تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی ) «بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.» tag:http://doshman-1.mihanblog.com 2017-10-16T13:07:13+01:00 mihanblog.com همه شاهزاده‌های سعودی که با آمدن «بن‌سلمان» ناپدید شدند ۱۳۹۶/۰۷/۲۳ 2017-10-16T08:11:27+01:00 2017-10-16T08:11:27+01:00 tag:http://doshman-1.mihanblog.com/post/4946 طاهر مهدوی همه شاهزاده‌های سعودی که با آمدن «بن‌سلمان» ناپدید شدند  ۱۳۹۶/۰۷/۲۳ معارضان آل‌سعود در شبکه‌های اجتماعی با ابراز نگرانی از تشدید فضای سرکوبگری در عربستان از نامعلوم بودن سرنوشت شاهزادگان معارض پادشاهی محمد بن سلمان خبر داده‌اند. از زمان کودتای «محمد بن سلمان» علیه «محمد بن نایف» انتقادها و اعتراضات شاهزادگان مخالف وی هم تشدید شده است، اما، «بن‌سلمان» در مقابل، سیاست سرکوب و برخورد آهنین را با شاهزادگان مخالف و دیگر طیف‌های معارض و منتقد در پیش گرفته است. اجرای برخی اصلاح

همه شاهزاده‌های سعودی که با آمدن «بن‌سلمان» ناپدید شدند

  ۱۳۹۶/۰۷/۲۳


Image result for ‫همه شاهزاده‌های سعودی که با آمدن «بن‌سلمان» ناپدید شدند‬‎
معارضان آل‌سعود در شبکه‌های اجتماعی با ابراز نگرانی از تشدید فضای سرکوبگری در عربستان از نامعلوم بودن سرنوشت شاهزادگان معارض پادشاهی محمد بن سلمان خبر داده‌اند.
از زمان کودتای «محمد بن سلمان» علیه «محمد بن نایف» انتقادها و اعتراضات شاهزادگان مخالف وی هم تشدید شده است، اما، «بن‌سلمان» در مقابل، سیاست سرکوب و برخورد آهنین را با شاهزادگان مخالف و دیگر طیف‌های معارض و منتقد در پیش گرفته است. اجرای برخی اصلاحات صوری مثل دادن اجازه رانندگی به زنان هم نتوانسته این چهره واقعی سعودی‌ها را پنهان کند. به گزارش خبرگزاری تسنیم، از زمان برکناری محمد بن نایف از ولیعهدی، خبرهای ضد و نقیضی درباره سرنوشت وی منتشر شده است.‌ معارضان از بازداشت خانگی وی خبر داده بودند. مقامات رسمی سعودی هم از هرگونه اظهارنظر درباره این شایعات و گمانه‌زنی‌ها خودداری کرده‌اند.
از آن زمان که حدود چهار ماه می‌گذرد به‌سبب حاکم بودن سیاست خودسانسوری شدید بر خاندان آل‌سعود، به‌دستور محمد بن سلمان، رسانه‌های سعودی از انتشار و نقل هرگونه خبر درباره وضعیت «بن‌نایف» منع شده‌‌اند و حتی در فضای مجازی هم این مسئله به‌طور کامل کنترل شده است و به همین سبب اطلاعات درست و مشخصی درباره سرنوشت «بن‌نایف» وجود ندارد. ابهامات درباره سرنوشت «بن‌نایف» به حدی رسیده بود که سازمان دیده‌بان حقوق بشر طی نامه‌ای به «عادل الجبیر» وزیر خارجه سعودی از سرنوشت وی ابراز نگرانی کرده بود.
با این حال شبکه «روسیاالیوم» به تازگی به‌نقل از فعالان سعودی از ورود «محمد بن نایف» ولیعهد معزول به ریاض خبر داده و اعلام کرده بود برای اولین بار است که در این 4 ماه محمد بن نایف در انظار عمومی ظاهر می‌شود. آن طور که این شبکه نوشته «عکسی که از بن‌نایف هنگام ورود از جده به ریاض منتشر شده، وی را در حالی نشان می‌دهد که دست کودکی را گرفته است.»
به نظر می‌رسد پخش تصویری مبنی بر ورود بن‌نایف به ریاض با هدف القای ادعای نبود اختلاف در میان مقامات آل‌سعود و در پاسخ به واکنش‌های معارضان سعودی به بازداشت گسترده منتقدان و معارضان و به‌نوعی به‌صورت مدیریت‌شده از سوی تیم‌ رسانه‌ای و حلقه نزدیکان بن‌سلمان صورت گرفته باشد. اگرچه انتشار این تصویر هم سبب کاهش نگرانی‌ها درباره وضعیت «بن‌نایف» نخواهد شد. اما جدای از بن نایف از زمان کودتای بن سلمان شاهزاده‌های زیادی در عربستان ناپدید شده‌اند.
«عبدالعزیز بن فهد»، فرزند «ملک فهد» شاه اسبق سعودی در جریان برگزاری مناسک حج، در توییتی جنجالی اعلام کرده بود: «خدا را شکر که حج گزاردم و با عمویم ملک سلمان هم دیدار کردم، ان شاء الله به سفر می‌روم، اگر به سفر نرفتم، بدانید که من کشته شده‌ام.» وی از آن زمان ناپدید شده است. «سعود بن سیف النصر»، یکی دیگر از اعضای خاندان حاکم بر عربستان است که مواضع انتقادی در شبکه‌های اجتماعی علیه آل‌سعود اتخاذ می‌کرد. وی نوه «ملک سعود بن عبدالعزیز» یکی از پادشاهان سابق آل‌سعود است. وی پیشتر خواستار اجماع آل‌سعود برای پادشاهی شاهزاده احمد بن عبدالعزیز برای جلوگیری از سقوط آل‌سعود شده بود. وی نیز مدتی است ناپدید شده است.
«ترکی بن بندر» هم دیگر شاهزاده‌ای است که گفته می‌شود به‌ دستور «محمد بن سلمان» بازداشت و زندانی شده است. این شاهزاده معارض هم پیشتر از خطرناک بودن وضعیت فعلی عربستان و خطر تسریع یافتن فروپاشی رژیم آل‌سعود خبر داده بود. برخی فعالان معارض سعودی در شبکه توییتر حتی از ترور «ترکی بن بندر» خبر داده‌ بودند، به‌طوری که یک فعال در این باره گفته بود که شاهزاده سعودی در داخل زندان و با سم ترور شده است. فعال دیگری نوشته بود: «خبری از یک منبع سرّی به دست آورده است مبنی بر اینکه «ترکی» با سم در زندان کشته شده است. یک فعال سعودی هم فاش کرده بود «ترکی بن بندر» برای مخفی نگه‌داشته شدن جنایات کشتار و تجاوز جنسی که توسط ملک سلمان صورت گرفته است، ترور شده است. حتی شبکه بی‌بی‌سی عربی اخیراً در گزارشی تحت عنوان «شاهزادگان آل‌سعود» به پرونده «ترکی بن بندر» ‌اشاره کرده بود. «ترکی بن بندر» پیش از بازداشت و ناپدید شدن،‌ به برخی از جنایاتی که رژیم آل‌سعود علیه معارضان مرتکب شده و نیز دست‌اندازی آنها بر ثروت عمومی‌ اشاره کرده بود.
شاهزادگانی که به‌اجبار ناپدید شده‌اند و هیچ کس از سرنوشت آنها اطلاعی ندارد، هیچ کدام به دستگاه قضایی معرفی نشده‌اند و آنها از گرفتن وکیل هم محروم هستند. تنها در یک شب، این شاهزادگان از دیده‌ها ناپدید شده و در حال حاضر هیچ اثری از آنها وجود ندارد. فعالان در شبکه‌های ارتباط اجتماعی گفته‌اند افراد دستگیرشده، همه از مقامات و اعضای خاندان حاکم بوده‌اند.

]]>
اخبار ویژه روزنامه ها(ارگان کارگزاران/ مژدگانا /زمینه‌چینی برای تحریم‌ها/ارتباط ویژه شاه بحرین) ۱۳۹۶/۰۷/۲۳ 2017-10-16T08:07:41+01:00 2017-10-16T08:07:41+01:00 tag:http://doshman-1.mihanblog.com/post/4945 طاهر مهدوی اخبار ویژه روزنامه ها ۱۳۹۶/۰۷/۲۳ارگان کارگزاران: دولت برنامه‌ای برای رفع فقر نداردارگان مطبوعاتی حزب کارگزاران هم ادعای دولت مبنی بر اراده ریشه‌کنی فقر را زیر سوال برد.مجله صدا در یادداشتی با عنوان «فقرزدایی؛ توهم یا واقعیت‌ها» و به قلم مدیر گروه برنامه‌ریزی اجتماعی دانشگاه تهران نوشت: اخیرا رئیس‌جمهور گفته‌اند که در این دولت فقر مطلق را ریشه‌کن می‌کنند. هفته پیش نیز آقای جهانگیری گفتند که 11 میلیون حاشیه‌نشین در شرایط نامناسب زندگی می‌کنند. به دنبال ایشان مجری اصلی ریشه‌کنی فقر، یعن
اخبار ویژه روزنامه ها
۱۳۹۶/۰۷/۲۳

Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎
ارگان کارگزاران: دولت برنامه‌ای برای رفع فقر ندارد
ارگان مطبوعاتی حزب کارگزاران هم ادعای دولت مبنی بر اراده ریشه‌کنی فقر را زیر سوال برد.
مجله صدا در یادداشتی با عنوان «فقرزدایی؛ توهم یا واقعیت‌ها» و به قلم مدیر گروه برنامه‌ریزی اجتماعی دانشگاه تهران نوشت: اخیرا رئیس‌جمهور گفته‌اند که در این دولت فقر مطلق را ریشه‌کن می‌کنند. هفته پیش نیز آقای جهانگیری گفتند که 11 میلیون حاشیه‌نشین در شرایط نامناسب زندگی می‌کنند. به دنبال ایشان مجری اصلی ریشه‌کنی فقر، یعنی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز گفت، محو فقر شدید و کنترل انواع فقر مطلق در دستور کار دولت دوازدهم قرار دارد. اما دو سوال در اینجا مطرح است: اول اینکه، آیا دولت می‌تواند در عرض 4 سال فقر را ریشه‌کن کند؟ دوم اینکه، اگر دولت بخواهد فقر را ریشه‌کن کند با چه برنامه‌ریزی‌ای این امر تحقق پیدا می‌کند؟
نویسنده با بیان اینکه «با توصیفی که تقریبا مورد وفاق عالمان علوم اجتماعی قرار دارد ساده‌انگارانه است که بتوان در مدت کوتاهی فقر مطلق را ریشه‌کن کرد» می‌افزاید: مفهوم «ریشه‌کنی فقر» مفهومی یوتوپیایی یا ایده‌آلیستی است که مدت‌هاست کنار گذاشته شده است و چون ریشه‌کنی فقر ممکن نیست، برنامه‌ریزان اجتماعی از مفهوم «کاهش فقر» استفاده می‌کنند. اگرچه نمی‌توان مانع استفاده پوپولیستی سیاستمداران از این مفهوم شد... تا نخبگان و روشنفکران نسبت به پدیده فقر مطلق واکنشی پایدار و مستمر نشان ندهند، این مسئله به طور جدی در دستور کار دولت قرار نخواهد گرفت و تنها در حد شعار و چند اقدام دوره‌ای، آن هم در زمان انتخابات، باقی می‌ماند.
دوم اینکه، کاهش فقر مطلق مستلزم برنامه‌ای منسجم و مستمر تور و ایمنی اجتماعی است که این گروه را به طور خاص هدف قرار دهد. مسلم است که ابتدایی‌ترین مرحله این برنامه شناسایی این گروه‌هاست. همان‌طورکه گفته شد این گروه‌های شدیدا آسیب‌پذیر، در محیط‌های جغرافیایی مختلفی دور از چشم زندگی می‌کنند. به آسانی نمی‌توان گفت که صرفا در روستاها و در حاشیه‌ترین مراکز شهری زندگی می‌کنند. بنابراین، در هر برنامه‌ای باید مستمرا با یافتن شاخص‌های آسیب‌پذیری این افراد را شناسایی کرد. اگر چنین برنامه‌ای وجود نداشته باشد در بحران‌های اقتصادی عده زیادی از افراد به گروه فقرای مطلق می‌پیوندند و کار دولت را برای کاهش فقر مطلق دشوارتر می‌کنند.
هنگامی‌که هنوز مسئولان اقتصادی دولت فقر مطلق را ابرچالش نمی‌دانند، در هنوز بر پایه این رهیافت قدیمی می‌چرخد که تا رشد اقتصادی نباشد نمی‌توان فقر را کاهش داد. با وجود این بینش که وجود هر تلاش در افزایش سرمایه‌گذاری اجتماعی را کاری بیهوده می‌داند، چطور می‌توان حتی آرزوی کاهش فقر را در مدت چهار سال داشت؟ به علاوه اینکه وزارت رفاه در چهار سال گذشته وقت خود را مصروف شناسایی گروه‌های بالای درآمدی کرده تا یارانه شان را حذف کند، نه گروه‌های در فقر مطلق تا جانشان را نجات دهد!
وقتی مسئولین دولت هنوز دست امداد به سوی نخبگان و روشنفکران و محققان دراز نکرده‌اند چگونه می‌توان انتظار داشت برنامه‌ای از درون اتاق‌های به اصطلاح فکر با نشستن روی مبلمان‌های راحت، فقر را کاهش دهد؟

مژدگانا که گربه عابد شد!
حمله ترامپ به سپاه و همزمانی اعمال تحریم‌های چند ماه قبل با لفاظی رئیس‌جمهور آمریکا به مردمی‌ترین نیروی نظامی جهان ، جریان همسو با دشمن را در موقعیتی خاص قرار داده است.
واقعیت اینست که آنها تا همین چندروز قبل دلخوشی از سپاه نداشتند و در هر موقعیتی برای حمله به آن استفاده می‌کردند. مرور کوتاهی بر مواضع پیشین آنها، صدق این گفتار را آشکار می‌کند.
یکی از آنها حمیدرضا ج است که سالها قبل در کمپانی رسانه‌ای دشمن در داخل و در روزنامه‌هایی مثل جامعه و طوس،بی هیچ خجالت و شرمی،فرمانده سپاه را با «پل پوت» دیکتاتور کامبوج مقایسه کرده بود و نهایتا نتیجه گیری کرده بود که او بر فرمانده سپاه رجحان دارد!
حالا او هم به کارناوال مدعیان حمایت از سپاه پیوسته است اما بازهم نتوانسته مکنونات قلبی و حلقه اتصال خود به دشمنان بیرونی را پنهان کند و در قالب حمایت از سپاه، از سپاهی که دوست دارد پرده برداشته است!
او که ظاهرا از در حمایت از سپاه وارد شده، در چند بند محاسن و معایب(!)سپاه را بر شمرده که در اصل و جمع‌بندی همه آنها یک چیز بیشتر نیست و آن اینکه ،سپاه تنها وقتی خوب است که قربانی سیاستمداران باشد!قربانی دموکراسی!
وی می‌نویسد؛ «من حرفم این است که سپاه نباید در سیاست داخلی و خارجی، در اقتصاد و فرهنگ کشور دخالت کند تا سپاه به یکی از محورهای دولت موازی تبدیل شود. اگر سپاه این کارها را نکند ایران ما به مرحله «تحکیم دموکراسی» نزدیک می‌شود و دولت رسمی و موازی یکی می‌شود...» و بعد در فهرست نقاط مثبت سپاه نوشته:«... دموکراسی بدون امنیت، فقط به یک آرزو تبدیل می‌شود. و سپاه یکی از نهادهای در خدمت «امنیت ایران» است. سپاه یکی از نهاد‌های مهمی است که واقعیت ایجاد «تنها یک حاکمیت» را در ایران تامین کرده است. و از این لحاظ ما به مفهوم...یک واقعیت مدرن نزدیک شده ایم. سپاه نیرو‌های با گرایش بنیادگرای دینی ایران را سازماندهی کرده...»
او سپس در تحریفی آشکار از واقعیت‌های ایران ادامه می‌دهد:« در جوامع جدید مثل جامعه ایران افراد ناکام زیاد تولید می‌شود. در ایران مدرن اقلا ده میلیون فرد ناکام داریم. اگر سازمان امنیت کشور (مثل سپاه) ضعیف بشود این ناکامان دو قدرت دارند:
یکی اینکه قدرت دارند فرایند دموکراسی (مثلا دیگر انتخاباتی با شکوه مثل ۹۲ و ۹۴ و ۹۶ نداشته باشیم) را تخریب کنند. در هیچ جامعه‌ای در دنیا در شرایط ناامن دموکراسی پایدار نداشتیم. دیگر اینکه این ناکامان قدرت دارند تمامیت ارضی ایران را به مخاطره بیاندازند.»!
حمیدرضا ج یادش رفته که در سه تاریخی که بر شمرده،هیچ اتفاقی در کشور نیفتاد و برعکس،بهترین روزهای تاریخی از لحاظ پذیرش پیروز در انتخابات را شاهد بودیم. خوب بود او به عملکرد تاسف انگیز و عقب مانده دوستانش در 88‌اشاره می‌کرد تا معنی ناکام واقعی و قبیله بدوی را در جامعه مدرن بهتر درک کند! جماعت اوباش و آشوب‌گری که بر جمهوریت شورش کردند و حاضر نشدند به رای مردم تمکین کنند.
البته دوستان جلایی پور از قدیم‌ترها سابقه دارند. آنها نتیجه انتخابات 84 را هم نپذیرفتند و در روزنامه هایشان هرگز به منتخب سال 84 رئیس‌جمهور نگفتند! حتی سخنگوی دولت کنونی هم با گستاخی گفت منتخب مردم را نپذیرفته و هرگز دلش با او صاف نشده است! آنها دقیقا همانهایی هستند که ج اصرار دارد به سوی دیگر میدان سیاست نسبت بدهد! جماعت وطن فروشی که از قضا گرای تحریم‌ها را به دشمن دادند!
یادداشت ج به لحاظ تئوریک هم از عقب‌ماندگی و بدویت مزمن رنج می‌برد و معلوم است مفهوم nation state رسوب کرده در ذهن نویسنده ،مربوط به دهها قرن پیش است!
چرا که اینگونه روایت می‌کند که تهدید ملت‌ها تنها در همان شکل و قالب چند هزار سال قبل و بصورت حمله و آشوب ممکن است بنابراین سپاه تنها وقتی خوب است که پاسدار امنیت باشد ولاغیر!
اما امنیت چه چیزی یا چه کسی؟ امنیت دموکراسی!
اما اینکه بازیگر وبازیگردان و سناریست این دموکراسی چه کسی یا چه کشوری باشد،به هرکس مربوط باشد،به سپاه مربوط نیست و سپاه تنها مسئول سرحدات است و اقتصاد و فرهنگ و سیاست و معیشت و...را باید به سیاستمداران بسپارد!
تصوراین افراد، برپایی جامعه‌ای در خلاء است!جامعه‌ای بدون دشمن نرم و بدون عناصر موثر در فرایندها و راهبردها!آنها هنوز به شیوه بدوی معتقدند تهدید فقط حمله نظامی جدایی طلبی و شورش است ! پس باید نیروی قاهری آن حمله‌ها را دفع کند تا معامله گرها و تربیت شده‌های غرب،به «دموکراسی» برسند!
طنز تلخ ماجرا آنجاست که این عده با این سطح فکر ،در هر متن و سخنرانیشان،چندین بار هم از جامعه مدرن و جهان مدرن حرف می‌زنند!

زمینه‌چینی برای تحریم‌های جدید در سخنان ضدایرانی ترامپ
سخنان دونالد ترامپ، زمینه‌چینی برای اعمال فشار و تحریم‌های جدید علیه ایران است.
به گزارش رجانیوز، مطابق با قانون داخلی آمریکا
-Iran Nuclear Agreement Review Act of 2015- رئیس‌جمهور این کشور باید هر 90 روز اعلام کند که ایران به برجام پایبند بوده و یا خیر. آخرین‌بار ترامپ در ماه جولای اعلام کرد که ایران به برجام پایبند بود و متناسب با همان در سپتامبر توقف موقت تحریم‌های ایران 120 روز دیگر تمدید شد. لذا تقریبا تا اواسط دی‌ماه امسال توقف موقت تحریم‌های ایران ادامه دارد. اما ترامپ اعلام کرد که ایران به توافق هسته‌ای پایبند نبوده است. مطابق  با قانون داخلی اعلام این بیان به معنی این خواهد بود که کنگره آمریکا 60 روز فرصت خواهد داشت تا درباره بازگرداندن مجدد تحریم‌های تصمیم‌گیری کند.
بخش دیگری از سخنان ترامپ، ادعای رفع نقایص برجام از طریق اصلاح‌ قانون داخلی Iran Nuclear Agreement Review Act of 2015  بود. ترامپ گفت با همکاری رهبران اصلی مجلس نمایندگان و سنا طراحی قانونی را آغاز کردند که با اصلاح قانون پیشین نقایص توافق هسته‌ای را از بین ببرد. این موارد عبارتند از؛ دائمی کردن محدودیت‌های موجود در برجام و اجرای سخت‌گیرانه‌تر آن برای محدودیت هر چه بیشتر بر روی برنامه موشک‌های بالستیک ایران.
 این قسمت از صحبت‌های ترامپ در واقع تلاش برای قراردادن ایران در یک دو‌راهی است آن هم این که یا ایران باید مذاکره مجدد برای دائمی شدن محدودیت‌های برجام و عقب‌نشینی‌های موشکی را بپذیرد و در صورت نپذیرفتن آن، کنگره تحریم‌های آمریکا شامل 4 و نیم دستور اجرایی waive  شده را مجددا اعمال خواهد کرد.
مسئله تحریم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از جمله دیگر بخش‌های سخنرانی دونالد ترامپ بود. بعد از این سخنان وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که دستور اجرایی 13224 را که مربوط به گروه‌های تروریستی می‌شود بر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعمال می‌کند. این امر در واقع همان اجرایی شدن رسمی و زودتر از موعد مادر تحریم‌ها (HR3364) در قبال ایران است.
دستور اجرایی 13244 در سال 2001 توسط جرج‌ بوش رئیس‌جمهور وقت آمریکا صادر شد. در این دستور تحریم‌های مهمی علیه سازمان‌هایی که از نظر آمریکا تروریستی محسوب می‌شوند، وضع شده است. طبق این دستور اجرایی اگر یک نهاد یا سازمان یا فردی به عنوان تروریستی شناسایی شود، مشمول تحریم‌های ثانویه بانکی و غیربانکی آمریکا می‌شود. این مرحله از تحریم‌ برای سپاه ‌پاسداران انقلاب اسلامی ایران چیز جدیدی نیست. چرا که در حال حاضر هم حتی بعد از برجام که ادعا شده تحریم‌ها برداشته شده است، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست تحریم‌های ثانویه بانکی و غیربانکی آمریکا قرار دارد. یعنی هم اکنون نیز سپاه در لیست SDN آمریکا قرار دارد. در حال حاضر اگر کسی با سپاه پاسداران همکاری کند مشمول برخی تنبیهات از سوی آمریکا می‌شود که موقتی هستند.
اما آنچه که وضعیت را بسیار متفاوت می‌کند و سبب می‌شود به این قانون لقب «سیاه چاله تحریم» بدهیم، این است که طبق دستور اجرایی 13224 هر آنکس که به یک سازمان شناسایی شده ذیل این دستور اجرایی، خدمات ارایه دهد (هر نوع خدمتی اعم از خدمت بانکی یا غیربانکی) مشمول تحریم‌های ثانویه بانکی آمریکا می‌شود. به این صورت که آن فرد یا نهاد ارایه دهنده خدمت خودش نیز در لیست تحریمی آمریکا یا همان SDN قرار می‌گیرد.
این قانون وقتی در کنار قانون IFCA-2013 قرار می‌گیرد شرایط را پیچیده می‌کند. چرا که در قانون IFCA-2013 هر فرد یا نهاد ایرانی یا فرد یا نهادی که به واسطه ایران در لیست تحریمی آمریکا SDN قرار بگیرد، مشمول تحریم‌های ثانویه بانکی نیز می‌شود.

