در این ناو یک آتش‌سوزی سازه‌ای باشد. شما نمی‌توانید تنها از بیرون روی این آتش، آب بریزید. شما باید به جایی بروید که آتش آنجاست، باید منبع آتش‌سوزی را بیابید.»
«لارنس برنان» افسر سابق نیروی دریایی آمریکا، که اکنون استاد دانشگاه «فوردهام» است، نیز در این خصوص به آسوشیتد پرس گفت: «چنین آتشی می‌تواند فولاد را خم کرده و مشکلات جدی برای این کشتی ایجاد کند. برای یک کشتی که سال‌های بیشتری از عمرش می‌گذرد، این مشکل شدیدتر خواهد بود. مسئله نگران‌کننده این است که آتش‌سوزی بیش از یک روز ادامه پیدا کرده است. حدس من این است که آسیب‌های داخلی به ناو بسیار شدید خواهد بود».«ارل یرگر» ناخدای بازنشسته نیروی دریایی آمریکا و فرمانده سابق ناو «یواس‌اس باتان» نیز درباره سرنوشت ناو «یو‌اس‌اس بونهام ریچارد»، به «بیزینس اینسایدر» گفت:«کشتی دیگر قابل تعمیر نیست و احتمالاً با یدک‌کش به دریا منتقل می‌شود و در نقطه عمیقی از اقیانوس غرق می‌شود.»
 به گزارش تسنیم، اگر تلاش‌ها برای نجات ناو حادثه‌دیده «یو‌اس‌اس بونهام ریچارد» شکست بخورد، یکی از بزرگ‌ترین خسارات واردشده به نیروی دریایی آمریکا (از لحاظ‌اندازه و تناژ) به ثبت خواهد رسید. این ناو غول‌پیکر، 844 فوت (بیش از 250 متر) طول و 40 هزار تن وزن دارد. ناو لکسیگتون که در جریان جنگ جهانی دوم غرق شد، 888 فوت طول و 47 هزار تن وزن داشت.برخی کارشناسان نظامی آمریکایی بر این باورند که حتی اگر ناو بونهام ریچارد از این آتش‌سوزی عظیم نجات پیدا کند، بازگشت آن به شرایط عملیاتی، مدتی به‌طول خواهد انجامید و نیروی دریایی آمریکا قادر نخواهد بود در عملیات‌ پیشِ‌رو از آن استفاده کند.به‌گفته این کارشناس نظامی، از دست دادن چنین ناو بزرگی که به‌تازگی عملیات تعمیر و ارتقای تجهیزات را پشت‌سر گذاشته بود، حتی برای مدتی کوتاه نیز ضایعه بزرگی برای نیروی دریایی آمریکا قلمداد می‌شود.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 26 تیر 1399


نماینده لبنان در سازمان ملل:
حزب‌الله محبوب مردم و بخشی از حاکمیت است
     ۱۳۹۹/۰۴/۲۵

آیا حزب‌الله لبنان یک سازمان 'تروریستی' است؟ - BBC News فارسی
نماینده لبنان در شورای حقوق بشر سازمان ملل ضمن دفاع قاطع از جنبش حزب‌الله، اعلام کرد که این جنبش در میان مردم، محبوبیت گسترده دارد و بخشی از حاکمیت لبنان است.
«احمد سویدان» گفت: «حزب‌الله، لبنانی است و از محبوبیت مردمی گسترده‌ای برخوردار است، (این جنبش) همچنین، بخشی از پارلمان و دولت لبنان نیز هست.» وی ادامه داد، رژیم صهیونیستی، تروریستی عمل می‌کند همان گونه که در سال ۲۰۰۶ به لبنان حمله کرده است.
گفتنی است، آمریکا و رژیم صهیونیستی پروژه بزرگی را برای فشار به مقاومت آغاز کرده‌اند که بسته شدن مراکز فرهنگی نزدیک یا منتسب به حزب‌الله در آلمان و کوشش برای تغییر کارکردِ یونیفل در لبنان برای خلع سلاح مقاومت، در همین چارچوب صورت گرفته است. در ارتباط با تحولات داخلی لبنان، رسانه‌های همسو با کاخ سفید طوری مسائل را پوشش می‌دهند که انگار حزب‌الله عامل بی‌ثباتی در این کشور است!


جنایت هولناک ائتلاف سعودی در الجوف
/ 25‌ زن و کودک یمنی به شهادت رسیدند

تعداد شهدای جنایت ائتلاف سعودی در یمن به 25 نفر رسید - شبکه خبری ...
منابع یمنی از شهادت بیش از ۲۵ غیرنظامی یمنی در حمله هوایی جنگنده‌های سعودی به منطقه‌ای در استان الجوف، خبر دادند.
منابع یمنی از شهادت بیش از ۲۵ غیرنظامی در حمله هوایی جنگنده‌های سعودی به منطقه‌ای در استان الجوف خبر دادند.
به گزارش خبرگزاری مهر، این منابع اعلام کردند: جنگنده‌های ائتلاف سعودی، مراسمی را در یک منزل هدف قرار‌دادند و بر اثر این حمله، بیش از ۲۵ غیرنظامی، که در میان آنها کودکان و زنان به چشم می‌خورند، به شهادت رسیدند. منابع یمنی بیان کردند: این جنایات چند روز پس از آنکه سازمان ملل عربستان را از فهرست کشتار کودکان و زنان خارج کرد، رخ می‌دهد.
«عامر المرانی» استاندار الجوف گفت: دشمن به خوبی می‌داند که روستایی که هدف حمله قرار‌داده است، کاملاً از نظامیان عاری است، با این وجود، غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهد و بر آن اصرار دارد.
از سوی دیگر، وزارت بهداشت یمن اعلام کرد: از زمانی که سازمان ملل نام سعودی را از فهرست کودک کُشی حذف کرد، حملات به زنان و کودکان نیز شدت یافته است.
وزارت بهداشت یمن بیان کرد: از زمانی که عربستان از این فهرست حذف شده است، بیش از ۳۲ کودک و ۲۲ زن در حملات هوایی ائتلاف سعودی شهید و یا زخمی شده‌اند. وی تاکید کرد: به شدت جنایت الجوف که در ادامه جنایات روزهای گذشته دشمن است را محکوم می‌کنیم.
تداوم حملات هوایی  
ائتلاف سعودی با محاصره ظالمانه یمن، باعث شده است که مردم این کشور در مقابله با بحران کرونا، با مشکلات اساسی مواجه شوند. در این میان، عربستان علاوه‌بر محاصره‌، همچنان به حملات تجاوزکارانه خود ادامه داده و زنان و کودکان یمنی را قتل عام می‌کند. در واقع، شیوع ویروس کرونا باعث شده تا بسیاری از درگیری‌ها در جهان متوقف شود، اما در مورد عربستان، این امر صدق نمی‌کند. در حمله جدید جنگنده‌های ائتلاف سعودی به منازل غیرنظامیان در منطقه «المساعفه» استان «الجوف»، ۹ تن از جمله دو زن و یک کودک به شهادت رسیدند و هفت تن دیگر زخمی شدند، که پنج تن آنها نیز کودک و دو تن دیگر، زن هستند. المسیره گزارش داد، در بمباران ائتلاف سعودی، دو منزل متعلق به شهروندان یمنی در منطقه به طور کامل
ویران شد. ائتلاف سعودی چند روز پیش نیز در شهرستان «وشحه» استان حجه (شمال یمن)، دست به جنایت زد و طی حملات خود، ۹ تن، که همگی زن و کودک بودند، را شهید و دو تن دیگر را نیز زخمی کردند. دولت صنعا اعلام کرد، در این حمله، از بمب آمریکایی هدایت شونده استفاده شده بود. صنعا تصاویری هوایی از ویرانی به جا مانده از بمبی آمریکایی منتشر کرد که منزل یک شهروند یمنی را چند روز پیش در منطقه وشحه هدف گرفته بود. جنگنده‌های ائتلاف سعودی در این حمله، از بمب‌های چند منظوره ساخت آمریکا استفاده کردند.