ارتباط ویژه شاه بحرین با یک خاخام صهیونیست
یک خاخام صهیونیست می‌گوید شاه بحرین، ایران را دشمن مشترک خود و اسرائیل می‌د‌اند.
مارک اشنایر خاخام کنیسه شهر هامپتون آمریکا در مصاحبه با روزنامه صهیونیستی «جروزالم پست»، گفت: شاه بحرین معتقد است، ایران دشمن مشترک بحرین و اسرائیل است.
به گزارش جروزالم پست، مارک اشنایر که قرار است ریاست یک هیئت یهودی در سفر به بحرین را در آغاز سال 2018 به عهده داشته باشد، افزود: من از سال 2011 سفرهای زیادی به بحرین داشتم و با حمد بن عیسی آل خلیفه بارها دیدار داشتم و متوجه شدم که وی به گفت‌وگوی میان ادیان و به داشتن روابط  با اسرائیل باور دارد.
وی گفت: پادشاه بحرین معتقد است لازمه حفاظت از یک نظام عربی معتدل در خاورمیانه، وجود یک کشور اسرائیلی قوی است.
این خاخام یهودی افزود: تلاش مشترک وی با پادشاه بحرین بود که باعث شد تا شورای همکاری خلیج‌فارس مارس 2016 حزب‌الله لبنان را یک گروه تروریستی در لیست تحریمی خود قرار دهند.
به نوشته جروزالم پست، هیئت یهودی قرار است در سفر به بحرین از پادشاه این کشور بخواهند تا یک موزه با موضوع تساهل و تسامح دینی در منامه تاسیس کنند.
پیش‌تر شاه بحرین خواستار پایان قطع روابط و تحریم کشورهای عربی علیه رژیم صهیونیستی شده بود.
به گزارش رسانه‌های بحرینی، چند هیئت تجاری از رژیم صهیونیستی طی ماه‌های گذشته از بحرین دیدن کرده و با مقام‌های این کشور گفت‌وگو کرده بودند.
]]>
موگادیشو در خون/ پایان ضرب‌الاجل بغداد/طبق آموزه‌های وهابیون سعودی اگر شیطان هم بر شما حکمرانی کند، ‌باید اطاعت کنید! ۱۳۹۶/۰۷/۲۳ 2017-10-16T07:59:53+01:00 2017-10-16T07:59:53+01:00 tag:http://doshman-1.mihanblog.com/post/4943 طاهر مهدوی شمار قربانیان حمله تروریستی از مرز 189 نفر گذشتموگادیشو در خون دولت سومالی 3 روز عزای عمومی اعلام کرد ۱۳۹۶/۰۷/۲۳ در پی افزایش شمار تلفات دو انفجار تروریستی در پایتخت سومالی به 189 نفر، رئیس‌جمهور این کشور سه روز عزای عمومی اعلام کرد. به گزارش فارس، شنبه گذشته یک دستگاه کامیون مملو از مواد منفجره در منطقه‌ای شلوغ و پررفت و آمد «موگادیشو» منفجر شد. این انفجار به قدری قوی بود که ساختمان‌ها و خودروهای زیادی را منهدم کرد و تعدادی از مردم را در زیر آوارها به دام انداخت. پس از آن

شمار قربانیان حمله تروریستی از مرز 189 نفر گذشت
موگادیشو در خون
دولت سومالی 3 روز عزای عمومی اعلام کرد
۱۳۹۶/۰۷/۲۳

Image result for ‫موگادیشو در خون‬‎

در پی افزایش شمار تلفات دو انفجار تروریستی در پایتخت سومالی به 189 نفر، رئیس‌جمهور این کشور سه روز عزای عمومی اعلام کرد.
به گزارش فارس، شنبه گذشته یک دستگاه کامیون مملو از مواد منفجره در منطقه‌ای شلوغ و پررفت و آمد «موگادیشو» منفجر شد. این انفجار به قدری قوی بود که ساختمان‌ها و خودروهای زیادی را منهدم کرد و تعدادی از مردم را در زیر آوارها به دام انداخت. پس از آن نیز انفجاری دیگر، غیرنظامیان را در محله «مدینه» شهر «موگادیشو» هدف قرار داد.
شبکه الجزیره به نقل از پلیس سومالی، آخرین شمار تلفات این دو حادثه خونین تروریستی را 189 نفر و مجروحان را نیز حدود 200 تن اعلام کرد.
به گفته پزشکان و منابع محلی، بسیاری از اجساد زیر آوارها مانده‌اند و به همین دلیل، احتمال افزایش شمار تلفات وجود دارد.
هرچند هیچ گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته، ولی معمولا گروه تروریستی «الشباب» که شاخه «القاعده» در شاخ آفریقاست،  دست به چنین حملاتی در سومالی می‌زند.
از سوی دیگر «محمد عبدالله فرماجو» رئیس‌جمهور سومالی، صبح دیروز ضمن اعلام سه روز عزای عمومی به مناسبت کشته شدن شمار زیادی از شهروندان در این دو انفجار، فرمان نیمه افراشته شدن پرچم ملی این کشور را نیز صادر کرد.
 پایان ضرب‌الاجل بغداد

بارزانی نتایج همه‌پرسی را باطل نکرد!

Image result for ‫پایان ضرب‌الاجل بغداد  بارزانی نتایج همه‌پرسی را باطل نکرد‬‎

با حساس‌ شدن اوضاع در کرکوک، رئیس اقلیم کردستان عراق به سلیمانیه رفت تا ضمن دیدار با سایر رهبران کرد (اتحادیه میهنی دموکرات) درباره ضرب‌الاجل بغداد برای ابطال نتایج همه‌پرسی و عقب‌نشینی اکراد از کرکوک تصمیم‌گیری کنند. برخی منابع خبری نوشته‌اند، دراین نشست ضمن تاکید بر وحدت با ابطال نتایج همه‌پرسی موافقت نشده است!
خبرگزاری‌ها عصر دیروز گزارش دادند ضرب‌الاجل بغداد در مورد خروج نیروهای پیشمرگ از استان کرکوک، 24 ساعت دیگر تمدید شد تا «فؤاد معصوم» رئیس‌جمهور عراق، یکبار دیگر به اربیل برود و با «مسعود بارزانی» دراین‌باره، رایزنی کند.
همزمان،  از «اربیل» خبر رسید، بارزانی دیروز به شهر «دوکان» در استان «سلیمانیه» رفته تا در آنجا و در جمع سران حزب خودش (دموکرات) و حزب‌ «اتحادیه میهنی کردستان عراق»،  تصمیم نهایی خود را مبنی بر جنگیدن و یا عقب‌نشستن، اعلام کند. بارزانی کسی است که همه‌پرسی جدایی را سوم مهر در منطقه کردستان عراق، برگزار کرد و به همین ‌خاطر، او تنها کسی بود که می‌توانست به غائله جاری پایان دهد و جلوی آغاز جنگ احتمالی در استان کرکوک را بگیرد. با این حال، در منطقه کردستان، شخص بارزانی و جریان جدایی‌طلبی، مخالفانی هم دارند. اما دیروز خبر رسید رؤسای احزاب منطقه کردستان عراق پس از رایزنی اعلام کرده‌اند، شرط بغداد را نمی‌پذیرند و حاضر نیستند همه‌پرسی برگزار شده را باطل اعلام کنند.  آنها می‌گویند از کرکوک نیز خارج نمی‌شوند.
در کل، بارزانی و سران اربیل در حالی سنگ کرکوک را به سینه می‌زنند که این شهر و استان، شهروندان عرب و ترکمن را نیز در خود جای داده است و اصولا، یک سرزمین کردنشین محسوب نمی‌شود. البته کرکوک یک منطقه نفت‌خیز است و همین می‌تواند برای بارزانی انگیزه ادعای مالکیت بدهد!در هر حال، هر چند اطرافیان رئیس اقلیم کردستان برای نبرد با نیروهای دولتی، اعلام آمادگی می‌کنند، ولی به اعتقاد کارشناسان، احتمال وقوع جنگ زیاد نیست، اگرچه شروط بغداد از سوی کردهای تجزیه‌طلب رد شده است.
دیروز «سیروان بارزانی» فرمانده نیروهای پیشمرگ در اقلیم کردستان عراق به یک شبکه تلویزیونی سعودی گفته، نیروهای تحت امرش برای نبرد آماده هستند. وی در عین حال تحرکات نیروهای دولتی در استان کرکوک را هم دور از انتظار خوانده است.
سلیمانی در اقلیم کردستان
دیروز همچنین خبر رسید، سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده سپاه قدس صبح دیروز راهی اربیل شده بود تا با بارزانی دیدار کند و راه‌های حل بحران جاری را با وی، به بحث بگذارد. سردار سلیمانی پیش از این، اربیل را از سقوط به دست «داعش» نجات داده است.یک هیئت کردی نیز دیروز از سلیمانیه راهی بغداد شده بود. این هیئت را اتحادیه میهنی کردستان عراق اعزام کرده بود. هم‌اکنون «کوسرت رسول‌علی» رهبری موقت اتحادیه میهنی را برعهده دارد.نتایج نشست  دوکان، علاوه بر رد عقب‌نشینی از کرکوک و ابطال نتایج همه‌پرسی به شرح زیر منتشرشده است:
-تاکید بر وحدت داخلی و سیاسی احزاب و جریان‌های سیاسی اقلیم کردستان که در این مقطع، اقدامات مشترک را تضمین خواهد کرد.
-تاکید بر چاره یابی تمام مسائل و مشکلات از طریق گفت وگوهای بدون پیش شرط و سازنده میان اربیل و بغداد.
-احزاب و جریان‌های سیاسی اقلیم کردستان هنوز هم آمادگی آغاز گفت وگوهای بدون پیش شرط را در راستای منافع اربیل – بغداد و ملاحظات قانون اساسی عراق دارند.
-در راستای منافع تمام جریان‌ها خواهد بود که جریان‌های سیاسی اصلی و تاثیرگذار اقلیم و عراق در آغاز گفت‌وگوهای اقلیم کردستان و حکومت مرکزی پیشقدم باشند و همچنین طرف‌های بین المللی نیز بر این گفت وگوها نظارت داشته باشند.
- در ارتباط با مسائل امنیتی – نظامی مناطق مورد منازعه، هر گونه دخالت نظامی و تهدید، خطری برای روابط اقلیم و بغداد و تلاش‌های صادقانه‌ای خواهد بود که با هدف حل و فصل مسالمت آمیز مسائل و مشکلات انجام خواهد شد و نقض آشکار قوانین و مقرراتی خواهد بود که نباید از نیروهای نظامی و امنیتی عراق برای تسویه حساب‌های داخلی در این کشور به کار گرفته شود. گفتنی است، اقلیم کردستان عراق، لحظات حساسی را پشت سر‌ می‌گذارد و باید دید بغداد، با محاصره اقتصادی جلوی تجزیه کشورش را می‌گیرد یا نقشه‌های دیگری در سر دارد. گذشت زمان پاسخ این سؤال مهم را مشخص خواهد کرد.دبیرکل انصارالله یمن:
طبق آموزه‌های وهابیون سعودی اگر شیطان
هم بر شما حکمرانی کند، ‌باید اطاعت کنید!

Image result for ‫دبیرکل انصارالله یمن‬‎

رهبر جنبش انصارالله یمن در سخنانی اعلام کرد «طبق تحریف‌هایی که در اسلام صورت گرفته است برخی از مکتب‌ها می‌گویند اگر طاغوت‌هایی بر شما حکمرانی کردند که قلب‌هایشان مانند قلب‌های شیاطین است باید از آنها اطاعت کنید... به عربستان سعودی نگاه کنید.»
عبدالملک الحوثی رهبر جنبش انصارالله یمن، در سخنانی به مناسبت پنجاه و چهارمین سالگرد آغاز انقلاب مردم یمن علیه استعمار انگلیس گفت: «دین اسلام دارای اصول، ارزش‌ها و آموزه‌های بزرگی است که اگر امت به آن پایبند باشند پاکترین زندگی را برای آنان تضمین می‌کند و عدالت، خیر و حقیقت را برای‌شان به ارمغان می‌آورد.» به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، وی در ادامه تاکید کرد: «تاریخ این امت در مراحل گوناگون و نسل‌های گذشته سرشار از ظلم‌ها، گمراهی‌ها و فسادهایی است که در دوران اموی، عباسی و سایر دوران‌ها روی داده است و ما در عصر حاضر باید از آنها پند بگیریم و برای تصحیح مسیر حرکت خود تلاش کنیم.» الحوثی در ادامه بیان داشت: «واقعیت این است که با وجود تمام فعالیت‌هایی که در میان امت وجود دارد در اصول اساسی اسلام تحریف صورت گرفته است، مفاهیمی به اسم اسلام به مردم ارائه می‌شود که به آنان می‌گوید اگر طاغوت‌هایی بر شما حکمرانی کردند که قلب‌هایشان مانند قلب‌های شیاطین است باید از آنها اطاعت کنید و نباید به مخالفت با آنها بپردازید. این فرهنگ به مردم ارائه شده است و احادیث دروغینی در این زمینه جعل شده است.»الحوثی تاکید کرد: «این مسئله زمینه را برای تقویت قدرت طاغوت‌ها و ظالمان فراهم کرده است. ما نیز در عصر حاضر شاهد چنین طاغوت‌هایی هستیم که بر مسند قدرت تکیه زده‌اند و امکانات بسیاری در اختیار دارند، ولی به ابزار سرسپرده‌ای برای خدمت به آمریکا و اسرائیل تبدیل شده‌اند و به نمونه بارزی برای طغیان اموی تبدیل شده‌اند، این نمونه که نه تسلیم هدایت می‌شود و نه به سنت اقتدا می‌کند نمونه‌ای است که پیروان آن دارای قلب‌های شیاطین در اجسام انسانی هستند و خود را مقید به هیچ قانون، ضابطه قانونی و شرعی و اخلاقی نمی‌دانند.»
رهبر انصارالله در ادامه به عربستان سعودی ‌اشاره کرد و گفت: «امروز ما مردم یمن شاهد تهاجم عربستان سعودی به کشور خود هستیم، عربستان سعودی نمونه‌ای از این طغیان و سرکشی است که مشابهش در هر دوره و عصری یافت می‌شود و دارای شیوه رفتاری یکسانی با طاغیان ماقبل خود است.... به اقدامات آمریکا و اسرائیل و دنباله‌های مزدور آنان در داخل امت اسلامی نگاه کنید که چگونه هر چیزی را برای رسیدن به اهداف خود مباح می‌دانند و بر روی کودکان یمنی بمب می‌ریزند، انسان‌ها را به قتل می‌رسانند، مساجد را نابود می‌کنند، مزارع و بازارها و خیابان‌ها را هدف قرار می‌دهند و شرمسار نمی‌شوند.»
از سوی دیگر مردم یمن تظاهرات گسترده‌ای را در استان تعز به مناسبت پنجاه‌وچهارمین سالگرد انقلاب 14 اکتبر علیه استعمارگران انگلیسی برگزار کردند. تظاهرکنندگان با سر دادن شعارهایی علیه آمریکا و انگلیس ادامه تجاوز ائتلاف عربی به رهبری عربستان را محکوم کردند.
]]>
وضعیت وخیم روحانیون شیعه در زندان‌های رژیم آل‌ خلیفه/ دعوت ترامپ از کره شمالی برای مذاکره پس از تهدید و خط و نشان کشیدن پی‌در‌پی!/ دمشق: اجازه اشغال رقه را از سوی کردهای تجزیه‌طلب نمی‌دهیم ۱۳۹۶/۰۷/۲۳ 2017-10-16T07:54:24+01:00 2017-10-16T07:54:24+01:00 tag:http://doshman-1.mihanblog.com/post/4942 طاهر مهدوی وضعیت وخیم روحانیون شیعه در زندان‌های رژیم آل‌ خلیفه ۱۳۹۶/۰۷/۲۳ یک روزنامه لبنانی فاش کرده که حال برخی از روحانیون شیعه در زندان‌های بحرین به دلیل شکنجه ماموران آل خلیفه به شدت وخیم است. روزنامه «العهد» در مقاله‌ای نوشته: «با وجود محکومیت‌های حقوقی جنایات انسانی و سیاسی آل خلیفه علیه زندانیان به ویژه روحانیون و چهره‌های انقلابی، نیروهای امنیتی همچنان به شکنجه زندانیان و محرومیت از مراقبت‌های پزشکی و درمانی ادامه می‌دهند.» بر طبق اطلاعات به دست آمده از داخل زندان، وضعیت سل


وضعیت وخیم روحانیون شیعه در زندان‌های رژیم آل‌ خلیفه

۱۳۹۶/۰۷/۲۳


Image result for ‫وضعیت وخیم روحانیون شیعه در زندان‌های رژیم آل‌ خلیفه‬‎
یک روزنامه لبنانی فاش کرده که حال برخی از روحانیون شیعه در زندان‌های بحرین به دلیل شکنجه ماموران آل خلیفه به شدت وخیم است.
روزنامه «العهد» در مقاله‌ای نوشته: «با وجود محکومیت‌های حقوقی جنایات انسانی و سیاسی آل خلیفه علیه زندانیان به ویژه روحانیون و چهره‌های انقلابی، نیروهای امنیتی همچنان به شکنجه زندانیان و محرومیت از مراقبت‌های پزشکی و درمانی ادامه می‌دهند.» بر طبق اطلاعات به دست آمده از داخل زندان، وضعیت سلامت رهبران برجسته جریان اسلامی مانند «شیخ حسن مشیمع» و «محمد پرویز» به دلیل محرومیت از دریافت مراقبت‌های پزشکی لازم رو به وخامت گذاشته است.
«مشیمع» که به حبس ابد محکوم است، به بیماری سرطان مبتلا است و سلامت «پرویز» نیز که در سال 2011 دستگیر شده به علت شکنجه نیروهای امنیتی به طور چشمگیری بدتر شده است.


دعوت ترامپ از کره شمالی برای مذاکره

پس از تهدید و خط و نشان کشیدن پی‌در‌پی!