هشدار سازمان ملل
از سوی دیگر، سازمان ملل نسبت به سرعت بالای شیوع ویروس کرونا در یمن در سایه کمبود کمک‌های انساندوستانه و بحران سوخت، که نتیجه محاصره یمن از سوی ائتلاف متجاوز عربی است، هشدار داد. به گزارش ایسنا، دفتر هماهنگی امور انسانی سازمان ملل در یمن طی گزارشی، درباره ادامه شیوع سریع این ویروس در یمن، هشدار داد و اعلام کرد، مردم یمن به دلیل در دسترس نبودن مراکز درمانی، در خطر هستند.
در ادامه این گزارش آمده است، بحران سوخت در یمن، دسترسی به غذا، انجام وظایف بیمارستان‌ها و امدادرسانی‌ها، که برای ممانعت از انتقال ویروس ضروری است، را تهدید می‌کند. براساس این گزارش، اقدامات انسانی در یمن برای مقابله با کرونا همچنان با کمبود شدید بودجه روبه روست و این مسئله به تشدید شیوع کرونا دامن زده و پتانسیل شرکای اقدامات انسانی را به خطر می‌اندازد. ۱۵۱۶ تن در یمن تاکنون به کرونا مبتلا شده و از این تعداد ۴۲۹ تن جان باخته‌اند.
نشست قبایل یمن
هفته جاری در حمله جنگنده‌های ائتلاف سعودی به استان «حجه» در شمال غرب یمن، 9 غیرنظامی شهید شدند. در همین ارتباط، بزرگان قبایل در استان حجه نشستی گسترده برگزار و بر ادامه بسیح عمومی و تقویت ایستادگی در برابر ائتلاف سعودی و مزدوران آن تأکید کردند.
بر اساس گزارش «المسیره»، «هلال الصوفی» استاندار استان حجه گفت، وحدت جبهه داخلی امروز بیشتر از هر زمان دیگری است و این علیرغم همه تلاش‌های ائتلاف سعودی برای ضربه زدن به یمن از داخل است. وی ادامه داد، نبرد امروز، نبرد گرفتن حاکمیت کشور و خروج آن از وابستگی است؛ این نشست همه را در برابر مسئولیت ادامه مقابله با تجاوز قرار می‌دهد.
الصوفی تمام قبایل را به وحدت صفوف فرا خواند و افزود، کشتارهای وحشتناک مردم حجه توسط ائتلاف سعودی، مانع از سست شدن اراده آنها در ایستادگی نمی‌شود، بلکه بر صلابت آنها تا تحقق پیروزی می‌افزاید.
در بیانیه‌ای که در این نشست قرائت شد، جنایت وحشتناک ائتلاف سعودی در هفته جاری در شهر «وشحه» و کشته شدن چند زن و کودک به شدت محکوم و اعلام شد، مسئولیت این نسل‌کشی‌های جمعی بر عهده سازمان ملل است. قبایل حجه پیروزی‌های ارتش و کمیته‌های مردمی و نیز دستاوردهای یگان موشکی و پهپادی ارتش یمن در عمق عربستان را ستودند و بر تلاش اهالی حجه برای شکست توطئه‌های ائتلاف سعودی در یمن تأکید کردند.


مسکو: آمریکا می‌خواهد برای تروریست‌ها در سوریه سلاح ارسال کند

مسکو:قصد آمریکا ارسال سلاح برای تروریست‌های سوریه است - شبکه خبری ...
نماینده دائم روسیه در دفتر سازمان ملل واقع در ژنو اعلام کرد که آمریکا و متحدانش تلاش می‌کنند تحت پوشش ارسال کمک‌های بشردوستانه به سوریه، برای تروریست‌های فعال در این کشور، سلاح ارسال کنند.
«گنادی گاتیلوف» گفت که آمریکا و متحدانش از مسئله کمک‌های بشردوستانه به سوریه، به عنوان پوششی برای انتقال سلاح برای گروه‌های تروریستی و تضعیف حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور استفاده می‌کنند.
گاتیلوف در گفت وگو با روزنامه روسی «ایزوستیا» افزود:« برکسی پوشیده نیست که آمریکا و متحدانش از قضیه کمک‌های بشردوستانه، برای تحقق اهداف سیاسی خود در سوریه استفاده می‌کنند، تا حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه را تضعیف کنند، آن هم از طریق ارائه برخی امکانات سیاسی و اقتصادی و کمک به مناطقی که توسط گروه‌های تروریستی کنترل می‌شوند».
این دیپلمات روسی تاکید کرد که غرب سرسختانه از پذیرش تغییراتی که از زمان ایجاد مکانیسم تحویل کمک‌های بشردوستانه در سال ۲۰۱۴ به وجود آمده است، امتناع می‌ورزد. وی گفت که اگر کمک‌های انساندوستانه با اطلاع و نظارت دمشق انجام شود، دولت سوریه آماده همکاری مثبت در این زمینه است.
گاتیلوف با اشاره به اینکه غرب همچنین از تحریم‌های یکجانبه علیه سوریه، برای افزایش فشار بر معیشت شهروندان سوری استفاده می‌کند، تصریح کرد: «روسیه به تمام معنی به این سیاست غربی که با منشور سازمان ملل مغایرت دارد.، پاسخ می‌دهد».
گاتیلوف تصریح کرد که سازمان ملل نمی‌تواند از انتقال اسلحه برای تروریست‌ها در منطقه کاهش تنش در ادلب تحت پوشش کمک‌های بشردوستانه جلوگیری کند، زیرا اصولا در این منطقه حضور ندارد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 26 تیر 1399


اخبار ویژه روزنامه ها
  ۱۳۹۹/۰۴/۲۵

Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎

   
  خود را گول نزنید! مردم مصائب خود را زیر سرشما می‌دانند
افراطیون مدعی اصلاح‌طلبی پس از هفت سال ایراد خسارت‌های پیاپی به زندگی مردم، رویای تکرار انتخابات خرداد 76 را در سال 1400 می‌بینند!!
روزنامه زنجیره‌ای آرمان در نوشته‌ای با عنوان «تکرار 2 خرداد، 76 در 1400» نوشت: یکسال تا پایان دولت یازدهم و جلوس حسن روحانی بر کرسی ریاست‌جمهوری باقی مانده است، به همین دلیل، گمانه‌زنی‌ها درباره رئیس‌جمهور سیزدهم از هم‌اکنون در جریان است. شاید انتخابات ۱۴۰۰ را بتوان انتخاباتی مبهم دانست. از سوی دیگر نمی‌توان این واقعیت را نادیده گرفت که بخشی از اصلاح‌طلبان ناامیدترین گروه برای نشاندن کاندیدای خود بر کرسی ریاست‌جمهوری هستند.
از سوی دیگر همگان شاهد بودند از انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۸۴ جریان اصلاحات برای معرفی کاندیدا مانعی در مقابل نداشت اما مهم آن بود که این کاندیداها هر یک به دلیلی از سوی شورای نگهبان از لیست کاندیداها حذف می‌شدند، حتی آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی با آن سبقه مدیریتی مشهود نتوانست در سال ۹۲ جواز حضور در انتخابات به‌عنوان کاندیدا را دریافت کند؛ بنابراین ساده‌انگاری است اگر تصور شود کاندیداهای جریان اصلاحات همانند سال ۷۶ می‌توانند در عرصه حضور داشته باشند.
اصلاح‌طلبان قائل به حذف و کنار رفتن از عرصه نیستند چراکه در انتخابات ۱۳۷۶ مشابه شرایط فعلی را تجربه کرده بودند، بدین شکل که تلاش زیادی صورت گرفت تا به جامعه چنین القا شود ناطق نوری گزینه اصلح و موردتایید است اما در نهایت رای مردم به نام کاندیدای رقیب او به صندوق ریخته شد. تکرار ۲ خرداد ۷۶ در سال ۱۴۰۰ مستلزم معرفی کاندیداهایی از سوی اصلاح‌طلبان است که به تایید شورای نگهبان برسد.