Image result for ‫دعوت ترامپ از کره شمالی برای مذاکره پس از تهدید و خط و نشان کشیدن پی‌در‌پی!‬‎

رئیس‌جمهور آمریکا پس از مدتها تهدید و ارعاب و خط و نشان کشیدن برای کره شمالی، از کیم جونگ اون دعوت کرده مشکلاتشان را با مذاکره حل کنند!
دونالد ترامپ روز گذشته در جمع خبرنگاران و در پاسخ به موضع‌گیری این کشور در قبال کره شمالی در پاسخی غیرمنتظره گفت: «ما آماده گفت‌و‌گو با پیونگ‌یانگ هستیم.» این موضع‌گیری در حالی صورت می‌گیرد که ترامپ طی چند ماه گذشته، به اشکال مختلفی کره شمالی را به «حمله اتمی»، «نابودی» و «به آتش کشیدن» تهدید کرده بود.
ترامپ گفت «ما نظاره‌گر آنچه که در کره شمالی اتفاق می‌افتد، هستیم و منتظریم ببینیم چه اتفاقی در این کشور می‌افتد. ما در نهایت خود را آماده مسائل مختلف می‌کنیم. اگر اتفاقی بیفتد که اوضاع برای مذاکره مهیا باشد، من همواره این کار را انجام می‌دهم. اما اگر چیزی فراتر از آن باشد، ما خود را آماده کرده‌ایم تا براساس آن تصمیم‌گیری کنیم.
دولت ترامپ حتی دو هفته قبل، اظهارات «رکس تیلرسون»، وزیر خارجه آمریکا درباره اینکه این کشور کانال‌های مستقیمی را با کره شمالی ایجاد کرده و تمایل به مذاکره دارد را رد کرده بود. ترامپ در توئیتی در واکنش به حرف‌های تیلرسون نوشته بود: «رکس! انرژی‌ات را حفظ کن! آن کاری را انجام می‌دهیم که باید انجامش دهیم.»
به نظر می‌رسد، حمله برای ترساندن و بلافاصله درخواست مذاکره کردن، روشی است که ترامپ برای حل برخی معضلات و گرفتن امتیازات برگزیده است.
با این وجود کره شمالی کوچک‌ترین تغییری در موضع خود نسبت به اظهارات ترامپ ایجاد نکرد و در واکنش به برگزاری رزمایش نظامی مشترک میان ارتش‌های آمریکا، کره جنوبی و ژاپن، تهدید کرد به گوام حمله خواهد کرد. روزنامه دیلی‌میل نیز در این‌باره گزارش داد. دولت کره شمالی هشدار داده برگزاری رزمایش‌ها، علیه کشورش عزم آنها را جزم می‌کند که «آمریکا را با آتش رام کرده و دست‌هایمان را برای سخت‌ترین اقدام جهت مقابله، به ماشه نزدیک‌تر کنیم.»
آخرین اخبار حاکی از این است که چونگ سای کیون، رئیس پارلمان کره جنوبی نیز روز گذشته از کره شمالی خواست به میز مذاکرات برگردد.
وی برای گفت‌وگو و مذاکرات کشورش با پیونگ‌یانگ بر سر برنامه هسته‌ای و موشکی اعلام آمادگی کرد.در آستانه خروج کامل داعش
 دمشق: اجازه اشغال رقه را از سوی کردهای تجزیه‌طلب نمی‌دهیم

Image result for ‫اجازه اشغال رقه را  نمی‌دهیم‬‎ 
با خروج عناصر داعش از شهر «رقه» و مسلط شدن کردهای مسلح مورد حمایت آمریکا بر این شهر، دمشق اعلام کرده، اجازه اشغال رقه این‌بار به دست کردهای تجزیه‌طلب را نمی‌دهد.
شماری از عناصر «داعش» طبق توافقی که قبلاً با کردهای مورد حمایت آمریکا موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه»، امضاء کرده بودند، دیروز این شهر را با اتوبوس به سمت ناحیه‌ای در «دیرالزور» ترک کردند. اما تعدادی دیگر از این عناصر که عمدتاً خارجی هستند، در رقه ماندند و به همین خاطر، در برخی مناطق رقه درگیری همچنان ادامه دارد. با این‌ حال، می‌توان گفت که رقه از اشغال داعش خارج شده است.
اما، از نگاه دولت دمشق، رقه هرچند از اشغال داعش خارج شده، ولی به اشغال تروریست‌های جدید، یعنی همان کردهای مورد حمایت آمریکا درآمده است.
به گزارش فارس، «محمد حجازی» نایب رئیس شورای استانداری «رقه» اعلام کرده که دمشق اجازه نمی‌دهد که استان رقه به اشغال (کردها) درآید. وی گفت ساکنان رقه عرب هستند. حجازی شمار تروریست‌های باقی مانده در رقه را هم 450 نفر و شمار شهروندانی که در این شهر حضور دارند را هم 6000 تن ذکر کرده است. این مسئول سوری درباره «سرنوشت رقه پس از تسلط نیروهای کرد بر آن»، تأکید کرد که دمشق اجازه «اشغال» آن را نمی‌دهد و مسئولان سوریه از اقداماتی که در مسیر تجزیه این کشور صورت می‌گیرد، بیم دارند.» حجازی خاطرنشان کرد که مقامات سوری رقه را به ساکنان واقعی آن باز خواهند گرداند.
اعتراض شدید مسکو
وزارت دفاع روسیه هم بار دیگر آمریکا را به خاطر بمباران مکرر مناطق غیرنظامی شهر «رقه»، مورد اعتراض قرار داد. غیرنظامیان ساکن رقه چند ماهی است که به طور مرتب هدف بمباران جنگنده‌های ائتلاف آمریکایی به اصطلاح ضدداعش قرار می‌گیرند.در بیانیه‌ای که وزارت دفاع روسیه در این رابطه منتشر کرده، آمده است: «بمباران مناطق مسکونی (رقه) توسط آمریکا و ائتلاف و تخریب عمدی همه منابع آب رقه، تاکنون نتیجه‌ای به جز قربانی شدن هزاران نفوس به اصطلاح «آزاد شده» نداشته است.واشنگتن طی سال‌های گذشته چند پایگاه نظامی و فرودگاه در استان کردنشین «حسکه» سوریه احداث کرده و هدفش این است که در آینده، دمشق را با چالش کردهای شمال مواجه کند، به طوری که توجه سوریه به جنوب و رژیم صهیونیستی سلب گردد. رقه نیز یکی از مکان‌هایی است که آمریکا می‌خواهد کردها را بر آن مسلط کند.
سایر رویدادها
* وزارت خارجه سوریه طی بیانیه شدیداللحنی، از ترکیه خواسته نیروهایش را هرچه سریعتر از استان ادلب سوریه خارج کند. ترکیه قرار است در چارچوب توافق آستانه، 500 نظامی خود را در ادلب مستقر کند.
* سوری‌تبارهای ساکن کشورهای فرانسه، آلمان، چک، بلغارستان، اسلواکی و رومانی با برگزاری تظاهرات در پایتخت این کشورها، حملات هوایی ائتلاف آمریکایی در سوریه را محکوم کردند.
* رئیس‌جمهور روسیه، برخورد دوگانه آمریکا با پدیده تروریسم را مورد انتقاد قرار داد.

]]>
رد درخواست رژیم صهیونیستی برای بازگشایی سفارت از سوی دولت اردن/تظاهرات بی‌سابقه در آمریکا روانشناسان خواستار کناره‌گیری ترامپ شدند/ گزارش روزنامه صهیونیستی معاریو از بحران بیکاری و مهاجرت معکوس در سرزمین‌های اشغالی ۱۳۹۶/۰۷/۲۳ 2017-10-16T07:47:36+01:00 2017-10-16T07:47:36+01:00 tag:http://doshman-1.mihanblog.com/post/4941 طاهر مهدوی رد درخواست رژیم صهیونیستی برای بازگشایی سفارت از سوی دولت اردن  ۱۳۹۶/۰۷/۲۳ با گذشت ۳ ماه از قتل دو شهروند اردنی در داخل سفارت رژیم صهیونیستی در امان، دولت اردن همچنان با بازگشایی سفارت این رژیم مخالفت می‌کند. روزنامه «الغد» چاپ اردن نوشته این کشور همچنان بر موضع خود مبنی بر عدم اجازه به تیم سفارت رژیم صهیونیستی برای بازگشت به امان پیش از ارجاع قاتل دو شهروند اردنی به دادگاه و همکاری در این زمینه اصرار دارد. به گزارش فارس، به نقل از این روزنامه اردنی، رژیم‌صهیونیستی


رد درخواست رژیم صهیونیستی برای بازگشایی سفارت از سوی دولت اردن

  ۱۳۹۶/۰۷/۲۳


Image result for ‫رد درخواست رژیم صهیونیستی برای بازگشایی سفارت از سوی دولت اردن‬‎
با گذشت ۳ ماه از قتل دو شهروند اردنی در داخل سفارت رژیم صهیونیستی در امان، دولت اردن همچنان با بازگشایی سفارت این رژیم مخالفت می‌کند.
روزنامه «الغد» چاپ اردن نوشته این کشور همچنان بر موضع خود مبنی بر عدم اجازه به تیم سفارت رژیم صهیونیستی برای بازگشت به امان پیش از ارجاع قاتل دو شهروند اردنی به دادگاه و همکاری در این زمینه اصرار دارد. به گزارش فارس، به نقل از این روزنامه اردنی، رژیم‌صهیونیستی بارها خواستار بازگشایی سفارت خود در امان و بازگشت «عینات شلاین» سفیر این رژیم و هیئت دیپلماتیک آن به امان شده است اما به تعداد درخواست، پاسخ «نه» شنیده است. سه ماه پیش یک نگهبان صهیونیست در سفارت رژیم صهیونیستی در امان دو شهروند اردنی را به ضرب گلوله به قتل رساند و دولت اردن بر خلاف خواسته مردم این کشور اجازه داد تا قاتل این دو نفر از امان خارج شده و به سرزمین اشغالی بروند.


تظاهرات بی‌سابقه در آمریکا روانشناسان خواستار کناره‌گیری ترامپ شدند

Image result for ‫تظاهرات بی‌سابقه در آمریکا روانشناسان خواستار کناره‌گیری ترامپ شدند‬‎

روانشناسان در آمریکا با برگزاری یک تظاهرات نادر در نیویورک، خواستار برکناری دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از قدرت شدند چرا که به گفته آنها «ترامپ یک بیمار روانی است» که «دچار خودشیفتگی» شده است.
هنوز یک سال از «زشت ترین» و «بیشرمانه‌ترین» انتخابات تاریخ آمریکا که در آن ترامپ علی‌رغم همه مفاسد اخلاقی و اظهار نظر‌های جنجالی و نژادپرستانه‌اش علیه رنگین پوستان، مسلمانان و مهاجران به پیروزی رسید نمی‌گذرد. طی یک سال گذشته، مجموع اقداماتی که ترامپ در سیاست داخلی و خارجی در پیش گرفته دیدگاهی را که می‌گوید وی سلامت روانی ندارد را تقویت کرده است. هر چند برخی نیز می‌گویند ترامپ نه تنها دیوانه نیست بلکه اتفاقا موجود بسیار شیاد و باهوشی است که با تظاهر به دیوانگی اهداف خود را پیش می‌برد!
پیش از روی کار آمدن ترامپ، 3 استاد سرشناس روان‌پزشک آمریکایی در ماه دسامبر(آذر ماه سال گذشته ) نامه‌ای به باراک اوباما، رئیس‌جمهور وقت آمریکا، نوشتند و در این نامه دربارۀ ثبات رفتاری ترامپ به‌شدت ابراز نگرانی کردند.این اساتید دانشکدۀ پزشکی «هاروارد» و دانشگاه «کالیفرنیا» در این نامه نوشته بودند: «نشانه‌های عدم ثبات رفتاری ترامپ از جمله پرطمطراقی، تکانشگری و حساسیت زیاد به نظرات یا انتقادات و ناتوانی آشکار در تشخیص خیال و واقعیت منجر شده است که ما صلاحیت وی برای قبول مسئولیت‌های گسترده این پست را زیر سؤال ببریم.»این اساتید از اوباما خواستند تا دستور «ارزیابی کامل پزشکی و عصبی» وی را صادر کند.پس از انتخاب ترامپ، نیز گروهی متشکل از هزاران روانشناس تشکیل شد و با‌ اشاره به نشانه‌های رفتاری ترامپ، دربارۀ عملکرد وی هشدار دادند. آنها هشدار دادند که ترامپ، همۀ نشانه‌های کلاسیک بیماری روانی خودشیفتگی را دارد. متخصصان بهداشت روان آمریکا نیز معتقدند که ترامپ مبتلا به «پارانویا و توهم» است و «مسئولیت اخلاقی» آنها ایجاب می‌کند به مردم آمریکا دربارۀ «خطرات» سلامت روانی ترامپ هشدار دهند.دکتر «جان گارتنر»، یکی از اساتید بهداشت روان دانشکدۀ پزشکی دانشگاه «جان هاپکینز»، در کنفرانسی در دانشکدۀ پزشکی ییل  در این‌باره گفته: «ما مسئولیتی اخلاقی داریم تا به مردم دربارۀ خطرات روانی دونالد ترامپ هشدار دهیم. بدتر از دروغ‌گو بودن یا خودشیفتگی داشتن، وی مبتلا به پارانویا، توهم و افکار جنون‌آمیز است.»
ترامپ بسیار ترسو است
روز شنبه اما روانشناسان آمریکایی در یک تظاهرات نادر خواستار برکناری ترامپ شدند. این گروه که شامل بیش از 100 روانشناس و کارشناس بهداشت روانی بودند با برگزاری تظاهراتی در نیویورک به برکناری ترامپ از قدرت تاکید داشتند. «هری سیگال»، روانشناس دانشگاه «کورنل» که در این تجمع حضور داشت گفت: «ما می‌توانیم قدرت ترس  پنهان ترامپ مبنی بر ضعف و بی‌ارزش بودن وی را با شیوه مقاومت وی در برابر هرگونه انتقاد درک کنیم.» «میشل گولاند» که یک روانشناس بالینی است نیز گفته: «مهم نیست این بیماری چقدر ابتدایی باشد، او بی‌خیال هیچ چیز نمی‌شود. کشور از شخصیت خودشیفته وی رنج می‌برد.این تظاهرات توسط یک گروه روانشناس برگزار شد که معتقدند ترامپ دارای خودشیفتگی خطرناکی است.» این گروه در تلاش برای برگزاری تظاهرات‌هایی در سراسر کشور و هشدار نسبت به این مسئله است که ترامپ حتی قادر به آغاز جنگ هسته‌ای است. گزارش روزنامه صهیونیستی معاریو از بحران بیکاری

و مهاجرت معکوس در سرزمین‌های اشغالی

Image result for ‫گزارش روزنامه صهیونیستی معاریو از بحران بیکاری و مهاجرت معکوس در سرزمین‌های اشغالی‬‎

یک روزنامه صهیونیستی فاش کرد، 58 درصد دانشجویان یهودی به خاطر بیکاری، مشکلات مالی و به امید یافتن فرصت‌های شغلی بهتر در فکر ترک فلسطین ‌اشغالی هستند.
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین به نقل از روزنامه صهیونیستی «معاریو»، نتایج یک نظرسنجی به عمل آمده نشان می‌دهد که 58 درصد دانشجویان یهودی به خاطر بیکاری، مشکلات مالی و به امید یافتن فرصت‌های شغلی بهتر در فکر ترک فلسطین ‌اشغالی هستند. 34 درصد از این دانشجویان تمایل دارند در صورتی که فرصت شغلی مناسبی فراهم شود، به اروپا مهاجرت کنند و 24 درصد هم بدون ذکر هیچ دلیلی گفته‌اند که می‌خواهند فلسطین ‌اشغالی را ترک کنند. بر اساس این نظرسنجی که از سوی پایگاه «جوال» صورت گرفته، 66 درصد دانشجویان دختر یهودی و 57 درصد دانشجویان پسر در اندیشه ترک فلسطین ‌اشغالی هستند.علاوه بر این، 68 درصد از دانشجویان غیر مذهبی هم گفته‌اند آماده مهاجرت از فلسطین ‌اشغالی هستند و در مقابل 45 درصد از دانشجویان مذهبی نیز برای مهاجرت ابراز تمایل کرده‌اند. همچنین بر اساس این نظرسنجی، 47 درصد از دانشجویان متاهل و 62 درصد از دانشجویان مجرد برای مهاجرت به کشورهای دیگر ابراز تمایل کرده‌اند.
نتایج یک نظرسنجی به عمل آمده در فلسطین ‌اشغالی در اواخر مارس (فروردین) گذشته نیز حاکی از آن بود که یک سوم یهودیان ساکن فلسطین ‌اشغالی تمایل دارند مهاجرت کنند. پیش از این نیز اداره آمار مرکزی رژیم‌ صهیونیستی از «مهاجرت معکوس» 20 درصد از یهودیان روس‌تبار به کشور خود و دیگر کشورها خبر داده بود. در گزارش اداره آمار مرکزی رژیم صهیونیستی آمده است، «300 هزار نفر از یهودیانی که به اسرائیل مهاجرت کرده بودند، در فاصله سال‌های 1990 تا 2014 سرزمین‌های ‌اشغالی را ترک کرده‌اند که 38 درصد از آنها روس هستند.»
«سرجئو دیلا ویرگولا» کارشناس صهیونیستی جمعیت‌شناسی که مهاجرت یهودیان را پیگیری می‌کند در این‌باره گفته «اینکه انتظار داشته باشیم همه برای مهاجرت به اسرائیل بیایند و کسی اینجا را ترک نکند غیرواقعی است؛ مردم همواره دنبال کار، روزی و سعادت و خوشبختی هستند و مهاجرت معکوس جوانان نشان می‌دهد که آنان آرزوها و اهداف خود را در اینجا پیدا نکرده‌اند. یک کارشناس صهیونیستی دیگر به نام «میخائیل بلیبوف» نیز اعتراف کرده که «مشکلات بیکاری و وضعیت اقتصادی مهاجران باعث شده مهاجران یهود تعلق خاطری به اسرائیل نداشته باشند و در نتیجه بخواهند بروند.»
ازسرگیری تحقیقات از نتانیاهو
خبر دیگر اینکه پلیس رژیم صهیونیستی قصد دارد، تحقیقات از بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی را ظرف دو هفته آینده در زمینه اتهامات مربوط به دست داشتن او درخصوص گرفتن رشوه و خیانت در امانت را از سر بگیرد. آخرین تحقیقات انجام شده از نتانیاهو توسط پلیس این دولت در ماه آوریل (اسفند) بود اما تحقیقات در‌باره افراد دیگری که در این دو پرونده دست داشته‌اند در ماه‌های گذشته ادامه داشته است.

]]>
داعش در پادگان‌های آمریکا آموزش می‌بیند ۱۳۹۶/۰۷/۲۲ 2017-10-16T07:43:20+01:00 2017-10-16T07:43:20+01:00 tag:http://doshman-1.mihanblog.com/post/4940 طاهر مهدوی مقام ارشد روسی:داعش در پادگان‌های آمریکا آموزش می‌بیند ۱۳۹۶/۰۷/۲۲ وزارت دفاع روسیه از خروج 450 تروریست «داعشی» از پایگاه آمریکایی «التنف» در شرق سوریه و حمله آنها به نیروهای ارتش سوریه خبر داد. آمریکا برای اینکه بتواند نیروهای ارتش سوریه و مقاومت را در شرق این کشور متوقف کند، پشتیبانی از تکفیری‌های داعش را علنی و گسترده‌تر کرده است. پیش از این، حمایت‌های مالی و تسلیحاتی آمریکا از داعش، طی سال‌های 2011 تا 2014، علنی بود و از سال 2014 تاکنون، این حمایت‌ها به صورت پو مقام ارشد روسی:
داعش در پادگان‌های آمریکا آموزش می‌بیند
۱۳۹۶/۰۷/۲۲

Image result for ‫داعش در پادگان‌های آمریکا آموزش می‌بیند‬‎

وزارت دفاع روسیه از خروج 450 تروریست «داعشی» از پایگاه آمریکایی «التنف» در شرق سوریه و حمله آنها به نیروهای ارتش سوریه خبر داد.
آمریکا برای اینکه بتواند نیروهای ارتش سوریه و مقاومت را در شرق این کشور متوقف کند، پشتیبانی از تکفیری‌های داعش را علنی و گسترده‌تر کرده است. پیش از این، حمایت‌های مالی و تسلیحاتی آمریکا از داعش، طی سال‌های 2011 تا 2014، علنی بود و از سال 2014 تاکنون، این حمایت‌ها به صورت پوشیده صورت می‌گرفت.
اما در ماه‌های گذشته که پیشروی‌های ارتش سوریه برای آمریکا نگران‌کننده شده حمایت نظامیان آمریکایی از داعش نیز بیشتر و علنی‌تر شده است.
براساس گزارش پایگاه اینترنتی رجانیوز، وزارت دفاع روسیه اعلام کرده، 450 تروریست داعشی از پایگاه آمریکایی «التنف» در شرق سوریه، خارج شدند و مواضع نیروهای سوریه را مورد حمله قرار دادند. پایگاه «التنف» پیش از این گمان می‌رفت که تروریست‌های به اصطلاح میانه‌رو «ارتش آزاد» را آموزش می‌دهد، ولی اکنون مشخص شد که عناصر تکفیری و داعش در آنجا آموزش می‌بینند. پیش از این نیز گزارش شده بود، توپخانه هوشمند آمریکایی‌ها در «التنف» در اختیار داعش قرار گرفته است.
به گزارش ایلنا، وزارت دفاع روسیه قبلا اعلام کرده بود، داعش و نظامیان آمریکایی با هم در دیرالزور همزیستی دارند. «یگورکونا شنکف» سخنگوی وزارت دفاع روسیه هفته گذشته طی بیانیه‌ای، اعلام کرده بود:‌ «تصاویری در اختیار داریم که نشان می‌دهد حدود 600 عنصر مسلح داعش با خودروهای زرهی در برابر دیدگان نظامیان آمریکایی، از منطقه التنف به سمت غرب سوریه حرکت کرده‌اند.»
قطع همکاری ترکیه با ارتش آزاد
ترکیه برای نخستین بار اعلام کرد، حمایت از گروه موسوم به «جیش‌العزه» را قطع کرده است. آنکارا همچنین از این گروه تروریستی که شاخه «ارتش آزاد» محسوب می‌شود، خواست در استان «حماه» با ارتش سوریه درگیر نشود. این نخستین بار است که ترکیه آشکارا از قطع حمایت خود از یک گروه تروریستی در سوریه خبر می‌دهد.مقامات ترکیه همچنین، یک خلبان سوری را آزاد کردند. چند ماه قبل جنگنده این خلبان که سرهنگ «محمد صوفان» نام دارد، در خاک ترکیه سرنگون شده بود.
استقبال کردها از پیشنهاد معلم
کردهای سوریه به درخواست اخیر «ولید معلم» وزیر خارجه این کشور، در مورد انجام گفت‌وگو، پاسخ مثبت داده‌اند. «ایسنا» با انتشار این خبر نوشته: «در بیانیه‌ای که هماهنگ‌کننده اداره خودگردان کردهای سوریه منتشر کرده، اظهارات معلم، گامی مثبت تلقی شده است، کردها در این بیانیه همچنین، تمایل خود برای مذاکره با دمشق را نیز اعلام کرده‌اند.»
در ادامه این بیانیه آمده است: «راه‌حل سیاسی همچنان تنها راه‌حل برای بحران سوریه است و می‌تواند به تراژدی سوریه پایان دهد و فضا را برای تمامی گروه‌های جامعه جهت حضور مطلوب در کشوری که (ساختار سیاسی آن) به زودی براساس اصول دموکراسی شکل می‌گیرد، فراهم کند.»
اداره خودگردان کردها در تاریخ 22 سپتامبر سال جاری میلادی انتخاباتی را در مناطق تحت کنترل خود برگزار کرد که این اولین اقدام مشخص برای برقراری سیستم فدرالی در شمال سوریه بود. «شاهوز حسن»، رئیس مشترک و جدید حزب اتحادیه دموکراتیک کردها در سوریه اظهارات ولید معلم درباره آمادگی دمشق برای گفت‌وگو با کردها در مورد شکلی از دولت خودگردان در مناطقشان را مثبت ارزیابی کرده است.
سایر رویدادها
* روسیه امتناع کارشناسان سازمان ملل از نمونه‌برداری از پایگاهی که منشأ حمله با گاز «سارین» در سوریه خوانده شده را «شرم‌آور» توصیف کرد.
* یک نویسنده زن روسی که به همراه سه فرزندش به سوریه سفر کرده و به داعش پیوسته بود، در نزدیکی مرز عراق به اتفاق سه فرزندش کشته شد.
* تروریست‌ها با حمله موشکی به دو مدرسه در «درعا البلاد» که منطقه آتش‌بس محسوب می‌شد، دو نفر را شهید و چهارتن دیگر را مجروح کردند.
]]>
اخبار ویژه روزنامه ها( مقام ارشد آمریکایی/جاسوس بودنش/هیچ کاره بود/حاشیه امن برادر/مغالطه نوبخت/دفاع نخست‌وزیر ) ۱۳۹۶/۰۷/۲۲ 2017-10-16T07:23:01+01:00 2017-10-16T07:23:01+01:00 tag:http://doshman-1.mihanblog.com/post/4939 طاهر مهدوی اخبار ویژه روزنامه ها۱۳۹۶/۰۷/۲۲مقام ارشد آمریکایی: باید ضمن حفظ برجام فشار بر ایران را تشدید کنیمیک قانونگذار ارشد آمریکایی تاکید کرد منافع آمریکا با اجرای جدی توافق هسته‌ای تامین می‌شود و باید این توافق حفظ شود.الیوت انگل در نشریه یواس‌تودی نوشت: منافع آمریکا اکنون با اجرای جدی توافق هسته‌ای، محکم کردن آن و سرکوب دیگر رفتارهای ایران تامین می‌شود.وی می‌نویسد: «من مخالف توافق هسته‌ای ایران بودم. با شرکت در ده‌ها جلسه استماع کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا، صدها ساعت نشست خبری ک
اخبار ویژه روزنامه ها
۱۳۹۶/۰۷/۲۲

Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎

مقام ارشد آمریکایی: باید ضمن حفظ برجام فشار بر ایران را تشدید کنیم
یک قانونگذار ارشد آمریکایی تاکید کرد منافع آمریکا با اجرای جدی توافق هسته‌ای تامین می‌شود و باید این توافق حفظ شود.
الیوت انگل در نشریه یواس‌تودی نوشت: منافع آمریکا اکنون با اجرای جدی توافق هسته‌ای، محکم کردن آن و سرکوب دیگر رفتارهای ایران تامین می‌شود.
وی می‌نویسد: «من مخالف توافق هسته‌ای ایران بودم. با شرکت در ده‌ها جلسه استماع کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا، صدها ساعت نشست خبری که شامل مطالب محرمانه بود و ارزیابی دقیق مذاکرات وچگونگی دستیابی آمریکا و پنج کشور مذاکره‌کننده به این مسئله بسیار چالش‌برانگیز، اکنون به این نتیجه رسیدم که آمریکا باید این توافق را حفظ کند.
امروز من بر این باور هستم که منافع آمریکا با حفظ تعهداتش درقبال توافق، اجرای جدی آن، سرکوب دیگر رفتارهای خطرناک ایران و تداوم بررسی راه‌هایی برای محکم‌تر کردن توافق هسته‌ای تامین می‌شود.
از زمان اجرای توافق هسته‌ای برنامه جامع اقدام مشترک یا JCPOA  من به تصویب قوانینی کمک کردم که ایران را وادار به پرداختن هزینه به دلیل حمایتش از تروریسم، توسعه موشک بالستیک و سرکوب مردم ایران می‌کند.
همزمان من این مسئله را مطرح کرده‌ام که توافق هسته‌ای کافی نیست. یکی از نگرانی‌ها، بندهایی از توافق درباره نظارت بر این توافق است پس از پایان مهلت هشت ساله «زمان انقضا» پایان می‌یابد. در «پایان توافق»، با ایران به عنوان حامی اصلی تروریسم همچون هر کشور دیگری در موضوع فناوری هسته‌ای رفتار خواهد شد.
از حال تا شش سال دیگر ایران می‌تواند آزادانه برنامه موشک بالستیک خود را به پیش برده و سیستم‌های پرتابگر را برای سلاح‌های هسته‌ای در آینده تقویت ‌کند.
با وجود برخی نواقص، تعهد کنونی ما به توافق می‌تواند به جلوگیری از بی‌ثباتی بیشتر در منطقه کمک کند.
الیوت در تشریح چگونگی جلوگیری از بی‌ثباتی بیشتر با تعهد به توافق نوشت: نخست، این توافق باید با جدیت اجرایی شود.
بازرسان بین‌المللی باید به همه سایت‌های لازم برای تضمین تلاش مخفیانه یا آشکار ایران برای پیشبرد برنامه تسلیحات هسته‌ای‌اش دسترسی داشته باشند.
دوم ایران با تبعات اقداماتش در نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت که بر اجرای برجام نظارت دارد، مواجه شود.
این قطعنامه ممنوعیت زمانی محدودی را برای برنامه موشک بالستیک ایران و انتقال سلاح‌های قراردادی اعمال می‌کند اما ایران همچنان به انتقال سلاح و اعزام نیرو به سوریه، یمن، عراق و لبنان ادامه می‌دهد. این موضوع غیرقابل قبول است و شرکای ما باید با پیوستن به آمریکا به ایران نشان دهند که چنین فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده‌ای را که ناقض قانون بین‌المللی است، تحمل نخواهند کرد.
وی افزود: من نگران هستم که خروج ناگهانی آمریکا از برجام به امنیت ملی ما لطمه بزند.
اگر توافق هسته‌ای ایران نابود شود آنها با چه انگیزه‌ای با ما وارد مذاکره می‌شوند؟ هرچند که من با توافق مخالفت کردم و همچنان بر وجود نقایض جدی آن باور دارم در این برهه تایید نکردن پایبندی ایران به توافق و خروج از آن بدون ارائه شاهدی قوی درباره تقلب ایران اشتباه خواهد بود.

جاسوس بودنش را نمی‌دانستید از دو تابعیتی بودن او هم بی‌خبر بودید؟!
رئیس سازمان اداری و استخدامی از پاسخگویی درباره تعیین تکلیف مدیران دو تابعیتی طفره رفت.
جمشید انصاری در گفت‌وگو با خبر آنلاین درباره آخرین وضعیت رسیدگی به موضوع مدیران دو تابعیتی و اینکه چه بررسی‌ای خواهد شد تا مواردی همچون دری اصفهانی دیگر اتفاق نیفتد؟، گفت: از نظر ما مسئولیت این کار با وزارت اطلاعات است. وزارت اطلاعات موردی را به ما اعلام نکرده است.
یادآور می‌شود عبدالرسول دری اصفهانی اخیراً به 5 سال حبس به جرم جاسوسی برای دو سرویس جاسوسی بیگانه محکوم شد اما وزارت اطلاعات درباره جاسوسی نامبرده ابراز بی‌اطلاعی کرد. اما صرف نظر از احراز جاسوسی نامبرده- که می‌تواند از سوی ضابط‌های اطلاعاتی و انتظامی مختلف صورت گیرد- باید پرسید چرا وزارت اطلاعات حتی از دوتابعیتی بودن این جاسوس نیز خبر نداشته یا به دولت هشدار لازم را نداده است؟

هیچ کاره بود که نشان خدمت و 50 سکه طلا جایزه گرفت؟!
اگر چنان که برخی مدیران دولتی می‌گویند درّی‌اصفهانی (جاسوس دستگیرشده) هیچ‌ کاره بود، چرا به او نشان خدمت داده‌اند؟
روزنامه جوان دراین‌باره نوشت: سرانجام حكم قطعی حبس پنج ساله برای یك عضو تیم مذاكرات هسته‌ای همراه با هویت او علنی شد. دولتی‌ها اوایل دستگیری، اصل خبر را رد كردند و وزارت خارجه رسماً تكذیبیه داد. بعد وزارت اطلاعات گفت: دری اصفهانی جاسوسی نكرده؛ حالا هم كه همه چیز تأیید شده می‌گویند او عضو تیم مذاكرات نبوده است. حمید بعیدی‌نژاد، عضو تیم مذاكرات هسته‌ای ایران روز گذشته در اینستاگرام خود نوشته كه «بر خلاف اینكه برخی رسانه‌ها مایلند آقای دری را به عنوان عضو اصلی تیم مذاكرات هسته‌ای معرفی كنند، وی از اعضای تیم مذاكرات هسته‌ای نبود، بلكه وی به نمایندگی از سازمان خود و با شركت در برخی از جلسات و به فراخور نیاز، به تیم مذاكرات هسته‌ای در برخی زمینه‌های تخصصی مشاوره می‌داد.» او با‌اشاره به اینكه افراد مختلفی اینگونه به نمایندگی از سازمان خود به تیم هسته‌ای مشاوره می‌دادند، نوشت: «وزارت امور خارجه وظیفه‌ای برای تعیین صلاحیت‌های اطلاعاتی و حرفه‌ای آنها نداشت ... وظیفه مهم صیانت از مذاكرات و كنترل اطلاعاتی نمایندگان سازمان‌ها آن هم در این مذاكرات حساس بر عهده نهادهای اطلاعاتی و حفاظتی كشور می‌باشد.» جالب آنكه عبدالرسول دری اصفهانی در مراسم تجلیل از افتخار آفرینان برجام از دست رئیس‌جمهور نشان درجه سه خدمت گرفت و اگر هیچ كاره بوده، پس جایی برای نشان دولتی و دهها سكه جایزه نقدی‌اش باقی نمی‌ماند. نمی‌شود صرف دادن مشورت موردی به كسی نشان دولتی داد. از سویی بعیدی‌نژاد نهادهای اطلاعاتی را مقصر می‌داند، بله؛ درست می‌گوید. وزارت اطلاعات و وزیر مربوط اعتقادی به جاسوسی دری اصفهانی نداشتند و همین روز گذشته هم نوبخت گفت بهتر است نظر وزارت اطلاعات را در این مورد بپذیریم!
یادآور می‌شود درّی اصفهانی غیر از نشان خدمت، 50 سکه طلا هم از روحانی جایزه گرفت.

حاشیه امن برادر در کنار رئیس ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی
«وقتی برادر رئیس‌ستاد مبارزه با فساد دستگیر می‌شود؛ حتما ‌اشکالی هست، اسحاق جهانگیری مردانه به نفع مردم وارد میدان شود».
جهان‌نیوز در یادداشتی با اشاره به بازداشت برادر معاون اول رئیس‌جمهور نوشت: اسحاق جهانگیری در روزهای اخیر و پس از بازداشت برادرش در کرمان به خاطر تخلفات مالی و بانکی، فرار رو به جلو را به جای پذیرش واقعیت ترجیح داده و همه را متهم به سواستفاده سیاسی کرده است.
خبرهای مربوط به دستگیری و محاکمه مفسدان اقتصادی، همواره با جنجال‌هایی همراه بوده و جریان‌های سیاسی متاسفانه برخوردهایی کاملا جناحی با آن داشته‌اند. امری که در انعکاس اخبار مربوط به بازداشت برادر معاون اول به اثبات رسید.
در اولین واکنش، اسحاق جهانگیری به گونه‌ای واکنش نشان داده که گویی دستگاه‌های نظارتی در حال انتقام گیری از وی در جریان بازداشت برادرش هستند.
وی در روز بعد نیز در اظهار نظر دیگری به صورت متناقض و سربسته به بازداشت مهدی جهانگیری پرداخت: هیچ خط قرمزی برای مقابله با فساد نیست و هیچ کس در این زمینه مصونیت ندارد، اما هیچ کس هم حق ندارد به بهانه مبارزه با فساد تسویه حساب سیاسی کند و نهادهای حاکمیتی باید در چارچوب قانون حرکت کنند.
چنین واکنش هایی، نشان از تقلیل مبارزه با فساد در حد بازی‌های سیاسی و گروکشی‌های اینچنینی دارد، در حالی که اخبار مربوط به تخلفات مهدی جهانگیری در سال‌های گذشته، بسیار خبرساز شده و علیرغم اینکه معاون اول اذعان به عدم مسئولیت برادرش در سمت‌های دولتی دارد ولی مهدی جهانگیری در یک مورد صراحتا اعلام کرده بود که از روابط خود برای کمک به بخش خصوصی!! استفاده می‌کرده است: «کسی مخالف این نیست که من از نسبتم با برادرم در جهت کمک به بخش خصوصی استفاده کنم.اگر نزدیکان مسئولان در پارلمان بخش خصوصی از نسبتشان به آنها در جهت رساندن صدای بخش خصوصی به گوش آن مسئول استفاده کنند هیچ مشکلی به وجود نخواهد آمد.»
از سوی دیگر اسحاق جهانگیری چنان از بخش خصوصی می‌گوید که کسی نیست نداند، این بخش در کشور از مهجورترین حوزه‌های فعالیت اقتصادی است و ظاهرا تنها برخی شبه دولتی‌ها و افرادی که از رانت‌های مالی و اطلاعاتی دولتی برخوردارند می‌توانند به رقابت بپردازند.
اما مهدی جهانگیری، برادر اسحاق جهانگیری كیست؟ وی چگونه توانسته به هزاران میلیارد تومان ثروت در این كشور دست پیدا كند؟ برادر كوچك معاون اول دولت و رئیس گروه مالی گردشگری كه دهها شركت و بانك زیر نظر آن است، این دارایی‌ها را از چه راهی به دست آورده است؟

مغالطه نوبخت درباره حکم جاسوسی عضو تیم مذاکره‌کننده
اظهارات سخنگوی دولت درباره جاسوسی دری‌اصفهانی، مغالطه و خلاف قانون است.
به نوشته روزنامه جوان، شبهه‌ای که سخنگوی دولت درباره حکم جاسوسی دری‌اصفهانی ایجاد کرد، تیتر برخی روزنامه‌ها شد. نوبخت گفته است «شناسایی جاسوس با وزارت اطلاعات است» نوبخت در آن سخنان درباره حکم دری‌اصفهانی به عنوان یکی از اعضای کارشناسی تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای گفته بود که: «با عنایت به اینکه مباحث جاسوسی از وظایف وزارت اطلاعات است و همان‌طور که شهادت و گزارش وزیر محترم اطلاعات درباره اتهامات ناروای جاسوسی به فرزند یکی از روسای قوا را قبول کردیم و واقعا هم باید قبول کنیم،‌این موضوع را نیز واسپاری به سیستم‌های اطلاعاتی و ضد جاسوسی کنیم، چرا که آنها از همه موارد باخبر هستند. اجازه دهیم وزیر اطلاعات در این زمینه گزارشی به عنوان نهاد اطلاعاتی به جامعه و ما ارائه دهد که قطعا ما آن را هم قبول خواهیم کرد.»
اولا وزارت اطلاعات تنها دستگاه اطلاعاتی کشور نیست و ممکن است اطلاعات جاسوسی یک نفر از نهاد اطلاعاتی دیگر به قوه قضائیه برسد. بنابراین گرچه شناسایی جاسوس و کشف جاسوسی با وزارت اطلاعات است، اما صرفا با وزارت اطلاعات نیست و می‌تواند نهاد اطلاعاتی دیگر، آنچنان که قانون به آن اجازه داده، چنین تشخیصی دهد.
ثانیا چه این وزارتخانه و چه نهاد اطلاعاتی دیگر هر زمان به شواهدی در مورد جاسوسی فردی دست یابند، باید اسناد و مدارک را به دستگاه قضایی ارائه دهند و این حکم دستگاه قضایی است که روشن می‌کند فردی جاسوس است یا خیر.
ثالثا مثال نوبخت در مورد قصه تخیلی دختر آیت‌الله آملی لاریجانی با حکم دری‌اصفهانی از این نظر جالب توجه است که او حکم قطعی دادگاه صالحه جمهوری اسلامی را با قصه‌ای که یک کانال معلوم‌الحال ضد انقلاب سر هم کرده قیاس می‌کند. از سویی همان‌طور که وقتی دستگاه قضایی حکم جاسوسی عضو تیم مذاکرات هسته‌ای را می‌دهد و ما می‌پذیریم، اگر حکم بر جاسوسی فرزند فلان مسئول هم بدهد، می‌پذیریم.
دولتی‌ها درصددند ننگ جاسوسی عضو تیم هسته‌ای بر پیشانی‌شان نباشد، اما تلاش برای تبرئه خودشان را نباید به این‌گونه پیش برند که تبرئه جاسوس از آن استنباط شود.

دفاع نخست‌وزیر سابق اسرائیل از برجام
نخست‌وزیر پیشین رژیم صهیونیستی از ترامپ خواست برجام را حفظ کند.
ایهود باراک که مواضعی تند و ضد ایرانی دارد در گفت‌وگو با نیویورک تایمز گفت: لغو برجام به سود تندروها در تهران تمام خواهد شد و به اعتبار واشنگتن از نگاه کره شمالی لطمه می‌زند.
وزیر اسبق دفاع رژیم صهیونیستی تصریح کرد: از آن جا که تهران به تعهداتش بر مبنای برجام عمل کرده است، رد آن به دست پرزیدنت ترامپ به ایرانی‌ها بهانه‌ای خواهد داد تا فعالیت‌های خود را برای دستیابی به توان گریز هسته‌ای از سر بگیرند.
وی تأکید می‌کند در مقابل این عمل کره شمالی «خواهد گفت اگر آمریکایی‌ها می‌توانند یکجانبه و پس از زمانی نسبتاً کوتاه از توافقی که امضا کرده‌اند خارج شوند، مذاکره با آمریکا معنی نمی‌دهد».
به گفته ایهود باراک تجدید عزم هسته‌ای ایران و یک کره شمالی مهار نشده منجر به یک رشته واکنش‌ها در شرق آسیا و خاورمیانه خواهد شد و عربستان سعودی، مصر، ترکیه، ژاپن و کره جنوبی همه برای حرکت به سمت توان هسته‌ای زیر فشار قرار خواهند گرفت.
]]>
دبیرکل ناتو: لیبی کشوری شکست خورده است اما از حمله به آن پشیمان نیستیم!/ موافقت مقامات کردستان عراق با تعلیق نتایج همه‌پرسی / ارتش سوریه شهر المیادین را به طور کامل آزاد کرد ۱۳۹۶/۰۷/۲۲ 2017-10-16T07:18:24+01:00 2017-10-16T07:18:24+01:00 tag:http://doshman-1.mihanblog.com/post/4938 طاهر مهدوی دبیرکل ناتو: لیبی کشوری شکست خورده است اما از حمله به آن پشیمان نیستیم! ۱۳۹۶/۰۷/۲۲ دبیر کل ناتو هفت سال پس از عملیات این سازمان علیه «معمر قذافی» و شهرهای لیبی اعتراف کرده که «لیبی به یک کشور شکست‌خورده تبدیل شده است.» «ینس استولتنبرگ» گفته، لیبی کشوری شکست خورده است. با این حال، وی در ارتباط با علت واقعی این شکست و نقش حمله ناتو در سال 2011 علیه «معمر قذافی» و کشورش در این شکست حرفی نزد. وی تنها به این جمله اکتفا کرد که ناتو براساس مأموریتی که سازمان ملل به این سازمان


دبیرکل ناتو: لیبی کشوری شکست خورده است

اما از حمله به آن پشیمان نیستیم!
۱۳۹۶/۰۷/۲۲


Image result for ‫ینس استولتنبرگ‬‎
دبیر کل ناتو هفت سال پس از عملیات این سازمان علیه «معمر قذافی» و شهرهای لیبی اعتراف کرده که «لیبی به یک کشور شکست‌خورده تبدیل شده است.»
«ینس استولتنبرگ» گفته، لیبی کشوری شکست خورده است. با این حال، وی در ارتباط با علت واقعی این شکست و نقش حمله ناتو در سال 2011 علیه «معمر قذافی» و کشورش در این شکست حرفی نزد. وی تنها به این جمله اکتفا کرد که ناتو براساس مأموریتی که سازمان ملل به این سازمان محول کرده بود، دست به چنین اقدامی زده است. استولنبر گفت: بارها این سؤال را از من می‌پرسند؛ من اصلاً پشیمان نیستم، ما آن زمان تصمیم درستی گرفته‌ایم. ما از سوی سازمان ملل مأموریت داشتیم و مسئول حفاظت از ملت لیبی در برابر حملات دولت این کشور بودیم.
دبیر کل ناتو با بر زبان آوردن این جملات متناقض، نه تنها اقدام ناتو را توجیه نکرد، بلکه تأیید کرد که همه مصیبت‌های امروزی ملت لیبی محصول مداخله ناتو در آن زمان بوده است.
البته، استولتنبرگ با بر زبان آوردن این جمله که «اقدام نظامی مؤثر بود، اما پیگیری سیاسی فاجعه‌بار بود...» تلاش کرد ناتو را تبرئه کند، مردم لیبی و کارشناسان به خوبی پی‌برده‌اند که اصولاً هدف اصلی آمریکا، اروپا و ناتو، ایجاد بی‌ثباتی مزمن در لیبی بوده است و آنها همین سیاست را هنوز هم دنبال می‌کنند.
در پی فروپاشی رژیم «معمر قذافی» در سال 2011، لیبی دچار جنگ داخلی میان گروه‌هایی مثل «فجر»، «انصارالشریعه» و حامیان «خلیفه حفتر» شده و اکنون این ناآرامی‌ها به شکل یک بحران مزمن درآمده است.همزمان با پایان ضرب‌الاجل بغداد اتفاق افتاد
 موافقت مقامات کردستان عراق با تعلیق نتایج همه‌پرسی

Image result for ‫موافقت مقامات کردستان عراق با تعلیق نتایج همه‌پرسی‬‎

همزمان با پایان یافتن ضرب‌الاجل دولت بغداد مبنی بر عقب‌نشینی نیروهای پیشمرگ از استان کرکوک، «برهم صالح» از موافقت مقامات «اربیل» با تعلیق نتایج همه‌پرسی جدایی خبر داد.
همان طور که پیش‌بینی می‌شد، استان کرکوک تبدیل به نخستین محل بحران‌زا پس از همه‌پرسی غیرقانونی سوم مهر شده است.
با برگزاری این همه‌پرسی، دولت عراق نیروهایش را برای استقرار در استان کرکوک حرکت داد. همزمان با آن، «مسعود بارزانی» رئیس اقلیم کردستان عراق، پیشمرگ‌ها را روانه این استان نفت‌خیز کرد.
به دنبال این جابه‌جایی دوطرفه و قبل از آنکه میان ارتش و پیشمرگان درگیری رخ دهد، بغداد برای عقب‌نشینی نیروهای پیشمرگ از کرکوک، ضرب‌الاجل تعیین کرد. در ادامه، با پادرمیانی «فواد معصوم» رئیس‌جمهور عراق، مدت این ضرب‌الاجل 48 ساعت تمدید شد و دیشب پایان یافت.در روزهای اخیر فواد معصوم که خود کردتبار است، با سفر به اربیل و دیدار با «مسعود بارزانی»، از وی خواست، خواسته‌های بغداد را محقق کند. این خواسته‌ها شامل تحویل فرودگاه کرکوک، تحویل پایگاه نظامی «کیوان» واقع در شهر کرکوک، تحویل چاه‌های نفتی استان کرکوک، تحویل نظامیانی که به اقلیم گریخته‌اند که شمار آنها به حدود 500 نفر می‌رسد و برکناری «نجم‌الدین کریم» استاندار کرکوک می‌شود. نجم‌الدین کریم با برگزاری همه‌پرسی موافقت کرده بود.
موافقت اربیل با تعلیق همه‌پرسی
دیروز و همزمان با پایان یافتن ضرب‌الاجل بغداد «برهم صالح» رئیس «ائتلاف عدالت و دموکراسی» که او نیز یک کرد است، از موافقت مقامات اقلیم کردستان با تعلیق نتایج همه‌پرسی جدایی خبر داد. به گزارش فارس، صالح گفت: «مقامات اقلیم با تعلیق نتایج همه‌پرسی موافقند و آماده اقدام براساس طرح ابتکاری «ایاد علاوی» معاون رئیس‌جمهور عراق هستند.»
«صالح» که از شرکت‌کنندگان در همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان بود و به طور علنی از رای دادن به گزینه تجزیه سخن گفته بود، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: «تشکیل کشور کردی، نیازمند گفت‌وگو با دولت عراق است. در غیر این صورت، ما نیز کشوری مشابه کشورهای تشکیل شده ناموفق خواهیم داشت.» وی یکی از گزینه‌های مطرح برای جانشینی بارزانی است.
ناامید شدیم!
«مسرور بارزانی» رئیس شورای امنیت منطقه خودمختار کردستان عراق هم به بی‌بی‌سی گفته: «موضع آمریکا در قبال همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان عراق، ناامید کننده بود... ما انتظار نداشتیم که آمریکا علیه همه‌پرسی موضع بگیرد و این موضع واشنگتن و جامعه جهانی، ما را ناامید کرد. توقع ما این بود که اگر حامی نیستند، مخالفت هم
 نکنند.»
این اظهارات به خوبی نشان می‌دهد که مسرور بارزانی و دیگر سران اربیل، روی حمایت‌های عملی آمریکا در این ماجرا حساب باز کرده بودند. در مجموع، به نظر می‌رسد که آنها وضعیت فعلی و بحران‌زده آمریکا را در نظر نگرفته بودند. ضمن اینکه آمریکا هرگز با نفس برگزاری مخالفت نکرده بود و فقط با زمان برگزاری آن مخالف بود!
سایر رویدادها
* عربستان پس از 25 سال، طی هفته‌های آتی پرواز‌ها را به عراق از سر می‌گیرد.  
* «صادق المهدی» رئیس «حزب امت ملی»، سودان اظهار داشت: تنها رژیم صهیونیستی از جدایی کردستان از عراق، نفع می‌برد.  ارتش سوریه شهر المیادین را به طور کامل آزاد کرد
Image result for ‫ارتش سوریه شهر المیادین را به طور کامل آزاد کرد‬‎
نیروهای مقاومت و ارتش سوریه شهر مهم «المیادین» در شرق این کشور را به طور کامل از اشغال تکفیری‌های «داعش» خارج کردند. «المیادین» همان شهری است که 28 خرداد گذشته ایران مراکز فرماندهی داعش را هدف قرار داد.

شهر «المیادین» در استان «دیرالزور» سوریه، که بزرگ‌ترین قلعه داعش در این منطقه خوانده می‌شد، دیروز پس از نبردی سخت و چند روزه به طور کامل از کنترل داعش خارج شد.
به گفته منابع میدانی، دیروز یگان‌های ارتش سوریه به طور کامل بر این شهر مسلط شدند. منابع رسمی سوریه نیز این خبر را تایید کرده‌اند.
با شکست عناصر داعش در المیادین، توان رزمی این گروه تروریستی در شرق سوریه، به شدت آسیب می‌بیند.
رقه به دست کردها افتاد
دیروز همچنین خبر رسید، شهر «رقه» که در سال 2013 به اشغال داعش درآمده بود، طی امروز از حضور عناصر این گروه تروریستی، پاک
 می‌شود.
«نیروهای دموکراتیک سوریه» که کردهای مسلح مورد حمایت آمریکا هستند، هم‌اکنون بر بیش از 90 درصد شهر تسلط دارند.
این گروه مسلح ظاهرا خروج باقی‌مانده عناصر داعش از شهر «رقه» را پذیرفته است. در همین چارچوب، 12 اتوبوس وارد محله «الحاوی‌الهوا» در غرب شهر رقه شده‌اند تا عناصر داعش را از رقه به حومه شرقی «دیرالزور» منتقل کنند. بدین ترتیب، امروز احتمالا روز پایانی حضور داعش در پایتخت خودخوانده این گروه تروریستی (یعنی شهر رقه) خواهد بود.

]]>
ارتش اسرائیل آمادگی حضور همزمان در دو جبهه را ندارد/ تلاش 600 مقام عالی‌رتبه ترکیه‌ای برای فرار به آلمان / ولیعهد ساقط شده عربستان پس از 4 ماه آفتابی شد ۱۳۹۶/۰۷/۲۲ 2017-10-16T07:14:07+01:00 2017-10-16T07:14:07+01:00 tag:http://doshman-1.mihanblog.com/post/4937 طاهر مهدوی تحلیلگر«هاآرتص» در واکنش به سخنان وزیر جنگ رژیم صهیونیستی:ارتش اسرائیل آمادگی حضور همزمان در دو جبهه را ندارد  ۱۳۹۶/۰۷/۲۲ در پی سخنان وزیر جنگ رژیم صهیونیستی مبنی بر آمادگی ارتش این رژیم برای جنگ همزمان در دو جبهه سوریه و لبنان، روزنامه صهیونیستی هاآرتص در مطلبی به این سخنان واکنش نشان داد. به گزارش ایرنا،  پس از سخنان هفته گذشته «اویگدور لیبرمن» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی درباره آمادگی ارتش این رژیم برای جنگ همزمان در دو جبهه سوریه و لبنان، روزنامه صهیونیستی هاآ

تحلیلگر«هاآرتص» در واکنش به سخنان وزیر جنگ رژیم صهیونیستی:
ارتش اسرائیل آمادگی حضور همزمان در دو جبهه را ندارد 
۱۳۹۶/۰۷/۲۲

Image result for ‫ارتش اسرائیل آمادگی حضور همزمان در دو جبهه را ندارد‬‎

در پی سخنان وزیر جنگ رژیم صهیونیستی مبنی بر آمادگی ارتش این رژیم برای جنگ همزمان در دو جبهه سوریه و لبنان، روزنامه صهیونیستی هاآرتص در مطلبی به این سخنان واکنش نشان داد.
به گزارش ایرنا،  پس از سخنان هفته گذشته «اویگدور لیبرمن» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی درباره آمادگی ارتش این رژیم برای جنگ همزمان در دو جبهه سوریه و لبنان، روزنامه صهیونیستی هاآرتص در مطلبی به این سخنان واکنش نشان داد و جنگ این رژیم را در دو جبهه با توجه به شرایط موجود زیر سؤال برد.
روزنامه صهیونیستی هاآرتص در مطلبی به قلم «عاموس هرئیل» تحلیلگر امور نظامی با ‌اشاره به سخنان وزیر جنگ رژیم صهیونیستی نوشت: لیبرمن با گفتن این سخنان حال و هوای عید (یهودیان) را از بین برد و خوش‌بینی اسرائیلی‌ها را به یاس مبدل کرد. لحن سخنان او درباره جنگ همزمان در جبهه شمالی و جنوبی حاکی از تسلیم کامل بود.
هاآرتص افزود: نظرات لیبرمن درباره نیت دشمنان اسرائیل و لزوم حفظ آمادگی کامل ارتش برای همه شناخته شده است اما آیا نهاد نظامی کشور آمادگی ورود در سناریوی جنگ در دو جبهه را که آقای وزیر ترسیم کرده دارد؟ مسئولان سیاسی برای حفظ آمادگی ارتش در برابر تحولات احتمالی پیش رو چه کرده‌اند؟
تحلیلگر هاآرتص در ادامه نوشت: این مسائل به صورت غیر مستقیم در گزارش سرگشاده‌ای که کمیته فرعی کنست ماه گذشته درخصوص توان نظامی اسرائیل منتشر کرد مورد بحث قرار گرفت. یکی از توصیه‌های این کمیته این بود که برنامه‌ریزی نظامی تغییر کرده و سناریوی تازه‌ای با هدف افزایش آمادگی‌های رزمی ارتش تدوین شود. در حال حاضر کمیته اعلام کرده که ارتش اسرائیل فاقد هرگونه معیار واقعی درخصوص میزان پایداری و استقامت نیروها در ارتش است. تحلیلگر اسرائیلی خاطر نشان کرد: در نسخه منتشر شده گزارش کمیته علامت سؤال‌های مهمی درباره آمادگی مطلوب ارتش برای روبرو شدن با چنین احتمالی مطرح شده است.
گفتنی است لیبرمن هفته پیش در جمع تعدادی از سربازان نیروی هوایی و واحد زرهی و توپخانه ارتش رژیم صهیونیستی با‌اشاره به احتمال به هم ریختن اوضاع امنیتی گفته بود: در جنگ آینده در مرزهای شمالی ما فقط با جبهه لبنان مواجه نخواهیم بود بلکه دو جبهه لبنان و سوریه در کنار هم خواهد بود. تلاش 600 مقام عالی‌رتبه ترکیه‌ای برای فرار به آلمان

Image result for ‫تلاش 600 مقام عالی‌رتبه ترکیه‌ای برای فرار به آلمان‬‎

روزنامه «برلینر مورگن‌پست» نوشته، شمار «مقامات عالی‌رتبه» ترکیه‌ای که تلاش می‌کنند در آلمان پناهندگی بگیرند به 600 نفر رسیده است.
«حدود 600 مقام عالی‌رتبه ترکیه‌ای از زمان کودتای نافرجام در تابستان 95 در این کشور تلاش کرده‌اند تا به آلمان پناهنده شوند. این تعداد بیانگر میزان بالای بی‌ثباتی در ترکیه است.» روزنامه آلمانی «برلینر مورگن‌پست» با اعلام این مقدمه آورده: «در بین این افراد 250 نفر به چشم می‌خورند که دارای گذرنامه دیپلماتیک هستند و 380 تن هم اوراق هویت دارند که نشان دهنده مقام بالای آنان در بخش‌های مختلف است.»
این روزنامه  همچنین می‌گوید اطلاعاتی را از وزارت اطلاعات این کشور به دست آورده که نشان می‌دهد «فقط ماه گذشته 196 تبعه ترکیه‌ای به آلمان پناهنده شده‌اند. این تعداد شامل اعضای ارتش و ناتو که آنها هم درخواست پناهندگی داده‌اند، نمی‌شود.»   ولیعهد ساقط شده عربستان پس از 4 ماه آفتابی شد

Image result for ‫محمد بن نایف ولیعهد‬‎

محمد بن نایف ولیعهد سابق عربستان که توسط بن‌سلمان برکنار شد پس از 4 ماه سکوت خبری سرانجام در رسانه‌ها ظاهر شد.
محمد بن سلمان فرزند شاه سعودی 31 خرداد ماه با کودتایی خاموش محمد بن نایف را از ولیعهدی برکنار و خود بر تخت ولیعهدی تکیه زد. از همان زمان برخی خبرها حکایت از حصر خانگی بن نایف داشتند. اما پس از حدود 4 ماه دوری بن نایف از انظار عمومی سرانجام وی آفتابی شد و طبق تصاویری که برخی کاربران شبکه اجتماعی توییتر منتشر کرده‌اند، از جده وارد ریاض شد. ایسنا به نقل از سایت العهد، در این باره نوشته به نظر می‌رسد انتشار این تصاویر از محمد بن نایف، ولیعهد سابق عربستان و بازتاب سفر وی از جده به ریاض در رسانه‌های عربستانی اقدامی عامدانه از سوی مسئولان این کشور با هدف تکذیب خبرهایی است که مطبوعات جهان در مدت اخیر درخصوص اقامت اجباری وی منتشر کرده‌اند.
در این تصاویر دیده می‌شود که بن نایف به همراه برخی از اعضای خانواده‌اش وارد پایگاه ملک سلمان در ریاض شده است. روزنامه نیویورک‌تایمز آمریکا پیش از این به نقل از برخی منابع در دفتر پادشاهی عربستان نوشته بود که، محمد بن نایف در کاخش در شهر جده در اقامت اجباری به سر می‌برد و او پس از برکناری از سمت ولیعهدی از سفر به خارج از عربستان ممنوع شده است. این روزنامه همچنین به نقل از «یک مسئول برجسته آمریکایی» نوشته بود: «این اقدامات نشان می‌دهد که محمد بن سلمان، ولیعهد فعلی عربستان نمی‌خواهد هیچ مخالفی وجود داشته باشد.»
پس از کودتای بن سلمان، سرکوب‌ها در عربستان بسیار شدت یافته است و ده‌ها عالم و فعال سیاسی در این کشور به جرم مخالفت با بن سلمان دستگیر شده‌اند. حتی وی برای هموار کردن مسیر پادشاهی خود دست به اجرای سلسله‌ای از اصلاحات زده است که کارشناسان آن را تنها نمایشی برای انحراف افکار عمومی از مشکلات اصلی عربستان می‌دانند.

]]>
خروج طالبان از مذاکرات صلح در عمان/ فقر در انگلیس بیداد می‌کند/وضعیت فاجعه‌بار پناهجویان یونان در آستانه زمستان به روایت روزنامه آلمانی ۱۳۹۶/۰۷/۲۲ 2017-10-15T16:31:05+01:00 2017-10-15T16:31:05+01:00 tag:http://doshman-1.mihanblog.com/post/4936 طاهر مهدوی خروج طالبان از مذاکرات صلح در عمان  ۱۳۹۶/۰۷/۲۲ رهبران طالبان می‌گویند این گروه هیچ قصدی برای حضور در مذاکرات صلحی که قرار است با مشارکت آمریکا، افغانستان، چین و پاکستان در عمان برگزار شود ندارند. رهبران  ارشد طالبان می‌گویند در مذاکرات صلح که قرار است در عمان برگزار شود شرکت نخواهند کرد. قرار بود نمایندگان افغانستان، چین، پاکستان و آمریکا طی چند روز آینده در عمان برای احیای مذاکرات صلح با شبه‌نظامیان طالبان افغانستان مذاکره کنند.طبق گزارش روزنامه اکسپرس قرا


خروج طالبان از مذاکرات صلح در عمان

  ۱۳۹۶/۰۷/۲۲


Image result for ‫خروج طالبان از مذاکرات صلح در عمان  ۱۳۹۶/۰۷/۲۳‬‎
رهبران طالبان می‌گویند این گروه هیچ قصدی برای حضور در مذاکرات صلحی که قرار است با مشارکت آمریکا، افغانستان، چین و پاکستان در عمان برگزار شود ندارند.
رهبران  ارشد طالبان می‌گویند در مذاکرات صلح که قرار است در عمان برگزار شود شرکت نخواهند کرد. قرار بود نمایندگان افغانستان، چین، پاکستان و آمریکا طی چند روز آینده در عمان برای احیای مذاکرات صلح با شبه‌نظامیان طالبان افغانستان مذاکره کنند.طبق گزارش روزنامه اکسپرس قرار بود نشست گروه هماهنگی چهارجانبه با حضور این چند کشور در راستای تسهیل مسیر مذاکرات مستقیم میان دولت افغانستان و طالبان برگزار ‌شود اما تاکنون این گروه به موفقیت کمی دست یافته است. قرار بود امین وقد، یکی از مشاوران نزدیک اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان و یکی از اعضای شورای عالی صلح این کشور در این مذاکرات شرکت کنند.ایندیپندنت:
فقر در انگلیس بیداد می‌کند
تصاویری که از رفاه منتشر می‌شود افسانه است

Image result for ‫فقر در انگلیس بیداد می‌کند‬‎

روزنامه انگلیسی ایندیپندنت در گزارشی کم‌سابقه فقر، گرسنگی و خودکشی را سه چالش مهم جامعه انگلیس عنوان کرده و نوشته والدین فقیر در انگلیس بچه‌های خود را رها می‌کنند و این کودکان گاهی هفته‌ها گرسنه می‌مانند.
انگلیس با چالش‌های مهمی در عرصه سیاست خارجی خود رو‌به‌رو است مانند  برگزیت، شکست در سیاست خود در غرب آسیا، موضع این کشور در اروپا و روابط آن با آمریکا. اما شاید همین چالش‌های سیاست خارجی دولت «ترزا می» اذهان را از توجه به اوضاع داخلی این کشور دور نگه داشته است‌. روزنامه ایندیپندنت در گزارشی چالش‌ها و بحران‌های مهم جامعه انگلیس را مورد توجه قرار داده و در گزارشی نادر نوشته است فقر، گرسنگی و اقدام به خودکشی نتیجه نظام معیوب تامین اجتماعی انگلیس است که این کشور را تهدید می‌کند.
این روزنامه در ادامه با اشاره به «وضعیت اسف‌بار فقر مطلق در جامعه انگلیس» می‌نویسد: «حتی والدین فقیر بچه‌های خود را به خاطر فقر رها می‌کنند و بچه‌ها برای هفته‌ها گرسنه می‌مانند دولت هم به اینها کمکی نمی‌کند.» بر اساس نوشته این روزنامه «بسیاری از خانواده‌های فقیر نیز که  به سازمان‌های خیریه و موسسات دولتی تامین اجتماعی مراجعه می‌کنند یا تماس می‌گیرند، اغلب پاسخی دریافت نمی‌کنند.»
تصاویری که از رفاه نشان داده می‌شود، دروغ است
این روزنامه انگلیسی در گزارشی دیگر نوشته:  «فقر در شهرهای انگلیس سریعتر از نقاط دیگر رو به گسترش است و تصویری که از مناطق حومه به عنوان مرفه‌ترین بخش‌های کشور نشان داده می‌شود، افسانه‌ای بیش نیست.» بر اساس این گزارش «مناطق حومه‌ای  در انگلیس 7 میلیون نفر از جمعیت این کشور را که در خط فقر یا زیر آن قرار دارند، در خود جای داده است.»
طبق این گزارش، «روند بهبود نواحی شهری در پی رکود اقتصادی قوی‌تر از مناطق حومه بوده است و فقر به سمت حاشیه شهرها می‌رود به طوری که فقر در بسیاری نواحی حومه‌ای به رویه‌ای غالب تبدیل شده است و در برخی نواحی به نحو نگران‌کننده‌ای بالا و رو به افزایش است... کاهش ارزش دستمزدها، اصلاحات رفاهی و نبود مسکن با قیمت مناسب به علت قیمت‌گذاری املاک در برخی مراکز شهری امکان تشدید روند حومه‌ای شدن فقر را افزایش می‌دهد.»


وضعیت فاجعه‌بار پناهجویان یونان در آستانه زمستان به روایت روزنامه آلمانی

Image result for ‫وضعیت فاجعه‌بار پناهجویان یونان در آستانه زمستان‬‎

روزنامه آلمانی «تاگس سایتونگ» در گزارشی به «شرایط فاجعه‌بار پناهندگان در جزایر یونان» و کمبودهای جدی آنها درآستانه فصل زمستان پرداخته است.
بسیاری از کارشناسان و رهبران اتحادیه اروپا بحران پناهجویان و هجوم ده‌ها هزار پناهجو به قاره سبز را یکی از بحران‌های جدی این اتحادیه می‌دانند که اگر فکری به حال آن نشود ممکن است باعث شکاف‌های گسترده در بین کشورهای اروپایی شده و حتی موجودیت این اتحادیه را به خطر اندازد.هنوز بعد از گذشت 2 سال از شروع جدی این بحران ده‌ها هزار پناهجو در اردوگاه‌های آوارگان در کشورهای اروپایی سرگردان هستند. نزدیک شدن به فصل زمستان نیز این آوارگان را با چالش‌های بسیار جدی مواجه کرده است. روزنامه «تاگس سایتونگ» آلمان در مطلبی به شرایط فاجعه بار پناهندگان در جزایر یونان پرداخته و نوشته: «شرایط فاجعه بار زندگی پناهندگان در یونان تا به حال کمتر تغییری کرده و حالا زمستان نزدیک می‌شود.»
25 نفر در چادر 6 نفره!
این روزنامه آلمانی در ادامه نوشته: «حدود 14 هزار پناهنده و مهاجر در جزایر یونان در نزدیکی ترکیه اقامت دارند. آنها همچنان باید در این منطقه و تحت شرایط نامساعد سر کنند. در این شرایط زمستان هم نزدیک می‌شود.» به نوشته این روزنامه، «زمستان گذشته شرایط اینجا بسیار دراماتیک بود.بسیاری از پناهندگان مجبور بودند در چادرهایی با دمای زیر صفر درجه سر کنند چرا که ظرفیت کانتینرها پر شده بود. چادرهای 6 نفره گاه با حدود 25 نفر پر می‌شدند. باران‌های سنگین، پتوها، کیسه های  خواب و لباس‌های پناهندگان اردوگاه‌ها را خیس می‌کرد و آنها در گل و لای زندگی می‌کردند و برف هم می‌بارید.» «تاگس سایتونگ» در ادامه می‌نویسد: امکانات بهداشتی کافی نیست. کمپ موریا در این منطقه ظرفیت 1500 نفر را دارد، اما اخیرا حدود 5 هزار نفر در آن زندگی می‌کنند که در بین آنها صدها کودک وجود دارد. پردازش و بررسی درخواست‌های پناهندگی به کندی صورت می‌گیرد به طوریکه هزاران نفر مجبورند در این شرایط در اینجا زندگی کنند. سال گذشته برخی‌ها به دلایل شرایط فاجعه بار این منطقه جان خود را از دست دادند. انسان‌های ناامید در چادرهای خود آتش روشن می‌کردند تا خود را گرم کنند و از سم دود تولید شده می‌مردند. نویسنده در ادامه همچنین از افزایش اختلال‌های روانی در بین پناهندگان ناامید و افزایش خطر اقدام افراد به خودکشی با استناد به اطلاعات پزشکان بدون مرز خبر داده و یک سخنگوی این سازمان تاکید کرد که ما به اندازه کافی روانشناس در اختیار نداریم.»