اصلاح‌طلبان با درک برنامه رقیب برای حذف پله‌به‌پله آنها از کرسی‌های تاثیرگذار در اصلاح کشور برنامه‌ای برای تحریم یا عدم معرفی کاندیدا برای انتخابات ۱۴۰۰ ندارند و حتی برخی از آنها تاکید دارند که برخلاف سال‌های ۹۲ و ۹۶ که از حسن روحانی به عنوان چهره اصولگرای اعتدالی حمایت کردند قصد ائتلاف با جریانی را ندارند و به‌طور مسلم کاندیداهای آنها دارای شناسنامه اصلاح‌طلبی خواهد بود.
آرزو اندیشی و روحیه درمانی این روزنامه در حالی است که اولاً طیف موسوم به چپ (که خاتمی نامزد آن بود) در سال 76 خود را منتقد وضع موجود و دولت مستقر ربیعی هاشمی جا زده بود؛ هر چند که پنهانی با کارگزاران به ائتلاف رسیده بود.
اما امروز مردم کارکرد پرخسارت طیف ائتلافی مذکور در دولت و مجلس دهم را به وضوح مشاهده کرده‌اند و اتفاقاً بخش عمده‌ای از مصائبی را که بر سرشان آمده زیر سر «تکرار»های مشخص خاتمی می‌دانند.
ثانیاً طیف یاد شده در سال 92 محمدرضا عارف و در سال 96 جهانگیری را درون گود رقابت داشتند اما هر دو بار طبق نظرسنجی‌ها یقین کردند نامزد آنها 8 تا 10 درصد رأی بیشتر ندارد. این واقعیت در انتخابات مجلس، به واسطه بی‌اعتنایی مردم به نامزدهای اصلاح‌طلبان به ویژه در تهران کاملاً خودنمایی کرد.
با این اوصاف می‌توان گفت انتخابات 1400، نه شبیه انتخابات 76 بلکه شبیه انتخابات 84 است.

هانتر: برجام مرده است آمریکا و اروپا، حق و قانون نمی‌شناسند
همکار بنیاد کارنگی و عضو گروه نایاک می‌گوید: برجام به واسطه رفتار آمریکا و اروپا مرده است.
شیرین هانتر، در دوره پهلوی عضو وزارت خارجه بود. او اکنون در دانشگاه جرج واشنگتن فعالیت می‌کند و همچنین با برخی محافل ضدایرانی در آمریکا و اروپا همکاری می‌کند.
وی که از حامیان برجام بود، اخیرا در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد در باره برجام تصریح کرده است: من فکر می‌کنم برجام مرده است و باید طرحی نو در انداخت. به عقیده من برجام زمانی مرد که ایالات متحده از برجام خارج شد و طرف اروپایی نتوانست به تعهداتش در قبال ایران عمل کند.
اروپا در توافق هسته‌ای تعهد داده بود که تحریم‌ها برداشته می‌شوند و علاوه بر برقراری تجارت و مبادلات بازرگانی معمول، سرمایه‌گذاری‌هایی نیز در ایران صورت خواهد گرفت. در عمل اما زمانی که آمریکا تصمیم به خروج از برنامه جامع اقدام مشترک گرفت، همه این تعهدات به کنار رفت و اروپا نتوانست در تأمین منافع اقتصادی تهران نقشی ایفا کند.
وی می‌افزاید: ایران نیز یک سال صبر را در پیش گرفت و بعد به عقیده من بدون محاسبه تبعات آن، اقدام به برداشتن گام‌های کاهش تعهدات کرد.
هانتر گفت: در شرایط فعلی من امیدی ندارم که اروپا تمام‌قد به صحنه بیاید و با آمریکا رودررو شود تا بخواهد توافق هسته‌ای را نجات دهد چرا که این مسئله با واقعیات موجود در روابط اروپا و ایالات متحده همخوانی ندارد. ما می‌دانیم نه رفتار آمریکا و نه رفتار اروپا بر اساس «حق» و «قانون» نیست اما در روابط بین‌الملل این حق و قانون نیستند که تعیین‌کننده‌اند.
وی می‌افزاید: آمریکا برجام را کافی نمی‌دانند و به همین دلیل در پی توافقی بسیار فراتر هستند که از جمله شرایطش عدم غنی‌سازی اورانیوم در ایران باشد.
هانتر همچنین گفته است: اساساً این ایده که فکر کنیم اروپا به‌دنبال مقابله جدی با سیاست‌های آمریکا خواهد بود اشتباه است. تصمیم اروپایی‌ها بر اساس منافع‌شان این بوده که حمایت آمریکا را در حوزه‌های نظامی و امنیتی داشته باشند و در مقابل در دیگر حوزه‌ها با آمریکا همکاری کنند. ایران باید با این واقعیت کنار بیاید و بر اساس این واقعیت سیاست خارجی خود را طرح‌ریزی کند.

اگر برجام برای محکومیت ایران بود چرا وعده سیب و گلابی دادید؟!
رئیس جمهور می‌گوید هدف آمریکا این بود که شکستن توافق برجام به گردن ایران ثابت شود، اما هنرمندی و هوشمندی ایران این بود که نشان دهد مقصراصلی، قانون شکنان آمریکا هستند البته دولت فعلی آمریکا نمی‌تواند معیار و میزان هیچ چیز باشد.
آقای روحانی در جلسه هیئت دولت، با اشاره به سالگرد برجام گفت: اساس این حرکتِ دیپلماتیک، براین مبنا بود که ما برای جهانیان ثابت کنیم ایران کشوری صلح‌طلب است و پروژه‌ای که سالیان دراز آمریکا و صهیونیست‌ها دنبال آن بودند یعنی پروژه امنیتی سازی جمهوری اسلامی بی اساس است.
روحانی ادامه داد: از آغاز این حرکت ما، یک مثلث شومی با این حرکت مخالف بودند؛ یعنی صهیونیسم، ارتجاع و تندرو‌های آمریکا که همه تلاش آن‌ها در آغاز این بود که چنین توافقی به نتیجه نرسد.
وی گفت: همین مثلث شوم روند خودش را ادامه داد و مخصوصا وقتی در سال ۹۵ شاهد بودند ایران و دوستان ایران از این توافق منتفع می‌شوند، به میدان آمدند و رژیم فعلی آمریکا که هم در توهمات بود و هم تندرو‌ها بر آن حاکم بودند وارد عمل شد؛ هدف آن‌ها این بود که شکستن این توافق بر گردن ایران در تاریخ ثبت شود.
روحانی ادامه داد: یعنی می‌خواستند ایران یک اقدامی انجام دهد و کل برجام را کنار بگذارد و بعد بگویند ایران بوده است که برجام را کنار گذاشته است. اما با هوشمندی ایران از سال ۹۷ که آمریکا این تعهد سیاسی، اخلاقی و حقوقی را کنار گذاشت، نگذاشت توطئه آمریکایی‌ها محقق شود و به دنیا ثابت کرده است که مقصر اصلی قانون‌شکنان آمریکا هستند. روحانی افزود: دستاورد جمهوری اسلامی ایران از برجام همچنان محفوظ مانده است؛ ما نشان دادیم همه تبلیغاتی که علیه جمهوری اسلامی می‌شد، مبنی بر این که ما تعهداتمان را زیرپا می‌گذاریم بی اساس است و همه عملکرد ما در چارچوب قواعد بین المللی بوده است و این اثر تا پایان تاریخ هم باقی می‌ماند که تبلیغاتی که علیه ایران به راه انداخته بودند، بی اساس بوده است. وی ادامه داد: در همین حوادث چند هفته گذشته که می‌خواستند در شورای حکام علیه ما اجماع درست کنند، ناموفق بودند و در جمع شورای حکام حدود ۹ کشور با توطئه آن‌ها مخالفت کردند و تسلیم آن‌ها نشدند و دو کشور بزرگ روسیه و چین در برابر این حرکت خلاف مصلحت جامعه