]]>
آرایش نظامی روسیه علیه زره‌پوش‌های آمریکا در مرز لهستان/ امضای توافق آشتی فتح و حماس پس از 10 سال تنش/ بارزانی پیشمرگان مسلح را به کرکوک اعزام کرد! ۱۳۹۶/۰۷/۲۱ 2017-10-14T11:55:50+01:00 2017-10-14T11:55:50+01:00 tag:http://doshman-1.mihanblog.com/post/4935 طاهر مهدوی به دلیل نقض توافق ازسوی پنتاگون صورت می‌گیردآرایش نظامی روسیه علیه زره‌پوش‌های آمریکا در مرز لهستان  ۱۳۹۶/۰۷/۲۱ روسیه می‌گوید، در پاسخ به استقرار نیروهای زره‌پوش آمریکا در خاک لهستان تصمیم گرفته گروه موشک‌های «اسکندر» خود را در منطقه کالینینگراد تقویت کند. روسیه قرار بود از میزان نیروهای خود در این منطقه بکاهد. تنش در روابط روسیه و آمریکا طی چند سال گذشته رو به فزونی گذاشته است طوری که برخی از کارشناسان از شروع دوره جدیدی از جنگ سرد بین دو کشور سخن می‌گویند. تصور ب

به دلیل نقض توافق ازسوی پنتاگون صورت می‌گیرد
آرایش نظامی روسیه علیه زره‌پوش‌های آمریکا در مرز لهستان

  ۱۳۹۶/۰۷/۲۱

Image result for ‫آرایش نظامی روسیه علیه زره‌پوش‌های آمریکا در مرز لهستان‬‎

روسیه می‌گوید، در پاسخ به استقرار نیروهای زره‌پوش آمریکا در خاک لهستان تصمیم گرفته گروه موشک‌های «اسکندر» خود را در منطقه کالینینگراد تقویت کند. روسیه قرار بود از میزان نیروهای خود در این منطقه
بکاهد.
تنش در روابط روسیه و آمریکا طی چند سال گذشته رو به فزونی گذاشته است طوری که برخی از کارشناسان از شروع دوره جدیدی از جنگ سرد بین دو کشور سخن می‌گویند. تصور بر این بود که با آمدن ترامپ روابط دو کشور رو به بهبودی خواهد گذاشت اما نه تنها این گونه نشد بلکه دو طرف وارد دوره‌ای از تنش‌های گسترده‌تر شدند که جنگ دیپلماتیک، اخراج دیپلمات‌ها و تصاحب اماکن دیپلماتیک در خاک همدیگر بخشی از این تنش‌ها
بوده است.
اما اعزام نیروهای زرهی آمریکا به لهستان به مورد دیگری برای تنش بین دو طرف تبدیل شده است. در همین رابطه وزارت دفاع روسیه آمریکا را متهم کرد با نقض توافقنامه‌ای که مسکو با سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) امضا کرده، شمار نیروهای نظامی خود را در خاک لهستان که در همسایگی روسیه قرار دارد، افزایش داده است. طبق اعلام وزارت دفاع روسیه، قرار بود تیپ زرهی سوم نیروهای مسلح آمریکا مستقر در خاک لهستان این کشور را ترک و جای خود را به تیپ زرهی دوم آمریکا بدهد اما در نهایت هر دو تیپ در خاک لهستان باقی ماندند.
ژنرال «ایگور کوناشنکوف» سخنگوی وزارت دفاع روسیه دراین باره می‌گوید: «تیپ زرهی دوم ارتش آمریکا با وسایل و تجهیزات نظامی به طور مخفیانه وارد خاک لهستان شده است در حالی که برخلاف آنچه مقامات پنتاگون پیشتر اعلام کرده بودند نه نیروهای تیپ زرهی سوم و نه تجهیزات آنها را از خاک لهستان خارج نکرده‌اند.»
به گفته سخنگوی وزارت دفاع روسیه «حضور دو تیپ زرهی ارتش آمریکا با توافقنامه‌ای که روسیه و ناتو در سال 1997 امضا کردند، در تضاد است.» وی این را هم گفت که «آمریکا در واقع از هیاهوی رسانه‌ای که در رابطه با رزمایش مشترک روسیه و بلاروس موسوم به زاپاد-2017 راه افتاد بود برای تقویت حضور نظامی خود در لهستان بهره‌برداری
کرده است.»
واکنش روسیه
اما در واکنش به این مسئله، «ولادیمیر شامانوف» رئیس‌کمیته امور دفاعی دومای دولتی روسیه و فرمانده سابق نیروهای هوابرد این کشور اعلام کرد که مسکو ممکن است در پاسخ به استقرار نیروهای زره‌پوش آمریکا در خاک لهستان، گروه موشک‌های «اسکندر» خود، ازجمله در منطقه کالینینگراد (غربی‌ترین منطقه از خاک روسیه در قاره اروپا) مستقر هستند را تقویت کند.
این مقام بلندپایه مسکو با تاکید بر اینکه «روسیه قطعا تدابیری در پاسخ به این اقدام آمریکا اتخاذ خواهد کرد،» یادآور شد: «تقویت گروه موشک‌های اسکندر، امکان آن را فراهم خواهد کرد که عرصه عملیاتی بیشتری برای مقابله با تهدیدات احتمالی بوجود آید.»
«شامانوف» با‌ اشاره به اینکه از دیگر اقدامات، ممکن است استقرار نیروهای نظامی مضاعف در جهت گیری به سمت غرب باشد، افزود: «این مسئله تنها مربوط به تعداد نیروهای نظامی نبوده، بلکه تسلیحات نظامی و تدافعی در جبهه‌های غربی نیز تقویت خواهند شد.» این نظامی سابق روس هشدار داد: «مسلما این اقدامات بدون کسب موافقت کسانی صورت خواهند گرفت که به‌طور مکرر توافقات بین‌المللی را نقض کرده و منطقه شرق اروپا را به منطقه‌ای نظامی تبدیل کرده‌اند.» براساس این گزارش موشک اسکندر، که یکی از دقیق‌ترین موشک‌های عملیاتی موجود در دنیا به شمار می‌رود، به روسیه اجازه می‌دهد تا اهدافی را در عمق خاک کشورهای هدف با مصونیت کامل مورد هدف قرار دهد.در قاهره صورت گرفت
 امضای توافق آشتی فتح و حماس پس از 10 سال تنش

Image result for ‫امضای توافق آشتی فتح و حماس پس از 10 سال تنش‬‎

دو جنبش فتح و حماس پس از سال‌ها تنش، توافقنامه نهایی آشتی ملی فلسطین را در قاهره به امضا رساندند.
دو جنبش فتح و حماس روز پنجشنبه بالاخره بعد از 10 سال تنش، رسما در قاهره یک توافق آشتی امضا کردند. این توافق پس از سه روز گفت‌و‌گوهای عمیق و فشرده میان مقامات فتح و حماس انجام شد.
به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه الجزیره این توافقنامه در مقر سازمان اطلاعات مصر به عنوان ناظر بر این توافقنامه که تلاش‌های زیادی برای نزدیک کردن مواضع دو جنبش فلسطینی به هم انجام داد، امضا شد. این توافق را «عزام احمد» به نمایندگی از جنبش فتح و «صالح العاروری» نائب رئیس‌ دفتر سیاسی حماس و در حضور «خالد الفوزی» وزیر اطلاعات مصر امضا کردند. پیشتر اسماعیل هنیه، رئیس‌دفتر سیاسی حماس از توافق دو طرف تحت نظارت قاهره خبر داده و محمود عباس نیز از این توافق استقبال کرده بود.
طبق این توافق، فتح و حماس موافقت کرده‌اند که دولت توافق ملی وظایف و مسئولیت خود را از تاریخ یکم دسامبر (آذرماه) سال جاری در نوار غزه، همانند کرانه باختری به دست گیرد و در راستای حل مشکلات ناشی از اختلافات وارد عمل شود. این توافق نامه بدون ذکر جدول کاری این نشست، از تمامی گروه‌های فلسطینی خواست که در 21 نوامبر (30 آبان 96) گردهم آیند و انتظار می‌رود که در این نشست برگزاری انتخابات مجلس و تغییر ساختار سازمان آزادی بخش فلسطین مورد بررسی قرار گیرد.
مهم‌ترین بندهای این توافق امضا شده میان جنبش‌های فتح و حماس عبارتند از: فراهم کردن زمینه فعالیت دولت فلسطین در نوار غزه حداکثر تا 1 دسامبر آینده، وضع راه‌حل‌های لازم برای مسئله کارمندان غزه توسط کمیته حقوقی و اداری که فعالیت خود را حداکثر از 1 فوریه (بهمن ماه) 2018 آغاز می‌کند.
بر طبق این توافق، دولت فلسطین متعهد به تداوم پرداخت حقوق کارمندان در طول دوره فعالیت این کمیته می‌شود و این حقوق نباید از حقوق فعلی آنها کمتر باشد. همچنین روسای سرویس‌های امنیتی تشکیلات خودگردان فلسطین حداکثر تا تاریخ 1 دسامبر 2017 راهی باریکه غزه شده و با مسئولان سرویس‌های امنیتی این منطقه دیدار می‌کنند تا راه‌های بر عهده گرفتن مسئولیت اداره امور این منطقه را مورد بررسی قرار دهند.
در این توافق همچنین تاکید شده است که دولت تشکیلات خودگردان تا تاریخ 1 نوامبر 2017 اداره امور تمامی گذرگاه‌های غزه را بر عهده ‌گیرد و نشستی در تاریخ 1 دسامبر 2017 به منظور پیگیری و ارزیابی تمامی اقدامات قبلی در قاهره برگزار ‌شود همچنین نشست فراگیر گروه‌های فلسطینی در تاریخ 14 نوامبر 2017 به منظور بررسی‌ساز و کار اجرای مفاد توافق قاهره برگزار می‌شود و از گروه‌های فلسطینی برای مشارکت در نشست قاهره در اواخر ماه آینده دعوت به عمل می‌آید تا پرونده‌های سازمان آزادی بخش فلسطین (ساف)، انتخابات و تشکیل دولت وحدت ملی مورد بررسی قرار گیرد. یک مقام بلندپایه جنبش فتح در این باره اعلام کرد، محمود عباس رئیس‌ تشکیلات خودگردان فلسطین بعد از ۱۰ سال از قطع روابط میان فتح و حماس ظرف یک ماه آینده به غزه سفر خواهد کرد.
جنبش حماس از سال ۲۰۰۷ کنترل نوار غزه را به دست گرفت که موجب شد دو قدرت یکی در غزه و دیگری در رام الله به وجود آید و تلاش‌های بسیار برای پر کردن این شکاف ناکام ماند. اما اخیرا میانجی‌گری مصر در نزدیک کردن دیدگاه طرفین درگیر نتیجه بخش بود.
واکنش‌ها
جنبش جهاد اسلامی از این توافقنامه حمایت کرد و اتحادیه عرب نیز خشنودی خود از این توافق را اعلام کرد. سازمان ملل نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، گوترش دبیرکل سازمان ملل در تماس تلفنی با محمود عباس ضمن ابراز خرسندی نسبت به پیشرفت اخیر که اجازه می‌دهد دولت فلسطین مسئولیت خود را در غزه بپذیرد از تلاش‌های مصر برای دستیابی به این هدف تقدیر کرد.
رایزنی با عربستان
رئیس‌تشکیلات خودگردان فلسطین در تماس تلفنی خود با پادشاه عربستان درخصوص توافق آشتی امضا شده میان جنبش فتح و حماس رایزنی کرد. محمود عباس، در تماس تلفنی خود با ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان از مواضع عربستان در حمایت از فلسطین قدردانی کرد. وی در رایزنی تلفنی‌اش، پادشاه عربستان را در جریان جزئیات این توافق آشتی قرار داد. این در حالی است که یک مقام رژیم صهیونیستی اعلام کرد که این رژیم از دولت توافق ملی فلسطین خواسته است رژیم جعلی اسرائیل را به رسمیت بشناسد.
خبرگزاری رویترز به نقل از این مقام نوشت: هر توافقی برای آشتی بین فلسطینیان باید به توافق‌های بین‌المللی و بندهایی را که کمیته چهارجانبه ویژه خاورمیانه (متشکل از روسیه، اروپا، سازمان ملل و آمریکا) وضع کرده، پایبند باشد.
بارزانی پیشمرگان مسلح را به کرکوک اعزام کرد!

Image result for ‫بارزانی پیشمرگان مسلح را به کرکوک اعزام کرد‬‎
رئیس اقلیم کردستان عراق هزاران نیروی پیشمرگ کرد را به کرکوک اعزام کرد تا مقابل نیروهای دولتی در صورت ورود به این شهر، بایستند.
«مسعود بارزانی» که در روزهای منتهی به همه‌پرسی غیرقانونی سوم مهر در اقلیم کردستان، اعلام کرده بود که باید بر سر تسلط بر کرکوک بجنگیم، هزاران پیشمرگ مسلح را به این شهر اعزام کرد. بارزانی این اقدام را در واکنش به اظهارات برخی مقامات بغداد مبنی بر اعزام نیروهای ارتش عراق به کرکوک، صورت داده است.
به گزارش ایسنا، «همین هورامی» مشاور «مسعود بارزانی» در ارتباط با این تحرکات اربیل، اعلام کرد که ده‌ها هزار نیروی پیشمرگ کرد برای مقابله با تهدیدات ارتش عراق، در کرکوک مستقر شده‌اند.
دولت خودمختار اربیل در حالی مدعی استان نفت‌خیز کرکوک است که ترکیب جمعیتی این استان، متشکل از کردها، عرب‌ها و ترکمن‌هاست و بارزانی برای عملی کردن این خواسته خود، باید صدها هزار عرب و ترکمن را آواره کند.
واکنش نخست‌وزیر عراق
«حیدر عبادی» نخست‌وزیر عراق، در واکنش به این اقدام بارزانی، دستور توقف ورود نیروهای عراقی به شهر کرکوک را به مدت 48 ساعت صادر کرد.
البته، نیروهای پیشمرگ نیز پرچم کردستان عراق را پایین آورده و از دو روستا در استان کرکوک عقب‌نشینی کردند.
عبادی پیش از این نیز تقویت نیروهای پیشمرگ در کرکوک را اقدامی خطرناک خوانده بود. وی دیروز در اظهاراتش، تأکید کرد که ارتش عراق به هیچ وجه وارد جنگ علیه شهروندان کرد نخواهد شد. وی گفت: اجازه بازگشت به خانه اول و از سرگیری (سیاست‌های) فرقه‌گرایانه و تجزیه‌طلبانه را نخواهیم داد.
نخست‌وزیر عراق گفت: ما ارتش خود را علیه مردم سرزمین خود، بکار نمی‌گیریم و علیه شهروندان کرد، وارد عمل نمی‌شویم. وظیفه ما حفظ یکپارچکی کشور و اجرای قانون اساسی و حفظ شهروندان و دارایی‌های ملی است.
در صورتی که اربیل از خواسته‌های جدایی‌طلبانه کوتاه نیاید، کرکوک تبدیل به نخستین بستر نبرد و درگیری میان اربیل و بغداد خواهد شد.
موضع‌گیری عمار حکیم
به گزارش تسنیم، «عمار حکیم، رئیس ائتلاف ملی عراق، در دیدار با رهبران صنفی و کارگری کشورهای عربی در بغداد، اظهار داشت: اسرائیل تنها برنده فروپاشی کشورهای عربی و اسلامی و ورود این کشورها به درگیری‌های داخلی است. وی خاطرنشان کرد که دولت عراق با آرامش و تدبیر و (در چارچوب‌های مصرح در) قانون، با بحران همه‌پرسی جدایی اقلیم کردستان (عراق) تعامل می‌کند.
درخواست فرزند طالبانی
«پاول طالبانی» پسر «جلال طالبانی» رهبر فقید «اتحادیه میهنی کردستان عراق» از نمایندگان کرد پارلمان عراق خواست به پارلمان برگردند. وی همچنین، خواستار اداره مشترک کرکوک مطابق نتایج آخرین روند انتخابات در عراق شد.
طالبانی که از تلویزیون منطقه کردستان عراق سخنرانی می‌کرد، اظهار داشت: «قانون اساسی عراق تحت نظر جلال طالبانی، رئیس جمهور عراق نوشته شده و ما از این طریق و با همکاری با جامعه جهانی می‌توانیم حقوق مردم خود را تضمین
کنیم».
وی همچنین خواستار تشکیل شورای جدید برای کرکوک شد و گفت: که این استان از همه شخصیت‌ها و احزاب سیاسی بزرگ‌تر است.
پسر رئیس جمهور فقید عراق در مورد مناطق مورد مناقشه نیز گفت که برای اجتناب از درگیری‌ها، این مناطق نیاز به اداره مشترک دارند.
وی از حکومت منطقه کردستان و دولت عراق خواست مشکلات خود در خصوص نفت، گاز و منابع طبیعی را به گونه‌ای شفاف حل کنند، به گونه‌ای که در راستای خدمت به مردم کردستان و (مردم) عراق باشد.
طالبانی گفت، فرودگاه‌ها و گذرگاه‌های مرزی باید زیر نظر و سیطره کردستان عراق باشند و کارمندان این نهادها نیز کرد بوده و حقوق آنها تضمین
شود.
پسر طالبانی همچنین از حزب اتحادیه میهنی خواست به راه و روش پدرش پایبند باشد.
در همین ارتباط، «هیرو ابراهیم»، همسر جلال طالبانی و عضو دفتر سیاسی حزب اتحادیه میهنی، نیروهای عراقی و پیشمرگ کرد را به خویشتن‌داری دعوت کرد و خواستار ادامه گفت‌وگوها براساس قانون اساسی عراق شد.
 سایر رویدادها
* در پی افزایش تنش میان اربیل و بغداد، جاده موصل به کرکوک، چند ساعت مسدود و سپس بازگشایی شد.
* یک سخنگوی ائتلاف آمریکایی ضد داعش گفت که این ائتلاف به حضور خود در عراق ادامه می‌دهد.