بین‌الملل ایستادگی کردند. درباره اظهارات هر چند وقت یک بار آقای روحانی و از جمله سخنان اخیر چند ملاحظه وجود دارد. نخست این که ایشان حد فاصل تبلیغات انتخاباتی 92، اعلام توافق در تیر ماه 94 و اظهار نظرها از سال 97 به بعد، به طور کلی هدف از مذاکره و توافق با آمریکا را جا به جا کرده است. چنان که روز اول می‌گفتند «هم باید چرخ سانتریفیوژها بچرخد و هم چرخ سانتریفیوژ»، و در روز 23 تیر اعلام کرد «همه تحریم‌های مالی و بانکی و نفتی یک جا در روز اجرای توافق برداشته می‌شود» و همچنین این که آمریکایی‌ها نمی‌توانند توافق را زیر پا بگذارند و «بستن با آمریکا به عنوان کدخدا راحت‌تر» است. اما پس از نقض تمام این گزاره‌ها توسط طرف بدعهد غربی، مدت‌هاست چنین القا می‌شود که هدف ما اثبات بدعهد بودن آمریکا و اروپا بوده است(!) انگار که مردم دنیا و دولت‌ها خبری از صدها عهدشکنی و قانون‌شکنی و فریبکاری و کلاهبرداری دولت‌های غربی نداشته‌اند!
ثانیاً مشکل از دولت خبیث و بی‌سروپای ترامپ نیست. این دولت ذات خبیث آمریکا را صادقانه(!) نشان می‌دهد. مشکل از اعتماد به دولت قبلی آمریکاست که دستکش مخملین روی همین دست چدنی کشیده بود و دولت ما به طور کامل به آن اعتماد کرد. جز مثلث شومی که آقای روحانی برمی‌شمارد، ضلع چهارم و مهم‌تری هم هست و آن، دموکرات‌ها و خود اوباماست. طرف فریبکاری که بلافاصله پس از برجام، دور زدن توافق و نقض آن را به واسطه انواع تهدیدها به مجازات‌های اقتصادی و وضع و اعمال تحریم‌های گسترده جدید آغاز کرد.
براستی اگر آقای روحانی خباثت مثلث (مربع) کذایی را می‌دانست و می‌شناخت، چرا توافق را چنان بی‌چفت و بست و صد در صد به نفع و اختیار آمریکا و اروپا تنظیم کرد که به راحتی و بی‌هیچ هزینه‌ای بتوانند به هم بزنند. چرا آن همه بی‌دقتی در تنظیم و اجرای توافق صورت گرفت و حال آن که رهبر معظم انقلاب، برخی نمایندگان مجلس و انبوه کارشناسان هشدار می‌دادند؟!
سوم، این که آیا می‌توان برای متهم نشدن به کنار گذاشتن یک توافق، از پایمال شدن و ابطال مطلق توافق توسط طرف مقابل چشم پوشید و تعهدات را کاملاً یک طرفه اجرا کرد!! یعنی آقای روحانی سال 92 یا 94 به مردم و نظام این گونه گفته بود که توافقی مخدوش و پرمنفذ را اجرا می‌کند و بدون دریافت هیچ امتیازی، یک تنه ادامه می‌دهد؟!
و چهارم؛ دولت در حالی به وعده‌های اروپا دل‌خوش است که آنها بانی قطعنامه اخیر آژانس علیه ایران بودند و مهم این بود که این قطعنامه را علیه ایران گرفتند. اگر بنا بود این خباثت اروپا و آمریکا را محترم و مجاز بشماریم، اصلاً چرا با آنها توافق کردیم و به مردم وعده سیب و گلابی برجام را دادید؟! خب می‌گفتید آمریکا و اروپای جنایتکار را جای قاضی نشانده‌اید و می‌خواهید کیفرخواست و حکم این مجرمان جهانی علیه ایران را مو به مو اجرا کنید!

شما هم مقصر بودید آقای پزشکیان
نایب‌رئیس مجلس دهم می‌گوید: دنبال راه‌حل بگردید نه مقصر.