]]>
ترامپ آمریکا را از یونسکو هم خارج کرد/حملات تروریستی به مردم در جنوب سوئد و اسلامبول ترکیه / میرزا اولنگ افغانستان سقوط کرد /خطر قتل‌عام شیعیان جدی است/ درخواست نیچروان بارزانی از آیت‌الله سیستانی برای مداخله وحل بحران کرکوک ۱۳۹۶/۰۷/۲۱ 2017-10-14T11:51:09+01:00 2017-10-14T11:51:09+01:00 tag:http://doshman-1.mihanblog.com/post/4934 طاهر مهدوی ترامپ آمریکا را از یونسکو هم خارج کرد  ۱۳۹۶/۰۷/۲۱ وزارت خارجه آمریکا می‌گوید به دلیل عضویت فلسطین در سازمان یونسکو و در حمایت از رژیم صهیونیستی تصمیم گرفته‌اند از یونسکو خارج شوند. حمایت بی‌چون و چرا از رژیم صهیونیستی در صحنه جهانی از اهداف اولیه و اصلی دولت آمریکا بوده است و در این بین فرقی هم نمی‌کند چه شخصی از کدام حزب در کاخ سفید ساکن باشد. واشنگتن حتی کوچکترین انتقادی را نیز نسبت به رژیم صهیونیستی در سازمان‌های بین‌المللی تحمل نمی‌کند. در همین راستا خبر رس


ترامپ آمریکا را از یونسکو هم خارج کرد

  ۱۳۹۶/۰۷/۲۱


Image result for ‫ترامپ آمریکا را از یونسکو هم خارج کرد‬‎
وزارت خارجه آمریکا می‌گوید به دلیل عضویت فلسطین در سازمان یونسکو و در حمایت از رژیم صهیونیستی تصمیم گرفته‌اند از یونسکو خارج شوند.
حمایت بی‌چون و چرا از رژیم صهیونیستی در صحنه جهانی از اهداف اولیه و اصلی دولت آمریکا بوده است و در این بین فرقی هم نمی‌کند چه شخصی از کدام حزب در کاخ سفید ساکن باشد. واشنگتن حتی کوچکترین انتقادی را نیز نسبت به رژیم صهیونیستی در سازمان‌های بین‌المللی تحمل نمی‌کند. در همین راستا خبر رسیده آمریکا اعلام کرده از یونسکو خارج خواهد شد. از سال ۲۰۱۱ که یونسکو فلسطین را به عنوان عضو کامل پذیرفت، آمریکا و رژیم صهیونیستی اختلاف‌نظرهایی را با این سازمان پیدا کرده‌اند.
وزارت خارجه آمریکا در همین رابطه اعلام کرده به دلیل مواضع اخیر این سازمان علیه رژیم صهیونیستی رسما از سازمان بین‌المللی علمی، آموزشی و فرهنگی (یونسکو) ۳۱ دسامبر (۱۰ دی) خارج خواهد شد. سایت فارین پالسی نیز نوشته: «رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا تصمیم گرفته واشنگتن فقط نقش ناظر را در این سازمان ایفا کند.»رژیم صهیونیستی نیز کمی پس از اعلام این تصمیم آمریکا، اعلام کرد این رژیم نیز از یونسکو خارج می‌شود. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، گفته تصمیم آمریکا «شجاعانه و اخلاقی» بوده است. رژیم صهیونیستی در چند سال اخیر یونسکو را متهم کرده که «هویت یهودی» مناطقی مثل بیت‌المقدس و الخلیل را نادیده می‌گیرد. یونسکو اما در واکنش به این موضع‌گیری آمریکا اعلام کرد، «آمریکا با این خروج ضربه بزرگی به کل سازمان ملل می‌زند.»
نماینده دائم روسیه در اتحادیه اروپا هم در واکنش به خروج آمریکا از یونسکو گفت که «این اقدام هرگز به اعتبار این سازمان جهانی ضربه نخواهد زد.» به گزارش ایسنا چجوف، طی گفت‌وگویی تلویزیونی گفت: «از تصمیم واشنگتن برای خروج از یونسکو خیلی تعجب نکردم چراکه این تصمیم کاملا با سیاست‌های فعلی دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا هماهنگ است.»
حملات تروریستی به مردم در جنوب سوئد و اسلامبول ترکیه

Image result for ‫حملات تروریستی به مردم در جنوب سوئد و اسلامبول ترکیه‬‎

تیراندازی تروریست‌های ناشناس به سوی غیرنظامیان در سوئد و ترکیه، یک کشته و 9 مجروح برجای گذاشت.
پلیس سوئد اعلام کرد، پنجشنبه گذشته بر اثر تیراندازی در شهر «ترلبورگ» واقع در جنوب این کشور، هفت غیرنظامی  زخمی شدند. به گفته یک سخنگوی پلیس، فردی مسلح غیرنظامیان را در بازار شلوغ ترلبورگ هدف تیراندازی قرار داد. در مورد انگیزه این فرد مهاجم، خبری نرسید. پلیس جست‌وجوی گسترده‌ای را برای یافتن این مهاجم، آغاز کرده است.
سوئد در دهه‌های پس از جنگ جهانی دوم، آرام بوده است، ولی پس از همراهی این کشور با لشکرکشی آمریکا در غرب آسیا و توطئه برای سرنگونی دولت «بشار اسد» در سوریه، تکفیری‌های بازگشته به سوئد، در این کشور دست به حملات تروریستی می‌زنند و سوئدی‌ها نیز مثل مردم آلمان، بلژیک، انگلیس، فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی، این سال‌ها، همراه با دلهره زندگی می‌کنند.
 از ترکیه نیز خبر رسید، دیروز یک مهاجم ناشناس، دانش‌آموزان دختر را در نزدیکی مدرسه‌ای در اسلامبول هدف تیراندازی قرارداد. در این تیراندازی، یک نفر جان خود را از دست داد و دو فرد دیگر نیز زخمی شدند.
در مورد سرنوشت مهاجم و علت این تیراندازی، گزارشی نرسیده است.
میرزا اولنگ افغانستان سقوط کرد /خطر قتل‌عام شیعیان جدی است

Image result for ‫میرزا اولنگ افغانستان سقوط کرد‬‎

در پی اشغال مجدد منطقه «میرزا اولنگ» افغانستان به دست تروریست‌ها، احتمال تکرار قتل‌عام شیعیان این منطقه قوت گرفته است.
ساکنان روستای شیعه‌نشین «میرزا اولنگ» در استان شمالی «سرپل» افغانستان که دو ماه قبل یکی از بدترین و خونین‌ترین قتل‌عام‌ها به دست عناصر «داعش» را تجربه کرده بودند، با یک خطر جدی مواجه شده‌اند چرا که خبر رسیده پنجشنبه گذشته روستای آنها به اشغال تروریست‌های طالبان درآمده است و در شرایطی که مقامات محلی و کابل یکدیگر را به سهل‌انگاری و ضعف مدیریت در نبرد با طالبان متهم می‌کنند، ساکنان «میرزا اولنگ» در معرض تکرار فاجعه قتل‌عام قرار دارند. تکفیری‌های داعش دو ماه قبل با اشغال این روستا، 50 غیرنظامی شیعه را قتل‌عام کرده و 150 تن دیگر را گروگان گرفته بودند. طبق گزارش‌های غیررسمی داعش تعداد زیادی از شیعیان را سلاخی کرد!
درخواست نیچروان بارزانی از آیت‌الله سیستانی برای مداخله وحل بحران کرکوک

Image result for ‫نیچروان بارزانی‬‎

نخست‌وزیر منطقه خودمختار کردستان عراق از مرجع عالی شیعیان عراق خواست برای رفع تنش‌ها میان اربیل و بغداد، وارد عمل شود و بحران موجود را حل کند.
«نیچروان بارزانی» همزمان با اعزام هزاران پیشمرگ از اربیل به کرکوک، از آیت‌الله «سیدعلی سیستانی» درخواست کرد برای جلوگیری از وقوع درگیری میان نیروهای ارتش عراق و نیروهای پیشمرگ در استان کرکوک، وارد عمل شود.
اربیل قبل از برگزاری همه‌پرسی غیرقانونی جدایی نیز با اعزام هیئتی به نجف‌اشرف، از آیت‌الله سیستانی خواستار موضع‌گیری درمورد همه‌پرسی شده بود. چند هفته بعد نماینده مرجع عالی شیعیان عراق در کربلا با همه‌پرسی مخالفت کرد.
هرچند احتمال مداخله آیت‌الله سیستانی درمورد بحران کرکوک کم است، ولی درصورت خطر خونریزی، احتمالا ایشان موضع خود را اعلام خواهد کرد.

]]>
پرچم رژیم صهیونیستی زیرپای انقلابیون بحرین لگدمال شد/ 50حمله جنگنده‌های آل‌سعود علیه مردم یمن در یک روز/ مهلت 5 روزه اسپانیا به کاتالان‌ها برای اعلام موضع صریح درباره استقلال ۱۳۹۶/۰۷/۲۱ 2017-10-14T11:46:38+01:00 2017-10-14T11:46:38+01:00 tag:http://doshman-1.mihanblog.com/post/4933 طاهر مهدوی پرچم رژیم صهیونیستی زیرپای انقلابیون بحرین لگدمال شد  ۱۳۹۶/۰۷/۲۱ مردم بحرین با برگزاری تظاهراتی در برخی نقاط این کشور، مخالفت خود را با هرگونه عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی اعلام و پرچم این رژیم را لگدمال کردند. ساکنان شهرک‌های مختلف بحرین دیروز ضمن برگزاری تظاهرات ضد صهیونیستی و نگارش شعارهایی در کف خیابان‌ها، مخالفت خود را با هرگونه عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی اعلام کردند. در این تظاهرات جوانان انقلابی، پرچم این رژیم را زیر پاهای خود لگدمال کردن


پرچم رژیم صهیونیستی زیرپای انقلابیون بحرین لگدمال شد

  ۱۳۹۶/۰۷/۲۱


Image result for ‫پرچم رژیم صهیونیستی زیرپای انقلابیون بحرین لگدمال شد‬‎
مردم بحرین با برگزاری تظاهراتی در برخی نقاط این کشور، مخالفت خود را با هرگونه عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی اعلام و پرچم این رژیم را لگدمال کردند.
ساکنان شهرک‌های مختلف بحرین دیروز ضمن برگزاری تظاهرات ضد صهیونیستی و نگارش شعارهایی در کف خیابان‌ها، مخالفت خود را با هرگونه عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی اعلام کردند. در این تظاهرات جوانان انقلابی، پرچم این رژیم را زیر پاهای خود لگدمال کردند.
به گزارش فارس به نقل از شبکه 14 فوریه، نیروهای امنیتی بحرین این هفته نیز از اقامه نماز جمعه در منطقه محاصره شده «الدراز» ممانعت کردند. این در حالی است که محاصره تحمیلی منزل شیخ عیسی قاسم رهبر شیعیان بحرین، همچنان ادامه دارد. این شصت و پنجمین هفته متوالی است که نیروهای امنیتی بحرین از اقامه نماز جمعه در «الدراز» ممانعت می‌کنند.
رژیم بحرین با سلب تابعیت و محاکمه شیخ عیسی قاسم، از ماه ژوئن (خرداد) سال گذشته میلادی (خرداد 1395) منطقه الدراز محل سکونت این عالم برجسته جهان اسلام را به محاصره امنیتی در آورده و با قرار دادن ایشان در اقامت اجباری، جلوی اقامه نماز جمعه شیعیان را نیز طی این مدت گرفته و از ورود امام جمعه و نمازگزاران به مسجد امام صادق(ع) در الدراز جلوگیری می‌کند. قدمت برگزاری نماز جمعه شیعیان بحرین در مسجد امام صادق(ع)، به صدها سال قبل و پیش از روی کار آمدن خاندان آل خلیفه در بحرین برمی‌گردد.


50حمله جنگنده‌های آل‌سعود علیه مردم یمن در یک روز
Image result for ‫50حمله جنگنده‌های آل‌سعود علیه مردم یمن در یک روز‬‎
جنگنده‎های سعودی عصر روز گذشته، حدود 50‌بار به مناطق مختلف یمن حمله کردند و شماری از غیر نظامیان یمنی را کشتند.
جنگنده‎های سعودی در ادامه جنایات خود علیه یمن، روز گذشته نیز، 50 بار مناطق مختلف و منازل مسکونی این کشور را هدف قرار‌دادند. یک منبع نظامی ارتش یمن در این‌باره به خبرگزاری رسمی یمن «سبا» گفته «جنگنده‌های سعودی منازل و مزارع شهروندان یمنی را در منطقه آل عسلان منطقه باقم، چهار بار بمباران کردند و منطقه البقع در منطقه کتاف استان صعده را هم یک بار هدف قرار‌دادند.» جنگنده‌های سعودی همچنین دو بار به منطقه الظاهر حمله کردند و مزارع شهروندان را در منطقه «آل عمر» در منطقه مرزی «منبه» ویران کردند. این جنگنده‌ها هشت بار دو منطقه «حرض» و «میدی» استان «حجه» و هشت بار منطقه «حرف سیفان» در استان «عمران» را هدف قرار‌داد. منابع محلی یمن گفتند که جنگنده‌های سعودی 16 بار نیز به پایگاه «الشرفه» نجران حمله کردند.


 مهلت 5 روزه اسپانیا به کاتالان‌ها برای اعلام موضع صریح درباره استقلال

Image result for ‫مهلت 5 روزه اسپانیا به کاتالان‌ها برای اعلام موضع صریح درباره استقلال‬‎

نخست وزیر اسپانیا با صدور بیانیه‌ای خطاب به رهبر جدایی طلبان کاتالونیا یک مهلت 5 روزه داده تا موضع صریح خود را درباره استقلال و یا عدم استقلال از دولت مرکزی اعلام کند. کاتالان‌ها سند استقلال را امضاء کرده‌اند اما حاضر به موضع‌گیری صحیح درباره آن نیستند.
ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا روز‌ پنجشنبه به رهبر جدایی‌طلب کاتالونیا ضرب الاجل پنج روزه‌ای داد تا موضع روشنی در قبال استقلال از دولت مرکزی بگیرد. به گزارش ایسنا، اگر«کارلس پوجدمون»، رهبر کاتالان‌ها تا روز دوشنبه جدایی از دولت مادرید را تایید کند، سه روز دیگر مهلت خواهد داشت تا از آن عقب‌نشینی کند. بنا بر گزارشات، در غیر این صورت مادرید با توسل به بند ۱۵۵ قانون اساسی خودمختاری کاتالونیا را معلق خواهد کرد که در نتیجه آن منطقه تحت سیطره مستقیم اسپانیا درخواهد آمد، رهبران کاتالونیا که شامل بارسلون می‌شود سه شنبه گذشته سند اعلام استقلال را امضا کردند. با این حال آنها اجرای آن را معلق کردند تا امکان مذاکره با مادرید فراهم شود . این در حالی است که دیوان عالی اسپانیا رای گیری برای استقلال کاتالونیا را «بی‌اعتبار» دانسته است.
مقام‌های کاتالان می‌گویند تقریبا ۹۰ درصد رای دهندگان در این رای‌گیری که ۴۳ درصد در آن مشارکت داشتند از استقلال حمایت کرده‌اند. رأی‌دهندگان مخالف استقلال عمدتا آن را تحریم کردند راخوی گفته دولتش از کاتالونیا خواسته از این موضوع که آیا اعلام استقلال کرده یا نه رفع ابهام کند. او «پوجدمون» را متهم کرده که «عمدا سردرگمی ایجاد کرده» وی این را هم گفته که می‌خواهد مسائل روشن باشد. نخست‌وزیر اسپانیا بعدا در جریان سخنانی در پارلمان گفت که اسپانیا با جدی‌ترین تهدید در دموکراسی ۴۰ ساله‌اش روبه‌روست.
از سویی دیگر پنجشنبه گذشته، همزمان با روز ملی اسپانیا ، دولت اسپانیا برای ایجاد وحدت رژه نظامی برگزار کرد تا بدین واسطه بر اتحاد اسپانیا تاکید کرده باشد. مردم اسپانیا نیز به خیابان‌های مادرید پایتخت این کشور آمده و پرچم‌ ملی کشورشان را از تمامی بالکن‌های خانگی این منطقه آویزان کردند. به گزارش خبرگزاری رویترز، تلاش‌های کاتالونیا برای اعلام استقلال از اسپانیا این کشور را درگیر بدترین بحران سیاسی خود از زمان کودتای نظامی سال ۱۹۸۱ میلادی کرده است و دولت مادرید تهدید کرده که اگر دولت منطقه‌ای کاتالونیا به تلاش خود برای اعلام استقلال ادامه دهد آن را اخراج خواهد کرد.

]]>
حیدر عبادی مطرح کرد ابطال همه‌پرسی ، وحدت و احترام به قانون اساسی شروط عراق برای گفت‌وگو با بارزانی /برکناری هزاران مبلغ وهابی در عربستان گام دیگری برای هموار شدن پادشاهی بن‌سلمان سرکوب تظاهرات سراسری اعتصابیون ازسوی پلیس ضدشورش فرانسه ۱۳۹۶/۰۷/۱۹ 2017-10-12T08:51:15+01:00 2017-10-12T08:51:15+01:00 tag:http://doshman-1.mihanblog.com/post/4932 طاهر مهدوی حیدر عبادی مطرح کرد ابطال همه‌پرسی ، وحدت و احترام به قانون اساسی شروط عراق برای گفت‌وگو با بارزانی۱۳۹۶/۰۷/۱۹ نخست‌وزیر عراق گفته، دولت بغداد درصورتی با اربیل مذاکره می‌کند که سران اقلیم کردستان عراق نتایج همه‌پرسی جدایی را باطل اعلام کنند. «حیدر عبادی» برای گفت‌وگو با «مسعود بارزانی» و یا نمایندگان وی، سه شرط گذاشته است. عبادی گفته: «هرگونه گفت‌وگو با منطقه کردستان باید براساس اصول زیر باشد: حفظ وحدت عراق، احترام به قانون اساسی کشور و ابطال نتایج همه‌پرسی جدایی منطقه کردس
حیدر عبادی مطرح کرد
 ابطال همه‌پرسی ، وحدت و احترام به قانون اساسی
شروط عراق برای گفت‌وگو با بارزانی
۱۳۹۶/۰۷/۱۹

Image result for ‫حیدر عبادی‬‎

نخست‌وزیر عراق گفته، دولت بغداد درصورتی با اربیل مذاکره می‌کند که سران اقلیم کردستان عراق نتایج همه‌پرسی جدایی را باطل اعلام کنند.
«حیدر عبادی» برای گفت‌وگو با «مسعود بارزانی» و یا نمایندگان وی، سه شرط گذاشته است. عبادی گفته: «هرگونه گفت‌وگو با منطقه کردستان باید براساس اصول زیر باشد: حفظ وحدت عراق، احترام به قانون اساسی کشور و ابطال نتایج همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان. نخست‌وزیر عراق این را هم گفته که این اصول به مذاکره، ارائه طرح ابتکاری یا میانجیگری نیازی ندارد.
مسعود بارزانی سوم مهرماه همه‌پرسی جدایی در منطقه کردستان عراق را برگزار کرده است. این اقدام غیرقانونی بارزانی، واکنش‌های منفی زیادی را در عراق، منطقه و جهان به دنبال داشته است. در همه دنیا تنها رژیم صهیونیستی از تصمیم بارزانی حمایت کرده است. اگرچه گفته می‌شود آمریکا و چند کشور اروپایی مثل انگلیس و فرانسه نیز پشت این ماجرا قرار دارند.
عبادی از نیروهای پیشمرگ وابسته به منطقه خودمختار نیز خواست، با پلیس فدرال عراق هیچ برخوردی نداشته باشند.
وی اظهار داشت: «به شرکت‌های مخابراتی تاکید کرده‌ام که تحت فرمان دولت مرکزی باشند.»
به گزارش فارس، اعضای پارلمان عراق از آمادگی دولت برای اعمال تصمیمات سختگیرانه‌تر علیه دولت منطقه خودمختار کردستان عراق خبر داده و تاکید کرده‌اند که این اقدامات هرگز متوجه مردم این منطقه نمی‌شود و به نفع وحدت عراق است.
«مهدی الزبیدی»، عضو فراکسیون «بدر» پارلمان عراق با بیان این‌که «بغداد در مرحله پیش رو و به منظور حفظ وحدت عراق، تدابیری تندتر در قبال همه‌پرسی کردستان عراق اتخاذ خواهد کرد»، گفت: «اقدامات زیادی وجود دارد که جدایی‌طلبان را به انصراف از دیدگاه خود و بازگشت به عراق یکپارچه وادار می‌کند.»
وی در گفت‌وگو با روزنامه دولتی «الصباح» عراق افزود: «تصمیم‌های بغداد مورد تایید طرف‌های بین‌المللی است و البته طرف‌های منطقه‌ای نیز موضعی سختگیرانه‌تر درقبال همه‌پرسی منطقه کردستان عراق داشتند چون این قضیه امنیت ملی آنها را خدشه‌دار می‌کند، علاوه‌بر اینکه سازمان ملل و شورای امنیت بیانیه‌هایی در محکومیت همه‌پرسی صادر کرده‌اند.»
به گفته الزبیدی «دولت بغداد با وجود اینکه در اجرای تصمیم‌های پارلمان تامل به خرج داده، اما می‌تواند تصمیم‌ها و تدابیر زیادی را علیه جدایی‌طلبان اتخاذ کند، جدایی‌طلبانی که کشور و حاکمیت آن را به خطر انداخته‌اند.»
نماینده عراقی گفت: ازجمله این اقدامات، سیطره کامل بر صادرات نفت از شمال عراق است، چون قرار است طی توافقی با ترکیه، همه انبارهای موجود در بندر «جیهان» به کنترل دولت بغداد درآید و دولت بغداد قصد دارد صادرات نفت را منحصرا ازطریق شرکت «سومو» انجام دهد، تا امکان پرداخت حقوق همه کارکنان منطقه کردستان هم فراهم شود، نه اینکه مثل الان، یک میلیون بشکه نفت ازطریق منطقه کردستان صادر شود، ولی هیچ پولی به کارکنان داده نشود. پیش از این، بغداد از آنکارا و تهران خواسته بود هرگونه معامله با دولت منطقه خودمختار را متوقف کنند. بغداد از همه کشورهای خارجی نیز خواسته است، پروازهای خود را به منطقه خودمختار قطع کنند؛ اقدامی که تاکنون به طور میانگین روزانه 60 هزار دلار به فرودگاه «سلیمانیه» ضرر رسانده است.
دیروز خبر رسید، رئیس و اعضای کمیسیون ناظر بر همه‌پرسی استقلال کردستان عراق نیز دستگیر می‌شوند. دادگاه‌ عالی عراق حکم بازداشت آنها را صادر کرده است.
آماده شدن برای آخرین عملیات ضدداعش
سرتیپ «خمیس المحلاوی» فرمانده عملیات «الانبار» اعلام کرده، ارتش در حال جابجایی نیرو و تجهیزات به الانبار، برای انجام آخرین عملیات علیه داعش است.
هم‌اکنون داعش دو شهر مرزی «القائم» و «راوه» را در اشغال دارد. نیروی هوایی عراق هم سرگرم بمباران انبارها و مقرهای فرماندهی داعش در این دو شهر است.
همزمان با این تحرکات، ارتش عراق رسما آزادی شهرستان «الحویجه» را اعلام کرد. «عبدالامیر رشیدیارالله» فرمانده عملیات الحویجه طی بیانیه‌ای در این رابطه، اعلام کرده که نیروهای مسلح عراق عملیات خود را در عملیات آزادسازی الحویجه، با موفقیت به پایان رسانده‌اند.سرکوب تظاهرات سراسری اعتصابیون ازسوی پلیس ضدشورش فرانسه

Image result for ‫سرکوب تظاهرات سراسری اعتصابیون ازسوی پلیس ضدشورش فرانسه‬‎

اعتصاب 24 ساعته و تظاهرات میلیونی کارگران فرانسوی در اعتراض به سیاست‌های ریاضتی دولت ماکرون از سوی پلیس ضد شورش این کشور سرکوب شد.
فرانسه روز سه‌شنبه شاهد بزرگ‌ترین اعتصاب و تظاهرات سراسری کارگری این کشور در اعتراض به سیاست‌های اقتصادی دولت ماکرون طی 10 سال گذشته بود که از سوی پلیس ضدشورش این کشور سرکوب شد. شمار زیادی از کارگران نیز دستگیر شده‌اند.
  «ماکرون» می‌گوید با اصلاح قوانین بازار کار و سیاست‌های ریاضتی به دنبال مقابله با نرخ بیکاری 6 درصدی فرانسه است. بر اساس طرح ماکرون، هزینه‌های دولتی در سال آینده 18 میلیارد دلار کاهش می‌یابد. بنابراین در قانون کار جدید، اختیارات بیشتری به کارفرمایان می‌دهد. همین مسئله اما خشم اتحادیه‌های کارگری را برانگیخته است. محبوبیت ماکرون تازه‌کار در چند ماه گذشته در فرانسه به 30 درصد کاهش یافته اما وی همچنان بر اجرای سیاست‌های ‌اشتغال خود پافشاری می‌کند.
شرایط بد کاری، کاهش قدرت خرید و حذف ۱۲۰ هزار فرصت شغلی در ۵ سال و در مجموع اعتراض به لایحه اصلاحی قانون کار که به امضای امانوئل ماکرون رسیده از جمله دلایل برپایی اعتصاب و تظاهرات سراسری روز سه‌شنبه عنوان شده است. این اعتراضات توسط 9 اتحادیه کارگری بخش عمومی آن برنامه‌ریزی و در 130 شهر این کشور انجام شد و حدود 5/5 میلیون کارمند و حقوق‌بگیر دولتی در فرانسه به ویژه کارمندان و کارگران بخش‌های مهم و استراتژیک از جمله فرودگاه‌ها، راه آهن، مترو، مدارس و دیگر بخش‌های آموزشی در آن حضور داشتند. این اعتصاب یک‌روزه موجب لغو صدها پرواز و اختلال در فعالیت مدارس نیز شد.
در کنار این اعتصاب سراسری تظاهرات گسترده‌ای نیز از سوی کارگران در شهرهای سراسر این کشور برگزار شد. کارکنان دولت، معلمان و پرستاران در شهرهای سراسر فرانسه تظاهرات کردند، از تولوز در جنوب گرفته تا استراسبورگ در شرق. بزرگ‌ترین تظاهرات نیز در شهر پاریس برگزار شد. برای نخستین بار در ده سال اخیر، همه اتحادیه‌های کارگری و تجاری که بیش از 5 میلیون عضو دارند، در این اعتصاب و تظاهرات شرکت کرده‌اند اما پلیس، از گاز‌اشک‌آور و باتوم برای متفرق کردن معترضان خشمگین استفاده کرد. عده‌ای از معترضان هم دستگیر شدند. خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک پلیس فرانسه اعلام کرده بود قبل از برگزاری تظاهرات، سه نفر به جرم حمل سلاح دستگیر شدند.

برکناری هزاران مبلغ وهابی در عربستان

گام دیگری برای هموار شدن پادشاهی بن‌سلمان

Image result for ‫برکناری هزاران مبلغ وهابی در عربستان گام دیگری برای هموار شدن پادشاهی بن‌سلمان‬‎

وزیر خارجه عربستان گفته، هزاران نفر از علمای تندرو و مبلغان وهابی این کشور را برکنار کرده است! این اظهارات پس از اعلام آزادی رانندگی زنان، آزادی فتوا دادن زنان و... مطرح می‌شود.
محمد بن سلمان ولیعهد سعودی برای رسیدن به تخت پادشاهی مشکلاتی پیش رو دارد که وی برای مقابله با تبعات این مشکلات سعی دارد با انجام برخی اصلاحات به نوعی افکار عمومی را از مشکلات داخلی عربستان منحرف کند. در همین ارتباط آل‌سعود اخیرا امتیازهای بی‌سابقه، عجیب و زیاد به زنان مانند حق رانندگی و حق صدور فتوا اعطا کرده است. بسیاری از کارشناسان معتقدند این اقدامات بن سلمان تنها یک «نمایش» برای انحراف افکار عمومی است. اما مشکل دیگر وی این است که جامعه جهانی عربستان را به عنوان حامی تروریست‌ها و اقدامات افراط‌گرایانه می‌شناسد. این مسئله کاملا با واقعیت تطابق دارد و کارشناسان مختلف با اشاره به اسناد بسیار مختلف در این مورد عربستان را حامی اصلی تروریست‌ها می‌دانند. اکنون بن سلمان سعی دارد به نوعی این چهره عربستان را نیز بهبود ببخشد. به همین دلیل مبلغ‌ها و علمای وهابی بسیاری توسط آل‌سعود دستگیر شدند. اقدامی که کارشناسان معتقدند با هدف سکولار کردن کشور صورت می‌گیرد، خطی که از طرف آمریکا به بن‌سلمان تحمیل شده است.
در همین رابطه دیروز خبر رسید، «عادل الجبیر»، وزیر خارجه عربستان هم اعلام کرد، مقامات ریاض چندین هزار نفر از ائمه مساجد عربستان را پس از اینکه ثابت شد افراط‌گرایی را نشر می‌دهند از کار در مساجد برکنار کرده‌اند! فارس به نقل از روزنامه سعودی «عکاظ» نوشت: «الجبیر در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی روسیا 24 گفته هرگز اجازه تبلیغ ایدئولوژی‌های افراطی را نمی‌دهیم و از چنین افکاری حمایت مالی نمی‌کنیم.»(!) رئیس دستگاه دیپلماسی عربستان تاکید کرده «برخورد ما با این مسئله بسیار قاطع است و ما در حال به‌روز کردن نظام آموزشی خود هستیم تا دوری از هر گونه امکان سوء برداشت از متون دینی تضمین شود.»
این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که اصولاً ایدئولوژی داعش و گروه‌های تروریستی تکفیری برگرفته از آموزه‌های وهابیون سعودی است و این رژیم مهمترین منبع تأمین مالی گروه‌های تروریستی تکفیری نیز هست. به نظر می‌رسد آل‌سعود با این اقدامات و اظهارات به دنبال جلب افکار عمومی داخلی خود نیز هست. محمد بن سلمان با دور زدن تمام قوانین داخلی و کودتا علیه ولیعهد این کشور در یک قدمی پادشاهی قرار دارد. جلب افکار عمومی می‌تواند به بن سلمان در رسیدن به این هدف کمک کند. سعودی‌ها طی هفته‌های گذشته ده‌ها نفر از علما، اساتید، حقوق‌دانان و معلمان را هم دستگیر و زندانی کرده است.


]]>
کریمی قدوسی: جاسوس هسته‌ای کارمند وزارت خزانه‌داری آمریکا بوده است / اقدامات ترامپ از روی ناآگاهی است ما نباید برجام را آتش بزنیم! ۱۳۹۶/۰۷/۱۹ 2017-10-12T08:45:37+01:00 2017-10-12T08:45:37+01:00 tag:http://doshman-1.mihanblog.com/post/4931 طاهر مهدوی جزئیات جدید از پرونده دری‌اصفهانیکریمی قدوسی: جاسوس هسته‌ای کارمند وزارت خزانه‌داری آمریکا بوده است ۱۳۹۶/۰۷/۱۹ عضو کمیسیون امنیت ملی ضمن بیان اینکه سه جاسوس دیگر در تیم هسته‌ای شناسایی شده بود که هر سه نفر آنها فرار کرده‌اند گفت: دری‌اصفهانی به اصطلاح کارشناس مسائل بانکی در تیم هسته‌ای بود که همزمان در وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز عضویت داشته است. یعنی کارمند ofac بوده و از وزارت خزانه‌داری آمریکا حقوق می‌گرفته است.جواد کریمی قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت‌و‌گو با
جزئیات جدید از پرونده دری‌اصفهانی
کریمی قدوسی: جاسوس هسته‌ای کارمند وزارت خزانه‌داری آمریکا بوده است
۱۳۹۶/۰۷/۱۹

Image result for ‫دری‌اصفهانی‬‎


عضو کمیسیون امنیت ملی ضمن بیان اینکه سه جاسوس دیگر در تیم هسته‌ای شناسایی شده بود که هر سه نفر آنها فرار کرده‌اند گفت: دری‌اصفهانی به اصطلاح کارشناس مسائل بانکی در تیم هسته‌ای بود که همزمان در وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز عضویت داشته است. یعنی کارمند ofac بوده و از وزارت خزانه‌داری آمریکا حقوق می‌گرفته است.
جواد کریمی قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت‌و‌گو با دانا؛ در خصوص حضور یک جاسوس در تیم هسته‌ای و تبعات آن برای سیستم امنیتی کشور اظهار داشت: کمیسیون امنیت ملی از مسئولان امنیتی کشور که در شناسایی و دستگیری دری‌اصفهانی دخالت داشتند، درخواست کرده است تا به مجلس آمده و در خصوص میزان و چگونگی جاسوسی دری‌اصفهانی توضیحاتی را ارائه بدهد.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه اکنون دیگر حکم دری‌اصفهانی قطعی و لازم‌الاجرا شده است گفت: دری اصفهانی یک سال پیش دستگیر شده بود که البته معاون قوه قضائیه حکم او را تایید کرد که فردی دو تابعیتی و مرتبط با دو سرویس امنیتی مشهور دنیا بوده است.
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه حکم اولیه ده سال بوده و به خاطر ملاحظات سنی حبس وی به 5 سال تقلیل پیدا کرده تصریح کرد: مسئولان امنیتی به کمیسیون می‌آیند تا بالاخره مشخص شود این فرد چگونه و تا این سطح وارد تیم مذاکره‌کننده شده است؛ مسئولان هسته‌ای باید توضیح بدهند که چرا و با معرفی چه کسی از دری‌اصفهانی استفاده کرده‌اند.
کریمی قدوسی ضمن بیان اینکه سه نفر جاسوس دیگر در تیم هسته‌ای شناسایی شده بود که هر سه نفر آنها فرار کرده‌اند گفت: دری‌اصفهانی به اصطلاح کارشناس مسائل بانکی در تیم هسته‌ای بود که همزمان در وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز عضویت داشته است. یعنی کارمند ofac بوده و از وزارت خزانه‌داری آمریکا حقوق می‌گرفته است.
وی در ادامه افزود: دری‌اصفهانی از انگلیس هم حقوق دریافت کرده است که برجام به گونه‌ای نوشته شود که تحریم‌ها برداشته نشوند و بعد از برجام تاثیرات تحریم‌ها باقی بماند؛ دری‌اصفهانی از تیم مذاکره‌کننده هم حقوق دریافت می‌کرده است که مفاد مرتبط با حوزه بانکی را به گونه‌ای تنظیم کند که تحریم‌ها برداشته شوند.
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در ادامه گفت: مشخص است که دری‌اصفهانی بیشتر عهد و پیمانش را با انگلیسی‌ها نگه داشته است چرا که برجام تحریم‌ها را که برنداشت، تحریم‌های جدیدی را به تحریم‌های قبلی اضافه کرد. تعجب ما از موضع‌گیری نوبخت است که بعد از آنکه دستگاه قضایی کشور دری‌اصفهانی را مجرم معرفی می‌کند، از او دفاع کرده و می‌گوید باید وزارت اطلاعات نتیجه را اعلام کند.
کریمی قدوسی همچنین افزود: وزیر اطلاعات در صحن مجلس یادداشتی را به آقای پزشکیان دادند که علناً اعلام کرده بودند دری‌اصفهانی جاسوس نیست اما با گذشت کمتر از یک سال اسنادی که به دست قوه قضائیه رسید جاسوس بودن وی را تایید می‌کرد.جلسه غیرعلنی مجلس و ظریف درباره سناریوهای برجامی
اقدامات ترامپ از روی ناآگاهی است
ما نباید برجام را آتش بزنیم! 

Image result for ‫سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس‬‎


وزیر امور خارجه کشور مان صبح دیروز به مجلس رفت تا با حضور وی تحولات اخیر منطقه بخصوص تهدیدات آمریکا علیه سپاه و کارشکنی‌های این کشور پیرامون برجام مورد گفت‌و‌گو قرار گرفته و ظریف گزارشی در این زمینه‌ها به نمایندگان مجلس ارائه دهد ، در این جلسه اظهارات عجیبی یپرامون برجام مطرح شد و به گفته سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس « عنوان شد آمریکا هر کاری انجام دهد نباید برجام را آتش بزنیم!»
بهروز نعمتی سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس با حضور در جمع خبرنگاران جزییات نشست غیرعلنی دیروز چهارشنبه با حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه را تشریح کرد.
وی در این باره گفت: با تصمیمی که هیئت رئیسه گرفته بود و از قبل تعیین کرده بودیم آقای ظریف و معاونانش در جلسه غیر علنی مجلس حضور یافتند و درباره سه موضوع مواردی را مطرح کردند؛ یکی بحث اتفاقاتی که در سوریه افتاده بود موضوع همه‌پرسی عراق و حواشی و جوانب آن و موضوع بعدی هم بحث برجام بود که مطرح شد.»نعمتی افزود: در موضوع سوریه تاکید شد «هرچند که آمریکایی‌ها و بعضا غربی‌ها و رژیم صهیونیستی به دنبال این بودند که حکومت بشار اسد را ساقط کنند، اما عملاً دیدیم که این اتفاق نیفتاد ، در واقع حقانیت مردم سوریه به دنیا ثابت شده است و ماندن آقای بشار اسد برای همه به اثبات رسید ، دقیقا همان چیزی که از ابتدا هم گفته بودیم و پنج شش سال گذشته مطرح بود.»
وی تصریح کرد: موضوع بعدی در ارتباط با عراق بود که رایزنی‌های سه جانبه بین ایران ، ترکیه و حکومت مرکزی عراق برقرار است و البته مذاکرات چند جانبه هم به غیر از مذاکرات سه جانبه ادامه دارد.
سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس گفت: « مردم کردستان عراق به خوبی می‌دانند نزدیک‌ترین دوست و برادرشان ما هستیم و در مقطعی هم که دیدیم وقتی داعش حمله کرد هیچ کس جز ایران به داد مردم این منطقه نرسید آنچه که ایران به دنبال آن است بحث حاکمیت دولت عراق بر اساس قانون اساسی این کشور است و ما برای مرزهای قانونی عراق احترام قائلیم.»
وی در تشریح بخش دیگری از جلسه غیرعلنی دیروز مجلس اظهار داشت: موضوع دیگری که مطرح شد اتفاقاتی بود که درباره برجام مطرح شده است؛ ایران در مقابل سناریوهای مختلفی که ممکن است از سوی ترامپ ، سنای آمریکا و کنگره این کشور مطرح شود برنامه‌های متعددی را برای انجام دارد.
به گزارش فارس نعمتی همچنین اظهار داشت: در نشست دیروز عنوان شد اقداماتی که ترامپ یا از سر ناآگاهی و یا کم‌خردی می‌خواهد انجام دهد، موجب این نشود که ما برجام را آتش بزنیم!این اظهارات عجیب یک نوع پیام به آمریکا محسوب می‌شود که ایران در مقابل هر اقدام آمریکا علیه منافع ملی کشور از جمله تحریم‌های روزافزون کاری انجام نخواهد داد و همچنان به برجام پایبند خواهد بود!پیام چنین اظهار نظری به دشمنان قاطعیت نبوده و هیچ‌گونه دورنمای مثبتی را نشان نمی‌دهد.
تحریم سپاه ، تحریم همه ملت ایران است
وی در پاسخ به سؤالی درباره اقدام متقابل ایران در صورت بر هم زدن برجام توسط ترامپ عنوان داشت: سپاه متعلق به همه مردم ایران است و در خانواده‌ای کسی را پیدا نمی‌کنید که بسیجی یا پاسدار نباشد؛ نمی‌شود روی احساس موارد را مطرح کرد؛ موضوع، این نیست که آمریکایی‌ها بخواهند سپاه را تحریم کنند که در این صورت باید همه ملت ایران را تحریم کنند.سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس گفت: مطلب بعدی این است که بالاخره اگر قرار باشد که آمریکایی‌ها از برجام خارج شوند باید هزینه آن را پرداخت کنند، همچنین اگر آمریکا بخواهد از برجام خارج شود طبیعتاً مجامع بین‌المللی نظیر اتحادیه اروپا و 1+5 و کشورهایی که امضا کردند باید هزینه آن را پرداخت کنند، در ضمن اگر در کنار این اتفاقات مجامع بین‌المللی بخواهند سکوت کنند ما هم اقدامات خود را خواهیم داشت.
هرگز مذاکره هسته‌ای مجدد
نخواهیم داشت
زهرا سعیدی نماینده مبارکه نیز در گفت‌و‌گو با فارس اظهار داشت : آقای ظریف در جلسه غیرعلنی مجلس اعلام کرد که ما همچنان روی صحبت خود هستیم و بر روی اینکه گفتیم دیگر مذاکره نخواهیم داشت مصمم هستیم. ما هرگز به صورت مجدد مذاکره هسته‌ای نخواهیم داشت. برای این تصمیم مصمم هستیم و آنچه که در حال حاضر نیز مورد بحث است در حقیقت همان مذاکره اول است و مذاکره جدیدی صورت نخواهد گرفت».
سعیدی به نقل از ظریف گفت : ایران آمادگی و اقتدار لازم را دارد که در مقابل هر گونه تهدیدی ایستادگی کند و این اقتدار خود را حفظ خواهد کرد. ما مردمی نیستیم که از تحریم بترسیم هر چند که طبق آن تعهدات آمریکا عمل نکرد.
حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین‌شهر نیز با‌اشاره به جلسه غیرعلنی دیروز مجلس، گفت: ظریف در این نشست عنوان کرد، در مجموعه نظام تدابیر بسیار خوبی اندیشیده شده تا در صورت خروج آمریکا از برجام اقدامات لازم صورت پذیرد و برای همه سناریوهایی که ممکن است هیئت حاکمه آمریکا بازی کنند راهکارهای لازم پیش‌بینی شده است.
حاجی دلیگانی خاطرنشان کرد: ظریف افزود هماهنگی و تقسیم کار خوبی بین مسئولان نظام در این خصوص انجام شده و هر یک به وظیفه خود عمل خواهند کرد.وی در پایان گفت: درمورد تهدیدات اخیر آمریکا علیه سپاه پاسداران نیز نکاتی مطرح شد و حاضران در جلسه همگی بر این نکته تاکید داشتند سپاه یک نهاد برآمده از مردم است و با توجه به جایگاهی که در میان مردم دارد متعلق به همه نظام است و اگر آمریکایی‌ها بخواهند تهدیدات خود درمورد سپاه را عملی کنند همه کشور و نظام در مقابل آمریکایی‌ها خواهند ایستاد و مقابله به مثل خواهند کرد و طبیعتا این آ‌مریکایی‌ها خواهند بود که از این کار متضرر خواهند شد.
رایزنی‌ها ادامه خواهد یافت
علی لاریجانی رئیس‌مجلس نیز پس از پایان جلسه غیرعلنی با حضور محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه طی سخنان کوتاهی گفت: آقای ظریف در نشست غیر علنی گزارشی از تحولات منطقه ارائه داد.
وی با‌اشاره به اینکه اعضای کمیسیون امنیت ملی نیز در این نشست نظراتشان را مطرح کردند، اظهارداشت: تصور می‌کنم این رایزنی با توجه به تحولات آینده همچنان میان مجلس و دولت ادامه داشته باشد.
درخواست ارجاع سؤال از رئیس‌جمهور
 به کمیسیون مربوطه
152 نماینده مجلس شورای اسلامی طی بیانیه‌ای درخواست کردند که موضوع سؤال از رئیس‌جمهور درباره مشکلات سپرده‌های مردم در موسسات مالی اعتباری به کمیسیون مربوطه ارجاع شود. محمدحسین فرهنگی عضو هیئت‌رئیسه مجلس با قرائت این بیانیه گفت: 152 نفر از نمایندگان درباره طرح سؤال از رئیس‌جمهور بیانیه‌ای را امضا کرده‌اند که براساس آن و با وجود اینکه قوه مقننه باید الگوی تمام عیار مقررات باشد اما با گذشت سه ماه و با توجه به ماده 212 ‌آیین نامه مجلس که باید در سریع‌ترین زمان، موضوع به کمیسیون مربوطه ارجاع شود این کار صورت نگرفته است؛ این در حالی است که سپرده‌گذاران 10 ماه است که در خیابان‌ها سرگردان هستند و امضاء کنندگان این بیانیه از هیئت‌رئیسه و به ویژه رئیس‌جمهور درخواست کردند تا نسبت به ارجاع موضوع به کمیسیون مربوطه اقدام کند.
نطق‌ها و تذکرات نمایندگان
نمایندگان قم، ارومیه، تهران و اسدآباد در تذکری به رئیس‌‌جمهور عنوان کردند که متاسفانه همچنان شاهد کاهش ارزش پول ملی نسبت به سایر ارزها هستیم. چگونه می‌توانید ضرر و زیان حاصل از این کاهش ارزش پول ملی را جبران کنید.
همچنین نادر قاضی‌پور، احمد امیرآبادی، علیرضا محجوب، محمدحسین فرهنگی، اکبر رنجبرزاده، سیدمرتضی خاتمی، امیرخجسته و ابوالفضل ابوترابی نمایندگان ارومیه، قم،تهران، تبریز، اسدآباد، ماهنشان، همدان و نجف‌آباد در تذکری به وزیر کشاورزی خواستار تسریع در پرداخت پول گندمکاران کشور با سود دیرکرد آن شدند.
حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی نماینده محلات نیز در تذکری شفاهی گفت: با وجود نشست غیرعلنی مشخص نشد که سه جاسوسی که درباره آنها مباحثی مربوط است چگونه به تیم مذاکره‌کننده راه پیدا کرده‌اند و دعوت‌کنندگان از این افراد چه کسانی بوده‌اند.همایون هاشمی نماینده میاندوآب، شاهین‌دژ و تکاب نیز در نطق میان دستور خود با‌ اشاره به وجود بیش از 3/5 میلیون بیکار در کشور عنوان کرد: بنا به گفته وزیر توزیع آن هم نامتوازن است. در برخی مواقع ضریب نفوذ بیکاری به 60 درصد رسیده است. این یعنی مصیبت و باید عزاداری کنیم.
علی‌اکبری نماینده شیراز نیز با بیان اینکه ساختار پولی و مالی کشور متأسفانه زمینه تولید و سرمایه‌گذاری را با مشکل مواجه کرده است، گفت: بانک‌ها باید هزینه‌های خود را از بانکداری تأمین کنند، نه اخذ بهره یا جریمه یا مصادره اموال سرمایه‌گذاران.
عین‌الله شریف‌پور نماینده ماکو نیز گفت: توسعه در کشور به صورت ناهمگون غیر عادلانه، غیر منصفانه و نامتناسب است و هر روز فاصله استان‌های برخوردار با استان‌های غیر برخوردار بیشتر و بیشتر می‌شود.
در جلسه علنی دیروز کلیات طرح دو فوریتی اصلاح قانون استخدام مهندسین ناظر تولیدات کشاورزی از سوی نمایندگان مجلس به تصویب رسید.
]]>