مسعود پزشکیان به روزنامه ایران گفته است: من به عزیزان نماینده گفتم، راهی که ما می‎رویم و آنچه که ما شاهد هستیم، هر دولتی هم بیاید و هر جناح و دسته‎ای که بخواهد کاری کند، بجز همین نمی‎تواند باشد. مشکلات مملکت به سادگی قابل حل نیست. به‌خاطر آن رفتاری که آمریکا و برخی کشورهای دیگر در قبال ایران دارند، حل و فصل برخی مشکلات ساده نیست. هر کسی بیاید ما این مشکل را خواهیم داشت.
وی می‌افزاید: متأسفانه در مملکت وقتی مشکلی پیش می‌آید دنبال مقصر می‎گردیم. دنبال مسئله نمی‎گردیم که گیر کار کجا بود و چگونه باید مشکل را حل کنیم. خیلی کم هستند افرادی که می‎خواهند خیانت کنند ولی ما مدام دنبال این هستیم که خائن پیدا کنیم و همه چیز را گردن او بیندازیم. در سخنان رئیس مجلس هم بود که ما نقشه می‏‌دهیم و برنامه می‎ریزیم. خب بدهند. یک نسخه بنویسند که مشکل مملکت حل شود و از دولت بخواهند به آن عمل کند. اینکه بگوییم ما گفتیم آنها اجرا نکردند، که درست نیست.
اظهارات آقای پزشکیان در جایگاه منتقد مجلس نوپا و جدید در حالی است که وی به مدت چهار سال، نایب‌رئیس مجلس دهم بود و در مجلس نهم نیز جزو حامیان تصویب برجام بود. از او سخنان عجیبی به یادگار مانده و از آن جمله، سخنان وی در دی‌ماه 96 همزمان با آغاز اجرای برجام است که در اردبیل گفته بود «قبل از برجام هر روز هزار میلیارد تومان ضرر می‌کردیم». او در عین حال همان‌جا گفته بود «به‌دلیل تخصصی بودن برجام، زیاد متوجه قضایا نشدم»! او در همان سخنرانی گفته بود: «اگر برجام ۲۰ دقیقه‌ای در مجلس مصوب شد به دلیل آن بود که تمام قراردادهای بین‌المللی در صورت طرح در مجلس به سرعت و بدون بحث خاص رای‌گیری می‌شود. در زمانی که بنده نیز به عنوان عضو اکیپ مجلس در مورد برجام انتخاب شدم با مطالعه آن به معنای واقعی به دلیل تخصصی بودن بحث زیاد متوجه قضایا نشدم چرا که در موضوعات غیرتخصصی همواره سعی‌ می‌کنم ورود پیدا نکرده و اصراری نداشته باشم. همین غیرتخصصی عمل کردن ما کشور را به این شرایط عجیب و غریب رسانده است. طوری که هیچ‌کس نیز نمی‌خواهد اشتباه خود و ورود غیرکارشناسی‌اش را در چنین موضوعاتی بپذیرد.»
آقای پزشکیان نه آن روز و نه هیچ روز دیگری توضیح نداد که بدون تخصص کافی از کجا فهمیده بود بدون اجرای برجام هر روز هزار میلیارد تومان ضرر می‌کنیم و با اجرای آن، راه ضرر بسته می‌شود؟!! یا این سؤال که به‌عنوان نماینده مجلس چگونه وجدان خود را راضی کرد که درباره برجام (توافقی که تعهد 10-15 یا 20 ساله برای کشور به ارمغان می‌آورد) هیچ مطالعه‌ای نکند و بدون اطلاع رای بدهد؟!
اگر هم امروز وضعیت اقتصادی کشور به هم ریخته، در اثر همین سهل‌اندیشی، اعتماد به غرب و چک سفید امضا دادن به دولت بوده است. با این وجود قطعا، اولین راه‌حل برای مشکلات، بازخوانی عبرت‌های دیروز و بایگانی کردن آن نسخه مردود و خسارت‌بار چه در مصداق و چه در روش سیاست‌گذاری و تصویب است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 26 تیر 1399


( کل صفحات : 5 )    1   2   3   4   5   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات